US Open  

Tournament Name: 2014 YONEX Suffolk County Community College US Open Championships
Tournament Dates: 08/07/2014-13/07/2014
Location: U.S.A., New York
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen
WD Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI
WS Beiwen ZHANG Kana ITO
XD Muhammad RIJAL / Vita MARISSA Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 248 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 21-9 / 24-22 Chu-En HUANG / WANG Chia Min 237 28
Round 1 76 Adrian LIU / Derrick NG 21-10 / 21-11 Nelson JAVIER / Alberto RAPOSO 117 19
Round 1 61 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-12 / 21-7 Neil DAVIES / Marc LAI - 16
Round 1 66 Laurent CONSTANTIN / Matthieu LO YING PING 21-19 / 21-17 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 433 28
Round 1 196 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 21-18 / 21-4 Abhishek AHLAWAT / Ankit CHHIKARA - 17
Round 1 157 Chia-Hsin WAN / WANG Tzu Wei 21-15 / 21-8 Mathew FOGARTY / Bjorn SEGUIN 91 22
Round 1 433 Joshua HURLBURT-YU / Benny LIN 21-10 / 22-20 Agusriadi Wijaya AMPHIE / Alan SHEKHTMAN 641 27
Round 1 424 Rasmus FLADBERG / Emil HOLST 21-11 / 21-12 Kevin LI / Nyl YAKURA 75 17
Round 1 433 Ryan CHEW / Rudi GUNAWAN 21-18 / 17-21 / 25-23 D. Guru Prasad / Venkatesh PRASAD 153 42
Round 1 72 CHEN Chung Jen / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-12 PHILLIPE Charron / Toby NG 641 18
Round 1 97 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU W.O. Jagadish YADAV / S. Sanjeeth 119 0
Round 1 - Andy (Weng Kai) CHONG / Tahtat POJANAKANOKPORN W.O. Jan FROHLICH / Marco FUX 433 0
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-17 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 248 32
Round 2 97 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-16 / 21-18 Adrian LIU / Derrick NG 76 25
Round 2 53 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 21-7 / 21-13 Andy (Weng Kai) CHONG / Tahtat POJANAKANOKPORN - 20
Round 2 61 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-16 / 21-10 Laurent CONSTANTIN / Matthieu LO YING PING 66 20
Round 2 196 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 26-24 / 21-13 Chia-Hsin WAN / WANG Tzu Wei 157 24
Round 2 41 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 21-13 / 21-19 Joshua HURLBURT-YU / Benny LIN 433 23
Round 2 424 Rasmus FLADBERG / Emil HOLST 21-12 / 21-18 Ryan CHEW / Rudi GUNAWAN 433 2
Round 2 18 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-19 CHEN Chung Jen / WANG Chi-Lin 72 28
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-15 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 97 32
Quarter-final 61 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-16 / 21-16 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 53 26
Quarter-final 196 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 21-19 / 16-21 / 21-19 Baptiste CAREME / Ronan LABAR 41 49
Quarter-final 18 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-10 Rasmus FLADBERG / Emil HOLST 424 25
Semi-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-14 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 61 30
Semi-final 18 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-18 / 21-14 LIANG Jui Wei / LU Chia Pin 196 31
Final 18 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-17 / 15-21 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 52
MS (qual)
Round 1 433 Marco FUX 21-5 / 21-3 Pedro Arturo GARCIA-FLORES - 17
Round 1 - Minh BAO 9-21 / 21-18 / 21-14 Kyle GOLDING 1297 28
Round 1 - Nicholas Robert Henson WALLER 21-17 / 21-19 Joshua MAGEE 488 30
Round 1 1039 Joshua HURLBURT-YU 21-15 / 21-16 Rasmus Eriksen HOLMGAARD - 26
Round 1 - Liam WOODSIDE 21-10 / 21-9 Brandon SAMAYOA 641 24
Round 1 1528 Benny LIN 21-9 / 21-12 Truong PHAM - 20
Round 1 348 Martin GIUFFRE 21-16 / 21-14 Alan SHEKHTMAN - 31
Round 1 - Neil DAVIES 21-10 / 21-11 Sivin MANJALY 1654 18
MS
Round 1 17 Tien Minh NGUYEN 21-4 / 21-2 Nicholas Robert Henson WALLER - 17
Round 1 109 Chetan ANAND 21-18 / 21-16 Luka WRABER 86 31
Round 1 68 Arvind BHAT 21-12 / 21-14 Marco FUX 433 22
Round 1 84 Chia-Hsin WAN 21-5 / 21-9 Nicholas BONKOWSKY 268 15
Round 1 46 WANG Tzu Wei 21-16 / 21-12 Agusriadi Wijaya AMPHIE 340 28
Round 1 74 Howard SHU 21-14 / 17-21 / 21-19 LIN Yu Hsien 80 46
Round 1 49 Suppanyu AVIHINGSANON 21-18 / 21-16 Lucas CLAERBOUT 118 39
Round 1 83 Flemming QUACH 21-11 / 21-6 Hock Lai LEE 142 29
Round 1 37 Eric PANG 21-8 / 21-8 Lewis WANG 406 22
Round 1 173 Kestutis NAVICKAS 14-21 / 21-9 / 21-18 Andrew D'SOUZA 281 41
Round 1 54 Emil HOLST 21-18 / 21-13 Luke COUTURE 266 29
Round 1 87 LEE Hyun Il 21-12 / 21-8 Jan FROHLICH 77 25
Round 1 34 WONG Wing Ki Vincent 21-16 / 21-9 Bjorn SEGUIN 89 32
Round 1 222 Mikael WESTERBACK 21-14 / 21-8 William CABRERA 177 26
Round 1 50 Misha ZILBERMAN 21-6 / 21-14 Alberto RAPOSO 272 21
Round 1 96 TAM Chun Hei 21-7 / 21-7 Nathaniel Ernestan SULISTYO 163 22
Round 1 135 Lino MUNOZ 21-12 / 21-15 Nyl YAKURA 435 27
Round 1 64 Sattawat PONGNAIRAT 21-7 / 21-12 Adam MENDREK 438 24
Round 1 134 Matthias ALMER 21-18 / 22-20 Steffen RASMUSSEN 127 42
Round 1 43 Anand PAWAR 18-21 / 21-16 / 21-15 Kevin CORDON 139 53
Round 1 1528 Benny LIN 21-10 / 21-14 Ryan CHEW 391 19
Round 1 66 Rasmus FLADBERG 21-13 / 21-10 Neil DAVIES - 48
Round 1 105 Khosit PHETPRADAB 21-12 / 21-17 Joshua HURLBURT-YU 1039 30
Round 1 141 Pannawit THONGNUAM 21-11 / 21-18 Tahtat POJANAKANOKPORN 567 25
Round 1 108 Mattias BORG 21-3 / 21-17 Nelson JAVIER 243 26
Round 1 70 Petr KOUKAL 21-12 / 21-15 Matthieu LO YING PING 140 26
Round 1 59 NG Ka Long Angus 21-8 / 21-9 Minh BAO - 18
Round 1 72 Scott EVANS 21-17 / 21-5 Him LAM 412 22
Round 1 148 LU Chia Hung 21-15 / 21-16 Maxime MOREELS 98 37
Round 1 67 Joachim PERSSON 21-19 / 21-16 Liam WOODSIDE - 22
Round 1 75 SHIH Kuei Chun 21-14 / 21-13 Timothy CHIU 213 29
Round 1 22 CHOU Tien Chen 21-9 / 21-6 Martin GIUFFRE 348 22
Round 2 17 Tien Minh NGUYEN W.O. Chetan ANAND 109 0
Round 2 84 Chia-Hsin WAN 21-15 / 21-18 Arvind BHAT 68 27
Round 2 46 WANG Tzu Wei 21-4 / 21-15 Howard SHU 74 25
Round 2 49 Suppanyu AVIHINGSANON 17-21 / 21-14 / 21-19 Flemming QUACH 83 62
Round 2 37 Eric PANG 21-15 / 21-11 Kestutis NAVICKAS 173 27
Round 2 87 LEE Hyun Il 21-11 / 23-21 Emil HOLST 54 41
Round 2 34 WONG Wing Ki Vincent 21-11 / 21-19 Mikael WESTERBACK 222 27
Round 2 96 TAM Chun Hei 21-18 / 21-16 Misha ZILBERMAN 50 38
Round 2 64 Sattawat PONGNAIRAT 21-16 / 13-21 / 21-10 Lino MUNOZ 135 44
Round 2 43 Anand PAWAR 21-14 / 21-12 Matthias ALMER 134 33
Round 2 66 Rasmus FLADBERG 21-15 / 21-10 Benny LIN 1528 21
Round 2 105 Khosit PHETPRADAB 21-17 / 17-21 / 21-17 Pannawit THONGNUAM 141 60
Round 2 70 Petr KOUKAL 21-16 / 21-19 Mattias BORG 108 45
Round 2 72 Scott EVANS 18-21 / 21-13 / 22-20 NG Ka Long Angus 59 61
Round 2 148 LU Chia Hung 21-16 / 17-21 / 21-16 Joachim PERSSON 67 56
Round 2 22 CHOU Tien Chen 21-11 / 21-19 SHIH Kuei Chun 75 34
Round 3 17 Tien Minh NGUYEN 21-13 / 21-7 Chia-Hsin WAN 84 28
Round 3 49 Suppanyu AVIHINGSANON 21-16 / 21-14 WANG Tzu Wei 46 37
Round 3 87 LEE Hyun Il 21-19 / 21-5 Eric PANG 37 32
Round 3 34 WONG Wing Ki Vincent 21-18 / 21-14 TAM Chun Hei 96 38
Round 3 43 Anand PAWAR 21-7 / 21-13 Sattawat PONGNAIRAT 64 27
Round 3 105 Khosit PHETPRADAB 12-21 / 21-10 / 25-23 Rasmus FLADBERG 66 56
Round 3 72 Scott EVANS 21-18 / 21-19 Petr KOUKAL 70 45
Round 3 22 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-11 LU Chia Hung 148 32
Quarter-final 17 Tien Minh NGUYEN 18-21 / 21-18 / 21-5 Suppanyu AVIHINGSANON 49 59
Quarter-final 34 WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-17 LEE Hyun Il 87 37
Quarter-final 105 Khosit PHETPRADAB 21-19 / 16-21 / 21-19 Anand PAWAR 43 67
Quarter-final 22 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-11 Scott EVANS 72 46
Semi-final 17 Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-13 / 21-14 WONG Wing Ki Vincent 34 74
Semi-final 22 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-19 Khosit PHETPRADAB 105 43
Final 17 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 14-21 / 21-19 CHOU Tien Chen 22 69
WD
Round 1 - Rie ETOH / Aoi MATSUDA 19-21 / 21-18 / 21-10 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 112 52
Round 1 364 Grace GAO / Rachel HONDERICH 23-21 / 21-15 CHEN Shih Ying / LIN Ying Chun 214 24
Round 1 47 Samantha BARNING / Iris TABELING 21-11 / 21-11 Marion LUTTMANN / Andréa VANDERSTUKKEN 577 23
Round 1 93 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 21-17 / 21-15 WANG Pei Rong / KUO Yu Wen 95 22
Round 1 99 HSU Ya Ching / PAI Yu Po W.O. Laura CHOINET / Emilie LEFEL - 0
Round 2 114 CHIANG Kai Hsin / WU Fang Chien 21-11 / 21-14 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 28 28
Round 2 216 CHENG Chi Ya / LEE Chia Hsin 23-25 / 21-11 / 21-19 Rie ETOH / Aoi MATSUDA - 63
Round 2 40 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-16 Perrine LE BUHANIC / Teshana VIGNES WARAN 530 29
Round 2 364 Grace GAO / Rachel HONDERICH 21-4 / 21-10 Daigenis SATURRIA / VIBIECA BERONICA 115 20
Round 2 118 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-18 / 13-21 / 21-13 Samantha BARNING / Iris TABELING 47 54
Round 2 93 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 21-15 / 21-13 Nicole GRETHER / Charmaine REID 44 29
Round 2 207 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 21-11 / 21-10 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 99 22
Round 2 42 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 21-14 / 21-14 CHIANG Ying Li / HUNG Shih Han 243 28
Quarter-final 216 CHENG Chi Ya / LEE Chia Hsin 21-8 / 23-21 CHIANG Kai Hsin / WU Fang Chien 114 35
Quarter-final 40 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-14 Grace GAO / Rachel HONDERICH 364 34
Quarter-final 93 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 21-14 / 21-11 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 118 24
Quarter-final 42 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 21-15 / 21-16 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 207 24
Semi-final 40 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-17 CHENG Chi Ya / LEE Chia Hsin 216 39
Semi-final 93 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 21-7 / 21-15 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 42 23
Final 93 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 21-15 / 21-10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 40 28
WS (qual)
Round 1 301 Rachel HONDERICH 21-7 / 21-4 Jacqueline Wendy MYERS - 18
Round 1 145 Rong SCHAFER 21-11 / 21-16 Nguyen Nhung LE NGOC - 30
Round 1 - Aoi MATSUDA 21-16 / 21-11 Joycelyn KO 187 25
Round 1 416 Brittney TAM 21-18 / 21-12 Candy ZHANG - 21
Round 1 291 Anna DOI 21-7 / 21-5 Daigenis SATURRIA 232 18
Round 1 939 Ayako SAKURAMOTO 21-7 / 21-12 Qufei CHEN 582 24
Round 1 399 Crystal PAN 21-14 / 21-10 CHEN Shih Ying 172 21
Round 2 301 Rachel HONDERICH 21-13 / 21-13 Wisara MAKASASITORN 221 29
Round 2 145 Rong SCHAFER 13-21 / 21-16 / 21-17 Aoi MATSUDA - 44
Round 2 291 Anna DOI 21-11 / 21-9 Brittney TAM 416 21
Round 2 939 Ayako SAKURAMOTO 21-15 / 15-21 / 21-15 Crystal PAN 399 44
WS
Round 1 939 Ayako SAKURAMOTO 16-21 / 23-21 / 24-22 Nitchaon JINDAPOL 12 53
Round 1 130 CHEUNG Ngan Yi 21-18 / 21-18 CHIANG Ying Li 105 32
Round 1 31 Linda ZETCHIRI 17-21 / 21-8 / 21-12 Evgenia DIMOVA 148 44
Round 1 122 HUNG Shih Han 21-8 / 8-21 / 21-16 Sabrina JAQUET 45 0
Round 1 22 Beiwen ZHANG 21-7 / 21-14 Anastasiia AKCHURINA 95 23
Round 1 100 Ayumi MINE 21-18 / 21-16 CHENG Chi Ya 49 46
Round 1 145 Rong SCHAFER 17-21 / 25-23 / 21-15 Karin SCHNAASE 34 61
Round 1 291 Anna DOI 21-8 / 21-9 Thi Trang (B) VU 85 24
Round 1 57 PAI Yu Po 12-21 / 21-19 / 21-10 Jamie SUBANDHI 48 39
Round 1 143 LIN Ying Chun 21-11 / 19-21 / 21-14 Chloe MAGEE 35 51
Round 1 73 Kana ITO 22-20 / 21-15 Iris WANG 90 41
Round 1 28 Beatriz CORRALES 21-10 / 21-12 Zuzana PAVELKOVA 110 26
Round 1 40 HSU Ya Ching 21-11 / 21-12 VIBIECA BERONICA 144 23
Round 1 44 Natalia PERMINOVA 21-18 / 21-18 Perrine LE BUHANIC 109 39
Round 1 301 Rachel HONDERICH 21-15 / 30-28 LEE Chia Hsin 62 42
Round 1 20 Michelle LI 21-5 / 21-6 Christine LOOK 203 16
Round 2 130 CHEUNG Ngan Yi 19-21 / 21-17 / 21-19 Ayako SAKURAMOTO 939 57
Round 2 31 Linda ZETCHIRI 21-17 / 21-18 HUNG Shih Han 122 34
Round 2 22 Beiwen ZHANG 21-15 / 18-21 / 21-15 Ayumi MINE 100 57
Round 2 291 Anna DOI 21-18 / 21-16 Rong SCHAFER 145 29
Round 2 57 PAI Yu Po 19-21 / 21-14 / 21-13 LIN Ying Chun 143 49
Round 2 73 Kana ITO 21-19 / 21-10 Beatriz CORRALES 28 36
Round 2 40 HSU Ya Ching 13-21 / 21-16 / 21-18 Natalia PERMINOVA 44 51
Round 2 20 Michelle LI 21-10 / 21-8 Rachel HONDERICH 301 28
Quarter-final 130 CHEUNG Ngan Yi 21-8 / 21-11 Linda ZETCHIRI 31 29
Quarter-final 22 Beiwen ZHANG 22-20 / 21-18 Anna DOI 291 35
Quarter-final 73 Kana ITO 16-21 / 21-10 / 21-16 PAI Yu Po 57 53
Quarter-final 40 HSU Ya Ching 24-22 / 21-13 Michelle LI 20 46
Semi-final 22 Beiwen ZHANG 21-16 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 130 34
Semi-final 73 Kana ITO 21-11 / 24-22 HSU Ya Ching 40 38
Final 22 Beiwen ZHANG 21-8 / 21-17 Kana ITO 73 28
XD
Round 1 93 Toby NG / Alex BRUCE 21-13 / 21-10 William CABRERA / Daigenis SATURRIA 127 20
Round 1 - Hock Lai LEE / Eva LEE 21-15 / 21-15 Matthieu LO YING PING / Andréa VANDERSTUKKEN - 23
Round 1 39 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-18 / 21-12 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 83 28
Round 1 35 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-5 / 21-8 Rasmus Eriksen HOLMGAARD / Mie FALKENBERG - 20
Round 1 - Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET 21-14 / 21-12 Liam WOODSIDE / Qufei CHEN - 19
Round 1 310 LU Chia Hung / LEE Chia Hsin 21-4 / 21-8 Pedro Arturo GARCIA-FLORES / Jacqueline Wendy MYERS - 17
Round 1 46 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 21-18 / 21-17 PHILLIPE Charron / Phyllis CHAN 123 24
Round 1 441 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 14-21 / 21-16 / 21-14 Kevin LI / Rachel HONDERICH 352 34
Round 1 311 Henry WIEBE / Grace GAO 21-12 / 21-17 Laurent CONSTANTIN / Laura CHOINET 104 0
Round 1 31 Max SCHWENGER / Carla NELTE 20-22 / 21-18 / 21-15 Hsiao-Lin WU / KUO Yu Wen 226 46
Round 1 240 Adrian LIU / Joycelyn KO 21-9 / 21-12 Nelson JAVIER / VIBIECA BERONICA 121 20
Round 1 37 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 22-20 / 17-21 / 21-13 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 40 56
Round 1 441 Nyl YAKURA / Brittney TAM 21-19 / 12-21 / 30-28 Minh BAO / Thi Trang (B) VU - 37
Round 1 117 LIN Chia Yu / WANG Pei Rong W.O. Ronan LABAR / Emilie LEFEL 52 0
Round 2 21 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-16 Toby NG / Alex BRUCE 93 21
Round 2 39 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-9 / 21-18 Hock Lai LEE / Eva LEE - 29
Round 2 35 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-14 / 17-21 / 23-21 Baptiste CAREME / Sabrina JAQUET - 55
Round 2 117 LIN Chia Yu / WANG Pei Rong 21-9 / 21-17 LU Chia Hung / LEE Chia Hsin 310 18
Round 2 46 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 20-22 / 21-13 / 21-17 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 441 42
Round 2 31 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-18 / 21-10 Henry WIEBE / Grace GAO 311 23
Round 2 240 Adrian LIU / Joycelyn KO 21-19 / 15-21 / 21-18 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 37 49
Round 2 30 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-9 / 27-25 Nyl YAKURA / Brittney TAM 441 25
Quarter-final 21 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 20-22 / 21-18 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 39 60
Quarter-final 117 LIN Chia Yu / WANG Pei Rong 19-21 / 21-10 / 21-14 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 35 42
Quarter-final 46 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 16-21 / 21-7 / 21-19 Max SCHWENGER / Carla NELTE 31 40
Quarter-final 30 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-9 / 21-15 Adrian LIU / Joycelyn KO 240 22
Semi-final 21 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 24-22 LIN Chia Yu / WANG Pei Rong 117 30
Semi-final 46 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 21-17 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 30 30
Final 46 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 21-16 / 21-19 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 25 53 3 12.0% 1906 76.24 00:26:07 2.92 0 0.0%
MS 62 137 13 21.0% 4769 76.92 00:35:35 2.16 6 9.7%
WD 19 41 3 15.8% 1436 75.58 00:31:38 2.39 1 5.3%
WS 31 73 11 35.5% 2643 85.26 00:37:33 2.27 1 3.2%
XD 28 66 10 35.7% 2397 85.61 00:30:58 2.76 1 3.6%
Total 165 370 40 24.2% 13151 79.7 00:33:17 2.4 9 5.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 10 1 90.9%
Korea 3 1 75.0%
Hong Kong 10 4 71.4%
Japan 14 6 70.0%
Thailand 18 8 69.2%
Bulgaria 2 1 66.7%
India 5 3 62.5%
Netherlands 5 3 62.5%
Vietnam 6 4 60.0%
Chinese Taipei 35 30 53.8%
Denmark 10 9 52.6%
Ireland 5 5 50.0%
Germany 4 4 50.0%
Sweden 2 2 50.0%
Mexico 1 1 50.0%
Spain 1 1 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Russia 5 6 45.5%
Canada 20 29 40.8%
Czech Republic 2 3 40.0%
U.S.A. 19 31 38.0%
Austria 1 2 33.3%
France 3 10 23.1%
Switzerland 1 4 20.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Chun-Yi Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-10 / 21-13
2018 LEE Dong Keun Mark CALJOUW 14-21 / 21-17 / 21-16
2017 PRANNOY H. S. PARUPALLI Kashyap 21-15 / 20-22 / 21-12
2016 LEE Hyun Il Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-8
2015 LEE Chong Wei Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22-20 / 21-12
2014 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-19 / 14-21 / 21-19
2013 Tien Minh NGUYEN WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-17 / 21-18
2012 Vladimir IVANOV Takuma UEDA 22-20 / 21-17
2011 Sho SASAKI Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-18
2010 Rajiv OUSEPH Brice LEVERDEZ 21-17 / 21-9
2009 Taufik HIDAYAT HSUEH Hsuan Yi 21-15 / 21-16
2008 Andrew DABEKA Martin BILLE LARSEN 21-14 / 21-9
2007 Tsuen Seng LEE Yousuke NAKANISHI 21-14 / 21-10
2006 Yousuke NAKANISHI Andrew DABEKA 21-16 / 21-13
2005 HSIEH Yu Hsing Tony GUNAWAN 15-2 / 15-2
2004 Yen Hui Kendrick LEE Peter RASMUSSEN 7-12
2003 CHIEN Yu-Hsiu AHN Hyun Suk 5-15 / 15-6 / 15-12
2002 Peter Hoeg GADE Peter RASMUSSEN 17-14 / 15-17 / 15-1
2001 LEE Hyun Il Kenneth JONASSEN 6-8 / 7-2 / 7-2
2000 Ardy B WIRANATA Anders BOESEN 10-15 / 15-1 / 15-5
1999 Colin HAUGHTON Nikhil KANETKAR 15-6 / 15-0
1998 PERMADI Fung Bruce FLOCKHART 15-8 / 15-5
1997 Poul-Erik HOYER Peter Hoeg GADE 15-6 / 7-15 / 15-2
1996 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 15-13 / 15-13
1995 Hermawan SUSANTO DONG Jiong 15-10 / 15-3
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Tiong Ping LIOE W.O.
1993 Marleve MAINAKY PERMADI Fung 15-8 / 15-8
1992 Poul-Erik HOYER LIU Jun 15-7 / 15-4
1991 Stephen P BUTLER KIM Hyung Jin 15-6 / 18-17
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-8