World Championships  

Tournament Name: TotalEnergies BWF World Championships 2022
Tournament Dates: 22/08/2022-28/08/2022
Location: Japan, Tokyo
Category: Grade 1 – Individual Tournaments

Winners
Category Winner Runner-up
MD Aaron CHIA / SOH Wooi Yik Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan KIM So Yeong / KONG Hee Yong
WS Akane YAMAGUCHI CHEN Yufei
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 109 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 21-14 / 26-24 Glib BEKETOV / Mykhaylo MAKHNOVSKIY 121 38
Round 1 68 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 21-17 / 22-20 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 62 36
Round 1 34 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 21-12 / 21-7 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 69 37
Round 1 58 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-11 / 19-21 / 21-15 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 55 62
Round 1 54 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-11 / 21-13 Adham Hatem ELGAMAL / Ahmed SALAH 105 23
Round 1 52 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 21-19 / 21-16 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 95 43
Round 1 35 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-17 / 17-21 / 22-20 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 33 65
Round 1 41 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 21-17 / 21-18 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 27 34
Round 1 66 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 21-18 / 21-19 Fabricio FARIAS / Francielton FARIAS 91 35
Round 1 23 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-11 / 21-9 Joan MONROY / Carlos PIRIS 106 28
Round 1 40 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-14 / 21-17 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 42 32
Round 1 32 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 21-11 / 18-21 / 25-23 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 94 55
Round 1 90 Anibal MARROQUIN / SOLIS JONATHAN 21-9 / 21-14 Jonathan CURTIN / Dylan SOEDJASA 519 24
Round 1 36 Alexander DUNN / Adam HALL 21-10 / 21-12 Job CASTILLO / Luis Armando MONTOYA NAVARRO 81 24
Round 1 39 Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-14 / 21-18 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 48 37
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-13 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA 109 25
Round 2 17 Ben LANE / Sean VENDY 21-15 / 21-10 Bjarne GEISS / Jan Colin VÖLKER 68 32
Round 2 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-13 / 21-10 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 58 34
Round 2 22 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-17 / 19-21 / 21-15 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 34 75
Round 2 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-16 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 54 29
Round 2 13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-10 / 21-13 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 52 32
Round 2 35 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-17 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 8 40
Round 2 41 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 22-20 / 22-20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 10 40
Round 2 12 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-13 / 21-12 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 66 32
Round 2 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 22-20 / 21-18 LU Ching Yao / YANG Po Han 23 42
Round 2 4 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 15-21 / 21-13 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 40 48
Round 2 32 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 21-18 / 23-21 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 15 34
Round 2 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-8 / 21-10 Anibal MARROQUIN / SOLIS JONATHAN 90 24
Round 2 36 Alexander DUNN / Adam HALL 17-21 / 21-19 / 21-15 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 18 50
Round 2 2 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-17 / 21-12 Fabien DELRUE / William VILLEGER 39 42
Round 3 17 Ben LANE / Sean VENDY 21-15 / 21-9 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 26
Round 3 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-16 Akira KOGA / Taichi SAITO 22 45
Round 3 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 23-21 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 13 40
Round 3 35 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 18-21 / 21-15 / 21-16 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 41 58
Round 3 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 12 42
Round 3 11 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-17 / 16-21 / 21-14 LEE Yang / WANG Chi-Lin 4 64
Round 3 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-12 / 21-10 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 32 35
Round 3 2 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-12 / 21-14 Alexander DUNN / Adam HALL 36 32
Quarter-final 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-11 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 17 29
Quarter-final 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-8 / 21-14 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 35 29
Quarter-final 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-18 / 21-16 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 11 40
Quarter-final 7 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 24-22 / 15-21 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 2 75
Semi-final 3 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 23-21 / 12-21 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 52
Semi-final 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 20-22 / 21-18 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 7 77
Final 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-19 / 21-14 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 3 40
MS
Round 1 139 Bernardo ATILANO W.O. Max WEISSKIRCHEN 56 0
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-12 LIEW Daren 29 42
Round 1 28 Mark CALJOUW 21-13 / 21-14 Jia Heng Jason TEH 86 33
Round 1 33 Sitthikom THAMMASIN 13-21 / 21-16 / 21-13 Kanta TSUNEYAMA 14 76
Round 1 41 Tze Yong NG 21-16 / 21-10 Chico Aura DWI WARDOYO 35 40
Round 1 6 Anthony Sinisuka GINTING 13-21 / 21-15 / 21-12 Ygor COELHO 50 53
Round 1 12 Rasmus GEMKE 21-10 / 21-18 Kalle KOLJONEN 69 45
Round 1 25 SHI Yuqi 22-20 / 21-10 Ade Resky DWICAHYO 80 33
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-15 / 15-21 / 21-15 SAI PRANEETH B. 20 64
Round 1 7 Jonatan CHRISTIE 21-9 / 21-11 Toma Junior POPOV 27 34
Round 1 103 Georges Julien PAUL 21-16 / 21-16 Luis Armando MONTOYA NAVARRO 123 28
Round 1 52 Jason Anthony HO-SHUE 21-11 / 21-18 Howard SHU 129 33
Round 1 15 LEE Cheuk Yiu 21-19 / 21-13 Abhinav MANOTA 108 31
Round 1 98 Jan LOUDA 21-6 / 19-21 / 21-17 Misha ZILBERMAN 51 57
Round 1 81 Kai SCHAEFER 21-19 / 21-18 Kantaphon WANGCHAROEN 22 50
Round 1 16 WANG Tzu Wei 21-8 / 21-6 Tien Minh NGUYEN 91 28
Round 1 24 LU Guangzu 21-9 / 13-21 / 21-14 Toby PENTY 57 61
Round 1 66 WONG Wing Ki Vincent 15-21 / 22-20 / 21-11 Julien CARRAGGI 112 57
Round 1 11 NG Ka Long Angus 21-15 / 23-21 HEO Kwang Hee 32 40
Round 1 40 Kevin CORDON 21-18 / 21-17 Niluka KARUNARATNE 130 37
Round 1 8 LOH Kean Yew 21-12 / 21-12 Pablo ABIAN 58 29
Round 1 31 Kodai NARAOKA 21-12 / 21-17 DANYLO BOSNIUK 96 45
Round 1 17 Kunlavut VITIDSARN 21-17 / 21-10 Tommy SUGIARTO 34 52
Round 1 70 Felix BURESTEDT 21-9 / 21-9 Adham Hatem ELGAMAL 106 29
Round 1 21 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 21-19 Anders ANTONSEN 3 61
Round 1 23 ZHAO Junpeng W.O. Anuoluwapo Juwon OPEYORI 115 0
Round 1 13 KIDAMBI Srikanth 22-20 / 21-19 Nhat NGUYEN 38 51
Round 1 5 LEE Zii Jia 21-9 / 21-13 Brice LEVERDEZ 43 39
Round 1 74 Luís Enrique PEÑALVER 21-11 / 21-15 Daniel NIKOLOV 114 34
Round 1 10 Lakshya SEN 21-12 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19 35
Round 1 18 PRANNOY H. S. 21-12 / 21-11 Luka WRABER 93 34
Round 1 2 Kento MOMOTA 21-16 / 21-14 Lino MUNOZ 82 37
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-19 / 21-10 Mark CALJOUW 28 41
Round 2 33 Sitthikom THAMMASIN 21-9 / 10-21 / 21-19 Tze Yong NG 41 70
Round 2 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-10 / 21-16 Georges Julien PAUL 103 29
Round 2 25 SHI Yuqi 21-13 / 21-16 Rasmus GEMKE 12 48
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-15 / 21-12 Jason Anthony HO-SHUE 52 36
Round 2 15 LEE Cheuk Yiu 21-17 / 21-12 Jan LOUDA 98 35
Round 2 7 Jonatan CHRISTIE 21-4 / 21-16 Kai SCHAEFER 81 38
Round 2 16 WANG Tzu Wei 21-18 / 21-16 LU Guangzu 24 56
Round 2 11 NG Ka Long Angus 21-16 / 21-9 WONG Wing Ki Vincent 66 37
Round 2 8 LOH Kean Yew 21-12 / 11-21 / 21-12 Kevin CORDON 40 49
Round 2 17 Kunlavut VITIDSARN 21-18 / 21-11 Kodai NARAOKA 31 70
Round 2 21 Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-7 / 21-13 Felix BURESTEDT 70 73
Round 2 23 ZHAO Junpeng 21-9 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 13 34
Round 2 5 LEE Zii Jia 21-9 / 21-13 Bernardo ATILANO 139 36
Round 2 10 Lakshya SEN 21-17 / 21-10 Luís Enrique PEÑALVER 74 36
Round 2 18 PRANNOY H. S. 21-17 / 21-16 Kento MOMOTA 2 54
Round 3 4 CHOU Tien Chen 21-16 / 17-21 / 21-18 LEE Cheuk Yiu 15 71
Round 3 1 Viktor AXELSEN 21-19 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 33 49
Round 3 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 13-21 / 21-18 SHI Yuqi 25 61
Round 3 7 Jonatan CHRISTIE 24-22 / 21-16 WANG Tzu Wei 16 54
Round 3 8 LOH Kean Yew 21-11 / 11-4 Ret. NG Ka Long Angus 11 22
Round 3 17 Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-6 Kenta NISHIMOTO 21 43
Round 3 23 ZHAO Junpeng 21-19 / 11-21 / 21-19 LEE Zii Jia 5 65
Round 3 18 PRANNOY H. S. 17-21 / 21-16 / 21-17 Lakshya SEN 10 75
Quarter-final 4 CHOU Tien Chen 14-21 / 21-11 / 22-20 Jonatan CHRISTIE 7 71
Quarter-final 23 ZHAO Junpeng 19-21 / 21-6 / 21-18 PRANNOY H. S. 18 64
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-10 Anthony Sinisuka GINTING 6 41
Quarter-final 17 Kunlavut VITIDSARN 21-12 / 17-21 / 21-8 LOH Kean Yew 8 65
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-17 CHOU Tien Chen 4 52
Semi-final 17 Kunlavut VITIDSARN 22-20 / 21-6 ZHAO Junpeng 23 43
Final 1 Viktor AXELSEN 21-5 / 21-16 Kunlavut VITIDSARN 17 50
WD
Round 1 24 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-7 / 21-9 Aminath Nabeeha ABDUL RAZZAQ / Fathimath Nabaaha ABDUL RAZZAQ 113 21
Round 1 58 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 21-7 / 21-8 Kate FROST / Moya RYAN 81 24
Round 1 28 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-14 / 21-8 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 75 31
Round 1 38 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-13 / 21-14 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 63 34
Round 1 97 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 21-6 / 10-21 / 21-14 Ines Lucia CASTILLO SALAZAR / Paula LA TORRE REGAL 98 45
Round 1 34 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-17 / 21-15 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 25 45
Round 1 29 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-14 / 21-9 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 59 26
Round 1 23 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-7 / 21-7 Jaqueline LIMA / Samia LIMA 60 26
Round 1 37 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 21-11 / 21-13 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 64 31
Round 1 55 Catherine CHOI / Josephine WU 22-20 / 21-12 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 105 34
Round 1 32 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 21-13 / 21-15 Stine KÜSPERT / Emma MOSZCZYNSKI 67 39
Round 1 53 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 21-8 / 21-14 Martina CORSINI / Judith MAIR 83 30
Round 1 52 Margot LAMBERT / Anne TRAN 21-18 / 21-19 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 43 55
Round 1 39 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-13 / 21-8 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 45 34
Round 1 46 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-18 / 21-3 Francesca CORBETT / Allison LEE 77 35
Round 1 80 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 21-12 / 21-7 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR 107 27
Round 2 34 Vivian HOO / LIM Chiew Sien W.O. Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 22 0
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-10 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 24 42
Round 2 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-17 / 21-13 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 58 41
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 10-21 / 21-15 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 28 58
Round 2 21 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 23-21 / 21-15 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 38 43
Round 2 3 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-7 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 97 33
Round 2 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-18 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 29 41
Round 2 19 DU Yue / LI Wenmei 21-17 / 21-13 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 23 53
Round 2 11 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-8 / 21-17 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 37 36
Round 2 5 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-9 Catherine CHOI / Josephine WU 55 33
Round 2 10 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-13 / 21-12 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 32 42
Round 2 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-5 / 18-21 / 21-13 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 53 57
Round 2 20 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 22-20 / 21-18 Margot LAMBERT / Anne TRAN 52 56
Round 2 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-13 / 21-9 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 39 34
Round 2 13 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-14 / 21-17 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 46 39
Round 2 80 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal W.O. Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 2 0
Round 3 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 19-21 / 21-10 / 21-12 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21 74
Round 3 3 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-16 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 34 49
Round 3 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-13 / 21-9 DU Yue / LI Wenmei 19 47
Round 3 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-9 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 41
Round 3 5 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-16 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 11 44
Round 3 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-19 / 21-19 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 10 64
Round 3 20 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 33
Round 3 13 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-15 / 21-14 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 80 37
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 45
Quarter-final 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-13 / 19-21 / 21-12 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 3 60
Quarter-final 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 21-15 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 5 49
Quarter-final 20 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 15-21 / 21-18 / 22-20 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 13 84
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-13 / 21-14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 6 52
Semi-final 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-16 / 19-21 / 25-23 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 20 92
Final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-20 / 21-14 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 4 62
WS
Round 1 45 SIM Yu Jin W.O. YEO Jia Min 17 0
Round 1 24 Gregoria Mariska TUNJUNG 24-22 / 21-7 Kirsty GILMOUR 18 32
Round 1 59 Thuy Linh NGUYEN 12-21 / 21-19 / 21-11 Aya OHORI 27 61
Round 1 55 LéOnice HUET 21-18 / 21-16 Kristin KUUBA 46 45
Round 1 22 HAN Yue 21-14 / 21-15 QI Xuefei 42 35
Round 1 21 Line CHRISTOPHERSEN 21-14 / 21-12 Malvika BANSOD 47 27
Round 1 19 KIM Ga Eun 21-13 / 21-7 Line Højmark KJAERSFELDT 25 33
Round 1 70 Wendy ZHANG 21-7 / 11-21 / 21-19 THET HTAR THUZAR 75 39
Round 1 31 Iris WANG 21-5 / 21-13 Ksenia POLIKARPOVA 82 30
Round 1 85 YIP Pui Yin 21-14 / 22-20 Lianne TAN 37 39
Round 1 20 Phittayaporn CHAIWAN 21-18 / 21-13 PAI Yu Po 38 42
Round 1 40 Soniia CHEAH 21-19 / 21-18 Putri Kusuma WARDANI 43 41
Round 1 26 Yvonne LI 21-10 / 21-10 Doha HANY 88 20
Round 1 33 Saina NEHWAL 21-19 / 21-9 CHEUNG Ngan Yi 50 38
Round 1 79 Thi Trang (B) VU 21-10 / 21-17 KISONA Selvaduray 54 37
Round 1 80 Martina REPISKA 21-16 / 12-21 / 21-17 Maria ULITINA 58 55
Round 2 22 HAN Yue W.O. PUSARLA V. Sindhu 7 0
Round 2 1 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 21-15 Gregoria Mariska TUNJUNG 24 34
Round 2 14 Sayaka TAKAHASHI 9-21 / 21-16 / 21-13 KIM Ga Eun 19 47
Round 2 5 Carolina MARIN 21-16 / 21-14 Wendy ZHANG 70 36
Round 2 9 HE Bingjiao 21-13 / 21-7 Iris WANG 31 32
Round 2 3 Se Young AN 21-18 / 21-10 Thuy Linh NGUYEN 59 36
Round 2 16 Beiwen ZHANG 21-8 / 21-14 LéOnice HUET 55 26
Round 2 11 WANG Zhiyi 21-15 / 21-14 Line CHRISTOPHERSEN 21 35
Round 2 33 Saina NEHWAL W.O. Nozomi OKUHARA 6 0
Round 2 13 Michelle LI 21-19 / 21-13 YIP Pui Yin 85 58
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-17 Phittayaporn CHAIWAN 20 35
Round 2 10 Pornpawee CHOCHUWONG 18-21 / 21-16 / 21-10 SIM Yu Jin 45 60
Round 2 4 CHEN Yufei 21-17 / 21-15 Soniia CHEAH 40 41
Round 2 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20-22 / 21-16 / 22-20 Yvonne LI 26 86
Round 2 79 Thi Trang (B) VU 21-18 / 16-21 / 21-18 Mia BLICHFELDT 15 66
Round 2 2 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-12 Martina REPISKA 80 26
Round 3 5 Carolina MARIN 16-21 / 21-15 / 22-20 HE Bingjiao 9 76
Round 3 3 Se Young AN 21-12 / 21-10 Beiwen ZHANG 16 33
Round 3 22 HAN Yue 21-11 / 21-13 WANG Zhiyi 11 39
Round 3 13 Michelle LI 25-23 / 16-21 / 21-13 Ratchanok INTANON 8 71
Round 3 4 CHEN Yufei 21-17 / 17-21 / 21-10 Pornpawee CHOCHUWONG 10 75
Round 3 1 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-7 Sayaka TAKAHASHI 14 36
Round 3 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 16-21 / 21-13 Saina NEHWAL 33 64
Round 3 2 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-10 Thi Trang (B) VU 79 35
Quarter-final 1 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-17 Carolina MARIN 5 54
Quarter-final 3 Se Young AN 21-14 / 15-21 / 22-20 HAN Yue 22 70
Quarter-final 4 CHEN Yufei 21-18 / 21-17 Michelle LI 13 46
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-9 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 45
Semi-final 1 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-12 Se Young AN 3 43
Semi-final 4 CHEN Yufei 15-21 / 21-14 / 21-18 TAI Tzu Ying 2 71
Final 1 Akane YAMAGUCHI 21-12 / 10-21 / 21-14 CHEN Yufei 4 68
XD
Round 1 65 LEE Yang / YANG Ching Tun W.O. Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 165 0
Round 1 32 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han W.O. Callum HEMMING / Jessica PUGH 46 0
Round 1 75 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 17-21 / 21-10 / 21-10 SOLIS JONATHAN / Diana CORLETO SOTO 63 43
Round 1 40 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 21-12 / 21-13 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 67 29
Round 1 99 Misha ZILBERMAN / Svetlana Zilberman (Beliasova) 16-21 / 21-18 / 21-11 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 51 36
Round 1 29 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-13 / 21-17 William VILLEGER / Anne TRAN 54 52
Round 1 59 Fabricio FARIAS / Jaqueline LIMA 15-21 / 21-13 / 21-16 Anton KAISTI / Alzbeta BASOVA 76 41
Round 1 44 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-14 / 21-9 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 25 25
Round 1 28 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 21-8 / 19-2 Ret. Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 116 16
Round 1 85 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 21-10 / 23-21 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 56 28
Round 1 33 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-13 / 21-16 Adam HALL / Julie MACPHERSON 38 25
Round 1 52 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-17 / 16-21 / 22-20 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 34 69
Round 1 115 Alexander DUNN / Ciara TORRANCE 21-9 / 21-12 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR 91 23
Round 1 35 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 21-14 / 21-14 Vinson CHIU / Jennie GAI 69 31
Round 1 58 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 21-14 / 21-13 Fabien DELRUE / Vimala HERIAU 73 40
Round 1 95 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 21-19 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 37 44
Round 2 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-12 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 75 24
Round 2 19 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-14 / 21-17 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 40 31
Round 2 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-6 / 21-5 Misha ZILBERMAN / Svetlana Zilberman (Beliasova) 99 22
Round 2 29 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-13 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 13 49
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 12-21 / 21-11 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 28 45
Round 2 18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-15 / 19-21 / 21-8 LEE Yang / YANG Ching Tun 65 44
Round 2 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-13 / 21-10 Fabricio FARIAS / Jaqueline LIMA 59 25
Round 2 44 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-14 / 21-15 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 24 33
Round 2 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-18 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 85 33
Round 2 9 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 10-21 / 25-23 / 21-16 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 33 71
Round 2 20 Robin TABELING / Selena PIEK 21-19 / 21-16 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 52 43
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-7 Alexander DUNN / Ciara TORRANCE 115 30
Round 2 32 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 19-21 / 21-11 / 21-17 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 16 60
Round 2 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 21-11 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 35 38
Round 2 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 15-21 / 21-13 / 21-18 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 58 58
Round 2 1 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-18 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 95 33
Round 3 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-14 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 18 38
Round 3 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 23-21 / 21-12 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 44 44
Round 3 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 21-4 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 9 38
Round 3 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-9 / 19-21 / 21-19 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 19 49
Round 3 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-12 / 21-14 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 29 41
Round 3 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 21-19 Robin TABELING / Selena PIEK 20 40
Round 3 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-10 / 21-15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 32 30
Round 3 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-16 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 1 38
Quarter-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-9 / 21-9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 28
Quarter-final 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-15 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 39
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 40
Quarter-final 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 13-21 / 21-19 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 63
Semi-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 12-21 / 21-10 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 59
Semi-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-8 / 21-6 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 12 28
Final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 41

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 45 101 11 24.4% 3696 82.13 00:40:48 2.01 6 13.3%
MS 60 136 16 26.7% 4757 79.28 00:47:14 1.68 14 23.3%
WD 45 97 7 15.6% 3361 74.69 00:43:57 1.7 6 13.3%
WS 44 102 14 31.8% 3622 82.32 00:45:52 1.79 11 25.0%
XD 44 100 12 27.3% 3490 79.32 00:39:34 2 4 9.1%
Total 238 536 60 25.2% 18926 79.52 00:43:44 1.82 41 17.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 32 12 72.7%
Japan 28 17 62.2%
Thailand 20 13 60.6%
Singapore 7 5 58.3%
Indonesia 20 15 57.1%
Korea 16 12 57.1%
Canada 5 4 55.6%
Malaysia 18 15 54.5%
Chinese Taipei 13 11 54.2%
India 18 16 52.9%
Hong Kong 9 8 52.9%
Denmark 11 11 50.0%
England 3 3 50.0%
Vietnam 3 3 50.0%
Mauritius 1 1 50.0%
Slovakia 1 1 50.0%
Scotland 5 6 45.5%
Netherlands 4 5 44.4%
Germany 7 9 43.8%
Spain 3 4 42.9%
Guatemala 2 3 40.0%
Czech Republic 2 3 40.0%
Sweden 1 2 33.3%
Bulgaria 1 2 33.3%
France 5 12 29.4%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-5 / 21-16
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6