All Africa U19 Championships  

Tournament Name: All Africa Under 19 Individual Championship 2021
Tournament Dates: 31/08/2021-05/09/2021
Location: Benin, Cotonou
Category: Continental Junior Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Caden KAKORA / Robert WHITE Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR / Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY
MS - U19 Caden KAKORA Robert WHITE
WD - U19 Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER Nour AHMED YOUSSRI / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER
WS - U19 Nour AHMED YOUSSRI Amy ACKERMAN
XD - U19 Robert WHITE / Amy ACKERMAN Caden KAKORA / Diane OLIVIER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Moaz HESHAM HASSAN / Youssif MOHAMED W.O. Patrick-Adonis MUNEZERO / Devy Marc MUVUNYI - 0
Round 2 U19 - Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR / Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY 21-16 / 21-14 Oswald Ash FANO-DOSH / Carlos Miguel Codjo KPANOU - 26
Round 2 U19 - Johan OBERHOLZER / Keaton STANSFELD 21-9 / 21-15 Michael BOTWE / Evans Franz MENSAH - 18
Round 2 U19 - Expedito EMUDDU / Paul MAKANDE 21-11 / 21-11 Preferet ADOMAHOU / Jaures BADOU - 21
Round 2 U19 - Hanuman PRAVISH / Rohissen SOOBRAMANIEN 21-4 / 21-3 Issoufou HAMADOU / Abdoulnasser ISSIAKOU CHAIBOU - 18
Round 2 U19 - Moaz HESHAM HASSAN / Youssif MOHAMED 21-16 / 21-8 Romeo HAMBADA / Julien Wadoud TOTIN - 23
Round 2 U19 - Douce LUCAS / Khemtish NUNDAH 21-8 / 21-9 Emmanuel AMOAKO / Elvis OSEI - 20
Round 2 U19 - Abed Musa YIGA / Abdul Swaburuh SSEMPIRI 21-7 / 21-19 Mohamadi OUEDRAOGO / Aboul Fatao TAPSOBA - 21
Round 2 U19 - Caden KAKORA / Robert WHITE 21-1 / 21-4 Pakarae Raphael MARENGA / Sedietso OREEMETSE - 13
Quarter-final U19 - Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR / Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY 21-23 / 21-18 / 21-19 Johan OBERHOLZER / Keaton STANSFELD - 48
Quarter-final U19 - Expedito EMUDDU / Paul MAKANDE 21-15 / 21-18 Hanuman PRAVISH / Rohissen SOOBRAMANIEN - 27
Quarter-final U19 - Douce LUCAS / Khemtish NUNDAH 17-21 / 21-17 / 21-19 Moaz HESHAM HASSAN / Youssif MOHAMED - 43
Quarter-final U19 - Caden KAKORA / Robert WHITE 21-8 / 21-9 Abed Musa YIGA / Abdul Swaburuh SSEMPIRI - 18
Semi-final U19 - Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR / Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY 21-12 / 21-16 Expedito EMUDDU / Paul MAKANDE - 29
Semi-final U19 - Caden KAKORA / Robert WHITE W.O. Douce LUCAS / Khemtish NUNDAH - 0
Final U19 - Caden KAKORA / Robert WHITE 21-14 / 21-19 Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR / Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY - 30
MS
Round 1 U19 - Elvis OSEI 21-14 / 18-21 / 21-19 Moaz HESHAM HASSAN - 39
Round 1 U19 - Mohamadi OUEDRAOGO 21-5 / 21-6 Pakarae Raphael MARENGA - 14
Round 1 U19 - Douce LUCAS 21-10 / 21-11 Issoufou HAMADOU - 17
Round 1 U19 - Hanuman PRAVISH 17-21 / 21-16 / 21-14 Romeo HAMBADA - 40
Round 1 U19 - Youssif MOHAMED 21-5 / 21-6 Sedietso OREEMETSE - 15
Round 2 U19 - Expedito EMUDDU W.O. Devy Marc MUVUNYI - 0
Round 2 U19 - Jonathan ANKRAH 21-7 / 21-5 Carlos Miguel Codjo KPANOU - 15
Round 2 U19 - Robert WHITE 21-12 / 21-11 Khemtish NUNDAH - 23
Round 2 U19 - Elvis OSEI 21-11 / 21-9 Julien Wadoud TOTIN - 19
Round 2 U19 - Abdul Swaburuh SSEMPIRI 21-15 / 21-16 Pranav BHAUGEEROTHEE - 24
Round 2 U19 - Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR 21-16 / 21-18 Keaton STANSFELD - 28
Round 2 U19 - Oswald Ash FANO-DOSH 21-9 / 21-13 Michael BOTWE - 20
Round 2 U19 - Mohamadi OUEDRAOGO 21-14 / 21-15 Abdoulnasser ISSIAKOU CHAIBOU - 29
Round 2 U19 - Douce LUCAS 21-15 / 21-8 Aboul Fatao TAPSOBA - 31
Round 2 U19 - Johan OBERHOLZER 21-9 / 21-16 Jaures BADOU - 33
Round 2 U19 - Hanuman PRAVISH 21-23 / 21-15 / 21-10 Evans Franz MENSAH - 47
Round 2 U19 - Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY 21-6 / 21-8 Guna KUSAL - 18
Round 2 U19 - Youssif MOHAMED 13-21 / 21-17 / 21-18 Rohissen SOOBRAMANIEN - 50
Round 2 U19 - Preferet ADOMAHOU 14-21 / 21-17 / 21-11 Abed Musa YIGA - 37
Round 2 U19 - Paul MAKANDE W.O. Patrick-Adonis MUNEZERO - 0
Round 2 U19 - Caden KAKORA 21-7 / 21-10 Emmanuel AMOAKO - 28
Round 3 U19 - Expedito EMUDDU 21-16 / 21-13 Jonathan ANKRAH - 29
Round 3 U19 - Robert WHITE 21-13 / 21-7 Elvis OSEI - 27
Round 3 U19 - Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR 21-11 / 21-14 Abdul Swaburuh SSEMPIRI - 28
Round 3 U19 - Oswald Ash FANO-DOSH 21-4 / 21-6 Mohamadi OUEDRAOGO - 18
Round 3 U19 - Douce LUCAS 15-21 / 21-11 / 22-20 Johan OBERHOLZER - 38
Round 3 U19 - Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY 21-6 / 21-13 Hanuman PRAVISH - 21
Round 3 U19 - Youssif MOHAMED 24-22 / 21-17 Preferet ADOMAHOU - 27
Round 3 U19 - Caden KAKORA 21-17 / 16-21 / 21-9 Paul MAKANDE - 48
Quarter-final U19 - Robert WHITE 21-17 / 21-12 Expedito EMUDDU - 27
Quarter-final U19 - Oswald Ash FANO-DOSH 21-17 / 13-21 / 21-9 Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR - 53
Quarter-final U19 - Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY 21-15 / 11-21 / 21-16 Douce LUCAS - 39
Quarter-final U19 - Caden KAKORA 21-11 / 21-7 Youssif MOHAMED - 20
Semi-final U19 - Robert WHITE 21-14 / 21-14 Oswald Ash FANO-DOSH - 25
Semi-final U19 - Caden KAKORA 21-13 / 21-14 Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY - 28
Final U19 - Caden KAKORA 21-16 / 21-17 Robert WHITE - 32
WD
Round 1 U19 - Kawther Mohamed RABIE / Nour REFAAT 21-19 / 21-14 Prospera NANTUO / Cindy Etornam TORNYENYOR - 26
Round 1 U19 - Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER 21-6 / 21-9 Hilary Ornelia Bignon FABOSSOU / Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU - 18
Round 1 U19 - Tiya BHURTUN / Layna Luxmi CHINIAH 21-5 / 21-8 Lariatou ADAMOU / Rekia IBRAH MATO - 19
Round 1 U19 - Vilina APPIAH / Kritisha MUNGRAH 21-2 / 21-6 Carine OUEDRAOGO / Carolle SONDE - 16
Round 1 U19 - Nour AHMED YOUSSRI / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-7 / 21-6 Gracia AKAPKO / Floriane KPOGBEMABOU - 19
Round 1 U19 - Pernelle FABOSSOU / Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU 21-18 / 21-10 Kesego HAMU / Kelebogile MONGUNDA - 21
Round 1 U19 - Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE / Maeva Princia Gertrude ANAMBA W.O. Kelly-Janviere IRADUKUNDA / Berthila NIYOMWUNGERE - 0
Quarter-final U19 - Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 21-16 / 21-16 Kawther Mohamed RABIE / Nour REFAAT - 26
Quarter-final U19 - Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER 21-2 / 21-6 Tiya BHURTUN / Layna Luxmi CHINIAH - 17
Quarter-final U19 - Nour AHMED YOUSSRI / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-14 / 21-14 Vilina APPIAH / Kritisha MUNGRAH - 25
Quarter-final U19 - Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE / Maeva Princia Gertrude ANAMBA 21-10 / 21-15 Pernelle FABOSSOU / Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU - 23
Semi-final U19 - Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER 16-21 / 21-16 / 21-14 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA - 39
Semi-final U19 - Nour AHMED YOUSSRI / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-5 / 21-9 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE / Maeva Princia Gertrude ANAMBA - 20
Final U19 - Amy ACKERMAN / Diane OLIVIER 21-19 / 26-24 Nour AHMED YOUSSRI / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER - 34
WS
Round 1 U19 - Nour AHMED YOUSSRI 21-10 / 21-5 Maeva Princia Gertrude ANAMBA - 19
Round 1 U19 - Tamsyn SMITH 21-2 / 21-4 Lariatou ADAMOU - 13
Round 1 U19 - Diane OLIVIER 21-11 / 21-9 Rachael QUARCOO - 23
Round 1 U19 - Cindy Etornam TORNYENYOR 21-12 / 21-5 Carine OUEDRAOGO - 15
Round 1 U19 - Tracy NALUWOOZA 21-10 / 21-7 Kritisha MUNGRAH - 21
Round 1 U19 - Tiya BHURTUN 21-10 / 21-10 Gracia AKAPKO - 21
Round 1 U19 - Layna Luxmi CHINIAH 21-6 / 21-8 Floriane KPOGBEMABOU - 20
Round 1 U19 - Kelebogile MONGUNDA W.O. Berthila NIYOMWUNGERE - 0
Round 1 U19 - Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU 20-22 / 21-13 / 21-13 Kesego HAMU - 36
Round 1 U19 - Amy ACKERMAN 21-5 / 21-6 Carolle SONDE - 14
Round 1 U19 - Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-8 / 21-14 Vilina APPIAH - 32
Round 1 U19 - Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-5 / 21-8 Ruth Esperance Amandine GNANSOUNOU - 20
Round 1 U19 - Kawther Mohamed RABIE 21-13 / 21-12 Pernelle FABOSSOU - 37
Round 1 U19 - Prospera NANTUO 21-5 / 21-0 Rekia IBRAH MATO - 11
Round 1 U19 - Nour REFAAT W.O. Kelly-Janviere IRADUKUNDA - 0
Round 1 U19 - Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE 21-9 / 21-7 Hilary Ornelia Bignon FABOSSOU - 21
Round 2 U19 - Nour AHMED YOUSSRI 21-3 / 21-7 Tamsyn SMITH - 19
Round 2 U19 - Diane OLIVIER 21-5 / 21-7 Cindy Etornam TORNYENYOR - 15
Round 2 U19 - Tracy NALUWOOZA 21-10 / 21-10 Tiya BHURTUN - 21
Round 2 U19 - Layna Luxmi CHINIAH 21-15 / 21-10 Kelebogile MONGUNDA - 20
Round 2 U19 - Amy ACKERMAN 21-4 / 21-6 Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU - 17
Round 2 U19 - Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 12-21 / 21-17 / 21-15 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI - 45
Round 2 U19 - Kawther Mohamed RABIE 21-13 / 21-12 Prospera NANTUO - 26
Round 2 U19 - Nour REFAAT 21-17 / 21-15 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE - 29
Quarter-final U19 - Nour AHMED YOUSSRI 21-8 / 21-15 Diane OLIVIER - 32
Quarter-final U19 - Tracy NALUWOOZA 21-17 / 21-9 Layna Luxmi CHINIAH - 28
Quarter-final U19 - Amy ACKERMAN 21-19 / 21-12 Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER - 27
Quarter-final U19 - Kawther Mohamed RABIE 21-11 / 21-17 Nour REFAAT - 27
Semi-final U19 - Nour AHMED YOUSSRI 21-15 / 21-10 Tracy NALUWOOZA - 25
Semi-final U19 - Amy ACKERMAN 21-8 / 21-13 Kawther Mohamed RABIE - 27
Final U19 - Nour AHMED YOUSSRI 21-13 / 21-15 Amy ACKERMAN - 29
XD
Round 1 U19 - Moaz HESHAM HASSAN / Nour REFAAT 21-4 / 21-6 Carlos Miguel Codjo KPANOU / Ruth Doriane Yeyinou ZANNOU - 21
Round 1 U19 - Emmanuel AMOAKO / Prospera NANTUO 21-5 / 21-3 Issoufou HAMADOU / Lariatou ADAMOU - 21
Round 1 U19 - Robert WHITE / Amy ACKERMAN 21-4 / 21-4 Mohamadi OUEDRAOGO / Carine OUEDRAOGO - 13
Round 1 U19 - Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-18 / 21-15 Michael BOTWE / Rachael QUARCOO - 18
Round 1 U19 - Preferet ADOMAHOU / Gracia AKAPKO W.O. Patrick-Adonis MUNEZERO / Kelly-Janviere IRADUKUNDA - 0
Round 1 U19 - Sedietso OREEMETSE / Kelebogile MONGUNDA 21-11 / 21-13 Jaures BADOU / Floriane KPOGBEMABOU - 21
Round 1 U19 - Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY / Nour AHMED YOUSSRI 21-13 / 21-12 Pranav BHAUGEEROTHEE / Layna Luxmi CHINIAH - 20
Round 1 U19 - Evans Franz MENSAH / Cindy Etornam TORNYENYOR 21-10 / 21-7 Pakarae MARENGA / Kesego HAMU - 18
Round 1 U19 - Keaton STANSFELD / Tamsyn SMITH 21-10 / 21-4 Hanuman PRAVISH / Tiya BHURTUN - 17
Round 1 U19 - Abdoulnasser ISSIAKOU CHAIBOU / Rekia IBRAH MATO W.O. Devy Marc MUVUNYI / Berthila NIYOMWUNGERE - 0
Round 1 U19 - Paul MAKANDE / Tracy NALUWOOZA 21-13 / 21-7 Aboul Fatao TAPSOBA / Carolle SONDE - 19
Round 1 U19 - Youssif MOHAMED / Kawther Mohamed RABIE 21-16 / 20-22 / 21-14 Rohissen SOOBRAMANIEN / Kritisha MUNGRAH - 42
Round 2 U19 - Expedito EMUDDU / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-16 / 21-17 Moaz HESHAM HASSAN / Nour REFAAT - 23
Round 2 U19 - Robert WHITE / Amy ACKERMAN 21-11 / 21-8 Emmanuel AMOAKO / Prospera NANTUO - 19
Round 2 U19 - Khemtish NUNDAH / Vilina APPIAH 13-21 / 21-17 / 21-16 Abdelrahman Magdy ABDELSATTAR / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER - 38
Round 2 U19 - Preferet ADOMAHOU / Gracia AKAPKO 21-12 / 21-14 Sedietso OREEMETSE / Kelebogile MONGUNDA - 19
Round 2 U19 - Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY / Nour AHMED YOUSSRI 21-8 / 21-8 Evans Franz MENSAH / Cindy Etornam TORNYENYOR - 16
Round 2 U19 - Keaton STANSFELD / Tamsyn SMITH 21-18 / 21-16 Oswald Ash FANO-DOSH / Pernelle FABOSSOU - 23
Round 2 U19 - Paul MAKANDE / Tracy NALUWOOZA 21-3 / 21-4 Abdoulnasser ISSIAKOU CHAIBOU / Rekia IBRAH MATO - 17
Round 2 U19 - Caden KAKORA / Diane OLIVIER 21-9 / 21-8 Youssif MOHAMED / Kawther Mohamed RABIE - 18
Quarter-final U19 - Robert WHITE / Amy ACKERMAN 21-3 / 21-18 Expedito EMUDDU / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI - 20
Quarter-final U19 - Khemtish NUNDAH / Vilina APPIAH 21-9 / 21-9 Preferet ADOMAHOU / Gracia AKAPKO - 20
Quarter-final U19 - Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY / Nour AHMED YOUSSRI 21-13 / 10-21 / 21-18 Keaton STANSFELD / Tamsyn SMITH - 35
Quarter-final U19 - Caden KAKORA / Diane OLIVIER 21-9 / 21-16 Paul MAKANDE / Tracy NALUWOOZA - 22
Semi-final U19 - Robert WHITE / Amy ACKERMAN W.O. Khemtish NUNDAH / Vilina APPIAH - 0
Semi-final U19 - Caden KAKORA / Diane OLIVIER 21-16 / 21-17 Ahmed ALI ABDELMAJEED ELBAHNASAWY / Nour AHMED YOUSSRI - 23
Final U19 - Robert WHITE / Amy ACKERMAN 21-17 / 21-14 Caden KAKORA / Diane OLIVIER - 23
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 14 30 2 14.3% 1009 72.07 00:25:21 2.84 0 0.0%
MS 34 77 9 26.5% 2596 76.35 00:29:02 2.63 0 0.0%
WD 13 27 1 7.7% 878 67.54 00:23:18 2.9 0 0.0%
WS 29 60 2 6.9% 1868 64.41 00:23:48 2.71 0 0.0%
XD 24 51 3 12.5% 1648 68.67 00:21:55 3.13 0 0.0%
Total 114 245 17 14.9% 7999 70.17 00:25:06 2.8 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
South Africa 34 9 79.1%
Egypt 29 13 69.0%
Mauritius 11 10 52.4%
Uganda 13 12 52.0%
Cameroon 2 3 40.0%
Ghana 2 5 28.6%
Benin 7 18 28.0%
16 44 26.7%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Caden KAKORA Robert WHITE 21-16 / 21-17
2013 Habeeb Temitope BELLO Aatish LUBAH 15-21 / 22-20 / 21-16
2011 Mahmoud EL SAYAD Andries MALAN 21-17 / 17-21 / 21-7