Korea Masters  

Tournament Name: Gwangju Korea Masters 2019
Tournament Dates: 19/11/2019-24/11/2019
Location: Korea, Gwangju Metropolitan City
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yang / WANG Chi-Lin GOH V Shem / TAN Wee Kiong
MS Kanta TSUNEYAMA LIN Dan
WD Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS Se Young AN SUNG Ji Hyun
XD TANG Chun Man / TSE Ying Suet GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 503 LEE Chun Hei Reginald / TAM Chun Hei 16-21 / 21-7 / 21-7 Robert CYBULSKI / Przemyslaw SZYDLOWSKI 594 39
Round 1 76 LIN Shang Kai / TSENG Min Hao 21-15 / 21-16 CHANG Tak Ching / YEUNG Ming Nok 72 26
Round 1 341 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Tanupat VIRIYANGKURA 21-15 / 21-13 Seung Gyu BAEK / JANG Sung Ho - 28
Round 1 - Hyun Beom CHOI / Mu Hyun PARK 21-15 / 20-22 / 21-18 Seol Hyun PARK / Seong Chan YUK - 47
MD
Round 1 20 HE Jiting / TAN Qiang 21-14 / 21-15 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 57 31
Round 1 32 Akira KOGA / Taichi SAITO 23-21 / 18-21 / 21-17 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 61 54
Round 1 7 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-17 / 22-20 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 25 36
Round 1 341 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Tanupat VIRIYANGKURA 22-20 / 21-14 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 15 31
Round 1 43 DI Zijian / WANG Chang 21-14 / 21-16 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 124 34
Round 1 26 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 21-18 / 21-17 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 104 33
Round 1 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-17 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 18 28
Round 1 33 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-17 LIN Shang Kai / TSENG Min Hao 76 29
Round 1 11 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-13 / 21-14 NA Sung Seung / WANG Chan 60 25
Round 1 24 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-19 / 21-13 Hyun Beom CHOI / Mu Hyun PARK - 28
Round 1 29 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-17 / 22-20 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 9 32
Round 1 16 LU Ching Yao / YANG Po Han 22-20 / 23-21 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 39 46
Round 1 23 OU Xuanyi / ZHANG Nan 21-16 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 10 41
Round 1 69 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-19 / 21-19 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 48 39
Round 1 229 Mads Pieler KOLDING / Carsten MOGENSEN 15-21 / 21-16 / 21-16 LEE Chun Hei Reginald / TAM Chun Hei 503 49
Round 1 12 LEE Yang / WANG Chi-Lin W.O. KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21 0
Round 2 20 HE Jiting / TAN Qiang 21-16 / 21-18 Akira KOGA / Taichi SAITO 32 33
Round 2 7 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-13 / 21-9 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Tanupat VIRIYANGKURA 341 26
Round 2 43 DI Zijian / WANG Chang 21-14 / 12-21 / 21-16 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 26 50
Round 2 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-13 / 16-21 / 21-17 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 33 53
Round 2 12 LEE Yang / WANG Chi-Lin 18-21 / 21-15 / 21-15 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 11 47
Round 2 29 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-14 / 21-14 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 24 29
Round 2 23 OU Xuanyi / ZHANG Nan 24-22 / 18-21 / 21-19 LU Ching Yao / YANG Po Han 16 72
Round 2 69 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 21-11 / 21-16 Mads Pieler KOLDING / Carsten MOGENSEN 229 33
Quarter-final 7 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-10 / 21-18 HE Jiting / TAN Qiang 20 28
Quarter-final 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16-21 / 21-15 / 21-16 DI Zijian / WANG Chang 43 53
Quarter-final 12 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 22-20 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 29 33
Quarter-final 69 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 23-21 / 21-13 OU Xuanyi / ZHANG Nan 23 40
Semi-final 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16-21 / 21-15 / 21-19 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 7 57
Semi-final 12 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-13 KIM Won Ho / PARK Kyung Hoon 69 32
Final 12 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-19 / 20-22 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 13 59
MS (qual)
Round 1 144 YANG Chih Chieh 21-4 / 21-4 Mathew FOGARTY 752 16
Round 1 112 KIM DongHun 21-14 / 21-19 HA Young Woong 225 40
Round 1 135 LEE Hyun Il 21-19 / 21-14 Ji Hoon CHOI 412 33
Round 1 64 CHEAM June Wei 21-16 / 21-6 B. R. Sankeerth 105 30
Round 1 136 Chia Hao LEE 21-14 / 21-11 Daniel FAN 168 25
Round 1 75 LIN Chun-Yi 13-21 / 21-11 / 21-19 HUANG Ping-Hsien 335 49
Round 1 172 CHI Yu Jen 21-11 / 21-17 Seong Hyun SON 1284 36
Round 1 273 LIU Wei Chi W.O. YIM Jong Woo 1284 0
Round 2 144 YANG Chih Chieh 21-13 / 24-22 LIU Wei Chi 273 36
Round 2 112 KIM DongHun 21-11 / 22-20 LEE Hyun Il 135 28
Round 2 136 Chia Hao LEE 22-20 / 6-21 / 21-19 CHEAM June Wei 64 48
Round 2 75 LIN Chun-Yi 22-20 / 21-19 CHI Yu Jen 172 40
MS
Round 1 20 Sameer VERMA 11-8 Ret. Kazumasa SAKAI 69 9
Round 1 112 KIM DongHun 13-21 / 21-12 / 21-13 Sourabh VERMA 36 53
Round 1 11 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 37 36
Round 1 14 Kanta TSUNEYAMA 21-11 / 21-10 LU Chia Hung 70 29
Round 1 26 WANG Tzu Wei 21-14 / 21-13 Victor SVENDSEN 54 38
Round 1 18 LU Guangzu 21-19 / 21-8 Chia Hao LEE 136 33
Round 1 13 Kantaphon WANGCHAROEN 21-16 / 21-15 LEE Cheuk Yiu 23 44
Round 1 75 LIN Chun-Yi 21-13 / 15-21 / 21-15 YANG Chih Chieh 144 52
Round 1 39 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 17-21 / 21-19 / 23-21 SON Wan Ho 33 76
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-12 / 21-13 Misha ZILBERMAN 46 35
Round 1 16 LIN Dan 19-21 / 21-14 / 21-14 LEE Dong Keun 49 86
Round 1 48 HEO Kwang Hee 19-21 / 21-14 / 21-16 LIN Yu Hsien 62 64
Round 1 44 ZHAO Junpeng 21-12 / 23-21 Brice LEVERDEZ 34 38
Round 1 15 Kenta NISHIMOTO 21-16 / 22-20 Lucas CLAERBOUT 83 52
Round 1 42 Koki WATANABE 15-21 / 21-19 / 21-15 Lucas CORVEE 59 62
Round 1 40 Kunlavut VITIDSARN 21-18 / 21-19 LI Shifeng 51 56
Round 2 112 KIM DongHun 21-19 / 21-12 Sameer VERMA 20 40
Round 2 14 Kanta TSUNEYAMA 21-14 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 11 37
Round 2 18 LU Guangzu 21-18 / 13-21 / 21-18 WANG Tzu Wei 26 64
Round 2 75 LIN Chun-Yi 16-21 / 21-14 / 21-13 Kantaphon WANGCHAROEN 13 64
Round 2 39 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-12 / 21-19 NG Ka Long Angus 9 41
Round 2 16 LIN Dan 26-28 / 21-19 / 21-19 HEO Kwang Hee 48 83
Round 2 44 ZHAO Junpeng 21-18 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 15 40
Round 2 42 Koki WATANABE 21-16 / 21-16 Kunlavut VITIDSARN 40 36
Quarter-final 14 Kanta TSUNEYAMA 16-21 / 22-20 / 21-6 KIM DongHun 112 60
Quarter-final 18 LU Guangzu 17-21 / 21-18 / 21-10 LIN Chun-Yi 75 61
Quarter-final 16 LIN Dan 21-18 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 39 43
Quarter-final 44 ZHAO Junpeng 21-13 / 10-21 / 21-19 Koki WATANABE 42 59
Semi-final 14 Kanta TSUNEYAMA 21-14 / 18-21 / 21-17 LU Guangzu 18 67
Semi-final 16 LIN Dan 21-12 / 21-11 ZHAO Junpeng 44 38
Final 14 Kanta TSUNEYAMA 24-22 / 21-12 LIN Dan 16 51
WD
Round 1 31 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-13 / 21-12 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 167 27
Round 1 239 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-15 / 21-5 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 32 30
Round 1 - Sun Min LEE / LEE Yu Lim 21-9 / 21-7 Wiktoria ADAMEK / Magdalena SWIERCZYNSKA 296 22
Round 1 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-8 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 41 36
Round 1 13 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 22-20 / 21-8 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 40 38
Round 1 85 Akane ARAKI / Riko IMAI 21-8 / 21-11 Aleksandra GOSZCZYNSKA / SZUBERT Karolina 350 25
Round 1 89 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 21-11 / 21-18 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 45 31
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 25-23 / 21-7 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 169 48
Round 1 30 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 22-20 / 21-18 LIANG Ting Yu / LIN Sih Yun - 39
Round 1 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-15 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 39 31
Round 1 - EOM Hye Won / KIM Min Ji 21-11 / 13-21 / 21-4 Seung Yeon SEONG / Min Ah YOON - 50
Round 1 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA W.O. CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 12 0
Round 2 31 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 21-12 / 20-22 / 21-16 Eun Seo JANG / Hyun Ji JANG - 52
Round 2 17 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-18 / 21-13 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 239 45
Round 2 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-11 / 21-14 Sun Min LEE / LEE Yu Lim - 35
Round 2 13 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 18-21 / 21-16 / 21-15 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 6 73
Round 2 15 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-12 Akane ARAKI / Riko IMAI 85 37
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 25-23 / 21-14 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 89 48
Round 2 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 16-21 / 21-11 / 21-17 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 30 51
Round 2 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-18 / 14-21 / 21-6 EOM Hye Won / KIM Min Ji - 59
Quarter-final 31 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 26-24 / 10-21 / 21-17 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 17 62
Quarter-final 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-13 / 20-22 / 21-16 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 13 69
Quarter-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 10-21 / 21-13 / 21-12 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 15 74
Quarter-final 5 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-10 / 22-20 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 45
Semi-final 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-19 / 21-16 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 31 43
Semi-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 8-21 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 5 67
Final 14 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 15-21 / 21-17 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 68
WS (qual)
Round 1 469 Ji Won BAE 21-16 / 21-15 Hyeon Joo SONG - 26
Round 1 325 Ga Eun PARK 21-11 / 21-16 LIN Sih Yun 386 30
Round 1 256 KIM Na Yeong 21-18 / 21-14 BAE Yeon Ju - 37
Round 1 415 Seong Min KIM 23-21 / 27-25 Joo Eun KIM - 48
WS
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-14 KIM Na Yeong 256 34
Round 1 29 Kirsty GILMOUR 21-12 / 21-14 Phittayaporn CHAIWAN 42 34
Round 1 186 LEE Se Yeon 17-21 / 21-17 / 21-12 LIN Jhih Yun 338 48
Round 1 415 Seong Min KIM 21-17 / 21-13 Isabel ZHONG 115 33
Round 1 52 SIM Yu Jin 21-11 / 21-13 LIANG Ting Yu 112 30
Round 1 325 Ga Eun PARK 14-21 / 21-19 / 21-18 Lianne TAN 47 64
Round 1 10 Se Young AN 25-23 / 21-10 Aya OHORI 20 47
Round 1 25 WANG Zhiyi 21-8 / 15-21 / 21-15 PAI Yu Po 39 60
Round 1 36 Saena KAWAKAMI 21-16 / 21-18 YIP Pui Yin 48 42
Round 1 114 JEON JUI 21-18 / 21-17 Ayumi MINE 57 46
Round 1 33 ZHANG Yiman 21-13 / 21-16 Sayaka TAKAHASHI 13 35
Round 1 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13-21 / 21-19 / 21-14 CAI Yanyan 22 51
Round 1 14 SUNG Ji Hyun 21-15 / 22-20 Nitchaon JINDAPOL 21 46
Round 1 18 KIM Ga Eun 21-7 / 21-14 Supanida KATETHONG 50 30
Round 1 7 HE Bingjiao 21-11 / 21-19 Ji Won BAE 469 31
Round 1 38 KIM Hyo Min W.O. Carolina MARIN 19 0
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 19-21 / 21-13 / 21-12 Kirsty GILMOUR 29 49
Round 2 186 LEE Se Yeon 21-13 / 21-15 Seong Min KIM 415 33
Round 2 52 SIM Yu Jin 21-23 / 21-18 / 21-9 Ga Eun PARK 325 47
Round 2 10 Se Young AN 21-12 / 21-16 WANG Zhiyi 25 48
Round 2 36 Saena KAWAKAMI 21-16 / 21-14 KIM Hyo Min 38 46
Round 2 33 ZHANG Yiman 22-20 / 16-21 / 21-10 JEON JUI 114 60
Round 2 14 SUNG Ji Hyun 21-15 / 15-21 / 21-12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 63
Round 2 18 KIM Ga Eun 21-13 / 12-21 / 21-19 HE Bingjiao 7 59
Quarter-final 4 Akane YAMAGUCHI 21-9 / 21-15 LEE Se Yeon 186 29
Quarter-final 10 Se Young AN 21-13 / 21-13 SIM Yu Jin 52 37
Quarter-final 36 Saena KAWAKAMI 21-14 / 21-16 ZHANG Yiman 33 36
Quarter-final 14 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-11 KIM Ga Eun 18 38
Semi-final 10 Se Young AN 21-16 / 21-16 Akane YAMAGUCHI 4 46
Semi-final 14 SUNG Ji Hyun 21-12 / 21-10 Saena KAWAKAMI 36 36
Final 10 Se Young AN 21-13 / 21-17 SUNG Ji Hyun 14 45
XD (qual)
Round 1 - Hyun Beom CHOI / Min Ah YOON 21-17 / 21-14 Wiktor TRECKI / Aleksandra GOSZCZYNSKA - 28
Round 1 409 Min Hyuk KANG / KIM Hye Jeong 21-19 / 21-19 JUNG Jae Wook / LEE Yu Lim - 38
Round 1 1080 Fang-Chih LEE / LEE Chih Chen 21-16 / 21-15 Przemyslaw SZYDLOWSKI / SZUBERT Karolina 1152 26
Round 1 452 KIM Won Ho / KIM Hye Rin 29-27 / 26-24 PARK Kyung Hoon / BAEK Ha Na 716 53
XD
Round 1 - HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 21-15 / 21-19 Fang-Chih LEE / LEE Chih Chen 1080 31
Round 1 59 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 21-14 / 21-15 Fang-Jen LEE / CHANG Ching Hui - 29
Round 1 12 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 15-21 / 21-13 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 30 35
Round 1 - Seol Hyun PARK / Eun Seo JANG 21-17 / 21-19 YEUNG Ming Nok / NG Tsz Yau 107 32
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 23-21 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 18 36
Round 1 328 Hiroki OKAMURA / Chisato HOSHI 21-15 / 21-18 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 65 35
Round 1 149 WANG Chan / JEONG Na Eun 21-17 / 16-21 / 22-20 LAW Cheuk Him / YEUNG Nga Ting - 48
Round 1 56 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-12 / 21-5 Min Hyuk KANG / KIM Hye Jeong 409 24
Round 1 452 KIM Won Ho / KIM Hye Rin 21-16 / 18-21 / 23-21 DONG Weijie / CHEN Xiaofei 52 61
Round 1 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-9 / 20-22 / 21-11 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 20 43
Round 1 79 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG W.O. KO Sung Hyun / EOM Hye Won 36 0
Round 1 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-8 / 21-8 Hyun Beom CHOI / Min Ah YOON - 24
Round 1 33 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-19 / 20-22 / 21-15 LEE Yang / YANG Ching Tun 43 45
Round 1 14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-10 / 21-16 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 34 31
Round 1 83 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-16 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 35 30
Round 1 170 NA Sung Seung / KIM Min Ji 21-16 / 21-18 Robert CYBULSKI / Wiktoria ADAMEK 380 27
Round 2 - HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 21-18 / 21-13 Simon Wing Hang LEUNG / Gronya SOMERVILLE 59 25
Round 2 12 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-7 / 21-10 Seol Hyun PARK / Eun Seo JANG - 20
Round 2 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 16-21 / 21-14 / 21-17 Hiroki OKAMURA / Chisato HOSHI 328 62
Round 2 56 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-17 / 21-10 WANG Chan / JEONG Na Eun 149 28
Round 2 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 22-20 / 20-22 / 21-17 KIM Won Ho / KIM Hye Rin 452 63
Round 2 33 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 16-21 / 24-22 / 27-25 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14 62
Round 2 83 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-19 NA Sung Seung / KIM Min Ji 170 32
Round 2 7 SEO Seung Jae / CHAE YuJung W.O. Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 79 0
Quarter-final 12 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 21-18 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying - 24
Quarter-final 56 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 21-17 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 36
Quarter-final 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11-21 / 21-13 / 26-24 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 55
Quarter-final 33 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-14 / 15-21 / 21-19 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 83 52
Semi-final 12 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-12 / 21-15 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 56 28
Semi-final 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 21-17 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 33 32
Final 12 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-14 / 21-15 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 8 34
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2590 86.33 00:39:22 2.19 1 3.3%
MS 30 73 13 43.3% 2682 89.4 00:51:16 1.74 10 33.3%
WD 26 62 10 38.5% 2187 84.12 00:46:21 1.81 6 23.1%
WS 30 69 9 30.0% 2468 82.27 00:43:26 1.89 4 13.3%
XD 29 68 10 34.5% 2516 86.76 00:37:23 2.32 4 13.8%
Total 145 341 51 35.2% 12443 85.81 00:43:31 1.97 25 17.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 13 8 61.9%
Japan 27 17 61.4%
China 22 16 57.9%
Korea 56 49 53.3%
Bulgaria 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Chinese Taipei 28 31 47.5%
Thailand 7 9 43.8%
Hong Kong 9 12 42.9%
Australia 2 3 40.0%
India 2 3 40.0%
Denmark 1 5 16.7%
Canada 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%
France 0 3 0.0%
Poland 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kanta TSUNEYAMA LIN Dan 24-22 / 21-12
2018 SON Wan Ho LEE Zii Jia 21-16 / 21-11
2017 JEON Hyeok Jin KIM MIn Ki 21-17 / 19-21 / 21-12
2016 SON Wan Ho LIEW Daren 21-13 / 21-16
2015 LEE Dong Keun LEE Hyun Il 17-21 / 21-14 / 21-14
2014 LEE Dong Keun LEE Hyun Il 21-18 / 24-22
2013 LEE Hyun Il HONG Ji Hoon 21-18 / 21-12
2012 LEE Dong Keun Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 21-14
2011 LEE Hyun Il SON Wan Ho 21-18 / 21-16
2010 BAO Chunlai WANG Zhengming 23-21 / 21-18
2009 RHO Ye Wook JONG SOO HWANG 14-21 / 21-14 / 21-14
2008 PARK Sung Hwan LEE Cheol Ho 21-14 / 21-13
2007 SHON Seung Mo Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-10