India Open  

Tournament Name: YONEX SUNRISE India Open 2023
Tournament Dates: 17/01/2023-22/01/2023
Location: India, New Delhi
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIANG Weikeng / WANG Chang Aaron CHIA / SOH Wooi Yik
MS Kunlavut VITIDSARN Viktor AXELSEN
WD Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA CHEN Qingchen / JIA Yifan
WS Se Young AN Akane YAMAGUCHI
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-13 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 4 39
Round 1 14 LU Ching Yao / YANG Po Han 19-21 / 21-12 / 23-21 Alexander DUNN / Adam HALL 24 59
Round 1 6 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-13 / 21-15 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 38 41
Round 1 5 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-19 / 21-13 Ben LANE / Sean VENDY 16 38
Round 1 31 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 21-11 / 23-25 / 21-9 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 28 53
Round 1 19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 15-21 / 21-17 / 21-10 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 15 51
Round 1 27 REN Xiangyu / TAN Qiang 21-19 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 10 43
Round 1 11 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-14 / 18-21 / 23-21 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 56
Round 1 33 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 29-27 / 21-14 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 32 51
Round 1 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-15 / 21-15 Akira KOGA / Taichi SAITO 25 39
Round 1 34 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-14 / 21-13 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 30 34
Round 1 3 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 23-21 / 21-10 MAN Wei Chong / Kai Wun TEE 21 33
Round 1 17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-13 / 21-18 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 152 37
Round 1 7 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-10 / 21-11 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 39 36
Round 1 12 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-17 / 21-16 HE Jiting / ZHOU Haodong 22 41
Round 1 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-16 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 9 37
Round 2 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-18 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 12 36
Round 2 18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-16 / 21-12 LU Ching Yao / YANG Po Han 14 41
Round 2 5 LIU Yuchen / OU Xuanyi W.O. Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 6 0
Round 2 11 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-14 / 21-10 Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 31 33
Round 2 19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 16-21 / 21-18 / 23-21 REN Xiangyu / TAN Qiang 27 75
Round 2 8 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-16 / 13-21 / 21-19 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 33 57
Round 2 3 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 15-21 / 21-19 / 21-19 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 34 56
Round 2 17 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16-21 / 21-17 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 7 65
Quarter-final 18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-17 / 21-17 LIU Yuchen / OU Xuanyi 5 40
Quarter-final 11 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-12 / 21-18 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 19 35
Quarter-final 3 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-11 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 8 31
Quarter-final 1 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-13 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 17 36
Semi-final 11 LIANG Weikeng / WANG Chang 21-18 / 21-19 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 18 40
Semi-final 3 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 11-21 / 21-15 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 1 53
Final 11 LIANG Weikeng / WANG Chang 14-21 / 21-19 / 21-18 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 3 63
MS
Round 1 33 SHI Yuqi 20-22 / 21-16 / 21-15 Chico Aura DWI WARDOYO 19 60
Round 1 12 Lakshya SEN 21-14 / 21-15 PRANNOY H. S. 9 45
Round 1 20 Rasmus GEMKE 21-15 / 21-11 Kento MOMOTA 18 49
Round 1 4 Jonatan CHRISTIE 21-14 / 21-9 Brian YANG 28 30
Round 1 11 ZHAO Junpeng 21-19 / 21-12 WENG Hongyang 25 47
Round 1 5 CHOU Tien Chen 22-20 / 14-21 / 21-11 LEE Cheuk Yiu 15 65
Round 1 21 WANG Tzu Wei 21-18 / 21-17 Nhat NGUYEN 29 55
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 14 41
Round 1 26 Anders ANTONSEN 18-21 / 21-19 / 21-13 Toma Junior POPOV 23 90
Round 1 8 Kunlavut VITIDSARN 21-13 / 21-13 NG Ka Long Angus 17 40
Round 1 34 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 11-9 Ret. LIEW Daren 30 9
Round 1 7 LOH Kean Yew 18-21 / 21-9 / 21-7 Kodai NARAOKA 6 56
Round 1 31 Kantaphon WANGCHAROEN 25-23 / 11-21 / 22-20 Kenta NISHIMOTO 13 88
Round 1 3 Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-19 / 21-19 LU Guangzu 10 81
Round 1 22 LI Shifeng 21-19 / 21-14 Tze Yong NG 27 49
Round 1 2 LEE Zii Jia 20-22 / 21-19 / 21-12 Shesar Hiren RHUSTAVITO 24 63
Round 2 5 CHOU Tien Chen 18-21 / 21-17 / 21-10 WANG Tzu Wei 21 94
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-16 / 16-21 / 21-9 SHI Yuqi 33 63
Round 2 20 Rasmus GEMKE 16-21 / 21-15 / 21-18 Lakshya SEN 12 81
Round 2 4 Jonatan CHRISTIE 21-19 / 15-21 / 21-12 ZHAO Junpeng 11 62
Round 2 8 Kunlavut VITIDSARN 11-21 / 21-12 / 21-17 Anders ANTONSEN 26 72
Round 2 7 LOH Kean Yew 21-18 / 21-17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 34 44
Round 2 3 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 21-10 Kantaphon WANGCHAROEN 31 38
Round 2 22 LI Shifeng 21-11 / 14-21 / 21-18 LEE Zii Jia 2 64
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 16-8 Ret. Rasmus GEMKE 20 17
Quarter-final 4 Jonatan CHRISTIE 21-15 / 13-21 / 22-20 CHOU Tien Chen 5 72
Quarter-final 8 Kunlavut VITIDSARN 21-12 / 21-17 LOH Kean Yew 7 39
Quarter-final 3 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 17-21 / 21-18 LI Shifeng 22 65
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-6 / 21-12 Jonatan CHRISTIE 4 38
Semi-final 8 Kunlavut VITIDSARN 27-25 / 21-15 Anthony Sinisuka GINTING 3 58
Final 8 Kunlavut VITIDSARN 22-20 / 10-21 / 21-12 Viktor AXELSEN 1 64
WD
Round 1 27 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-17 / 21-19 Shruti MISHRA / REDDY N. Sikki - 46
Round 1 3 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-4 / 21-2 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 51 26
Round 1 16 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 22-20 / 17-21 / 21-18 Margot LAMBERT / Anne TRAN 29 86
Round 1 4 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-14 / 21-9 NG Tsz Yau / TSANG Hiu Yan 46 38
Round 1 139 LI Wenmei / LIU Xuanxuan 21-16 / 21-9 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 17 36
Round 1 7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 18-21 / 21-17 / 21-16 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 25 66
Round 1 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-16 / 21-10 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 76 36
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 16-21 / 21-14 / 21-16 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 24 69
Round 1 32 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 21-17 / 21-16 YEUNG Nga Ting / YEUNG Pui Lam 30 41
Round 1 8 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-8 / 21-11 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 38 27
Round 1 21 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-11 / 21-9 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 31 32
Round 1 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-9 / 21-10 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 34 32
Round 1 13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 16-21 / 21-17 / 21-14 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 23 60
Round 1 10 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 19-21 / 21-15 / 21-16 DU Yue / XIA Yuting 171 94
Round 1 11 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-9 / 21-15 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 41 38
Round 1 2 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-17 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 15 49
Round 2 8 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-14 / 16-21 / 21-6 LEE Chia Hsin / TENG Chun Hsun 32 51
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-8 / 21-17 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 27 35
Round 2 3 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-9 / 21-16 Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA 16 42
Round 2 4 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-10 / 21-15 LI Wenmei / LIU Xuanxuan 139 48
Round 2 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-17 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 7 43
Round 2 21 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-18 / 21-19 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 6 58
Round 2 13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-18 / 21-19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 10 51
Round 2 2 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-7 / 21-13 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 11 36
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 14-21 / 23-21 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 3 71
Quarter-final 4 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-14 / 21-8 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 12 37
Quarter-final 8 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-13 / 21-13 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21 44
Quarter-final 2 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-13 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 13 41
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-12 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 4 56
Semi-final 2 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 21-16 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 8 43
Final 2 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA W.O. CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 0
WS
Round 1 10 HAN Yue 21-10 / 21-16 PAI Yu Po 33 34
Round 1 6 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-11 GOH Jin Wei 29 27
Round 1 9 Carolina MARIN 21-13 / 21-18 Nozomi OKUHARA 13 39
Round 1 3 CHEN Yufei 21-19 / 22-20 Michelle LI 14 53
Round 1 31 Saina NEHWAL 21-17 / 12-21 / 21-19 Mia BLICHFELDT 24 63
Round 1 30 Supanida KATETHONG 21-14 / 22-20 PUSARLA V. Sindhu 7 45
Round 1 18 Kirsty GILMOUR 21-17 / 21-14 Yvonne LI 26 37
Round 1 1 Akane YAMAGUCHI 21-7 / 21-11 Clara AZURMENDI 47 25
Round 1 23 Beiwen ZHANG 21-15 / 21-12 AAKARSHI KASHYAP 39 34
Round 1 8 WANG Zhiyi 21-12 / 19-21 / 21-17 ZHANG Yiman 19 76
Round 1 21 KIM Ga Eun 21-17 / 21-13 Aya OHORI 32 39
Round 1 5 HE Bingjiao 21-16 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 17 39
Round 1 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 21-12 Malvika BANSOD 34 44
Round 1 11 Pornpawee CHOCHUWONG 21-15 / 21-8 YEO Jia Min 36 37
Round 1 15 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-17 / 21-19 Line CHRISTOPHERSEN 28 42
Round 1 4 Se Young AN 21-17 / 21-9 Wen Chi HSU 16 39
Round 2 5 HE Bingjiao 21-18 / 21-15 KIM Ga Eun 21 46
Round 2 1 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-17 HAN Yue 10 33
Round 2 9 Carolina MARIN 21-16 / 21-16 Ratchanok INTANON 6 37
Round 2 3 CHEN Yufei 21-9 / 21-12 Saina NEHWAL 31 32
Round 2 30 Supanida KATETHONG 21-17 / 21-14 Kirsty GILMOUR 18 42
Round 2 23 Beiwen ZHANG 21-17 / 11-3 Ret. WANG Zhiyi 8 28
Round 2 11 Pornpawee CHOCHUWONG 21-9 / 15-21 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 73
Round 2 4 Se Young AN 21-16 / 21-18 Gregoria Mariska TUNJUNG 15 42
Quarter-final 1 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 14-21 / 21-9 Carolina MARIN 9 64
Quarter-final 30 Supanida KATETHONG W.O. CHEN Yufei 3 0
Quarter-final 5 HE Bingjiao 21-13 / 21-19 Beiwen ZHANG 23 42
Quarter-final 4 Se Young AN 21-14 / 21-14 Pornpawee CHOCHUWONG 11 47
Semi-final 1 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 21-16 Supanida KATETHONG 30 39
Semi-final 4 Se Young AN 11-21 / 21-16 / 21-16 HE Bingjiao 5 74
Final 4 Se Young AN 15-21 / 21-16 / 21-12 Akane YAMAGUCHI 1 62
XD
Round 1 12 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 21-14 / 17-21 / 21-18 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 35 50
Round 1 5 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 15-21 / 21-13 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / NG Tsz Yau 24 65
Round 1 47 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 21-12 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 25 35
Round 1 14 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-7 Hiroki MIDORIKAWA / Natsu SAITO 26 32
Round 1 13 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 21-13 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 10 34
Round 1 11 Robin TABELING / Selena PIEK 21-11 / 21-12 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 21 31
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-7 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 7 28
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 23-21 / 21-17 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 17 41
Round 1 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-10 / 21-17 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 30 37
Round 1 20 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-11 / 21-13 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY 29 34
Round 1 75 CHEN Tang Jie / TOH Ee Wei 21-17 / 12-21 / 21-19 HOO Pang Ron / TEOH Mei Xing 89 50
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 9 32
Round 1 18 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-7 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 8 31
Round 1 16 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-11 / 15-21 / 21-19 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 6 58
Round 1 19 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 21-11 / 21-14 Adam HALL / Julie MACPHERSON 22 32
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 26-24 YE Hong Wei / LEE Chia Hsin 27 37
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-9 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 12 31
Round 2 5 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-19 / 19-21 / 21-17 CHANG Ko-Chi / LEE Chih Chen 47 79
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 14 37
Round 2 13 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-16 / 21-18 Robin TABELING / Selena PIEK 11 39
Round 2 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-16 / 21-18 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 20 43
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 23-21 / 21-12 CHEN Tang Jie / TOH Ee Wei 75 39
Round 2 18 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-14 / 21-10 Dejan FERDINANSYAH / Gloria Emanuelle WIDJAJA 16 35
Round 2 19 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 14-21 / 21-19 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 64
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 14-21 / 21-15 / 21-12 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 5 66
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-18 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 13 41
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 20-22 / 21-12 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 15 75
Quarter-final 19 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 21-19 / 21-15 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 18 49
Semi-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 18-21 / 21-14 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 59
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 12-21 / 21-19 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 19 70
Final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO W.O. WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 0

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2596 86.53 00:44:58 1.92 3 10.0%
MS 29 74 16 55.2% 2698 93.03 00:59:04 1.58 15 51.7%
WD 30 67 7 23.3% 2341 78.03 00:47:44 1.63 6 20.0%
WS 29 64 6 20.7% 2289 78.93 00:45:02 1.75 6 20.7%
XD 30 70 10 33.3% 2529 84.3 00:45:08 1.87 6 20.0%
Total 148 345 49 33.1% 12453 84.14 00:48:20 1.74 36 24.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 32 16 66.7%
Bulgaria 2 1 66.7%
U.S.A. 2 1 66.7%
Korea 19 10 65.5%
Thailand 17 11 60.7%
Japan 18 14 56.2%
Denmark 11 10 52.4%
Indonesia 15 14 51.7%
Malaysia 11 14 44.0%
Chinese Taipei 7 10 41.2%
Spain 2 3 40.0%
Germany 3 5 37.5%
Singapore 2 4 33.3%
France 2 5 28.6%
India 5 14 26.3%
Netherlands 1 3 25.0%
Scotland 1 5 16.7%
Hong Kong 1 6 14.3%
Ireland 0 1 0.0%
England 0 2 0.0%
Canada 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2023 Kunlavut VITIDSARN Viktor AXELSEN 22-20 / 10-21 / 21-12
2022 Lakshya SEN LOH Kean Yew 24-22 / 21-17
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7