Australian Open  

Tournament Name: Yonex Australian Badminton Open 2013
Tournament Dates: 02/04/2013-07/04/2013
Location: Australia, Sydney
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS TIAN Houwei XUE Song
WD Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI
WS Sayaka TAKAHASHI Nitchaon JINDAPOL
XD Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Kevin KOH / Andrew LI 21-14 / 19-21 / 21-17 Tai-Liang KO / Mercedes TIN - 33
Round 1 - Shinan LIU / Tran Hoang PHAM 21-11 / 21-9 Bambang HANDRISANTO / Gavin HO - 17
Round 1 - Kenny NG / Toby WONG 14-21 / 23-21 / 21-18 Chance CHENG / Thomas ELLIS - 35
Round 1 431 LI Junhui / LIU Yuchen 21-8 / 21-9 Guy GIBSON / Bernhard HALIM - 17
Round 1 - Wesley CAULKETT / Michael FARIMAN 21-9 / 21-15 Lucas BUI / Jen Whei Justin TAN - 21
Round 1 - Jonathan SUN / Yu ZHANG 21-18 / 21-15 Gregory SAM / Siong Huon TAN - 24
Round 1 - HUANG Kaixiang / TAO Jianqi 21-16 / 21-13 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE - 24
Round 2 - Herbert DHARMAWAN / Ferry KURNIAWAN 21-14 / 21-10 Kevin KOH / Andrew LI - 24
Round 2 - Shinan LIU / Tran Hoang PHAM 21-16 / 21-15 Luke CHONG / Joel FINDLAY - 27
Round 2 - Kenny NG / Toby WONG 21-19 / 21-15 Eduward HALIM / Alex PUI - 20
Round 2 431 LI Junhui / LIU Yuchen 21-5 / 21-9 Khomsan RATTANASOMBUN / Kitti SUTHIRATHIKUL - 13
Round 2 337 Chun Wei CHIU / TIEN Jen Chieh 21-18 / 21-18 Wesley CAULKETT / Michael FARIMAN - 25
Round 2 - Jonathan SUN / Yu ZHANG 21-17 / 21-23 / 21-17 Horace Wing Ho LEUNG / Simon Wing Hang LEUNG - 39
Round 3 - Herbert DHARMAWAN / Ferry KURNIAWAN 21-18 / 21-18 Anthony JOE / Pit Seng LOW 431 24
Round 3 - Shinan LIU / Tran Hoang PHAM 21-14 / 21-18 Kenny NG / Toby WONG - 20
Round 3 431 LI Junhui / LIU Yuchen 21-14 / 21-10 Chun Wei CHIU / TIEN Jen Chieh 337 21
Round 3 - HUANG Kaixiang / TAO Jianqi 21-9 / 21-7 Jonathan SUN / Yu ZHANG - 16
MD
Round 1 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 24-22 / 21-17 LI Gen / LIU Cheng 103 29
Round 1 - HUANG Kaixiang / TAO Jianqi 26-24 / 21-18 Wannawat AMPUNSUWAN / Wasapon UTTAMANG 213 38
Round 1 20 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 19-21 / 21-11 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 431 42
Round 1 26 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 21-13 / 21-7 CHENG Po Wei / LIN Yu Hsien - 21
Round 1 16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-11 / 21-15 Shinan LIU / Tran Hoang PHAM - 22
Round 1 - CHEN Chung Jen / LIN Yu Lang 21-17 / 21-17 Robin MIDDLETON / Ross SMITH - 29
Round 1 19 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 21-17 / 21-18 Andrei ADISTIA / Marcus Fernaldi GIDEON (231*) 37
Round 1 51 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-11 / 21-10 Jonas CHRISTENSEN / Marius MYHRE 109 19
Round 1 - Raymond TAM / Glenn WARFE 21-12 / 21-5 Herbert DHARMAWAN / Ferry KURNIAWAN - 17
Round 1 25 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 21-19 / 21-13 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 64 30
Round 1 - KIM Dae Eun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 21-15 Chia-Hsin WAN / WANG Tzu Wei 322 23
Round 1 14 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-15 / 22-20 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 132 32
Round 1 113 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 11-21 / 21-17 / 21-13 LIN Yen Jui / WANG Chih Hao 254 43
Round 1 85 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-19 / 21-14 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 47 34
Round 1 49 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-3 / 21-14 Cham CHEN / Mitchell WHELLER - 17
Round 1 13 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-5 / 21-10 Hoe Keat OON / Wei Han YAP - 15
Round 2 2 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-13 / 21-6 HUANG Kaixiang / TAO Jianqi - 22
Round 2 20 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-9 / 21-16 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 26 26
Round 2 16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-18 / 21-19 CHEN Chung Jen / LIN Yu Lang - 33
Round 2 19 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 18-21 / 22-20 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 51 58
Round 2 25 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 22-20 / 21-12 Raymond TAM / Glenn WARFE - 26
Round 2 - KIM Dae Eun / SHIN Baek Cheol 21-19 / 21-19 LIM Khim Wah / GOH V Shem 14 38
Round 2 113 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 21-16 / 9-21 / 21-16 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 85 46
Round 2 13 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-19 / 21-19 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 49 39
Quarter-final 20 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-15 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 2 33
Quarter-final 16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 20-15 Ret. Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 19 14
Quarter-final - KIM Dae Eun / SHIN Baek Cheol 13-21 / 21-17 / 21-12 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 25 53
Quarter-final 13 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-11 / 21-18 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 113 25
Semi-final 20 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-18 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 16 26
Semi-final 13 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-9 / 21-14 KIM Dae Eun / SHIN Baek Cheol - 26
Final 13 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 22-20 / 21-19 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 20 31
MS (qual)
Round 1 (473*) JONG SOO HWANG 21-15 / 21-14 Shinan LIU - 27
Round 2 - Wei Han YAP 21-16 / 20-22 / 21-11 Darren SOON - 39
Round 2 750 Rowan HENDERSON 21-12 / 21-17 Vinson TRAN - 18
Round 2 - Kenny NG 21-17 / 21-16 Chung Lin LEE - 20
Round 2 849 Tai-Liang KO 21-23 / 21-7 / 21-18 Tin PHAM 707 36
Round 2 - Andrew LI 21-16 / 22-20 Adrian Han Yang LEE 1196 28
Round 2 750 Joel FINDLAY 21-16 / 21-12 Khomsan RATTANASOMBUN - 22
Round 2 (473*) JONG SOO HWANG 21-8 / 21-11 Toby WONG - 20
Round 2 - Simon Wing Hang LEUNG 21-19 / 21-16 Steven HUYNH 1196 27
Round 2 - XUE Song 21-14 / 21-7 Ashwant GOBINATHAN 849 26
Round 2 1355 Jen Whei Justin TAN 21-11 / 21-19 Horace Wing Ho LEUNG - 29
Round 2 707 Mitchell WHELLER 21-10 / 21-17 Jonathan SIU - 20
Round 2 1133 Lucas BUI 21-16 / 21-18 Bambang HANDRISANTO - 25
Round 2 - Chance CHENG 21-4 / 21-6 Nicholas KAM - 14
Round 3 - Cham CHEN 22-20 / 21-13 Wei Han YAP - 27
Round 3 - Kenny NG 22-20 / 21-10 Rowan HENDERSON 750 31
Round 3 - Andrew LI 18-21 / 21-17 / 21-17 Tai-Liang KO 849 40
Round 3 (473*) JONG SOO HWANG 21-6 / 21-12 Joel FINDLAY 750 20
Round 3 - XUE Song 21-7 / 21-3 Simon Wing Hang LEUNG - 18
Round 3 707 Mitchell WHELLER 21-13 / 21-14 Jen Whei Justin TAN 1355 25
Round 3 1133 Lucas BUI 13-21 / 22-20 / 21-18 Pit Seng LOW 750 40
Round 3 - Chance CHENG 21-3 / 21-15 Jingtong CHEN - 19
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-18 Arvind BHAT 100 31
Round 1 374 Prasojo Adi ANDRIANUS 21-4 / 21-8 Anthony JOE 417 25
Round 1 36 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-4 / 21-7 Hu-Wen CHEW 707 15
Round 1 50 Suppanyu AVIHINGSANON 21-11 / 13-21 / 21-12 JONG SOO HWANG (473*) 53
Round 1 29 HSU Jen Hao 21-15 / 21-11 Jonas CHRISTENSEN 364 23
Round 1 101 QIAO Bin 21-2 / 21-9 Andrew LI - 17
Round 1 49 Kento MOMOTA 21-14 / 21-13 Hoe Keat OON 234 19
Round 1 121 Chia-Hsin WAN 21-6 / 21-14 Nathan TANG 309 20
Round 1 16 CHONG Wei Feng 21-9 / 21-11 Kenny NG - 18
Round 1 203 KHRISHNAN Yogendran 21-7 / 21-16 Joe WU 126 28
Round 1 48 Anand PAWAR 19-21 / 21-11 / 21-13 Arif RAMADHAN 189 59
Round 1 63 Zulfadli ZULKIFFLI 21-14 / 21-16 Thomas ELLIS 504 23
Round 1 21 Simon SANTOSO 21-8 / 21-5 Cham CHEN - 21
Round 1 369 Adulrach NAMKUL 21-17 / 22-20 Chance CHENG - 32
Round 1 33 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 14-21 / 21-18 / 21-16 HONG Ji Hoon 87 58
Round 1 196 TIAN Houwei 21-8 / 21-16 Beng Hong KUAN 124 28
Round 1 75 GOH Soon Huat 21-5 / 21-11 Gavin HO 707 20
Round 1 38 Alamsyah YUNUS 21-15 / 21-14 Parinyawat THONGNUAM 173 41
Round 1 223 Luke CHONG 21-18 / 21-15 Michael FOWKE 231 27
Round 1 26 GAO Huan 21-4 / 21-12 LIN Yu Hsien 127 35
Round 1 108 LEE Dong Keun 21-9 / 17-21 / 21-18 WANG Tzu Wei 166 66
Round 1 30 Ajay JAYARAM 21-11 / 21-14 Kwong Beng CHAN 113 28
Round 1 78 Riyanto SUBAGJA 21-14 / 21-16 Chetan ANAND 95 25
Round 1 14 LIEW Daren 18-21 / 21-11 / 21-11 Marius MYHRE 125 44
Round 1 - XUE Song 21-17 / 21-11 CHENG Po Wei 168 30
Round 1 46 Kazumasa SAKAI 21-13 / 13-21 / 21-16 Wisnu Yuli PRASETYO 66 60
Round 1 51 Scott EVANS 21-14 / 21-14 Wesley CAULKETT 403 24
Round 1 25 Taufik HIDAYAT 21-12 / 21-11 Michael FARIMAN 274 23
Round 1 284 GUO Kai 21-18 / 21-11 Jiann Shiarng CHIANG 150 31
Round 1 103 PARK Sung Min 21-17 / 11-21 / 21-14 Niluka KARUNARATNE 39 54
Round 1 707 Mitchell WHELLER 21-16 / 22-20 Lucas BUI 1133 26
Round 1 9 Tien Minh NGUYEN 17-21 / 21-9 / 21-8 Iskandar ZULKARNAIN 76 58
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-7 / 21-7 Prasojo Adi ANDRIANUS 374 29
Round 2 36 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-14 / 18-21 / 21-19 Suppanyu AVIHINGSANON 50 66
Round 2 101 QIAO Bin 21-18 / 22-20 HSU Jen Hao 29 60
Round 2 49 Kento MOMOTA 21-16 / 21-17 Chia-Hsin WAN 121 32
Round 2 16 CHONG Wei Feng 21-17 / 21-14 KHRISHNAN Yogendran 203 34
Round 2 48 Anand PAWAR 21-18 Ret. Zulfadli ZULKIFFLI 63 25
Round 2 21 Simon SANTOSO 21-7 / 21-13 Adulrach NAMKUL 369 30
Round 2 196 TIAN Houwei 18-21 / 21-10 / 21-7 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 33 53
Round 2 38 Alamsyah YUNUS 21-17 / 17-21 / 21-7 GOH Soon Huat 75 67
Round 2 26 GAO Huan 21-8 / 21-10 Luke CHONG 223 30
Round 2 108 LEE Dong Keun 26-24 / 21-19 Ajay JAYARAM 30 47
Round 2 14 LIEW Daren 21-19 / 21-15 Riyanto SUBAGJA 78 34
Round 2 - XUE Song 22-20 / 21-12 Kazumasa SAKAI 46 42
Round 2 25 Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-13 Scott EVANS 51 28
Round 2 284 GUO Kai 21-18 / 13-21 / 21-19 PARK Sung Min 103 63
Round 2 9 Tien Minh NGUYEN 21-7 / 21-5 Mitchell WHELLER 707 18
Round 3 1 LEE Chong Wei 21-10 / 18-21 / 21-15 GURUSAIDUTT R. M. V. 36 56
Round 3 101 QIAO Bin 1-0 Kento MOMOTA 49 46
Round 3 16 CHONG Wei Feng 21-19 / 21-15 Anand PAWAR 48 41
Round 3 196 TIAN Houwei 16-21 / 21-17 / 21-14 Simon SANTOSO 21 71
Round 3 38 Alamsyah YUNUS W.O. GAO Huan 26 73
Round 3 108 LEE Dong Keun 21-14 / 17-21 / 21-15 LIEW Daren 14 70
Round 3 - XUE Song 3-3 Taufik HIDAYAT 25 38
Round 3 9 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 22-20 GUO Kai 284 49
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-8 QIAO Bin 101 32
Quarter-final 196 TIAN Houwei 21-18 / 21-13 CHONG Wei Feng 16 43
Quarter-final 38 Alamsyah YUNUS 21-12 / 21-14 LEE Dong Keun 108 45
Quarter-final - XUE Song 21-15 / 21-10 Tien Minh NGUYEN 9 38
Semi-final 196 TIAN Houwei 21-19 / 17-21 / 21-18 LEE Chong Wei 1 81
Semi-final - XUE Song 21-10 / 18-21 / 21-15 Alamsyah YUNUS 38 83
Final 196 TIAN Houwei 20-22 / 21-13 / 21-12 XUE Song - 68
WD
Round 1 43 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 9-21 / 21-16 / 21-17 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 12 56
Round 1 646 Soniia CHEAH / Li Lian YANG 21-10 / 21-10 Anna RANKIN / Madeleine STAPLETON 317 19
Round 1 365 Yuki FUKUSHIMA / Reika KAKIIWA 21-12 / 21-16 Pacharapun CHOCHUWONG / Chanisa TEACHAVORASINSKUN 272 37
Round 1 47 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-13 / 21-18 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 65 36
Round 1 19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 17-21 / 21-19 / 21-15 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Chanida JULRATTANAMANEE 70 53
Round 1 74 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 24-22 / 21-17 OU Dongni / TANG Yuanting - 35
Round 1 - Eugenia TANAKA / Renuga VEERAN 21-9 / 21-5 Susannah LEYDON-DAVIS / Emma RODGERS 122 20
Round 1 138 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII 21-9 / 21-10 Amanda BROWN / Kritteka GREGORY 85 19
Round 1 159 CHEN Qingchen / HUANG Dongping 21-10 / 24-22 CHANG Ye Na / KIM So Yeong - 39
Round 1 72 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-7 / 21-8 Vera BABENKO / Gerrelyn GILCO - 24
Round 1 29 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-6 / 21-7 Tina CHOW / Elena Yee-Man KWOK - 15
Round 1 - Ting XIAO / XIONG Rui 21-8 / 21-7 Jennifer TAM / Michelle TAM - 18
Round 1 30 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-8 / 21-6 Ruwindi SERASINGHE / Alice WU - 18
Round 1 - CHENG Chi Ya / WU Ti Jung 21-18 / 21-7 Jacqueline GUAN / Gronya SOMERVILLE 166 27
Round 1 20 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-4 Vinning MAK / Natasha SHARP - 20
Round 1 - Verdet KESSLER / Talia SAUNDERS W.O. Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 93 0
Round 2 43 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-13 / 21-8 Soniia CHEAH / Li Lian YANG 646 28
Round 2 365 Yuki FUKUSHIMA / Reika KAKIIWA 21-17 / 21-15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 47 41
Round 2 19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-6 / 21-14 Verdet KESSLER / Talia SAUNDERS - 20
Round 2 74 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-17 / 21-8 Eugenia TANAKA / Renuga VEERAN - 28
Round 2 159 CHEN Qingchen / HUANG Dongping 21-16 / 21-17 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII 138 32
Round 2 29 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-17 / 7-21 / 21-19 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 72 62
Round 2 30 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-18 / 21-18 Ting XIAO / XIONG Rui - 35
Round 2 20 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-11 CHENG Chi Ya / WU Ti Jung - 31
Quarter-final 43 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 18-21 / 21-11 / 21-16 Yuki FUKUSHIMA / Reika KAKIIWA 365 82
Quarter-final 74 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-11 / 21-19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 19 33
Quarter-final 159 CHEN Qingchen / HUANG Dongping 21-15 / 15-21 / 21-15 Hui Ern NG / Hui Lin NG 29 57
Quarter-final 20 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-9 Komala DEWI / Jenna GOZALI 30 24
Semi-final 74 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 19-21 / 21-11 / 21-12 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 43 61
Semi-final 20 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 26-28 / 21-15 CHEN Qingchen / HUANG Dongping 159 76
Final 74 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-19 / 21-15 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 20 39
WS (qual)
Round 1 532 Alice WU 14-21 / 21-5 / 21-18 Michelle TAM - 40
Round 1 - KANG Hae Won 21-14 / 21-13 Verdet KESSLER - 28
Round 1 - Vinning MAK 21-14 / 18-21 / 21-17 Vicki COPELAND - 41
Round 1 - HUI Xirui 21-3 / 21-8 Natasha SHARP - 15
Round 1 925 Elena Yee-Man KWOK 21-13 / 12-21 / 21-17 Ruwindi SERASINGHE 704 37
Round 1 - Gerrelyn GILCO 13-21 / 21-19 / 21-11 Talia SAUNDERS 663 42
Round 2 - KANG Hae Won 21-5 / 21-10 Vinning MAK - 18
Round 2 - HUI Xirui 21-6 / 21-7 Elena Yee-Man KWOK 925 16
Round 2 456 Jacinta JOE 21-12 / 21-14 Gerrelyn GILCO - 25
WS
Round 1 17 Lindaweni FANETRI 14-21 / 21-16 / 22-20 KANG Hae Won - 61
Round 1 44 Yui HASHIMOTO 21-5 / 21-13 Sarada JASTI 146 26
Round 1 322 SUO Di 21-13 / 21-5 Melicia KURNIAWAN 401 30
Round 1 62 DENG Joy Xuan 21-7 / 17-21 / 21-19 Lyddia Yi Yu CHEAH 50 54
Round 1 24 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 21-13 Renna SUWARNO 106 31
Round 1 91 Millicent WIRANTO 22-20 / 15-21 / 21-16 Alisa SAPNITI 216 56
Round 1 46 Soniia CHEAH 21-12 / 21-15 Maziyyah NADHIR 77 31
Round 1 - HUI Xirui 21-12 / 22-20 CHENG Chi Ya 133 36
Round 1 150 Pornpawee CHOCHUWONG 21-11 / 21-4 Tara PILVEN 191 22
Round 1 51 TEE Jing Yi 22-20 / 11-21 / 21-17 Aprillia YUSWANDARI 26 57
Round 1 78 Li Lian YANG 21-11 / 21-13 Jennifer TAM 367 22
Round 1 19 PAI Hsiao Ma 21-14 / 19-21 / 21-15 Kana ITO 94 71
Round 1 70 Yeni ASMARANI 21-12 / 21-12 Anna RANKIN 151 23
Round 1 219 Rawinda PRAJONGJAI 9-21 / 25-23 / 21-16 YAO Xue 82 50
Round 1 20 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-4 / 21-3 Alice WU 532 17
Round 1 25 Sayaka TAKAHASHI W.O. Jacinta JOE 456 0
Round 2 17 Lindaweni FANETRI 21-16 / 21-9 Yui HASHIMOTO 44 39
Round 2 322 SUO Di 21-16 / 21-18 DENG Joy Xuan 62 41
Round 2 24 Nitchaon JINDAPOL 21-10 / 21-6 Millicent WIRANTO 91 25
Round 2 - HUI Xirui 21-10 / 21-0 Soniia CHEAH 46 37
Round 2 150 Pornpawee CHOCHUWONG 13-21 / 24-22 / 21-16 TEE Jing Yi 51 63
Round 2 19 PAI Hsiao Ma 17-21 / 21-11 / 21-10 Li Lian YANG 78 57
Round 2 25 Sayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-13 Yeni ASMARANI 70 29
Round 2 20 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-17 Rawinda PRAJONGJAI 219 36
Quarter-final 322 SUO Di 21-13 / 21-18 Lindaweni FANETRI 17 50
Quarter-final 24 Nitchaon JINDAPOL 21-16 / 17-21 / 21-16 HUI Xirui - 49
Quarter-final 19 PAI Hsiao Ma 21-15 / 21-7 Pornpawee CHOCHUWONG 150 31
Quarter-final 25 Sayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-8 Sapsiree TAERATTANACHAI 20 29
Semi-final 24 Nitchaon JINDAPOL 9-21 / 21-8 / 21-11 SUO Di 322 57
Semi-final 25 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-15 PAI Hsiao Ma 19 44
Final 25 Sayaka TAKAHASHI 24-22 / 21-10 Nitchaon JINDAPOL 24 45
XD (qual)
Round 1 - HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen 21-8 / 21-9 Eric DHARMAWAN / Michelle TAM - 14
Round 1 - Vincent NG / Iin MEIDIWINATA NANI 21-15 / 21-19 Thomas ELLIS / Vicki COPELAND - 20
Round 1 - LI Junhui / OU Dongni 21-8 / 21-9 Michael FARIMAN / Jennifer TAM - 17
Round 1 - Raymond TAM / Gronya SOMERVILLE 21-11 / 4-1 Ret. Kwong Beng CHAN / Millicent WIRANTO (490*) 11
Round 1 - LIU Yuchen / HUANG Dongping 21-5 / 21-3 Nicholas ONG / Gerrelyn GILCO - 12
Round 2 - HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen 21-13 / 21-9 Matthew CHAU / Eugenia TANAKA - 21
Round 2 - Vincent NG / Iin MEIDIWINATA NANI 22-20 / 21-8 Jen Whei Justin TAN / Xin Yi Joyce SEE - 20
Round 2 - LI Junhui / OU Dongni 21-12 / 21-9 Toby WONG / Natasha SHARP - 19
Round 2 - LIU Yuchen / HUANG Dongping 21-18 / 21-12 Raymond TAM / Gronya SOMERVILLE - 22
XD
Round 1 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-14 / 21-12 Mitchell WHELLER / Yue XU - 19
Round 1 260 Kevin DENNERLY-MINTURN / Kritteka GREGORY 21-6 / 21-13 Gregory SAM / Vera BABENKO 870 18
Round 1 - LIU Yuchen / HUANG Dongping 21-12 / 21-18 Praveen JORDAN / Vita MARISSA 84 26
Round 1 112 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 20-22 / 21-10 / 21-17 Ross SMITH / Renuga VEERAN 136 40
Round 1 16 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-11 / 20-22 / 21-13 CHOOI Kah Ming / CHOW Mei Kuan (325*) 45
Round 1 155 Teik Chai GAN / Hui Lin NG 21-18 / 18-21 / 21-13 LU Chia Pin / CHENG Chi Ya 303 47
Round 1 - KIM Dae Eun / KIM So Yeong 21-15 / 21-15 Wannawat AMPUNSUWAN / Rodjana CHUTHABUNDITKUL 159 30
Round 1 - TAO Jianqi / TANG Yuanting 21-4 / 21-8 Vincent NG / Iin MEIDIWINATA NANI - 17
Round 1 (491*) Vountus Indra MAWAN / Sannatasah SANIRU 21-9 / 21-13 Gavin HO / Alice WU 913 18
Round 1 - HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen 21-15 / 21-17 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 69 26
Round 1 - LI Junhui / OU Dongni 21-6 / 21-11 Joel FINDLAY / Tara PILVEN 349 18
Round 1 25 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21-14 / 21-15 LIN Yen Jui / PAI Hsiao Ma - 27
Round 1 - Luke CHONG / Talia SAUNDERS 21-10 / 22-20 Michael FOWKE / Emma RODGERS - 23
Round 1 73 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-6 / 21-9 Darren SOON / Elena Yee-Man KWOK - 17
Round 1 (185*) Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-15 / 21-19 Wasapon UTTAMANG / Chanida JULRATTANAMANEE 189 27
Round 1 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 23-21 / 21-7 Ryota TAOHATA / Naoko FUKUMAN - 28
Round 2 9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-10 / 21-11 Kevin DENNERLY-MINTURN / Kritteka GREGORY 260 20
Round 2 - LIU Yuchen / HUANG Dongping 19-21 / 21-15 / 21-16 CHEN Hung Ling / WU Ti Jung 112 51
Round 2 16 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 14-21 / 21-13 / 21-11 Teik Chai GAN / Hui Lin NG 155 50
Round 2 - KIM Dae Eun / KIM So Yeong 21-18 / 21-9 TAO Jianqi / TANG Yuanting - 30
Round 2 - HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen 2-0 Vountus Indra MAWAN / Sannatasah SANIRU (491*) 44
Round 2 25 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21-18 / 17-21 / 21-17 LI Junhui / OU Dongni - 55
Round 2 73 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-5 / 21-11 Luke CHONG / Talia SAUNDERS - 17
Round 2 12 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-17 / 21-18 Marcus Fernaldi GIDEON / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA (185*) 27
Quarter-final - LIU Yuchen / HUANG Dongping 19-21 / 21-16 / 21-19 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 9 53
Quarter-final 16 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-17 / 21-12 KIM Dae Eun / KIM So Yeong - 34
Quarter-final - HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen 21-15 / 21-14 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 25 30
Quarter-final 73 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-16 / 7-21 / 21-13 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 12 51
Semi-final 16 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-19 / 13-21 / 22-20 LIU Yuchen / HUANG Dongping - 69
Semi-final 73 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 23-25 / 21-13 / 21-19 HUANG Kaixiang / CHEN Qingchen - 63
Final 16 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-14 / 22-24 / 21-16 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 73 79
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 65 5 16.7% 2346 78.2 00:31:00 2.52 0 0.0%
MS 61 138 18 26.2% 4704 77.11 00:40:16 1.92 11 18.0%
WD 30 67 7 23.3% 2294 76.47 00:36:10 2.11 4 13.3%
WS 30 70 10 33.3% 2417 80.57 00:40:38 1.98 3 10.0%
XD 31 72 11 32.3% 2516 81.16 00:35:27 2.29 3 9.7%
Total 182 412 51 26.4% 14277 78.45 00:37:18 2.1 21 11.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 52 17 75.4%
Vietnam 3 1 75.0%
Korea 21 10 67.7%
Indonesia 45 26 63.4%
Japan 13 9 59.1%
Malaysia 35 27 56.5%
Ireland 1 1 50.0%
Thailand 15 17 46.9%
India 5 6 45.5%
Chinese Taipei 9 18 33.3%
Australia 39 90 30.2%
New Zealand 3 13 18.8%
Sri Lanka 0 1 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%
Norway 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LU Guangzu 21-19 / 18-21 / 21-5
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7