Malaysia Open  

Tournament Name: Malaysia Open 2002 (I)
Tournament Dates: 30/06/2002-30/06/2002
Location: Malaysia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHEN Qiqiu / LIU Yong Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG
MS James CHUA Ewe Hock ONG
WD HUANG Nanyan / YANG Wei ZHAO Tingting / ZHANG Yawen
WS HU Ting Camilla MARTIN
XD Nathan ROBERTSON / Gail EMMS WANG Wei / ZHANG Yawen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 15-4 / 15-5 Thomas TEH / Chee Wei YEOH - 0
Round 1 - Chor Kai BEH / Tong Hai TAN 15-11 / 15-6 Hendra WIJAYA / Yen Hui Kendrick LEE - 0
Round 1 - Chetan ANAND / J. B. S. Vidyadhar 15-4 / 15-6 Han Ping CHAN / Swee Khoon OOI - 0
Round 2 - Yew Thien LAW / Raj VEERAN 15-8 / 15-12 Aaron Lee IMBARAJ / Kar Chun NGIEW - 0
Round 2 (111*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-3 / 15-5 Mohd Razif ABDUL RAHMAN / Yee Siong OU (711*) 0
Round 2 - Jack KOH / Bin Shen TAN 15-0 / 15-6 Zhi Hui Alvin FU / Jia Rong Philip PHUA (264*) 0
Round 2 (476*) Doni PRASETYO / Wandry Kurniawan SAPUTRA 15-4 / 15-0 Mohd Shafiq JAMALUDDIN / Wei Theng OOI - 0
Round 2 - Teng Yung HOOI / Guan Ming WONG 15-8 / 15-9 Mohd Faris FAKRI / Sayed Hafeez SAYED MOHSIN - 0
Round 2 (210*) Boon Heng KIEW / Soon Chiang ONG 15-4 / 15-7 Hock Kuan CHUA / Nik Azrai NIK A - 0
Round 2 - TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 15-5 / 15-0 Azrihanif AZAHAR / Mohd Hazif Bin SHAHARUDDIN (378*) 0
Round 2 - Chor Kai BEH / Tong Hai TAN 15-1 / 15-5 Eric TAN / Chae Wah YEE - 0
Round 2 - Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG 15-4 / 15-0 Yan Sheng LEE / Chong Hong LOK - 0
Round 2 (312*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-6 / 15-2 Darrel CHIN / Kok Seong LU - 0
Round 2 - Chetan ANAND / J. B. S. Vidyadhar 15-3 / 15-5 Kenn LIM / Kah Hung TSEN - 0
Round 2 (81*) Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO 12-16 / 15-9 / 15-8 Kah Hooi CHEANG / Jia Jun TOO (248*) 0
Round 2 - HU Chung Shien / LEE Wei-Jen 15-2 / 15-9 FOO Yeou Chyuan / Chee Leong LEE - 0
Round 3 - Thien How HOON / Stanley Savio MICHAEL 15-13 / 15-6 Yew Thien LAW / Raj VEERAN - 0
Round 3 (111*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 15-7 / 15-10 Jack KOH / Bin Shen TAN - 0
Round 3 (476*) Doni PRASETYO / Wandry Kurniawan SAPUTRA 15-5 / 15-5 Teng Yung HOOI / Guan Ming WONG - 0
Round 3 - TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 15-6 / 15-10 Boon Heng KIEW / Soon Chiang ONG (210*) 0
Round 3 - Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG 15-2 / 15-3 Chor Kai BEH / Tong Hai TAN - 0
Round 3 (312*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-3 / 15-8 Chi How CHONG / Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH (208*) 0
Round 3 - Chetan ANAND / J. B. S. Vidyadhar 15-5 / 15-11 Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO (81*) 0
Round 3 - HU Chung Shien / LEE Wei-Jen 15-5 / 15-2 Chen Wet LIM / Mun Kid SEED (452*) 0
MD
Round 1 (32*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 15-11 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Kean Kok NG - 0
Round 1 - TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 15-8 / 15-10 Jaseel P ISMAIL / Jaison XAVIER (131*) 0
Round 1 (11*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-2 / 15-9 Sho SASAKI / Shoji SATO (101*) 0
Round 1 (477*) Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND 15-8 / 15-7 Teik Chai GAN / Chieng Hun HONG - 0
Round 1 - Robert BLAIR / Ian PALETHORPE 15-2 / 15-3 Tim DETTMANN / Michael FUCHS (68*) 0
Round 1 (291*) Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG 15-6 / 15-3 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (111*) 0
Round 1 (3*) CHENG Rui / WANG Wei 15-7 / 15-12 Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG - 0
Round 1 (59*) Michael LAMP / Michael SOGAARD 11-15 / 15-4 / 15-5 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (33*) 0
Round 1 - Peter JEFFREY / Julian ROBERTSON 15-7 / 15-6 Sanave THOMAS / V. Diju (25*) 0
Round 1 (49*) Howard BACH / Kevin (Qi) HAN 15-3 / 15-9 Kien Keat KOO / Soon Hock ONG (129*) 0
Round 1 - James ANDERSON / Simon ARCHER 15-3 / 15-10 HU Chung Shien / LEE Wei-Jen - 0
Round 1 (36*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-4 / 15-5 Yousuke NAKANISHI / Shinya OHTSUKA (46*) 0
Round 1 (9*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-10 / 15-12 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Denny SETIAWAN (109*) 0
Round 1 (57*) Jesper LARSEN / Jim LAUGESEN 15-0 / 17-15 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (64*) 0
Round 1 (369*) Sudket PRAPAKAMOL / Jakrapan THANATHIRATHAM 15-9 / 7-15 / 15-12 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (37*) 0
Round 1 (2*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-12 / 15-7 NJOTO Albertus Susanto / YAU Tsz Yuk (95*) 0
Round 2 (32*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-7 / 15-13 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin - 0
Round 2 (11*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15-8 / 15-8 Ingo KINDERVATER / Bjoern SIEGEMUND (477*) 0
Round 2 (291*) Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG 15-11 / 15-6 Robert BLAIR / Ian PALETHORPE - 0
Round 2 (59*) Michael LAMP / Michael SOGAARD 15-9 / 13-15 / 15-12 CHENG Rui / WANG Wei (3*) 0
Round 2 - Peter JEFFREY / Julian ROBERTSON 15-9 / 15-4 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (49*) 0
Round 2 - James ANDERSON / Simon ARCHER 17-14 / 15-3 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (36*) 0
Round 2 (9*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-13 / 15-3 Jesper LARSEN / Jim LAUGESEN (57*) 0
Round 2 (2*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 15-6 / 15-9 Sudket PRAPAKAMOL / Jakrapan THANATHIRATHAM (369*) 0
Quarter-final (32*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 8-15 / 15-6 / 15-9 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (11*) 0
Quarter-final (291*) Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG 15-2 / 13-15 / 15-3 Michael LAMP / Michael SOGAARD (59*) 0
Quarter-final - James ANDERSON / Simon ARCHER 15-11 / 15-8 Peter JEFFREY / Julian ROBERTSON - 0
Quarter-final (9*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-8 / 15-10 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (2*) 0
Semi-final (291*) Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG 15-8 / 8-15 / 15-10 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (32*) 0
Semi-final (9*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-8 / 15-10 James ANDERSON / Simon ARCHER - 0
Final (9*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 17-14 / 15-3 Kim Wai CHANG / Tan Fook CHOONG (291*) 0
MS (qual)
Round 1 - Yee Siong OU 7-15 / 15-12 / 15-5 Jia Rong Philip PHUA (262*) 0
Round 1 - CHANG Feng-Chin 15-9 / 15-0 Mohd Hazif Bin SHAHARUDDIN (533*) 0
Round 1 (784*) Salim SAMEON 15-2 / 15-10 Raj VEERAN - 0
Round 1 (470*) Mohd Hain MAT ZAHIR 15-5 / 15-13 Iskandar ASIS - 0
Round 1 (228*) Kok Hsiung MOO 15-10 / 15-5 Michael FUCHS (196*) 0
Round 1 (1032*) Wai Pun LEE 3-15 / 15-13 / 15-4 Mohd Faris FAKRI - 0
Round 1 (378*) Hafiz HASBULLAH 15-9 / 15-9 Wen Wayne KUO (248*) 0
Round 1 - Mohd Nazree LATIFI 15-5 / 15-0 Sidoro ADITYA (294*) 0
Round 1 (305*) Dixson LAI 15-11 / 15-6 Kar Hong NGIEW - 0
Round 1 (774*) Mohd Shafiq JAMALUDDIN 15-3 / 10-15 / 15-8 Wei Theng OOI - 0
Round 1 (682*) CHIEN Yu-Hsiu 15-2 / 15-2 Mun Kid SEED (355*) 0
Round 1 - Chin Lee TAN 15-8 / 15-7 Sayed Hafeez SAYED MOHSIN - 0
Round 1 (780*) Chin Loon LIM 8-15 / 15-4 / 15-12 Sachin RATTI (144*) 0
Round 1 (213*) LIAO Sheng Shiun 15-4 / 15-0 Mohd Redza HASSAN - 0
Round 1 (357*) Stanley Savio MICHAEL 15-13 / 15-5 Darrel CHIN - 0
Round 1 - Thien How HOON 15-11 / 15-10 Tim DETTMANN (263*) 0
Round 1 (433*) Kar Shek LAI 15-5 / 15-13 Kam Fook NG - 0
Round 1 - Swee Khoon OOI 15-8 / 15-8 Kok Seong LU - 0
Round 1 - Seong Leng ANG 12-15 / 15-12 / 15-8 Mohd Hazwan JAMALUDDIN (455*) 0
Round 1 (967*) Taufiq Hidayat AKBAR 15-2 / 15-3 Chen Wet LIM (273*) 0
Round 1 - Ravinder SINGH 15-4 / 7-15 / 15-2 Kenn LIM (1037*) 0
Round 1 (383*) Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH 15-8 / 15-4 Mohd Izuan IBRAHIM - 0
Round 1 (283*) Yen Hui Kendrick LEE 15-6 / 15-5 Mohd Razif ABDUL RAHMAN (424*) 0
Round 1 - Yew Thien LAW 15-6 / 15-7 Kah Hung TSEN - 0
Round 2 - Yee Siong OU 15-4 / 15-10 Makhazm MUHAMAD - 0
Round 2 - CHANG Feng-Chin 15-3 / 15-4 Salim SAMEON (784*) 0
Round 2 (182*) Bo RAFN 15-8 / 15-8 Mohd Hain MAT ZAHIR (470*) 0
Round 2 (228*) Kok Hsiung MOO 15-12 / 15-6 Wai Pun LEE (1032*) 0
Round 2 (378*) Hafiz HASBULLAH 10-15 / 15-8 / 15-10 J. B. S. Vidyadhar (226*) 0
Round 2 - Mohd Nazree LATIFI 15-5 / 15-6 Dixson LAI (305*) 0
Round 2 (190*) Chi How CHONG 15-4 / 15-3 Mohd Shafiq JAMALUDDIN (774*) 0
Round 2 (682*) CHIEN Yu-Hsiu 15-2 / 15-3 Chin Lee TAN - 0
Round 2 (213*) LIAO Sheng Shiun 15-5 / 17-14 Chin Loon LIM (780*) 0
Round 2 (357*) Stanley Savio MICHAEL 10-15 / 15-7 / 15-9 Zhi Hui Alvin FU (205*) 0
Round 2 (433*) Kar Shek LAI 15-3 / 15-9 Thien How HOON - 0
Round 2 (181*) Zhao Rong TAN 15-2 / 15-2 Swee Khoon OOI - 0
Round 2 (967*) Taufiq Hidayat AKBAR 15-4 / 15-2 Seong Leng ANG - 0
Round 2 - Ravinder SINGH 15-11 / 15-3 Wah Sum LIEW (235*) 0
Round 2 (283*) Yen Hui Kendrick LEE 15-11 / 10-15 / 15-6 Nik Ahmad Faiz NIK ABDULLAH (383*) 0
MS
Round 1 (1*) XIA Xuanze 15-6 / 15-5 CHANG Feng-Chin - 0
Round 1 (41*) Kasper FANGEL 15-5 / 15-9 Wee Chung PEI (88*) 0
Round 1 (20*) HARIYANTO Agus 17-16 / 15-4 Shinya OHTSUKA (95*) 0
Round 1 (52*) Ramesh NATHAN 15-4 / 15-12 Yen Hui Kendrick LEE (283*) 0
Round 1 (18*) Tsuen Seng LEE 15-5 / 15-6 Andrew SMITH (77*) 0
Round 1 (167*) . HARIAWAN 15-8 / 15-6 Bo RAFN (182*) 0
Round 1 (12*) Indra WIJAYA 17-15 / 15-6 KHRISHNAN Yogendran (48*) 0
Round 1 (7*) Choong Hann WONG 15-6 / 15-8 Hendra WIJAYA (68*) 0
Round 1 (433*) Kar Shek LAI 6-15 / 15-10 / 15-12 Stefano INFANTINO (211*) 0
Round 1 (8*) CHEN Yu 15-5 / 15-10 Poompat SAPKULCHANANART (133*) 0
Round 1 (109*) Beng Hong KUAN 15-12 / 8-15 / 15-4 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (36*) 0
Round 1 (24*) Anders BOESEN 15-3 / 15-6 Mark CONSTABLE (47*) 0
Round 1 (39*) ismail SAMAN 15-3 / 15-9 Yudianto YONG (131*) 0
Round 1 (34*) James CHUA 15-4 / 15-5 Huck Lee ONG (129*) 0
Round 1 (112*) Kay Bin YEOH 12-15 / 15-6 / 15-6 Keita MASUDA (82*) 0
Round 1 (104*) Hock Kin YONG 15-8 / 15-3 Azrihanif AZAHAR (153*) 0
Round 1 (102*) Hidetaka YAMADA 15-10 / 15-13 Dicky PALYAMA (51*) 0
Round 1 (21*) Ronald SUSILO 15-4 / 15-8 Khan bob MALAYTHONG (152*) 0
Round 1 (10*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-5 / 15-7 PERMADI Fung (87*) 0
Round 1 (50*) Nikhil KANETKAR 15-4 / 10-15 / 15-10 Yousuke NAKANISHI (120*) 0
Round 1 (16*) Sairul Amar AYOB 15-9 / 15-5 LIAO Sheng Shiun (213*) 0
Round 1 (29*) Allan TAI 7-15 / 15-5 / 15-11 Jakrapan THANATHIRATHAM (99*) 0
Round 1 (5*) BAO Chunlai 15-2 / 15-6 Matthew SHUKER (62*) 0
Round 1 (100*) Ardinasyah PUTRA 15-7 / 15-5 Gee Chang CHOO (149*) 0
Round 1 (116*) Peter RASMUSSEN 9-15 / 15-5 / 15-11 NG Wei (25*) 0
Round 1 (967*) Taufiq Hidayat AKBAR 15-11 / 15-17 / 17-14 Shoji SATO (65*) 0
Round 1 (13*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-5 Arvind BHAT (125*) 0
Round 1 - Mohd Nazree LATIFI 15-9 / 15-4 Sho SASAKI (146*) 0
Round 1 (33*) Muhammad Roslin HASHIM 17-16 / 15-13 Colin HAUGHTON (14*) 0
Round 1 (54*) Abhinn Shyam GUPTA 9-15 / 15-3 / 15-0 CHIEN Yu-Hsiu (682*) 0
Round 1 (2*) LIN Dan 7-15 / 15-6 / 17-15 Muhamad HASHIM (115*) 0
Round 1 (43*) Chetan ANAND W.O. Boonsak PONSANA (15*) 0
Round 2 (1*) XIA Xuanze 15-5 / 15-6 Kasper FANGEL (41*) 0
Round 2 (20*) HARIYANTO Agus 15-7 / 15-11 Ramesh NATHAN (52*) 0
Round 2 (18*) Tsuen Seng LEE 15-2 / 15-2 . HARIAWAN (167*) 0
Round 2 (12*) Indra WIJAYA 15-10 / 3-15 / 15-9 Chetan ANAND (43*) 0
Round 2 (7*) Choong Hann WONG 15-6 / 15-5 Kar Shek LAI (433*) 0
Round 2 (8*) CHEN Yu 15-11 / 15-2 Beng Hong KUAN (109*) 0
Round 2 (39*) ismail SAMAN 15-10 / 15-5 Anders BOESEN (24*) 0
Round 2 (34*) James CHUA 15-4 / 10-15 / 15-13 Kay Bin YEOH (112*) 0
Round 2 (104*) Hock Kin YONG 15-8 / 15-5 Hidetaka YAMADA (102*) 0
Round 2 (21*) Ronald SUSILO 15-9 / 15-13 Muhammad Hafiz HASHIM (10*) 0
Round 2 (16*) Sairul Amar AYOB 15-12 / 15-11 Nikhil KANETKAR (50*) 0
Round 2 (5*) BAO Chunlai 15-4 / 15-3 Allan TAI (29*) 0
Round 2 (116*) Peter RASMUSSEN 9-15 / 15-11 / 15-11 Ardinasyah PUTRA (100*) 0
Round 2 (13*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-8 Taufiq Hidayat AKBAR (967*) 0
Round 2 (33*) Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 15-6 Mohd Nazree LATIFI - 0
Round 2 (2*) LIN Dan 13-15 / 15-10 / 15-7 Abhinn Shyam GUPTA (54*) 0
Round 3 (1*) XIA Xuanze 15-5 / 15-2 HARIYANTO Agus (20*) 0
Round 3 (18*) Tsuen Seng LEE 15-12 / 15-9 Indra WIJAYA (12*) 0
Round 3 (7*) Choong Hann WONG 15-6 / 11-15 / 15-5 CHEN Yu (8*) 0
Round 3 (34*) James CHUA 15-6 / 15-9 ismail SAMAN (39*) 0
Round 3 (21*) Ronald SUSILO 15-5 / 15-4 Hock Kin YONG (104*) 0
Round 3 (5*) BAO Chunlai 14-17 / 15-1 / 15-3 Sairul Amar AYOB (16*) 0
Round 3 (13*) Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8 Peter RASMUSSEN (116*) 0
Round 3 (2*) LIN Dan 15-17 / 15-6 / 15-8 Muhammad Roslin HASHIM (33*) 0
Quarter-final (18*) Tsuen Seng LEE 15-7 / 17-16 XIA Xuanze (1*) 0
Quarter-final (34*) James CHUA 15-7 / 15-4 Choong Hann WONG (7*) 0
Quarter-final (5*) BAO Chunlai 15-12 / 15-6 Ronald SUSILO (21*) 0
Quarter-final (13*) Ewe Hock ONG 15-11 / 15-9 LIN Dan (2*) 0
Semi-final (34*) James CHUA 15-2 / 15-8 Tsuen Seng LEE (18*) 0
Semi-final (13*) Ewe Hock ONG 15-12 / 4-15 / 15-12 BAO Chunlai (5*) 0
Final (34*) James CHUA 15-10 / 15-6 Ewe Hock ONG (13*) 0
WD
Round 1 (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 11-1 / 11-0 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (163*) 0
Round 1 (28*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 11-5 / 11-4 Chew Yen FONG / Tania TEOH - 0
Round 1 (13*) Rita Yuan GAO / Sandra WATT 4-11 / 11-9 / 13-12 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT - 0
Round 1 (170*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 11-2 / 11-1 Nadia Syamsudin CHE / Sze Jinn LEE - 0
Round 1 (8*) Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 7-11 / 11-2 / 11-8 Ann-Lou JORGENSEN / Rikke OLSEN - 0
Round 1 (22*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-0 / 11-4 Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG - 0
Round 1 (25*) Ella TRIPP / Sara SANKEY 13-10 / 11-0 Anita Kaur MOHINDER / Renuga VEERAN - 0
Round 1 (41*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 5-11 / 11-9 / 11-4 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (34*) 0
Round 1 (119*) Mesinee MANGKALAKIRI / Elie WU 12-13 / 11-3 / 11-5 Khai Ping LAI / Hooi Shan LOO - 0
Round 1 (184*) Gail EMMS / Joanne GOODE 11-0 / 11-1 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK - 0
Round 1 - Sock Ai OOI / Wai See WONG 11-4 / 11-2 HUANG Yi-Fan / YANG Chia Chen (109*) 0
Round 1 (5*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 11-2 / 11-2 Chean Yean KAH / Lay Peng YEOH - 0
Round 1 (379*) HU Hsiu Lien / LIU Shu Chih 11-4 / 11-4 Hing Yau MOOI / Phui Leng SEE - 0
Round 1 (4*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 11-4 / 11-1 Jing Jing FAN / Zhen LIU - 0
Round 1 (46*) Kaori MORI / Megumi ONIIKE 11-7 / 11-4 CHANG Ya Lan / LAI Chia Wen - 0
Round 1 (26*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 11-5 / 11-1 Carola BOTT / Marilyn Mei Ling PANG - 0
Round 2 (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 11-1 / 11-4 Diah NOVITA / Rosie RIANI (28*) 0
Round 2 (170*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 11-8 / 12-13 / 13-10 Rita Yuan GAO / Sandra WATT (13*) 0
Round 2 (8*) Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 11-5 / 11-8 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (22*) 0
Round 2 (41*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 8-11 / 11-4 / 11-6 Ella TRIPP / Sara SANKEY (25*) 0
Round 2 (184*) Gail EMMS / Joanne GOODE 11-6 / 11-3 Mesinee MANGKALAKIRI / Elie WU (119*) 0
Round 2 (5*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 11-4 / 11-0 Sock Ai OOI / Wai See WONG - 0
Round 2 (4*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 11-2 / 11-1 HU Hsiu Lien / LIU Shu Chih (379*) 0
Round 2 (26*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 9-11 / 11-3 / 11-8 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (46*) 0
Quarter-final (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 11-7 / 11-2 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (170*) 0
Quarter-final (8*) Deyana LOMBAN / Vita MARISSA 11-5 / 11-8 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (41*) 0
Quarter-final (184*) Gail EMMS / Joanne GOODE 13-12 / 11-7 Eny ERLANGGA / Jo NOVITA (5*) 0
Quarter-final (4*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 11-5 / 11-6 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (26*) 0
Semi-final (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 4-11 / 11-2 / 11-6 Deyana LOMBAN / Vita MARISSA (8*) 0
Semi-final (4*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 11-6 / 11-2 Gail EMMS / Joanne GOODE (184*) 0
Final (3*) HUANG Nanyan / YANG Wei 11-5 / 11-5 ZHAO Tingting / ZHANG Yawen (4*) 0
WS (qual)
Round 1 (137*) Miew Kheng WONG 11-4 / 11-4 Carola BOTT (322*) 0
Round 1 - Kumiko OGURA 11-2 / 11-7 CHANG Ya Lan (464*) 0
Round 2 (40*) Sugita KUNALAN 11-7 / 5-11 / 11-7 HUANG Yi-Fan (248*) 0
Round 2 (384*) Reiko SHIOTA 11-0 / 11-7 Chean Yean KAH - 0
Round 2 (81*) YU Jin 11-2 / 11-2 Sze Jinn LEE (408*) 0
Round 2 - LIU Shu Chih 11-3 / 11-3 Nadia Syamsudin CHE (293*) 0
Round 2 (98*) Chia-Chi HUANG 11-2 / 11-4 Lay Peng YEOH - 0
Round 2 (113*) Sutheaswari MUDUKASAN 11-5 / 11-8 Norshahliza BAHARUM - 0
Round 2 (97*) Jing Jing FAN 11-3 / 11-4 Renuga VEERAN - 0
Round 2 (137*) Miew Kheng WONG 11-5 / 11-4 LAI Chia Wen - 0
Round 2 - Kumiko OGURA 11-0 / 11-8 Julia Pei Xian WONG - 0
Round 2 (104*) Jen Yee AU 9-0 Ret. Faridah Hanum ALI - 0
Round 2 (138*) CHIEN Yu Chin 7-11 / 11-4 / 11-2 Sock Ai OOI (344*) 0
Round 2 (117*) WEI Yan 11-2 / 11-0 Hooi Shan LOO (280*) 0
Round 2 - Anita Kaur MOHINDER 11-3 / 13-11 Khai Ping LAI - 0
Round 2 (259*) CHENG Shao Chieh 11-1 / 11-5 Sugina A/P KUNALAN (105*) 0
Round 2 (299*) YANG Chia Chen 11-0 / 11-7 Hing Yau MOOI (345*) 0
Round 2 (180*) Miho TANAKA 11-2 / 11-5 Chiou Hwee HAW - 0
Round 3 (384*) Reiko SHIOTA 6-11 / 11-7 / 11-7 Sugita KUNALAN (40*) 0
Round 3 (81*) YU Jin 11-4 / 11-1 LIU Shu Chih - 0
Round 3 (98*) Chia-Chi HUANG 11-4 / 11-3 Sutheaswari MUDUKASAN (113*) 0
Round 3 (137*) Miew Kheng WONG 11-4 / 11-1 Jing Jing FAN (97*) 0
Round 3 - Kumiko OGURA 11-2 / 11-3 Jen Yee AU (104*) 0
Round 3 (117*) WEI Yan 11-3 / 11-2 CHIEN Yu Chin (138*) 0
Round 3 (259*) CHENG Shao Chieh 11-9 / 11-0 Anita Kaur MOHINDER - 0
Round 3 (180*) Miho TANAKA 11-1 / 11-0 YANG Chia Chen (299*) 0
WS
Round 1 (6*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-1 Sachiko SEKIMOTO (87*) 0
Round 1 (20*) ZENG Yaqiong 11-4 / 11-8 Sze Mei WOON (50*) 0
Round 1 (15*) LING Wan Ting 11-8 / 11-8 Juliane SCHENK (75*) 0
Round 1 (17*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 3-11 / 11-1 / 11-9 Li LI (14*) 0
Round 1 (12*) Kanako YONEKURA 7-11 / 11-7 / 11-4 Mee Fen NG (33*) 0
Round 1 (18*) KOON Wai Chee 2-11 / 11-8 / 11-5 Chia-Chi HUANG (98*) 0
Round 1 (31*) Julia MANN 11-7 / 11-1 Mesinee MANGKALAKIRI (91*) 0
Round 1 (8*) XIE Xingfang 13-11 / 11-3 Zhen LIU (39*) 0
Round 1 (67*) Agnese ALLEGRINI 11-2 / 11-5 Elie WU (127*) 0
Round 1 (81*) YU Jin 11-2 / 11-7 Tracey HALLAM (9*) 0
Round 1 (21*) Mew Choo WONG 12-13 / 11-8 / 11-5 Miho TANAKA (180*) 0
Round 1 (117*) WEI Yan 8-11 / 13-11 / 11-1 Kelly MORGAN (11*) 0
Round 1 (65*) Yin Yin LEE 11-2 / 11-8 Susan EGELSTAFF (80*) 0
Round 1 (7*) HU Ting 11-3 / 11-7 Judith MEULENDIJKS (94*) 0
Round 1 (47*) Kaori MORI 4-11 / 11-1 / 11-5 Fan Frances LIU (10*) 0
Round 1 (2*) WANG Chen 11-2 / 11-1 Nicole GRETHER (41*) 0
Round 2 (6*) Camilla MARTIN 9-11 / 11-6 / 11-9 ZENG Yaqiong (20*) 0
Round 2 (17*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-1 / 11-2 LING Wan Ting (15*) 0
Round 2 (12*) Kanako YONEKURA 11-6 / 11-6 KOON Wai Chee (18*) 0
Round 2 (8*) XIE Xingfang 11-4 / 11-1 Julia MANN (31*) 0
Round 2 (81*) YU Jin 11-5 / 11-5 Agnese ALLEGRINI (67*) 0
Round 2 (117*) WEI Yan 11-3 / 11-8 Mew Choo WONG (21*) 0
Round 2 (7*) HU Ting 6-11 / 11-0 / 11-3 Yin Yin LEE (65*) 0
Round 2 (2*) WANG Chen 11-3 / 11-8 Kaori MORI (47*) 0
Quarter-final (6*) Camilla MARTIN 12-13 / 11-8 / 11-9 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (17*) 0
Quarter-final (8*) XIE Xingfang 11-3 / 11-5 Kanako YONEKURA (12*) 0
Quarter-final (117*) WEI Yan 11-8 / 11-2 YU Jin (81*) 0
Quarter-final (7*) HU Ting 11-3 / 11-1 WANG Chen (2*) 0
Semi-final (6*) Camilla MARTIN 6-11 / 11-5 / 11-1 XIE Xingfang (8*) 0
Semi-final (7*) HU Ting 11-3 / 11-4 WEI Yan (117*) 0
Final (7*) HU Ting 11-8 / 11-6 Camilla MARTIN (6*) 0
XD
Round 1 (92*) Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG 4-11 / 13-10 / 11-9 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (1*) 0
Round 1 (293*) NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui 11-4 / 11-6 Kean Kok NG / Chew Yen FONG (40*) 0
Round 1 (14*) Robert BLAIR / Natalie MUNT 11-7 / 13-11 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (119*) 0
Round 1 - Alvent Yulianto CHANDRA / Jo NOVITA 9-11 / 11-3 / 11-3 Teik Chai GAN / Marilyn Mei Ling PANG - 0
Round 1 (6*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 11-5 / 8-11 / 11-7 Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI - 0
Round 1 - Raj VEERAN / Renuga VEERAN 11-3 / 7-11 / 11-6 Hiroshi OHYAMA / Megumi ONIIKE (101*) 0
Round 1 - WANG Wei / ZHANG Yawen 13-11 / 11-6 Anthony CLARK / Sara SANKEY (46*) 0
Round 1 (71*) Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM 11-9 / 11-4 Matthew HUGHES / Robyn ASHWORTH (39*) 0
Round 1 (434*) Graham HURRELL / Joanne NICHOLAS 11-2 / 11-9 LEE Wei-Jen / Chia-Chi HUANG - 0
Round 1 (16*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-9 / 11-4 YAU Tsz Yuk / KOON Wai Chee - 0
Round 1 (198*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG 11-7 / 5-11 / 11-0 Tony GUNAWAN / Mesinee MANGKALAKIRI - 0
Round 1 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-1 / 11-3 Lars PAASKE / Pernille HARDER (38*) 0
Round 1 - Endra Mulyana MULYAJAYA / Rosie RIANI 11-0 / 11-2 Michael FUCHS / Carola BOTT - 0
Round 1 (7*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-8 / 13-10 CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting - 0
Round 1 (68*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 11-2 / 11-1 Stefano INFANTINO / Agnese ALLEGRINI (304*) 0
Round 1 (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 11-7 / 11-13 / 11-3 Choon Eng CHEW / Eei Hui CHIN (113*) 0
Round 2 (92*) Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG 11-9 / 11-2 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (293*) 0
Round 2 - Alvent Yulianto CHANDRA / Jo NOVITA 8-11 / 11-4 / 11-9 Robert BLAIR / Natalie MUNT (14*) 0
Round 2 (6*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 11-3 / 11-4 Raj VEERAN / Renuga VEERAN - 0
Round 2 - WANG Wei / ZHANG Yawen 11-4 / 11-0 Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM (71*) 0
Round 2 (16*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-8 / 11-5 Graham HURRELL / Joanne NICHOLAS (434*) 0
Round 2 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-3 / 11-0 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG (198*) 0
Round 2 (7*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-2 / 11-5 Endra Mulyana MULYAJAYA / Rosie RIANI - 0
Round 2 (68*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 11-8 / 11-6 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (2*) 0
Quarter-final - Alvent Yulianto CHANDRA / Jo NOVITA 11-5 / 5-11 / 11-6 Sudket PRAPAKAMOL / Satinee JANKRAJANGWONG (92*) 0
Quarter-final - WANG Wei / ZHANG Yawen 11-6 / 11-8 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (6*) 0
Quarter-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 3-11 / 13-12 / 11-2 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (16*) 0
Quarter-final (68*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 8-11 / 11-9 / 11-5 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (7*) 0
Semi-final - WANG Wei / ZHANG Yawen 11-4 / 9-11 / 11-3 Alvent Yulianto CHANDRA / Jo NOVITA - 0
Semi-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-13 / 11-4 / 11-6 Simon ARCHER / Joanne GOODE (68*) 0
Final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-9 / 11-4 WANG Wei / ZHANG Yawen - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 1559 50.29 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 141 17 27.4% 3206 51.71 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 70 8 25.8% 1114 35.94 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 72 10 32.3% 1167 37.65 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 74 12 38.7% 1243 40.1 00:00:00 0 0 0.0%
Total 186 425 53 28.5% 8289 44.56 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 49 12 80.3%
Indonesia 20 11 64.5%
England 21 14 60.0%
Denmark 21 15 58.3%
Thailand 8 7 53.3%
Chinese Taipei 18 18 50.0%
Italy 4 4 50.0%
India 7 8 46.7%
Japan 14 17 45.2%
Malaysia 86 111 43.6%
Scotland 3 4 42.9%
Australia 3 4 42.9%
Hong Kong 7 10 41.2%
U.S.A. 4 7 36.4%
Singapore 9 16 36.0%
Germany 1 9 10.0%
Jersey 0 1 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Canada 0 2 0.0%
Wales 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8