Denmark Open  

Tournament Name: Yonex Denmark Open
Tournament Dates: 14/10/2014-19/10/2014
Location: Denmark, Odense
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD FU Haifeng / ZHANG Nan LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong
MS CHEN Long SON Wan Ho
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS LI Xuerui WANG Yihan
XD XU Chen / MA Jin Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 261 Frederik COLBERG / Soren GRAVHOLT 21-14 / 21-14 Kasper ANTONSEN / Oliver BABIC 148 28
Round 1 214 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-18 Patrick BUHL / Mikkel ELBJORN - 24
Round 2 261 Frederik COLBERG / Soren GRAVHOLT 21-13 / 21-17 LEE Chun Hei Reginald / TANG Chun Man (1483*) 29
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-10 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 36 30
Round 1 22 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 18-21 / 21-13 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 16 58
Round 1 9 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 26-24 / 21-18 Lucas CORVEE / Brice LEVERDEZ 56 36
Round 1 74 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 21-17 / 15-21 / 21-19 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 41 46
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-7 / 21-5 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 373 24
Round 1 28 KANG Jun / LIU Cheng 21-17 / 21-15 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 29 34
Round 1 5 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-15 / 21-9 LI Junhui / LIU Yuchen 24 26
Round 1 13 CHAI Biao / HONG Wei 21-16 / 21-17 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 14 35
Round 1 261 Frederik COLBERG / Soren GRAVHOLT 4-4 Ret. Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 55 2
Round 1 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 18-21 / 22-20 / 21-15 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 214 50
Round 1 10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-18 / 21-17 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 18 50
Round 1 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-14 / 21-13 Alexander BOND / Joel EIPE 732 32
Round 1 23 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-12 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 71 31
Round 1 6 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 23-21 / 21-15 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 19 34
Round 1 46 CAI Yun / LU Kai 15-21 / 21-14 / 21-14 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 20 47
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 22-20 / 24-22 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 15 47
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-12 / 21-8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 22 35
Round 2 9 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-7 / 21-18 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 74 26
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 23-21 KANG Jun / LIU Cheng 28 42
Round 2 13 CHAI Biao / HONG Wei 21-16 / 21-19 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 5 35
Round 2 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-19 / 21-13 Frederik COLBERG / Soren GRAVHOLT 261 32
Round 2 10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-11 / 21-12 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 4 37
Round 2 23 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-16 / 15-21 / 21-16 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 6 47
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 24-22 / 21-13 CAI Yun / LU Kai 46 30
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-10 / 22-20 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 9 37
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 16-21 / 21-18 / 21-15 CHAI Biao / HONG Wei 13 66
Quarter-final 8 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 14-21 / 24-22 / 21-10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 10 57
Quarter-final 23 FU Haifeng / ZHANG Nan 17-21 / 21-19 / 21-11 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 49
Semi-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 43
Semi-final 23 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-15 / 23-21 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 8 39
Final 23 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-13 / 25-23 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 1 48
MS (qual)
Round 1 39 Henri HURSKAINEN 18-21 / 21-17 / 21-11 Anatoliy YARTSEV 142 48
Round 1 38 Scott EVANS 21-13 / 21-16 Vladimir MALKOV 46 31
Round 1 83 Raul MUST 21-13 / 17-21 / 21-14 Lucas CORVEE 65 52
Round 1 95 Christian LIND THOMSEN 10-21 / 22-20 / 21-14 Flemming QUACH 88 60
Round 1 159 Steffen RASMUSSEN 22-20 / 22-20 Rasmus FLADBERG 52 38
Round 1 74 Petr KOUKAL 21-15 / 23-21 Søren TOFT 210 39
Round 1 237 Mikkel MIKKELSEN 17-21 / 21-18 / 21-13 Emil HOLST 58 57
Round 1 59 Joachim PERSSON 21-18 / 23-21 Kim BRUUN 124 40
Round 2 38 Scott EVANS 17-21 / 21-19 / 21-8 Henri HURSKAINEN 39 45
Round 2 83 Raul MUST 21-17 / 15-21 / 21-18 Christian LIND THOMSEN 95 66
Round 2 159 Steffen RASMUSSEN 23-21 / 19-21 / 21-12 Petr KOUKAL 74 61
Round 2 59 Joachim PERSSON 21-16 / 21-7 Mikkel MIKKELSEN 237 26
MS
Round 1 23 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 17-21 / 21-18 XUE Song 73 70
Round 1 30 HSU Jen Hao 21-23 / 21-5 / 21-11 Joachim PERSSON 59 57
Round 1 7 SON Wan Ho 21-17 / 21-8 HU Yun 8 34
Round 1 16 Kento MOMOTA 21-15 / 18-21 / 21-15 WEI Nan 22 67
Round 1 34 LEE Dong Keun 21-10 / 14-21 / 21-14 Scott EVANS 38 68
Round 1 13 Boonsak PONSANA 21-17 / 21-15 Steffen RASMUSSEN 159 42
Round 1 14 TIAN Houwei 21-14 / 21-14 Tommy SUGIARTO 5 40
Round 1 24 Tien Minh NGUYEN 22-20 / 21-10 Takuma UEDA 29 43
Round 1 28 PARUPALLI Kashyap 21-15 / 21-18 Rajiv OUSEPH 25 39
Round 1 26 Dionysius Hayom RUMBAKA 17-21 / 21-18 / 21-19 WANG Zhengming 6 62
Round 1 15 LIN Dan 22-20 / 10-21 / 21-18 CHOU Tien Chen 12 70
Round 1 3 Jan O JORGENSEN 21-11 / 21-16 Marc ZWIEBLER 21 34
Round 1 41 Yuekun CHEN 15-21 / 21-17 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 36 64
Round 1 27 Brice LEVERDEZ 24-22 / 16-21 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 9 69
Round 1 17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 7-21 / 21-12 Raul MUST 83 48
Round 1 2 CHEN Long 21-17 / 21-10 Viktor AXELSEN 11 44
Round 2 23 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 21-12 HSU Jen Hao 30 44
Round 2 7 SON Wan Ho 22-20 / 12-21 / 21-16 Kento MOMOTA 16 75
Round 2 13 Boonsak PONSANA 21-17 / 21-12 LEE Dong Keun 34 48
Round 2 14 TIAN Houwei 21-16 / 21-13 Tien Minh NGUYEN 24 41
Round 2 28 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 17-21 / 22-20 Dionysius Hayom RUMBAKA 26 70
Round 2 27 Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-16 Yuekun CHEN 41 43
Round 2 2 CHEN Long 16-21 / 21-19 / 21-19 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 17 68
Round 2 3 Jan O JORGENSEN W.O. LIN Dan 15 0
Quarter-final 7 SON Wan Ho 23-21 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 23 45
Quarter-final 14 TIAN Houwei 21-12 / 21-19 Boonsak PONSANA 13 40
Quarter-final 28 PARUPALLI Kashyap 21-19 / 21-15 Jan O JORGENSEN 3 42
Quarter-final 2 CHEN Long 21-9 / 21-7 Brice LEVERDEZ 27 37
Semi-final 7 SON Wan Ho 21-17 / 21-9 TIAN Houwei 14 40
Semi-final 2 CHEN Long 21-16 / 21-15 PARUPALLI Kashyap 28 45
Final 2 CHEN Long 21-19 / 24-22 SON Wan Ho 7 66
WD (qual)
Round 1 586 Kati TOLMOFF / Laura VANA 21-10 / 21-9 Airi MIKKELA / Monika RADOVSKA 402 19
WD
Round 1 1 BAO Yixin / TANG Jinhua 22-20 / 21-13 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 17 40
Round 1 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-17 / 21-15 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 20 30
Round 1 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-14 / 14-21 / 21-17 Shendy Puspa IRAWATI / Vita MARISSA 22 60
Round 1 68 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-12 / 21-18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 82 37
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-18 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 61 31
Round 1 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-13 / 23-21 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 33 33
Round 1 6 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-13 / 21-12 Celine JUEL / Camilla MARTENS 586 30
Round 1 268 Lena GREBAK / Emelie FABBEKE 21-18 / 25-23 Amanda MADSEN / Isabella NIELSEN 119 46
Round 1 15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 19-21 / 21-10 / 21-15 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 38 55
Round 1 24 MA Jin / TANG Yuanting 21-12 / 21-7 Line NØRGAARD / Nanna VESTERGAARD 395 27
Round 1 14 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-4 / 21-8 Kati TOLMOFF / Laura VANA 586 21
Round 1 4 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-8 / 21-16 Cecilie FINNE-IPSEN / Julie Dawall JAKOBSEN 452 25
Round 1 12 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-17 / 14-21 / 21-12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 32 71
Round 1 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-8 Amalie HERTZ / Ditte SØBY 348 21
Round 1 8 LUO Ying / LUO Yu 21-18 / 21-14 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 84 42
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-15 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 182 40
Round 2 1 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-17 / 21-12 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 11 38
Round 2 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-18 / 21-15 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 68 51
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17-21 / 21-17 / 21-16 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 9 79
Round 2 6 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-12 / 21-11 Lena GREBAK / Emelie FABBEKE 268 32
Round 2 24 MA Jin / TANG Yuanting 17-21 / 21-14 / 21-18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15 74
Round 2 4 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-16 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 14 43
Round 2 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-19 / 21-16 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 12 33
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-11 LUO Ying / LUO Yu 8 49
Quarter-final 5 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 23-21 / 21-14 BAO Yixin / TANG Jinhua 1 60
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-18 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 6 47
Quarter-final 24 MA Jin / TANG Yuanting 21-15 / 15-21 / 21-19 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 4 72
Quarter-final 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-23 / 21-16 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 52
Semi-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-12 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 5 63
Semi-final 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 19-21 / 21-11 MA Jin / TANG Yuanting 24 61
Final 7 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-14 / 21-14 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 46
WS (qual)
Round 1 204 Kati TOLMOFF 21-12 / 21-9 Laura VANA 119 21
Round 1 59 Thi Trang (B) VU 21-14 / 26-24 Simone PRUTSCH 89 35
Round 1 71 Millicent WIRANTO 21-9 / 12-21 / 22-20 Irina Amalie ANDERSEN 320 53
Round 1 65 Rong SCHAFER 21-9 / 21-8 Anna RANKIN 91 26
Round 1 165 Mia BLICHFELDT 21-14 / 21-14 Airi MIKKELA 128 29
Round 1 69 Akane YAMAGUCHI 24-22 / 21-16 Sandra-Maria JENSEN 64 42
Round 1 109 Mette POULSEN 10-21 / 21-18 / 21-18 Evgeniya KOSETSKAYA 77 45
Round 1 97 Matilda PETERSEN 21-17 / 22-24 / 21-19 Monika RADOVSKA 248 50
Round 2 204 Kati TOLMOFF 14-21 / 21-16 / 21-15 Thi Trang (B) VU 59 44
Round 2 65 Rong SCHAFER 21-18 / 21-18 Millicent WIRANTO 71 39
Round 2 69 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 19-21 / 21-11 Mia BLICHFELDT 165 50
Round 2 109 Mette POULSEN 21-12 / 21-17 Matilda PETERSEN 97 30
WS
Round 1 1 LI Xuerui 21-15 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 34
Round 1 17 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-18 Chloe MAGEE 42 38
Round 1 21 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-14 / 21-15 BAE Yeon Ju 6 37
Round 1 15 Beiwen ZHANG 16-21 / 22-20 / 21-16 TAI Tzu Ying 8 48
Round 1 4 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-11 Kirsty GILMOUR 19 38
Round 1 69 Akane YAMAGUCHI 21-8 / 21-13 Natalia PERMINOVA 41 31
Round 1 60 Ksenia POLIKARPOVA 13-21 / 21-10 / 21-18 Mette POULSEN 109 57
Round 1 10 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 22-20 YIP Pui Yin 22 38
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-12 Kati TOLMOFF 204 27
Round 1 26 HSU Ya Ching 21-19 / 17-21 / 21-16 Line Højmark KJAERSFELDT 38 54
Round 1 3 WANG Yihan 21-12 / 21-10 Linda ZETCHIRI 29 26
Round 1 11 Minatsu MITANI 21-17 / 21-17 HAN Li 12 40
Round 1 7 Saina NEHWAL 12-21 / 21-10 / 21-12 Karin SCHNAASE 31 49
Round 1 18 Eriko HIROSE 21-12 / 21-14 Rong SCHAFER 65 38
Round 1 2 WANG Shixian 21-15 / 21-15 PAI Yu Po 32 42
Round 1 25 LIU Xin (F) 21-12 / 21-6 Anna Thea MADSEN 39 26
Round 2 1 LI Xuerui 21-14 / 21-12 Sayaka TAKAHASHI 17 33
Round 2 15 Beiwen ZHANG 21-15 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21 32
Round 2 4 SUNG Ji Hyun 21-13 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 69 36
Round 2 10 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-19 Ksenia POLIKARPOVA 60 31
Round 2 3 WANG Yihan 21-15 / 21-15 HSU Ya Ching 26 36
Round 2 7 Saina NEHWAL 21-12 / 21-10 Minatsu MITANI 11 37
Round 2 2 WANG Shixian 21-13 / 21-9 Eriko HIROSE 18 39
Round 2 25 LIU Xin (F) 21-9 / 22-24 / 21-13 Ratchanok INTANON 5 62
Quarter-final 1 LI Xuerui 15-21 / 21-15 / 21-12 Beiwen ZHANG 15 45
Quarter-final 4 SUNG Ji Hyun 25-23 / 22-20 PUSARLA V. Sindhu 10 60
Quarter-final 3 WANG Yihan 21-12 / 21-17 LIU Xin (F) 25 40
Quarter-final 2 WANG Shixian 22-20 / 21-15 Saina NEHWAL 7 45
Semi-final 1 LI Xuerui 21-17 / 21-12 SUNG Ji Hyun 4 37
Semi-final 3 WANG Yihan 21-19 / 21-12 WANG Shixian 2 41
Final 1 LI Xuerui 21-17 / 22-20 WANG Yihan 3 38
XD (qual)
Round 1 44 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-13 / 18-21 / 21-12 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 309 47
Round 1 47 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 21-12 / 21-12 Alexander BOND / Ditte SØBY 321 29
Round 1 - Keigo SONODA / Shizuka MATSUO 21-8 / 21-16 Patrick BUHL / Isabella NIELSEN 749 27
Round 1 41 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 19-21 / 22-20 / 21-17 Kasper ANTONSEN / Amanda MADSEN 119 46
Round 1 - Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-18 / 0-0 Ret. Jeppe LUDVIGSEN / Mai SURROW 124 14
Round 1 - Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 22-20 / 21-7 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 45 27
Round 2 43 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 21-13 / 21-7 Mathias BAY-SMIDT / Nanna VESTERGAARD - 22
Round 2 44 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-18 / 21-18 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 47 39
Round 2 - Keigo SONODA / Shizuka MATSUO 21-15 / 21-19 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 41 30
Round 2 - Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK - 38
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 22-20 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 69 32
Round 1 18 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-16 / 20-22 / 24-22 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 51
Round 1 7 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 14-21 / 21-13 Jacco ARENDS / Selena PIEK 23 49
Round 1 10 LIU Cheng / BAO Yixin 21-19 / 22-20 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 43 36
Round 1 3 XU Chen / MA Jin 21-18 / 21-14 Max SCHWENGER / Carla NELTE 22 33
Round 1 - Keigo SONODA / Shizuka MATSUO 27-25 / 21-19 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 11 41
Round 1 14 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 17-21 / 21-16 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 6 48
Round 1 25 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-18 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA - 30
Round 1 20 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 17-21 / 22-20 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA 16 51
Round 1 21 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-19 / 19-21 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 56
Round 1 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 18-21 / 21-15 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 17 56
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-19 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 44 37
Round 1 - LIU Yuchen / LUO Yu 21-6 / 21-14 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 33 29
Round 1 13 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-11 / 21-13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 8 29
Round 1 29 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-12 / 21-16 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 35 31
Round 1 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-8 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 28 28
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 22-20 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 18 41
Round 2 10 LIU Cheng / BAO Yixin 21-13 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 7 30
Round 2 3 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-9 Keigo SONODA / Shizuka MATSUO - 34
Round 2 14 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 25 33
Round 2 20 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-14 / 21-14 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21 33
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-11 LU Kai / HUANG Yaqiong 9 31
Round 2 13 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 22-20 / 24-22 LIU Yuchen / LUO Yu - 41
Round 2 2 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-14 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 29 34
Quarter-final 3 XU Chen / MA Jin 22-20 / 21-17 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 14 40
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 16-21 / 21-18 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 20 63
Quarter-final 13 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-19 / 14-21 / 21-19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 2 77
Quarter-final 10 LIU Cheng / BAO Yixin W.O. ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 0
Semi-final 3 XU Chen / MA Jin 21-12 / 21-9 LIU Cheng / BAO Yixin 10 24
Semi-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-15 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 13 32
Final 3 XU Chen / MA Jin 22-20 / 21-15 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 43
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 68 8 26.7% 2515 83.83 00:40:06 2.09 1 3.3%
MS 30 72 12 40.0% 2636 87.87 00:51:50 1.7 11 36.7%
WD 31 70 8 25.8% 2520 81.29 00:45:27 1.79 8 25.8%
WS 31 68 6 19.4% 2432 78.45 00:39:50 1.97 2 6.5%
XD 30 68 8 26.7% 2529 84.3 00:39:46 2.12 2 6.7%
Total 152 346 42 27.6% 12632 83.11 00:43:23 1.92 24 15.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 59 20 74.7%
U.S.A. 4 2 66.7%
India 9 5 64.3%
Korea 22 14 61.1%
Japan 19 15 55.9%
Indonesia 15 14 51.7%
Sweden 3 3 50.0%
Vietnam 2 2 50.0%
Estonia 2 2 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Thailand 9 11 45.0%
Ireland 2 3 40.0%
France 2 3 40.0%
Denmark 30 48 38.5%
Chinese Taipei 4 8 33.3%
Netherlands 1 2 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Russia 3 8 27.3%
Germany 2 9 18.2%
Bulgaria 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Poland 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13