All England  

Tournament Name: YONEX All England Open
Tournament Dates: 07/03/2017-12/03/2017
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO LI Junhui / LIU Yuchen
MS LEE Chong Wei SHI Yuqi
WD CHANG Ye Na / LEE So Hee Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN
WS TAI Tzu Ying Ratchanok INTANON
XD LU Kai / HUANG Yaqiong CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 29 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 21-19 / 21-17 Christopher COLES / Gregory MAIRS 89 32
Round 1 101 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 18-21 / 21-19 / 21-15 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 41 45
Round 1 47 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-15 / 21-15 Jelle MAAS / Robin TABELING 79 34
Round 1 49 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 21-13 / 19-21 / 21-16 Ben LANE / Sean VENDY 74 54
Round 1 55 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 21-17 / 21-14 Adam HALL / Peter MILLS 59 28
Round 1 61 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 24-22 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 38 40
Round 1 67 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-11 / 21-16 Alexander BASS / Shai GEFFEN 227 28
Round 1 62 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-17 / 21-17 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 37 30
Round 2 101 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-23 / 24-22 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 29 55
Round 2 47 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-13 / 21-14 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 49 29
Round 2 61 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-10 / 21-13 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 55 30
Round 2 62 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-17 / 21-11 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 67 32
MD
Round 1 1 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-15 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18 30
Round 1 - LIU Xiaolong / XU Chen 21-17 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 61 40
Round 1 6 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 21-16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21 34
Round 1 16 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-13 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 101 33
Round 1 2 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-18 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 14 34
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 20-22 / 21-11 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 13 60
Round 1 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 27-25 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 15 60
Round 1 47 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-11 / 16-21 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 27 49
Round 1 62 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-19 / 10-21 / 21-18 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 23 47
Round 1 5 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-12 / 21-17 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 131 24
Round 1 22 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-11 / 21-17 OR Chin Chung / TANG Chun Man 33 28
Round 1 4 CHAI Biao / HONG Wei 21-18 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 19 45
Round 1 20 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-14 / 13-21 / 21-18 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 25 49
Round 1 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-11 / 21-15 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 10 38
Round 1 78 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-13 / 16-21 / 21-10 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 51 45
Round 1 65 LU Kai / ZHENG Siwei 21-15 / 22-20 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 49
Round 2 1 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-12 / 21-16 LIU Xiaolong / XU Chen - 28
Round 2 6 LI Junhui / LIU Yuchen 21-18 / 21-18 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 16 42
Round 2 2 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 47
Round 2 47 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-14 / 21-7 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 33
Round 2 5 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-14 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 62 29
Round 2 4 CHAI Biao / HONG Wei 18-21 / 21-17 / 21-13 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 22 54
Round 2 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 27-25 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 20 50
Round 2 65 LU Kai / ZHENG Siwei 21-19 / 9-21 / 21-18 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 78 54
Quarter-final 6 LI Junhui / LIU Yuchen 21-19 / 17-21 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 1 66
Quarter-final 47 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-23 / 21-15 / 21-19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 2 76
Quarter-final 5 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-18 CHAI Biao / HONG Wei 4 35
Quarter-final 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-12 / 11-21 / 21-16 LU Kai / ZHENG Siwei 65 54
Semi-final 6 LI Junhui / LIU Yuchen 21-18 / 21-14 LIU Cheng / ZHANG Nan 47 46
Semi-final 5 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 19-21 / 21-13 / 21-17 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 7 69
Final 5 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-14 LI Junhui / LIU Yuchen 6 35
MS (qual)
Round 1 40 Takuma UEDA 21-14 / 21-10 Thomas ROUXEL 87 37
Round 1 54 ZHAO Junpeng 11-21 / 21-13 / 21-12 Sam PARSONS 104 50
Round 1 33 Anthony Sinisuka GINTING 21-10 / 14-21 / 22-20 Sourabh VERMA 41 57
Round 1 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-19 / 13-21 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 64 70
Round 1 47 LIN Yu Hsien 21-16 / 17-21 / 21-16 Lucas CLAERBOUT 74 63
Round 1 53 Kazumasa SAKAI 21-17 / 21-12 Sameer VERMA 27 41
Round 1 56 Lucas CORVEE 21-19 / 21-15 JEON Hyeok Jin 52 48
Round 1 37 Brice LEVERDEZ 21-14 / 13-21 / 21-13 Fabian ROTH 50 49
Round 2 54 ZHAO Junpeng 21-19 / 21-15 Takuma UEDA 40 36
Round 2 33 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 21-16 Ihsan Maulana MUSTOFA 38 35
Round 2 53 Kazumasa SAKAI 21-10 / 26-24 LIN Yu Hsien 47 48
Round 2 37 Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-19 Lucas CORVEE 56 46
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-15 / 21-12 Brice LEVERDEZ 37 35
Round 1 21 WANG Tzu Wei 17-21 / 21-19 / 21-14 WEI Nan 31 57
Round 1 6 TIAN Houwei 21-19 / 21-18 Tommy SUGIARTO 16 58
Round 1 22 PRANNOY H. S. 17-21 / 22-20 / 21-19 QIAO Bin 24 82
Round 1 23 Sony Dwi KUNCORO 4-1 Ret. SON Wan Ho 5 2
Round 1 9 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 33 38
Round 1 3 CHEN Long 21-17 / 21-7 Marc ZWIEBLER 11 43
Round 1 12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 13 43
Round 1 25 HUANG Yuxiang 21-19 / 21-13 Ajay JAYARAM 19 35
Round 1 7 LIN Dan 21-11 / 21-12 Zulfadli ZULKIFFLI 34 31
Round 1 54 ZHAO Junpeng 21-19 / 19-21 / 21-12 KIDAMBI Srikanth 28 56
Round 1 4 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-9 Anders ANTONSEN 29 38
Round 1 10 SHI Yuqi 21-12 / 21-9 HU Yun 17 26
Round 1 8 NG Ka Long Angus 19-21 / 21-18 / 21-12 Rajiv OUSEPH 15 60
Round 1 53 Kazumasa SAKAI 22-20 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 14 47
Round 1 2 Jan O JORGENSEN 21-9 / 21-13 HSU Jen Hao 26 35
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-18 / 21-18 WANG Tzu Wei 21 39
Round 2 6 TIAN Houwei 21-13 / 21-5 PRANNOY H. S. 22 33
Round 2 9 CHOU Tien Chen 21-13 / 21-11 Sony Dwi KUNCORO 23 31
Round 2 12 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-19 CHEN Long 3 50
Round 2 7 LIN Dan 21-16 / 21-11 HUANG Yuxiang 25 46
Round 2 4 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-11 ZHAO Junpeng 54 35
Round 2 10 SHI Yuqi 21-16 / 21-14 NG Ka Long Angus 8 40
Round 2 53 Kazumasa SAKAI 21-16 / 21-13 Jan O JORGENSEN 2 36
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-15 TIAN Houwei 6 45
Quarter-final 9 CHOU Tien Chen 21-19 / 16-21 / 21-8 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 12 68
Quarter-final 7 LIN Dan 8-21 / 21-14 / 21-15 Viktor AXELSEN 4 69
Quarter-final 10 SHI Yuqi 21-13 / 21-4 Kazumasa SAKAI 53 36
Semi-final 1 LEE Chong Wei 10-21 / 21-14 / 21-9 CHOU Tien Chen 9 59
Semi-final 10 SHI Yuqi 24-22 / 21-11 LIN Dan 7 50
Final 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-10 SHI Yuqi 10 45
WD (qual)
Round 1 42 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-18 / 21-19 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 53 33
Round 1 44 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 21-16 / 21-16 Evie BURBIDGE / Elizabeth MCMORROW 328 27
Round 1 50 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-17 / 16-21 / 24-22 Lauren SMITH / Sarah WALKER 67 65
Round 1 37 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 21-16 / 20-22 / 21-15 Linda EFLER / Eva JANSSENS 231 50
Round 1 40 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-10 / 21-9 LIM Peiy Yee, Payee / LIM Peiy Zhean 81 24
Round 1 70 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-13 / 21-4 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 94 24
Round 2 44 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 21-15 / 18-21 / 21-18 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 50 56
Round 2 37 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 21-16 / 17-21 / 21-16 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 40 54
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-13 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 14 40
Round 1 20 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-9 Mariya MITSOVA / Petya NEDELCHEVA 31 29
Round 1 70 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-13 / 21-13 HUANG Dongping / LI Yinhui 17 33
Round 1 36 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-19 / 21-12 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 43 31
Round 1 5 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-11 / 21-5 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 60 25
Round 1 42 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-14 / 21-15 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 44 31
Round 1 6 LUO Ying / LUO Yu 21-16 / 16-21 / 21-6 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 12 76
Round 1 23 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-14 / 21-16 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 26 36
Round 1 - Anggia Shitta AWANDA / Apriyani RAHAYU 21-18 / 16-21 / 21-16 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 24 74
Round 1 13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 15-21 / 28-26 / 21-18 CHEN Qingchen / JIA Yifan 4 77
Round 1 11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 18-21 / 21-11 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 9 77
Round 1 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-19 / 21-19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 48
Round 1 306 Greysia POLII / Rizki Amelia PRADIPTA 21-19 / 21-17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21 46
Round 1 8 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-18 / 21-11 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 37 37
Round 1 30 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 22-20 / 9-21 / 21-18 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tiara Rosalia NURAIDAH - 63
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-16 Emilie LEFEL / Anne TRAN 35 36
Round 2 20 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 19-21 / 21-16 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 76
Round 2 70 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-14 / 21-6 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 36 32
Round 2 5 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-10 / 21-9 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 42 32
Round 2 6 LUO Ying / LUO Yu 21-17 / 21-13 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 23 44
Round 2 13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 14-21 / 21-13 / 21-11 Anggia Shitta AWANDA / Apriyani RAHAYU - 62
Round 2 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 17-21 / 21-12 / 21-17 Vivian HOO / WOON Khe Wei 11 79
Round 2 8 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 24-22 / 21-8 Greysia POLII / Rizki Amelia PRADIPTA 306 41
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-16 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 30 37
Quarter-final 70 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-11 / 21-14 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 20 42
Quarter-final 5 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-17 / 21-8 LUO Ying / LUO Yu 6 49
Quarter-final 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-19 / 21-17 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 13 50
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-11 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 8 42
Semi-final 5 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-18 / 21-18 BAO Yixin / YU Xiaohan 70 55
Semi-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-13 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 3 49
Final 5 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-18 / 21-13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 47
WS (qual)
Round 1 65 Delphine LANSAC 21-11 / 21-12 LEE Chia Hsin 40 31
Round 1 62 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-12 / 21-11 Nadia FANKHAUSER 236 27
Round 1 52 Airi MIKKELA 21-12 / 19-21 / 21-15 Julie FINNE-IPSEN 71 46
Round 1 88 Fontaine Mica WRIGHT 21-13 / 21-19 Katerina TOMALOVA 126 32
Round 1 94 Mariya MITSOVA 21-14 / 21-17 Chloe BIRCH 97 33
Round 1 42 Natalia Koch ROHDE 21-19 / 21-14 Luise HEIM 91 37
Round 1 63 Fabienne DEPREZ 21-18 / 21-18 Jordan HART 169 32
Round 1 38 Sabrina JAQUET 21-14 / 21-15 Yvonne LI 95 29
Round 2 65 Delphine LANSAC 21-15 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 62 41
Round 2 88 Fontaine Mica WRIGHT 21-10 / 21-10 Airi MIKKELA 52 25
Round 2 42 Natalia Koch ROHDE 21-9 / 10-21 / 21-17 Mariya MITSOVA 94 48
Round 2 63 Fabienne DEPREZ 21-18 / 21-17 Sabrina JAQUET 38 33
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 17 34
Round 1 24 Minatsu MITANI 21-7 / 21-11 Beatriz CORRALES 22 23
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-11 Mette POULSEN 33 29
Round 1 39 Dinar Dyah AYUSTINE 21-19 / 22-20 Natalia Koch ROHDE 42 43
Round 1 3 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-12 Fitriani FITRIANI 29 37
Round 1 28 YIP Pui Yin 21-12 / 21-19 Fontaine Mica WRIGHT 88 32
Round 1 9 Saina NEHWAL 21-15 / 21-14 Nozomi OKUHARA 10 38
Round 1 63 Fabienne DEPREZ 19-21 / 21-15 / 21-18 Delphine LANSAC 65 56
Round 1 31 CHIANG Ying Li 21-11 / 19-21 / 21-14 Linda ZETCHIRI 26 48
Round 1 4 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-12 LIANG Xiaoyu 23 29
Round 1 16 CHEN Yufei 18-21 / 21-15 / 21-11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 66
Round 1 5 SUN Yu 21-17 / 21-15 Beiwen ZHANG 13 40
Round 1 25 HSU Ya Ching 17-21 / 21-18 / 21-18 CHEUNG Ngan Yi 15 63
Round 1 7 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-9 Sayaka SATO 20 35
Round 1 8 HE Bingjiao 21-12 / 22-20 KIM Hyo Min 46 46
Round 1 2 Carolina MARIN 21-12 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 27 37
Round 2 1 TAI Tzu Ying 27-25 / 21-11 Minatsu MITANI 24 39
Round 2 6 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-4 Dinar Dyah AYUSTINE 39 30
Round 2 3 SUNG Ji Hyun 15-21 / 21-16 / 21-9 YIP Pui Yin 28 66
Round 2 9 Saina NEHWAL 21-18 / 21-10 Fabienne DEPREZ 63 35
Round 2 4 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 20-22 / 21-15 CHIANG Ying Li 31 52
Round 2 5 SUN Yu 21-15 / 21-14 CHEN Yufei 16 40
Round 2 7 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-15 HSU Ya Ching 25 38
Round 2 2 Carolina MARIN 15-21 / 21-19 / 21-10 HE Bingjiao 8 61
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-10 PUSARLA V. Sindhu 6 35
Quarter-final 3 SUNG Ji Hyun 22-20 / 22-20 Saina NEHWAL 9 54
Quarter-final 4 Akane YAMAGUCHI 21-23 / 21-14 / 22-20 SUN Yu 5 87
Quarter-final 7 Ratchanok INTANON 22-20 / 13-21 / 21-18 Carolina MARIN 2 78
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 11-21 / 21-14 / 21-14 SUNG Ji Hyun 3 59
Semi-final 7 Ratchanok INTANON 22-20 / 21-16 Akane YAMAGUCHI 4 49
Final 1 TAI Tzu Ying 21-16 / 22-20 Ratchanok INTANON 7 51
XD (qual)
Round 1 80 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-12 / 18-21 / 21-10 Ruben JILLE / Iris TABELING 76 37
Round 1 58 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 21-15 / 21-12 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 69 29
Round 1 45 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-18 / 21-19 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 35 38
Round 1 37 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-11 / 21-14 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 73 23
Round 1 83 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-18 / 21-14 Ben LANE / Jessica PUGH 40 37
Round 1 70 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-9 / 21-16 Raphael BECK / Carla NELTE 86 26
Round 1 29 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-15 / 21-13 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 63 31
Round 2 80 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-13 / 21-11 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 58 26
Round 2 37 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-18 / 19-21 / 21-18 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 45 62
Round 2 83 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-14 LEE Yang / HSU Ya Ching 70 30
Round 2 29 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-14 / 18-21 / 21-10 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 56 52
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-10 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 10 27
Round 1 83 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-9 / 21-16 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 23 33
Round 1 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 21-19 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 32 35
Round 1 14 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-16 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 25 31
Round 1 18 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 19-21 / 21-12 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 6 55
Round 1 21 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 22-20 / 21-14 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 57 32
Round 1 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-14 / 21-19 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 78 34
Round 1 1423 YOO Yeon Seong / KIM Ha Na 21-19 / 22-20 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 13 45
Round 1 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 16-21 / 21-16 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 33 59
Round 1 5 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-9 / 21-17 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 22 32
Round 1 11 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-18 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 28 41
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-5 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 17 31
Round 1 340 XU Chen / DU Yue 21-9 / 25-23 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 29 40
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-9 / 21-18 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 16 31
Round 1 37 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-18 / 17-21 / 21-16 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 15 57
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-8 / 21-18 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 80 25
Round 2 83 WANG Yilyu / HUANG Dongping 24-22 / 21-15 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 1 45
Round 2 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 9-21 / 23-21 / 21-17 ZHANG Nan / LI Yinhui 14 67
Round 2 18 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 21-18 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21 31
Round 2 1423 YOO Yeon Seong / KIM Ha Na 21-15 / 21-9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 36
Round 2 5 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 16-21 / 21-16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 57
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-11 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 11 41
Round 2 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-12 XU Chen / DU Yue 340 39
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-13 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 37 29
Quarter-final 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 23-21 / 21-14 WANG Yilyu / HUANG Dongping 83 46
Quarter-final 18 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 18-21 / 22-20 YOO Yeon Seong / KIM Ha Na 1423 77
Quarter-final 5 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-14 / 18-21 / 21-11 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 70
Quarter-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 16-21 / 21-19 / 21-12 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 64
Semi-final 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-15 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 18 39
Semi-final 5 LU Kai / HUANG Yaqiong 19-21 / 21-12 / 22-20 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 70
Final 5 LU Kai / HUANG Yaqiong 18-21 / 21-19 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 86
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2702 87.16 00:44:37 1.95 5 16.1%
MS 30 67 7 23.3% 2352 78.4 00:45:32 1.72 4 13.3%
WD 31 70 8 25.8% 2504 80.77 00:48:15 1.67 8 25.8%
WS 31 72 10 32.3% 2623 84.61 00:46:08 1.83 6 19.4%
XD 31 72 10 32.3% 2633 84.94 00:45:19 1.87 6 19.4%
Total 154 354 46 29.9% 12814 83.21 00:45:58 1.81 29 18.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 52 25 67.5%
Korea 13 7 65.0%
Malaysia 13 7 65.0%
Japan 24 16 60.0%
Chinese Taipei 19 19 50.0%
Switzerland 3 3 50.0%
Poland 2 2 50.0%
Spain 2 2 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Denmark 16 18 47.1%
France 7 8 46.7%
Indonesia 17 20 46.0%
Thailand 9 11 45.0%
Netherlands 4 5 44.4%
Germany 8 12 40.0%
England 8 14 36.4%
India 6 11 35.3%
Scotland 1 2 33.3%
Hong Kong 3 9 25.0%
Singapore 1 4 20.0%
Bulgaria 1 4 20.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7