SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: Singapore Open 1991
Tournament Dates: 21/07/1991-21/07/1991
Location: Singapore, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin
MS Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung
WD CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM
WS HUANG Hua ZHOU Lei
XD Thomas LUND / Pernille DUPONT Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-11 CHOW Kin Man / TSE Bun - 0
Round 1 (34*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-4 / 15-11 PULLELA Gopichand / George THOMAS - 0
Round 1 (9*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-6 / 15-2 Chris BRUIL / Jeroen VAN DIJK (73*) 0
Round 1 (100*) Franki HARTANTO / MINTARNO 15-6 / 15-7 Teck Liong CHIN / Choon Eng Kelly WEE - 0
Round 1 (13*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 8-15 / 15-11 / 15-6 Max GANDRUP / Thomas LUND - 0
Round 1 (20*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 13-18 / 15-8 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (18*) 0
Round 1 (36*) Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL 15-7 / 14-17 / 17-14 Boon Leng LIM / Shoon Keat WONG - 0
Round 1 (239*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-4 / 15-18 / 15-10 Kamaruddin MUSA / Rahman MUSA (522*) 0
Round 1 (28*) Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER 15-7 / 18-17 Hock Leong LEE / Hock Su LEE (226*) 0
Round 1 - HUANG Zhen / ZHENG Yushen 15-8 / 8-15 / 15-7 U. Vinod Kumar / Uday PAWAR (142*) 0
Round 1 (5*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-1 HARYANTO / Loo Hong PEK - 0
Round 1 - HU Zhilan / HUANG Chunguang 15-8 / 15-8 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (25*) 0
Round 1 - NG Liang Hua / WONG Wai Lap 15-6 / 15-2 Sian Peng TAN / Choon Meng TAY - 0
Round 1 (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-5 Leonard FERNANDEZ / Koon Meng TAN - 0
Round 1 (140*) Sawai CHANSEORASMEE / Sakrapee THONGSARI 15-9 / 15-9 Simon LEE / Cheh Seng PANG (135*) 0
Round 1 (219*) CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 15-6 / 15-5 Christophe JEANJEAN / Etienne THOBOIS (51*) 0
Round 1 (10*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-7 / 15-8 Eddeeza SAHA / Fredyno SAHA - 0
Round 1 (427*) Stephan KUHL / Jean-Frederic MASSIAS 15-13 / 4-15 / 17-16 Soon On CHONG / Kong Kay WONG - 0
Round 1 (30*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-9 / 15-9 Andrew CONNOLLY / Mark NICHOLS (437*) 0
Round 1 (241*) Amitabh GOSWAMI / Sushant SAXENA 15-11 / 15-11 Yew Chor CHEN / Kok Heng NG - 0
Round 1 - Leng Kang Donald KOH / Chong Liang YOW 15-11 / 17-14 D. JIVEHENTHIRAN / Cheh Chang PANG - 0
Round 1 (12*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-8 / 15-3 Khunakorn SUDHISODHI / Pulsak THEWARANGSEE (296*) 0
Round 1 (87*) LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan 15-4 / 15-2 Ron LEUNISSEN / Jeroen STEFFERS (436*) 0
Round 1 (120*) Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY 15-1 / 15-5 Kim Pong Patrick LAU / Hong Han LIM - 0
Round 1 (15*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-2 / 15-1 Murray HOCKING / Andrew PERKS - 0
Round 1 - Haroon KALEEM / Mohammed Saqib MAJEED W.O. Herly DJAENUDIN / I PAULUS (588*) 0
Round 1 (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO W.O. Tamuno GIBSON / Agarawu TUNDE - 0
Round 1 (57*) Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD W.O. Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (17*) 0
Round 1 (6*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK W.O. Takahiro SUKA / Stephenson SYLVESTER - 0
Round 1 (21*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng W.O. Danjuma FATAUCHI / Oranya ONAZI - 0
Round 1 (38*) Detlef POSTE / Volker RENZELMANN W.O. Reony MAINAKY / Ade SUTRISNA - 0
Round 1 (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi W.O. Shakeel HAYAT MIR / Amir ZIA - 0
Round 2 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-4 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (34*) 0
Round 2 (9*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-10 / 15-5 Franki HARTANTO / MINTARNO (100*) 0
Round 2 (13*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-3 / 15-4 Haroon KALEEM / Mohammed Saqib MAJEED - 0
Round 2 (20*) Kim Her TAN / Kim Hock YAP 17-14 / 15-12 Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL (36*) 0
Round 2 (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-5 / 15-7 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (239*) 0
Round 2 (28*) Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER 10-15 / 18-17 / 15-9 HUANG Zhen / ZHENG Yushen - 0
Round 2 (5*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-1 / 15-3 HU Zhilan / HUANG Chunguang - 0
Round 2 (57*) Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD 15-8 / 15-4 NG Liang Hua / WONG Wai Lap - 0
Round 2 (11*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-3 Sawai CHANSEORASMEE / Sakrapee THONGSARI (140*) 0
Round 2 (10*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-4 / 15-7 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (219*) 0
Round 2 (6*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-1 / 15-3 Amitabh GOSWAMI / Sushant SAXENA (241*) 0
Round 2 (21*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 10-15 / 15-7 / 18-16 Detlef POSTE / Volker RENZELMANN (38*) 0
Round 2 (12*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-5 / 15-4 Leng Kang Donald KOH / Chong Liang YOW - 0
Round 2 (120*) Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY 15-6 / 15-11 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (87*) 0
Round 2 (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 13-18 / 15-4 / 15-2 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (15*) 0
Round 2 (30*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY W.O. Stephan KUHL / Jean-Frederic MASSIAS (427*) 0
Round 3 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-4 / 15-7 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (9*) 0
Round 3 (13*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-13 / 15-9 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (20*) 0
Round 3 (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-5 / 15-7 Kai MITTELDORF / Guido SCHAENZLER (28*) 0
Round 3 (5*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-10 / 15-11 Peter BLACKBURN / Darren MCDONALD (57*) 0
Round 3 (10*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 6-15 / 18-17 / 15-10 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (11*) 0
Round 3 (30*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-12 / 15-10 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (6*) 0
Round 3 (12*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-9 / 10-15 / 15-9 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (21*) 0
Round 3 (120*) Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY 15-4 / 17-16 LI Yongbo / TIAN Bingyi (1*) 0
Quarter-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-6 / 15-6 CHEN Hongyong / CHEN Kang (13*) 0
Quarter-final (3*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 18-17 / 13-15 / 15-2 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (5*) 0
Quarter-final (10*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 17-15 / 13-15 / 15-5 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (30*) 0
Quarter-final (12*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-6 / 15-5 Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY (120*) 0
Semi-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-11 / 15-3 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (3*) 0
Semi-final (10*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-10 / 10-15 / 15-4 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (12*) 0
Final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-2 / 15-4 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (10*) 0
MS (qual)
Round 1 (198*) Sushant SAXENA 15-13 / 17-18 / 15-7 Rae Mun ONG (818*) 0
Round 1 (710*) Indrajit MUKHERJEE 15-1 / 15-2 Masturi SADALI - 0
Round 1 (162*) Deepankar BHATTACHARYA 15-2 / 15-3 Noor Azlan PAINI - 0
Round 1 (141*) Teeranun CHIANGTA 15-12 / 15-11 Kuan Yang Adrian TAY (787*) 0
Round 1 (648*) Mark NICHOLS 15-3 / 15-6 Heng Hou Gilbert LIM - 0
Round 1 (695*) Bhawin GALA 9-15 / 15-9 / 15-1 Chong Liang YOW (246*) 0
Round 2 (693*) Andrew PERKS 15-1 / 15-2 Gary LEONG - 0
Round 2 (807*) Kim Pong Patrick LAU 15-9 / 4-15 / 15-13 Haroon KALEEM - 0
Round 2 (153*) Pulsak THEWARANGSEE 15-10 / 15-6 Hong Han LIM (931*) 0
Round 2 (121*) Kai MITTELDORF 15-3 / 15-4 Ghim Siong LIM - 0
Round 2 (443*) Kantharoopan PONNIAH 15-7 / 15-10 Amitabh GOSWAMI (662*) 0
Round 2 - Murray HOCKING 15-0 / 15-2 Thiam Heng Richard TOH - 0
Round 2 (710*) Indrajit MUKHERJEE 15-2 / 15-6 Ah Heng LO (829*) 0
Round 2 (740*) D. JIVEHENTHIRAN 9-15 / 15-10 / 15-13 NG Liang Hua (179*) 0
Round 2 (405*) PULLELA Gopichand 15-18 / 15-12 / 15-5 Benson WONG - 0
Round 2 (661*) Andrew CONNOLLY 15-2 / 11-15 / 15-10 Choon Meng TAY - 0
Round 2 (151*) Fumihiko MACHIDA 15-5 / 15-10 Kai Wui SHIM (828*) 0
Round 2 (694*) Rohan RAO 15-4 / 15-4 Wei Kwang Eric LAW - 0
Round 2 (647*) Jeroen STEFFERS 15-11 / 15-9 Kin Meng Horatius HWANG - 0
Round 2 - HUANG Chunguang 15-11 / 15-11 Wee Liam KHOO - 0
Round 2 (162*) Deepankar BHATTACHARYA 15-10 / 12-15 / 15-13 Azahan OTHMAN (420*) 0
Round 2 - Choon Eng Kelly WEE 16-17 / 15-9 / 15-4 Alhamid Syed AHMAD - 0
Round 2 (156*) Didit Suluh PATRIA 12-15 / 15-2 / 15-11 George THOMAS (216*) 0
Round 2 (847*) Ron LEUNISSEN 15-5 / 15-5 Fredyno SAHA (741*) 0
Round 2 - Cheh Chang PANG 18-15 / 15-8 Kok Kiong YOU (135*) 0
Round 2 (199*) TSE Bun 15-0 / 15-3 Hon Yew NG - 0
Round 2 (291*) Khunakorn SUDHISODHI 18-16 / 15-10 Volker EIBER (124*) 0
Round 2 - Jufri JURAIMI 15-11 / 15-5 Amir ZIA (523*) 0
Round 2 (739*) Seu Bock TEY 15-7 / 10-15 / 15-13 Yuzo KUBOTA (898*) 0
Round 3 (693*) Andrew PERKS 9-15 / 15-2 / 15-6 Chen Shyong CHAW (738*) 0
Round 3 - Yee Yoon YANG 15-3 / 15-4 Kim Pong Patrick LAU (807*) 0
Round 3 (153*) Pulsak THEWARANGSEE 15-5 / 15-11 Sushant SAXENA (198*) 0
Round 3 (443*) Kantharoopan PONNIAH 15-7 / 15-5 Kai MITTELDORF (121*) 0
Round 3 (710*) Indrajit MUKHERJEE 7-15 / 15-3 / 15-9 Murray HOCKING - 0
Round 3 (740*) D. JIVEHENTHIRAN 15-5 / 15-9 PULLELA Gopichand (405*) 0
Round 3 (151*) Fumihiko MACHIDA 15-11 / 15-4 Andrew CONNOLLY (661*) 0
Round 3 (647*) Jeroen STEFFERS 15-9 / 15-13 Rohan RAO (694*) 0
Round 3 (162*) Deepankar BHATTACHARYA 15-5 / 15-8 HUANG Chunguang - 0
Round 3 - Eddeeza SAHA 15-7 / 9-15 / 18-13 Sian Peng TAN - 0
Round 3 (156*) Didit Suluh PATRIA 15-4 / 15-4 Choon Eng Kelly WEE - 0
Round 3 (141*) Teeranun CHIANGTA 15-7 / 15-0 Ron LEUNISSEN (847*) 0
Round 3 - Cheh Chang PANG 15-12 / 17-18 / 15-11 Peng Siong WEE - 0
Round 3 (199*) TSE Bun 18-14 / 15-1 Khunakorn SUDHISODHI (291*) 0
Round 3 - Wee Chung PEI 15-5 / 15-2 Jufri JURAIMI - 0
Round 3 (695*) Bhawin GALA 15-12 / 15-9 Seu Bock TEY (739*) 0
Round 4 - Yee Yoon YANG 15-8 / 9-15 / 18-16 Andrew PERKS (693*) 0
Round 4 (153*) Pulsak THEWARANGSEE 7-15 / 15-5 / 15-7 Kantharoopan PONNIAH (443*) 0
Round 4 (710*) Indrajit MUKHERJEE 15-8 / 15-2 D. JIVEHENTHIRAN (740*) 0
Round 4 (151*) Fumihiko MACHIDA 8-15 / 15-3 / 15-4 Jeroen STEFFERS (647*) 0
Round 4 (162*) Deepankar BHATTACHARYA 15-7 / 15-11 Eddeeza SAHA - 0
Round 4 (156*) Didit Suluh PATRIA 15-10 / 11-15 / 15-5 Teeranun CHIANGTA (141*) 0
Round 4 - Cheh Chang PANG 11-15 / 15-8 / 15-2 TSE Bun (199*) 0
Round 4 - Wee Chung PEI 15-7 / 15-4 Bhawin GALA (695*) 0
MS
Round 1 (9*) Jianhua ZHAO 15-2 / 15-11 Christophe JEANJEAN (250*) 0
Round 1 (59*) Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA 15-13 / 15-6 Thiam Weng YAP (245*) 0
Round 1 (253*) Tiong Ping LIOE 16-17 / 17-15 / 15-12 WONG Wai Lap (93*) 0
Round 1 (42*) Detlef POSTE 15-6 / 15-13 Leng Kang Donald KOH (111*) 0
Round 1 (13*) Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-7 Indrajit MUKHERJEE (710*) 0
Round 1 (33*) AHN Jae Chang 15-7 / 15-7 Pontus JANTTI (22*) 0
Round 1 - HU Zhilan 15-11 / 15-10 U. Vimal Kumar (63*) 0
Round 1 (39*) LEE Mou-Chou 15-9 / 15-13 Peter AXELSSON (32*) 0
Round 1 (14*) Eddy KURNIAWAN 18-17 / 15-6 Jeroen VAN DIJK (38*) 0
Round 1 (20*) LEE Kwang Jin 15-12 / 15-11 Deepankar BHATTACHARYA (162*) 0
Round 1 (230*) Hemant HARDIKAR 15-2 / 8-15 / 15-2 Volker RENZELMANN (87*) 0
Round 1 (25*) Yoke Meng KWAN 15-1 / 15-13 Hideaki MOTOYAMA (127*) 0
Round 1 (23*) Sompol KUKASEMKIJ 15-8 / 10-15 / 15-10 Ewee Mun WONG (56*) 0
Round 1 (140*) HENDRAWAN 15-7 / 15-6 Jean-Frederic MASSIAS (182*) 0
Round 1 (35*) WEI Yan 15-6 / 15-8 JIANG Weibin (262*) 0
Round 1 (156*) Didit Suluh PATRIA 4-15 / 17-14 / 15-4 CHAN Kin Ngai (99*) 0
Round 1 (101*) Abdul Hamid KHAN 15-9 / 15-7 Robert LILJEQUIST (119*) 0
Round 1 (45*) CHEN Rong 15-4 / 15-10 Mohammed Saqib MAJEED (679*) 0
Round 1 (34*) LIU En-Horng 15-8 / 4-15 / 15-5 Anders W NIELSEN (21*) 0
Round 1 (18*) Jens OLSSON 15-1 / 15-12 Pulsak THEWARANGSEE (153*) 0
Round 1 (31*) KIM Hak Kyun 15-8 / 15-5 Etienne THOBOIS (163*) 0
Round 1 (44*) Tat Meng WONG 15-4 / 15-8 Rajeev BAGGA (104*) 0
Round 1 (103*) Guido SCHAENZLER 15-10 / 15-6 Paul STEVENSON (129*) 0
Round 1 (4*) PERMADI Fung 15-3 / 15-4 CHAN Wing Kit (76*) 0
Round 1 (51*) Chris BRUIL 15-9 / 7-15 / 18-17 Hiroki ETO (43*) 0
Round 1 (95*) LIN Shyau-Hsin 15-9 / 18-13 DENG Xiaojian (226*) 0
Round 1 (84*) Bernd SCHWITZGEBEL 15-11 / 15-9 Fumihiko MACHIDA (151*) 0
Round 1 (10*) Hermawan SUSANTO 15-12 / 15-5 Wee Chung PEI - 0
Round 1 - Yee Yoon YANG 18-15 / 15-6 Yong Huat John LIM - 0
Round 1 (26*) Harijanto ARBI 15-5 / 15-11 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (79*) 0
Round 1 (5*) Kok Keong FOO 15-1 / 12-15 / 15-11 PARK Sung Woo (105*) 0
Round 1 - Cheh Chang PANG W.O. Stephan KUHL (68*) 0
Round 2 (9*) Jianhua ZHAO 15-9 / 15-9 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (59*) 0
Round 2 (253*) Tiong Ping LIOE 15-7 / 6-0 Detlef POSTE (42*) 0
Round 2 (13*) Bambang SUPRIANTO 15-8 / 15-11 AHN Jae Chang (33*) 0
Round 2 - HU Zhilan 15-6 / 12-15 / 15-6 LEE Mou-Chou (39*) 0
Round 2 (14*) Eddy KURNIAWAN 15-13 / 15-7 LEE Kwang Jin (20*) 0
Round 2 (25*) Yoke Meng KWAN 15-12 / 15-7 Hemant HARDIKAR (230*) 0
Round 2 (23*) Sompol KUKASEMKIJ 15-11 / 15-0 HENDRAWAN (140*) 0
Round 2 (156*) Didit Suluh PATRIA 15-13 / 15-12 WEI Yan (35*) 0
Round 2 (45*) CHEN Rong 17-14 / 9-15 / 15-3 Abdul Hamid KHAN (101*) 0
Round 2 (18*) Jens OLSSON 18-16 / 15-1 LIU En-Horng (34*) 0
Round 2 (31*) KIM Hak Kyun 15-11 / 15-10 Tat Meng WONG (44*) 0
Round 2 (4*) PERMADI Fung 15-5 / 15-9 Guido SCHAENZLER (103*) 0
Round 2 (95*) LIN Shyau-Hsin 9-15 / 15-2 / 15-11 Chris BRUIL (51*) 0
Round 2 (10*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-8 Bernd SCHWITZGEBEL (84*) 0
Round 2 (26*) Harijanto ARBI 15-5 / 15-5 Yee Yoon YANG - 0
Round 2 (5*) Kok Keong FOO W.O. Cheh Chang PANG - 0
Round 3 (253*) Tiong Ping LIOE 10-15 / 15-7 / 17-16 Jianhua ZHAO (9*) 0
Round 3 (13*) Bambang SUPRIANTO 15-7 / 15-4 HU Zhilan - 0
Round 3 (14*) Eddy KURNIAWAN 15-5 / 15-11 Yoke Meng KWAN (25*) 0
Round 3 (23*) Sompol KUKASEMKIJ 15-10 / 15-6 Didit Suluh PATRIA (156*) 0
Round 3 (45*) CHEN Rong 15-10 / 17-15 Jens OLSSON (18*) 0
Round 3 (4*) PERMADI Fung 8-15 / 15-8 / 15-12 KIM Hak Kyun (31*) 0
Round 3 (10*) Hermawan SUSANTO 15-10 / 15-6 LIN Shyau-Hsin (95*) 0
Round 3 (5*) Kok Keong FOO 15-9 / 11-15 / 15-12 Harijanto ARBI (26*) 0
Quarter-final (13*) Bambang SUPRIANTO 15-9 / 15-2 Tiong Ping LIOE (253*) 0
Quarter-final (14*) Eddy KURNIAWAN 13-15 / 15-13 / 15-10 Sompol KUKASEMKIJ (23*) 0
Quarter-final (4*) PERMADI Fung 15-1 / 15-1 CHEN Rong (45*) 0
Quarter-final (5*) Kok Keong FOO 18-15 / 15-6 Hermawan SUSANTO (10*) 0
Semi-final (13*) Bambang SUPRIANTO 15-11 / 15-13 Eddy KURNIAWAN (14*) 0
Semi-final (4*) PERMADI Fung 7-15 / 15-11 / 15-6 Kok Keong FOO (5*) 0
Final (13*) Bambang SUPRIANTO 15-9 / 15-8 PERMADI Fung (4*) 0
WD (qual)
Round 1 (37*) CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling 15-1 / 15-6 Firoza BATLIWALA / Nancy TANDON (367*) 0
Round 1 (67*) Astrid CRABO / Charlotta WIHLBORG 12-15 / 18-13 / 15-7 Lisa CAMPBELL / Amanda HARDY (88*) 0
Round 2 (452*) Sindhu GULATI / Neeru NIJHAWAN 15-10 / 15-7 Lee Hoong PUAN / Mee Hung WONG - 0
Round 2 (67*) Astrid CRABO / Charlotta WIHLBORG 15-8 / 15-11 Takako IDA / Akiko MICHIUE (181*) 0
Round 2 - Ling CANG / SHEN Lianfeng 15-1 / 15-5 Zarinah ABDULLAH / Siew Choo Monica LIM - 0
WD
Round 1 (7*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-2 / 15-2 Michelle O`NEILL / Michaela SMITH (363*) 0
Round 1 (35*) LIN Yanfen / ZHANG Wanling 15-5 / 9-15 / 15-11 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei (22*) 0
Round 1 (12*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-1 / 15-0 Sindhu GULATI / Neeru NIJHAWAN (452*) 0
Round 1 (55*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-8 / 9-15 / 15-7 FINARSIH / Lili TAMPI (10*) 0
Round 1 (5*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-2 / 15-4 Anjali PURWAR / P. Vadana (216*) 0
Round 1 (31*) Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-12 / 3-15 / 15-8 Astrid CRABO / Charlotta WIHLBORG (67*) 0
Round 1 (19*) PAN Li / WU Yuhong 15-12 / 15-11 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (26*) 0
Round 1 (11*) Denyse JULIEN / Doris PICHE 15-4 / 15-9 Lee Wai TAN / Sui Hoon TAN (45*) 0
Round 1 (14*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-6 / 15-3 CHUNG Hoi Yuk / NGAN Fai - 0
Round 1 - LIN Xiaoming / ZHENG Baojun 15-1 / 15-2 Reny HANDAYANI / MEILUAWATI - 0
Round 1 (16*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 17-14 / 15-3 Ling CANG / SHEN Lianfeng - 0
Round 1 (25*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 15-11 / 15-8 Plernta BOONYARIT / Thananya PHANACHET (68*) 0
Round 1 (29*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-5 / 11-15 / 15-10 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (23*) 0
Round 1 (15*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-10 / 15-9 LEE Wai Leng / Siew Choon LIM (100*) 0
Round 1 (92*) CHEN Mei-Cun / FENG Mei-Ying W.O. Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (8*) 0
Round 1 (17*) LAI Caiqin / YAO Fen W.O. CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (37*) 0
Round 2 (7*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-13 / 15-7 LIN Yanfen / ZHANG Wanling (35*) 0
Round 2 (55*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-13 / 17-14 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (12*) 0
Round 2 (31*) Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 5-15 / 15-10 / 15-3 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (5*) 0
Round 2 (19*) PAN Li / WU Yuhong 15-3 / 15-5 Denyse JULIEN / Doris PICHE (11*) 0
Round 2 (14*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-5 / 15-4 CHEN Mei-Cun / FENG Mei-Ying (92*) 0
Round 2 (16*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-5 / 10-15 / 18-15 LIN Xiaoming / ZHENG Baojun - 0
Round 2 (29*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-1 / 15-2 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (25*) 0
Round 2 (17*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-3 / 15-4 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (15*) 0
Quarter-final (55*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-10 / 15-7 Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN (7*) 0
Quarter-final (19*) PAN Li / WU Yuhong 15-7 / 15-6 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (31*) 0
Quarter-final (16*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 10-15 / 15-12 / 18-13 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (14*) 0
Quarter-final (29*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-9 / 15-11 LAI Caiqin / YAO Fen (17*) 0
Semi-final (55*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-12 / 15-9 PAN Li / WU Yuhong (19*) 0
Semi-final (29*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-8 / 15-10 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (16*) 0
Final (29*) CHUNG Myeong Hee / CHUNG So Young 15-11 / 15-3 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (55*) 0
WS (qual)
Round 1 - LIN Xiaoming 11-5 / 11-3 NGAN Fai (475*) 0
Round 1 (118*) FENG Mei-Ying 11-7 / 11-1 Yin Cheng CHONG (335*) 0
Round 1 (288*) Michelle O`NEILL 11-4 / 11-5 Nancy TANDON (331*) 0
Round 1 (48*) Maria de la Paz LUNA 7-11 / 11-7 / 12-11 Anjali PURWAR (333*) 0
Round 1 (41*) CHEN Hsiao-Li 11-5 / 7-11 / 11-3 Reny HANDAYANI (99*) 0
Round 2 (266*) Mee Hung WONG 11-7 / 11-3 Thananya PHANACHET (85*) 0
Round 2 (66*) WONG Chun Fan 1-11 / 12-9 / 11-3 Lisa CAMPBELL (52*) 0
Round 2 - Ling CANG 11-9 / 8-11 / 11-7 MEILUAWATI (73*) 0
Round 2 (194*) CHEN Mei-Cun 11-3 / 11-4 Neeru NIJHAWAN (446*) 0
Round 2 - LIN Xiaoming 11-1 / 11-1 Yen Li CHIN - 0
Round 2 (253*) Michaela SMITH 11-2 / 11-5 Firoza BATLIWALA (337*) 0
Round 2 (40*) SHYU Yu-Ling 11-1 / 11-1 Lee Wai TAN (325*) 0
Round 2 - SHEN Lianfeng 11-7 / 12-11 Marr JIHYUN (65*) 0
Round 2 (90*) Yuni KARTIKA 12-10 / 11-6 FENG Mei-Ying (118*) 0
Round 2 (104*) Siew Choon LIM 11-6 / 11-3 Michelle O`NEILL (288*) 0
Round 2 (41*) CHEN Hsiao-Li 11-7 / 11-6 Maria de la Paz LUNA (48*) 0
Round 2 (20*) SHIM Eun Jung 11-4 / 11-2 Lee Hoong PUAN (443*) 0
Round 3 (66*) WONG Chun Fan 11-6 / 11-2 Mee Hung WONG (266*) 0
Round 3 - Ling CANG 11-3 / 11-4 CHEN Mei-Cun (194*) 0
Round 3 - LIN Xiaoming 11-2 / 11-4 Sindhu GULATI (334*) 0
Round 3 (40*) SHYU Yu-Ling 11-8 / 11-4 Michaela SMITH (253*) 0
Round 3 (90*) Yuni KARTIKA 11-5 / 11-6 SHEN Lianfeng - 0
Round 3 (165*) Takako IDA 12-9 / 7-11 / 11-6 Siew Choon LIM (104*) 0
Round 3 (41*) CHEN Hsiao-Li 11-2 / 11-2 Amanda HARDY (382*) 0
Round 4 - Ling CANG 11-5 / 11-5 WONG Chun Fan (66*) 0
Round 4 - LIN Xiaoming 11-7 / 11-5 SHYU Yu-Ling (40*) 0
Round 4 (90*) Yuni KARTIKA 11-2 / 11-2 Takako IDA (165*) 0
Round 4 (20*) SHIM Eun Jung 11-5 / 11-9 CHEN Hsiao-Li (41*) 0
WS
Round 1 (8*) HUANG Hua 11-8 / 11-7 Aiko MIYAMURA (88*) 0
Round 1 - Ling CANG 11-6 / 11-1 P. Vadana (332*) 0
Round 1 (12*) Denyse JULIEN 11-5 / 11-8 Katrin SCHMIDT (38*) 0
Round 1 (53*) Charlotta WIHLBORG 11-7 / 11-7 Zarinah ABDULLAH (50*) 0
Round 1 (23*) Catrine BENGTSSON 11-8 / 11-4 Pornsawan PLUNGWECH (35*) 0
Round 1 (19*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-0 Mei Chuan TAN (49*) 0
Round 1 (17*) Yuliani SANTOSO 11-3 / 11-5 Rhonda CATOR (39*) 0
Round 1 (24*) Lilik SUDARWATI 11-4 / 11-1 Kerstin UBBEN (37*) 0
Round 1 (90*) Yuni KARTIKA 3-11 / 11-8 / 11-4 Christine GANDRUP (15*) 0
Round 1 (31*) Anna (Oi Chan) LAO 11-3 / 11-6 LIN Xiaoming - 0
Round 1 (4*) ZHOU Lei 11-6 / 11-8 SHIM Eun Jung (20*) 0
Round 1 (29*) Hisako MIZUI 6-11 / 11-5 / 11-6 LEE Wai Leng (60*) 0
Round 1 (11*) Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-4 Doris PICHE (10*) 0
Round 1 (78*) Madhumita BISHT 3-11 / 11-6 / 11-4 Astrid CRABO (43*) 0
Round 1 (7*) LEE Heung Soon 11-3 / 11-5 Qianmin ZHOU (92*) 0
Round 1 (44*) Harumi KOHHARA W.O. Eline COENE (18*) 0
Round 2 (8*) HUANG Hua 11-2 / 11-3 Ling CANG - 0
Round 2 (12*) Denyse JULIEN 11-1 / 11-4 Charlotta WIHLBORG (53*) 0
Round 2 (23*) Catrine BENGTSSON 11-8 / 11-8 Harumi KOHHARA (44*) 0
Round 2 (19*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-12 / 11-4 Yuliani SANTOSO (17*) 0
Round 2 (90*) Yuni KARTIKA 11-2 / 11-5 Lilik SUDARWATI (24*) 0
Round 2 (4*) ZHOU Lei 11-5 / 11-7 Anna (Oi Chan) LAO (31*) 0
Round 2 (11*) Somharuthai JAROENSIRI 11-3 / 11-6 Hisako MIZUI (29*) 0
Round 2 (7*) LEE Heung Soon 11-2 / 11-0 Madhumita BISHT (78*) 0
Quarter-final (8*) HUANG Hua 11-1 / 10-12 / 11-4 Denyse JULIEN (12*) 0
Quarter-final (19*) BANG Soo Hyun 8-11 / 11-4 / 11-3 Catrine BENGTSSON (23*) 0
Quarter-final (4*) ZHOU Lei 11-6 / 11-1 Yuni KARTIKA (90*) 0
Quarter-final (7*) LEE Heung Soon 11-2 / 11-3 Somharuthai JAROENSIRI (11*) 0
Semi-final (8*) HUANG Hua 11-1 / 11-5 BANG Soo Hyun (19*) 0
Semi-final (4*) ZHOU Lei 11-3 / 11-4 LEE Heung Soon (7*) 0
Final (8*) HUANG Hua 11-5 / 7-11 / 11-2 ZHOU Lei (4*) 0
XD
Round 1 (26*) NG Pak Kum / CHUNG Hoi Yuk 15-9 / 15-7 Andrew PERKS / Michelle O`NEILL (219*) 0
Round 1 - Ewe Chye ONG / Sui Hoon TAN 15-11 / 15-6 HUANG Zhen / ZHENG Baojun - 0
Round 1 (14*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-6 / 15-7 Cheh Seng PANG / Lee Wai TAN (140*) 0
Round 1 (28*) Paul STEVENSON / Rhonda CATOR 15-4 / 11-15 / 15-9 ZHENG Yushen / LIN Xiaoming - 0
Round 1 (92*) Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL 15-2 / 15-7 HUANG Chunguang / Ling CANG - 0
Round 1 (6*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-4 / 15-10 Thomas KIHLSTROM / Xiaoqing LIM (49*) 0
Round 1 - HU Zhilan / SHEN Lianfeng 15-13 / 15-6 Stephan KUHL / Katrin SCHMIDT (77*) 0
Round 1 - CHAN Siu Kwong / NGAN Fai 15-14 / 15-13 Shoon Keat WONG / Hwee Hwee Irene LEE (179*) 0
Round 1 (83*) LIU En-Horng / KANG Chia Yi 15-8 / 17-15 Yee Hup YAP / Siew Choon LIM (94*) 0
Round 1 (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-4 / 15-4 Rae Mun ONG / Michaela SMITH - 0
Round 1 (88*) Stellan OSTERBERG / Astrid CRABO W.O. Praveen KUMAR / Madhumita BISHT (141*) 0
Round 1 (9*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP W.O. Tamuno GIBSON / Obiageli OLORUNSOLA (555*) 0
Round 1 (78*) LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei W.O. Reony MAINAKY / Sri UNTARI - 0
Round 1 (257*) LEE Sang Bok / HWANG Hye Young W.O. Oranya ONAZI / Bisi TIAMIYU - 0
Round 1 (104*) Darren MCDONALD / Amanda HARDY W.O. Jens OLSSON / Gillian C GOWERS (33*) 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-2 / 15-0 NG Pak Kum / CHUNG Hoi Yuk (26*) 0
Round 2 - Ewe Chye ONG / Sui Hoon TAN 5-15 / 15-11 / 18-17 Stellan OSTERBERG / Astrid CRABO (88*) 0
Round 2 (14*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-9 / 15-6 Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP (9*) 0
Round 2 (78*) LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei 15-11 / 15-12 Paul STEVENSON / Rhonda CATOR (28*) 0
Round 2 (257*) LEE Sang Bok / HWANG Hye Young 15-10 / 15-11 Darren MCDONALD / Amanda HARDY (104*) 0
Round 2 (6*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-8 / 15-5 Peter BLACKBURN / Lisa CAMPBELL (92*) 0
Round 2 - CHAN Siu Kwong / NGAN Fai 15-9 / 15-6 HU Zhilan / SHEN Lianfeng - 0
Round 2 (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-13 / 15-10 LIU En-Horng / KANG Chia Yi (83*) 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-4 / 15-9 Ewe Chye ONG / Sui Hoon TAN - 0
Quarter-final (14*) SHON Jin Hwan / GIL Young Ah 15-8 / 15-8 LEE Mou-Chou / LEE Chien-Mei (78*) 0
Quarter-final (257*) LEE Sang Bok / HWANG Hye Young 15-10 / 15-10 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (6*) 0
Quarter-final (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-11 / 15-2 CHAN Siu Kwong / NGAN Fai - 0
Semi-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-6 / 15-8 SHON Jin Hwan / GIL Young Ah (14*) 0
Semi-final (3*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 9-15 / 15-9 / 18-16 LEE Sang Bok / HWANG Hye Young (257*) 0
Final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-8 / 15-12 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 55 124 14 25.4% 2842 51.67 00:00:00 0 0 0.0%
MS 61 137 15 24.6% 3227 52.9 00:00:00 0 0 0.0%
WD 29 65 7 24.1% 1457 50.24 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 67 7 23.3% 1046 34.87 00:00:00 0 0 0.0%
XD 25 53 3 12.0% 1248 49.92 00:00:00 0 0 0.0%
Total 200 446 46 23.0% 9820 49.1 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 5 1 83.3%
Korea 30 12 71.4%
Indonesia 40 17 70.2%
Denmark 6 3 66.7%
China 33 21 61.1%
Chinese Taipei 21 14 60.0%
Sweden 20 15 57.1%
Thailand 14 11 56.0%
Canada 3 3 50.0%
Japan 14 15 48.3%
Malaysia 31 34 47.7%
Netherlands 4 5 44.4%
England 3 4 42.9%
India 17 23 42.5%
Hong Kong 9 13 40.9%
Germany 10 16 38.5%
Australia 12 22 35.3%
Mexico 2 4 33.3%
Singapore 12 43 21.8%
Scotland 0 1 0.0%
Finland 0 2 0.0%
Pakistan 0 3 0.0%
France 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9