Russia Open  

Tournament Name: Russian Open 1996 (I)
Tournament Dates: 13/10/1996-13/10/1996
Location: Russia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV GE Cheng / TAO Xiaoqiang
MS SUN Jun HU Zhilan
WD Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN Marina ANDRIEVSKAYA / Christine Gandrup (Magnusson)
WS HAN Jingna GONG Zhichao
XD CHEN Xingdong / PENG Xin Yong Michael SOGAARD / Rikke OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Andrej LOGINOV / Nikolaj UKK 15-5 / 15-5 Grigorij BOKAREV / Vladimir GORELOV - 0
Round 1 - Stanislav PUKHOV / Mikhail SHEKHEREV 15-11 / 15-9 Igor BOBRIKOV / Georgij (Egor) IZOTOV - 0
Round 1 - Andrej BEZRUKOV / Vjacheslav VOROBJEV 15-9 / 15-11 / 15-5 Sergej KRIVTZOV / Alexej PETRUSHIN - 0
Round 1 - Andrej BEZRUKOV / Alexandr GROSHEV 8-15 / 15-3 / 15-9 Alexandr KIRPENKO / Konstantin MANUJLOV - 0
MD
Round 1 (9*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-7 / 15-6 MIN Zhenyu / ZHANG Jun (76*) 0
Round 1 - Mikhail KELJ / Alexandr RUSSKIKH 15-2 / 15-6 Andrej BEZRUKOV / Vjacheslav VOROBJEV - 0
Round 1 - Michal LOGOSZ / Damian PLAWECKI 15-5 / 15-2 Oleg GRIGORYEV / Evgenij NAZARENKO - 0
Round 1 (30*) Aras RAZAK / Hadi SUGIANTO 15-3 / 15-4 Maxim PARSHIN / Sergej STAROVOJTOV - 0
Round 1 - Evgenij KOVALENKO / Alexej POPOV 17-14 / 15-9 Klaus RAFFEINER / Alexander THEINER (400*) 0
Round 1 (46*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-3 / 15-4 Nick PONTING / John QUINN (131*) 0
Round 1 (59*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 15-3 / 15-13 Evgenij ISAKOV / Victor MALJUTIN - 0
Round 1 - Nikolaj NIKOLAENKO / Alexandr REMIZOV 15-11 / 15-6 Yannick GOSSELIN / Patrice RITCHIE - 0
Round 1 (72*) Cun CUN / Ade LUKAS 15-4 / 15-5 Mikhail SAFONOV / Igor SHIBANOV - 0
Round 1 (32*) Jesper LARSEN / Peder NISSEN 15-6 / 15-5 Vadim ITCKOV / Sergej STAROSTIN (372*) 0
Round 1 (17*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-2 / 15-2 Stanislav PUKHOV / Mikhail SHEKHEREV - 0
Round 1 - Dmitry MIZNIKOV / Valerj STRELCOV 15-2 / 15-2 Sergej KARAMYSHEV / Andrej ZHOLOBOV - 0
Round 1 (60*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 15-2 / 15-3 Konstantin DUBS / Maxim KRUGLIK - 0
Round 1 (393*) Ian J PEARSON / Julian ROBERTSON 15-3 / 15-3 Alexandr GOLUBEV / Igor PROTKIN - 0
Round 1 (12*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-0 / 15-3 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO - 0
Round 1 (20*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD W.O. Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (41*) 0
Round 2 (9*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-1 / 15-5 Mikhail KELJ / Alexandr RUSSKIKH - 0
Round 2 (20*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-7 / 15-7 Michal LOGOSZ / Damian PLAWECKI - 0
Round 2 (30*) Aras RAZAK / Hadi SUGIANTO 15-1 / 15-9 Evgenij KOVALENKO / Alexej POPOV - 0
Round 2 (46*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 15-6 / 15-7 Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV (59*) 0
Round 2 (72*) Cun CUN / Ade LUKAS 15-3 / 15-0 Nikolaj NIKOLAENKO / Alexandr REMIZOV - 0
Round 2 (17*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-4 / 15-4 Jesper LARSEN / Peder NISSEN (32*) 0
Round 2 (60*) Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV 15-4 / 15-2 Dmitry MIZNIKOV / Valerj STRELCOV - 0
Round 2 (12*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-4 / 15-0 Ian J PEARSON / Julian ROBERTSON (393*) 0
Quarter-final (9*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-6 / 11-15 / 15-12 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD (20*) 0
Quarter-final (30*) Aras RAZAK / Hadi SUGIANTO 15-9 / 17-14 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (46*) 0
Quarter-final (17*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 15-11 / 12-15 / 15-12 Cun CUN / Ade LUKAS (72*) 0
Quarter-final (12*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-77 / 15-4 Artur KHACHATURJAN / Sergey MELNIKOV (60*) 0
Semi-final (9*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-6 / 15-2 Aras RAZAK / Hadi SUGIANTO (30*) 0
Semi-final (17*) GE Cheng / TAO Xiaoqiang 16-18 / 17-14 / 15-10 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (12*) 0
Final (9*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 10-15 / 17-15 / 15-5 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (17*) 0
MS (qual)
Round 1 - Pavel PAPSULIN 8-15 / 15-6 / 15-13 Vladimir GORELOV - 0
Round 1 - Mikhail SHEKHEREV 15-2 / 15-2 Rustan SAFARGALIN - 0
Round 1 (414*) Maxim KRUGLIK 6-15 / 15-4 / 15-9 Igor BOBRIKOV - 0
Round 1 - Alexej PETRUSHIN 15-7 / 15-7 Vladimir MJASNIKOV - 0
Round 1 - Alexej KURDIN 9-15 / 18-13 / 15-10 Artem KARASJOV - 0
Round 1 - Igor SHIBANOV 15-8 / 15-8 Alexandr ZUBARJ - 0
Round 1 - Alexandr REMIZOV 0-15 / 15-12 / 15-9 Konstantin DUBS - 0
Round 1 (919*) Alexej POPOV 15-7 / 15-5 Ilja SHISHKIN - 0
Round 1 - Andrej BEZRUKOV 15-3 / 15-4 Andrey ZLATKOVSKIY (629*) 0
Round 2 - Pavel PAPSULIN 10-15 / 15-6 / 15-13 Dmitry BEZRUKOV - 0
Round 2 - Alexandr NIKOLAENKO 15-9 / 15-0 Alexej BASANOV - 0
Round 2 - Sergej KRIVTZOV 17-16 / 12-15 / 15-9 Mikhail SHEKHEREV - 0
Round 2 - Alexandr GROSHEV 15-6 / 15-10 Vitalij DURKIN - 0
Round 2 - Georgij (Egor) IZOTOV 15-7 / 15-3 Maxim KRUGLIK (414*) 0
Round 2 - Artur VODOLAZSKY 15-12 / 15-2 Mikhail KELJ - 0
Round 2 - Alexandr GOLUBEV 15-8 / 15-8 Alexej PETRUSHIN - 0
Round 2 - Igor SHIBANOV 15-3 / 15-4 Alexej KURDIN - 0
Round 2 - Andrej ZHOLOBOV 15-6 / 15-4 Alexandr SHCHEPALKIN - 0
Round 2 (895*) Oleg GRIGORYEV 15-5 / 15-3 Alexandr REMIZOV - 0
Round 2 - Sergej KARAMYSHEV 15-4 / 15-8 Sergej DIDENKO - 0
Round 2 - Alexej CHUMAKOV 15-3 / 15-9 Alexej POPOV (919*) 0
Round 2 - Nikolaj UKK 15-3 / 15-1 Artem PERETRUTOV - 0
Round 2 - Andrej BEZRUKOV 15-3 / 15-4 Valerij KUZNETSOV - 0
Round 2 - Maxim PARSHIN 15-1 / 15-2 Andrej LOGINOV - 0
Round 3 - Anton TARANTIN 15-3 / 15-7 Pavel PAPSULIN - 0
Round 3 - Sergej KRIVTZOV 15-1 / 18-15 / 15-8 Alexandr NIKOLAENKO - 0
Round 3 - Georgij (Egor) IZOTOV 18-14 / 15-4 Alexandr GROSHEV - 0
Round 3 - Artur VODOLAZSKY 15-6 / 15-5 Alexandr GOLUBEV - 0
Round 3 - Igor SHIBANOV 11-15 / 15-8 / 15-6 Andrej ZHOLOBOV - 0
Round 3 (895*) Oleg GRIGORYEV 15-12 / 15-2 Sergej KARAMYSHEV - 0
Round 3 - Alexej CHUMAKOV 15-4 / 15-4 Nikolaj UKK - 0
Round 3 - Andrej BEZRUKOV 17-15 / 15-12 Maxim PARSHIN - 0
MS
Round 1 (63*) Vladislav DRUZCHENKO 15-10 / 15-8 Mikhail SAFONOV - 0
Round 1 (139*) IRWANSYAH 15-0 / 15-6 Patrice RITCHIE (558*) 0
Round 1 (133*) Boris KESSOV 8-15 / 15-8 / 15-5 Alexej CHUMAKOV - 0
Round 1 (168*) Richard VAUGHAN 11-15 / 15-8 / 15-12 Vadim ITCKOV (181*) 0
Round 1 (44*) Anders BOESEN 15-9 / 15-1 GE Cheng (84*) 0
Round 1 - Nikolaj NIKOLAENKO 15-11 / 15-13 Gianmarco LA ROSA (145*) 0
Round 1 (354*) Dmitry MIZNIKOV 15-2 / 15-3 Klaus RAFFEINER (655*) 0
Round 1 (97*) Pavel UVAROV 15-11 / 15-3 Theodoros VELKOS (112*) 0
Round 1 (415*) Victor MALJUTIN 15-7 / 15-10 Yannick GOSSELIN - 0
Round 1 (92*) Marleve MAINAKY 15-4 / 15-3 Artur VODOLAZSKY - 0
Round 1 (184*) Remy MATTHEY DE L`ETANG 15-2 / 9-15 / 15-1 Ivan SOTIROV (347*) 0
Round 1 (54*) Thomas SOGAARD 15-12 / 15-8 Sergej STAROVOJTOV - 0
Round 1 (244*) Artur KHACHATURJAN 15-8 / 15-4 Alexander THEINER (985*) 0
Round 1 (240*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-4 / 8-15 / 15-10 Lasse LINDELOF (53*) 0
Round 1 (227*) Michal LOGOSZ W.O. Andreij ANTROPOV (60*) 0
Round 1 (126*) Mikhail KORCHOUK W.O. Oleg GRIGORYEV (895*) 0
Round 2 (28*) SUN Jun 15-8 / 15-4 Sergej STAROSTIN (896*) 0
Round 2 (139*) IRWANSYAH 15-11 / 15-5 Vladislav DRUZCHENKO (63*) 0
Round 2 (18*) Soren B NIELSEN 15-3 / 15-8 Vjacheslav VOROBJEV (682*) 0
Round 2 (126*) Mikhail KORCHOUK 15-2 / 15-10 Michal LOGOSZ (227*) 0
Round 2 (41*) Jeffer ROSOBIN 15-3 / 15-7 Alexandr KUZJMIN - 0
Round 2 (168*) Richard VAUGHAN 13-15 / 18-13 / 15-12 Boris KESSOV (133*) 0
Round 2 (108*) Vladislav TIKHOMIROV 15-8 / 15-6 Thomas WAPP (69*) 0
Round 2 (44*) Anders BOESEN 15-1 / 15-2 Nikolaj NIKOLAENKO - 0
Round 2 (97*) Pavel UVAROV 15-7 / 15-10 Dmitry MIZNIKOV (354*) 0
Round 2 (46*) Jim LAUGESEN 15-0 / 15-6 Anton TARANTIN - 0
Round 2 (92*) Marleve MAINAKY 15-7 / 15-6 Victor MALJUTIN (415*) 0
Round 2 (9*) HU Zhilan 15-8 / 15-1 Alexandr RUSSKIKH - 0
Round 2 (54*) Thomas SOGAARD 15-6 / 15-10 Remy MATTHEY DE L`ETANG (184*) 0
Round 2 (61*) Colin HAUGHTON 12-15 / 15-11 / 15-12 Evgenij ISAKOV (814*) 0
Round 2 (240*) Jacek NIEDZWIEDZKI 6-15 / 15-3 / 15-7 Artur KHACHATURJAN (244*) 0
Round 2 (27*) CHEN Gang 15-6 / 15-6 Stanislav PUKHOV - 0
Round 3 (28*) SUN Jun 15-7 / 15-8 IRWANSYAH (139*) 0
Round 3 (18*) Soren B NIELSEN 12-15 / 15-3 / 15-10 Mikhail KORCHOUK (126*) 0
Round 3 (41*) Jeffer ROSOBIN 15-6 / 15-4 Richard VAUGHAN (168*) 0
Round 3 (44*) Anders BOESEN 15-9 / 15-5 Vladislav TIKHOMIROV (108*) 0
Round 3 (97*) Pavel UVAROV 15-12 / 15-11 Jim LAUGESEN (46*) 0
Round 3 (9*) HU Zhilan 17-18 / 15-5 / 15-11 Marleve MAINAKY (92*) 0
Round 3 (54*) Thomas SOGAARD 10-15 / 15-7 / 15-3 Colin HAUGHTON (61*) 0
Round 3 (27*) CHEN Gang 15-13 / 15-2 Jacek NIEDZWIEDZKI (240*) 0
Quarter-final (28*) SUN Jun 15-11 / 15-11 Soren B NIELSEN (18*) 0
Quarter-final (41*) Jeffer ROSOBIN 18-15 / 15-10 Anders BOESEN (44*) 0
Quarter-final (9*) HU Zhilan 15-10 / 4-15 / 15-10 Pavel UVAROV (97*) 0
Quarter-final (27*) CHEN Gang 11-15 / 15-4 / 15-2 Thomas SOGAARD (54*) 0
Semi-final (28*) SUN Jun 11-15 / 15-12 / 15-8 Jeffer ROSOBIN (41*) 0
Semi-final (9*) HU Zhilan 5-15 / 15-11 / 15-8 CHEN Gang (27*) 0
Final (28*) SUN Jun 15-8 / 15-10 HU Zhilan (9*) 0
WD
Round 1 (186*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-4 / 15-4 Anna EFREMOVA / Victoria KOSHELEVA - 0
Round 1 - Olga GALKINA / Alena TKACHEVA 15-7 / 15-7 Maria KOLOSKOVA / Anastasia RUSSKIKH - 0
Round 1 (248*) Natalja ESIPENKO / Elena NOZDRAN 10-15 / 15-7 / 15-4 Elena CHEPURNOVA / Natalia PESHEKHONOVA - 0
Round 1 - Svetlana ALFEROVA / Irina YAKUSHEVA 15-5 / 15-2 Olga ARKHANGELSKAYA / Svetlana IGNATOVA - 0
Round 1 (57*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-12 / 12-15 / 15-13 GONG Zhichao / YAO Yan - 0
Round 1 - Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA 15-0 / 15-8 Elena SAVINA / Ksenia SHUSTOVA - 0
Round 1 (47*) Marina ANDRIEVSKAYA / Christine Gandrup (Magnusson) 15-2 / 15-1 Zhanna CHORNENJKAJA / Maria KOOLJ - 0
Round 1 - Anna LARTCHENKO FISCHER / Oksana LARCHENKO 15-1 / 15-2 Irina KOTELNIKOVA / Ekaterina SOSEDOVA - 0
Round 1 - Julia MARTYNENKO / Irina RUSLJAKOVA W.O. Nadine METHOT / Natalia SUCHKOVA - 0
Round 1 (214*) Barbara ITALIANO / Maria Grazia ITALIANO W.O. Dimitriika DIMITROVA / Borislava PETKOVA (179*) 0
Round 1 (55*) Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER W.O. YAO Jie / YU Hua - 0
Round 1 - Irina CHERNIKOVA / Olga KUZNETSOVA W.O. Elena KREMKOVA / Olesia SHOLAR - 0
Round 2 (186*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-0 / 15-0 Olga GALKINA / Alena TKACHEVA - 0
Round 2 (85*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL 15-0 / 15-1 Barbara ITALIANO / Maria Grazia ITALIANO (214*) 0
Round 2 (55*) Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER 5-15 / 15-6 / 15-10 Natalja ESIPENKO / Elena NOZDRAN (248*) 0
Round 2 (57*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-4 / 15-7 Svetlana ALFEROVA / Irina YAKUSHEVA - 0
Round 2 - Irina CHERNIKOVA / Olga KUZNETSOVA 15-10 / 15-9 Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA (42*) 0
Round 2 (47*) Marina ANDRIEVSKAYA / Christine Gandrup (Magnusson) 15-8 / 15-3 Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA - 0
Round 2 (6*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-1 / 15-1 Anna LARTCHENKO FISCHER / Oksana LARCHENKO - 0
Round 2 (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN W.O. Julia MARTYNENKO / Irina RUSLJAKOVA - 0
Quarter-final (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-8 PENG Xin Yong / ZHANG Jin (186*) 0
Quarter-final (55*) Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER 15-9 / 15-9 Nadezhda CHERVJAKOVA / Ella DIEHL (85*) 0
Quarter-final (57*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-7 / 15-4 Irina CHERNIKOVA / Olga KUZNETSOVA - 0
Quarter-final (47*) Marina ANDRIEVSKAYA / Christine Gandrup (Magnusson) 15-10 / 9-15 / 15-11 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (6*) 0
Semi-final (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-3 Emma CONSTABLE / Sarah HARDAKER (55*) 0
Semi-final (47*) Marina ANDRIEVSKAYA / Christine Gandrup (Magnusson) 15-12 / 9-15 / 18-14 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (57*) 0
Final (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 10-15 / 15-5 Marina ANDRIEVSKAYA / Christine Gandrup (Magnusson) (47*) 0
WS (qual)
Round 1 - Maria KOLOSKOVA 11-7 / 11-8 Ekaterina SOSEDOVA - 0
Round 1 - Ksenia SHUSTOVA 11-1 / 11-1 Inna PAVELJEVA - 0
Round 2 - Alla RYZHENKO 11-3 / 11-7 Irina KRJAZHIMSKAJA - 0
Round 2 - Evridika SARTAKOVA 7-11 / 12-10 / 11-4 Svetlana IGNATOVA - 0
Round 2 - Maria KOLOSKOVA 11-4 / 11-2 Zhanna MOZZHERINA - 0
Round 2 - Ksenia SHUSTOVA 11-8 / 11-3 Olga ARKHANGELSKAYA - 0
Round 2 - Anna EFREMOVA 11-5 / 11-3 Anna ELMANOVA - 0
Round 2 - Natalia SUCHKOVA 10-12 / 11-8 / 11-7 Elena SAVINA - 0
WS
Round 1 (34*) GONG Zhichao 11-1 / 11-1 Elena CHEPURNOVA - 0
Round 1 (79*) Ella DIEHL 11-5 / 11-2 Anna EFREMOVA - 0
Round 1 - Olga KUZNETSOVA 5-11 / 11-4 / 12-11 Vlada TCHERNIAVSKAIA (83*) 0
Round 1 (432*) Olga GALKINA 11-9 / 11-8 Dimitriika DIMITROVA (178*) 0
Round 1 (103*) Emma CONSTABLE 1-11 / 12-10 / 11-6 Santi WIBOWO (90*) 0
Round 1 (80*) Elena SUKHAREVA 11-4 / 11-2 Natalja ESIPENKO (97*) 0
Round 1 - Julia MARTYNENKO 11-2 / 11-0 Barbara ITALIANO (291*) 0
Round 1 (57*) Marina YAKUSHEVA 11-8 / 11-4 Katarzyna KRASOWSKA (39*) 0
Round 1 (527*) Natalia PESHEKHONOVA 8-11 / 11-1 / 11-0 Nadine METHOT (434*) 0
Round 1 - Natalia SUCHKOVA 11-4 / 8-11 / 11-7 Borislava PETKOVA (196*) 0
Round 1 (268*) Natalia GORODNICHEVA 11-3 / 11-6 Elena KREMKOVA - 0
Round 1 (51*) Julia MANN 11-1 / 11-1 Alla RYZHENKO - 0
Round 1 (58*) Elena NOZDRAN 11-0 / 11-0 Oksana LARCHENKO - 0
Round 1 (120*) YAO Jie 11-3 / 11-2 Irina YAKUSHEVA (71*) 0
Round 1 (27*) Marina ANDRIEVSKAYA W.O. YU Hua - 0
Round 1 - Maria KOLOSKOVA W.O. Olesia SHOLAR (200*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-1 Maria Grazia ITALIANO (290*) 0
Round 2 (34*) GONG Zhichao 11-2 / 11-2 Ella DIEHL (79*) 0
Round 2 (27*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-7 / 12-10 Olga KUZNETSOVA - 0
Round 2 (5*) YAO Yan 11-5 / 11-1 Irina CHERNIKOVA - 0
Round 2 (432*) Olga GALKINA 11-1 / 11-3 Maria KOLOSKOVA - 0
Round 2 (12*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-2 / 11-1 Maria KOOLJ - 0
Round 2 (80*) Elena SUKHAREVA 12-10 / 11-2 Emma CONSTABLE (103*) 0
Round 2 (57*) Marina YAKUSHEVA 11-4 / 11-6 Julia MARTYNENKO - 0
Round 2 (11*) Christine Gandrup (Magnusson) 11-2 / 11-3 Irina RUSLJAKOVA - 0
Round 2 (527*) Natalia PESHEKHONOVA 11-1 / 11-5 Natalia SUCHKOVA - 0
Round 2 (9*) HAN Jingna 11-0 / 11-0 Maria SOFRONOVA - 0
Round 2 (51*) Julia MANN 11-12 / 11-2 / 11-0 Natalia GORODNICHEVA (268*) 0
Round 2 (17*) Yuliani SANTOSO 11-1 / 11-3 Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Round 2 (120*) YAO Jie 11-5 / 11-2 Elena NOZDRAN (58*) 0
Round 2 (2*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-2 Zhanna CHORNENJKAJA - 0
Round 2 - Alena TKACHEVA W.O. Anne SONDERGAARD (24*) 0
Round 3 (34*) GONG Zhichao 11-2 / 11-7 Susi SUSANTI (1*) 0
Round 3 (27*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-4 / 11-0 Alena TKACHEVA - 0
Round 3 (5*) YAO Yan 11-3 / 11-0 Olga GALKINA (432*) 0
Round 3 (12*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-5 / 11-5 Elena SUKHAREVA (80*) 0
Round 3 (57*) Marina YAKUSHEVA 11-8 / 11-7 Christine Gandrup (Magnusson) (11*) 0
Round 3 (9*) HAN Jingna 11-1 / 11-0 Natalia PESHEKHONOVA (527*) 0
Round 3 (51*) Julia MANN 11-8 / 11-3 Yuliani SANTOSO (17*) 0
Round 3 (2*) Camilla MARTIN 12-11 / 11-9 YAO Jie (120*) 0
Quarter-final (34*) GONG Zhichao 11-0 / 11-4 Marina ANDRIEVSKAYA (27*) 0
Quarter-final (5*) YAO Yan 11-5 / 11-5 Lidya DJAELAWIJAYA (12*) 0
Quarter-final (9*) HAN Jingna 11-8 / 11-7 Marina YAKUSHEVA (57*) 0
Quarter-final (2*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-6 Julia MANN (51*) 0
Semi-final (34*) GONG Zhichao 11-8 / 9-11 / 11-8 YAO Yan (5*) 0
Semi-final (9*) HAN Jingna 10-12 / 11-3 / 11-4 Camilla MARTIN (2*) 0
Final (9*) HAN Jingna 11-7 / 11-5 GONG Zhichao (34*) 0
XD
Round 1 (94*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 15-10 / 15-12 Evgenij KOVALENKO / Olga GALKINA - 0
Round 1 - Sergej KARAMYSHEV / Olga KUZNETSOVA 11-15 / 15-6 / 15-10 Sergej STAROVOJTOV / Zhanna CHORNENJKAJA - 0
Round 1 - Victor MALJUTIN / Natalia PESHEKHONOVA 15-5 / 15-1 Klaus RAFFEINER / Maria Grazia ITALIANO - 0
Round 1 - Vjacheslav VOROBJEV / Irina RUSLJAKOVA 15-4 / 9-15 / 15-3 Igor PROTKIN / Elena CHEPURNOVA - 0
Round 1 - Artur KHACHATURJAN / Svetlana ALFEROVA 15-8 / 15-3 Igor BOBRIKOV / Anna EFREMOVA - 0
Round 1 (282*) TAO Xiaoqiang / HAN Jingna 15-7 / 15-10 Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER (138*) 0
Round 1 (336*) Dmitry MIZNIKOV / Natalja ESIPENKO 15-6 / 15-10 Nikolaj NIKOLAENKO / Maria KOOLJ - 0
Round 1 - Nikolaj UKK / Maria KOLOSKOVA 8-15 / 15-12 / 15-8 Patrice RITCHIE / Nadine METHOT - 0
Round 1 - Evgenij ISAKOV / Natalia GORODNICHEVA 15-2 / 15-8 Andrej LOGINOV / Zhanna MOZZHERINA - 0
Round 1 (167*) Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-1 / 15-1 Alexej CHUMAKOV / Julia MARTYNENKO - 0
Round 1 (197*) Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN 15-0 / 15-1 Gianmarco LA ROSA / Barbara ITALIANO - 0
Round 1 - Sergej STAROSTIN / Irina CHERNIKOVA 15-9 / 15-5 Andrej BEZRUKOV / Oksana LARCHENKO - 0
Round 1 - Alexandr REMIZOV / Natalia SUCHKOVA W.O. Andrej ZHOLOBOV / Alena TKACHEVA - 0
Round 1 - Stanislav PUKHOV / Victoria KOSHELEVA W.O. Konstantin DUBS / Irina GRITSENKO - 0
Round 1 - MIN Zhenyu / ZHANG Jin W.O. Maxim KRUGLIK / Olesia SHOLAR - 0
Round 1 (216*) Ivan SOTIROV / Dimitriika DIMITROVA W.O. Alexandr NIKOLAENKO / Elena SAVINA - 0
Round 2 (94*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 16-17 / 15-4 / 15-11 Alexandr REMIZOV / Natalia SUCHKOVA - 0
Round 2 - Sergej KARAMYSHEV / Olga KUZNETSOVA 15-3 / 15-11 Victor MALJUTIN / Natalia PESHEKHONOVA - 0
Round 2 (10*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-2 / 15-3 Alexandr GROSHEV / Anastasia RUSSKIKH - 0
Round 2 - Vjacheslav VOROBJEV / Irina RUSLJAKOVA 15-9 / 15-7 Stanislav PUKHOV / Victoria KOSHELEVA - 0
Round 2 (16*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-6 / 15-3 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA (67*) 0
Round 2 (282*) TAO Xiaoqiang / HAN Jingna 15-5 / 15-7 Artur KHACHATURJAN / Svetlana ALFEROVA - 0
Round 2 - MIN Zhenyu / ZHANG Jin 15-8 / 15-8 Dmitry MIZNIKOV / Natalja ESIPENKO (336*) 0
Round 2 (96*) Andreij ANTROPOV / Ella DIEHL 15-0 / 15-6 Alexandr RUSSKIKH / Maria SOFRONOVA - 0
Round 2 - Evgenij ISAKOV / Natalia GORODNICHEVA 15-2 / 15-8 Nikolaj UKK / Maria KOLOSKOVA - 0
Round 2 (11*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-3 / 15-6 Remy MATTHEY DE L`ETANG / Santi WIBOWO (342*) 0
Round 2 (167*) Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-1 / 15-2 Ivan SOTIROV / Dimitriika DIMITROVA (216*) 0
Round 2 (87*) Jesper LARSEN / Majken VANGE 15-11 / 15-4 Mikhail KORCHOUK / Tatiana GERASSIMOVITCH (97*) 0
Round 2 (197*) Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN 15-8 / 15-8 Sergej STAROSTIN / Irina CHERNIKOVA - 0
Round 2 (4*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-10 / 15-10 John QUINN / Julie BRADBURY - 0
Round 2 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN W.O. Taras SHEVCHENKO / Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Round 2 - Vitalij DURKIN / Irina KRJAZHIMSKAJA W.O. Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (24*) 0
Round 3 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 15-12 Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA (94*) 0
Round 3 - Sergej KARAMYSHEV / Olga KUZNETSOVA 15-3 / 15-1 Vitalij DURKIN / Irina KRJAZHIMSKAJA - 0
Round 3 (10*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-2 / 15-3 Vjacheslav VOROBJEV / Irina RUSLJAKOVA - 0
Round 3 (16*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 6-15 / 17-15 / 15-12 TAO Xiaoqiang / HAN Jingna (282*) 0
Round 3 - MIN Zhenyu / ZHANG Jin 17-15 / 16-18 / 15-8 Andreij ANTROPOV / Ella DIEHL (96*) 0
Round 3 (11*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-6 / 15-5 Evgenij ISAKOV / Natalia GORODNICHEVA - 0
Round 3 (167*) Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA 15-11 / 15-3 Jesper LARSEN / Majken VANGE (87*) 0
Round 3 (4*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-6 / 4-15 / 15-8 Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN (197*) 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-8 Sergej KARAMYSHEV / Olga KUZNETSOVA - 0
Quarter-final (10*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-9 / 15-8 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (16*) 0
Quarter-final (11*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-4 / 10-15 / 15-6 MIN Zhenyu / ZHANG Jin - 0
Quarter-final (4*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-8 / 15-6 Sergey MELNIKOV / Nadezhda CHERVJAKOVA (167*) 0
Semi-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-10 Nick PONTING / Joanne GOODE (10*) 0
Semi-final (4*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 9-15 / 17-14 / 15-13 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (11*) 0
Final (4*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 11-15 / 15-12 / 15-8 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 64 4 13.3% 1421 47.37 00:00:00 0 0 0.0%
MS 45 104 14 31.1% 2344 52.09 00:00:00 0 0 0.0%
WD 22 50 6 27.3% 1069 48.59 00:00:00 0 0 0.0%
WS 44 95 7 15.9% 1439 32.7 00:00:00 0 0 0.0%
XD 41 92 10 24.4% 2035 49.63 00:00:00 0 0 0.0%
Total 182 405 41 22.5% 8308 45.65 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 42 12 77.8%
Denmark 30 12 71.4%
Sweden 7 3 70.0%
Indonesia 14 7 66.7%
Wales 4 2 66.7%
Netherlands 2 1 66.7%
Slovenia 2 1 66.7%
England 12 10 54.5%
Ukraine 8 8 50.0%
Russia 92 122 43.0%
Kazakhstan 3 4 42.9%
Poland 3 4 42.9%
Switzerland 4 9 30.8%
Belarus 2 6 25.0%
Bulgaria 1 5 16.7%
Finland 0 1 0.0%
Greece 0 1 0.0%
Germany 0 2 0.0%
Canada 0 5 0.0%
Italy 0 11 0.0%

Category: