Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 98 (I)
Tournament Dates: 08/03/1998-08/03/1998
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA YANG Ming / ZHANG Jun
MS LUO Yigang CHEN Gang
WD JANG Hye Ock / RA Kyung Min HUANG Nanyan / LIU Zhong
WS Marr JIHYUN GONG Zhichao
XD KIM Dong Moon / RA Kyung Min CHEN Gang / He Tian TANG

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - CHEN Hong / ZHU Feng 15-8 / 17-15 Alexander BOOK / Antti VIITIKKO (508*) 0
Round 1 (53*) Patrick EJLERSKOV / Michael LAMP 15-8 / 15-5 Patrick ISAKSSON / Robert LARSSON - 0
Round 1 (428*) Per-Henrik CROONA / Markus LEIJONBERG 10-15 / 15-2 / 15-10 Ilari LAUKKANEN / Markus ROUVINEN (719*) 0
Round 1 (246*) Jim Ronny ANDERSEN / Stian THORSEN 15-5 / 15-8 Fredrik AGUILERA / Martin ANGBJAR - 0
MD
Round 1 (39*) YANG Ming / ZHANG Jun 14-18 / 15-8 / 15-7 Rosman A RAZAK / Kim Her TAN (35*) 0
Round 1 (20*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-13 / 15-4 James ANDERSON / Ian SULLIVAN (54*) 0
Round 1 (47*) Chong Ming CHAN / GAN Jeremy 15-4 / 15-6 Patrick EJLERSKOV / Michael LAMP (53*) 0
Round 1 (98*) Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON 15-8 / 15-4 Peder NISSEN / Jonas RASMUSSEN (27*) 0
Round 1 (192*) Iain SYDIE / Darryl YUNG 12-15 / 15-11 / 15-7 Jim Ronny ANDERSEN / Stian THORSEN (246*) 0
Round 1 (40*) Anthony CLARK / Ian J PEARSON 15-8 / 15-5 Ville KINNUNEN / Ilkka NYQVIST (37*) 0
Round 1 - Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-7 / 15-6 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (71*) 0
Round 1 - CHEN Hong / ZHU Feng W.O. Nick PONTING / John QUINN (11*) 0
Round 2 (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 15-6 CHEN Hong / ZHU Feng - 0
Round 2 (39*) YANG Ming / ZHANG Jun 15-9 / 15-9 Jesper MIKLA / Lars PAASKE (48*) 0
Round 2 (20*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-5 / 15-11 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (15*) 0
Round 2 (47*) Chong Ming CHAN / GAN Jeremy 15-1 / 15-9 Bruce FLOCKHART / Craig ROBERTSON (655*) 0
Round 2 - LIU Yong / YU Jinhao 14-17 / 18-16 / 15-4 Julian ROBERTSON / Nathan ROBERTSON (98*) 0
Round 2 (22*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 17-14 / 15-2 Iain SYDIE / Darryl YUNG (192*) 0
Round 2 (219*) Michael KECK / Christian MOHR 15-11 / 18-13 Anthony CLARK / Ian J PEARSON (40*) 0
Round 2 - Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-6 / 15-7 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (8*) 0
Quarter-final (39*) YANG Ming / ZHANG Jun 15-10 / 15-13 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (2*) 0
Quarter-final (20*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 15-9 / 15-4 Chong Ming CHAN / GAN Jeremy (47*) 0
Quarter-final - Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-7 / 15-6 Michael KECK / Christian MOHR (219*) 0
Quarter-final (22*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon W.O. LIU Yong / YU Jinhao - 0
Semi-final (39*) YANG Ming / ZHANG Jun 15-11 / 14-17 / 15-5 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (20*) 0
Semi-final - Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-3 / 15-11 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (22*) 0
Final - Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-3 / 15-6 YANG Ming / ZHANG Jun (39*) 0
MS (qual)
Round 1 (1225*) Markus ROUVINEN 18-17 / 15-10 Simon KNUTSSON (706*) 0
Round 1 - AHN Jae Chang 15-6 / 15-1 Niklas MANSSON (442*) 0
Round 1 (707*) Tomas WIBORG 15-9 / 15-4 Ilari LAUKKANEN (1170*) 0
MS
Round 1 (71*) Frederik BERGSTROM 15-3 / 15-2 Antti VIITIKKO (497*) 0
Round 1 (21*) Choong Hann WONG 15-12 / 15-5 Oliver PONGRATZ (44*) 0
Round 1 (31*) Anders BOESEN 15-6 / 15-5 Patrick EJLERSKOV (499*) 0
Round 1 (59*) Darren J HALL 15-3 / 15-3 Anders MALMGREN (602*) 0
Round 1 (32*) Thomas JOHANSSON 15-6 / 15-8 Hans SPERRE (134*) 0
Round 1 (29*) Dicky PALYAMA 15-6 / 15-9 Pontus JANTTI (57*) 0
Round 1 (45*) Daniel ERIKSSON 15-12 / 15-7 Niels Christian KALDAU (33*) 0
Round 1 (131*) ZHU Feng 15-3 / 15-9 Bruce FLOCKHART (103*) 0
Round 1 (43*) Mark CONSTABLE 15-2 / 15-1 Oskar JOHANNESSON (281*) 0
Round 1 - AHN Jae Chang 15-8 / 15-9 Thomas SOGAARD (30*) 0
Round 1 (346*) Chris TRENHOLME 5-15 / 15-13 / 12-11 Heiki SORGE (465*) 0
Round 1 (192*) Craig ROBERTSON 8-15 / 15-13 / 15-11 Stefan LUNDSTROM (213*) 0
Round 1 (88*) Ilkka NYQVIST 15-12 / 15-4 Markus ROUVINEN (1225*) 0
Round 1 (46*) Colin HAUGHTON 15-4 / 17-14 Martin HAGBERG (54*) 0
Round 1 (282*) Jesper MIKLA 15-12 / 15-12 Jim Ronny ANDERSEN (723*) 0
Round 1 (637*) Morten GROVE 3-15 / 15-13 / 15-1 Tomas WIBORG (707*) 0
Round 2 (5*) LUO Yigang 15-6 / 15-7 Peter JANUM (55*) 0
Round 2 (21*) Choong Hann WONG 15-6 / 15-10 Frederik BERGSTROM (71*) 0
Round 2 (27*) Rikard MAGNUSSON 15-15 / 15-9 / 15-10 Alexander BOOK (342*) 0
Round 2 (59*) Darren J HALL 15-2 / 15-11 Anders BOESEN (31*) 0
Round 2 (9*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-1 Mikael CARLSSON (445*) 0
Round 2 (32*) Thomas JOHANSSON 8-15 / 15-5 / 15-4 Dicky PALYAMA (29*) 0
Round 2 (15*) Hock Kin YONG 15-2 / 15-6 Andreas EHN (852*) 0
Round 2 (131*) ZHU Feng 15-5 / 15-9 Daniel ERIKSSON (45*) 0
Round 2 - AHN Jae Chang 15-8 / 15-10 Mark CONSTABLE (43*) 0
Round 2 (23*) Henrik BENGTSSON 15-7 / 15-3 Jacek NIEDZWIEDZKI (154*) 0
Round 2 (192*) Craig ROBERTSON 15-13 / 15-4 Chris TRENHOLME (346*) 0
Round 2 (17*) CHEN Gang 15-6 / 15-2 Ville KINNUNEN (145*) 0
Round 2 (46*) Colin HAUGHTON 12-15 / 15-3 / 15-11 Ilkka NYQVIST (88*) 0
Round 2 (36*) Kenneth JONASSEN 5-15 / 15-12 / 15-12 CHEN Hong (74*) 0
Round 2 (282*) Jesper MIKLA 15-8 / 5-15 / 15-2 Morten GROVE (637*) 0
Round 2 (11*) Ewe Hock ONG 15-12 / 15-9 Rasmus WENGBERG (58*) 0
Round 3 (5*) LUO Yigang 15-10 / 15-6 Choong Hann WONG (21*) 0
Round 3 (59*) Darren J HALL 7-15 / 15-9 / 15-8 Rikard MAGNUSSON (27*) 0
Round 3 (32*) Thomas JOHANSSON 18-17 / 15-7 Ardy B WIRANATA (9*) 0
Round 3 (15*) Hock Kin YONG 15-11 / 15-13 ZHU Feng (131*) 0
Round 3 (23*) Henrik BENGTSSON 15-6 / 15-12 AHN Jae Chang - 0
Round 3 (17*) CHEN Gang 15-4 / 15-3 Craig ROBERTSON (192*) 0
Round 3 (36*) Kenneth JONASSEN 15-3 / 15-11 Colin HAUGHTON (46*) 0
Round 3 (11*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-3 Jesper MIKLA (282*) 0
Quarter-final (5*) LUO Yigang 15-8 / 15-12 Darren J HALL (59*) 0
Quarter-final (32*) Thomas JOHANSSON 17-18 / 15-12 / 7-7 Ret. Hock Kin YONG (15*) 0
Quarter-final (17*) CHEN Gang 15-6 / 15-6 Henrik BENGTSSON (23*) 0
Quarter-final (11*) Ewe Hock ONG 15-13 / 15-11 Kenneth JONASSEN (36*) 0
Semi-final (5*) LUO Yigang 15-7 / 13-15 / 15-4 Thomas JOHANSSON (32*) 0
Semi-final (17*) CHEN Gang 15-2 / 15-9 Ewe Hock ONG (11*) 0
Final (5*) LUO Yigang 18-14 / 15-2 CHEN Gang (17*) 0
WD
Round 1 (5*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-5 / 15-4 Sarah HARDAKER / Sara SANKEY - 0
Round 1 (67*) Jane BRAMSEN / Christina B SORENSEN 15-8 / 15-10 Johanna HOLGERSSON / Jenny KARLSSON (29*) 0
Round 1 - JANG Hye Ock / RA Kyung Min 15-4 / 15-4 Katja MICHALOWSKY / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 1 (12*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-3 / 15-5 Sheree JEFFERSON / Feng LI (49*) 0
Round 1 (24*) Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON 15-17 / 15-9 / 15-8 CHEN Yueh-Ying / JAW Hua-Ching (409*) 0
Round 1 (43*) Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN 8-15 / 15-6 / 15-10 Hooi Yee CHOR / Pek Siah LIM (31*) 0
Round 1 (69*) Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE 14-18 / 15-12 / 15-6 Pei Pei LAW / Yin Yin LEE (106*) 0
Round 1 (4*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-0 / 15-2 Lorraine COLE / Joanne NICHOLAS (33*) 0
Quarter-final (5*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-1 / 15-1 Jane BRAMSEN / Christina B SORENSEN (67*) 0
Quarter-final - JANG Hye Ock / RA Kyung Min 15-8 / 15-1 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (12*) 0
Quarter-final (24*) Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON 9-15 / 15-3 / 15-9 Karen NEUMANN / Kerstin UBBEN (43*) 0
Quarter-final (4*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-3 / 15-7 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (69*) 0
Semi-final - JANG Hye Ock / RA Kyung Min 15-6 / 8-15 / 18-16 QIN Yiyuan / He Tian TANG (5*) 0
Semi-final (4*) HUANG Nanyan / LIU Zhong 15-4 / 15-2 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (24*) 0
Final - JANG Hye Ock / RA Kyung Min 15-12 / 15-9 HUANG Nanyan / LIU Zhong (4*) 0
WS (qual)
Round 1 (273*) CHIEN Yu Chin 11-5 / 11-3 Pernilla PARIOLA - 0
Round 1 (198*) LIN Chiu-Yin 11-0 / 11-4 Katja WENGBERG (113*) 0
Round 1 (176*) Malin ERLANDSSON 11-4 / 9-12 / 11-4 Sheree JEFFERSON (172*) 0
Round 1 - Sarah HARDAKER 8-11 / 11-4 / 11-3 CHEN Yueh-Ying (263*) 0
WS
Round 1 (2*) GONG Zhichao 11-4 / 11-2 Zarinah ABDULLAH (39*) 0
Round 1 (75*) Rhona S ROBERTSON 11-4 / 11-5 Sarah HARDAKER - 0
Round 1 (16*) Mette SORENSEN 11-5 / 11-3 Julia MANN (24*) 0
Round 1 (31*) Margit BORG 11-1 / 11-0 Tanja BERG (667*) 0
Round 1 (11*) ZHANG Ning 11-6 / 11-0 Yin Yin LEE (28*) 0
Round 1 (64*) Anu NIEMINEN 11-0 / 12-10 Johanna PERSSON (151*) 0
Round 1 (9*) Johanna Lee Joo Hyun 11-2 / 11-3 Denyse JULIEN (54*) 0
Round 1 (100*) Christina B SORENSEN 10-12 / 12-11 / 11-4 CHIEN Yu Chin (273*) 0
Round 1 (73*) Aparna POPAT 11-8 / 11-7 Joanne MUGGERIDGE (61*) 0
Round 1 (14*) Mette PEDERSEN 4-11 / 11-5 / 11-5 Karolina ERICSSON (27*) 0
Round 1 (46*) Feng LI 5-11 / 11-4 / 11-1 Pei Pei LAW (92*) 0
Round 1 (13*) ZENG Yaqiong 11-1 / 12-9 Katarzyna KRASOWSKA (30*) 0
Round 1 (15*) Kelly MORGAN 11-4 / 11-0 Lotta ANDERSSON (95*) 0
Round 1 (65*) Katja MICHALOWSKY 12-9 / 11-2 Johanna HOLGERSSON (48*) 0
Round 1 (7*) Marr JIHYUN 11-3 / 11-1 Anne SONDERGAARD (22*) 0
Round 1 (207*) Sissel LINDEROTH W.O. Joanna SZLESZYNSKA (260*) 0
Round 2 (2*) GONG Zhichao 11-1 / 11-7 Rhona S ROBERTSON (75*) 0
Round 2 (16*) Mette SORENSEN 11-5 / 11-3 Margit BORG (31*) 0
Round 2 (11*) ZHANG Ning 11-0 / 11-0 Anu NIEMINEN (64*) 0
Round 2 (9*) Johanna Lee Joo Hyun 11-8 / 11-1 Christina B SORENSEN (100*) 0
Round 2 (14*) Mette PEDERSEN 8-11 / 11-4 / 11-2 Aparna POPAT (73*) 0
Round 2 (46*) Feng LI 4-11 / 11-6 / 11-3 ZENG Yaqiong (13*) 0
Round 2 (15*) Kelly MORGAN 11-0 / 11-0 Sissel LINDEROTH (207*) 0
Round 2 (7*) Marr JIHYUN 11-4 / 11-1 Katja MICHALOWSKY (65*) 0
Quarter-final (2*) GONG Zhichao 11-2 / 11-3 Mette SORENSEN (16*) 0
Quarter-final (11*) ZHANG Ning 11-6 / 11-7 Johanna Lee Joo Hyun (9*) 0
Quarter-final (46*) Feng LI 11-2 / 11-0 Mette PEDERSEN (14*) 0
Quarter-final (7*) Marr JIHYUN 11-6 / 11-0 Kelly MORGAN (15*) 0
Semi-final (2*) GONG Zhichao 12-9 / 11-4 ZHANG Ning (11*) 0
Semi-final (7*) Marr JIHYUN 8-0 Ret. Feng LI (46*) 0
Final (7*) Marr JIHYUN 12-10 / 11-8 GONG Zhichao (2*) 0
XD
Round 1 (11*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-11 / 15-12 Christian MOHR / Kerstin UBBEN (90*) 0
Round 1 (79*) James ANDERSON / Sara SANKEY 15-13 / 15-7 Rosman A RAZAK / Hooi Yee CHOR - 0
Round 1 - Nathan ROBERTSON / Lorraine COLE 15-4 / 15-3 Patrick ISAKSSON / Johanna PERSSON (328*) 0
Round 1 (199*) LUO Yigang / QIN Yiyuan 15-13 / 18-13 Ian SULLIVAN / Karen NEUMANN - 0
Round 1 - LEE Dong Soo / JANG Hye Ock 15-10 / 15-4 Ian J PEARSON / Sarah HARDAKER (151*) 0
Round 1 (18*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 15-11 / 15-4 YANG Ming / ZHANG Ning - 0
Round 1 - Michael LAMP / Tanja BERG 15-3 / 9-1 John QUINN / Joanne NICHOLAS (547*) 0
Round 1 - Robert LARSSON / Margit BORG 15-11 / 15-6 Chong Ming CHAN / Pek Siah LIM (44*) 0
Round 2 (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-2 / 15-7 Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN (11*) 0
Round 2 - ZHANG Jun / HUANG Nanyan 15-5 / 15-7 James ANDERSON / Sara SANKEY (79*) 0
Round 2 (29*) Iain SYDIE / Denyse JULIEN 2-15 / 15-6 / 15-11 Nathan ROBERTSON / Lorraine COLE - 0
Round 2 (199*) LUO Yigang / QIN Yiyuan 15-17 / 15-9 / 15-2 Peder NISSEN / Mette SCHJOLDAGER (36*) 0
Round 2 - LEE Dong Soo / JANG Hye Ock 15-2 / 15-2 Henrik ANDERSSON / Jenny KARLSSON (144*) 0
Round 2 (18*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 9-15 / 15-1 / 15-7 Lars PAASKE / Jane BRAMSEN (74*) 0
Round 2 - Michael LAMP / Tanja BERG 15-5 / 15-11 Tomas WIBORG / Pernilla PARIOLA - 0
Round 2 (52*) CHEN Gang / He Tian TANG 17-14 / 15-9 Robert LARSSON / Margit BORG - 0
Quarter-final (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-3 / 15-6 ZHANG Jun / HUANG Nanyan - 0
Quarter-final (199*) LUO Yigang / QIN Yiyuan 6-15 / 15-12 / 15-7 Iain SYDIE / Denyse JULIEN (29*) 0
Quarter-final (18*) Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL 11-15 / 18-15 / 15-2 LEE Dong Soo / JANG Hye Ock - 0
Quarter-final (52*) CHEN Gang / He Tian TANG 15-9 / 15-8 Michael LAMP / Tanja BERG - 0
Semi-final (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 18-13 / 15-7 LUO Yigang / QIN Yiyuan (199*) 0
Semi-final (52*) CHEN Gang / He Tian TANG 17-18 / 15-5 / 15-4 Michael KECK / Erica VAN DEN HEUVEL (18*) 0
Final (6*) KIM Dong Moon / RA Kyung Min 15-3 / 15-3 CHEN Gang / He Tian TANG (52*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 21 46 4 19.1% 1076 51.24 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 102 10 21.7% 2293 49.85 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 35 5 33.3% 765 51 00:00:00 0 0 0.0%
WS 29 63 5 17.2% 952 32.83 00:00:00 0 0 0.0%
XD 23 52 6 26.1% 1173 51 00:00:00 0 0 0.0%
Total 134 298 30 22.4% 6259 46.71 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 7 1 87.5%
Korea 20 4 83.3%
Thailand 3 1 75.0%
China 37 14 72.5%
Wales 2 1 66.7%
Australia 2 1 66.7%
New Zealand 4 4 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Netherlands 1 1 50.0%
India 1 1 50.0%
Germany 6 7 46.2%
Canada 5 6 45.5%
Denmark 16 21 43.2%
Malaysia 9 12 42.9%
Chinese Taipei 3 4 42.9%
England 10 15 40.0%
Scotland 2 3 40.0%
Sweden 14 31 31.1%
Finland 3 11 21.4%
Norway 1 4 20.0%
Singapore 0 1 0.0%
Estonia 0 1 0.0%
Poland 0 2 0.0%

Category: