Canada Open  

Tournament Name: YONEX Canada Open 2013
Tournament Dates: 16/07/2013-21/07/2013
Location: Canada, Richmond
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK
MS Chun Seang TAN Eric PANG
WD YU Xiaohan / HUANG Yaqiong Eefje MUSKENS / Selena PIEK
WS Nitchaon JINDAPOL YIP Pui Yin
XD LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (623*) Vincent TEO / Daniel WOO 21-10 / 21-7 Ryan CHOW / Michael LIM (1069*) 17
Round 1 (634*) Jakob KRYCZKA / Graydon ROBB 22-24 / 22-20 / 21-19 Aaron LEE / Joshua LIU (1071*) 39
MD
Round 1 20 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-16 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 73 26
Round 1 209 HSU Jui Ting / TIEN Jen Chieh 21-12 / 19-21 / 21-17 Kennevic ASUNCION / Antonio Benjamin GADI 153 37
Round 1 41 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-10 / 21-13 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 93 26
Round 1 (418*) Stanley LEE / Benjamin LEUNG 21-16 / 21-7 Richard LE / Arthur LUONG (624*) 20
Round 1 46 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 21-19 / 21-16 Kevin LI / Nyl YAKURA 171 29
Round 1 91 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 21-16 / 21-11 Andrew D'SOUZA / Sergiy SHATENKO 169 19
Round 1 67 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-5 / 21-7 RĂ¼diger GNEDT / Wolfgang GNEDT 162 16
Round 1 445 TANG Songhua / Tianyang WANG 21-13 / 21-8 Vincent TEO / Daniel WOO (623*) 21
Round 1 (415*) Benny LIN / Duncan YAO 21-16 / 21-11 Jakob KRYCZKA / Graydon ROBB (634*) 17
Round 1 219 WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 19-21 / 21-12 / 21-19 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 42 46
Round 1 292 PEI Tianyi / SHI Longfei 29-27 / 21-12 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 292 42
Round 1 123 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 21-12 / 21-13 Lei CHEN / Dang KAI 445 25
Round 1 (414*) Toby NG / Jacky RUAN 21-6 / 21-6 Nicholas BONKOWSKY / Jason RAMJASS 1100 14
Round 1 186 Ryan CHEW / Curtis STENSLAND 21-15 / 21-18 Brad MEAR / Jason WONG (629*) 20
Round 1 15 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-9 / 21-13 Siraroj PHANPUCHARA / G J WATTS 445 18
Round 1 50 Adrian LIU / Derrick NG W.O. Ros Leonard PEDROSA / Wilson Joseph Wilson Joseph II - 0
Round 2 20 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-9 / 21-8 HSU Jui Ting / TIEN Jen Chieh 209 24
Round 2 41 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-3 / 21-8 Stanley LEE / Benjamin LEUNG (418*) 13
Round 2 91 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 21-13 / 21-10 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 46 18
Round 2 67 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-13 / 21-9 TANG Songhua / Tianyang WANG 445 29
Round 2 219 WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 21-11 / 21-7 Benny LIN / Duncan YAO (415*) 18
Round 2 292 PEI Tianyi / SHI Longfei 17-21 / 21-19 / 21-18 Wannawat AMPUNSUWAN / Patiphat CHALARDCHALEAM 123 64
Round 2 50 Adrian LIU / Derrick NG 21-19 / 24-22 Toby NG / Jacky RUAN (414*) 28
Round 2 15 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-11 / 21-5 Ryan CHEW / Curtis STENSLAND 186 17
Quarter-final 41 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-9 / 21-13 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 20 23
Quarter-final 67 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-18 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 91 32
Quarter-final 219 WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 21-10 / 21-19 PEI Tianyi / SHI Longfei 292 29
Quarter-final 15 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-10 Adrian LIU / Derrick NG 50 22
Semi-final 67 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 15-21 / 21-10 / 21-17 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 41 46
Semi-final 15 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-14 / 21-19 WANG Yilyu / ZHANG Ningyi 219 29
Final 15 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 20-12 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 67 16
MS (qual)
Round 1 (575*) Jakob KRYCZKA 21-5 / 21-13 Mirza Ali BAIG (1256*) 16
Round 1 (997*) Sujay KARVE 21-6 / 21-10 Arthur LUONG (1263*) 18
Round 1 457 Dang KAI 22-20 / 21-16 Graydon ROBB (1253*) 25
Round 1 (1005*) Michael LIM 22-20 / 25-23 Jason RAMJASS 1160 22
MS
Round 1 33 Kazumasa SAKAI 21-19 / 22-24 / 21-15 Parinyawat THONGNUAM 126 72
Round 1 90 Howard SHU 21-16 / 21-10 David YUAN (1014*) 24
Round 1 62 Yong Zhao Ashton CHEN 21-4 / 21-6 Richard LE (999*) 17
Round 1 64 Henri HURSKAINEN 21-14 / 21-16 Antonio Benjamin GADI 267 28
Round 1 392 HSU Jui Ting 21-7 / 21-13 Ryan CHEW 250 20
Round 1 91 Michael LAHNSTEINER 21-8 / 21-6 Duncan YAO (1008*) 23
Round 1 213 Toby NG 21-7 / 21-12 Nicholas BONKOWSKY 274 18
Round 1 44 Chun Seang TAN 21-12 / 21-9 Agusriadi Wijaya AMPHIE 296 25
Round 1 63 Joachim PERSSON 21-12 / 21-15 Andrew ZHUANG 480 27
Round 1 612 Timothy CHIU 21-10 / 21-13 Lino MUNOZ 180 28
Round 1 1006 Andrew LAU 21-17 / 21-19 Michael SPENCER-SMITH 200 27
Round 1 (572*) Alex LIN 21-17 / 21-12 Michael LIM (1005*) 22
Round 1 77 Riichi TAKESHITA 21-8 / 21-7 Luke COUTURE 432 24
Round 1 457 Dang KAI 18-21 / 21-10 / 21-16 Benny LIN (1001*) 45
Round 1 (575*) Jakob KRYCZKA 21-14 / 21-11 Nicholas KAM 1005 20
Round 1 81 Arvind BHAT 21-13 / 21-18 Nathan OSBORNE 645 23
Round 1 779 Siraroj PHANPUCHARA 21-16 / 21-11 Timothy LAM 779 23
Round 1 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-4 / 21-6 Calvin CHE (1011*) 14
Round 1 116 Joe WU 21-12 / 21-12 Nyl YAKURA 260 23
Round 1 61 Sattawat PONGNAIRAT 21-9 / 21-18 RĂ¼diger GNEDT 301 23
Round 1 97 David OBERNOSTERER 21-7 / 21-4 Benjamin LEUNG (1000*) 18
Round 1 201 Khosit PHETPRADAB 21-8 / 21-15 Luka WRABER 114 30
Round 1 67 Petr KOUKAL 21-9 / 21-7 Mark Shelley ALCALA 292 22
Round 1 212 Hock Lai LEE 21-2 / 21-2 Matthew HAMER (1007*) 11
Round 1 52 Suppanyu AVIHINGSANON 21-5 / 21-5 Sujay KARVE (997*) 17
Round 1 (571*) Joshua LIU 22-20 / 8-21 / 21-13 G J WATTS 779 34
Round 1 68 Zulfadli ZULKIFFLI 21-13 / 12-21 / 21-19 Christian LIND THOMSEN 75 74
Round 1 326 Wolfgang GNEDT 21-11 / 21-11 Erik NILSSON (994*) 24
Round 1 32 Eric PANG 21-14 / 21-14 Andrew D'SOUZA 480 25
Round 1 138 Alistair CASEY W.O. Andres QUADRI 404 0
Round 1 208 Sergiy SHATENKO W.O. Ilian PEREZ 302 0
Round 1 318 Curtis STENSLAND W.O. Ros Leonard PEDROSA - 0
Round 2 33 Kazumasa SAKAI 21-9 / 21-11 Howard SHU 90 32
Round 2 62 Yong Zhao Ashton CHEN 21-11 / 21-12 Alistair CASEY 138 26
Round 2 64 Henri HURSKAINEN 21-11 / 21-18 HSU Jui Ting 392 39
Round 2 91 Michael LAHNSTEINER 21-12 / 21-14 Toby NG 213 32
Round 2 44 Chun Seang TAN 21-15 / 21-9 Sergiy SHATENKO 208 28
Round 2 63 Joachim PERSSON 21-14 / 21-14 Timothy CHIU 612 25
Round 2 1006 Andrew LAU 21-12 / 17-21 / 21-8 Alex LIN (572*) 37
Round 2 77 Riichi TAKESHITA 21-14 / 21-10 Dang KAI 457 26
Round 2 81 Arvind BHAT 21-10 / 21-10 Jakob KRYCZKA (575*) 20
Round 2 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-9 / 21-10 Siraroj PHANPUCHARA 779 22
Round 2 61 Sattawat PONGNAIRAT 21-13 / 21-12 Joe WU 116 29
Round 2 97 David OBERNOSTERER 21-15 / 21-11 Curtis STENSLAND 318 26
Round 2 201 Khosit PHETPRADAB 21-17 / 21-16 Petr KOUKAL 67 42
Round 2 52 Suppanyu AVIHINGSANON 11-21 / 21-19 / 21-13 Hock Lai LEE 212 54
Round 2 68 Zulfadli ZULKIFFLI 21-12 / 21-17 Joshua LIU (571*) 28
Round 2 32 Eric PANG 21-15 / 21-10 Wolfgang GNEDT 326 27
Round 3 62 Yong Zhao Ashton CHEN 21-15 / 21-15 Kazumasa SAKAI 33 45
Round 3 64 Henri HURSKAINEN 21-18 / 21-19 Michael LAHNSTEINER 91 45
Round 3 44 Chun Seang TAN 19-21 / 22-20 / 21-9 Joachim PERSSON 63 53
Round 3 77 Riichi TAKESHITA 21-14 / 21-11 Andrew LAU 1006 25
Round 3 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-19 / 17-21 / 22-20 Arvind BHAT 81 62
Round 3 61 Sattawat PONGNAIRAT 21-11 / 21-10 David OBERNOSTERER 97 30
Round 3 201 Khosit PHETPRADAB 19-21 / 24-22 / 22-20 Suppanyu AVIHINGSANON 52 76
Round 3 32 Eric PANG 17-21 / 21-11 / 21-5 Zulfadli ZULKIFFLI 68 45
Quarter-final 64 Henri HURSKAINEN 21-16 / 21-19 Yong Zhao Ashton CHEN 62 46
Quarter-final 44 Chun Seang TAN 21-19 / 12-21 / 21-9 Riichi TAKESHITA 77 61
Quarter-final 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 17-21 / 21-15 / 21-15 Sattawat PONGNAIRAT 61 45
Quarter-final 32 Eric PANG 21-11 / 21-14 Khosit PHETPRADAB 201 30
Semi-final 44 Chun Seang TAN 21-12 / 21-16 Henri HURSKAINEN 64 32
Semi-final 32 Eric PANG 23-21 / 13-21 / 21-13 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 49 47
Final 44 Chun Seang TAN 15-21 / 21-11 / 21-16 Eric PANG 32 45
WD
Round 1 123 Samantha BARNING / Iris TABELING 21-7 / 21-9 Kritteka GREGORY / Susannah LEYDON-DAVIS 389 19
Round 2 42 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-17 / 21-15 Sabrina JAQUET / Perrine LE BUHANIC 389 36
Round 2 (255*) TAI Yi / Kristen TSAI 21-3 / 21-5 Ha LUONG / KURAMOCHI Ryo (556*) 13
Round 2 125 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 15-21 / 21-14 / 21-15 DU Peng / XIONG Mengjing 198 55
Round 2 105 Grace GAO / Michelle LI 21-11 / 21-10 Joanna CHE / Qingzi OUYANG (554*) 18
Round 2 101 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-7 / 21-7 Laura CHOINET / Karyn VELEZ (545*) 22
Round 2 93 Alex BRUCE / Phyllis CHAN W.O. Joella Geva DE VERA / Kristel Dawn SALATAN 363 0
Round 2 123 Samantha BARNING / Iris TABELING W.O. Malvinne Ann Venice ALCALA / Flo LAMIGO 389 0
Round 2 41 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA W.O. Cynthia GONZALEZ / Nidia GONZALEZ 133 0
Quarter-final 42 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-8 / 21-10 TAI Yi / Kristen TSAI (255*) 29
Quarter-final 125 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-9 / 21-14 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 93 24
Quarter-final 105 Grace GAO / Michelle LI 21-17 / 21-15 Samantha BARNING / Iris TABELING 123 31
Quarter-final 101 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-12 / 18-21 / 21-10 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 41 37
Semi-final 125 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-16 / 21-10 WANG Rong / ZHANG Zhibo 42 30
Semi-final 101 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-14 Grace GAO / Michelle LI 105 24
Final 101 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 13-21 / 21-11 / 21-13 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 125 51
WS
Round 1 16 Nitchaon JINDAPOL 21-14 / 21-9 Sayaka SATO 187 32
Round 1 321 Beiwen ZHANG 21-6 / 23-21 Natcha SAENGCHOTE 186 27
Round 1 30 CHAN Kaka Tsz Ka 11-21 / 21-16 / 24-22 Kana ITO 81 54
Round 1 535 Christine LOOK 21-16 / 21-14 KURAMOCHI Ryo (511*) 20
Round 1 26 Carolina MARIN 21-4 / 21-5 Victoria SO (512*) 15
Round 1 92 Perrine LE BUHANIC 7-21 / 21-18 / 21-18 Aiying XING 45 44
Round 1 31 Yui HASHIMOTO 21-6 / 21-15 Simone PRUTSCH 78 31
Round 1 173 Malvinne Ann Venice ALCALA 21-13 / 21-11 Qingzi OUYANG (509*) 19
Round 1 32 Kaori IMABEPPU 21-9 / 21-11 TAI Yi (507*) 28
Round 1 429 Dominika KOUKALOVA 21-13 / 21-11 Joanna CHE (508*) 21
Round 1 19 YIP Pui Yin 21-19 / 21-4 Fontaine Mica WRIGHT 86 26
Round 1 107 Yuka KUSUNOSE 21-17 / 21-8 Sabrina JAQUET 60 14
Round 1 41 Beatriz CORRALES 21-18 / 21-11 Jamie SUBANDHI 40 25
Round 1 159 Ayumi MINE 21-15 / 21-10 Karyn VELEZ 227 27
Round 1 14 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-23 / 21-8 Kristen TSAI 55 46
Round 1 52 Michelle LI W.O. Joella Geva DE VERA - 0
Round 2 16 Nitchaon JINDAPOL 21-14 / 15-8 Ret. Beiwen ZHANG 321 24
Round 2 30 CHAN Kaka Tsz Ka 21-3 / 21-4 Christine LOOK 535 15
Round 2 26 Carolina MARIN 21-5 / 21-6 Perrine LE BUHANIC 92 20
Round 2 31 Yui HASHIMOTO 23-21 / 21-8 Michelle LI 52 41
Round 2 32 Kaori IMABEPPU 21-8 / 21-11 Malvinne Ann Venice ALCALA 173 29
Round 2 19 YIP Pui Yin 21-10 / 21-3 Dominika KOUKALOVA 429 20
Round 2 107 Yuka KUSUNOSE 17-21 / 21-12 / 21-18 Beatriz CORRALES 41 54
Round 2 159 Ayumi MINE 21-10 / 0-0 Ret. Sapsiree TAERATTANACHAI 14 19
Quarter-final 16 Nitchaon JINDAPOL 21-16 / 19-21 / 21-18 CHAN Kaka Tsz Ka 30 53
Quarter-final 26 Carolina MARIN 21-16 / 21-17 Yui HASHIMOTO 31 46
Quarter-final 19 YIP Pui Yin 21-8 / 21-18 Kaori IMABEPPU 32 37
Quarter-final 107 Yuka KUSUNOSE 21-13 / 21-12 Ayumi MINE 159 35
Semi-final 16 Nitchaon JINDAPOL 15-21 / 21-10 / 21-18 Carolina MARIN 26 54
Semi-final 19 YIP Pui Yin 22-20 / 13-21 / 21-19 Yuka KUSUNOSE 107 65
Final 16 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 21-16 YIP Pui Yin 19 37
XD
Round 1 153 WANG Yilyu / HUANG Yaqiong 21-5 / 21-2 Aaron LEE / Victoria SO (689*) 25
Round 1 202 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 21-12 / 21-14 Jacky RUAN / TAI Yi (692*) 22
Round 1 235 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 11-21 / 21-19 / 21-7 Jacco ARENDS / Selena PIEK 188 34
Round 1 188 ZHANG Ningyi / DU Peng 21-10 / 21-12 Kevin DENNERLY-MINTURN / Kritteka GREGORY 90 22
Round 1 485 Adrian LIU / Joycelyn KO 21-3 / 21-6 Nicholas BONKOWSKY / Ha LUONG (678*) 26
Round 1 81 Ross SMITH / Renuga VEERAN 21-5 / 21-2 Arthur LUONG / KURAMOCHI Ryo (690*) 16
Round 1 (455*) TIEN Jen Chieh / Kristen TSAI 21-18 / 21-17 Nathan OSBORNE / Grace GAO 710 27
Round 1 (256*) Kennevic ASUNCION / Eva LEE 21-16 / 16-21 / 21-17 Koen RIDDER / Laura CHOINET 316 41
Round 1 (456*) Calvin CHE / Qingzi OUYANG W.O. CHEN Zhuofu / XIONG Mengjing - 0
Round 1 59 Oliver LEYDON-DAVIS / Susannah LEYDON-DAVIS W.O. LU Kai / YU Xiaohan - 0
Round 1 - Wilson Joseph Wilson Joseph II / Joella Geva DE VERA W.O. Lino MUNOZ / Cynthia GONZALEZ 66 0
Round 2 17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-7 / 21-9 Calvin CHE / Qingzi OUYANG (456*) 13
Round 2 266 Toby NG / Alex BRUCE 15-21 / 25-23 / 22-20 WANG Yilyu / HUANG Yaqiong 153 45
Round 2 202 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 22-20 / 22-20 Jelle MAAS / Iris TABELING 49 29
Round 2 235 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 23-21 / 21-14 ZHANG Ningyi / DU Peng 188 31
Round 2 485 Adrian LIU / Joycelyn KO 16-21 / 21-12 / 21-19 Ross SMITH / Renuga VEERAN 81 40
Round 2 29 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-19 / 21-16 TIEN Jen Chieh / Kristen TSAI (455*) 36
Round 2 (256*) Kennevic ASUNCION / Eva LEE 21-14 / 19-21 / 21-12 Oliver LEYDON-DAVIS / Susannah LEYDON-DAVIS 59 40
Round 2 26 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI W.O. Wilson Joseph Wilson Joseph II / Joella Geva DE VERA - 0
Quarter-final 17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 22-20 / 21-9 Toby NG / Alex BRUCE 266 23
Quarter-final 235 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-11 Hock Lai LEE / Phyllis CHAN 202 27
Quarter-final 29 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 18-21 / 21-10 / 21-8 Adrian LIU / Joycelyn KO 485 46
Quarter-final (256*) Kennevic ASUNCION / Eva LEE 21-9 / 21-10 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 26 20
Semi-final 17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 22-24 / 21-15 / 21-13 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 235 51
Semi-final 29 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-19 / 21-15 Kennevic ASUNCION / Eva LEE (256*) 33
Final 17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-13 / 21-10 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 29 27
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 63 4 10.0% 2155 71.83 00:26:08 2.75 1 3.3%
MS 60 134 14 23.3% 4545 75.75 00:32:41 2.32 5 8.3%
WD 13 29 3 23.1% 946 72.77 00:29:55 2.43 0 0.0%
WS 28 63 7 25.0% 2135 76.25 00:33:24 2.28 1 3.6%
XD 22 51 7 31.8% 1771 80.5 00:30:38 2.63 0 0.0%
Total 153 340 35 22.2% 11552 75.5 00:31:00 2.44 7 4.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 12 2 85.7%
Hong Kong 10 2 83.3%
Sweden 4 1 80.0%
Thailand 24 8 75.0%
China 12 6 66.7%
Spain 4 2 66.7%
Macau 2 1 66.7%
India 2 1 66.7%
Japan 16 9 64.0%
Netherlands 15 9 62.5%
Singapore 3 2 60.0%
Philippines 4 4 50.0%
Chinese Taipei 3 3 50.0%
Denmark 2 2 50.0%
Czech Republic 2 2 50.0%
Austria 5 8 38.5%
U.S.A. 13 21 38.2%
New Zealand 3 6 33.3%
France 1 2 33.3%
Canada 23 57 28.7%
Australia 1 3 25.0%
Mexico 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
England 0 2 0.0%
Switzerland 0 2 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Alex LANIER Takuma OBAYASHI 21-12 / 12-21 / 21-13
2019 LI Shifeng PARUPALLI Kashyap 20-22 / 21-14 / 21-17
2018 LU Guangzu Minoru KOGA 21-15 / 21-10
2017 Kanta TSUNEYAMA Kento MOMOTA 22-20 / 14-21 / 21-14
2016 SAI PRANEETH B. LEE Hyun Il 21-12 / 21-10
2015 LEE Chong Wei NG Ka Long Angus 21-17 / 21-13
2014 LEE Hyun Il NG Ka Long Angus 21-16 / 21-14
2013 Chun Seang TAN Eric PANG 15-21 / 21-11 / 21-16
2012 CHOU Tien Chen LIN Yu Hsien 15-21 / 21-16 / 21-9
2011 Marc ZWIEBLER Taufik HIDAYAT 21-13 / 25-23
2010 Taufik HIDAYAT Brice LEVERDEZ 21-15 / 21-11
2007 Tsuen Seng LEE Jun TAKEMURA 21-13 / 21-18
2006 Toby HONEY Richard VAUGHAN W.O.
2005 HARIAWAN SUENG Hwan Lee 15-10 / 5-15 / 15-8
2004 Aamir GHAFFAR HUANG Chien-Jung 15-4 / 15-9
2003 HONG Seung Ki Andrew SOUTH 9-15 / 15-13 / 15-5
2002 Colin HAUGHTON Aamir GHAFFAR 12-15 / 15-11 / 15-7
2000 Jyri AALTO Richard VAUGHAN 15-12 / 7-15 / 15-9
1999 Brian ABRA Marlon SAMUEL 15-3 / 15-9
1995 LEE Kwang Jin AHN Jae Chang 11-15 / 15-13 / 15-8
1994 Tiong Ping LIOE Jeroen VAN DIJK 13-15 / 15-7 / 15-10
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Peter ESPERSEN 15-12 / 15-9
1992 AHN Jae Chang LIU Jun 15-13 / 15-7
1991 Stephen P BUTLER Andreij ANTROPOV 17-15 / 15-12
1990 PERMADI Fung Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-2
1989 Anders W NIELSEN Matthew A SMITH 15-4 / 15-1