All England  

Tournament Name: All England Championships 1991
Tournament Dates: 17/03/1991-17/03/1991
Location: England, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Yongbo / TIAN Bingyi KIM Moon Soo / PARK Joo Bong
MS Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO
WD CHUNG So Young / HWANG Hye Young Kimiko JINNAI / Hisako MORI
WS Susi SUSANTI Sarwendah KUSUMAWARDHANI
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee Thomas LUND / Pernille DUPONT

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (38*) Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 1-15 / 15-8 / 15-12 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (11*) 0
Round 1 (59*) Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN 15-9 / 15-9 Henrik JESSEN (DEC`D) / Peter KNUDSEN - 0
Round 1 (35*) AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun 15-4 / 15-6 Robert NOCK / Steffan PANDYA (108*) 0
Round 1 (14*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 17-16 / 15-5 Morten KNUDSEN / Lars PEDERSEN (391*) 0
Round 1 (26*) Andy B GOODE / Chris HUNT 15-13 / 15-11 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (10*) 0
Round 1 (16*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 11-15 / 15-11 / 15-4 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (6*) 0
Round 1 - Thomas KIRKEGAARD / Claus OVERBECK 11-15 / 17-14 / 15-13 Trevor DARLINGTON / Paul A HOLDEN (148*) 0
Round 1 (66*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-8 / 15-4 Morten SANDAL / Claus SIMONSEN (134*) 0
Round 2 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-2 / 15-2 Masami OSANAI / Tatsuya YANAGIYA (93*) 0
Round 2 (38*) Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 15-9 / 15-5 Nick PONTING / Dave WRIGHT (18*) 0
Round 2 (15*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-7 / 17-14 Peter BUCH / Jens MEIBOM (138*) 0
Round 2 - Christian JAKOBSEN / Henning KRISTENSEN 15-11 / 15-6 Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN (59*) 0
Round 2 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 13-15 / 15-12 / 15-4 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (8*) 0
Round 2 (40*) Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG 15-7 / 15-11 AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun (35*) 0
Round 2 (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-10 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (27*) 0
Round 2 (14*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 10-15 / 15-9 / 15-12 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (41*) 0
Round 2 (26*) Andy B GOODE / Chris HUNT 15-10 / 15-10 Chris BRUIL / Alex MEIJER (51*) 0
Round 2 (9*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-5 / 15-2 Erik LIA / Hans SPERRE (31*) 0
Round 2 (16*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-6 / 15-6 Peter BUSCH JENSEN / Peter LEHWALD - 0
Round 2 (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-11 / 15-5 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (245*) 0
Round 2 - Thomas KIRKEGAARD / Claus OVERBECK 15-8 / 7-15 / 15-13 Torben CARLSEN / Henrik GEISLER JENSEN - 0
Round 2 (19*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-7 Michael KECK / Robert NEUMANN - 0
Round 2 (7*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-7 / 15-10 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (66*) 0
Round 2 (17*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-7 / 18-14 Rashid SIDEK / Razif SIDEK - 0
Round 3 (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-4 / 15-1 Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN (38*) 0
Round 3 (15*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-2 / 15-7 Christian JAKOBSEN / Henning KRISTENSEN - 0
Round 3 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-9 / 15-10 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (40*) 0
Round 3 (14*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 9-15 / 15-13 / 15-8 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (3*) 0
Round 3 (9*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-1 / 15-3 Andy B GOODE / Chris HUNT (26*) 0
Round 3 (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-12 / 15-1 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (16*) 0
Round 3 (19*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-2 Thomas KIRKEGAARD / Claus OVERBECK - 0
Round 3 (17*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 11-15 / 15-13 / 15-8 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (7*) 0
Quarter-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-3 / 15-8 CHEN Hongyong / CHEN Kang (15*) 0
Quarter-final (14*) HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin 15-9 / 15-5 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (4*) 0
Quarter-final (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 16-18 / 15-11 / 15-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (9*) 0
Quarter-final (17*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 5-15 / 15-9 / 15-8 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (19*) 0
Semi-final (2*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 12-15 / 15-8 / 15-7 HUANG Zhanzhong / ZHENG Yumin (14*) 0
Semi-final (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-7 / 15-9 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (17*) 0
Final (5*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 12-15 / 15-7 / 15-8 KIM Moon Soo / PARK Joo Bong (2*) 0
MS
Round 1 (12*) Jianhua ZHAO 17-14 / 15-9 Sompol KUKASEMKIJ (9*) 0
Round 1 (5*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-9 Jens OLSSON (23*) 0
Round 1 (44*) KIM Hak Kyun 15-8 / 15-0 Steffan PANDYA (172*) 0
Round 1 (70*) Soren B NIELSEN 18-14 / 15-10 Jens MEIBOM (97*) 0
Round 1 (10*) Morten FROST HANSEN 15-3 / 15-3 Kerrin HARRISON (136*) 0
Round 1 (24*) Andreij ANTROPOV 15-13 / 15-10 Thomas KIRKEGAARD (174*) 0
Round 1 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-2 Johnny SORENSEN (64*) 0
Round 1 (132*) Matthew A SMITH 15-8 / 15-3 Iain SYDIE (58*) 0
Round 1 (3*) Kok Keong FOO 15-11 / 15-10 Michael SOGAARD (37*) 0
Round 1 (6*) Hermawan SUSANTO 15-7 / 15-7 Peter M SHEPPERD - 0
Round 1 (29*) Jens Peter NIERHOFF 15-3 / 15-12 Jorgen TUVESSON (51*) 0
Round 1 (76*) CHEN Rong 15-5 / 15-10 Chris BRUIL (45*) 0
Round 1 (4*) PERMADI Fung 15-7 / 15-12 Hans SPERRE (65*) 0
Round 1 (13*) Darren J HALL 15-6 / 15-2 Hideaki MOTOYAMA (177*) 0
Round 1 (40*) Jeroen VAN DIJK 15-12 / 15-2 Jim MAILER - 0
Round 1 (31*) Claus THOMSEN 15-10 / 15-7 Pontus JANTTI (14*) 0
Round 1 (71*) Hiroki ETO 15-12 / 15-7 Jaimie DAWSON (99*) 0
Round 1 (139*) Peter J. BUSH 15-10 / 10-15 / 15-13 WEI Yan (78*) 0
Round 1 (17*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-10 Broddi KRISTJANSSON (441*) 0
Round 1 (8*) Eddy KURNIAWAN 15-5 / 15-10 Morten HUMMELMOSE (406*) 0
Round 1 (22*) Stephen P BUTLER 15-10 / 11-15 / 17-14 Yoke Meng KWAN (21*) 0
Round 1 (32*) LEE Kwang Jin 9-15 / 15-7 / 15-6 Jonas HERRGARDH (62*) 0
Round 1 (15*) WU Wenkai 15-9 / 15-4 Ib FREDERIKSEN (26*) 0
Round 1 (108*) Torben CARLSEN 15-4 / 15-5 Peter KNOWLES (86*) 0
Round 1 (11*) Thomas STUER-LAURIDSEN 12-6 / 1-0 Anders W NIELSEN (20*) 0
Round 1 (2*) Rashid SIDEK 15-9 / 15-1 Peter AXELSSON (25*) 0
Round 1 (254*) Peter ESPERSEN 15-12 / 15-1 U. Vimal Kumar (46*) 0
Round 1 (104*) Claus OVERBECK 15-5 / 15-6 Nitin PANESAR (303*) 0
Round 1 (184*) Kent Waede HANSEN 15-9 / 15-9 Peter A SMITH (392*) 0
Round 1 (1*) Ardy B WIRANATA 14-17 / 15-4 / 15-12 LIU Jun (16*) 0
Round 1 (333*) Kevin SCOTT W.O. Chris JOGIS (42*) 0
Round 1 (36*) AHN Jae Chang W.O. Pierre PELUPESSY (81*) 0
Round 2 (12*) Jianhua ZHAO 17-14 / 15-8 Joko SUPRIANTO (5*) 0
Round 2 (44*) KIM Hak Kyun 15-11 / 15-5 Soren B NIELSEN (70*) 0
Round 2 (10*) Morten FROST HANSEN 15-8 / 15-9 Andreij ANTROPOV (24*) 0
Round 2 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-4 / 15-4 Matthew A SMITH (132*) 0
Round 2 (3*) Kok Keong FOO 12-15 / 17-15 / 15-9 Hermawan SUSANTO (6*) 0
Round 2 (29*) Jens Peter NIERHOFF 12-15 / 15-11 / 15-4 CHEN Rong (76*) 0
Round 2 (13*) Darren J HALL 9-15 / 15-12 / 15-10 PERMADI Fung (4*) 0
Round 2 (31*) Claus THOMSEN 15-5 / 15-11 Jeroen VAN DIJK (40*) 0
Round 2 (333*) Kevin SCOTT 18-13 / 15-12 Hiroki ETO (71*) 0
Round 2 (17*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-9 Peter J. BUSH (139*) 0
Round 2 (22*) Stephen P BUTLER 15-6 / 15-4 Eddy KURNIAWAN (8*) 0
Round 2 (15*) WU Wenkai 15-8 / 15-8 LEE Kwang Jin (32*) 0
Round 2 (36*) AHN Jae Chang 15-2 / 15-5 Torben CARLSEN (108*) 0
Round 2 (11*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 8-15 / 15-4 Rashid SIDEK (2*) 0
Round 2 (254*) Peter ESPERSEN 9-15 / 15-12 / 15-7 Claus OVERBECK (104*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-5 Kent Waede HANSEN (184*) 0
Round 3 (12*) Jianhua ZHAO 17-16 / 7-15 / 15-9 KIM Hak Kyun (44*) 0
Round 3 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-8 Morten FROST HANSEN (10*) 0
Round 3 (3*) Kok Keong FOO 12-15 / 15-12 / 15-2 Jens Peter NIERHOFF (29*) 0
Round 3 (13*) Darren J HALL 15-8 / 15-5 Claus THOMSEN (31*) 0
Round 3 (17*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-8 Kevin SCOTT (333*) 0
Round 3 (15*) WU Wenkai 15-7 / 15-5 Stephen P BUTLER (22*) 0
Round 3 (11*) Thomas STUER-LAURIDSEN 17-16 / 16-18 / 15-12 AHN Jae Chang (36*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-12 / 15-6 Peter ESPERSEN (254*) 0
Quarter-final (12*) Jianhua ZHAO 9-15 / 17-15 / 15-0 Allan BUDI KUSUMA (7*) 0
Quarter-final (3*) Kok Keong FOO 15-8 / 15-10 Darren J HALL (13*) 0
Quarter-final (15*) WU Wenkai 15-17 / 15-4 / 15-6 Poul-Erik HOYER (17*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-11 / 15-3 Thomas STUER-LAURIDSEN (11*) 0
Semi-final (3*) Kok Keong FOO 15-11 / 15-7 Jianhua ZHAO (12*) 0
Semi-final (1*) Ardy B WIRANATA 8-15 / 17-16 / 15-5 WU Wenkai (15*) 0
Final (1*) Ardy B WIRANATA 15-12 / 15-10 Kok Keong FOO (3*) 0
WD
Round 1 (15*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-10 / 15-11 Julie BRADBURY / Cheryl JOHNSON (43*) 0
Round 1 (134*) Lisa CAMPBELL / Rhonda CATOR 15-12 / 12-15 / 15-6 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (447*) 0
Round 1 (90*) PAN Li / WU Yuhong 15-7 / 15-4 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (20*) 0
Round 1 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-3 / 15-9 Joanne GOODE / Alison HUMBY (49*) 0
Round 1 (19*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 16-17 / 15-3 / 15-10 Helene KIRKEGAARD / Lotte THOMSEN - 0
Round 1 (45*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-8 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (4*) 0
Round 1 (18*) Elena RYBKHINA / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-6 / 15-12 Tina LINDHARDT / Marianne RASMUSSEN (203*) 0
Round 1 - Joanne MUGGERIDGE / Anne Mette VAN DIJK 15-2 / 15-12 Charlotte BORNEMANN / Heidi DOSSING-EIBER (192*) 0
Round 1 (14*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-6 / 15-4 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (11*) 0
Round 1 (9*) Denyse JULIEN / Doris PICHE 15-5 / 18-14 Elinor MIDDLEMISS / Jennifer WILLIAMSON (37*) 0
Round 1 (3*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-7 / 15-5 Tracy HUTCHINSON / Haruko YACHI - 0
Round 1 - Gillian C GOWERS / Sara SANKEY 15-11 / 15-4 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (26*) 0
Round 1 (10*) GIL Young Ah / SHIM Eun Jung 15-2 / 15-1 Tanja BERG / Charlotte MADSEN (53*) 0
Round 1 (30*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-6 / 15-0 Birgitte HINDSE / Trine JOHANSSON - 0
Round 1 (16*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-4 / 15-3 Natalja IVANOVA / Viktoriya PRON - 0
Round 1 (7*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN W.O. Somharuthai JAROENSIRI / Pornsawan PLUNGWECH (27*) 0
Round 2 (15*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-7 / 15-2 Lisa CAMPBELL / Rhonda CATOR (134*) 0
Round 2 (90*) PAN Li / WU Yuhong 15-9 / 15-12 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (7*) 0
Round 2 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-10 / 15-7 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (19*) 0
Round 2 (45*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-6 / 15-1 Elena RYBKHINA / Vlada TCHERNIAVSKAIA (18*) 0
Round 2 (14*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 18-13 / 15-4 Joanne MUGGERIDGE / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 2 (3*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-6 / 15-12 Denyse JULIEN / Doris PICHE (9*) 0
Round 2 - Gillian C GOWERS / Sara SANKEY 11-15 / 18-15 / 15-12 GIL Young Ah / SHIM Eun Jung (10*) 0
Round 2 (16*) GUAN Weizhen / NONG Qunhua 15-6 / 15-9 FINARSIH / Lili TAMPI (30*) 0
Quarter-final (15*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-3 / 15-7 PAN Li / WU Yuhong (90*) 0
Quarter-final (45*) Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN 15-11 / 15-6 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (2*) 0
Quarter-final (14*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 17-16 / 6-15 / 15-7 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (3*) 0
Quarter-final - Gillian C GOWERS / Sara SANKEY 18-15 / 12-15 / 15-12 GUAN Weizhen / NONG Qunhua (16*) 0
Semi-final (15*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-11 / 12-15 / 15-10 Gillian M. CLARK / Nettie NIELSEN (45*) 0
Semi-final (14*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-3 / 15-1 Gillian C GOWERS / Sara SANKEY - 0
Final (15*) CHUNG So Young / HWANG Hye Young 15-5 / 15-3 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (14*) 0
WS
Round 1 (14*) Denyse JULIEN 11-7 / 11-3 Sarah HORE (199*) 0
Round 1 (38*) GIL Young Ah 11-3 / 11-9 Kazue KANAI (85*) 0
Round 1 (23*) Christine GANDRUP 11-5 / 11-2 Helle H ANDERSEN (32*) 0
Round 1 (126*) Harumi KOHHARA 11-2 / 12-9 Vlada TCHERNIAVSKAIA (25*) 0
Round 1 (36*) Julie BRADBURY 11-7 / 10-12 / 11-4 Birgitte HINDSE - 0
Round 1 (12*) Eline COENE 11-8 / 11-1 Alison HUMBY (79*) 0
Round 1 (37*) SHIM Eun Jung 11-4 / 11-1 Anne GIBSON (35*) 0
Round 1 (86*) Natalja IVANOVA 11-7 / 12-10 Suzanne LOUIS-LANE (303*) 0
Round 1 (15*) Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-3 Hisako MIZUI (34*) 0
Round 1 (21*) Astrid VAN DER KNAAP 11-6 / 12-9 Helene KIRKEGAARD (77*) 0
Round 1 (22*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-6 / 10-12 / 11-0 Haruko YACHI (145*) 0
Round 1 (9*) Elena RYBKHINA 11-5 / 11-3 Tracy HUTCHINSON (44*) 0
Round 1 (18*) Joanne MUGGERIDGE 11-8 / 2-11 / 11-4 Catrine BENGTSSON (27*) 0
Round 1 (63*) BANG Soo Hyun 11-1 / 11-2 Rhonda CATOR (33*) 0
Round 1 (137*) Rhona S ROBERTSON W.O. Maiken MORK (70*) 0
Round 1 (20*) Doris PICHE W.O. Felicity GALLUP (50*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-1 Pornsawan PLUNGWECH (26*) 0
Round 2 (14*) Denyse JULIEN 11-2 / 11-3 Rhona S ROBERTSON (137*) 0
Round 2 (91*) HU Ning 11-7 / 9-12 / 11-2 Helen S TROKE (8*) 0
Round 2 (38*) GIL Young Ah 9-12 / 11-9 / 11-8 Christine GANDRUP (23*) 0
Round 2 (3*) HUANG Hua 11-0 / 11-2 Julia MANN (75*) 0
Round 2 (126*) Harumi KOHHARA 11-12 / 11-3 / 12-9 Julie BRADBURY (36*) 0
Round 2 (5*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 7-11 / 11-5 / 11-3 Katrin SCHMIDT (39*) 0
Round 2 (37*) SHIM Eun Jung 11-7 / 10-12 / 11-3 Eline COENE (12*) 0
Round 2 (15*) Somharuthai JAROENSIRI 11-8 / 12-10 Natalja IVANOVA (86*) 0
Round 2 (13*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-3 / 11-3 Maria de la Paz LUNA (56*) 0
Round 2 (20*) Doris PICHE 11-9 / 11-6 Astrid VAN DER KNAAP (21*) 0
Round 2 (4*) ZHOU Lei 11-2 / 11-1 Jeannette KUHL (107*) 0
Round 2 (9*) Elena RYBKHINA 12-9 / 11-8 Erica VAN DEN HEUVEL (22*) 0
Round 2 (11*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-3 Gillian MARTIN (149*) 0
Round 2 (63*) BANG Soo Hyun 6-11 / 11-3 / 11-6 Joanne MUGGERIDGE (18*) 0
Round 2 (10*) TANG Jiuhong 11-2 / 11-5 Lisbet STUER-LAURIDSEN (66*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-4 Denyse JULIEN (14*) 0
Round 3 (91*) HU Ning 12-10 / 12-10 GIL Young Ah (38*) 0
Round 3 (3*) HUANG Hua 11-8 / 11-1 Harumi KOHHARA (126*) 0
Round 3 (37*) SHIM Eun Jung 3-11 / 11-6 / 11-5 Pernille NEDERGAARD JESSEN (5*) 0
Round 3 (13*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-3 / 11-7 Somharuthai JAROENSIRI (15*) 0
Round 3 (4*) ZHOU Lei 11-5 / 7-11 / 11-1 Doris PICHE (20*) 0
Round 3 (11*) Camilla MARTIN 7-11 / 11-4 / 11-4 Elena RYBKHINA (9*) 0
Round 3 (10*) TANG Jiuhong 10-12 / 11-7 / 11-2 BANG Soo Hyun (63*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-0 HU Ning (91*) 0
Quarter-final (3*) HUANG Hua 11-5 / 11-1 SHIM Eun Jung (37*) 0
Quarter-final (13*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-1 / 11-4 ZHOU Lei (4*) 0
Quarter-final (10*) TANG Jiuhong 11-4 / 11-1 Camilla MARTIN (11*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 12-10 HUANG Hua (3*) 0
Semi-final (13*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-5 / 10-12 / 11-8 TANG Jiuhong (10*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 0-11 / 11-2 / 11-6 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (13*) 0
XD
Round 1 (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-2 / 15-3 Claus OVERBECK / Birgitte HINDSE - 0
Round 1 - Andy B GOODE / Sara SANKEY 15-7 / 15-6 Michael SOGAARD / Nettie NIELSEN (156*) 0
Round 1 (34*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 12-15 / 15-6 / 15-5 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (5*) 0
Round 1 (58*) Peter BUCH / Charlotte BORNEMANN 15-9 / 10-15 / 15-6 Kerrin HARRISON / Tammy JENKINS - 0
Round 1 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-10 / 15-6 Paul KONG / Rhonda CATOR - 0
Round 1 - Dave WRIGHT / Cheryl JOHNSON 12-15 / 15-3 / 18-4 Nikolaj ZUEV / Viktoriya PRON (616*) 0
Round 1 - Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-12 / 15-7 Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN (10*) 0
Round 1 - Simon ARCHER / Joanne DAVIES 15-12 / 10-15 / 15-10 Mike BITTEN / Doris PICHE (26*) 0
Round 1 (8*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-7 / 15-8 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA (177*) 0
Round 1 (37*) Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-2 / 15-11 Bernd SCHWITZGEBEL / Kerstin UBBEN (65*) 0
Round 1 - LEE Sang Bok / BANG Soo Hyun 15-7 / 15-6 Peter BUSCH JENSEN / Charlotte MADSEN - 0
Round 1 (6*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-4 / 15-5 Nick PONTING / Joanne GOODE (82*) 0
Round 1 (7*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-7 / 15-9 Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS (48*) 0
Round 1 (2*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-9 Eddy HARTONO / Lili TAMPI (85*) 0
Round 1 (208*) Chris HUNT / Karen T. CHAPMAN 15-5 / 15-12 Morten CHRISTENSEN / Jeanette KOLDSOE - 0
Round 1 (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 17-14 SHON Jin Hwan / CHUNG So Young (19*) 0
Round 2 (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-2 / 15-6 Andy B GOODE / Sara SANKEY - 0
Round 2 (34*) Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 15-7 / 15-10 Peter BUCH / Charlotte BORNEMANN (58*) 0
Round 2 (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-10 / 15-4 Dave WRIGHT / Cheryl JOHNSON - 0
Round 2 - Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-0 / 15-5 Simon ARCHER / Joanne DAVIES - 0
Round 2 (37*) Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL 7-15 / 15-5 / 15-8 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (8*) 0
Round 2 (6*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-11 / 18-16 LEE Sang Bok / BANG Soo Hyun - 0
Round 2 (7*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-8 / 5-15 / 15-8 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (2*) 0
Round 2 (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-4 / 16-17 / 15-7 Chris HUNT / Karen T. CHAPMAN (208*) 0
Quarter-final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-8 / 15-7 Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP (34*) 0
Quarter-final (4*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-11 / 15-10 Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Quarter-final (6*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-8 / 15-5 Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL (37*) 0
Quarter-final (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-3 / 15-6 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN (7*) 0
Semi-final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-10 / 18-15 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (4*) 0
Semi-final (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 18-14 / 15-11 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (6*) 0
Final (1*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-10 / 10-15 / 15-4 Thomas LUND / Pernille DUPONT (3*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 39 90 12 30.8% 2091 53.62 00:00:00 0 0 0.0%
MS 61 137 15 24.6% 3188 52.26 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 66 6 20.0% 1510 50.33 00:00:00 0 0 0.0%
WS 45 105 15 33.3% 1711 38.02 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 70 8 25.8% 1610 51.94 00:00:00 0 0 0.0%
Total 206 468 56 27.2% 10110 49.08 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 4 1 80.0%
Brunei Darussalem 3 1 75.0%
U.S.A. 3 1 75.0%
China 27 10 73.0%
Korea 28 12 70.0%
Indonesia 20 10 66.7%
Canada 10 7 58.8%
Malaysia 7 6 53.8%
Denmark 49 56 46.7%
Russia 6 7 46.2%
Japan 10 12 45.5%
Sweden 9 12 42.9%
England 22 34 39.3%
Netherlands 3 6 33.3%
Thailand 2 4 33.3%
Chinese Taipei 1 2 33.3%
Australia 1 3 25.0%
Scotland 1 7 12.5%
Mexico 0 1 0.0%
India 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Iceland 0 1 0.0%
Norway 0 2 0.0%
Belarus 0 2 0.0%
New Zealand 0 3 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10