Chinese Taipei Masters  

Tournament Name: Chinese Taipei Masters
Tournament Dates: 11/10/2016-16/10/2016
Location: Chinese Taipei, Taipei
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin
MS Sourabh VERMA LIEW Daren
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO
WS Ayumi MINE Saena KAWAKAMI
XD TANG Chun Man / TSE Ying Suet Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 11-9 / 11-9 / 13-11 HO Wai Lun / TAM Chun Hei 468 27
Round 1 159 LIN Shang Kai / LU Ching Yao 11-9 / 11-6 / 11-7 Yoshiki TSUKAMOTO / Shunsuke YAMAMURA 208 27
Round 1 93 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 15-13 / 11-9 / 5-11 / 10-12 / 11-9 Trawut POTIENG / Nanthakarn YORDPHAISONG 307 56
Round 1 65 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 7-11 / 12-10 / 11-8 / 12-10 Wei Chen LIU / YANG Po Han 74 38
Round 1 40 Hardianto HARDIANTO / Kenas Adi HARYANTO 12-14 / 15-13 / 6-11 / 11-5 / 11-7 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 132 53
Round 1 - Hee Chun MAK / YEUNG Shing Choi 5-11 / 11-5 / 11-4 / 11-4 Tung Yuan SHANG / WANG Chih Hao 614 23
Round 1 68 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 12-10 / 11-9 / 11-8 LEE Chia-Han / WU Yuan Cheng 202 23
Round 1 89 CHANG Ko-Chi / LIANG Jui Wei 11-4 / 11-7 / 5-11 / 11-9 CHANG Tak Ching / LI Kuen Hon 641 25
Round 1 117 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 11-9 / 11-9 / 11-9 LIU Wei Chi / LU Chia Hung - 23
Round 1 85 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 11-7 / 8-11 / 11-8 / 11-8 LIM Khim Wah / Jian Guo ONG 63 58
Round 1 41 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 11-8 / 11-7 / 12-10 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH - 22
Round 1 42 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 11-9 / 11-9 / 11-9 Chee Tean TAN / TAN Wee Gieen 64 25
Round 1 614 OU Jardon / YANG Po-Hsuan 3-1 Ret. LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 45 2
Round 1 61 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 9-11 / 13-11 / 11-5 / 11-8 LIN Sheng Chieh / LU Chen 241 34
Round 1 - HUNG Ying Yuan / LIN Chia Hao 9-11 / 7-11 / 11-5 / 11-9 / 11-9 OR Chin Chung / TANG Chun Man 35 41
Round 2 17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 11-7 / 7-11 / 11-6 / 11-4 LIN Shang Kai / LU Ching Yao 159 32
Round 2 65 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 11-5 / 11-9 / 11-3 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN / Jagdish SINGH 93 23
Round 2 - Hee Chun MAK / YEUNG Shing Choi 7-11 / 11-5 / 4-11 / 11-6 / 11-3 Hardianto HARDIANTO / Kenas Adi HARYANTO 40 33
Round 2 68 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 11-2 / 11-7 / 11-4 CHANG Ko-Chi / LIANG Jui Wei 89 19
Round 2 85 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 13-11 / 9-11 / 12-10 / 11-6 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 117 40
Round 2 41 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 11-8 / 11-8 / 11-6 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 42 20
Round 2 56 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 11-5 / 15-13 / 9-11 / 11-8 OU Jardon / YANG Po-Hsuan 614 31
Round 2 61 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 11-5 / 11-9 / 11-5 HUNG Ying Yuan / LIN Chia Hao - 18
Quarter-final 17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 11-3 / 11-6 / 12-10 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 65 19
Quarter-final 68 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 11-9 / 11-7 / 11-2 Hee Chun MAK / YEUNG Shing Choi - 21
Quarter-final 41 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5-11 / 9-11 / 11-6 / 11-7 / 11-5 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 85 42
Quarter-final 61 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 11-8 / 3-11 / 9-11 / 11-9 / 11-6 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 56 41
Semi-final 17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 11-6 / 11-9 / 9-11 / 8-11 / 11-5 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 68 43
Semi-final 41 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 6-11 / 6-11 / 11-5 / 11-5 / 11-8 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 61 40
Final 41 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 11-6 / 11-6 / 11-13 / 9-11 / 12-10 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 17 57
MS
Round 1 88 LEE Cheuk Yiu 11-6 / 11-7 / 11-7 Hin Shun WONG 363 23
Round 1 647 TENG Shih Hua 11-4 / 11-1 / 11-2 Yehezkiel Fritz MAINAKY 327 21
Round 1 163 Chun Seang TAN 9-11 / 11-8 / 11-4 / 5-11 / 11-7 Kantaphon WANGCHAROEN 167 54
Round 1 133 SHIH Kuei Chun 11-7 / 15-14 / 4-11 / 11-2 Shreyansh JAISWAL 141 29
Round 1 177 Kodai NARAOKA 7-11 / 11-5 / 11-5 / 11-9 Jaspar Woon Chai YU 327 35
Round 1 773 Kento HORIUCHI 11-6 / 11-3 / 11-5 Nathaniel Ernestan SULISTYO 258 18
Round 1 82 Sourabh VERMA 12-10 / 11-3 / 11-5 Yi-Hsiang YANG 224 25
Round 1 245 Yusuke ONODERA 11-13 / 11-6 / 11-4 / 11-8 Wisnu Yuli PRASETYO 204 46
Round 1 142 Suppanyu AVIHINGSANON 10-12 / 11-8 / 11-6 / 11-8 LIN Chia Hsuan 184 41
Round 1 160 HSU Jui Ting 11-8 / 9-11 / 11-6 / 9-11 / 11-8 LEE Chak Wai 294 38
Round 1 192 HSUEH Hsuan Yi 11-8 / 11-6 / 11-5 Kantawat LEELAVECHABUTR 233 28
Round 1 196 YANG Chih Chieh 6-2 Ret. Rahul Yadav CHITTABOINA 165 6
Round 1 124 Andre MARTEEN 11-7 / 11-9 / 11-1 YANG Chih Hsun 188 20
Round 1 106 LIEW Daren 1-11 / 11-6 / 10-12 / 12-10 / 11-9 Chia Hao LEE 189 51
Round 1 226 Shesar Hiren RHUSTAVITO 11-8 / 11-7 / 11-4 CHU Han Chou 316 21
Round 1 216 LU Chia Hung 11-4 / 11-8 / 11-13 / 7-11 / 11-4 Krishna Adi NUGRAHA 166 53
Round 2 22 HSU Jen Hao 9-11 / 11-7 / 11-8 / 11-8 LEE Cheuk Yiu 88 45
Round 2 647 TENG Shih Hua 11-8 / 11-7 / 2-11 / 11-9 KUO Ching-Hung 285 37
Round 2 163 Chun Seang TAN 11-5 / 11-4 / 11-9 Muhammad Bayu PANGISTHU 107 21
Round 2 133 SHIH Kuei Chun 11-8 / 11-8 / 9-11 / 8-11 / 11-6 LIU Wei Chi 215 42
Round 2 177 Kodai NARAOKA 7-11 / 13-11 / 11-5 / 11-7 Jacob MALIEKAL 83 44
Round 2 773 Kento HORIUCHI 7-11 / 11-8 / 11-8 / 11-6 Naohiro MATSUKAWA 450 36
Round 2 82 Sourabh VERMA 11-6 / 8-11 / 12-10 / 11-3 Hashiru SHIMONO 101 41
Round 2 336 Ryotaro MARUO 5-11 / 11-9 / 11-7 / 7-11 / 11-9 Yusuke ONODERA 245 52
Round 2 142 Suppanyu AVIHINGSANON 6-11 / 11-9 / 14-12 / 11-4 Koki WATANABE 183 39
Round 2 64 LIN Yu Hsien 12-10 / 11-9 / 15-13 HSU Jui Ting 160 31
Round 2 192 HSUEH Hsuan Yi 11-8 / 11-7 / 14-12 Henrikho KHO WIBOWO 210 26
Round 2 46 Kanta TSUNEYAMA 11-8 / 11-9 / 11-5 YANG Chih Chieh 196 27
Round 2 207 Adulrach NAMKUL 11-8 / 11-8 / 12-10 Andre MARTEEN 124 31
Round 2 106 LIEW Daren 11-6 / 4-11 / 11-7 / 8-11 / 11-6 Firman Abdul KHOLIK 93 49
Round 2 226 Shesar Hiren RHUSTAVITO 11-1 / 11-3 / 11-7 Chi Yu LO 647 14
Round 2 216 LU Chia Hung 12-10 / 6-11 / 11-3 / 11-4 Sameer VERMA 41 34
Round 3 22 HSU Jen Hao 11-9 / 11-9 / 11-6 TENG Shih Hua 647 32
Round 3 163 Chun Seang TAN 9-11 / 11-6 / 11-6 / 11-9 SHIH Kuei Chun 133 34
Round 3 773 Kento HORIUCHI 12-10 / 11-8 / 9-11 / 11-6 Kodai NARAOKA 177 48
Round 3 82 Sourabh VERMA 11-6 / 11-8 / 11-6 Ryotaro MARUO 336 31
Round 3 64 LIN Yu Hsien 9-11 / 11-8 / 15-13 / 11-2 Suppanyu AVIHINGSANON 142 47
Round 3 192 HSUEH Hsuan Yi 11-8 / 11-13 / 11-5 / 8-11 / 11-4 Kanta TSUNEYAMA 46 49
Round 3 106 LIEW Daren 11-9 / 9-11 / 11-9 / 11-7 Adulrach NAMKUL 207 42
Round 3 226 Shesar Hiren RHUSTAVITO 11-7 / 11-8 / 14-12 LU Chia Hung 216 31
Quarter-final 22 HSU Jen Hao 6-11 / 11-4 / 13-15 / 11-5 / 11-9 Chun Seang TAN 163 62
Quarter-final 82 Sourabh VERMA 7-11 / 11-1 / 11-3 / 11-7 Kento HORIUCHI 773 31
Quarter-final 64 LIN Yu Hsien 11-6 / 6-11 / 11-6 / 11-6 HSUEH Hsuan Yi 192 42
Quarter-final 106 LIEW Daren 11-8 / 11-3 / 11-2 Shesar Hiren RHUSTAVITO 226 23
Semi-final 82 Sourabh VERMA 11-4 / 11-7 / 11-9 HSU Jen Hao 22 33
Semi-final 106 LIEW Daren 11-9 / 6-11 / 11-3 / 12-10 LIN Yu Hsien 64 50
Final 82 Sourabh VERMA 12-10 / 12-10 / 3-3 Ret. LIEW Daren 106 28
WD
Round 1 63 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 11-9 / 7-11 / 12-14 / 11-9 / 11-8 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 178 60
Round 1 - Miyuki MAEDA / Nao ONO 8-11 / 11-7 / 11-8 / 11-6 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 46 36
Round 1 153 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 11-3 / 11-3 / 8-11 / 11-6 CHANG Ching Hui / CHANG Hsin Tien 248 31
Round 1 48 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 11-5 / 11-4 / 11-6 LIN Tsun Yu / KUO Yu Wen 126 22
Round 1 - Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 11-6 / 11-4 / 11-2 WEN Hao Yun / YE Jing Ya - 17
Round 1 219 Szu Yu CHEN / WU Ti Jung 10-12 / 12-10 / 11-6 / 11-3 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 257 29
Round 1 86 Nisak Puji LESTARI / Meirisa Cindy SAHPUTRI 11-8 / 11-8 / 11-5 HSIEH Pei Shan / LEE Chih Chen 144 30
Round 1 151 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 11-8 / 11-5 / 11-6 LEE Wei Tzu / YU Min Ju 227 20
Round 1 228 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 14-15 / 11-5 / 6-11 / 11-8 / 11-8 CHEUNG Ying Mei / FAN Ka Yan 333 46
Round 1 364 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 13-11 / 12-10 / 11-6 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 68 38
Round 1 147 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal W.O. Rahmadhani Hastiyanti PUTRI / Rika ROSITAWATI 134 0
Round 1 535 CHIU Yi Ju / LIU Hsiao-Jo W.O. Pacharapun CHOCHUWONG / Chanisa TEACHAVORASINSKUN 119 0
Round 2 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 11-7 / 11-3 / 11-7 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 63 28
Round 2 - Miyuki MAEDA / Nao ONO 6-11 / 11-5 / 11-5 / 12-10 Yujia JIN / WONG Jia Ying Crystal 147 30
Round 2 153 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 11-8 / 11-7 / 11-7 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 25 34
Round 2 48 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 11-4 / 11-4 / 12-10 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA - 31
Round 2 86 Nisak Puji LESTARI / Meirisa Cindy SAHPUTRI 11-7 / 11-7 / 8-11 / 11-7 Szu Yu CHEN / WU Ti Jung 219 33
Round 2 28 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 13-11 / 11-4 / 11-7 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 151 32
Round 2 364 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 11-8 / 11-7 / 11-9 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 228 28
Round 2 34 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11-5 / 11-4 / 12-10 CHIU Yi Ju / LIU Hsiao-Jo 535 23
Quarter-final 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 15-13 / 11-4 / 11-8 Miyuki MAEDA / Nao ONO - 35
Quarter-final 48 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15-14 / 13-11 / 9-11 / 9-11 / 11-9 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 153 75
Quarter-final 28 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 7-11 / 13-11 / 7-11 / 11-9 / 12-10 Nisak Puji LESTARI / Meirisa Cindy SAHPUTRI 86 60
Quarter-final 364 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 11-5 / 11-9 / 11-4 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 34 25
Semi-final 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 11-7 / 11-7 / 11-3 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 48 29
Semi-final 28 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 11-8 / 11-9 / 11-6 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 364 29
Final 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 12-10 / 11-5 / 11-7 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 28 29
WS (qual)
Round 1 290 CHEN Shih Ying 11-6 / 11-8 / 11-7 PENG Li Ting 687 24
Round 1 528 Asuka TAKAHASHI 11-2 / 11-7 / 11-10 SU Hsiang Ling 330 17
Round 1 935 LIN Hsiang Ti 11-6 / 8-11 / 11-4 / 11-4 FAN Ka Yan 321 29
Round 1 431 LIANG Ting Yu W.O. I-Ting LAI 339 0
WS
Round 1 121 Moe ARAKI 4-2 Ret. PAI Yu Po 23 4
Round 1 182 Yukino NAKAI 11-7 / 11-6 / 11-8 Soniia CHEAH 126 27
Round 1 48 Dinar Dyah AYUSTINE 13-15 / 11-6 / 11-5 / 11-8 CHUA Hui Zhen Grace 100 44
Round 1 528 Asuka TAKAHASHI 14-12 / 11-4 / 8-11 / 9-11 / 11-9 CHEN Su Yu 165 46
Round 1 81 Saena KAWAKAMI 11-7 / 11-8 / 11-4 GOH Jin Wei 43 26
Round 1 109 Lyanny Alessandra MAINAKY 11-2 / 11-6 / 14-12 CHEN Hsiao Huan 82 28
Round 1 51 Hanna RAMADINI 13-11 / 11-5 / 11-4 HU Ling Fang 111 26
Round 1 70 Ruselli HARTAWAN 11-9 / 11-6 / 11-6 TSANG Wing Chiu Avery 194 20
Round 1 69 LEE Chia Hsin 11-8 / 11-2 / 11-8 LIANG Ting Yu 431 21
Round 1 54 HO Yen Mei 11-9 / 15-13 / 6-11 / 11-6 Fitriani FITRIANI 52 36
Round 1 97 YU Chien Hui 11-8 / 11-7 / 11-8 I-Ting LAI 339 24
Round 1 26 Ayumi MINE 11-2 / 11-6 / 11-5 Hsuan-Yu Wendy CHEN 74 22
Round 1 160 CHEUNG Ying Mei 11-2 / 11-8 / 11-6 CHEN Shih Ying 290 21
Round 1 56 Pornpawee CHOCHUWONG 11-9 / 14-12 / 14-12 Natsuki NIDAIRA 183 37
Round 1 112 YEO Jia Min 13-11 / 12-10 / 11-9 SUNG Shuo Yun 92 34
Round 1 29 TEE Jing Yi 9-11 / 15-13 / 11-7 / 9-11 / 11-5 LIN Hsiang Ti 935 59
Round 2 182 Yukino NAKAI 11-9 / 11-4 / 8-11 / 9-11 / 11-9 Moe ARAKI 121 46
Round 2 528 Asuka TAKAHASHI 8-11 / 11-4 / 6-11 / 11-4 / 11-8 Dinar Dyah AYUSTINE 48 43
Round 2 81 Saena KAWAKAMI 11-6 / 11-2 / 12-10 Lyanny Alessandra MAINAKY 109 29
Round 2 51 Hanna RAMADINI 11-9 / 11-4 / 11-8 Ruselli HARTAWAN 70 26
Round 2 69 LEE Chia Hsin 11-7 / 8-11 / 11-6 / 11-8 HO Yen Mei 54 35
Round 2 26 Ayumi MINE 11-3 / 11-6 / 11-8 YU Chien Hui 97 24
Round 2 56 Pornpawee CHOCHUWONG 11-7 / 13-11 / 11-6 CHEUNG Ying Mei 160 25
Round 2 29 TEE Jing Yi 11-9 / 15-14 / 11-3 YEO Jia Min 112 31
Quarter-final 528 Asuka TAKAHASHI 11-8 / 13-11 / 11-9 Yukino NAKAI 182 29
Quarter-final 81 Saena KAWAKAMI 11-5 / 7-11 / 11-9 / 8-11 / 14-12 Hanna RAMADINI 51 55
Quarter-final 26 Ayumi MINE 11-9 / 11-8 / 11-9 LEE Chia Hsin 69 36
Quarter-final 56 Pornpawee CHOCHUWONG 11-6 / 11-7 / 11-6 TEE Jing Yi 29 26
Semi-final 81 Saena KAWAKAMI 11-7 / 11-8 / 11-8 Asuka TAKAHASHI 528 30
Semi-final 26 Ayumi MINE 11-8 / 11-4 / 11-5 Pornpawee CHOCHUWONG 56 31
Final 26 Ayumi MINE 12-10 / 7-11 / 11-9 / 12-10 Saena KAWAKAMI 81 53
XD
Round 1 948 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 11-7 / 11-5 / 3-11 / 12-10 LIN Shang Kai / YE Jing Ya - 24
Round 1 - Yoshinori TAKEUCHI / Ayako SAKURAMOTO 11-8 / 11-4 / 11-3 LU Ching Yao / HUANG Mei Ching 372 23
Round 1 99 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 11-8 / 11-4 / 11-6 Rafiddias Akhdan NUGROHO / Masita MAHMUDIN 90 20
Round 1 122 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 11-4 / 7-11 / 11-3 / 11-4 YANG Po Han / YANG Ching Tun 151 21
Round 1 144 Edi SUBAKTIAR / Richi Puspita DILI 11-9 / 11-3 / 11-6 HSU Jen Hao / YU Chien Hui - 18
Round 1 191 Danny Bawa CHRISNANTA / Putri Sari Dewi CITRA 7-11 / 11-6 / 11-9 / 11-7 CHAN Alan Yun Lung / WU Yi Ting - 25
Round 1 - TSENG Min Hao / LIN Jhih Yun 5-11 / 12-10 / 11-8 / 11-7 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 112 26
Round 1 172 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 11-9 / 11-7 / 11-8 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui - 24
Round 1 508 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 11-4 / 11-2 / 11-6 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 106 17
Round 1 316 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 11-9 / 11-9 / 11-9 Parinyawat THONGNUAM / Natcha SAENGCHOTE 73 24
Round 1 434 HUNG Ying Yuan / HSIEH Pei Shan W.O. LAW Cheuk Him / NG Wing Yung - 0
Round 1 110 Riky WIDIANTO / Gloria Emanuelle WIDJAJA W.O. Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 120 0
Round 2 27 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 11-6 / 11-5 / 4-11 / 11-7 HUNG Ying Yuan / HSIEH Pei Shan 434 28
Round 2 110 Riky WIDIANTO / Gloria Emanuelle WIDJAJA 7-11 / 11-7 / 11-7 / 11-4 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 948 34
Round 2 - Yoshinori TAKEUCHI / Ayako SAKURAMOTO 11-2 / 13-11 / 11-5 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 48 22
Round 2 99 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 11-7 / 7-11 / 15-14 / 11-2 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 122 30
Round 2 191 Danny Bawa CHRISNANTA / Putri Sari Dewi CITRA 13-11 / 11-9 / 11-7 Edi SUBAKTIAR / Richi Puspita DILI 144 31
Round 2 81 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 11-3 / 11-6 / 11-3 TSENG Min Hao / LIN Jhih Yun - 15
Round 2 172 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 9-11 / 11-5 / 12-10 / 11-3 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 508 30
Round 2 316 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 10-12 / 6-11 / 15-14 / 11-8 / 11-7 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 35 42
Quarter-final 110 Riky WIDIANTO / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11-5 / 11-6 / 3-11 / 11-5 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 27 28
Quarter-final 99 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 11-7 / 11-7 / 11-7 Yoshinori TAKEUCHI / Ayako SAKURAMOTO - 21
Quarter-final 81 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 8-11 / 11-8 / 5-11 / 11-9 / 11-9 Danny Bawa CHRISNANTA / Putri Sari Dewi CITRA 191 37
Quarter-final 172 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 11-7 / 11-8 / 8-11 / 11-9 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 316 27
Semi-final 99 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 11-5 / 7-11 / 11-8 / 11-6 Riky WIDIANTO / Gloria Emanuelle WIDJAJA 110 37
Semi-final 172 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 11-5 / 11-5 / 11-5 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 81 19
Final 99 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 11-3 / 11-7 / 14-12 Ryota TAOHATA / Koharu YONEMOTO 172 21
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 113 12 189.7% 2105 72.59 00:32:54 2.21 0 0.0%
MS 45 171 18 180.0% 3112 69.16 00:36:09 1.91 1 2.2%
WD 25 88 16 152.0% 1635 65.4 00:34:00 1.92 3 12.0%
WS 30 104 21 146.7% 1966 65.53 00:33:00 1.99 0 0.0%
XD 25 90 12 160.0% 1605 64.2 00:25:46 2.49 0 0.0%
Total 154 566 79 167.5% 10423 67.68 00:32:53 2.06 4 2.6%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 48 23 67.6%
India 6 3 66.7%
Malaysia 18 12 60.0%
Singapore 9 7 56.2%
Indonesia 20 21 48.8%
Hong Kong 14 16 46.7%
Thailand 6 9 40.0%
Chinese Taipei 40 65 38.1%
Brunei Darussalem 0 1 0.0%
England 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
South Africa 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2016 Sourabh VERMA LIEW Daren 12-10 / 12-10 / 3-3 Ret.
2015 Sony Dwi KUNCORO WANG Tzu Wei 21-13 / 21-15