Croatian Junior  

Tournament Name: Croatia VALAMAR Junior Open 2022
Tournament Dates: 16/06/2022-19/06/2022
Location: Croatia, Dubrovnik
Category: Junior International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO Bartosz KRAJEWSKI / Dominik KWINTA
MS - U19 Shun SAITO Koya IWANO
WD - U19 Rui KIYAMA / Kanano MUROYA Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA
WS - U19 Hina AKECHI Sora ISHIOKA
XD - U19 Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI Shunya OTA / Kanano MUROYA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Bartosz KRAJEWSKI / Dominik KWINTA W.O. FOO See Git Olivier / Safin NOOR - 0
Round 1 U19 - Hong Quan LOK / Masawi M FAIQ 21-7 / 21-7 Filip Dominic PREDA / Calin Tudor TURCU - 18
Round 1 U19 - Marco DANTI / Simone PICCININ 21-8 / 21-10 Richard ADAMS / Ross MACARTNEY - 21
Round 1 U19 - Finn BUSCH / Simon SCHENK 20-22 / 21-17 / 21-15 Matthew CHEUNG / Shawn GRINBLAT - 39
Round 1 U19 1388 Yannick FELTES / Jerome PAUQUET 21-16 / 22-24 / 21-14 Csanad HORVATH / Kristof TOTH - 49
Round 1 U19 1074 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-12 / 21-8 Finlay JACK / Rene LEEMAN - 22
Round 1 U19 - Howard Yau Lok CHEUK / Theo JOHNSTON W.O. Arya THAKORE / Dhruv THAKORE 1971 0
Round 1 U19 - Bartlomiej BUTKUS / Jan WILCZAK 21-13 / 25-23 Igor JOVANOVIC / Aleksandar JOVICIC - 32
Round 2 U19 - VojteCh HAVLÍCEK / Tomáš VRBKA W.O. Nicolas FRANCONVILLE / Lorrain JOLIAT 1507 0
Round 2 U19 - Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN 21-7 / 21-8 Anel HAC GYORKOS / Jan KRUMPAK - 21
Round 2 U19 - Hong Quan LOK / Masawi M FAIQ 26-24 / 21-18 Eon EOGENE EWE / LEE Jan Jireh - 34
Round 2 U19 1779 Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO 21-15 / 13-21 / 22-20 Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS 1052 37
Round 2 U19 - Marco DANTI / Simone PICCININ 21-19 / 21-18 Richard PAVLIK / Simeon SUCHY - 28
Round 2 U19 - Ziga PODGORŠEK / Rodrigo SANJURJO 21-12 / 21-13 Finn BUSCH / Simon SCHENK - 23
Round 2 U19 - Rasmus ANDERSSON / Aleksi MÄKI 21-10 / 21-9 Ivan GRUBIC / Marko JANICIC - 19
Round 2 U19 1388 Yannick FELTES / Jerome PAUQUET 21-9 / 21-8 Daniel DVORÁK / Jan RÁZL - 23
Round 2 U19 - Daniel FRANCO / Ruben GARCIA 21-19 / 21-16 Jan FRANCZAK / Mateusz GOLAS - 33
Round 2 U19 2044 Simon BAILONI / Ilija NICOLUSSI 21-17 / 21-11 Howard Yau Lok CHEUK / Theo JOHNSTON - 26
Round 2 U19 - Jian Sheng CHOI / JEREMY Bryan 21-15 / 21-15 Alessandro GOZZINI / Mark OBERMEIER - 25
Round 2 U19 1074 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-12 / 21-15 Robin SCHMALZ / Chris Robin TALTS - 27
Round 2 U19 - David ECKERLIN / Til GATZSCHE 21-17 / 21-18 Victor MORSKOGEN / Daniel STRÖM - 28
Round 2 U19 - Jonathan Farrell GOSAL / Adrian PRATAMA 21-18 / 21-16 Bartlomiej BUTKUS / Jan WILCZAK - 28
Round 3 U19 - Hong Quan LOK / Masawi M FAIQ 21-16 / 21-16 Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN - 31
Round 3 U19 1779 Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO 21-17 / 19-21 / 21-19 Marco DANTI / Simone PICCININ - 46
Round 3 U19 - Bartosz KRAJEWSKI / Dominik KWINTA 21-11 / 21-18 VojteCh HAVLÍCEK / Tomáš VRBKA - 28
Round 3 U19 - Rasmus ANDERSSON / Aleksi MÄKI 17-21 / 21-18 / 21-19 Ziga PODGORŠEK / Rodrigo SANJURJO - 47
Round 3 U19 1074 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-11 / 21-16 Yannick FELTES / Jerome PAUQUET 1388 25
Round 3 U19 - Daniel FRANCO / Ruben GARCIA 20-22 / 21-18 / 21-17 David ECKERLIN / Til GATZSCHE - 51
Round 3 U19 - Koya IWANO / Shunya OTA 21-13 / 21-15 Simon BAILONI / Ilija NICOLUSSI 2044 27
Round 3 U19 - Jonathan Farrell GOSAL / Adrian PRATAMA 21-16 / 22-20 Jian Sheng CHOI / JEREMY Bryan - 35
Quarter-final U19 - Bartosz KRAJEWSKI / Dominik KWINTA 21-14 / 21-23 / 21-19 Rasmus ANDERSSON / Aleksi MÄKI - 46
Quarter-final U19 1074 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-9 / 21-14 Daniel FRANCO / Ruben GARCIA - 23
Quarter-final U19 1779 Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO 21-19 / 23-25 / 23-21 Hong Quan LOK / Masawi M FAIQ - 70
Quarter-final U19 - Koya IWANO / Shunya OTA 21-16 / 21-19 Jonathan Farrell GOSAL / Adrian PRATAMA - 30
Semi-final U19 - Bartosz KRAJEWSKI / Dominik KWINTA 22-20 / 21-19 Volodymyr KOLUZAIEV / Nikita YEROMENKO 1779 29
Semi-final U19 1074 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-14 / 20-22 / 21-9 Koya IWANO / Shunya OTA - 46
Final U19 1074 NGE Joo Jie / Johann PRAJOGO 21-14 / 21-10 Bartosz KRAJEWSKI / Dominik KWINTA - 26
MS
Round 1 U19 - Marco DANTI W.O. Teodor Ioan CIOROBOIU - 0
Round 1 U19 2356 Hector REBETZ W.O. Kevin Lin LENARCIC - 0
Round 1 U19 - Tushar SUVEER W.O. Tregert Gustav VÄRV 2563 0
Round 1 U19 1304 Danylo SHEVCHUK W.O. Maksymilian DANIELAK 1112 0
Round 1 U19 - Masawi M FAIQ W.O. Sebastian KADLEC 2027 0
Round 1 U19 - Samuel NAGY 9-21 / 21-16 / 21-15 Filip Dominic PREDA - 35
Round 1 U19 - Aleksandar JOVICIC 21-11 / 15-21 / 21-16 Kean Gabor KIGYOS 2285 45
Round 1 U19 2465 Anel HAC GYORKOS 21-13 / 21-9 Ivan GRUBIC - 22
Round 1 U19 2212 Daniel FRANCO 21-17 / 21-19 Theo JOHNSTON - 28
Round 1 U19 - Aleksi MÄKI 21-11 / 21-5 Rene LEEMAN 2198 24
Round 1 U19 - Koya IWANO 21-9 / 21-8 Simone PICCININ - 25
Round 1 U19 - Daniel STRÖM 14-21 / 21-13 / 21-18 Saurya SINGH 2285 46
Round 1 U19 2465 Ilija NICOLUSSI 21-11 / 21-11 Bartosz KRAJEWSKI 1675 32
Round 1 U19 - Basilio PORTO 21-16 / 21-8 Shawn GRINBLAT - 28
Round 1 U19 774 Mykhailo VYSHNEVYI 19-21 / 21-12 / 21-14 Rodrigo SANJURJO - 49
Round 1 U19 - Bima Al Ayman MODJO 21-11 / 21-16 Richard PAVLIK 2465 27
Round 1 U19 2346 Andrei SCHMIDT 21-10 / 21-11 Ross MACARTNEY - 21
Round 1 U19 1386 Matthew CHEUNG 21-9 / 21-11 Jan WILCZAK 1829 35
Round 1 U19 - Muhammad Halim AS SIDIQ 21-7 / 21-6 Daniel DVORÁK - 26
Round 1 U19 - Shun SAITO 21-4 / 21-3 Volodymyr KOLUZAIEV 1323 22
Round 1 U19 - Eon EOGENE EWE 21-16 / 21-9 Calin Tudor TURCU - 24
Round 1 U19 2187 Ruben GARCIA 21-15 / 12-21 / 21-9 Csanad HORVATH - 40
Round 1 U19 2018 Christian TOMIC 21-10 / 21-10 Finlay JACK - 25
Round 1 U19 2346 Chris Robin TALTS 21-16 / 20-22 / 21-15 VojteCh HAVLÍCEK - 50
Round 1 U19 - Mateusz GOLAS 21-16 / 21-12 Robin SCHMALZ 1340 27
Round 1 U19 - Daigo TANIOKA 21-10 / 21-6 Finn BUSCH - 21
Round 2 U19 - Miklos KIS-KASZA W.O. Luca ZHOU 2021 0
Round 2 U19 894 Tauri KILK 21-13 / 21-12 Yannick FELTES 1604 25
Round 2 U19 836 Dominik KWINTA 21-4 / 21-14 Samuel NAGY - 21
Round 2 U19 - Kenneth NEUMANN 21-4 / 21-8 Aleksandar JOVICIC - 24
Round 2 U19 - Tomáš VRBKA 21-15 / 21-13 Anel HAC GYORKOS 2465 34
Round 2 U19 837 Aaron BAI 21-18 / 21-14 Marcus SVENSSON - 25
Round 2 U19 2212 Daniel FRANCO 21-9 / 21-11 Richard ADAMS - 20
Round 2 U19 - Aleksi MÄKI W.O. Mark KOROŠA 2465 0
Round 2 U19 - LEE Jan Jireh 21-10 / 21-9 Marco DANTI - 27
Round 2 U19 2356 Alessandro GOZZINI 21-8 / 21-18 Mark OBERMEIER - 34
Round 2 U19 - Koya IWANO 21-3 / 21-4 Marko JANICIC - 14
Round 2 U19 2465 Ilija NICOLUSSI 21-16 / 20-22 / 21-19 Oleksii TITOV 668 59
Round 2 U19 2350 David SMUTNÝ 22-20 / 21-11 Basilio PORTO - 40
Round 2 U19 - Hong Quan LOK 21-14 / 21-15 Mykhailo VYSHNEVYI 774 36
Round 2 U19 2465 Simeon SUCHY 21-19 / 17-21 / 21-15 Hector REBETZ 2356 49
Round 2 U19 - Bima Al Ayman MODJO 21-7 / 21-6 Howard Yau Lok CHEUK - 20
Round 2 U19 - Tushar SUVEER 21-11 / 21-17 Ziga PODGORŠEK 2356 25
Round 2 U19 1026 Dominik KOPRIVA 21-15 / 21-12 Andrei SCHMIDT 2346 35
Round 2 U19 1386 Matthew CHEUNG W.O. Thomas BARTH 2356 6
Round 2 U19 1304 Danylo SHEVCHUK W.O. Mario KIRISMA 1058 0
Round 2 U19 - Muhammad Halim AS SIDIQ W.O. Ricardo RETTIG - 0
Round 2 U19 - Shun SAITO W.O. Lorrain JOLIAT 1581 0
Round 2 U19 - Eon EOGENE EWE 21-13 / 21-14 Viktor PETROVIC - 33
Round 2 U19 - Masawi M FAIQ 21-9 / 21-13 Hugo THEMAS 2056 26
Round 2 U19 1658 Jerome PAUQUET 21-18 / 16-21 / 21-12 Ruben GARCIA 2187 50
Round 2 U19 2064 Kristof TOTH 18-21 / 22-20 / 21-10 Christian TOMIC 2018 62
Round 2 U19 - Rasmus ANDERSSON 21-19 / 18-21 / 21-16 Chris Robin TALTS 2346 52
Round 2 U19 - Mateusz GOLAS 21-8 / 21-12 David ECKERLIN - 24
Round 2 U19 - Daigo TANIOKA 21-6 / 21-8 Jan KRUMPAK - 21
Round 2 U19 1033 Yohan BARBIERI 21-16 / 21-15 Victor MORSKOGEN - 27
Round 2 U19 - Nicolas FRANCONVILLE 21-13 / 21-19 Daniel STRÖM - 33
Round 3 U19 894 Tauri KILK 21-8 / 21-18 Dominik KWINTA 836 27
Round 3 U19 - Kenneth NEUMANN 21-9 / 21-17 Tomáš VRBKA - 44
Round 3 U19 2212 Daniel FRANCO 21-18 / 21-16 Aaron BAI 837 29
Round 3 U19 - LEE Jan Jireh 21-11 / 21-17 Aleksi MÄKI - 31
Round 3 U19 - Koya IWANO 21-8 / 21-13 Alessandro GOZZINI 2356 34
Round 3 U19 - Nicolas FRANCONVILLE 21-16 / 21-12 Ilija NICOLUSSI 2465 34
Round 3 U19 - Hong Quan LOK 21-19 / 21-7 David SMUTNÝ 2350 36
Round 3 U19 - Bima Al Ayman MODJO 21-14 / 21-18 Simeon SUCHY 2465 29
Round 3 U19 - Tushar SUVEER 21-17 / 21-14 Dominik KOPRIVA 1026 47
Round 3 U19 1386 Matthew CHEUNG 21-7 / 21-9 Danylo SHEVCHUK 1304 24
Round 3 U19 - Shun SAITO 22-20 / 17-21 / 21-13 Muhammad Halim AS SIDIQ - 68
Round 3 U19 - Eon EOGENE EWE 21-11 / 21-9 Miklos KIS-KASZA - 25
Round 3 U19 - Masawi M FAIQ 21-12 / 21-13 Jerome PAUQUET 1658 26
Round 3 U19 2064 Kristof TOTH 21-10 / 21-9 Gabriel Ingi HELGASON 2465 23
Round 3 U19 - Mateusz GOLAS 21-7 / 21-5 Rasmus ANDERSSON - 22
Round 3 U19 - Daigo TANIOKA 21-18 / 21-13 Yohan BARBIERI 1033 31
Round 4 U19 - Kenneth NEUMANN 21-14 / 7-21 / 21-18 Tauri KILK 894 50
Round 4 U19 - LEE Jan Jireh 21-15 / 21-14 Daniel FRANCO 2212 33
Round 4 U19 - Koya IWANO 21-9 / 21-9 Nicolas FRANCONVILLE - 25
Round 4 U19 - Hong Quan LOK 17-21 / 21-16 / 21-14 Bima Al Ayman MODJO - 56
Round 4 U19 - Tushar SUVEER 21-17 / 15-21 / 21-8 Matthew CHEUNG 1386 54
Round 4 U19 - Shun SAITO 18-21 / 21-19 / 21-14 Eon EOGENE EWE - 70
Round 4 U19 - Masawi M FAIQ 21-14 / 21-14 Kristof TOTH 2064 34
Round 4 U19 - Daigo TANIOKA 21-18 / 21-18 Mateusz GOLAS - 36
Quarter-final U19 - LEE Jan Jireh 21-12 / 21-19 Kenneth NEUMANN - 41
Quarter-final U19 - Koya IWANO 12-21 / 21-10 / 21-10 Hong Quan LOK - 55
Quarter-final U19 - Shun SAITO 17-21 / 21-9 / 21-16 Tushar SUVEER - 53
Quarter-final U19 - Daigo TANIOKA 21-14 / 21-13 Masawi M FAIQ - 29
Semi-final U19 - Koya IWANO 21-12 / 21-11 LEE Jan Jireh - 40
Semi-final U19 - Shun SAITO 21-15 / 21-13 Daigo TANIOKA - 31
Final U19 - Shun SAITO 21-14 / 21-14 Koya IWANO - 38
WD
Round 1 U19 - Lina SCHADEGG / Anja STRAUSAK W.O. Riya HABBU / Mahek NAYAK - 0
Round 1 U19 - Ariella NAQIYYAH / Rachel Agnesia SABATINI 21-15 / 21-18 Amelie LEHMANN / Anna MEJIKOVSKIY - 35
Round 1 U19 1482 Johanka IVANOVICOVA / Lea VYBOCHOVA 21-19 / 24-26 / 21-11 Gabriela SKORKOWSKA / Kinga STOKFISZ - 41
Round 1 U19 925 Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-18 / 21-13 Kadi ILVES / Marta Emili TELLER - 24
Round 1 U19 - Anja JORDAN / Kim MATOVIC 12-21 / 21-10 / 21-16 Petra HART / Tunde TAKACS - 34
Round 2 U19 - Lina SCHADEGG / Anja STRAUSAK W.O. Margot BARBOSA / Marisa FYRILLA - 0
Round 2 U19 - Tekla OROSZ / Nikol Szabina VETOR 17-21 / 21-16 / 21-18 Lucie AMIGUET / Vera APPENZELLER 1194 58
Round 2 U19 - Sanja PERIC / Andjela VITMAN 18-21 / 21-8 / 21-17 Stella BALENOVIC / Juliette LE CORRE - 37
Round 2 U19 - Anna Sofie DE MARCH / Emma PICCININ 21-14 / 14-21 / 21-15 KaterIna KOLIÁŠOVÁ / KaterIna OSLADILOVÁ 1397 46
Round 2 U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 15-21 / 21-16 / 21-15 Ariella NAQIYYAH / Rachel Agnesia SABATINI - 58
Round 2 U19 640 Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 22-20 / 21-16 Marta STYCZYNSKA / Aleksandra WESLAWOWICZ 743 39
Round 2 U19 915 Maja JANKO / Julia WOJCIK 21-19 / 19-21 / 21-8 Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA - 41
Round 2 U19 1267 Ana CABALLERO / Elena PAYÁ 21-7 / 21-9 Claudia ILIE / Bianca POPESCU - 21
Round 2 U19 - Wei Wen CARMEN TING / ONG Xin Yee 21-12 / 21-8 Johanka IVANOVICOVA / Lea VYBOCHOVA 1482 22
Round 2 U19 - Hina AKECHI / Sora ISHIOKA 21-8 / 21-16 Kelly BANCHONPANITH / Anouk NAMBOT 1397 33
Round 2 U19 925 Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-18 / 22-20 Wen Tse CHAN / Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA - 41
Round 2 U19 536 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 21-12 / 21-14 Emili PÄRSIM / Marelle SALU 804 27
Round 2 U19 - Anja JORDAN / Kim MATOVIC 21-11 / 21-14 Kata KUSTAN / Natalia SLOBODOVA - 22
Round 2 U19 - Spela ALIC / Lena RUMPOLD 21-11 / 14-21 / 21-14 Lena KRUG / Chiara RUDOLF 947 44
Round 2 U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-5 / 21-3 Elisaveta BERIK / Katriin JAGOMÄGI - 18
Round 2 U19 - Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ 24-22 / 21-17 Julia PIWOWAR / Julia STANKIEWICZ 971 40
Round 3 U19 - Sanja PERIC / Andjela VITMAN 21-14 / 21-14 Tekla OROSZ / Nikol Szabina VETOR - 26
Round 3 U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 21-9 / 21-4 Anna Sofie DE MARCH / Emma PICCININ - 26
Round 3 U19 640 Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 19-21 / 21-15 / 22-20 Maja JANKO / Julia WOJCIK 915 58
Round 3 U19 - Wei Wen CARMEN TING / ONG Xin Yee 21-13 / 21-8 Ana CABALLERO / Elena PAYÁ 1267 26
Round 3 U19 - Hina AKECHI / Sora ISHIOKA 21-8 / 21-4 Lina SCHADEGG / Anja STRAUSAK - 25
Round 3 U19 536 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 20-22 / 21-7 / 21-15 Fernanda MUNAR SOLIMANO / Rafaela MUNAR SOLIMANO 925 48
Round 3 U19 - Anja JORDAN / Kim MATOVIC 17-21 / 21-17 / 21-16 Spela ALIC / Lena RUMPOLD - 44
Round 3 U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-13 / 21-8 Nikol CARULLA / Lucia RODRIGUEZ - 31
Quarter-final U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 21-11 / 21-10 Sanja PERIC / Andjela VITMAN - 20
Quarter-final U19 - Hina AKECHI / Sora ISHIOKA 21-13 / 21-17 Lucie KRULOVÁ / Petra MAIXNEROVÁ 536 33
Quarter-final U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-11 / 21-10 Anja JORDAN / Kim MATOVIC - 20
Quarter-final U19 - Wei Wen CARMEN TING / ONG Xin Yee 21-15 / 21-12 Clemence GAUDREAU / Elsa JACOB 640 34
Quarter-final U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 21-17 / 21-10 Sanja PERIC / Andjela VITMAN - 20
Semi-final U19 - Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA 21-7 / 21-14 Wei Wen CARMEN TING / ONG Xin Yee - 32
Semi-final U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 23-21 / 17-21 / 21-12 Hina AKECHI / Sora ISHIOKA - 62
Final U19 - Rui KIYAMA / Kanano MUROYA 21-19 / 21-19 Maya TAGUCHI / Nao YAMAKITA - 40
WS
Round 1 U19 - Nao YAMAKITA 21-12 / 21-12 Gabriela SKORKOWSKA 1184 23
Round 1 U19 1531 Wen Tse CHAN 21-9 / 21-2 Claudia ILIE - 20
Round 1 U19 - ONG Xin Yee 21-12 / 21-13 Aleksandra WESLAWOWICZ 1339 26
Round 1 U19 - Wei Wen CARMEN TING 21-7 / 21-10 Aishameglio Duta CHIARA - 25
Round 1 U19 - Sora ISHIOKA 21-10 / 21-2 Natalia SLOBODOVA 993 21
Round 2 U19 1390 Marta STYCZYNSKA W.O. Gianna STIGLICH 570 0
Round 2 U19 - Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA W.O. Margot BARBOSA - 0
Round 2 U19 205 Pitchamon OPATNIPUT W.O. Prashansa BONAM - 0
Round 2 U19 550 Sophia NOBLE W.O. Riya HABBU - 0
Round 2 U19 234 Lucia RODRIGUEZ W.O. Praveena SUBBURAJ - 0
Round 2 U19 - Stella BALENOVIC W.O. Marisa FYRILLA 974 0
Round 2 U19 779 Lucie KRULOVÁ 21-7 / 21-7 Emili PÄRSIM 973 22
Round 2 U19 - Nina BOGDANOVIC W.O. Samayara PANWAR 272 0
Round 2 U19 1184 Devika SIHAG 21-6 / 12-21 / 21-7 Kelly BANCHONPANITH 1549 43
Round 2 U19 1156 Marelle SALU 17-21 / 21-13 / 21-18 Elisaveta BERIK 1256 41
Round 2 U19 820 Olivia KADLECOVA 21-14 / 16-21 / 21-17 Sanja PERIC 1465 39
Round 2 U19 989 Vera APPENZELLER 21-14 / 21-7 Anja STRAUSAK 1444 29
Round 2 U19 1601 Hina AKECHI 21-12 / 17-21 / 21-18 Nao YAMAKITA - 54
Round 2 U19 802 Anwesha GOWDA 21-11 / 21-12 Tunde TAKACS 1583 23
Round 2 U19 - Azzahra Melani ARJISETYA 21-11 / 21-9 Anna KIRILLOVA - 28
Round 2 U19 702 Rafaela MUNAR SOLIMANO 21-8 / 21-19 Johanka IVANOVICOVA - 27
Round 2 U19 1341 Kim MATOVIC 21-18 / 21-13 Kinga STOKFISZ 1583 30
Round 2 U19 1531 Wen Tse CHAN 21-2 / 21-8 Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 564 22
Round 2 U19 - ONG Xin Yee 21-9 / 16-21 / 21-16 Emma PICCININ 1532 40
Round 2 U19 1549 Juliette LE CORRE 21-12 / 21-8 Petra HART 1465 24
Round 2 U19 - Nikol CARULLA 21-17 / 21-11 Lea VYBOCHOVA - 27
Round 2 U19 1319 Petra MAIXNEROVÁ 21-16 / 21-8 Ana CABALLERO 1319 29
Round 2 U19 - Wei Wen CARMEN TING 21-4 / 21-6 Heili MERISALU - 18
Round 2 U19 1184 Hrissha DUBEY W.O. Karla HENRY 1172 0
Round 2 U19 1532 Anna Sofie DE MARCH 21-10 / 21-11 Chiara RUDOLF 1437 22
Round 2 U19 - Sora ISHIOKA 21-10 / 21-7 Emilia SHAPOVALOVA - 21
Round 2 U19 1467 Anja JORDAN 21-23 / 21-10 / 21-13 Amelie LEHMANN - 39
Round 2 U19 - Lina SCHADEGG 21-10 / 21-5 Bianca POPESCU - 23
Round 2 U19 475 Fernanda MUNAR SOLIMANO 21-6 / 21-5 Katriin JAGOMÄGI - 16
Round 2 U19 1329 Spela ALIC 21-18 / 21-6 Nika MATOVINA - 24
Round 2 U19 755 Maja JANKO 21-13 / 21-12 Tekla OROSZ - 21
Round 2 U19 - Zhing Hui TAN 22-20 / 21-18 Lucie AMIGUET 700 39
Round 3 U19 1184 Devika SIHAG 21-7 / 25-23 Lucia RODRIGUEZ 234 33
Round 3 U19 - Stella BALENOVIC 21-17 / 21-18 Marelle SALU 1156 32
Round 3 U19 779 Lucie KRULOVÁ 21-14 / 21-12 Olivia KADLECOVA 820 27
Round 3 U19 1601 Hina AKECHI 21-11 / 21-4 Vera APPENZELLER 989 27
Round 3 U19 - Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA 21-5 / 21-15 Marta STYCZYNSKA 1390 23
Round 3 U19 - Azzahra Melani ARJISETYA 18-21 / 21-9 / 21-17 Anwesha GOWDA 802 51
Round 3 U19 205 Pitchamon OPATNIPUT 21-13 / 21-10 Rafaela MUNAR SOLIMANO 702 22
Round 3 U19 1531 Wen Tse CHAN 21-13 / 21-6 Kim MATOVIC 1341 32
Round 3 U19 - ONG Xin Yee 21-5 / 21-10 Juliette LE CORRE 1549 22
Round 3 U19 1319 Petra MAIXNEROVÁ 21-11 / 21-15 Nikol CARULLA - 27
Round 3 U19 - Wei Wen CARMEN TING 21-17 / 21-17 Hrissha DUBEY 1184 40
Round 3 U19 1532 Anna Sofie DE MARCH 16-21 / 22-20 / 21-15 Nina BOGDANOVIC - 39
Round 3 U19 - Sora ISHIOKA 21-13 / 21-8 Anja JORDAN 1467 25
Round 3 U19 550 Sophia NOBLE 21-10 / 21-8 Lina SCHADEGG - 26
Round 3 U19 475 Fernanda MUNAR SOLIMANO 19-21 / 21-18 / 26-24 Spela ALIC 1329 51
Round 3 U19 - Zhing Hui TAN 21-10 / 21-13 Maja JANKO 755 24
Round 4 U19 1184 Devika SIHAG 21-3 / 21-12 Stella BALENOVIC - 21
Round 4 U19 1601 Hina AKECHI 21-4 / 21-11 Lucie KRULOVÁ 779 26
Round 4 U19 - Azzahra Melani ARJISETYA 21-18 / 13-21 / 21-6 Muhammad Azmi Tan SITI ZULAIKHA - 48
Round 4 U19 205 Pitchamon OPATNIPUT 21-10 / 21-12 Wen Tse CHAN 1531 28
Round 4 U19 - ONG Xin Yee 21-13 / 21-9 Petra MAIXNEROVÁ 1319 26
Round 4 U19 - Wei Wen CARMEN TING 21-10 / 21-8 Anna Sofie DE MARCH 1532 21
Round 4 U19 - Sora ISHIOKA 21-16 / 21-9 Sophia NOBLE 550 33
Round 4 U19 475 Fernanda MUNAR SOLIMANO 16-21 / 21-19 / 21-19 Zhing Hui TAN - 44
Quarter-final U19 1601 Hina AKECHI 21-17 / 22-20 Devika SIHAG 1184 34
Quarter-final U19 205 Pitchamon OPATNIPUT 21-13 / 21-12 Azzahra Melani ARJISETYA - 27
Quarter-final U19 - ONG Xin Yee 21-15 / 19-21 / 21-19 Wei Wen CARMEN TING - 48
Quarter-final U19 - Sora ISHIOKA W.O. Fernanda MUNAR SOLIMANO 475 0
Semi-final U19 1601 Hina AKECHI 18-21 / 21-16 / 21-16 Pitchamon OPATNIPUT 205 56
Semi-final U19 - Sora ISHIOKA 21-9 / 19-21 / 21-11 ONG Xin Yee - 50
Final U19 1601 Hina AKECHI 17-21 / 21-13 / 21-14 Sora ISHIOKA - 50
XD
Round 1 U19 - Samuel NAGY / Tekla OROSZ W.O. Tregert Gustav VÄRV / Heili MERISALU - 0
Round 1 U19 - Danylo SHEVCHUK / Olivia KADLECOVA W.O. Mark KOROŠA / Kim MATOVIC 1631 0
Round 1 U19 - Miklos KIS-KASZA / Kata KUSTAN W.O. Marco DANTI / Marisa FYRILLA - 0
Round 1 U19 - Bartosz KRAJEWSKI / Julia STANKIEWICZ W.O. Lorrain JOLIAT / Lina SCHADEGG - 0
Round 1 U19 - Tauri KILK / Elisaveta BERIK 21-10 / 21-15 Nicolas FRANCONVILLE / Vera APPENZELLER 2218 25
Round 1 U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 21-13 / 21-8 Christian TOMIC / Lena KRUG 1631 22
Round 1 U19 - Jan RÁZL / KaterIna OSLADILOVÁ 21-13 / 16-21 / 22-20 Victor MORSKOGEN / Anna Sofie DE MARCH - 43
Round 1 U19 - Matthew CHEUNG / Sophia NOBLE 21-13 / 21-18 Andrei SCHMIDT / Emili PÄRSIM - 32
Round 1 U19 - Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY 21-10 / 21-13 Chris Robin TALTS / Kadi ILVES - 27
Round 1 U19 - VojteCh HAVLÍCEK / KaterIna KOLIÁŠOVÁ 21-16 / 21-15 Hugo THEMAS / Marelle SALU 2122 26
Round 1 U19 - Adrian PRATAMA / Ariella NAQIYYAH 21-13 / 21-11 Finlay JACK / Juliette LE CORRE - 21
Round 1 U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-7 / 21-10 Igor JOVANOVIC / Sanja PERIC - 18
Round 1 U19 - Bartlomiej BUTKUS / Julia WOJCIK 21-15 / 21-15 Robin SCHMALZ / Marta Emili TELLER - 27
Round 1 U19 - Aleksandar JOVICIC / Nina BOGDANOVIC 21-11 / 21-9 Ivan GRUBIC / Stella BALENOVIC - 21
Round 2 U19 - Viktor PETROVIC / Andjela VITMAN 21-15 / 19-21 / 21-9 Jan FRANCZAK / Julia PIWOWAR 1153 41
Round 2 U19 - Jan KRUMPAK / Anja JORDAN 21-8 / 21-15 Samuel NAGY / Tekla OROSZ - 22
Round 2 U19 2269 Daniel FRANCO / Elena PAYÁ 13-21 / 22-20 / 21-16 Tauri KILK / Elisaveta BERIK - 39
Round 2 U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 24-22 / 17-21 / 21-12 Muhammad Halim AS SIDIQ / Azzahra Melani ARJISETYA - 48
Round 2 U19 726 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 21-12 / 21-10 Miklos KIS-KASZA / Kata KUSTAN - 20
Round 2 U19 - Jan RÁZL / KaterIna OSLADILOVÁ 21-18 / 15-21 / 23-21 Jonathan Farrell GOSAL / Rachel Agnesia SABATINI - 42
Round 2 U19 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 21-11 / 16-21 / 21-17 Matthew CHEUNG / Sophia NOBLE - 48
Round 2 U19 - Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY 21-2 / 21-12 Rene LEEMAN / Katriin JAGOMÄGI - 21
Round 2 U19 - Bartosz KRAJEWSKI / Julia STANKIEWICZ 16-21 / 21-18 / 21-18 Ziga PODGORŠEK / Spela ALIC - 46
Round 2 U19 1958 Natan BEGGA / Anouk NAMBOT 21-15 / 21-13 VojteCh HAVLÍCEK / KaterIna KOLIÁŠOVÁ - 26
Round 2 U19 - Adrian PRATAMA / Ariella NAQIYYAH 21-19 / 21-13 David ECKERLIN / Amelie LEHMANN - 28
Round 2 U19 491 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 21-16 / 21-13 Danylo SHEVCHUK / Olivia KADLECOVA - 25
Round 2 U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-16 / 21-10 Alessandro GOZZINI / Emma PICCININ - 27
Round 2 U19 2218 Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 21-15 / 21-15 Bartlomiej BUTKUS / Julia WOJCIK - 27
Round 2 U19 - Aleksandar JOVICIC / Nina BOGDANOVIC 22-20 / 21-9 Shawn GRINBLAT / Anna KIRILLOVA - 27
Round 2 U19 1060 Kean Gabor KIGYOS / Nikol Szabina VETOR 21-9 / 21-16 Richard ADAMS / Emilia SHAPOVALOVA - 20
Round 3 U19 - Viktor PETROVIC / Andjela VITMAN 21-18 / 21-14 Jan KRUMPAK / Anja JORDAN - 26
Round 3 U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 21-13 / 21-9 Daniel FRANCO / Elena PAYÁ 2269 21
Round 3 U19 726 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 21-12 / 21-9 Jan RÁZL / KaterIna OSLADILOVÁ - 26
Round 3 U19 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 15-21 / 21-10 / 21-16 Til GATZSCHE / Anna MEJIKOVSKIY - 46
Round 3 U19 - Bartosz KRAJEWSKI / Julia STANKIEWICZ 22-20 / 21-15 Natan BEGGA / Anouk NAMBOT 1958 31
Round 3 U19 - Adrian PRATAMA / Ariella NAQIYYAH 21-11 / 21-15 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD 491 27
Round 3 U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-14 / 21-15 Ruben GARCIA / Lucia RODRIGUEZ 2218 28
Round 3 U19 1060 Kean Gabor KIGYOS / Nikol Szabina VETOR 22-20 / 21-15 Aleksandar JOVICIC / Nina BOGDANOVIC - 28
Quarter-final U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 22-20 / 21-14 Viktor PETROVIC / Andjela VITMAN - 32
Quarter-final U19 - Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA 21-18 / 21-19 Yohan BARBIERI / Elsa JACOB 726 35
Quarter-final U19 - Adrian PRATAMA / Ariella NAQIYYAH 21-11 / 21-15 Bartosz KRAJEWSKI / Julia STANKIEWICZ - 26
Quarter-final U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-13 / 21-9 Kean Gabor KIGYOS / Nikol Szabina VETOR 1060 22
Semi-final U19 - Shunya OTA / Kanano MUROYA 23-25 / 21-16 / 21-12 Rodrigo SANJURJO / Nikol CARULLA - 45
Semi-final U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-19 / 21-15 Adrian PRATAMA / Ariella NAQIYYAH - 32
Final U19 - Daigo TANIOKA / Maya TAGUCHI 21-12 / 16-21 / 21-11 Shunya OTA / Kanano MUROYA - 39
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 34 77 9 26.5% 2824 83.06 00:32:09 2.58 1 2.9%
MS 77 172 18 23.4% 5828 75.69 00:34:19 2.21 3 3.9%
WD 35 82 12 34.3% 2868 81.94 00:35:02 2.34 1 2.9%
WS 59 133 15 25.4% 4444 75.32 00:31:00 2.43 0 0.0%
XD 41 92 10 24.4% 3253 79.34 00:30:04 2.64 0 0.0%
Total 246 556 64 26.0% 19217 78.12 00:32:37 2.39 5 2.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 6 0 100.0%
Japan 55 8 87.3%
Peru 6 2 75.0%
Thailand 3 1 75.0%
Malaysia 35 14 71.4%
India 6 3 66.7%
Indonesia 14 9 60.9%
Finland 4 3 57.1%
Spain 15 13 53.6%
France 7 7 50.0%
Ireland 4 4 50.0%
Luxembourg 3 3 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Czech Republic 12 13 48.0%
Slovenia 10 12 45.5%
Austria 5 7 41.7%
Serbia 7 10 41.2%
Poland 13 19 40.6%
Germany 8 12 40.0%
Italy 6 9 40.0%
Ukraine 4 6 40.0%
Switzerland 4 7 36.4%
Hungary 5 11 31.2%
Slovakia 3 8 27.3%
Estonia 6 24 20.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Shun SAITO Koya IWANO 21-14 / 21-14
2021 Yohan BARBIERI Loan PEILLET 24-22 / 21-16
2014 Vincent MEDINA Dragoslav PETROVIC 11-9 / 11-9 / 11-5
2012 Adam MENDREK Jaromir JANACEK 21-10 / 21-15
2011 Urban TURK Gergely KRAUSZ 21-15 / 22-20