French Open  

Tournament Name: YONEX French Open
Tournament Dates: 24/10/2017-29/10/2017
Location: France, Paris
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Jhe-Huei / LEE Yang Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO
WD Greysia POLII / Apriyani RAHAYU LEE So Hee / SHIN Seung Chan
WS TAI Tzu Ying Akane YAMAGUCHI
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR ZHENG Siwei / CHEN Qingchen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 49 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 19-21 / 21-8 / 29-27 Matthew CLARE / Gregory MAIRS 437 43
Round 1 66 Alexander DUNN / Adam HALL 21-17 / 21-15 KIM Jae Hwan / SEO Seung Jae - 32
Round 1 107 CHOI Hyuk Gyun / PARK Kyung Hoon 21-18 / 21-18 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 55 34
Round 1 724 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 21-11 / 24-22 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 62 28
Round 1 58 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 18-21 / 21-14 / 21-14 Jelle MAAS / Robin TABELING 44 53
Round 1 43 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 21-15 / 17-21 / 21-17 Peter KAESBAUER / Johannes PISTORIUS 611 48
Round 1 54 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-13 / 23-21 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 52 34
Round 1 53 Ben LANE / Sean VENDY 21-18 / 21-10 Maxime BRIOT / Fabien DELRUE 319 30
Round 2 49 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-17 / 21-19 Alexander DUNN / Adam HALL 66 34
Round 2 724 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 12-21 / 21-18 / 21-19 CHOI Hyuk Gyun / PARK Kyung Hoon 107 50
Round 2 58 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 16-21 / 21-15 / 21-12 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 43 44
Round 2 54 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 21-19 / 22-20 Ben LANE / Sean VENDY 53 34
MD
Round 1 49 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-15 / 21-14 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 46 29
Round 1 22 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19-21 / 21-18 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 48 61
Round 1 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-18 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 24 43
Round 1 (330*) GOH V Shem / TEO Ee Yi 21-10 / 21-15 OR Chin Chung / TANG Chun Man 30 25
Round 1 18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-13 LI Junhui / LIU Yuchen 4 34
Round 1 36 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 23-21 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 39 39
Round 1 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-19 / 21-15 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21 34
Round 1 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-17 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 25 45
Round 1 20 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 21-18 LU Ching Yao / YANG Po Han 10 38
Round 1 72 HE Jiting / TAN Qiang 21-19 / 12-21 / 21-14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 9 45
Round 1 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-13 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 33 25
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-12 / 21-12 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 724 33
Round 1 32 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-12 / 21-14 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 54 30
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 16-21 / 21-18 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 34 55
Round 1 (220*) ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong 22-20 / 18-21 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 28 53
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-12 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 58 32
Round 2 22 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-14 / 18-21 / 21-12 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 49 50
Round 2 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-9 / 21-9 GOH V Shem / TEO Ee Yi (330*) 27
Round 2 18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-12 / 13-21 / 25-23 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 36 55
Round 2 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-13 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 11 42
Round 2 72 HE Jiting / TAN Qiang 21-13 / 21-16 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 20 28
Round 2 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 34
Round 2 32 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 22-20 / 12-21 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 60
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 19-21 / 21-19 ONG Yew Sin / TAN Wee Kiong (220*) 66
Quarter-final 5 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-15 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 22 40
Quarter-final 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-11 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 18 32
Quarter-final 72 HE Jiting / TAN Qiang 21-15 / 21-9 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 13 29
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-5 / 17-21 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 32 59
Semi-final 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 19-21 / 21-13 / 21-19 LIU Cheng / ZHANG Nan 5 59
Semi-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-19 HE Jiting / TAN Qiang 72 40
Final 8 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-19 / 23-21 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 45
MS (qual)
Round 1 83 Kai SCHAEFER 21-14 / 21-14 Pierrick CAJOT 171 40
Round 1 91 Thomas ROUXEL 21-12 / 23-21 LEE Cheuk Yiu 52 39
Round 1 63 Rasmus GEMKE 22-20 / 22-20 Eetu HEINO 72 42
Round 1 45 WEI Nan 21-16 / 21-23 / 24-22 Raul MUST 60 53
Round 1 105 Scott EVANS 22-20 / 18-21 / 21-10 Tien Minh NGUYEN 64 53
Round 1 40 Kenta NISHIMOTO 24-22 / 21-15 Erik MEIJS 81 41
Round 1 75 Lucas CORVEE 21-12 / 21-14 Kieran MERRILEES 65 35
Round 1 49 Takuma UEDA 21-18 / 21-17 Lucas CLAERBOUT 93 46
Round 2 91 Thomas ROUXEL 24-22 / 21-19 Kai SCHAEFER 83 51
Round 2 63 Rasmus GEMKE 25-23 / 21-10 WEI Nan 45 39
Round 2 40 Kenta NISHIMOTO 21-18 / 21-12 Scott EVANS 105 37
Round 2 75 Lucas CORVEE 21-13 / 17-21 / 21-17 Takuma UEDA 49 64
MS
Round 1 51 Suppanyu AVIHINGSANON 8-21 / 21-14 / 21-14 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21 59
Round 1 9 NG Ka Long Angus 19-21 / 21-10 / 23-21 Ygor COELHO 35 50
Round 1 5 CHEN Long 21-12 / 21-17 Mark CALJOUW 44 42
Round 1 17 Anders ANTONSEN 21-12 / 21-18 HUANG Yuxiang 30 40
Round 1 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-23 / 21-18 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 47 74
Round 1 25 HU Yun 21-17 / 20-22 / 21-19 Lucas CORVEE 75 72
Round 1 40 Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-15 LEE Chong Wei 8 37
Round 1 15 SAI PRANEETH B. 21-13 / 21-23 / 21-19 Khosit PHETPRADAB 36 65
Round 1 14 WONG Wing Ki Vincent 14-21 / 21-13 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 13 57
Round 1 4 KIDAMBI Srikanth 3-0 Ret. Fabian ROTH 39 2
Round 1 33 Brice LEVERDEZ 21-15 / 21-9 Rasmus GEMKE 63 34
Round 1 6 SHI Yuqi 21-19 / 21-19 Kazumasa SAKAI 26 43
Round 1 34 QIAO Bin 21-18 / 15-21 / 21-12 Thomas ROUXEL 91 83
Round 1 31 JEON Hyeok Jin 21-8 / 21-12 CHOU Tien Chen 7 38
Round 1 12 PRANNOY H. S. 21-15 / 21-17 LEE Hyun Il 19 42
Round 1 22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-19 SON Wan Ho 2 42
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-17 / 22-24 / 21-12 Suppanyu AVIHINGSANON 51 68
Round 2 17 Anders ANTONSEN 15-21 / 21-16 / 21-16 CHEN Long 5 79
Round 2 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-7 / 21-16 HU Yun 25 28
Round 2 40 Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-17 SAI PRANEETH B. 15 44
Round 2 4 KIDAMBI Srikanth 21-19 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 14 37
Round 2 6 SHI Yuqi 21-15 / 21-10 Brice LEVERDEZ 33 41
Round 2 31 JEON Hyeok Jin 21-16 / 13-21 / 21-12 QIAO Bin 34 75
Round 2 12 PRANNOY H. S. 21-11 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 22 31
Quarter-final 17 Anders ANTONSEN 21-16 / 21-16 NG Ka Long Angus 9 48
Quarter-final 40 Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-10 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 16 66
Quarter-final 4 KIDAMBI Srikanth 8-21 / 21-19 / 21-9 SHI Yuqi 6 61
Quarter-final 12 PRANNOY H. S. 21-16 / 21-16 JEON Hyeok Jin 31 47
Semi-final 40 Kenta NISHIMOTO 21-17 / 21-15 Anders ANTONSEN 17 49
Semi-final 4 KIDAMBI Srikanth 14-21 / 21-19 / 21-18 PRANNOY H. S. 12 62
Final 4 KIDAMBI Srikanth 21-14 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 40 35
WD (qual)
Round 1 67 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-13 / 21-7 Lorraine BAUMANN / Verlaine FAULMANN - 27
Round 1 145 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 21-13 / 21-7 Meline METAIREAU / Juliane PIRON 668 22
Round 1 433 Olga KONON / Chloe MAGEE 21-10 / 21-9 Ieva POPE / Monika RADOVSKA 202 22
Round 1 47 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-12 Linda EFLER / Eva JANSSENS 79 31
Round 1 109 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR 21-12 / 21-17 Manon KRIEGER / Andréa VANDERSTUKKEN - 26
Round 2 123 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-9 / 17-21 / 21-12 Nadia FANKHAUSER / Iris TABELING 145 51
Round 2 47 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-19 Olga KONON / Chloe MAGEE 433 43
Round 2 67 Chloe BIRCH / Jessica PUGH W.O. Mathilde LIGNEAU / Marine RUANO - 0
Round 2 109 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR W.O. Delphine DELRUE / Lea PALERMO 50 0
WD
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-14 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 171 41
Round 1 23 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-12 / 21-12 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 53 24
Round 1 7 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-17 / 21-19 Lauren SMITH / Sarah WALKER 25 37
Round 1 24 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 16-21 / 21-19 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 64
Round 1 47 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-10 Mathilde LIGNEAU / Marine RUANO - 26
Round 1 55 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-8 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 77 34
Round 1 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-17 / 23-21 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 18 39
Round 1 155 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-18 / 21-10 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 20 40
Round 1 67 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-7 / 18-21 / 21-13 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 37 51
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 24-22 / 21-19 Vivian HOO / WOON Khe Wei 14 44
Round 1 39 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 21-8 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 22 35
Round 1 5 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 21-16 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR 109 30
Round 1 26 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-14 / 22-20 Emilie LEFEL / Anne TRAN 42 40
Round 1 132 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-13 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 123 31
Round 1 34 DU Yue / XU Ya 21-15 / 21-15 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 35 40
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-14 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 50 36
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-14 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 23 38
Round 2 24 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-11 / 21-18 HUANG Dongping / LI Yinhui 7 43
Round 2 55 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-18 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 47 46
Round 2 155 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-17 / 21-18 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 12 47
Round 2 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 21-17 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 67 34
Round 2 39 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 5 53
Round 2 132 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-18 / 21-18 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 26 40
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 19-21 / 21-18 / 21-19 DU Yue / XU Ya 34 63
Quarter-final 24 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-18 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 51
Quarter-final 55 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-10 / 21-10 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 155 36
Quarter-final 39 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 19-21 / 21-13 / 21-19 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 76
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-24 / 21-13 / 21-16 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 132 74
Semi-final 55 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 24 42
Semi-final 39 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-5 / 21-10 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 40
Final 39 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 21-15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 55 54
WS (qual)
Round 1 57 Delphine LANSAC 21-15 / 19-21 / 21-12 Clara AZURMENDI 70 48
Round 1 24 Michelle LI 21-15 / 21-14 PAI Yu Po 51 32
Round 1 77 Chloe BIRCH 21-17 / 17-21 / 21-9 Manon KRIEGER 153 42
Round 1 53 Sofie Holmboe DAHL 21-18 / 21-5 Luise HEIM 56 28
Round 1 37 KIM Hyo Min 21-10 / 21-13 Thi Trang (B) VU 45 33
Round 1 40 Dinar Dyah AYUSTINE 21-11 / 21-15 Natalia Koch ROHDE 42 34
Round 1 55 Natalia PERMINOVA 21-6 / 21-10 Fontaine Mica WRIGHT 69 22
Round 1 93 Yvonne LI 23-21 / 13-21 / 21-15 Lyanny Alessandra MAINAKY 61 61
Round 2 57 Delphine LANSAC 17-21 / 21-17 / 21-12 Michelle LI 24 58
Round 2 53 Sofie Holmboe DAHL 12-21 / 21-16 / 21-16 Chloe BIRCH 77 47
Round 2 40 Dinar Dyah AYUSTINE 21-19 / 9-21 / 21-13 KIM Hyo Min 37 64
Round 2 55 Natalia PERMINOVA 21-18 / 21-10 Yvonne LI 93 32
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-9 / 19-21 / 21-16 CHEN Xiaoxin 17 63
Round 1 22 Saena KAWAKAMI 21-11 / 21-16 Dinar Dyah AYUSTINE 40 34
Round 1 6 Ratchanok INTANON 24-22 / 21-16 CHEUNG Ngan Yi 18 43
Round 1 16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-8 / 21-10 YIP Pui Yin 26 28
Round 1 4 Carolina MARIN 21-17 / 21-18 Minatsu MITANI 23 40
Round 1 27 LEE Jang Mi 21-14 / 14-21 / 21-10 Sayaka SATO 13 62
Round 1 8 HE Bingjiao 18-21 / 21-16 / 21-15 Beiwen ZHANG 12 55
Round 1 36 Mia BLICHFELDT 21-8 / 21-14 CHIANG Ying Li 32 26
Round 1 11 Saina NEHWAL 21-14 / 11-21 / 21-10 Line Højmark KJAERSFELDT 34 50
Round 1 5 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-18 Delphine LANSAC 57 35
Round 1 25 Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 21-6 Sofie Holmboe DAHL 53 27
Round 1 3 SUNG Ji Hyun 21-12 / 18-21 / 21-12 Soniia CHEAH 28 59
Round 1 10 CHEN Yufei 21-13 / 21-18 Natalia PERMINOVA 55 38
Round 1 35 Hanna RAMADINI 21-16 / 24-22 Evgeniya KOSETSKAYA 33 42
Round 1 21 Sayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 15 38
Round 1 2 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-18 Beatriz CORRALES 29 35
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-13 / 21-14 Saena KAWAKAMI 22 32
Round 2 6 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 16 41
Round 2 27 LEE Jang Mi 21-18 / 21-19 Carolina MARIN 4 52
Round 2 8 HE Bingjiao 21-17 / 21-12 Mia BLICHFELDT 36 37
Round 2 5 Akane YAMAGUCHI 21-9 / 23-21 Saina NEHWAL 11 39
Round 2 3 SUNG Ji Hyun 21-14 / 21-17 Pornpawee CHOCHUWONG 25 35
Round 2 10 CHEN Yufei 21-17 / 21-9 Hanna RAMADINI 35 34
Round 2 2 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-13 Sayaka TAKAHASHI 21 39
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-12 Ratchanok INTANON 6 32
Quarter-final 8 HE Bingjiao 25-23 / 21-10 LEE Jang Mi 27 48
Quarter-final 5 Akane YAMAGUCHI 17-21 / 21-15 / 23-21 SUNG Ji Hyun 3 79
Quarter-final 2 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-14 CHEN Yufei 10 42
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 17-21 / 21-8 HE Bingjiao 8 55
Semi-final 5 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-9 PUSARLA V. Sindhu 2 38
Final 1 TAI Tzu Ying 21-4 / 21-16 Akane YAMAGUCHI 5 31
XD (qual)
Round 1 148 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-19 / 22-20 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 49 29
Round 1 140 Scott EVANS / Amanda HOGSTROM 21-15 / 21-15 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 62 26
Round 1 532 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 17-21 / 21-16 / 21-9 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 106 37
Round 1 386 Ivan SOZONOV / Evgeniya KOSETSKAYA 21-16 / 21-7 Alexandr ZINCHENKO / Olga MOROZOVA 132 23
Round 1 331 Ruben JILLE / Emilie LEFEL 21-19 / 21-16 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 70 29
Round 1 51 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 21-17 / 13-21 / 21-14 Peter KAESBAUER / Olga KONON 718 47
Round 1 173 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-18 / 18-21 / 21-15 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 67 55
Round 1 258 Jones Ralfy JANSEN / Eva JANSSENS 21-15 / 16-21 / 22-20 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 71 49
Round 2 148 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 25-23 / 21-17 Scott EVANS / Amanda HOGSTROM 140 36
Round 2 386 Ivan SOZONOV / Evgeniya KOSETSKAYA 21-13 / 21-18 Johannes PISTORIUS / Lara KAEPPLEIN 532 24
Round 2 51 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 21-12 / 19-21 / 21-19 Ruben JILLE / Emilie LEFEL 331 49
Round 2 173 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-10 / 16-21 / 21-16 Jones Ralfy JANSEN / Eva JANSSENS 258 46
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-19 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA - 30
Round 1 90 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-16 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 26 34
Round 1 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 17-21 / 21-16 / 21-12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 56 54
Round 1 35 Ben LANE / Jessica PUGH 21-15 / 20-22 / 21-12 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 39 50
Round 1 4 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-14 / 17-21 / 21-18 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 173 54
Round 1 386 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 23-21 / 21-15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 61 39
Round 1 24 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 21-16 / 21-14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 32
Round 1 386 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-10 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 43 37
Round 1 25 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 21-18 / 21-14 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 119 33
Round 1 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 22-20 / 21-13 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 41 41
Round 1 386 Ivan SOZONOV / Evgeniya KOSETSKAYA 23-21 / 21-17 Tinn ISRIYANET / Pacharapun CHOCHUWONG 51 34
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-12 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 16 28
Round 1 28 LEE Yang / HSU Ya Ching 19-21 / 21-14 / 21-16 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 54 51
Round 1 5 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-19 / 21-17 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 52 33
Round 1 148 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-11 / 13-21 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 23 42
Round 1 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-12 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 46 36
Round 2 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-17 / 21-13 HE Jiting / DU Yue 90 25
Round 2 35 Ben LANE / Jessica PUGH 13-21 / 21-14 / 21-16 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 48
Round 2 386 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-16 / 21-15 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 4 33
Round 2 386 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-18 / 21-19 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 24 51
Round 2 11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 12-21 / 21-11 / 21-11 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 25 51
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 17-21 / 21-16 Ivan SOZONOV / Evgeniya KOSETSKAYA 386 43
Round 2 5 ZHANG Nan / LI Yinhui 23-21 / 21-11 LEE Yang / HSU Ya Ching 28 33
Round 2 2 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-8 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 148 30
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-18 / 19-21 / 21-16 Ben LANE / Jessica PUGH 35 52
Quarter-final 386 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 13-21 / 21-13 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 386 69
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 19-21 / 21-14 / 21-12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11 64
Quarter-final 5 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-19 / 18-21 / 21-9 LU Kai / HUANG Yaqiong 2 63
Semi-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 22-20 / 17-21 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 386 65
Semi-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-8 ZHANG Nan / LI Yinhui 5 35
Final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 22-20 / 21-15 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 1 44

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2638 85.1 00:41:31 2.05 3 9.7%
MS 30 73 13 43.3% 2643 88.1 00:51:38 1.71 10 33.3%
WD 31 67 5 16.1% 2423 78.16 00:43:31 1.8 4 12.9%
WS 31 69 7 22.6% 2466 79.55 00:42:14 1.88 3 9.7%
XD 31 75 13 41.9% 2744 88.52 00:43:02 2.06 4 12.9%
Total 154 356 48 31.2% 12914 83.86 00:44:20 1.89 24 15.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Poland 2 1 66.7%
Indonesia 19 10 65.5%
China 33 18 64.7%
India 16 9 64.0%
Japan 24 15 61.5%
Chinese Taipei 11 7 61.1%
Russia 11 8 57.9%
Denmark 20 15 57.1%
Korea 18 14 56.2%
Canada 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Thailand 10 14 41.7%
Hong Kong 7 10 41.2%
France 12 19 38.7%
England 6 12 33.3%
Netherlands 5 10 33.3%
Ireland 2 4 33.3%
Switzerland 1 2 33.3%
Malaysia 4 9 30.8%
Spain 1 3 25.0%
Scotland 1 3 25.0%
Germany 5 16 23.8%
Estonia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Rasmus GEMKE 21-14 / 21-15
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3