Commonwealth Games (Individual Event)  

Tournament Name: Commonwealth Games 2010
Tournament Dates: 09/10/2010-14/10/2010
Location: India, Delhi
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kien Keat KOO / TAN Boon Heong Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON
MS LEE Chong Wei Rajiv OUSEPH
WD Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA Shinta Mulia SARI / Lei YAO
WS Saina NEHWAL Mew Choo WONG
XD Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 52 Joe MORGAN / James PHILLIPS 21-9 / 21-12 Kashif BERNERD / Charles PYNE - 17
Round 1 - Dakeil Jonathan THORPE / REIFER Nicholas Colin 21-12 / 18-21 / 21-19 Nashfan MOHAMED / Nasheeu SHARAFUDDEEN - 32
Round 1 44 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 24-26 / 21-14 / 21-19 Raj VEERAN / Jeff THO 384 27
Round 1 32 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-9 / 21-5 Matthew GLEAVE / Tony STEPHENSON - 16
Round 1 - Josh GREEN / Matthew John WILKINSON 21-14 / 18-21 / 21-18 Solomon Mensah NYARKO / Daniel SAM 273 28
Round 1 - Stephan BEEHARRY / Sahir Abdool EDOO 21-16 / 21-10 Brian SSUNNA / Wilson TUKIRE 301 17
Round 1 167 Watson BRIGGS / Paul VAN RIETVELDE 23-21 / 16-21 / 21-16 Ola FAGBEMI / Jinkan Ifraimu BULUS 98 46
Round 1 - Chayut TRIYACHART / Zi Liang Derek WONG 21-7 / 21-6 DOUGLAS Clark / Michael BROWNLEE - 12
Round 1 - Edwin EKIRING / Abraham WOGUTE 15-21 / 21-19 / 21-18 Georgie CUPIDON / Steve MALCOUZANE 288 31
Round 1 17 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-13 / 21-5 Enejoh ABAH / Ocholi EDICHA - 17
Round 1 50 Ross SMITH / Glenn WARFE 21-6 / 21-11 Patrick RUTO / Victor Odra MUNGA - 15
Round 1 - CHAN Peng Soon / Muhammad Hafiz HASHIM 21-4 / 21-8 Hussein Zayan SHAHEED / Sarim MOHAMED - 13
Round 1 - Toby NG / Jon VANDERVET 19-21 / 21-13 / 21-16 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 96 29
Round 1 15 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-8 / 21-12 Eli MAMBWE / Juma MUWOWO - 16
Round 1 - Gareth HENRY / Garron PALMER W.O. Ibrahimo Issufo MUSSAGY / Zulficar Issufo MUSSAGY - 0
Round 2 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 21-18 Joe MORGAN / James PHILLIPS 52 20
Round 2 44 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 21-8 / 21-14 Dakeil Jonathan THORPE / REIFER Nicholas Colin - 14
Round 2 32 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-4 / 21-5 Josh GREEN / Matthew John WILKINSON - 11
Round 2 167 Watson BRIGGS / Paul VAN RIETVELDE 21-9 / 21-9 Stephan BEEHARRY / Sahir Abdool EDOO - 18
Round 2 - Chayut TRIYACHART / Zi Liang Derek WONG 21-8 / 21-8 Edwin EKIRING / Abraham WOGUTE - 11
Round 2 17 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-11 / 21-7 Gareth HENRY / Garron PALMER - 17
Round 2 - CHAN Peng Soon / Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-12 Ross SMITH / Glenn WARFE 50 20
Round 2 15 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-7 / 21-12 Toby NG / Jon VANDERVET - 16
Quarter-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-13 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 44 18
Quarter-final 32 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-11 / 22-20 Watson BRIGGS / Paul VAN RIETVELDE 167 26
Quarter-final - Chayut TRIYACHART / Zi Liang Derek WONG 21-16 / 21-15 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 17 25
Quarter-final 15 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-8 / 21-7 CHAN Peng Soon / Muhammad Hafiz HASHIM - 18
Semi-final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 21-8 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 32 24
Semi-final 15 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-10 / 17-21 / 21-14 Chayut TRIYACHART / Zi Liang Derek WONG - 47
Final 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 21-14 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 15 37
MS
Round 1 117 Alex PANG 21-6 / 21-14 Abraham Kennedy WOGUTE - 21
Round 1 - Nashfan MOHAMED 21-15 / 11-21 / 21-14 DOUGLAS Clark - 27
Round 1 326 Juma MUWOWO 21-16 / 17-21 / 21-18 Saheer RAMRAKHA 373 31
Round 1 595 Edwin EKIRING 21-6 / 21-17 Nasheeu SHARAFUDDEEN 555 23
Round 1 165 Dinuka KARUNARATNA 21-15 / 21-11 Stephan BEEHARRY 304 20
Round 1 157 Ola FAGBEMI 21-15 / 21-10 Matthew John WILKINSON - 22
Round 1 485 Jamie van HOOIJDONK 21-11 / 21-15 REIFER Nicholas Colin - 22
Round 1 675 Patrick RUTO 21-15 / 21-14 ARYEE DANIEL 533 18
Round 1 26 Carl BAXTER 21-5 / 21-11 Wilson TUKIRE 364 21
Round 1 422 Ocholi EDICHA 21-19 / 17-21 / 21-10 Solomon Mensah NYARKO 405 28
Round 1 - Garron PALMER 7-21 / 21-10 / 21-19 James EUNSON 120 32
Round 1 236 Gareth HENRY 21-19 / 21-19 Steve MALCOUZANE 355 19
Round 1 77 Kieran MERRILEES 21-8 / 21-9 Georgie CUPIDON 404 15
Round 1 - Martyn LEWIS 21-19 / 21-16 Eli MAMBWE 640 20
Round 1 115 Charles PYNE 21-18 / 21-18 Joe WU 102 24
Round 1 32 PARUPALLI Kashyap 21-8 / 21-3 Michael BROWNLEE - 11
Round 1 305 Tony STEPHENSON 21-8 / 21-7 Dakeil Jonathan THORPE - 12
Round 1 354 Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA 21-11 / 21-11 Victor Odra MUNGA 530 16
Round 1 76 David SNIDER 21-5 / 21-7 Mohamed Ajfan RASHEED - 18
Round 1 197 Jeff THO 21-10 / 21-12 Sarim MOHAMED - 20
Round 1 144 Jinkan Ifraimu BULUS 21-15 / 21-14 Fred GITUKU 749 16
Round 1 64 Zi Liang Derek WONG 21-12 / 21-6 Sahir Abdool EDOO 187 16
Round 1 693 Kervin GHISLAIN 21-15 / 21-23 / 25-23 Kashif BERNERD - 38
Round 1 177 Niluka KARUNARATNE 21-16 / 21-10 Daniel SAM 369 24
Round 1 224 Enejoh ABAH 21-18 / 21-15 Josh GREEN - 29
Round 1 417 Nicholas KIDD W.O. Ibrahimo Issufo MUSSAGY - 0
Round 1 418 Brian SSUNNA W.O. Zulficar Issufo MUSSAGY - 0
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-10 Alex PANG 117 23
Round 2 326 Juma MUWOWO 24-22 / 21-11 Nashfan MOHAMED - 22
Round 2 68 Yong Zhao Ashton CHEN 21-13 / 21-8 Edwin EKIRING 595 22
Round 2 165 Dinuka KARUNARATNA 21-19 / 21-14 Nicholas KIDD 417 27
Round 2 18 Chetan ANAND 21-12 / 21-6 Ola FAGBEMI 157 21
Round 2 485 Jamie van HOOIJDONK 21-18 / 21-18 Patrick RUTO 675 29
Round 2 26 Carl BAXTER 21-13 / 21-14 Ocholi EDICHA 422 21
Round 2 - Garron PALMER 21-16 / 12-21 / 21-15 Gareth HENRY 236 29
Round 2 77 Kieran MERRILEES 21-9 / 21-11 Martyn LEWIS - 20
Round 2 32 PARUPALLI Kashyap 21-5 / 21-12 Charles PYNE 115 20
Round 2 354 Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA 21-7 / 21-19 Tony STEPHENSON 305 18
Round 2 19 Muhammad Hafiz HASHIM 21-12 / 21-13 David SNIDER 76 23
Round 2 197 Jeff THO 21-6 / 21-10 Brian SSUNNA 418 18
Round 2 64 Zi Liang Derek WONG 21-11 / 21-16 Jinkan Ifraimu BULUS 144 22
Round 2 177 Niluka KARUNARATNE 21-9 / 21-8 Kervin GHISLAIN 693 17
Round 2 16 Rajiv OUSEPH 21-8 / 21-10 Enejoh ABAH 224 16
Round 3 1 LEE Chong Wei 21-9 / 21-9 Juma MUWOWO 326 16
Round 3 68 Yong Zhao Ashton CHEN 21-19 / 21-8 Dinuka KARUNARATNA 165 30
Round 3 18 Chetan ANAND 21-8 / 21-2 Jamie van HOOIJDONK 485 15
Round 3 26 Carl BAXTER 21-11 / 21-14 Garron PALMER - 20
Round 3 32 PARUPALLI Kashyap 21-12 / 21-15 Kieran MERRILEES 77 34
Round 3 19 Muhammad Hafiz HASHIM 21-14 / 21-13 Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA 354 20
Round 3 64 Zi Liang Derek WONG 25-23 / 21-16 Jeff THO 197 35
Round 3 16 Rajiv OUSEPH 21-5 / 12-21 / 21-15 Niluka KARUNARATNE 177 42
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-11 Yong Zhao Ashton CHEN 68 29
Quarter-final 18 Chetan ANAND 21-17 / 21-9 Carl BAXTER 26 30
Quarter-final 32 PARUPALLI Kashyap 19-21 / 21-19 / 21-16 Muhammad Hafiz HASHIM 19 58
Quarter-final 16 Rajiv OUSEPH 21-13 / 21-15 Zi Liang Derek WONG 64 22
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-12 Chetan ANAND 18 24
Semi-final 16 Rajiv OUSEPH 19-21 / 21-12 / 21-18 PARUPALLI Kashyap 32 64
Final 1 LEE Chong Wei 21-10 / 21-8 Rajiv OUSEPH 16 30
WD
Round 1 - Mariama EASTMOND / Shari HOPE 21-14 / 17-21 / 21-10 Shama ABOOBAKAR / Yeldy Marie LOUISON - 25
Round 1 - Leanne CHOO / Renuga VEERAN 21-9 / 21-4 Alya LEWIS / Kristal KARJOHN - 16
Round 1 - Aparna BALAN / Aditi MUTATKAR 21-2 / 21-6 Anna LUXTON / Laura MINTO - 10
Round 1 23 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-7 / 21-10 Bridget Shamim BANGI / Margaret NANKABIRWA 186 15
Round 1 43 Grace GAO / Joycelyn KO 19-21 / 21-15 / 21-13 Caroline HARVEY / Carissa TURNER 72 31
Round 1 - Lyddia Yi Yu CHEAH / GOH Liu Ying 21-16 / 21-9 Juliette AH-WAN / Allisen CAMILLE 250 17
Round 1 75 Imogen BANKIER / Emma MASON 21-14 / 21-11 Caroline BLACK / Sinead CHAMBERS - 25
Round 1 - He Tian TANG / Kate WILSON-SMITH 21-16 / 21-14 Jillie COOPER / Kirsty GILMOUR - 29
Round 1 82 Alex BRUCE / Michelle LI 26-24 / 21-11 Susan IDEH / Braimoh MARIA 98 26
Round 1 - Elena C JOHNSON / LLOYD Gayle 21-11 / 21-12 Stella Koteikai AMASAH / Linda Hammond OSEI 258 15
Round 1 38 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-6 / 21-9 Kate FOO KUNE / Karen FOO KUNE 173 21
Round 1 - Subodha DAHANAYAKE / Thilini JAYASINGHE 21-19 / 21-8 Cristen Elizabeth MARRITT / Kimberley Helen CLAGUE - 24
Round 1 - Eei Hui CHIN / WOON Khe Wei 21-6 / 21-8 Najjuka GLORIA / Daisy NAKALYANGO - 12
Round 1 35 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY W.O. Anita ALUBE / Mercy JOSEPH 272 0
Round 2 10 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-5 / 21-6 Mariama EASTMOND / Shari HOPE - 11
Round 2 - Leanne CHOO / Renuga VEERAN 21-16 / 23-21 Aparna BALAN / Aditi MUTATKAR - 29
Round 2 23 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-15 Grace GAO / Joycelyn KO 43 21
Round 2 - Lyddia Yi Yu CHEAH / GOH Liu Ying 21-12 / 21-16 Imogen BANKIER / Emma MASON 75 28
Round 2 - He Tian TANG / Kate WILSON-SMITH 21-19 / 21-9 Alex BRUCE / Michelle LI 82 25
Round 2 35 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 21-13 / 21-15 Elena C JOHNSON / LLOYD Gayle - 20
Round 2 38 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-7 / 21-6 Subodha DAHANAYAKE / Thilini JAYASINGHE - 17
Round 2 20 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 15-21 / 21-10 / 21-16 Eei Hui CHIN / WOON Khe Wei - 41
Quarter-final 10 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-18 / 17-21 / 21-17 Leanne CHOO / Renuga VEERAN - 59
Quarter-final 23 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 16-21 / 21-13 Lyddia Yi Yu CHEAH / GOH Liu Ying - 43
Quarter-final - He Tian TANG / Kate WILSON-SMITH 21-12 / 21-6 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 35 24
Quarter-final 20 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-9 / 21-14 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 38 25
Semi-final 10 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-19 / 21-13 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 23 37
Semi-final 20 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 12-21 / 21-13 / 21-11 He Tian TANG / Kate WILSON-SMITH - 45
Final 20 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 21-19 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 10 41
WS
Round 1 - Caroline BLACK 21-10 / 21-17 Theresa TETTEH 440 20
Round 1 287 Kate FOO KUNE 24-22 / 21-14 Najjuka GLORIA - 22
Round 1 207 Alex BRUCE 21-14 / 21-15 Margaret NANKABIRWA 460 22
Round 1 - LLOYD Gayle 21-10 / 22-20 Mercy JOSEPH 412 17
Round 1 425 Daisy NAKALYANGO 21-11 / 21-12 Sofia ARKHIPKINA - 14
Round 1 78 Lyddia Yi Yu CHEAH 21-6 / 21-5 Allisen CAMILLE 403 16
Round 1 75 Michelle CHAN KY 21-2 / 21-7 Kristal KARJOHN - 14
Round 1 227 Solen PASTUREL 21-18 / 21-10 Yeldy Marie LOUISON 269 41
Round 1 - Cristen Elizabeth MARRITT 21-13 / 21-9 Shari HOPE 361 20
Round 1 114 Chia-Chi HUANG 21-6 / 21-10 Braimoh MARIA 223 19
Round 1 196 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 21-5 / 21-7 Christine LEYOW - 13
Round 1 68 Michelle LI 21-9 / 21-3 Alya LEWIS - 14
Round 1 533 Sinead CHAMBERS 21-5 / 21-17 Bridget Shamim BANGI 335 13
Round 1 79 Joycelyn KO 21-11 / 21-16 Kimberley Helen CLAGUE - 22
Round 1 186 Susan IDEH 21-9 / 21-10 Stella Koteikai AMASAH 465 15
Round 1 192 Anna RANKIN 21-17 / 21-19 Juliette AH-WAN 393 23
Round 1 171 Thilini JAYASINGHE 21-10 / 21-12 ASHTON Kimberley - 16
Round 1 - Mariama EASTMOND 21-19 / 10-21 / 23-21 Ogar SIAMUPANGILA 310 29
Round 1 195 Kirsty GILMOUR 21-17 / 21-16 Leanne CHOO 89 22
Round 1 - Subodha DAHANAYAKE 21-9 / 5-2 Ret. Anita ALUBE 489 9
Round 1 - Elena C JOHNSON 21-4 / 21-6 Linda Hammond OSEI 425 12
Round 1 263 Carissa TURNER 21-18 / 21-5 Shama ABOOBAKAR - 19
Round 1 105 Karen FOO KUNE 21-2 / 21-6 Laura MINTO - 0
Round 2 3 Saina NEHWAL 21-5 / 21-9 Sarah THOMAS 177 17
Round 2 - Caroline BLACK 21-14 / 26-24 Kate FOO KUNE 287 24
Round 2 41 Anna RICE 21-7 / 21-10 Alex BRUCE 207 24
Round 2 - LLOYD Gayle 21-10 / 21-13 Daisy NAKALYANGO 425 17
Round 2 30 Susan EGELSTAFF 21-14 / 21-19 Lyddia Yi Yu CHEAH 78 30
Round 2 75 Michelle CHAN KY 21-9 / 21-10 Solen PASTUREL 227 18
Round 2 52 Mingtian FU 21-12 / 21-12 Cristen Elizabeth MARRITT - 17
Round 2 114 Chia-Chi HUANG 21-14 / 21-6 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 196 25
Round 2 68 Michelle LI 21-14 / 21-10 Sinead CHAMBERS 533 21
Round 2 46 Aiying XING 21-15 / 21-14 Joycelyn KO 79 26
Round 2 192 Anna RANKIN 22-20 / 21-11 Susan IDEH 186 23
Round 2 36 Elizabeth CANN 21-13 / 21-12 Thilini JAYASINGHE 171 20
Round 2 195 Kirsty GILMOUR 21-8 / 21-8 Mariama EASTMOND - 16
Round 2 38 Aditi MUTATKAR 21-14 / 21-7 Subodha DAHANAYAKE - 17
Round 2 - Elena C JOHNSON 25-23 / 19-21 / 24-22 Carissa TURNER 263 50
Round 2 19 Mew Choo WONG 21-7 / 21-3 Karen FOO KUNE 105 17
Round 3 3 Saina NEHWAL 21-0 / 21-2 Caroline BLACK - 11
Round 3 41 Anna RICE 21-4 / 21-7 LLOYD Gayle - 17
Round 3 30 Susan EGELSTAFF 21-11 / 21-9 Michelle CHAN KY 75 24
Round 3 114 Chia-Chi HUANG 21-15 / 21-19 Mingtian FU 52 36
Round 3 68 Michelle LI 23-21 / 21-12 Aiying XING 46 28
Round 3 36 Elizabeth CANN 21-14 / 21-13 Anna RANKIN 192 24
Round 3 38 Aditi MUTATKAR 21-11 / 21-17 Kirsty GILMOUR 195 24
Round 3 19 Mew Choo WONG 21-5 / 21-10 Elena C JOHNSON - 19
Quarter-final 3 Saina NEHWAL 21-7 / 21-10 Anna RICE 41 28
Quarter-final 30 Susan EGELSTAFF 21-18 / 21-15 Chia-Chi HUANG 114 35
Quarter-final 36 Elizabeth CANN 21-14 / 19-21 / 21-16 Michelle LI 68 40
Quarter-final 19 Mew Choo WONG 21-8 / 21-12 Aditi MUTATKAR 38 29
Semi-final 3 Saina NEHWAL 21-10 / 21-17 Susan EGELSTAFF 30 34
Semi-final 19 Mew Choo WONG 21-12 / 18-21 / 21-17 Elizabeth CANN 36 50
Final 3 Saina NEHWAL 19-21 / 23-21 / 21-13 Mew Choo WONG 19 72
XD
Round 1 109 Hendra WIJAYA / Shinta Mulia SARI 21-5 / 21-6 REIFER Nicholas Colin / Mariama EASTMOND - 8
Round 1 - Jon VANDERVET / Alex BRUCE 21-9 / 21-18 Stephan BEEHARRY / Shama ABOOBAKAR - 19
Round 1 - Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 21-8 / 21-8 Brian SSUNNA / Bridget Shamim BANGI 322 16
Round 1 - Sahir Abdool EDOO / Yeldy Marie LOUISON 21-12 / 20-22 / 21-16 Matthew John WILKINSON / Kimberley Helen CLAGUE - 28
Round 1 177 James PHILLIPS / Caroline HARVEY 21-8 / 21-3 Fred GITUKU / Anna NGANGA - 13
Round 1 42 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 21-15 / 21-14 Nicholas KIDD / Kate WILSON-SMITH - 35
Round 1 303 Ola FAGBEMI / Braimoh MARIA 21-16 / 21-6 DOUGLAS Clark / Anna LUXTON - 14
Round 1 - Sanave THOMAS / Aparna BALAN 21-9 / 21-13 Glenn WARFE / He Tian TANG - 23
Round 1 322 Matthew GLEAVE / Sinead CHAMBERS 21-11 / 21-13 Wilson TUKIRE / Margaret NANKABIRWA 322 16
Round 1 - Josh GREEN / Cristen Elizabeth MARRITT 21-16 / 21-8 Michael BROWNLEE / Laura MINTO - 15
Round 1 281 Paul VAN RIETVELDE / Jillie COOPER 21-8 / 21-9 Dakeil Jonathan THORPE / Shari HOPE - 14
Round 1 - Garron PALMER / Alya LEWIS 21-12 / 21-18 Patrick RUTO / Mercy JOSEPH - 20
Round 1 - Eli MAMBWE / Ogar SIAMUPANGILA 23-21 / 21-14 Abraham Kennedy WOGUTE / Najjuka GLORIA - 20
Round 1 - Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN 21-10 / 21-6 Saheer RAMRAKHA / Karen FOO KUNE - 17
Round 1 - Kieran MERRILEES / Kirsty GILMOUR 21-12 / 19-21 / 22-20 Ocholi EDICHA / Susan IDEH - 29
Round 1 - K. T. Rupesh Kumar / Ashwini PONNAPPA 21-8 / 21-14 Steve MALCOUZANE / Allisen CAMILLE - 14
Round 1 48 Raj VEERAN / Renuga VEERAN 21-11 / 21-9 Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 15
Round 1 137 Alex PANG / Michelle LI 21-6 / 21-8 ARYEE DANIEL / Theresa TETTEH - 0
Round 2 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-5 / 21-7 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN - 13
Round 2 109 Hendra WIJAYA / Shinta Mulia SARI 21-12 / 21-12 Jon VANDERVET / Alex BRUCE - 23
Round 2 - Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 21-15 / 21-10 Alex PANG / Michelle LI 137 31
Round 2 19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 21-14 Charles PYNE / Christine LEYOW - 16
Round 2 177 James PHILLIPS / Caroline HARVEY 21-9 / 21-16 Sahir Abdool EDOO / Yeldy Marie LOUISON - 16
Round 2 28 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-17 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 42 30
Round 2 - Sanave THOMAS / Aparna BALAN 21-10 / 21-8 Ola FAGBEMI / Braimoh MARIA 303 16
Round 2 322 Matthew GLEAVE / Sinead CHAMBERS 19-21 / 21-13 / 21-15 Josh GREEN / Cristen Elizabeth MARRITT - 35
Round 2 55 Anthony CLARK / Heather OLVER 21-11 / 21-18 Paul VAN RIETVELDE / Jillie COOPER 281 31
Round 2 - Eli MAMBWE / Ogar SIAMUPANGILA 14-21 / 21-17 / 21-17 Garron PALMER / Alya LEWIS - 31
Round 2 17 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 21-11 / 21-10 Oliver LEYDON-DAVIS / Danielle TAHURI 122 16
Round 2 - Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN 21-7 / 21-14 Kieran MERRILEES / Kirsty GILMOUR - 17
Round 2 20 Toby NG / Grace GAO 21-6 / 21-14 Martyn LEWIS / Sarah THOMAS - 16
Round 2 - K. T. Rupesh Kumar / Ashwini PONNAPPA 21-16 / 18-21 / 21-18 Raj VEERAN / Renuga VEERAN 48 36
Round 2 11 V. Diju / Jwala GUTTA 21-13 / 21-8 Gareth HENRY / Kristal KARJOHN - 14
Round 2 34 Henry TAM / Donna HALIDAY W.O. Victor Odra MUNGA / Anita ALUBE - 0
Round 3 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-19 / 21-17 Hendra WIJAYA / Shinta Mulia SARI 109 38
Round 3 - Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 18-21 / 21-6 / 21-17 Henry TAM / Donna HALIDAY 34 39
Round 3 19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 21-13 James PHILLIPS / Caroline HARVEY 177 18
Round 3 28 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-18 Sanave THOMAS / Aparna BALAN - 28
Round 3 55 Anthony CLARK / Heather OLVER 21-5 / 21-4 Matthew GLEAVE / Sinead CHAMBERS 322 25
Round 3 17 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 21-11 Ret. Eli MAMBWE / Ogar SIAMUPANGILA - 10
Round 3 - Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN 21-7 / 21-16 Toby NG / Grace GAO 20 17
Round 3 11 V. Diju / Jwala GUTTA 15-21 / 21-18 / 21-16 K. T. Rupesh Kumar / Ashwini PONNAPPA - 25
Quarter-final 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 22-20 / 23-21 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER - 40
Quarter-final 19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 16-21 / 21-11 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 28 43
Quarter-final 17 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 19-21 / 21-8 / 21-12 Anthony CLARK / Heather OLVER 55 37
Quarter-final - Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN 21-13 / 21-19 V. Diju / Jwala GUTTA 11 26
Semi-final 10 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 19-21 / 21-13 / 23-21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 19 57
Semi-final - Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN 19-21 / 21-16 / 21-18 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 17 59
Final - Kien Keat KOO / Eei Hui CHIN 22-20 / 21-12 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 10 36
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 65 7 24.1% 2183 75.28 00:22:00 3.42 0 0.0%
MS 56 121 9 16.1% 4090 73.04 00:24:17 3.01 1 1.8%
WD 28 62 6 21.4% 2082 74.36 00:26:09 2.84 0 0.0%
WS 53 111 5 9.4% 3683 69.49 00:23:19 2.98 1 1.9%
XD 47 105 11 23.4% 3590 76.38 00:24:22 3.14 0 0.0%
Total 213 464 38 17.8% 15628 73.37 00:24:00 3.06 2 0.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 30 7 81.1%
India 27 8 77.1%
England 23 10 69.7%
Singapore 22 10 68.8%
Scotland 15 9 62.5%
Guernsey 5 3 62.5%
Jersey 6 4 60.0%
Canada 15 12 55.6%
Sri Lanka 8 7 53.3%
Australia 12 11 52.2%
Ireland 6 6 50.0%
U.S.A. 2 2 50.0%
Wales 7 8 46.7%
New Zealand 7 8 46.7%
Zambia 4 5 44.4%
Nigeria 6 11 35.3%
Isle of Man 2 5 28.6%
Jamaica 5 13 27.8%
Barbados 3 8 27.3%
Mauritius 4 13 23.5%
Uganda 3 15 16.7%
Maldives 1 6 14.3%
Kenya 1 8 11.1%
Seychelles 1 9 10.0%
Falkland Islands 0 8 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN Tze Yong NG 19-21 / 21-9 / 21-16
2018 LEE Chong Wei KIDAMBI Srikanth 19-21 / 21-14 / 21-14
2014 PARUPALLI Kashyap Zi Liang Derek WONG 21-14 / 11-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Rajiv OUSEPH 21-10 / 21-8
2002 Muhammad Hafiz HASHIM Tsuen Seng LEE 7-3 / 7-1 / 3-7 / 7-8 / 7-4
1994 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-6 / 15-4