Denmark Open  

Tournament Name: Danish Open 1996
Tournament Dates: 20/10/1996-20/10/1996
Location: Denmark, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD Simon ARCHER / Chris HUNT
MS Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG
WD Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN Julie BRADBURY / Joanne GOODE
WS GONG Zhichao Marina ANDRIEVSKAYA
XD Michael SOGAARD / Rikke OLSEN Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-5 Christian FISHER / Steve ISAAC - 0
Round 1 (25*) Aras RAZAK / Hadi SUGIANTO 15-5 / 15-17 / 15-11 MIN Zhenyu / ZHANG Jun (72*) 0
Round 1 (20*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 17-14 / 18-17 Jesper LARSEN / Peder NISSEN (21*) 0
Round 1 (237*) Peter CHRISTENSSON / Martin HAGBERG 15-3 / 18-13 Anders BRUUN / Jesper THOMSEN - 0
Round 1 (102*) Nick PONTING / John QUINN 15-10 / 15-13 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Round 1 (18*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-2 / 15-6 Jim Ronny ANDERSEN / Kristian LARSEN (248*) 0
Round 1 (60*) Cun CUN / Ade LUKAS 15-8 / 15-8 Dennis LENS / Quinten VAN DALM (132*) 0
Round 1 (144*) Patrick EJLERSKOV / Michael LAMP 15-13 / 15-6 Kenneth JONASSEN / AndrĂ¡s PILISZKY (91*) 0
Round 1 (163*) Jesper MIKLA / Lars PAASKE 15-18 / 15-12 / 15-7 Henrik ANDERSSON / Johan THOLINSSON (52*) 0
Round 1 (45*) Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO 18-15 / 5-15 / 15-4 Allan BORCH / Janek ROOS (40*) 0
Round 1 (35*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 17-15 / 17-14 Jesper HANSEN / Jesper MADSEN (686*) 0
Round 1 - Michael SOGAARD / Thomas SOGAARD 15-6 / 15-9 James ANDERSON / Ian J PEARSON (42*) 0
Round 1 (51*) Kok Kiong SENG / WIBOWO Victo 15-10 / 15-5 Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG (39*) 0
Round 1 (17*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-7 / 15-8 Carsten GJERLEV / Rasmus THARSGAARD - 0
Round 1 (34*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-4 / 15-9 Jesper HERMANSEN / Brian T RASMUSSEN - 0
Round 1 (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-1 / 15-3 Jonas RASMUSSEN / Ove SVEJSTRUP (198*) 0
Round 2 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 18-17 / 10-15 / 15-12 Aras RAZAK / Hadi SUGIANTO (25*) 0
Round 2 (20*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-8 / 15-2 Peter CHRISTENSSON / Martin HAGBERG (237*) 0
Round 2 (18*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-3 / 15-9 Nick PONTING / John QUINN (102*) 0
Round 2 (60*) Cun CUN / Ade LUKAS 15-11 / 15-6 Patrick EJLERSKOV / Michael LAMP (144*) 0
Round 2 (45*) Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO 15-9 / 15-9 Jesper MIKLA / Lars PAASKE (163*) 0
Round 2 (35*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 14-17 / 18-13 / 15-4 Michael SOGAARD / Thomas SOGAARD - 0
Round 2 (51*) Kok Kiong SENG / WIBOWO Victo 18-14 / 15-3 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (17*) 0
Round 2 (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-4 / 15-5 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (34*) 0
Quarter-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-2 / 7-15 / 15-10 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (20*) 0
Quarter-final (18*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-12 / 7-15 / 18-14 Cun CUN / Ade LUKAS (60*) 0
Quarter-final (35*) LIU Yong / Wei (1) ZHANG 18-15 / 15-12 Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO (45*) 0
Quarter-final (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 12-15 / 17-16 / 15-12 Kok Kiong SENG / WIBOWO Victo (51*) 0
Semi-final (18*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-11 / 15-8 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (3*) 0
Semi-final (8*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-6 / 15-8 LIU Yong / Wei (1) ZHANG (35*) 0
Final (18*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 17-15 / 10-15 / 15-7 Simon ARCHER / Chris HUNT (8*) 0
MS (qual)
Round 1 (161*) Peter J. BUSH 15-10 / 15-7 Rasmus THARSGAARD - 0
Round 1 - Anders JENSEN 15-9 / 13-15 / 15-7 Alun BIGGART - 0
Round 1 (238*) Henrik SORENSEN 15-3 / 15-1 Soren B NIELSEN (18*) 0
Round 1 - Claus OLSEN 15-9 / 6-15 / 18-14 Peter CHRISTENSEN (480*) 0
Round 1 - Joachim FISCHER NIELSEN 15-7 / 15-11 Hans MELDGAARD - 0
Round 1 (752*) Jacob OSTERGAARD 15-8 / 15-1 Bo RAFN - 0
Round 1 (163*) Gregers SCHYTT 15-3 / 15-1 Ulrik NORGAARD - 0
Round 1 (714*) Jesper MADSEN 15-11 / 15-11 Anders BRUUN - 0
Round 1 (151*) Jesper MIKLA 15-6 / 15-11 Martin DELFS - 0
Round 2 (161*) Peter J. BUSH 15-7 / 11-15 / 15-3 Anders JENSEN - 0
Round 2 (238*) Henrik SORENSEN 15-5 / 15-8 Claus OLSEN - 0
Round 2 (681*) Jesper HANSEN 15-6 / 15-5 Frederik KOHLER (569*) 0
Round 2 (752*) Jacob OSTERGAARD 15-12 / 15-8 Michael EDGE (294*) 0
Round 2 (424*) Morten BOESEN 14-18 / 17-14 / 15-8 Henrik KRYGER (761*) 0
Round 2 - Bjarne SUNG JAKOBSEN 15-3 / 15-10 Gregers SCHYTT (163*) 0
Round 2 (317*) Torben CARLSEN 15-13 / 15-10 Jesper MADSEN (714*) 0
Round 2 (577*) Carsten GJERLEV 15-5 / 15-7 Kristian LARSEN (382*) 0
Round 2 (151*) Jesper MIKLA 15-5 / 15-3 Michael MOESGAARD - 0
Round 3 (681*) Jesper HANSEN 16-18 / 15-6 / 15-2 Joachim FISCHER NIELSEN - 0
Round 3 (424*) Morten BOESEN 15-7 / 15-3 Jacob OSTERGAARD (752*) 0
MS
Round 1 (57*) Hock Kin YONG 15-8 / 15-4 Morten BOESEN (424*) 0
Round 1 (60*) George RIMARCDI 15-11 / 18-16 Oliver PONGRATZ (43*) 0
Round 1 (33*) Joris VAN SOERLAND 15-8 / 15-9 Robert NOCK (95*) 0
Round 1 (27*) Jens OLSSON 15-5 / 18-15 Ah Heng LO (47*) 0
Round 1 (48*) Jim LAUGESEN 15-7 / 15-11 Peter J. BUSH (161*) 0
Round 1 (18*) Soren B NIELSEN 15-10 / 15-3 Ib FREDERIKSEN (113*) 0
Round 1 (49*) Daniel ERIKSSON 17-16 / 7-15 / 15-13 Darren J HALL (15*) 0
Round 1 (272*) Jim Ronny ANDERSEN 15-10 / 15-7 Claus JENSEN (393*) 0
Round 1 (151*) Jesper MIKLA 15-7 / 15-11 Steve ISAAC (129*) 0
Round 1 (11*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-4 / 18-16 Marleve MAINAKY (73*) 0
Round 1 (42*) Henrik BENGTSSON 6-15 / 15-5 / 15-7 Robert LILJEQUIST (67*) 0
Round 1 (178*) Peter JANUM 15-8 / 14-17 / 15-12 Kasper OEDUM (273*) 0
Round 1 (35*) Jeffer ROSOBIN 15-10 / 17-15 ismail SAMAN (46*) 0
Round 1 (14*) Kenneth JONASSEN 15-6 / 16-17 / 15-5 Rikard MAGNUSSON (24*) 0
Round 1 (75*) Martin HAGBERG 15-4 / 15-9 Kim NIELSEN (232*) 0
Round 1 (238*) Henrik SORENSEN 15-11 / 15-10 Peter KNOWLES (34*) 0
Round 1 (117*) IRWANSYAH 15-2 / 15-7 Gregers SCHYTT (163*) 0
Round 1 (317*) Torben CARLSEN 15-10 / 15-10 Mark CONSTABLE (137*) 0
Round 1 (39*) Anders BOESEN 15-7 / 15-12 Jeroen VAN DIJK (21*) 0
Round 1 (13*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-10 Jesper OLSSON (29*) 0
Round 1 (681*) Jesper HANSEN 18-13 / 9-15 / 15-3 Kim JOHANSSON (150*) 0
Round 1 (17*) HENDRAWAN 10-15 / 15-9 / 15-2 Thomas SOGAARD (45*) 0
Round 1 (114*) Frederik BERGSTROM 15-9 / 6-15 / 15-1 Soren HANSEN (194*) 0
Round 1 (81*) Rasmus WENGBERG W.O. Niels Christian KALDAU (63*) 0
Round 2 (1*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 15-2 Hock Kin YONG (57*) 0
Round 2 (60*) George RIMARCDI 15-10 / 15-2 Rasmus WENGBERG (81*) 0
Round 2 (26*) Hermawan SUSANTO 15-10 / 15-6 Joris VAN SOERLAND (33*) 0
Round 2 (27*) Jens OLSSON 15-2 / 15-11 Jim LAUGESEN (48*) 0
Round 2 (10*) Ewe Hock ONG 15-2 / 15-9 Soren B NIELSEN (18*) 0
Round 2 (49*) Daniel ERIKSSON 15-5 / 15-8 Jim Ronny ANDERSEN (272*) 0
Round 2 (9*) HU Zhilan 15-6 / 15-5 Jesper MIKLA (151*) 0
Round 2 (11*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-12 / 15-8 Henrik BENGTSSON (42*) 0
Round 2 (178*) Peter JANUM 15-5 / 15-4 Jeffer ROSOBIN (35*) 0
Round 2 (14*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 15-5 LIN Liwen (36*) 0
Round 2 (75*) Martin HAGBERG 8-15 / 15-12 / 15-2 Henrik SORENSEN (238*) 0
Round 2 (31*) Thomas STUER-LAURIDSEN 17-14 / 15-7 IRWANSYAH (117*) 0
Round 2 (39*) Anders BOESEN 15-6 / 15-7 Torben CARLSEN (317*) 0
Round 2 (13*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-10 Chen PANG (28*) 0
Round 2 (17*) HENDRAWAN 15-5 / 15-2 Jesper HANSEN (681*) 0
Round 2 (184*) Kent Waede HANSEN 15-3 / 15-9 Frederik BERGSTROM (114*) 0
Round 3 (1*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 15-0 George RIMARCDI (60*) 0
Round 3 (26*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-9 Jens OLSSON (27*) 0
Round 3 (10*) Ewe Hock ONG 15-6 / 15-7 Daniel ERIKSSON (49*) 0
Round 3 (11*) Martin LUNDGAARD HANSEN 8-15 / 15-3 / 15-12 HU Zhilan (9*) 0
Round 3 (14*) Kenneth JONASSEN 17-15 / 15-7 Peter JANUM (178*) 0
Round 3 (31*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-5 Martin HAGBERG (75*) 0
Round 3 (13*) Peter Hoeg GADE 15-9 / 15-4 Anders BOESEN (39*) 0
Round 3 (17*) HENDRAWAN 15-2 / 15-4 Kent Waede HANSEN (184*) 0
Quarter-final (1*) Poul-Erik HOYER 15-2 / 5-15 / 15-10 Hermawan SUSANTO (26*) 0
Quarter-final (10*) Ewe Hock ONG 15-12 / 17-16 Martin LUNDGAARD HANSEN (11*) 0
Quarter-final (31*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-1 Kenneth JONASSEN (14*) 0
Quarter-final (13*) Peter Hoeg GADE 15-13 / 11-15 / 18-17 HENDRAWAN (17*) 0
Semi-final (10*) Ewe Hock ONG 15-7 / 7-15 / 15-9 Poul-Erik HOYER (1*) 0
Semi-final (31*) Thomas STUER-LAURIDSEN 5-15 / 15-6 / 17-14 Peter Hoeg GADE (13*) 0
Final (31*) Thomas STUER-LAURIDSEN 6-15 / 15-7 / 15-12 Ewe Hock ONG (10*) 0
WD
Round 1 - Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 15-12 / 16-18 / 17-14 Jane BRAMSEN / Anu NIEMINEN - 0
Round 1 (333*) Britta ANDERSEN / Jane JACOBY 7-15 / 15-6 / 15-5 Denyse JULIEN / Charmaine REID - 0
Round 1 (34*) Tanja BERG / Mette PEDERSEN 15-9 / 15-8 Sarah JONSSON / Nadia LYDUCH - 0
Round 1 - Gillian C GOWERS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-9 / 15-6 Line LARSEN / Tine BAUN - 0
Round 1 (93*) Ann-Lou JORGENSEN / Christina B SORENSEN W.O. YAO Jie / YU Hua (340*) 0
Round 2 (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-4 Margit BORG / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 2 (160*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-11 / 15-4 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER - 0
Round 2 (13*) Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE 15-5 / 15-8 Charlotte MADSEN / Gitte SOMMER - 0
Round 2 (46*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-7 / 15-8 Britta ANDERSEN / Jane JACOBY (333*) 0
Round 2 (28*) Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN 11-15 / 15-11 / 18-17 Tanja BERG / Mette PEDERSEN (34*) 0
Round 2 (6*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-5 / 15-3 Ann-Lou JORGENSEN / Christina B SORENSEN (93*) 0
Round 2 (36*) Marina ANDRIEVSKAYA / Christine GANDRUP 15-11 / 9-15 / 18-13 Gillian C GOWERS / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Round 2 (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-3 / 15-4 Marlene BECH / Belinda ELKJER - 0
Quarter-final (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 10-15 / 15-12 / 15-8 PENG Xin Yong / ZHANG Jin (160*) 0
Quarter-final (46*) Ann JORGENSEN / Majken VANGE 15-7 / 15-9 Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE (13*) 0
Quarter-final (6*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-8 / 15-2 Brenda CONIJN / Nicole VAN HOOREN (28*) 0
Quarter-final (2*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-3 / 15-7 Marina ANDRIEVSKAYA / Christine GANDRUP (36*) 0
Semi-final (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-10 Ann JORGENSEN / Majken VANGE (46*) 0
Semi-final (6*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-9 / 15-8 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (2*) 0
Final (1*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-6 / 15-2 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (6*) 0
WS (qual)
Round 1 (454*) Jane JACOBY 11-5 / 11-0 Belinda ELKJER - 0
Round 2 (404*) Julie BOE 11-6 / 11-8 Nadia LYDUCH - 0
Round 2 (454*) Jane JACOBY 11-8 / 11-4 Sarah JONSSON (148*) 0
Round 3 (455*) Tine BAUN 11-6 / 11-3 Julie BOE (404*) 0
WS
Round 1 (2*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 Johanna HOLGERSSON (101*) 0
Round 1 (28*) GONG Zhichao 11-7 / 11-7 Brenda BEENHAKKER (40*) 0
Round 1 (31*) Kelly MORGAN 12-10 / 11-3 Denyse JULIEN (61*) 0
Round 1 (26*) Margit BORG 11-2 / 11-0 Mette SCHJOLDAGER (252*) 0
Round 1 (11*) Christine GANDRUP 11-4 / 11-6 Mette SORENSEN (38*) 0
Round 1 (48*) Joanne MUGGERIDGE 11-2 / 1-11 / 11-5 Christina B SORENSEN (155*) 0
Round 1 (12*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-3 / 11-1 Kristin EVERNAS (99*) 0
Round 1 (226*) Gitte SOMMER 11-1 / 11-1 Pernille HARDER (89*) 0
Round 1 (17*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-7 / 11-3 Lotte THOMSEN (20*) 0
Round 1 (72*) Judith MEULENDIJKS 11-6 / 5-11 / 11-8 Yuni KARTIKA (51*) 0
Round 1 (455*) Tine BAUN 11-1 / 11-7 Jane JACOBY (454*) 0
Round 1 (25*) Anne SONDERGAARD 11-8 / 11-6 Anu NIEMINEN (157*) 0
Round 1 (36*) Karolina ERICSSON 9-12 / 11-6 / 11-0 Charmaine REID (84*) 0
Round 1 (21*) Mette PEDERSEN 11-2 / 11-4 Lone SORENSEN (109*) 0
Round 1 (24*) Catrine BENGTSSON 12-11 / 12-11 YAO Jie (96*) 0
Round 1 (13*) Yuliani SANTOSO 11-5 / 5-11 / 12-9 Tanja BERG (37*) 0
Round 2 (28*) GONG Zhichao 12-10 / 12-9 Camilla MARTIN (2*) 0
Round 2 (31*) Kelly MORGAN 11-8 / 11-5 Margit BORG (26*) 0
Round 2 (11*) Christine GANDRUP 11-6 / 11-1 Joanne MUGGERIDGE (48*) 0
Round 2 (12*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-5 / 1-11 / 11-7 Gitte SOMMER (226*) 0
Round 2 (17*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-8 / 11-1 Judith MEULENDIJKS (72*) 0
Round 2 (25*) Anne SONDERGAARD 12-9 / 11-8 Tine BAUN (455*) 0
Round 2 (21*) Mette PEDERSEN 11-3 / 11-4 Karolina ERICSSON (36*) 0
Round 2 (13*) Yuliani SANTOSO 11-3 / 11-5 Catrine BENGTSSON (24*) 0
Quarter-final (28*) GONG Zhichao 11-1 / 11-0 Kelly MORGAN (31*) 0
Quarter-final (11*) Christine GANDRUP 7-11 / 11-4 / 11-0 Lidya DJAELAWIJAYA (12*) 0
Quarter-final (17*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-5 / 10-12 / 11-8 Anne SONDERGAARD (25*) 0
Quarter-final (21*) Mette PEDERSEN 6-11 / 11-2 / 12-11 Yuliani SANTOSO (13*) 0
Semi-final (28*) GONG Zhichao 11-1 / 11-3 Christine GANDRUP (11*) 0
Semi-final (17*) Marina ANDRIEVSKAYA 3-11 / 12-10 / 11-8 Mette PEDERSEN (21*) 0
Final (28*) GONG Zhichao 12-11 / 11-4 Marina ANDRIEVSKAYA (17*) 0
XD
Round 1 (138*) Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-7 / 15-9 Kristian LANGBAK / Jane BRAMSEN - 0
Round 1 - Jacob OSTERGAARD / Marlene BECH 15-12 / 1-15 / 15-2 Johan THOLINSSON / Johanna HOLGERSSON (166*) 0
Round 1 (39*) Jesper LARSEN / Majken VANGE 15-11 / 15-4 Brian T RASMUSSEN / Rikke BROEN (285*) 0
Round 1 (9*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-6 / 15-4 Hans MELDGAARD / Mette JUSTESEN - 0
Round 1 - Christian JAKOBSEN / Grete KRAGELUND 15-12 / 15-13 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (51*) 0
Round 1 - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-2 Ove SVEJSTRUP / Britta ANDERSEN - 0
Round 1 (292*) Dennis LENS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-8 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (8*) 0
Round 1 (185*) MIN Zhenyu / ZHANG Jin 18-16 / 15-8 Janek ROOS / Charlotte MADSEN (90*) 0
Round 1 (59*) Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-9 / 18-16 Ian J PEARSON / Gillian C GOWERS - 0
Round 1 (31*) Chris HUNT / Helene KIRKEGAARD 15-6 / 15-1 Henrik ANDERSSON / Kristin EVERNAS (117*) 0
Round 1 - LIU Yong / GONG Zhichao 15-8 / 15-6 Jesper HERMANSEN / Mette SCHJOLDAGER - 0
Round 2 (11*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-5 / 15-4 Jacob OSTERGAARD / Marlene BECH - 0
Round 2 (2*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 17-14 / 15-7 Jesper LARSEN / Majken VANGE (39*) 0
Round 2 (9*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-7 / 15-2 Christian JAKOBSEN / Grete KRAGELUND - 0
Round 2 - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-6 Dennis LENS / Erica VAN DEN HEUVEL (292*) 0
Round 2 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-1 / 15-11 MIN Zhenyu / ZHANG Jin (185*) 0
Round 2 (31*) Chris HUNT / Helene KIRKEGAARD 14-18 / 15-9 / 15-9 Jonas RASMUSSEN / Ann-Lou JORGENSEN (59*) 0
Round 2 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-4 LIU Yong / GONG Zhichao - 0
Round 2 (138*) Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK W.O. Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (5*) 0
Quarter-final (11*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 15-3 / 15-8 Lars PEDERSEN / Anne Mette VAN DIJK (138*) 0
Quarter-final (9*) Nick PONTING / Joanne GOODE 17-14 / 15-4 CHEN Xingdong / PENG Xin Yong (2*) 0
Quarter-final - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-11 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (6*) 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-9 Chris HUNT / Helene KIRKEGAARD (31*) 0
Semi-final (11*) Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN 17-14 / 8-15 / 15-5 Nick PONTING / Joanne GOODE (9*) 0
Semi-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 15-4 Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN - 0
Final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-5 / 15-1 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (11*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 1744 56.26 00:00:00 0 0 0.0%
MS 54 122 14 25.9% 2819 52.2 00:00:00 0 0 0.0%
WD 19 43 5 26.3% 998 52.53 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 1146 36.97 00:00:00 0 0 0.0%
XD 25 53 3 12.0% 1209 48.36 00:00:00 0 0 0.0%
Total 160 360 40 25.0% 7916 49.48 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 13 8 61.9%
Indonesia 17 11 60.7%
Wales 4 3 57.1%
Malaysia 7 6 53.8%
England 19 17 52.8%
Denmark 97 94 50.8%
Sweden 22 27 44.9%
Netherlands 4 7 36.4%
Norway 1 3 25.0%
Jersey 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Finland 0 2 0.0%
Canada 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13