Thailand Open  

Tournament Name: Siam Cement World Grand Prix Thailand Open 2005
Tournament Dates: 29/03/2005-03/04/2005
Location: Thailand,
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
XD LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL
MD - U39 CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN
MS - U39 Muhammad Hafiz HASHIM Kenneth JONASSEN
WD - U39 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won ZHANG Dan / ZHANG Yawen
WS - U39 YAO Jie Huaiwen XU

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Quarter-final (222*) Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 15-5 / 15-5 LEE Chen Yen / LIU Chih Lun - 25
Quarter-final - LIN Wei Hsiang / LIN Yu Lang 15-5 / 15-1 Kantasinh ATVONGSA / Akaxai MEUNGHALUEN - 13
Quarter-final - Jakrapong THANATHIRARHAM / Worachon BUNWIROON 15-9 / 4-15 / 15-9 LAM Hoi Tak / TAM Lok Tin (84*) 60
Quarter-final - Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA 15-12 / 17-14 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (87*) 37
Semi-final - Songphon ANUGRITAYAWON / Surasak KRITPALLID 15-10 / 15-13 Hendra WIJAYA / Kian Teck KHOO - 40
Semi-final (222*) Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN 15-6 / 15-11 Chatchai BOONMEE / Supachai PINTUWAT (177*) 33
Semi-final - HE Hanbin / HE Hanqing 15-5 / 15-8 Wipop SANSANAWIRAKUL / Noppanon WUTHIWIKAIKARN (411*) 29
Semi-final - LIN Wei Hsiang / LIN Yu Lang 15-11 / 15-1 Mettrai AMATAYAKUL / Supalerk JANTARAPISAL (402*) 30
Semi-final - Anurak THIRARATSAKUL / Thitipong LAPOE 15-2 / 15-6 Nguyen Thien DO / Hoang Hai NGUYEN - 20
Semi-final - Jakrapong THANATHIRARHAM / Worachon BUNWIROON 15-11 / 15-3 Nyothin LATSAVONG / Sathien MUANEVONGSA - 30
Semi-final - Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA 15-3 / 17-15 Kovit PHISETSARASAI / Nitipong SAENGSILA (52*) 30
Final - Songphon ANUGRITAYAWON / Surasak KRITPALLID 15-4 / 6-15 / 15-8 Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN (222*) 60
Final - HE Hanbin / HE Hanqing 15-7 / 15-7 LIN Wei Hsiang / LIN Yu Lang - 45
Final - Anurak THIRARATSAKUL / Thitipong LAPOE 15-4 / 15-7 Jakrapong THANATHIRARHAM / Worachon BUNWIROON - 25
Final - Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA 15-12 / 13-15 / 15-6 Chieng Hun HONG / Kean Kok NG - 60
MD
Round 1 U39 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-12 / 15-7 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (65*) 40
Round 1 U39 (54*) CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung 17-15 / 7-15 / 15-12 Keishi KAWAGUCHI / Toru MATSUMOTO (42*) 57
Round 1 U39 (10*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-12 / 15-5 Rian SUKMAWAN / Ukikasah Yoga (60*) 33
Round 1 U39 (91*) Boyd COOPER / Travis DENNEY 8-15 / 15-10 / 15-9 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (29*) 60
Round 1 U39 (13*) Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN 13-15 / 15-7 / 15-3 HE Hanbin / HE Hanqing - 65
Round 1 U39 (69*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 15-9 / 15-11 Nuttaphon NARKTHONG / Pitimaporn PHOMPEERA - 30
Round 1 U39 - HA Tae Kwon / HAN Sang Hoon 15-6 / 15-5 Chun Wei YAP / Yonathan Suryatama DASUKI - 40
Round 1 U39 - Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA 17-14 / 12-15 / 17-16 David LINDLEY / Kristian ROEBUCK (20*) 93
Round 1 U39 (16*) Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 15-6 / 15-9 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Michael LAMP (22*) 32
Round 1 U39 (11*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 15-3 / 15-8 Anurak THIRARATSAKUL / Thitipong LAPOE - 47
Round 1 U39 (21*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-9 / 15-12 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (7*) 40
Round 1 U39 (14*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-5 / 15-3 Geoffrey R BELLINGHAM / Craig COOPER (56*) 30
Round 1 U39 (24*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 9-15 / 17-14 / 17-15 TAN Boon Heong / Thien How HOON (77*) 85
Round 1 U39 (15*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-0 / 15-3 Songphon ANUGRITAYAWON / Surasak KRITPALLID - 10
Round 1 U39 (33*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 15-9 / 7-15 / 15-12 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (9*) 75
Round 1 U39 (23*) Howard BACH / Tony GUNAWAN W.O. HWANG Ji Man / LEE Yong Dae (158*) 0
Round 2 U39 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-9 / 15-5 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (54*) 40
Round 2 U39 (10*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-6 / 15-7 Boyd COOPER / Travis DENNEY (91*) 38
Round 2 U39 (69*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 17-14 / 15-7 Thomas LAYBOURN / Peter BUUR STEFFENSEN (13*) 53
Round 2 U39 - HA Tae Kwon / HAN Sang Hoon 15-2 / 15-4 Noriyasu HIRATA / Hajime KOMIYAMA - 20
Round 2 U39 (16*) Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 15-6 / 15-4 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (11*) 30
Round 2 U39 (23*) Howard BACH / Tony GUNAWAN 15-13 / 15-12 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (21*) 38
Round 2 U39 (14*) Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO 15-8 / 15-13 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (24*) 65
Round 2 U39 (15*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 16-17 / 15-1 / 15-7 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (33*) 60
Quarter-final U39 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-7 / 15-10 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (10*) 35
Quarter-final U39 (69*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 15-12 / 17-14 HA Tae Kwon / HAN Sang Hoon - 75
Quarter-final U39 (16*) Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG 15-13 / 15-11 Howard BACH / Tony GUNAWAN (23*) 42
Quarter-final U39 (15*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 17-14 / 15-13 Chong Ming CHAN / Kien Keat KOO (14*) 50
Semi-final U39 (5*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-7 / 15-12 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (69*) 50
Semi-final U39 (15*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-5 / 15-6 Choon Eng CHEW / Tan Fook CHOONG (16*) 30
Final U39 (15*) CHUNG Jae Sung / LEE Jae Jin 15-11 / 15-5 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (5*) 43
MS (qual)
Semi-final (608*) Taewvalid LAILIKIT 15-6 / 15-0 Kantasinh ATVONGSA - 25
Semi-final (613*) Nattanan PULPITAK 15-2 / 15-2 Bounnhadet DONDUANGDEE - 22
Semi-final - Worachon BUNWIROON 15-5 / 15-5 Nguyen Thien DO (482*) 20
Semi-final (619*) Panuwat PISANTANAKUL 15-10 / 15-8 Hajime KOMIYAMA - 25
Semi-final - Nakharin SUKKASOM 15-8 / 15-9 Sathien MUANEVONGSA (1080*) 48
Semi-final (611*) Vasin NILYOKE 15-1 / 15-7 Quan Tung DO - 30
Semi-final (597*) Sirarote PANPATCHARA W.O. Hoang Hai NGUYEN (564*) 0
Final - Jakrapong THANATHIRARHAM 15-5 / 15-6 Taewvalid LAILIKIT (608*) 25
Final (613*) Nattanan PULPITAK 17-15 / 15-13 Keattipong VISATPANPONG - 70
Final - Jenrop JENJITRANONT 15-7 / 15-12 Worachon BUNWIROON - 24
Final (619*) Panuwat PISANTANAKUL 15-17 / 15-8 / 15-9 Santiphap KAWEENANTHAWONG (612*) 65
Final - Tanongsak SAENSOMBOONSUK 15-5 / 15-6 Wittaya WIRIYAPHADUNGPHONG - 20
Final - Sarin TONGPRADIT 9-15 / 15-4 / 15-12 Nakharin SUKKASOM - 55
Final (611*) Vasin NILYOKE 15-1 / 15-6 Vinai PAIPISUT - 26
Final (294*) Jaturong BUTRBHODI 15-10 / 15-7 Sirarote PANPATCHARA (597*) 42
MS
Round 1 U39 (6*) Kenneth JONASSEN 15-10 / 15-2 Jaturong BUTRBHODI (294*) 30
Round 1 U39 (118*) CHAN Yan Kit 6-15 / 15-4 / 15-8 Erwin DJOHAN (160*) 65
Round 1 U39 (24*) Anders BOESEN 15-6 / 15-6 Kay Bin YEOH (40*) 43
Round 1 U39 (34*) CHEN Jin 15-3 / 15-0 Mohd Hazwan JAMALUDDIN (123*) 28
Round 1 U39 (13*) NG Wei 15-3 / 15-6 Sarin TONGPRADIT - 30
Round 1 U39 (154*) Eric GO 15-1 / 15-3 Clemens Michael SMOLA (166*) 20
Round 1 U39 (205*) HWANG Jung Woon 15-2 / 5-15 / 15-9 Marc ZWIEBLER (35*) 50
Round 1 U39 (169*) ismail SAMAN 15-6 / 15-8 Tanongsak SAENSOMBOONSUK - 35
Round 1 U39 (17*) Dicky PALYAMA 15-9 / 15-5 Aamir GHAFFAR (31*) 35
Round 1 U39 (152*) Jeffer ROSOBIN 15-9 / 15-13 Geoffrey R BELLINGHAM (65*) 40
Round 1 U39 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-3 / 15-0 Jenrop JENJITRANONT - 20
Round 1 U39 (161*) LU Yi 15-11 / 13-15 / 17-14 CHANG Feng-Chin (211*) 85
Round 1 U39 (18*) Boonsak PONSANA 15-10 / 15-7 Keishi KAWAGUCHI (92*) 30
Round 1 U39 (180*) Shinya OHTSUKA 15-4 / 15-1 Hoang Hai NGUYEN (564*) 20
Round 1 U39 (26*) Yen Hui Kendrick LEE 15-2 / 15-10 LIU Chih Lun (516*) 30
Round 1 U39 (619*) Panuwat PISANTANAKUL 17-14 / 15-3 Tawan HUANSURIYA (267*) 35
Round 1 U39 (50*) Kasper OEDUM 15-13 / 15-4 Robert KWEE (110*) 35
Round 1 U39 (29*) HARIYANTO Agus 15-1 / 15-8 Stuart BREHAUT (46*) 25
Round 1 U39 (115*) Poompat SAPKULCHANANART 15-0 / 15-3 Nattanan PULPITAK (613*) 26
Round 1 U39 (30*) Bjoern JOPPIEN 15-3 / 15-4 Jakrapong THANATHIRARHAM - 35
Round 1 U39 (165*) Quang Minh NGUYEN 17-15 / 15-7 Nicholas KIDD (32*) 42
Round 1 U39 (23*) Sairul Amar AYOB 8-15 / 15-9 / 15-7 LEE Cheol Ho (76*) 80
Round 1 U39 (122*) Wiempie MAHARDI 15-10 / 15-13 KHRISHNAN Yogendran (62*) 50
Round 1 U39 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 8-15 / 15-1 / 15-1 GONG Weijie (108*) 50
Round 1 U39 (59*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-7 / 15-13 Toru MATSUMOTO (82*) 50
Round 1 U39 (14*) Ronald SUSILO 15-9 / 15-3 HUNG Yuk Wong (265*) 45
Round 1 U39 (157*) Salim SAMEON 15-8 / 15-1 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (238*) 35
Round 1 U39 (16*) Niels Christian KALDAU 15-3 / 15-8 Abhinn Shyam GUPTA (53*) 50
Round 1 U39 (257*) LEE Chen Yen 15-11 / 15-13 Mohd Nazree LATIFI (214*) 60
Round 1 U39 (15*) Beng Hong KUAN 15-3 / 15-6 Sittichai VIBOONSIN (113*) 30
Round 1 U39 (42*) Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-11 Vasin NILYOKE (611*) 44
Round 1 U39 (9*) XIA Xuanze 15-4 / 15-7 Kennevic ASUNCION (66*) 30
Round 2 U39 (6*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 15-0 CHAN Yan Kit (118*) 30
Round 2 U39 (34*) CHEN Jin 8-15 / 15-5 / 15-0 Anders BOESEN (24*) 70
Round 2 U39 (13*) NG Wei 15-5 / 15-5 Eric GO (154*) 32
Round 2 U39 (169*) ismail SAMAN 14-15 / 15-10 / 15-8 HWANG Jung Woon (205*) 70
Round 2 U39 (17*) Dicky PALYAMA 15-6 / 15-7 Jeffer ROSOBIN (152*) 40
Round 2 U39 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-4 / 15-4 LU Yi (161*) 40
Round 2 U39 (18*) Boonsak PONSANA 15-3 / 15-6 Shinya OHTSUKA (180*) 30
Round 2 U39 (26*) Yen Hui Kendrick LEE 15-9 / 15-11 Panuwat PISANTANAKUL (619*) 30
Round 2 U39 (29*) HARIYANTO Agus 15-12 / 15-7 Kasper OEDUM (50*) 50
Round 2 U39 (30*) Bjoern JOPPIEN 15-10 / 15-11 Poompat SAPKULCHANANART (115*) 40
Round 2 U39 (23*) Sairul Amar AYOB 15-9 / 15-5 Quang Minh NGUYEN (165*) 31
Round 2 U39 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 8-15 / 15-4 / 15-10 Wiempie MAHARDI (122*) 65
Round 2 U39 (14*) Ronald SUSILO 15-1 / 15-5 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (59*) 40
Round 2 U39 (16*) Niels Christian KALDAU 15-2 / 15-5 Salim SAMEON (157*) 25
Round 2 U39 (15*) Beng Hong KUAN 15-8 / 15-4 LEE Chen Yen (257*) 30
Round 2 U39 (9*) XIA Xuanze 15-8 / 15-13 Tsuen Seng LEE (42*) 50
Round 3 U39 (6*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 15-9 CHEN Jin (34*) 50
Round 3 U39 (13*) NG Wei 15-8 / 15-8 ismail SAMAN (169*) 48
Round 3 U39 (21*) Muhammad Roslin HASHIM 15-9 / 15-12 Dicky PALYAMA (17*) 55
Round 3 U39 (18*) Boonsak PONSANA 8-15 / 17-16 / 15-4 Yen Hui Kendrick LEE (26*) 70
Round 3 U39 (30*) Bjoern JOPPIEN 15-4 / 15-12 HARIYANTO Agus (29*) 40
Round 3 U39 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 1-0 Ret. Sairul Amar AYOB (23*) 20
Round 3 U39 (14*) Ronald SUSILO 15-3 / 4-15 / 15-7 Niels Christian KALDAU (16*) 60
Round 3 U39 (9*) XIA Xuanze 15-9 / 7-15 / 15-8 Beng Hong KUAN (15*) 70
Quarter-final U39 (6*) Kenneth JONASSEN 15-9 / 15-8 NG Wei (13*) 60
Quarter-final U39 (18*) Boonsak PONSANA 15-8 / 11-15 / 15-9 Muhammad Roslin HASHIM (21*) 100
Quarter-final U39 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-9 / 15-8 Bjoern JOPPIEN (30*) 35
Quarter-final U39 (14*) Ronald SUSILO 10-15 / 15-10 / 15-6 XIA Xuanze (9*) 80
Semi-final U39 (6*) Kenneth JONASSEN 15-10 / 15-6 Boonsak PONSANA (18*) 63
Semi-final U39 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 13-15 / 17-15 / 15-9 Ronald SUSILO (14*) 72
Final U39 (8*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-13 / 15-13 Kenneth JONASSEN (6*) 60
WD (qual)
Semi-final (376*) Saisamol CHATTANUPAKORN / Suphanan KITTITARAKUL 17-15 / 15-11 CHANG Hsin Yun / HUNG Shih Chieh - 55
Semi-final (222*) LIU Chia-Chi / LIU Hsiao-Jo 15-0 / 15-4 Montip KAEWKUMNERD / Chularat TRIVICHIT - 20
Semi-final - HUANG Chia-Hsin / PENG Hsiao-Feng 10-15 / 15-7 / 15-12 Chonticha SUPPHAIBOONLERD / Peeraya MUNKITAMORN - 48
Semi-final - Sachiyo IMAI / Misato SAEKI 15-3 / 15-4 Sirinna WISETPHANPHONG / Supojjanee SIRISASITHORN - 21
Semi-final - Sirisa KHOOSAKUNTHUM / Prangnaree SAHAWATCHARIN 17-14 / 15-8 HSIEH Pei Chen / TSAI Pei-Ling (356*) 45
Semi-final - TIAN Qing / ZHAO Yunlei 15-6 / 15-0 Sriwan CHAROENPORN / Nataya POKAPIPAT - 45
Semi-final - CHIU Yi Ju / PAI Hsiao Ma 15-11 / 15-7 Porntip BURANAPRASERTSUK / Savitree AMITRAPAI - 35
Final (376*) Saisamol CHATTANUPAKORN / Suphanan KITTITARAKUL 12-15 / 15-8 / 15-3 LIU Chia-Chi / LIU Hsiao-Jo (222*) 45
Final - Sachiyo IMAI / Misato SAEKI 15-8 / 15-9 HUANG Chia-Hsin / PENG Hsiao-Feng - 35
Final - TIAN Qing / ZHAO Yunlei 15-2 / 15-0 Sirisa KHOOSAKUNTHUM / Prangnaree SAHAWATCHARIN - 15
Final - CHIU Yi Ju / PAI Hsiao Ma 15-4 / 15-7 Kewalin AKARAKULCHAI / Chirapha PATPAL - 20
WD
Round 1 U39 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-0 / 15-2 Sara RUNESTEN-PETERSEN / Lianne SHIRLEY - 25
Round 1 U39 (74*) Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON 15-2 / 15-6 Thi Trang PHAM / Thi Kim Nhan HA - 15
Round 1 U39 (342*) ANG Li Peng / Pek Siah LIM 15-9 / 15-7 Miyuki TAI / Noriko OKUMA (48*) 40
Round 1 U39 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Salakjit PONSANA 12-15 / 15-6 / 15-11 Fan Frances LIU / Shinta Mulia SARI (254*) 60
Round 1 U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-0 / 15-7 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (67*) 20
Round 1 U39 (44*) Chew Yen FONG / Phui Leng SEE 15-9 / 9-15 / 15-12 CHIU Yi Ju / PAI Hsiao Ma - 70
Round 1 U39 (55*) LI Wing Mui / WONG Man Ching 13-15 / 17-16 / 15-6 Kellie LUCAS / Kate WILSON-SMITH - 73
Round 1 U39 - TIAN Qing / ZHAO Yunlei 15-7 / 15-3 NG Ka Shun / YIP Pui Yin (92*) 25
Round 1 U39 (14*) Pernille HARDER / Helle NIELSEN 15-2 / 8-15 / 15-4 HA Jung Eun / PARK Soo Hee - 46
Round 1 U39 (29*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 15-9 / 10-15 / 15-3 Thi Thanh Thuy LE / Hai Van NGO - 55
Round 1 U39 (9*) Yanmei JIANG / Yujia LI 15-8 / 15-7 Sook Chin CHONG / Chiou Hwee HAW - 35
Round 1 U39 (37*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 15-3 / 15-0 Saisamol CHATTANUPAKORN / Suphanan KITTITARAKUL (376*) 25
Round 1 U39 (21*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-1 / 15-4 Sachiyo IMAI / Misato SAEKI - 30
Round 1 U39 - CHANG Yun Ju / CHENG Hsiao Yun 15-8 / 15-9 Vathu WANGTHIRA-AMNUAY / Sitee PHUKSAPAISALSILP - 35
Round 1 U39 (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-7 / 15-3 HWANG Yu Mi / JUN Woul Sik - 35
Round 1 U39 (17*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK W.O. Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (25*) 0
Round 2 U39 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-8 / 15-5 Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON (74*) 30
Round 2 U39 - Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Salakjit PONSANA 15-8 / 11-15 / 15-11 ANG Li Peng / Pek Siah LIM (342*) 74
Round 2 U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-2 / 15-5 Chew Yen FONG / Phui Leng SEE (44*) 40
Round 2 U39 (17*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 17-15 / 15-11 LI Wing Mui / WONG Man Ching (55*) 55
Round 2 U39 - TIAN Qing / ZHAO Yunlei 15-5 / 9-15 / 15-8 Pernille HARDER / Helle NIELSEN (14*) 60
Round 2 U39 (9*) Yanmei JIANG / Yujia LI 15-4 / 15-7 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (29*) 49
Round 2 U39 (21*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-8 / 15-11 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (37*) 50
Round 2 U39 (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-11 / 15-3 CHANG Yun Ju / CHENG Hsiao Yun - 45
Quarter-final U39 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-11 / 15-8 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Salakjit PONSANA - 35
Quarter-final U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 15-8 / 15-4 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (17*) 45
Quarter-final U39 (9*) Yanmei JIANG / Yujia LI 15-9 / 15-9 TIAN Qing / ZHAO Yunlei - 45
Quarter-final U39 (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 12-15 / 15-6 / 15-4 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (21*) 75
Semi-final U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 12-15 / 15-8 / 15-11 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 70
Semi-final U39 (5*) ZHANG Dan / ZHANG Yawen 15-10 / 15-3 Yanmei JIANG / Yujia LI (9*) 51
Final U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 9-15 / 15-11 / 15-13 ZHANG Dan / ZHANG Yawen (5*) 110
WS (qual)
Round 1 (109*) NG Ka Shun 11-13 / 11-9 / 11-9 Vathu WANGTHIRA-AMNUAY (364*) 57
Quarter-final - Sachiyo IMAI 11-3 / 11-1 Kewalin AKARAKULCHAI - 25
Quarter-final (248*) HUNG Shih Chieh 11-9 / 5-11 / 11-1 Thitiporn EKMONGKOLPAISARN - 70
Quarter-final (104*) YIP Pui Yin 11-13 / 11-8 / 11-3 WANG Yihan (177*) 75
Quarter-final - Porntip BURANAPRASERTSUK 11-7 / 11-5 PENG Hsiao-Feng (236*) 20
Quarter-final (199*) CHANG Hsin Yun 11-8 / 3-11 / 11-1 WONG Sin Yee (110*) 37
Quarter-final - Sirisa KHOOSAKUNTHUM 11-9 / 11-3 Thi Kim Nhan HA (711*) 15
Quarter-final (239*) PAI Hsiao Ma 11-4 / 11-5 Chayaporn SUPPAWILAI (374*) 25
Quarter-final (554*) Nattawadee CHAISIRI 11-7 / 13-10 CHANG Ya Lan (238*) 30
Quarter-final - Emi UEDA 11-6 / 11-8 Jirada NAHUAI - 30
Quarter-final (429*) WANG Lin 11-2 / 11-1 Preechayah LERTSRIMONGKOL - 15
Quarter-final (446*) LIU Hsiao-Jo 7-11 / 11-5 / 11-1 Hassabodee KAWEENUNTAWONG (371*) 35
Quarter-final (183*) HUANG Chia-Hsin 11-4 / 11-0 Thi Trang PHAM (507*) 19
Quarter-final (109*) NG Ka Shun 11-9 / 11-6 CHIU Yi Ju (111*) 30
Quarter-final (210*) Yoshimi HATAYA 11-7 / 11-0 Thi Thanh Thuy LE (712*) 30
Semi-final - Sachiyo IMAI 11-3 / 11-2 HUNG Shih Chieh (248*) 15
Semi-final (104*) YIP Pui Yin 11-2 / 12-13 / 11-6 Porntip BURANAPRASERTSUK - 45
Semi-final (199*) CHANG Hsin Yun 11-6 / 9-11 / 11-6 Sirisa KHOOSAKUNTHUM - 40
Semi-final (239*) PAI Hsiao Ma 11-2 / 11-0 Vatanya MANEERAT - 20
Semi-final - Emi UEDA 11-9 / 11-3 Nattawadee CHAISIRI (554*) 25
Semi-final (429*) WANG Lin 11-5 / 11-7 LIU Hsiao-Jo (446*) 35
Semi-final (183*) HUANG Chia-Hsin 11-8 / 11-3 Sitee PHUKSAPAISALSILP (169*) 30
Semi-final (210*) Yoshimi HATAYA 11-0 / 11-2 NG Ka Shun (109*) 28
Final (104*) YIP Pui Yin 11-9 / 11-0 Sachiyo IMAI - 25
Final (239*) PAI Hsiao Ma 3-11 / 11-9 / 11-7 CHANG Hsin Yun (199*) 45
Final (429*) WANG Lin 8-11 / 11-6 / 11-5 Emi UEDA - 60
Final (183*) HUANG Chia-Hsin 10-13 / 11-5 / 11-6 Yoshimi HATAYA (210*) 70
WS
Round 1 U39 (4*) PI Hongyan 11-6 / 11-2 Nicole GRETHER (46*) 35
Round 1 U39 (183*) HUANG Chia-Hsin 11-5 / 11-0 Shinta Mulia SARI (69*) 25
Round 1 U39 (17*) Tine BAUN 1-11 / 11-3 / 11-5 Silvi ANTARINI (55*) 35
Round 1 U39 (93*) Fransiska RATNASARI 11-2 / 11-2 WANG Lin (429*) 35
Round 1 U39 (10*) Huaiwen XU 6-11 / 11-1 / 11-8 PAI Hsiao Ma (239*) 44
Round 1 U39 (54*) LEE Yun Hwa 13-12 / 11-3 Sutheaswari MUDUKASAN (58*) 30
Round 1 U39 (15*) Salakjit PONSANA 11-1 / 11-6 Elizabeth CANN (27*) 25
Round 1 U39 (30*) Li LI 11-4 / 11-6 Kellie LUCAS (67*) 19
Round 1 U39 (63*) Mew Choo WONG 11-8 / 11-7 Tatiana VERGE (35*) 45
Round 1 U39 (13*) Kanako YONEKURA 11-8 / 3-11 / 11-8 Juliane SCHENK (23*) 49
Round 1 U39 (22*) Aiying XING 10-13 / 13-10 / 11-8 Yu HIRAYAMA (70*) 75
Round 1 U39 (11*) Tracey HALLAM 2-11 / 11-4 / 11-3 Adrianti FIRDASARI (41*) 50
Round 1 U39 (19*) CHENG Shao Chieh 11-3 / 11-0 Anita Raj KAUR (86*) 15
Round 1 U39 (18*) SEO Yoon Hee 11-3 / 11-1 Tania LUIZ (112*) 20
Round 1 U39 (104*) YIP Pui Yin 10-13 / 11-5 / 11-3 Soratja CHANSRISUKOT (39*) 45
Round 1 U39 (9*) YAO Jie 11-4 / 11-2 Molthila KITJANON (26*) 20
Round 2 U39 (4*) PI Hongyan 11-6 / 11-4 HUANG Chia-Hsin (183*) 30
Round 2 U39 (10*) Huaiwen XU 11-2 / 11-6 LEE Yun Hwa (54*) 30
Round 2 U39 (15*) Salakjit PONSANA 11-6 / 11-6 Li LI (30*) 30
Round 2 U39 (13*) Kanako YONEKURA 11-7 / 13-10 Mew Choo WONG (63*) 45
Round 2 U39 (22*) Aiying XING 11-3 / 5-11 / 11-8 Tracey HALLAM (11*) 55
Round 2 U39 (18*) SEO Yoon Hee 11-8 / 11-7 CHENG Shao Chieh (19*) 40
Round 2 U39 (9*) YAO Jie 12-13 / 11-6 / 11-6 / 11-6 YIP Pui Yin (104*) 65
Round 2 U39 (93*) Fransiska RATNASARI W.O. Tine BAUN (17*) 0
Quarter-final U39 (4*) PI Hongyan 11-0 / 11-0 Fransiska RATNASARI (93*) 16
Quarter-final U39 (10*) Huaiwen XU 11-7 / 11-6 Salakjit PONSANA (15*) 30
Quarter-final U39 (13*) Kanako YONEKURA 11-4 / 11-6 Aiying XING (22*) 27
Quarter-final U39 (9*) YAO Jie 11-5 / 11-6 SEO Yoon Hee (18*) 30
Semi-final U39 (10*) Huaiwen XU 11-3 / 8-11 / 13-12 PI Hongyan (4*) 70
Semi-final U39 (9*) YAO Jie 11-7 / 11-4 Kanako YONEKURA (13*) 37
Final U39 (9*) YAO Jie 11-6 / 11-7 Huaiwen XU (10*) 42
XD (qual)
Quarter-final - LIN Yu Lang / CHANG Ya Lan 17-15 / 15-12 Supachai PINTUWAT / Nattawadee CHAISIRI - 35
Quarter-final - LEE Sheng Mu / CHOU Chia Chi 15-7 / 15-2 Tanongsak SAENSOMBOONSUK / Porntip BURANAPRASERTSUK - 20
Quarter-final - Surasak KRITPALLID / Molthila KITJANON 15-12 / 15-11 Thien How HOON / Sook Chin CHONG - 40
Quarter-final - HUANG Shih-Chung / CHANG Yun Ju 15-3 / 15-1 Quan Tung DO / Thi Trang PHAM - 25
Quarter-final - HE Hanbin / ZHAO Yunlei 15-9 / 15-8 Nitipong SAENGSILA / Savitree AMITRAPAI - 25
Quarter-final - CHIEN Yu Hsun / CHENG Hsiao Yun 9-15 / 15-12 / 15-12 Pitimaporn PHOMPEERA / Satinee JANKRAJANGWONG - 55
Semi-final - HAN Sang Hoon / JUN Woul Sik 15-10 / 15-7 HE Hanqing / TIAN Qing - 40
Semi-final - Worachon BUNWIROON / Prangnaree SAHAWATCHARIN 15-8 / 5-15 / 15-13 LIN Yu Lang / CHANG Ya Lan - 45
Semi-final - LEE Sheng Mu / CHOU Chia Chi 15-11 / 15-4 Tanawat RATTANANONT / Dariga CHAROENSAENG (603*) 32
Semi-final - Surasak KRITPALLID / Molthila KITJANON 8-15 / 15-8 / 15-9 Mettrai AMATAYAKUL / Peeraya MUNKITAMORN (427*) 55
Semi-final - FANG Chieh Min / LIU Chia-Chi 15-11 / 12-15 / 15-12 HUANG Shih-Chung / CHANG Yun Ju - 45
Semi-final - HE Hanbin / ZHAO Yunlei 15-8 / 15-2 Saran CHUCHERDRAT / Sriwan CHAROENPORN - 35
Semi-final - Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU 15-11 / 16-17 / 15-5 CHIEN Yu Hsun / CHENG Hsiao Yun - 55
Final - HAN Sang Hoon / JUN Woul Sik 15-4 / 15-1 Worachon BUNWIROON / Prangnaree SAHAWATCHARIN - 15
Final - LIN Wei Hsiang / KU Pei-Ting 13-15 / 17-14 / 15-12 LEE Sheng Mu / CHOU Chia Chi - 60
Final - FANG Chieh Min / LIU Chia-Chi 15-3 / 5-15 / 17-14 Surasak KRITPALLID / Molthila KITJANON - 60
Final - Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU 15-7 / 15-10 HE Hanbin / ZHAO Yunlei - 35
XD
Round 1 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-1 / 15-4 Boyd COOPER / Kate WILSON-SMITH (106*) 25
Round 1 (73*) Muhammad RIJAL / Endang NURSUGIANTI 5-15 / 15-5 / 15-5 Thanh-Hai TRAN / Hai Van NGO - 45
Round 1 - HWANG Ji Man / HWANG Yu Mi 15-8 / 15-4 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (27*) 35
Round 1 (41*) Craig COOPER / Lianne SHIRLEY 0-15 / 15-13 / 15-8 Peter BUUR STEFFENSEN / Helle NIELSEN - 45
Round 1 (12*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-7 / 15-5 LIN Wei Hsiang / KU Pei-Ting - 30
Round 1 (88*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 15-4 / 15-12 Travis DENNEY / Kellie LUCAS (50*) 31
Round 1 (21*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 15-3 / 15-3 LEE Yong Dae / HA Jung Eun (39*) 20
Round 1 - CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won 15-2 / 15-6 Nuttaphon NARKTHONG / Vathu WANGTHIRA-AMNUAY - 25
Round 1 - HAN Sang Hoon / JUN Woul Sik 15-11 / 15-4 FANG Chieh Min / LIU Chia-Chi - 30
Round 1 (86*) LIU Kwok Wa / WONG Man Ching 15-6 / 7-15 / 15-4 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Chiou Hwee HAW - 60
Round 1 (28*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 15-3 / 15-9 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Phui Leng SEE - 25
Round 1 (13*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-10 / 11-15 / 15-7 Hendra WIJAYA / Fan Frances LIU - 64
Round 1 (26*) Michael LAMP / Pernille HARDER 15-11 / 15-6 Kovit PHISETSARASAI / Duanganong AROONKESORN - 30
Round 1 (15*) Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN 15-5 / 15-8 TAM Lok Tin / WONG Sin Yee - 30
Round 1 (25*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-2 / 15-2 Stuart BREHAUT / Tania LUIZ (32*) 30
Round 1 - Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 15-9 / 15-9 Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN (18*) 35
Round 2 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-11 / 17-14 Muhammad RIJAL / Endang NURSUGIANTI (73*) 55
Round 2 - HWANG Ji Man / HWANG Yu Mi 15-2 / 15-2 Craig COOPER / Lianne SHIRLEY (41*) 18
Round 2 (12*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-5 / 15-11 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (88*) 30
Round 2 (21*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 6-15 / 15-13 / 15-11 CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won - 61
Round 2 - HAN Sang Hoon / JUN Woul Sik 15-5 / 15-4 LIU Kwok Wa / WONG Man Ching (86*) 32
Round 2 (13*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-4 / 15-7 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (28*) 30
Round 2 (15*) Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN 7-15 / 15-12 / 15-3 Michael LAMP / Pernille HARDER (26*) 56
Round 2 (25*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-2 / 15-3 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 25
Quarter-final (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-10 / 15-2 HWANG Ji Man / HWANG Yu Mi - 30
Quarter-final (12*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-8 / 11-15 / 17-14 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (21*) 70
Quarter-final (13*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-6 / 15-6 HAN Sang Hoon / JUN Woul Sik - 30
Quarter-final (25*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 15-7 / 15-13 Carsten MOGENSEN / Rikke OLSEN (15*) 45
Semi-final (12*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 15-10 / 14-17 / 17-16 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 105
Semi-final (13*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-11 / 15-4 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (25*) 38
Final (13*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 15-12 / 15-12 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (12*) 50
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 1614 53.8 00:46:52 1.15 8 26.7%
MS 62 138 14 22.6% 3062 49.39 00:45:28 1.09 16 25.8%
WD 30 70 10 33.3% 1567 52.23 00:47:26 1.1 8 26.7%
WS 30 70 8 33.3% 1148 38.27 00:37:08 1.03 3 10.0%
XD 31 70 8 25.8% 1555 50.16 00:39:50 1.26 5 16.1%
Total 183 415 47 26.8% 8946 48.89 00:43:42 1.12 40 21.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Macau 4 1 80.0%
Netherlands 7 2 77.8%
Korea 28 11 71.8%
Germany 7 4 63.6%
China 20 12 62.5%
Denmark 23 14 62.2%
France 3 2 60.0%
Singapore 17 13 56.7%
U.S.A. 5 4 55.6%
Japan 19 16 54.3%
Malaysia 32 27 54.2%
Chinese Taipei 29 29 50.0%
Hong Kong 15 15 50.0%
Thailand 50 71 41.3%
Indonesia 4 7 36.4%
Canada 1 2 33.3%
Philippines 1 2 33.3%
England 1 3 25.0%
New Zealand 1 5 16.7%
Australia 1 9 10.0%
Austria 0 1 0.0%
Jersey 0 1 0.0%
India 0 1 0.0%
Lao 0 5 0.0%
Vietnam 0 11 0.0%

Category: