Dutch Open  

Tournament Name: Yonex Dutch Open 2007
Tournament Dates: 16/10/2007-21/10/2007
Location: ,
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA
MS Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA
WD Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA
WS LI Wenyan Judith MEULENDIJKS
XD Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (24*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-9 / 21-10 Peter KAESBAUER / Oliver ROTH (167*) 19
Round 1 (36*) Thomas TESCHE / Jochen CASSEL 21-14 / 21-19 Shane RAZI / Anthony DUMARTHERAY (541*) 26
Round 1 (30*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 21-16 / 21-16 Andrew ELLIS / Martyn LEWIS (506*) 37
Round 1 (163*) Robert BLAIR / David LINDLEY 21-13 / 21-13 Matthew HONEY / Evgenij DREMIN - 24
Round 1 (19*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 21-15 / 21-10 Jan Soeren SCHULZ / Marcel REUTER - 22
Round 1 (117*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 21-19 / 21-9 Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN (48*) 23
Round 1 (60*) Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN 21-17 / 21-14 Mats FAGERSTROEM / ZHANG Yi (170*) 26
Round 1 (145*) Andrew BOWMAN / Kristian ROEBUCK 21-18 / 21-18 Ross SMITH / Glenn WARFE (50*) 27
Round 1 (61*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-19 / 21-19 Chris ADCOCK / Dean GEORGE (513*) 31
Round 1 - Ukikasah Yoga / Chayut TRIYACHART 15-21 / 21-8 / 21-14 Ruud BOSCH / Koen RIDDER (67*) 38
Round 1 (41*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 21-12 / 21-17 Rasmus BONDE / Kasper FAUST HENRIKSEN (45*) 25
Round 1 (52*) Frederic MAWET / Wouter CLAES 21-11 / 21-11 Frederic GASPARD / Jonathan GILLIS (433*) 25
Round 1 (42*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-18 / 21-12 Peter ZAUNER / Roman ZIRNWALD (141*) 26
Round 1 (91*) Stilian MAKARSKI / Vladimir METODIEV 20-22 / 21-17 / 21-15 Daniel BENZ / Felix SCHOPPMANN (283*) 40
Round 1 (27*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-19 / 22-20 Hannes ROFFMANN / Sebastian SCHOETTLER - 28
Round 1 (172*) Jorrit DE RUITER / Jurgen WOUTERS 21-19 / 21-9 Elie BALLIGAND / Loic DEVRYE - 22
Round 2 (24*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-9 / 21-14 Thomas TESCHE / Jochen CASSEL (36*) 29
Round 2 (30*) Roman SPITKO / Michael FUCHS 17-21 / 21-11 / 21-11 Robert BLAIR / David LINDLEY (163*) 49
Round 2 (19*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 21-9 / 21-16 Jorrit DE RUITER / Jurgen WOUTERS (172*) 22
Round 2 (117*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 14-21 / 21-15 / 21-15 Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN (60*) 41
Round 2 (61*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-15 / 21-13 Andrew BOWMAN / Kristian ROEBUCK (145*) 27
Round 2 (41*) Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER 21-11 / 18-21 / 21-9 Ukikasah Yoga / Chayut TRIYACHART - 40
Round 2 (42*) Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON 21-16 / 18-21 / 21-10 Frederic MAWET / Wouter CLAES (52*) 47
Round 2 (27*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-19 / 21-14 Stilian MAKARSKI / Vladimir METODIEV (91*) 30
Quarter-final (24*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-15 / 21-17 Roman SPITKO / Michael FUCHS (30*) 36
Quarter-final (117*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 21-13 / 21-11 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (19*) 21
Quarter-final (61*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-13 / 21-10 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (41*) 24
Quarter-final (27*) Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-17 / 21-14 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (42*) 32
Semi-final (117*) Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA 21-15 / 21-12 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (24*) 22
Semi-final (61*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-14 / 23-21 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (27*) 33
Final (61*) Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-13 / 21-12 Fran KURNIAWAN / Rendra WIJAYA (117*) 23
MS (qual)
Semi-final (113*) PARUPALLI Kashyap 21-13 / 25-23 Eli MAMBWE (128*) 31
Semi-final (149*) Sven Eric KASTENS 17-7 Ret. Frederic GASPARD (315*) 8
Semi-final (102*) Brice LEVERDEZ 21-13 / 21-16 Alexandre PAIXAO (130*) 25
Semi-final (94*) Jeff THO 22-20 / 16-21 / 21-16 Daniel BENZ (538*) 49
Semi-final (51*) Tommy SUGIARTO 21-8 / 21-8 Sebastian SCHOETTLER (245*) 24
Semi-final (101*) Rune ULSING 21-13 / 21-19 Marina DEMOSTHENOUS - 35
Semi-final (70*) WU Yunyong 21-17 / 24-22 Anand PAWAR (52*) 46
Semi-final (216*) Dieter DOMKE 21-12 / 21-11 Klaus RAFFEINER (105*) 20
Semi-final (60*) Nikhil KANETKAR 21-16 / 21-13 Lester OEY (652*) 28
Semi-final (71*) Christian BOESIGER 23-21 / 21-14 Michael CHRISTENSEN (93*) 36
Semi-final - Dennis VAN DAALEN DE JEL 18-21 / 21-15 / 21-18 Stuart GOMEZ (85*) 46
Semi-final (174*) Marcel REUTER 21-10 / 21-9 Shai GEFFEN (394*) 21
Semi-final (153*) Marc ZWIEBLER 21-8 / 21-14 Dharma GUNAWI (264*) 20
Semi-final (55*) Alamsyah YUNUS 21-12 / 21-10 Oliver ANDREY (177*) 24
Semi-final (118*) Rune MASSING 21-8 / 21-8 Hannes KAESBAUER (800*) 29
Final (113*) PARUPALLI Kashyap 21-12 / 21-23 / 21-18 Sven Eric KASTENS (149*) 50
Final (102*) Brice LEVERDEZ 23-25 / 21-12 / 21-8 Jeff THO (94*) 52
Final (51*) Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-11 Rune ULSING (101*) 36
Final (70*) WU Yunyong 21-11 / 21-15 Dieter DOMKE (216*) 25
Final (60*) Nikhil KANETKAR 22-20 / 21-14 Christian BOESIGER (71*) 29
Final (226*) Endra KURNIAWAN 21-18 / 21-10 Dennis VAN DAALEN DE JEL - 26
Final (153*) Marc ZWIEBLER 21-4 / 21-7 Marcel REUTER (174*) 20
Final (55*) Alamsyah YUNUS 19-21 / 21-13 / 21-12 Rune MASSING (118*) 56
MS
Round 1 (54*) Stefan WOJCIKIEWICZ 22-20 / 21-16 Jurgen KOCH (67*) 41
Round 1 (51*) Tommy SUGIARTO 21-9 / 21-13 Carl BAXTER (109*) 27
Round 1 (70*) WU Yunyong 21-18 / 21-15 Andrew DABEKA (31*) 42
Round 1 (64*) Peter MIKKELSEN 25-23 / 17-21 / 21-16 Magnus SAHLBERG (96*) 54
Round 1 (46*) Scott EVANS 21-17 / 21-16 Bobby MILROY (41*) 27
Round 1 (82*) Roman SPITKO 21-18 / 12-21 / 21-10 Brice LEVERDEZ (102*) 49
Round 1 (57*) Stanislav PUKHOV 15-21 / 21-18 / 21-16 Chetan ANAND (32*) 44
Round 1 (69*) Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-17 Sho SASAKI (42*) 32
Round 2 (19*) Przemyslaw WACHA 21-16 / 21-23 / 21-15 PARUPALLI Kashyap (113*) 55
Round 2 (54*) Stefan WOJCIKIEWICZ 16-21 / 21-13 / 21-13 Jan FROHLICH (58*) 52
Round 2 (21*) Anup SRIDHAR 20-22 / 21-13 / 21-16 Yousuke NAKANISHI (47*) 50
Round 2 (153*) Marc ZWIEBLER 21-19 / 10-21 / 21-12 Tommy SUGIARTO (51*) 59
Round 2 (22*) Dicky PALYAMA 19-21 / 21-18 / 21-16 Endra KURNIAWAN (226*) 56
Round 2 (70*) WU Yunyong 21-12 / 12-21 / 21-16 Alamsyah YUNUS (55*) 60
Round 2 (25*) Muhammad Roslin HASHIM 7-21 / 21-12 / 21-12 Bjoern JOPPIEN (43*) 45
Round 2 (64*) Peter MIKKELSEN 23-21 / 21-13 Erwin KEHLHOFFNER (88*) 34
Round 2 (46*) Scott EVANS 21-13 / 21-19 Marco VASCONCELOS (49*) 30
Round 2 (38*) Eric PANG 21-19 / 22-20 Andrew SMITH (34*) 33
Round 2 (63*) Petr KOUKAL 21-18 / 21-8 Roman SPITKO (82*) 31
Round 2 (27*) Yen Hui Kendrick LEE 21-16 / 21-16 Ville LANG (65*) 27
Round 2 (57*) Stanislav PUKHOV 21-19 / 15-21 / 21-10 Kasper OEDUM (40*) 49
Round 2 (26*) Sairul Amar AYOB 21-18 / 21-13 Nikhil KANETKAR (60*) 31
Round 2 (69*) Rajiv OUSEPH 19-21 / 22-20 / 21-13 Vladislav DRUZCHENKO (59*) 44
Round 2 (13*) Tsuen Seng LEE 21-13 / 23-21 Kestutis NAVICKAS (79*) 39
Round 3 (19*) Przemyslaw WACHA 21-13 / 21-12 Stefan WOJCIKIEWICZ (54*) 28
Round 3 (153*) Marc ZWIEBLER 21-12 / 21-14 Anup SRIDHAR (21*) 30
Round 3 (70*) WU Yunyong 21-16 / 21-19 Dicky PALYAMA (22*) 44
Round 3 (25*) Muhammad Roslin HASHIM 21-19 / 21-6 Peter MIKKELSEN (64*) 33
Round 3 (38*) Eric PANG 18-21 / 21-16 / 21-14 Scott EVANS (46*) 50
Round 3 (27*) Yen Hui Kendrick LEE 26-24 / 21-19 Petr KOUKAL (63*) 50
Round 3 (26*) Sairul Amar AYOB 21-14 / 21-18 Stanislav PUKHOV (57*) 40
Round 3 (13*) Tsuen Seng LEE 21-13 / 22-20 Rajiv OUSEPH (69*) 43
Quarter-final (19*) Przemyslaw WACHA 21-10 / 21-13 Marc ZWIEBLER (153*) 30
Quarter-final (70*) WU Yunyong 20-22 / 23-21 / 21-10 Muhammad Roslin HASHIM (25*) 77
Quarter-final (27*) Yen Hui Kendrick LEE 21-19 / 21-19 Eric PANG (38*) 40
Quarter-final (13*) Tsuen Seng LEE 21-9 / 21-12 Sairul Amar AYOB (26*) 19
Semi-final (19*) Przemyslaw WACHA 21-12 / 20-22 / 23-21 WU Yunyong (70*) 63
Semi-final (27*) Yen Hui Kendrick LEE 21-16 / 21-19 Tsuen Seng LEE (13*) 44
Final (27*) Yen Hui Kendrick LEE 20-22 / 21-11 / 21-18 Przemyslaw WACHA (19*) 56
WD (qual)
Semi-final - LI Wenyan / CAI Jiani 21-12 / 21-8 Lisa MALAIHOLLO / Yvonne SIE (129*) 20
Semi-final (123*) Yu WAKITA / Seiko YAMADA 21-17 / 21-9 Tenzin PELLING / Sabrina JAQUET - 25
Semi-final - Judith MEULENDIJKS / YAO Jie 21-19 / 21-17 Karina DE WIT / Ginny SEVERIEN (131*) 32
Semi-final (293*) Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 21-15 / 22-20 Samantha BARNING / Ilse VAESSEN - 27
Final (123*) Yu WAKITA / Seiko YAMADA 15-21 / 21-19 / 21-16 LI Wenyan / CAI Jiani - 46
Final - Judith MEULENDIJKS / YAO Jie 21-9 / 21-7 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN (293*) 20
WD
Round 1 (37*) Imogen BANKIER / Emma MASON 21-16 / 21-17 Sarah BOK / Liza SMITH (112*) 29
Round 1 (44*) Jo NOVITA / Greysia POLII 19-21 / 21-11 / 21-14 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (19*) 51
Round 1 (27*) Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT 21-11 / 21-17 Rachel HOWARD / Heather OLVER (134*) 29
Round 1 - Judith MEULENDIJKS / YAO Jie 21-10 / 21-10 Elisa CHANTEUR / Laura CHOINET (50*) 22
Round 1 (45*) Yu Yan Vanessa NEO / Shinta Mulia SARI 21-14 / 15-21 / 21-17 Richi Puspita DILI / (CJ) YULIANTI (68*) 43
Round 1 (38*) Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK 19-21 / 21-16 / 21-19 Yu WAKITA / Seiko YAMADA (123*) 51
Round 1 (28*) Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI 21-10 / 24-22 Fiona MCKEE / Charmaine REID (26*) 33
Round 1 (32*) Christinna PEDERSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-16 / 21-17 Carina METTE / Birgit OVERZIER (36*) 33
Round 2 (10*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-14 / 21-19 Imogen BANKIER / Emma MASON (37*) 33
Round 2 (44*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-13 / 21-16 Gabrielle ADCOCK / Mariana AGATHANGELOU (117*) 29
Round 2 (33*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-13 / 21-9 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (27*) 27
Round 2 - Judith MEULENDIJKS / YAO Jie 21-11 / 21-12 Gitte KOEHLER / Michaela PEIFFER (410*) 26
Round 2 (45*) Yu Yan Vanessa NEO / Shinta Mulia SARI 21-12 / 21-23 / 21-19 Shendy Puspa IRAWATI / Meiliana JAUHARI (42*) 54
Round 2 (38*) Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK 11-21 / 21-14 / 26-24 Janet KOEHLER / Annekatrin LILLIE - 51
Round 2 (51*) Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM 21-10 / 21-18 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (28*) 26
Round 2 (24*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-11 / 21-13 Christinna PEDERSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (32*) 27
Quarter-final (10*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-17 / 21-6 Jo NOVITA / Greysia POLII (44*) 45
Quarter-final (45*) Yu Yan Vanessa NEO / Shinta Mulia SARI 21-14 / 21-15 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (38*) 28
Quarter-final (24*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-12 / 21-10 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (51*) 33
Quarter-final (33*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA W.O. Judith MEULENDIJKS / YAO Jie - 0
Semi-final (33*) Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 22-20 / 21-14 Yanmei JIANG / Yujia LI (10*) 35
Semi-final (24*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-12 / 21-16 Yu Yan Vanessa NEO / Shinta Mulia SARI (45*) 29
Final (24*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 20-22 / 21-15 / 21-13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (33*) 42
WS (qual)
Semi-final (89*) Olga KONON 21-12 / 21-19 Shruti KURIEN (112*) 21
Semi-final (79*) Camilla SORENSEN 19-21 / 21-17 / 21-14 Nguyen Nhung LE NGOC (113*) 55
Semi-final (98*) Carola BOTT 21-8 / 21-6 Shannon POHL (76*) 21
Semi-final (61*) Pia Zebadiah BERNADET 18-21 / 21-19 / 21-7 Elisa CHANTEUR (143*) 50
Semi-final (95*) Ekaterina VIKULOVA 21-23 / 21-18 / 21-18 Aditi MUTATKAR (77*) 50
Semi-final (63*) LI Wenyan 21-13 / 21-6 Nathalie DESCAMPS (138*) 23
Semi-final (72*) Fransiska RATNASARI 15-21 / 21-18 / 21-15 Yu WAKITA (121*) 55
Semi-final (105*) Linda ZETCHIRI 21-14 / 21-15 Grace DANIEL (132*) 23
Final (79*) Camilla SORENSEN 21-14 / 19-21 / 21-12 Olga KONON (89*) 43
Final (61*) Pia Zebadiah BERNADET 17-21 / 27-25 / 21-17 Carola BOTT (98*) 76
Final (105*) Linda ZETCHIRI 21-19 / 21-9 Fransiska RATNASARI (72*) 29
WS
Round 1 (9*) YAO Jie 21-12 / 21-13 Rachel VAN CUTSEN (60*) 27
Round 1 (74*) Jeanine CICOGNINI 21-7 / 21-7 Maja TVRDY (87*) 22
Round 1 (63*) LI Wenyan 21-13 / 21-15 Linda ZETCHIRI (105*) 27
Round 1 (54*) Agnese ALLEGRINI 21-9 / 21-12 Eva LEE (42*) 22
Round 1 (23*) Li LI 21-5 / 21-9 Charmaine REID (45*) 22
Round 1 (94*) Elena PRUS 21-18 / 21-17 Ragna INGOLFSDOTTIR (75*) 27
Round 1 (19*) Saina NEHWAL 21-19 / 23-21 Pia Zebadiah BERNADET (61*) 38
Round 1 (46*) Jill PITTARD 21-17 / 18-21 / 21-17 Filipa LAMY (80*) 47
Round 1 (79*) Camilla SORENSEN 22-20 / 14-21 / 21-14 Susan EGELSTAFF (43*) 54
Round 1 (36*) Anu NIEMINEN 21-12 / 21-17 Sarah MACMASTER (57*) 31
Round 1 (67*) Simone PRUTSCH 21-9 / 21-10 Yoana MARTINEZ (71*) 26
Round 1 (33*) Judith MEULENDIJKS 21-12 / 21-10 Claudia RIVERO MODENSI (52*) 25
Round 1 (95*) Ekaterina VIKULOVA 14-21 / 21-9 / 22-20 Telma SANTOS (97*) 49
Round 1 (29*) Adrianti FIRDASARI 21-14 / 21-10 Ana MOURA (62*) 23
Round 1 (58*) Larisa GRIGA 15-21 / 21-17 / 21-15 Elizabeth CANN (38*) 58
Round 1 (16*) Juliane SCHENK 21-12 / 21-15 Kristina GAVNHOLT (90*) 33
Round 2 (9*) YAO Jie 21-16 / 21-15 Jeanine CICOGNINI (74*) 29
Round 2 (63*) LI Wenyan 21-10 / 21-15 Agnese ALLEGRINI (54*) 31
Round 2 (23*) Li LI 21-6 / 21-16 Elena PRUS (94*) 25
Round 2 (19*) Saina NEHWAL 21-10 / 22-20 Jill PITTARD (46*) 29
Round 2 (79*) Camilla SORENSEN 23-21 / 21-17 Anu NIEMINEN (36*) 41
Round 2 (33*) Judith MEULENDIJKS 21-9 / 21-14 Simone PRUTSCH (67*) 28
Round 2 (95*) Ekaterina VIKULOVA 17-21 / 21-17 / 21-10 Adrianti FIRDASARI (29*) 51
Round 2 (16*) Juliane SCHENK 21-14 / 21-23 / 21-16 Larisa GRIGA (58*) 63
Quarter-final (23*) Li LI 24-22 / 21-9 Saina NEHWAL (19*) 38
Quarter-final (33*) Judith MEULENDIJKS 21-9 / 8-21 / 21-12 Camilla SORENSEN (79*) 44
Quarter-final (16*) Juliane SCHENK 21-9 / 21-14 Ekaterina VIKULOVA (95*) 29
Quarter-final (63*) LI Wenyan W.O. YAO Jie (9*) 0
Semi-final (63*) LI Wenyan 21-15 / 21-16 Li LI (23*) 29
Semi-final (33*) Judith MEULENDIJKS 23-21 / 21-13 Juliane SCHENK (16*) 40
Final (63*) LI Wenyan 21-18 / 21-19 Judith MEULENDIJKS (33*) 38
XD (qual)
Semi-final (266*) Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK 21-13 / 21-13 Ukikasah Yoga / Yu Yan Vanessa NEO - 23
Semi-final (251*) Andrew BOWMAN / Sarah BOK 21-14 / 21-17 Vladimir METODIEV / Gabriela BANOVA (418*) 26
Semi-final (139*) Felix SCHOPPMANN / Johanna GOLISZEWSKI 21-16 / 21-18 Frederic MAWET / Severine CORVILAIN (131*) 25
Semi-final (435*) Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-10 / 21-10 Mike VAN DAAL / Mireille VAN DAAL (948*) 16
Final (266*) Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK 21-10 / 21-16 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA (435*) 21
Final (139*) Felix SCHOPPMANN / Johanna GOLISZEWSKI 18-21 / 23-21 / 21-11 Andrew BOWMAN / Sarah BOK (251*) 37
XD
Round 1 (12*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-14 / 21-10 Michael FUCHS / Carina METTE (69*) 28
Round 1 (80*) Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-17 / 15-21 / 21-16 Howard BACH / Eva LEE (14*) 40
Round 1 (47*) Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS 25-27 / 23-21 / 21-18 Ruud BOSCH / Eefje MUSKENS - 50
Round 1 (266*) Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK 21-9 / 21-11 Johannes SCHOETTLER / Gitte KOEHLER (114*) 19
Round 1 (21*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-16 / 21-17 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK (153*) 30
Round 1 (51*) Tontowi AHMAD / (CJ) YULIANTI 21-18 / 21-17 Andrew ELLIS / Joanne NICHOLAS - 27
Round 1 (31*) Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA 21-19 / 20-22 / 21-15 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (68*) 46
Round 1 (35*) Robin MIDDLETON / Liza SMITH 21-16 / 21-14 Jacob CHEMNITZ / Marie ROEPKE (136*) 24
Round 1 (60*) Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-14 / 21-16 Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE (40*) 27
Round 1 - Robert ADCOCK / Emma MASON 14-21 / 22-20 / 23-21 Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (33*) 38
Round 1 - ZHANG Yi / CAI Jiani 21-16 / 21-11 Felix SCHOPPMANN / Johanna GOLISZEWSKI (139*) 20
Round 1 - Martyn LEWIS / Natalie MUNT 21-17 / 21-15 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (25*) 27
Round 1 (193*) Chayut TRIYACHART / Shinta Mulia SARI 21-14 / 19-21 / 21-19 Dean GEORGE / Mariana AGATHANGELOU (267*) 46
Round 1 (23*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-18 / 18-21 / 21-17 Evgenij DREMIN / Anastasia RUSSKIKH (812*) 45
Round 1 (63*) Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 21-17 / 13-21 / 21-14 Matthew HONEY / Heather OLVER (84*) 40
Round 1 (15*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-13 / 21-16 Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN (59*) 28
Round 2 (12*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-11 / 21-15 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN (80*) 21
Round 2 (266*) Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK 21-15 / 21-18 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS (47*) 24
Round 2 (21*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-16 / 21-14 Tontowi AHMAD / (CJ) YULIANTI (51*) 26
Round 2 (31*) Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA 14-21 / 21-13 / 21-15 Robin MIDDLETON / Liza SMITH (35*) 42
Round 2 (60*) Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-15 / 13-21 / 21-19 Robert ADCOCK / Emma MASON - 43
Round 2 - ZHANG Yi / CAI Jiani 21-15 / 14-21 / 21-17 Martyn LEWIS / Natalie MUNT - 40
Round 2 (23*) David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN 21-14 / 21-15 Chayut TRIYACHART / Shinta Mulia SARI (193*) 26
Round 2 (15*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-6 / 21-11 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS (63*) 18
Quarter-final (12*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-23 / 21-15 / 21-15 Kristian ROEBUCK / Jenny WALLWORK (266*) 55
Quarter-final (31*) Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA 22-20 / 19-21 / 21-18 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (21*) 56
Quarter-final (60*) Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-16 ZHANG Yi / CAI Jiani - 35
Quarter-final (15*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 21-17 / 26-24 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (23*) 38
Semi-final (12*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-16 / 21-23 / 21-11 Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (31*) 51
Semi-final (60*) Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-17 / 14-21 / 21-17 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (15*) 47
Final (60*) Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-14 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (12*) 29
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 2408 77.68 00:29:31 2.63 0 0.0%
MS 39 94 16 41.0% 3475 89.1 00:42:31 2.1 3 7.7%
WD 22 50 6 27.3% 1796 81.64 00:35:16 2.31 0 0.0%
WS 30 67 7 23.3% 2358 78.6 00:34:52 2.25 1 3.3%
XD 31 76 14 45.2% 2828 91.23 00:35:02 2.6 0 0.0%
Total 153 355 49 32.0% 12865 84.09 00:35:49 2.35 4 2.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 14 3 82.3%
Poland 4 1 80.0%
Singapore 21 7 75.0%
Russia 17 7 70.8%
Malaysia 8 4 66.7%
Ireland 2 1 66.7%
Indonesia 22 13 62.9%
Denmark 15 10 60.0%
Netherlands 16 15 51.6%
Bulgaria 4 4 50.0%
Wales 1 1 50.0%
Germany 26 30 46.4%
England 15 19 44.1%
India 7 9 43.8%
Ukraine 3 4 42.9%
Italy 2 3 40.0%
U.S.A. 3 5 37.5%
Scotland 4 7 36.4%
France 2 4 33.3%
Japan 2 4 33.3%
Australia 2 4 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Czech Republic 1 2 33.3%
Belgium 3 8 27.3%
Canada 2 6 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12