Denmark Open  

Tournament Name: VICTOR Denmark Open 2021
Tournament Dates: 19/10/2021-24/10/2021
Location: Denmark, Odense V
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN
MS Viktor AXELSEN Kento MOMOTA
WD HUANG Dongping / ZHENG Yu LEE So Hee / SHIN Seung Chan
WS Akane YAMAGUCHI Se Young AN
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-19 Christo POPOV / Toma Junior POPOV - 30
Round 1 - Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-6 / 21-19 DI Zijian / WANG Chang - 31
Round 1 - Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-7 / 21-14 Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI - 29
Round 1 - Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-15 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER - 31
Round 1 - Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-18 LU Ching Yao / YANG Po Han - 37
Round 1 - M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 21-19 / 21-15 Ben LANE / Sean VENDY - 39
Round 1 - Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 23-21 / 21-15 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD - 39
Round 1 - GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-18 / 21-11 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth - 30
Round 1 - Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 19-21 / 21-14 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI - 60
Round 1 - Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-9 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ - 23
Round 1 - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-13 / 21-10 HE Jiting / TAN Qiang - 25
Round 1 - LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-18 GOH V Shem / LOW Juan Shen - 32
Round 1 - ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-12 / 18-18 Ret. Joel EIPE / Rasmus KJÆR - 37
Round 1 - Alexander DUNN / Adam HALL 21-14 / 21-14 Lucas CORVEE / Ronan LABAR - 29
Round 1 - LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-19 / 21-19 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN - 33
Round 1 - Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-17 / 21-13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN - 29
Round 2 - Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 17-21 / 21-17 / 23-21 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO - 48
Round 2 - Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 21-18 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB - 35
Round 2 - Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 17-21 / 21-12 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA - 46
Round 2 - GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 14-21 / 21-15 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY - 55
Round 2 - Akira KOGA / Taichi SAITO 21-19 / 21-13 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik - 37
Round 2 - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-19 / 21-17 LEE Yang / WANG Chi-Lin - 40
Round 2 - ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 21-11 Alexander DUNN / Adam HALL - 27
Round 2 - Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 21-13 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan - 35
Quarter-final - Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 19-21 / 21-11 / 21-17 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA - 59
Quarter-final - GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-18 / 21-17 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO - 34
Quarter-final - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 21-17 Akira KOGA / Taichi SAITO - 48
Quarter-final - Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-18 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi - 35
Semi-final - Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 19-21 / 21-18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN - 58
Semi-final - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 20-22 / 21-18 / 21-16 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL - 69
Final - Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-18 / 21-12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN - 44
MS
Round 1 - Kento MOMOTA 21-12 / 21-15 Toma Junior POPOV - 43
Round 1 - KIDAMBI Srikanth 21-14 / 21-11 SAI PRANEETH B. - 30
Round 1 - Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-19 PRANNOY H. S. - 46
Round 1 - Kanta TSUNEYAMA 21-23 / 21-14 / 21-18 HEO Kwang Hee - 75
Round 1 - Anders ANTONSEN 21-16 / 22-20 Rasmus GEMKE - 63
Round 1 - Sameer VERMA 21-17 / 21-14 Kunlavut VITIDSARN - 42
Round 1 - Thomas ROUXEL 4-1 Ret. Anthony Sinisuka GINTING - 2
Round 1 - Tommy SUGIARTO 21-14 / 21-8 Kantaphon WANGCHAROEN - 34
Round 1 - LEE Cheuk Yiu 22-20 / 21-15 Shesar Hiren RHUSTAVITO - 44
Round 1 - NG Ka Long Angus 22-20 / 21-19 Kenta NISHIMOTO - 52
Round 1 - LU Guangzu 21-23 / 21-10 / 21-6 Brice LEVERDEZ - 54
Round 1 - CHOU Tien Chen 3-0 Ret. PARUPALLI Kashyap - 2
Round 1 - LIEW Daren 21-18 / 23-21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS - 47
Round 1 - LEE Zii Jia 12-21 / 21-9 / 21-18 WANG Tzu Wei - 50
Round 1 - Lakshya SEN 21-9 / 21-7 Sourabh VERMA - 26
Round 1 - Viktor AXELSEN 21-19 / 21-14 LOH Kean Yew - 35
Round 2 - Kento MOMOTA 23-21 / 21-9 KIDAMBI Srikanth - 43
Round 2 - Jonatan CHRISTIE 21-11 / 21-9 Kanta TSUNEYAMA - 32
Round 2 - Sameer VERMA 21-14 / 21-18 Anders ANTONSEN - 50
Round 2 - Tommy SUGIARTO 21-18 / 16-21 / 21-19 Thomas ROUXEL - 59
Round 2 - LEE Cheuk Yiu 21-16 / 18-21 / 21-8 NG Ka Long Angus - 61
Round 2 - CHOU Tien Chen 21-15 / 21-18 LU Guangzu - 39
Round 2 - LEE Zii Jia 21-11 / 21-14 LIEW Daren - 30
Round 2 - Viktor AXELSEN 21-15 / 21-7 Lakshya SEN - 39
Quarter-final - Kento MOMOTA 21-13 / 15-0 Ret. Jonatan CHRISTIE - 31
Quarter-final - Tommy SUGIARTO 21-17 / 0-0 Ret. Sameer VERMA - 25
Quarter-final - LEE Cheuk Yiu 21-16 / 19-21 / 21-19 CHOU Tien Chen - 78
Quarter-final - Viktor AXELSEN 21-19 / 21-19 LEE Zii Jia - 39
Semi-final - Kento MOMOTA 21-7 / 21-12 Tommy SUGIARTO - 38
Semi-final - Viktor AXELSEN 21-9 / 21-11 LEE Cheuk Yiu - 34
Final - Viktor AXELSEN 20-22 / 21-18 / 21-12 Kento MOMOTA - 93
WD
Round 1 - Amalie MAGELUND / Freja RAVN 5-1 Ret. CHEN Qingchen / JIA Yifan - 5
Round 1 - DU Yue / LI Wenmei 21-18 / 21-15 Margot LAMBERT / Anne TRAN - 44
Round 1 - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-16 HSU Ya Ching / HU Ling Fang - 37
Round 1 - Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 21-12 / 21-15 LEE Meng Yean / YAP Cheng Wen - 30
Round 1 - Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 17-21 / 21-13 / 21-14 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH - 73
Round 1 - Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-15 / 21-16 Vivian HOO / LIM Chiew Sien - 42
Round 1 - Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 17-21 / 21-14 / 21-18 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW - 53
Round 1 - HUANG Dongping / ZHENG Yu 21-6 / 21-9 Christine BUSCH / Amalie SCHULZ - 27
Round 1 - LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-11 / 21-19 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI - 46
Round 1 - Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 4-7 Ret. Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA - 4
Round 1 - Yuki FUKUSHIMA / Arisa HIGASHINO 21-14 / 21-17 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO - 44
Round 1 - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-8 / 21-12 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE - 31
Round 1 - Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-17 / 21-17 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES - 29
Round 1 - Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-7 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 35
Round 1 - Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 21-8 / 21-7 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM - 23
Round 1 - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki - 38
Round 2 - DU Yue / LI Wenmei 21-13 / 21-7 Amalie MAGELUND / Freja RAVN - 34
Round 2 - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-14 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD - 33
Round 2 - Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-13 / 21-16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN - 41
Round 2 - HUANG Dongping / ZHENG Yu 17-21 / 21-11 / 21-17 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA - 65
Round 2 - LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-10 / 21-11 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR - 33
Round 2 - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-12 / 21-12 Yuki FUKUSHIMA / Arisa HIGASHINO - 42
Round 2 - Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-18 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD - 31
Round 2 - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15-21 / 21-18 / 21-15 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH - 69
Quarter-final - Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-13 DU Yue / LI Wenmei - 40
Quarter-final - HUANG Dongping / ZHENG Yu 14-21 / 21-10 / 21-13 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU - 55
Quarter-final - KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 21-17 LIU Xuanxuan / XIA Yuting - 42
Quarter-final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 23-21 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI - 49
Semi-final - HUANG Dongping / ZHENG Yu 21-10 / 21-15 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI - 39
Semi-final - LEE So Hee / SHIN Seung Chan 16-21 / 21-18 / 21-16 KIM So Yeong / KONG Hee Yong - 83
Final - HUANG Dongping / ZHENG Yu 21-15 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan - 49
WS
Round 1 - Kirsty GILMOUR 21-11 / 21-15 Kristin KUUBA - 26
Round 1 - KIM Ga Eun 21-19 / 21-8 Supanida KATETHONG - 32
Round 1 - Clara AZURMENDI 11-1 Ret. QI Xuefei - 3
Round 1 - Mia BLICHFELDT 21-16 / 21-15 Lianne TAN - 35
Round 1 - PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-10 Neslihan YIGIT - 30
Round 1 - Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 21-17 Ruselli HARTAWAN - 36
Round 1 - Se Young AN 21-12 / 21-17 Yvonne LI - 38
Round 1 - Evgeniya KOSETSKAYA 21-10 / 21-19 PAI Yu Po - 30
Round 1 - Sayaka TAKAHASHI 15-21 / 21-18 / 21-16 HAN Yue - 53
Round 1 - HE Bingjiao 21-14 / 21-17 YEO Jia Min - 38
Round 1 - WANG Zhiyi 21-19 / 22-20 Iris WANG - 45
Round 1 - Phittayaporn CHAIWAN 21-14 / 21-17 Ratchanok INTANON - 30
Round 1 - Aya OHORI 21-16 / 21-14 Saina NEHWAL - 34
Round 1 - Pornpawee CHOCHUWONG 21-10 / 21-13 Line CHRISTOPHERSEN - 35
Round 1 - Gregoria Mariska TUNJUNG 21-9 / 21-12 Julie Dawall JAKOBSEN - 30
Round 1 - Akane YAMAGUCHI 21-23 / 21-16 / 21-9 Line Højmark KJAERSFELDT - 57
Round 2 - Kirsty GILMOUR 21-18 / 20-22 / 26-24 KIM Ga Eun - 65
Round 2 - Clara AZURMENDI 21-12 / 21-18 Mia BLICHFELDT - 30
Round 2 - PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 12-21 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN - 67
Round 2 - Se Young AN 21-9 / 21-11 Evgeniya KOSETSKAYA - 23
Round 2 - HE Bingjiao 21-14 / 21-14 Sayaka TAKAHASHI - 34
Round 2 - WANG Zhiyi 21-17 / 21-6 Phittayaporn CHAIWAN - 33
Round 2 - Pornpawee CHOCHUWONG 21-6 / 21-15 Aya OHORI - 36
Round 2 - Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-15 Gregoria Mariska TUNJUNG - 29
Quarter-final - Kirsty GILMOUR 21-15 / 18-21 / 21-11 Clara AZURMENDI - 50
Quarter-final - Se Young AN 21-11 / 21-12 PUSARLA V. Sindhu - 36
Quarter-final - HE Bingjiao 21-16 / 21-14 WANG Zhiyi - 42
Quarter-final - Akane YAMAGUCHI 17-21 / 21-13 / 21-11 Pornpawee CHOCHUWONG - 58
Semi-final - Se Young AN 21-13 / 12-21 / 21-16 Kirsty GILMOUR - 56
Semi-final - Akane YAMAGUCHI 23-21 / 22-20 HE Bingjiao - 51
Final - Akane YAMAGUCHI 18-21 / 25-23 / 16-5 Ret. Se Young AN - 78
XD
Round 1 - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-6 / 21-7 Robin TABELING / Selena PIEK - 23
Round 1 - Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 22-24 / 21-15 / 21-16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN - 60
Round 1 - DHRUV KAPILA / REDDY N. Sikki 14-21 / 21-17 / 21-18 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See - 51
Round 1 - TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 21-15 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang - 31
Round 1 - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-11 / 21-16 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO - 30
Round 1 - Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 15-21 / 21-12 / 21-19 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO - 50
Round 1 - TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-17 / 21-14 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA - 41
Round 1 - KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-13 / 21-19 Callum HEMMING / Jessica PUGH - 39
Round 1 - FENG Yanzhe / DU Yue 21-17 / 14-21 / 21-11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA - 48
Round 1 - CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-17 / 21-19 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying - 37
Round 1 - GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 6-1 Ret. HE Jiting / LIU Xuanxuan - 3
Round 1 - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-15 / 21-14 Mikkel MIKKELSEN / Rikke SØBY - 28
Round 1 - LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 21-18 / 15-21 / 22-20 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND - 51
Round 1 - Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-6 / 21-10 Jeppe BAY / Sara LUNDGAARD - 30
Round 1 - Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 21-18 / 21-17 Adam HALL / Julie MACPHERSON - 31
Round 1 - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 23-21 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei - 40
Round 2 - WANG Yilyu / HUANG Dongping 23-21 / 21-10 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE - 34
Round 2 - TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-17 / 19-21 / 21-11 DHRUV KAPILA / REDDY N. Sikki - 48
Round 2 - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 22-20 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI - 34
Round 2 - TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 18-21 / 21-18 / 21-13 KO Sung Hyun / EOM Hye Won - 67
Round 2 - FENG Yanzhe / DU Yue 21-15 / 21-16 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung - 28
Round 2 - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-14 / 21-12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie - 28
Round 2 - LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 17-21 / 21-19 / 21-14 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 53
Round 2 - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-19 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA - 36
Quarter-final - WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-17 TANG Chun Man / TSE Ying Suet - 36
Quarter-final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 19-21 / 21-12 / 21-14 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing - 58
Quarter-final - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-16 / 18-21 / 21-17 FENG Yanzhe / DU Yue - 52
Quarter-final - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 11-3 Ret. LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching - 21
Semi-final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 16-21 / 21-17 / 21-17 WANG Yilyu / HUANG Dongping - 63
Semi-final - Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 21-17 / 22-20 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI - 65
Final - Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-9 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI - 37
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 2477 82.57 00:38:54 2.12 2 6.7%
MS 27 61 7 25.9% 2200 81.48 00:47:16 1.72 5 18.5%
WD 29 64 6 20.7% 2246 77.45 00:43:21 1.79 4 13.8%
WS 29 65 7 24.1% 2318 79.93 00:39:58 2 2 6.9%
XD 29 70 12 41.4% 2570 88.62 00:42:23 2.09 4 13.8%
Total 144 327 39 27.1% 11811 82.02 00:42:17 1.94 17 11.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 25 10 71.4%
Korea 13 6 68.4%
Hong Kong 7 4 63.6%
China 20 12 62.5%
Thailand 14 12 53.8%
Indonesia 19 19 50.0%
Scotland 4 4 50.0%
Germany 3 3 50.0%
Spain 2 2 50.0%
Russia 2 2 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Malaysia 12 14 46.2%
Denmark 13 17 43.3%
Chinese Taipei 6 9 40.0%
India 9 16 36.0%
Netherlands 1 3 25.0%
France 2 8 20.0%
England 1 5 16.7%
Estonia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Turkey 0 1 0.0%
Singapore 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER . HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13