Austrian U17 Open  

Tournament Name: Austrian U17 Open 2023
Tournament Dates: 05/05/2023-07/05/2023
Location: Austria, Dornbirn
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG Serhii MARUSHCHAK / Lukáš PATZÁK
MS - U17 Luca-Stefan PANDELE Marek CEPELA
WD - U17 Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA
WS - U17 Flora WANG Siofra FLYNN
XD - U17 Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU Nolan CHANTHAKESONE / Sofia UVAROVA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE 21-15 / 21-19 Tristan INHOVEN / Tim SCHMITZ - 29
Round 1 U17 - Moritz HOPP / Samuel SEITZ 21-19 / 15-21 / 21-17 Liam BIRAHIJ / Gino MONOPOLI - 50
Round 1 U17 - Serhii MARUSHCHAK / Lukáš PATZÁK 21-13 / 21-9 Philipp OFNER / Aron WESIAN - 24
Round 1 U17 - Valerian ECKERT / Felix MA 22-20 / 21-19 Mael FELLAY / Nils SCHNEIDER - 33
Round 1 U17 - Ole SCHROTH / Adam SRNEC 21-14 / 21-15 Thomas WIESLER / Shangzu ZHAN - 24
Round 1 U17 - Arthur PHENGPHACHANH / Shangxi olivier SONG 24-22 / 21-18 Tobias ANDERGASSEN / Ruben FELLIN - 32
Round 1 U17 - Petr BRÍZA / KryšTof COUFAL 21-19 / 19-21 / 21-14 Arthur MIAUTON / Roman PHU - 42
Round 1 U17 - Elias ELGAZRI / Thomas GINTZ 21-14 / 21-18 Zeno BALDEGGER / Lian UBIETO - 31
Round 1 U17 - Paul MASSIAS / Luc THALMANN 21-6 / 21-11 Quentin BOSCHUNG / Nathan NGUYEN - 22
Round 1 U17 - Felix EKSTRAND / Zhi Lun ONG 21-6 / 21-7 Luis DALLHAMMER / Vincent HOFMEISTER - 21
Round 1 U17 - William FJÄLLBY / Adam MEDIN 21-10 / 21-13 Martin PHO / Toms SALA - 24
Round 1 U17 - KryšTof KLÍMA / VojteCh STREJCEK 21-11 / 21-16 Simon SUTTERLÜTTI / Aaron WALTL - 28
Round 1 U17 - Muhammed Eren BILGEN / Cengizhan YAZICI 21-11 / 21-5 Max PFANZ-SPONAGEL / Lio SPOHN - 28
Round 1 U17 - Pranav ERUKATTIL / Noel TAPPEINER 21-6 / 21-6 Dion HIJDRA / Quinn JENS - 24
Round 1 U17 - Nicolas BRIANCOURT / Leo CRELIER 21-12 / 21-18 Edvards OSKALNS / Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ - 29
Round 1 U17 - Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG 21-7 / 21-8 Niclas JÖLLY / Jonas SENN - 18
Round 2 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE 21-11 / 21-8 Moritz HOPP / Samuel SEITZ - 21
Round 2 U17 - Serhii MARUSHCHAK / Lukáš PATZÁK 21-8 / 23-21 Valerian ECKERT / Felix MA - 29
Round 2 U17 - Ole SCHROTH / Adam SRNEC 21-15 / 21-18 Arthur PHENGPHACHANH / Shangxi olivier SONG - 26
Round 2 U17 - Petr BRÍZA / KryšTof COUFAL 19-21 / 21-18 / 21-16 Elias ELGAZRI / Thomas GINTZ - 43
Round 2 U17 - Paul MASSIAS / Luc THALMANN 21-18 / 21-17 Felix EKSTRAND / Zhi Lun ONG - 35
Round 2 U17 - KryšTof KLÍMA / VojteCh STREJCEK 21-12 / 10-21 / 21-9 William FJÄLLBY / Adam MEDIN - 38
Round 2 U17 - Pranav ERUKATTIL / Noel TAPPEINER 21-14 / 21-10 Muhammed Eren BILGEN / Cengizhan YAZICI - 30
Round 2 U17 - Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG 21-11 / 21-14 Nicolas BRIANCOURT / Leo CRELIER - 25
Quarter-final U17 - Serhii MARUSHCHAK / Lukáš PATZÁK 13-21 / 21-16 / 30-29 Hugo CHANTHAKESONE / Nolan CHANTHAKESONE - 40
Quarter-final U17 - Ole SCHROTH / Adam SRNEC 21-17 / 21-7 Petr BRÍZA / KryšTof COUFAL - 23
Quarter-final U17 - KryšTof KLÍMA / VojteCh STREJCEK 21-18 / 21-17 Paul MASSIAS / Luc THALMANN - 31
Quarter-final U17 - Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG 21-15 / 21-7 Pranav ERUKATTIL / Noel TAPPEINER - 28
Semi-final U17 - Serhii MARUSHCHAK / Lukáš PATZÁK 21-19 / 14-21 / 21-8 Ole SCHROTH / Adam SRNEC - 39
Semi-final U17 - Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG 21-8 / 21-13 KryšTof KLÍMA / VojteCh STREJCEK - 27
Final U17 - Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG 16-21 / 21-11 / 21-6 Serhii MARUSHCHAK / Lukáš PATZÁK - 38
MS
Round 1 U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-14 / 21-17 Thomas GINTZ - 30
Round 1 U17 - Adam MEDIN 21-3 / 21-12 Max PFANZ-SPONAGEL - 25
Round 1 U17 - Luc THALMANN 21-11 / 21-19 Tim SCHMITZ - 27
Round 1 U17 - Praneel REDDY VALLAPUREDDY 21-17 / 21-10 Gino MONOPOLI - 24
Round 1 U17 - Ruben FELLIN 21-6 / 21-14 Aron WESIAN - 24
Round 1 U17 - Matia DELL'ANTONE 27-25 / 21-17 Nathan NGUYEN - 41
Round 1 U17 - Hugo CHANTHAKESONE 21-18 / 21-18 VojteCh STREJCEK - 31
Round 1 U17 - Nicolas BRIANCOURT 21-14 / 21-8 Luis DALLHAMMER - 25
Round 1 U17 - Lian UBIETO 21-19 / 11-21 / 21-15 Valerian ECKERT - 45
Round 1 U17 1512 Noel TAPPEINER 21-6 / 21-13 Liam BIRAHIJ - 25
Round 1 U17 - KryšTof KLÍMA 21-12 / 21-11 Nikola HINGERL - 27
Round 1 U17 - Ole SCHROTH 20-22 / 26-24 / 21-13 Shangxi olivier SONG - 52
Round 1 U17 - Adam SRNEC 21-8 / 21-16 Philipp OFNER - 24
Round 1 U17 - Martin PHO 21-23 / 21-10 / 21-9 Jonas SENN - 7
Round 1 U17 - Nolan CHANTHAKESONE 21-18 / 21-14 Petr BRÍZA - 26
Round 1 U17 - Arda Dogac ATAN 21-16 / 21-19 Arthur PHENGPHACHANH - 41
Round 1 U17 1606 Toms SALA 21-19 / 21-15 Arthur MIAUTON - 27
Round 1 U17 - Pranav ERUKATTIL 21-5 / 21-11 Dion HIJDRA - 21
Round 1 U17 - Zhi Lun ONG 21-10 / 19-21 / 21-13 Shangzu ZHAN - 44
Round 1 U17 - KryšTof COUFAL 21-15 / 21-9 Tristan INHOVEN - 26
Round 1 U17 - Felix SCHÜTT 9-21 / 21-19 / 22-20 Paul MASSIAS - 53
Round 1 U17 - Felix EKSTRAND 21-11 / 21-16 Vincent HOFMEISTER - 25
Round 1 U17 - Alexander Philipp ZHANG 21-14 / 21-17 Zeno BALDEGGER - 29
Round 1 U17 1606 Serhii MARUSHCHAK 21-14 / 21-7 Moritz HOPP - 22
Round 1 U17 - William FJÄLLBY 19-21 / 21-13 / 21-19 Samuel SEITZ - 40
Round 1 U17 - Leo CRELIER 26-28 / 21-16 / 21-14 Roman PHU - 50
Round 1 U17 - Tobias ANDERGASSEN 21-18 / 21-19 Mael FELLAY - 28
Round 1 U17 - Muhammed Eren BILGEN 21-18 / 21-9 Lio SPOHN - 30
Round 1 U17 - Lukáš PATZÁK 21-17 / 21-13 Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ - 21
Round 1 U17 - Felix MA 21-10 / 21-12 Elias ELGAZRI - 35
Round 1 U17 - Quinn JENS 21-18 / 15-21 / 21-14 Thomas WIESLER - 46
Round 1 U17 - Marek CEPELA 21-13 / 21-6 Nils SCHNEIDER - 25
Round 2 U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-15 / 21-15 Adam MEDIN - 28
Round 2 U17 - Luc THALMANN 22-20 / 21-9 Praneel REDDY VALLAPUREDDY - 36
Round 2 U17 - Ruben FELLIN 21-16 / 21-18 Matia DELL'ANTONE - 34
Round 2 U17 - Hugo CHANTHAKESONE 19-21 / 21-8 / 21-13 Nicolas BRIANCOURT - 39
Round 2 U17 1512 Noel TAPPEINER 21-15 / 21-15 Lian UBIETO - 40
Round 2 U17 - KryšTof KLÍMA 21-13 / 21-18 Ole SCHROTH - 30
Round 2 U17 - Adam SRNEC 21-5 / 21-6 Martin PHO - 8
Round 2 U17 - Nolan CHANTHAKESONE 16-21 / 21-12 / 21-16 Arda Dogac ATAN - 58
Round 2 U17 - Pranav ERUKATTIL 22-20 / 21-9 Toms SALA 1606 31
Round 2 U17 - KryšTof COUFAL 21-19 / 21-14 Zhi Lun ONG - 31
Round 2 U17 - Felix EKSTRAND 21-16 / 15-21 / 21-17 Felix SCHÜTT - 44
Round 2 U17 1606 Serhii MARUSHCHAK 21-11 / 21-8 Alexander Philipp ZHANG - 24
Round 2 U17 - Leo CRELIER 21-19 / 22-20 William FJÄLLBY - 29
Round 2 U17 - Muhammed Eren BILGEN 21-13 / 21-16 Tobias ANDERGASSEN - 27
Round 2 U17 - Lukáš PATZÁK 21-14 / 16-21 / 21-11 Felix MA - 58
Round 2 U17 - Marek CEPELA 21-12 / 21-5 Quinn JENS - 21
Round 3 U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-10 / 21-14 Luc THALMANN - 32
Round 3 U17 - Ruben FELLIN 16-21 / 21-12 / 21-17 Hugo CHANTHAKESONE - 40
Round 3 U17 1512 Noel TAPPEINER 21-14 / 21-16 KryšTof KLÍMA - 33
Round 3 U17 - Nolan CHANTHAKESONE 10-21 / 21-13 / 21-9 Adam SRNEC - 36
Round 3 U17 - Pranav ERUKATTIL 21-23 / 24-22 / 21-19 KryšTof COUFAL - 70
Round 3 U17 1606 Serhii MARUSHCHAK 21-15 / 21-16 Felix EKSTRAND - 26
Round 3 U17 - Leo CRELIER 21-19 / 19-21 / 21-11 Muhammed Eren BILGEN - 53
Round 3 U17 - Marek CEPELA 21-11 / 21-10 Lukáš PATZÁK - 11
Quarter-final U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-19 / 21-17 Ruben FELLIN - 37
Quarter-final U17 - Nolan CHANTHAKESONE 21-18 / 21-9 Noel TAPPEINER 1512 31
Quarter-final U17 1606 Serhii MARUSHCHAK 15-21 / 21-16 / 14-12 Ret. Pranav ERUKATTIL - 44
Quarter-final U17 - Marek CEPELA 21-12 / 21-11 Leo CRELIER - 28
Semi-final U17 - Luca-Stefan PANDELE 17-21 / 22-20 / 21-18 Nolan CHANTHAKESONE - 52
Semi-final U17 - Marek CEPELA 21-19 / 21-14 Serhii MARUSHCHAK 1606 29
Final U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-11 / 18-21 / 21-14 Marek CEPELA - 45
WD
Round 1 U17 - Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA 21-8 / 21-5 Emilia BOOS / Mila SCHLEPP - 20
Round 1 U17 - Fiona SCRINZI / Amélie THURNHERR 21-13 / 21-9 Sarah NICKEL / Sina OTTO - 31
Round 1 U17 - Eva BOUVILLE / Leana LAURENT 21-11 / 21-10 Celia CORTAT / Waira DELGADILLO - 26
Round 1 U17 - Katharina KÖSSLER / Lena MALLEIER 21-14 / 22-24 / 21-15 Sara Nina FRITZSCHE / Ella GERMANN - 50
Round 1 U17 - Flora WANG / WILLE Florine 20-22 / 21-12 / 21-11 KláRa GERBELOVÁ / Lucie ŠUHAJOVÁ - 35
Round 1 U17 - Yael BRUNNSCHWEILER / Sanna GERMANN 21-1 / 21-6 Ann-Kathrin GRAF / Aylia VOGT - 26
Round 1 U17 - Siofra FLYNN / Nicole JOY 21-10 / 21-6 Fanny GIESEKE / Pia RAPPEN - 27
Round 1 U17 - Elifnur DEMIR / Zeynep Berre OCAKOGLU 21-7 / 21-6 Ladina GANTENBEIN / Ilena RAMINHOS - 22
Round 1 U17 - Tija HORVAT / Laura VÈGH 21-15 / 21-9 Julie MOREL / Leelou OSWALD - 27
Round 1 U17 - Gaelle FUX / Anic METZGER 21-15 / 21-19 Sofia GALIMBERTI / Anna HELL - 31
Round 1 U17 - Anastacia FISCHER / Sofia UVAROVA 21-13 / 21-12 Mandy DUIJNDAM / Hiu Ching Chloe TSAI - 31
Round 1 U17 - ElišKa MIKEŠOVÁ / AdéLa TURONOVÁ 21-14 / 21-14 Nina FINSTER / Smilla FLUHRER - 27
Round 1 U17 - Kenza ESTOPPEY / Amina WANDELER 21-12 / 21-16 Natalia GALOVA / Amelie KOBER - 33
Round 1 U17 - Aysu ARSLAN / Defne Ilgin KOCAK 22-20 / 21-14 Maike IFFLAND / Nina STEFFES - 33
Round 1 U17 - Esmeralda VAN DRUNEN / Sasha VERMAAS 21-18 / 23-21 Hanna GILLESBERGER / Miranda ZHANG - 33
Round 1 U17 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 21-14 / 21-17 Manon HEITZMANN / Elisa HESS - 35
Round 2 U17 - Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA 21-10 / 21-11 Fiona SCRINZI / Amélie THURNHERR - 24
Round 2 U17 - Eva BOUVILLE / Leana LAURENT 21-9 / 21-8 Katharina KÖSSLER / Lena MALLEIER - 25
Round 2 U17 - Flora WANG / WILLE Florine 21-17 / 21-14 Yael BRUNNSCHWEILER / Sanna GERMANN - 34
Round 2 U17 - Elifnur DEMIR / Zeynep Berre OCAKOGLU 21-16 / 22-20 Siofra FLYNN / Nicole JOY - 41
Round 2 U17 - Gaelle FUX / Anic METZGER 21-16 / 21-16 Tija HORVAT / Laura VÈGH - 31
Round 2 U17 - Anastacia FISCHER / Sofia UVAROVA 21-18 / 21-19 ElišKa MIKEŠOVÁ / AdéLa TURONOVÁ - 38
Round 2 U17 - Aysu ARSLAN / Defne Ilgin KOCAK 21-8 / 21-16 Kenza ESTOPPEY / Amina WANDELER - 27
Round 2 U17 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 21-17 / 21-10 Esmeralda VAN DRUNEN / Sasha VERMAAS - 28
Quarter-final U17 - Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA 21-9 / 21-9 Eva BOUVILLE / Leana LAURENT - 27
Quarter-final U17 - Flora WANG / WILLE Florine 21-19 / 21-19 Elifnur DEMIR / Zeynep Berre OCAKOGLU - 39
Quarter-final U17 - Gaelle FUX / Anic METZGER 21-8 / 21-17 Anastacia FISCHER / Sofia UVAROVA - 30
Quarter-final U17 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 21-16 / 21-15 Aysu ARSLAN / Defne Ilgin KOCAK - 34
Semi-final U17 - Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA 21-15 / 20-22 / 25-23 Flora WANG / WILLE Florine - 57
Semi-final U17 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 21-16 / 21-19 Gaelle FUX / Anic METZGER - 31
Final U17 - Oleksandra BOTSMAN / Daria KOSHECHKINA 21-14 / 11-21 / 21-16 Raiia ALMALALHA / Anastasiia ALYMOVA - 46
WS
Round 1 U17 - Anastasiia ALYMOVA 21-4 / 21-2 Aylia VOGT - 11
Round 1 U17 - Jade DUBOIS 21-13 / 23-21 Sarah NICKEL - 25
Round 1 U17 - Aleyna KORKUT 21-19 / 21-14 Nishka SHARMA - 32
Round 1 U17 - Nina FINSTER 17-21 / 21-10 / 23-21 Lucie ŠUHAJOVÁ - 40
Round 1 U17 - Denisa-Maria MUSCALU 21-15 / 21-17 Maike IFFLAND - 29
Round 1 U17 - Fiona SCRINZI 21-6 / 21-13 Lena MALLEIER - 25
Round 1 U17 - Julie MOREL 21-16 / 22-20 Sofia GALIMBERTI - 29
Round 1 U17 - Elisa HESS 21-15 / 21-17 Sanna GERMANN - 37
Round 1 U17 657 Barbora BURSOVÁ 21-6 / 21-11 Mandy DUIJNDAM - 28
Round 1 U17 - Defne Ilgin KOCAK 21-12 / 21-5 Kenza ESTOPPEY - 25
Round 1 U17 - WILLE Florine 21-10 / 21-15 Iliana GILBERT - 25
Round 1 U17 - Amélie THURNHERR 21-11 / 21-7 Fanny GIESEKE - 30
Round 1 U17 - Siofra FLYNN 21-10 / 21-5 Manon HEITZMANN - 26
Round 1 U17 - Gaelle FUX 21-11 / 21-13 Eva BOUVILLE - 30
Round 1 U17 - Leonie SAUER 21-14 / 21-17 Esmeralda VAN DRUNEN - 26
Round 1 U17 - Hiu Ching Chloe TSAI 21-13 / 20-22 / 21-14 KláRa GERBELOVÁ - 30
Round 1 U17 - Amina WANDELER 21-14 / 21-12 Mila SCHLEPP - 25
Round 1 U17 - Anna HELL 21-18 / 21-14 Ladina GANTENBEIN - 29
Round 1 U17 - Elifnur DEMIR 21-12 / 21-10 Anic METZGER - 28
Round 1 U17 - Daria KOSHECHKINA 21-9 / 21-12 Ann-Kathrin GRAF - 23
Round 1 U17 - Nina STEFFES 21-13 / 21-7 Sara Nina FRITZSCHE - 24
Round 1 U17 - Aysu ARSLAN 21-18 / 21-12 ElišKa MIKEŠOVÁ - 31
Round 1 U17 - Sina OTTO 21-13 / 21-13 Leelou OSWALD - 29
Round 1 U17 - Raiia ALMALALHA 19-21 / 28-26 / 21-10 Nicole JOY 946 68
Round 1 U17 - Anastacia FISCHER 21-13 / 21-12 Tija HORVAT - 36
Round 1 U17 - Sofia UVAROVA 21-12 / 21-15 Sasha VERMAAS - 29
Round 1 U17 - Hanna GILLESBERGER 21-13 / 9-21 / 21-15 Smilla FLUHRER - 39
Round 1 U17 - Leana LAURENT 21-8 / 21-7 Pia RAPPEN - 22
Round 1 U17 - Natalia GALOVA 21-9 / 21-7 Ella GERMANN - 25
Round 1 U17 - Oleksandra BOTSMAN 15-21 / 21-16 / 22-20 Kalliope HERMEL - 39
Round 1 U17 - Yael BRUNNSCHWEILER 16-21 / 21-8 / 22-20 Miranda ZHANG - 47
Round 1 U17 - Flora WANG 21-8 / 21-14 Laura VÈGH - 24
Round 2 U17 - Anastasiia ALYMOVA 21-5 / 21-9 Jade DUBOIS - 17
Round 2 U17 - Aleyna KORKUT 21-9 / 21-6 Nina FINSTER - 24
Round 2 U17 - Denisa-Maria MUSCALU 21-11 / 21-13 Fiona SCRINZI - 27
Round 2 U17 - Elisa HESS 21-17 / 21-11 Julie MOREL - 29
Round 2 U17 657 Barbora BURSOVÁ 21-15 / 21-15 Defne Ilgin KOCAK - 43
Round 2 U17 - WILLE Florine 21-8 / 21-19 Amélie THURNHERR - 28
Round 2 U17 - Siofra FLYNN 21-10 / 21-19 Gaelle FUX - 32
Round 2 U17 - Hiu Ching Chloe TSAI 21-12 / 21-11 Leonie SAUER - 23
Round 2 U17 - Anna HELL 21-17 / 21-17 Amina WANDELER - 31
Round 2 U17 - Elifnur DEMIR 21-11 / 21-5 Daria KOSHECHKINA - 21
Round 2 U17 - Aysu ARSLAN 21-16 / 21-9 Nina STEFFES - 27
Round 2 U17 - Raiia ALMALALHA 21-14 / 21-15 Sina OTTO - 24
Round 2 U17 - Sofia UVAROVA 21-15 / 21-16 Anastacia FISCHER - 45
Round 2 U17 - Leana LAURENT 17-21 / 21-10 / 21-13 Hanna GILLESBERGER - 36
Round 2 U17 - Oleksandra BOTSMAN 15-21 / 21-14 / 21-9 Natalia GALOVA - 39
Round 2 U17 - Flora WANG 21-8 / 21-15 Yael BRUNNSCHWEILER - 25
Round 3 U17 - Aleyna KORKUT 18-21 / 21-14 / 21-16 Anastasiia ALYMOVA - 39
Round 3 U17 - Denisa-Maria MUSCALU 21-11 / 21-8 Elisa HESS - 26
Round 3 U17 657 Barbora BURSOVÁ 21-17 / 21-19 WILLE Florine - 38
Round 3 U17 - Siofra FLYNN 21-8 / 21-16 Hiu Ching Chloe TSAI - 25
Round 3 U17 - Elifnur DEMIR 21-7 / 21-9 Anna HELL - 25
Round 3 U17 - Raiia ALMALALHA 21-14 / 21-18 Aysu ARSLAN - 33
Round 3 U17 - Leana LAURENT 21-17 / 21-11 Sofia UVAROVA - 28
Round 3 U17 - Flora WANG 21-16 / 21-7 Oleksandra BOTSMAN - 24
Quarter-final U17 - Aleyna KORKUT 21-15 / 21-9 Denisa-Maria MUSCALU - 23
Quarter-final U17 - Siofra FLYNN 21-11 / 21-14 Barbora BURSOVÁ 657 25
Quarter-final U17 - Elifnur DEMIR 21-15 / 21-6 Raiia ALMALALHA - 28
Quarter-final U17 - Flora WANG 21-13 / 2-1 Ret. Leana LAURENT - 22
Semi-final U17 - Siofra FLYNN 21-17 / 21-13 Aleyna KORKUT - 34
Semi-final U17 - Flora WANG 21-16 / 21-17 Elifnur DEMIR - 40
Final U17 - Flora WANG 23-21 / 23-21 Siofra FLYNN - 36
XD
Round 1 U17 - Ole SCHROTH / Kalliope HERMEL 21-9 / 21-7 Arthur MIAUTON / Ladina GANTENBEIN - 1
Round 1 U17 - Praneel REDDY VALLAPUREDDY / Nicole JOY 21-10 / 21-13 Samuel SEITZ / Ann-Kathrin GRAF - 24
Round 1 U17 - Tobias ANDERGASSEN / Anna HELL 21-12 / 21-16 Luis DALLHAMMER / Nina FINSTER - 22
Round 1 U17 - Felix SCHÜTT / Leonie SAUER 21-19 / 21-17 KryšTof KLÍMA / ElišKa MIKEŠOVÁ - 24
Round 1 U17 - Luc THALMANN / Iliana GILBERT 21-10 / 21-16 Nils SCHNEIDER / Kenza ESTOPPEY - 20
Round 1 U17 - Zhi Lun ONG / Laura VÈGH 21-15 / 21-16 Gino MONOPOLI / Sasha VERMAAS - 25
Round 1 U17 - Lukáš PATZÁK / Sina OTTO 21-7 / 21-10 Edvards OSKALNS / Amélie THURNHERR - 25
Round 1 U17 - Roman PHU / Gaelle FUX 21-16 / 22-24 / 21-16 Cengizhan YAZICI / Zeynep Berre OCAKOGLU - 57
Round 1 U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Sofia UVAROVA 24-22 / 21-9 Oliver TRUCHANOWICZ SCHWARZ / Natalia GALOVA - 26
Round 1 U17 - Felix EKSTRAND / Yael BRUNNSCHWEILER 21-16 / 21-18 Tim SCHMITZ / Nina STEFFES - 27
Round 1 U17 - Paul MASSIAS / Manon HEITZMANN 21-10 / 21-3 Jonas SENN / Sara Nina FRITZSCHE - 23
Round 1 U17 - Lian UBIETO / Anastacia FISCHER 21-9 / 21-17 Simon SUTTERLÜTTI / Pia RAPPEN - 34
Round 1 U17 - Elias ELGAZRI / Leelou OSWALD 21-18 / 21-15 Mael FELLAY / Amina WANDELER - 29
Round 1 U17 - Nikola HINGERL / Sarah NICKEL 21-13 / 14-21 / 21-19 Nicolas BRIANCOURT / Nishka SHARMA - 48
Round 1 U17 - Arthur PHENGPHACHANH / Jade DUBOIS 21-19 / 21-13 Aaron WALTL / Fiona SCRINZI - 27
Round 1 U17 - Aron WESIAN / Miranda ZHANG 22-20 / 21-18 Liam BIRAHIJ / Hiu Ching Chloe TSAI - 30
Round 2 U17 - Elias ELGAZRI / Leelou OSWALD W.O. Felix MA / Nadja-Christine REIHLE - 0
Round 2 U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-13 / 21-9 Ole SCHROTH / Kalliope HERMEL - 22
Round 2 U17 - Praneel REDDY VALLAPUREDDY / Nicole JOY 21-12 / 21-13 Vincent HOFMEISTER / Aylia VOGT - 24
Round 2 U17 - VojteCh STREJCEK / Lucie ŠUHAJOVÁ 21-9 / 21-14 Tobias ANDERGASSEN / Anna HELL - 25
Round 2 U17 - Felix SCHÜTT / Leonie SAUER 22-24 / 24-22 / 21-18 Tristan INHOVEN / Smilla FLUHRER - 45
Round 2 U17 - Serhii MARUSHCHAK / Anastasiia ALYMOVA 21-8 / 21-7 Luc THALMANN / Iliana GILBERT - 22
Round 2 U17 - Shangzu ZHAN / Hanna GILLESBERGER 21-13 / 8-21 / 21-14 Zhi Lun ONG / Laura VÈGH - 40
Round 2 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Anic METZGER 21-15 / 21-18 Lukáš PATZÁK / Sina OTTO - 26
Round 2 U17 - Roman PHU / Gaelle FUX 21-13 / 21-14 Shangxi olivier SONG / Julie MOREL - 29
Round 2 U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Sofia UVAROVA 21-9 / 21-17 Dion HIJDRA / Mandy DUIJNDAM - 24
Round 2 U17 - Felix EKSTRAND / Yael BRUNNSCHWEILER 17-21 / 21-10 / 21-18 Ruben FELLIN / Katharina KÖSSLER - 41
Round 2 U17 - Paul MASSIAS / Manon HEITZMANN 21-17 / 13-21 / 21-10 Leo CRELIER / Sanna GERMANN - 39
Round 2 U17 - Pranav ERUKATTIL / Siofra FLYNN 21-15 / 21-17 Lian UBIETO / Anastacia FISCHER - 28
Round 2 U17 - Valerian ECKERT / Maike IFFLAND 21-11 / 21-14 Nikola HINGERL / Sarah NICKEL - 23
Round 2 U17 - Arthur PHENGPHACHANH / Jade DUBOIS 21-12 / 21-12 Thomas WIESLER / Amelie KOBER - 27
Round 2 U17 - Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ 21-12 / 21-17 Aron WESIAN / Miranda ZHANG - 27
Round 3 U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-7 / 21-6 Praneel REDDY VALLAPUREDDY / Nicole JOY - 20
Round 3 U17 - Felix SCHÜTT / Leonie SAUER 21-15 / 21-14 VojteCh STREJCEK / Lucie ŠUHAJOVÁ - 25
Round 3 U17 - Serhii MARUSHCHAK / Anastasiia ALYMOVA 21-13 / 18-21 / 21-9 Shangzu ZHAN / Hanna GILLESBERGER - 35
Round 3 U17 - Hugo CHANTHAKESONE / Anic METZGER 21-11 / 21-10 Roman PHU / Gaelle FUX - 24
Round 3 U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Sofia UVAROVA 21-14 / 21-12 Felix EKSTRAND / Yael BRUNNSCHWEILER - 27
Round 3 U17 - Pranav ERUKATTIL / Siofra FLYNN 21-19 / 21-13 Paul MASSIAS / Manon HEITZMANN - 31
Round 3 U17 - Valerian ECKERT / Maike IFFLAND 21-10 / 23-25 / 21-7 Elias ELGAZRI / Leelou OSWALD - 39
Round 3 U17 - Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ 25-23 / 21-18 Arthur PHENGPHACHANH / Jade DUBOIS - 36
Quarter-final U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-9 / 21-4 Felix SCHÜTT / Leonie SAUER - 20
Quarter-final U17 - Serhii MARUSHCHAK / Anastasiia ALYMOVA 19-21 / 21-17 / 21-5 Hugo CHANTHAKESONE / Anic METZGER - 37
Quarter-final U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Sofia UVAROVA W.O. Pranav ERUKATTIL / Siofra FLYNN - 0
Quarter-final U17 - Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ 21-7 / 21-13 Valerian ECKERT / Maike IFFLAND - 24
Semi-final U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-13 / 22-20 Serhii MARUSHCHAK / Anastasiia ALYMOVA - 24
Semi-final U17 - Nolan CHANTHAKESONE / Sofia UVAROVA 21-10 / 21-10 Adam SRNEC / AdéLa TURONOVÁ - 24
Final U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-18 / 21-11 Nolan CHANTHAKESONE / Sofia UVAROVA - 26

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2399 77.39 2.57 0 0.0%
MS 62 142 18 29.0% 5058 81.58 2.46 1 1.6%
WD 31 66 4 12.9% 2299 74.16 2.3 0 0.0%
WS 62 133 9 14.5% 4542 73.26 2.44 1 1.6%
XD 45 99 9 20.0% 3446 76.58 2.7 0 0.0%
Total 231 509 47 20.3% 17744 76.81 2.49 2 0.9%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Romania 14 1 93.3%
Ukraine 28 8 77.8%
Turkey 16 7 69.6%
Czech Republic 15 8 65.2%
Ireland 3 2 60.0%
Türkiye 3 3 50.0%
Sweden 3 3 50.0%
Latvia 1 1 50.0%
47 51 48.0%
Switzerland 47 55 46.1%
Netherlands 16 19 45.7%
France 18 24 42.9%
Germany 20 38 34.5%
Italy 1 2 33.3%
Austria 1 11 8.3%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2023 Luca-Stefan PANDELE Marek CEPELA 21-11 / 18-21 / 21-14
2022 Arthur CHARDAIN Pascal CHENG 21-16 / 13-21 / 21-8
2021 Charles FOUYN Arthur WAKHEVITSCH 18-21 / 21-15 / 23-21
2019 Jan JANOŠTÍK Kian-Yu OEI 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Jan JANOŠTÍK Karol BUDNY 21-10 / 21-9