All England  

Tournament Name: Yonex All England Open 2007
Tournament Dates: 06/03/2007-11/03/2007
Location: , England
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kien Keat KOO / TAN Boon Heong CAI Yun / FU Haifeng
MS LIN Dan CHEN Yu
WD ZHANG Yawen / WEI Yili YANG Wei / ZHANG Jiewen
WS XIE Xingfang PI Hongyan
XD ZHENG Bo / GAO Ling Anthony CLARK / Donna KELLOGG

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (137*) CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang 20-22 / 21-17 / 21-13 Frederic MAWET / Wouter CLAES (57*) 40
Round 1 (31*) Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF 21-13 / 21-9 David T FORBES / Stewart KERR (58*) 20
Round 1 (145*) Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 22-20 / 21-19 John GORDON / Daniel A SHIRLEY (72*) 35
Round 1 (46*) Mike BERES / William MILROY 21-16 / 22-20 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (42*) 32
Round 1 (17*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-13 / 21-11 Richard EIDESTEDT / Andrew ELLIS (59*) 25
Round 1 (66*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 22-24 / 21-15 / 21-18 Andrew BOWMAN / Kristian ROEBUCK - 37
Round 1 - CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui 21-19 / 15-21 / 21-19 CHAN Peng Soon / Hun Pin CHANG (55*) 36
Round 1 - Nuttaphon NARKTHONG / Phattapol NGENSRISUK 21-15 / 21-18 Dean GEORGE / Chris TONKS (53*) 48
Round 2 (137*) CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang 21-16 / 19-21 / 21-17 Johannes SCHOETTLER / Tim DETTMANN (67*) 43
Round 2 (21*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-15 / 21-16 Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF (31*) 27
Round 2 (145*) Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 23-21 / 21-18 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (34*) 32
Round 2 (45*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 21-16 / 21-15 Mike BERES / William MILROY (46*) 21
Round 2 (17*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-19 / 21-23 / 21-15 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (40*) 46
Round 2 (66*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 21-14 / 21-11 Watson BRIGGS / Matthew HONEY (289*) 26
Round 2 (38*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 21-13 / 22-20 CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui - 25
Round 2 (41*) Chris LANGRIDGE / David LINDLEY 21-19 / 18-21 / 22-20 Nuttaphon NARKTHONG / Phattapol NGENSRISUK - 57
Round 3 (21*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-19 / 21-12 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (137*) 25
Round 3 (45*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 21-10 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL (145*) 25
Round 3 (66*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 17-21 / 24-22 / 26-24 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (17*) 53
Round 3 (38*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 21-17 / 21-10 Chris LANGRIDGE / David LINDLEY (41*) 24
MD
Round 1 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-12 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (15*) 29
Round 1 (21*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-15 / 23-21 Rian SUKMAWAN / Eng HIAN (18*) 30
Round 1 (9*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-18 / 21-19 SHEN Ye / XU Chen (254*) 33
Round 1 (33*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 22-20 / 21-13 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (30*) 28
Round 1 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-10 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (26*) 27
Round 1 (10*) Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-21 / 21-16 / 21-13 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (38*) 38
Round 1 (5*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 22-20 / 21-12 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (39*) 23
Round 1 (114*) GUO Zhendong / HE Hanbin 21-15 / 21-17 Ross SMITH / Glenn WARFE (32*) 27
Round 1 (7*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-18 / 21-11 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (22*) 25
Round 1 (13*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 23-21 / 21-18 Sigit BUDIARTO / Fran KURNIAWAN (149*) 29
Round 1 (183*) YOO Yeon Seong / HAN Sang Hoon 21-17 / 21-14 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (45*) 27
Round 1 (2*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 20-22 / 21-15 / 21-14 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (16*) 40
Round 1 (66*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN 21-13 / 21-19 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (29*) 24
Round 1 (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-21 / 21-11 / 21-16 Anthony CLARK / Robert BLAIR (8*) 41
Round 1 (11*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN 21-16 / 21-13 Roman SPITKO / Michael FUCHS (27*) 25
Round 1 (4*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-15 / 12-21 / 28-26 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (20*) 49
Round 2 (1*) CAI Yun / FU Haifeng 18-21 / 21-14 / 21-10 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (21*) 45
Round 2 (33*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-19 / 21-12 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (9*) 31
Round 2 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-11 / 21-18 Woon Fui LIN / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (10*) 30
Round 2 (5*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 13-21 / 21-18 / 21-13 GUO Zhendong / HE Hanbin (114*) 48
Round 2 (13*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 22-20 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (7*) 36
Round 2 (183*) YOO Yeon Seong / HAN Sang Hoon 22-20 / 21-19 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (2*) 32
Round 2 (6*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-17 / 21-11 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (66*) 23
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-17 / 22-20 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Teik Chai GAN (11*) 33
Quarter-final (1*) CAI Yun / FU Haifeng 21-11 / 21-14 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (33*) 25
Quarter-final (5*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-18 / 23-21 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (3*) 34
Quarter-final (13*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 23-21 YOO Yeon Seong / HAN Sang Hoon (183*) 52
Quarter-final (4*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 14-21 / 21-18 / 21-14 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (6*) 54
Semi-final (1*) CAI Yun / FU Haifeng 18-21 / 21-19 / 21-18 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (5*) 56
Semi-final (13*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-13 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (4*) 33
Final (13*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-15 / 21-18 CAI Yun / FU Haifeng (1*) 39
MS (qual)
Round 1 (68*) Nathan RICE 21-13 / 21-15 Anand PAWAR (64*) 31
Round 1 (34*) Andrew DABEKA 16-21 / 21-7 / 21-13 Wee Chung PEI (79*) 53
Round 1 (57*) Rajiv OUSEPH 21-8 / 18-21 / 21-15 Bobby MILROY (50*) 40
Round 1 (42*) Kasper OEDUM 17-21 / 21-3 / 21-16 Nikhil KANETKAR (47*) 37
Round 1 (54*) PARUPALLI Kashyap 22-20 / 21-17 Stefan WOJCIKIEWICZ (51*) 31
Round 1 (48*) Ville LANG 19-21 / 21-16 / 21-11 Craig GODDARD (86*) 45
Round 1 (60*) KHRISHNAN Yogendran 30-28 / 25-23 Nicholas KIDD (59*) 52
Round 1 (69*) Choong Hann WONG 21-14 / 18-21 / 21-18 Tommy SUGIARTO (74*) 56
Round 1 (36*) Poompat SAPKULCHANANART 21-13 / 18-21 / 21-6 Aamir GHAFFAR (94*) 40
Round 1 (21*) Simon SANTOSO 21-9 / 21-11 Jeff THO (83*) 26
Round 1 (39*) Beng Hong KUAN 21-16 / 21-13 Roman SPITKO (46*) 27
Round 1 (29*) Anup SRIDHAR 22-20 / 21-16 Scott EVANS (95*) 30
Round 1 (40*) Jens-Kristian LETH 25-23 / 21-15 Yousuke NAKANISHI (37*) 39
Round 1 (58*) Petr KOUKAL 19-21 / 21-16 / 21-15 Stuart GOMEZ (72*) 49
Round 1 (25*) Shoji SATO 21-17 / 21-14 Koichi SAEKI (71*) 31
Round 2 (57*) Rajiv OUSEPH 21-13 / 21-11 Andrew DABEKA (34*) 25
Round 2 (42*) Kasper OEDUM 21-15 / 21-12 PARUPALLI Kashyap (54*) 26
Round 2 (48*) Ville LANG 22-20 / 21-16 KHRISHNAN Yogendran (60*) 35
Round 2 (69*) Choong Hann WONG 14-21 / 21-16 / 21-14 Poompat SAPKULCHANANART (36*) 42
Round 2 (29*) Anup SRIDHAR 21-6 / 21-19 Jens-Kristian LETH (40*) 29
Round 2 (25*) Shoji SATO 15-21 / 21-14 / 21-17 Petr KOUKAL (58*) 47
Round 3 (38*) Chun Seang TAN 21-17 / 18-21 / 21-18 Rajiv OUSEPH (57*) 45
Round 3 (42*) Kasper OEDUM 21-17 / 18-21 / 21-12 Ville LANG (48*) 50
Round 3 (21*) Simon SANTOSO 21-18 / 22-20 Choong Hann WONG (69*) 41
Round 3 (25*) Shoji SATO 8-21 / 21-17 / 21-16 Anup SRIDHAR (29*) 41
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 24-22 / 16-21 / 21-9 Muhammad Roslin HASHIM (13*) 58
Round 1 (21*) Simon SANTOSO 15-21 / 21-13 / 21-9 Tsuen Seng LEE (22*) 51
Round 1 (12*) Muhammad Hafiz HASHIM 26-24 / 21-17 John MOODY (43*) 33
Round 1 (30*) Sony Dwi KUNCORO 21-8 / 21-15 Bjoern JOPPIEN (32*) 28
Round 1 (15*) Dicky PALYAMA 15-21 / 21-19 / 21-19 Peter Hoeg GADE (4*) 61
Round 1 (25*) Shoji SATO 21-12 / 21-14 Yen Hui Kendrick LEE (33*) 28
Round 1 (2*) BAO Chunlai 18-21 / 21-15 / 23-21 Ronald SUSILO (28*) 60
Round 1 (31*) Richard VAUGHAN 21-11 / 17-21 / 21-7 Eric PANG (16*) 46
Round 1 (11*) Boonsak PONSANA 21-12 / 21-7 Chun Seang TAN (38*) 21
Round 1 (7*) CHEN Yu 21-19 / 21-18 CHAN Yan Kit (26*) 31
Round 1 (42*) Kasper OEDUM 25-23 / 21-15 Joachim PERSSON (20*) 38
Round 1 (5*) LEE Chong Wei 21-12 / 21-4 Chetan ANAND (27*) 18
Round 1 (14*) PARK Sung Hwan 21-11 / 21-15 Kay Bin YEOH (24*) 30
Round 1 (9*) Kenneth JONASSEN 21-14 / 21-17 Przemyslaw WACHA (19*) 26
Round 1 (23*) NG Wei 16-21 / 21-15 / 21-13 Sairul Amar AYOB (18*) 54
Round 1 (6*) CHEN Jin 21-11 / 21-13 Andrew SMITH (17*) 28
Round 2 (1*) LIN Dan 21-14 / 21-18 Simon SANTOSO (21*) 33
Round 2 (30*) Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 21-14 Muhammad Hafiz HASHIM (12*) 32
Round 2 (25*) Shoji SATO 21-10 / 21-14 Dicky PALYAMA (15*) 31
Round 2 (2*) BAO Chunlai 15-21 / 21-12 / 21-8 Richard VAUGHAN (31*) 51
Round 2 (7*) CHEN Yu 21-14 / 21-10 Boonsak PONSANA (11*) 27
Round 2 (5*) LEE Chong Wei 21-16 / 21-16 Kasper OEDUM (42*) 34
Round 2 (9*) Kenneth JONASSEN 21-16 / 18-21 / 21-17 PARK Sung Hwan (14*) 60
Round 2 (6*) CHEN Jin 21-17 / 21-18 NG Wei (23*) 46
Quarter-final (1*) LIN Dan 18-21 / 21-11 / 21-18 Sony Dwi KUNCORO (30*) 63
Quarter-final (2*) BAO Chunlai 21-10 / 8-21 / 21-12 Shoji SATO (25*) 45
Quarter-final (7*) CHEN Yu 21-19 / 22-20 LEE Chong Wei (5*) 37
Quarter-final (6*) CHEN Jin 21-19 / 21-19 Kenneth JONASSEN (9*) 44
Semi-final (1*) LIN Dan 21-14 / 21-16 BAO Chunlai (2*) 39
Semi-final (7*) CHEN Yu 21-18 / 9-21 / 21-13 CHEN Jin (6*) 52
Final (1*) LIN Dan 21-13 / 21-12 CHEN Yu (7*) 32
WD (qual)
Round 1 (48*) Chiou Hwee HAW / LIM Yin Loo 21-19 / 22-24 / 21-8 Valerie LOKER / Sarah MACMASTER (47*) 41
Round 1 (41*) Emelie FABBEKE / Sophia HANSSON 21-18 / 21-15 Elizabeth BRETT / Jenny DAY (398*) 25
Round 1 (36*) Imogen BANKIER / Emma MASON 12-21 / 21-17 / 21-18 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (45*) 50
Round 1 (26*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 22-20 / 16-21 / 21-18 Carina METTE / Birgit OVERZIER (44*) 57
WD
Round 1 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-16 / 21-11 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (27*) 26
Round 1 (17*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 22-20 / 21-10 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (43*) 33
Round 1 (23*) Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY 23-21 / 17-21 / 25-23 Yanmei JIANG / Yujia LI (12*) 53
Round 1 (15*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-16 / 21-18 Emelie FABBEKE / Sophia HANSSON (41*) 25
Round 1 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-7 / 21-9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (22*) 18
Round 1 (36*) Imogen BANKIER / Emma MASON 21-18 / 21-14 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (16*) 32
Round 1 (10*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 23-21 / 21-13 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (18*) 34
Round 1 (60*) Greysia POLII / Vita MARISSA 21-16 / 7-21 / 21-10 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (20*) 31
Round 1 (29*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-16 / 21-13 Diana DIMOVA / Petya NEDELCHEVA (21*) 22
Round 1 (8*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-12 / 21-15 KIM Min Jung / HONG Soo Jung - 24
Round 1 (48*) Chiou Hwee HAW / LIM Yin Loo 27-25 / 21-12 Fiona MCKEE / Charmaine REID (25*) 32
Round 1 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-14 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (13*) 24
Round 1 - HWANG Yu Mi / JUNG Youn Kyung 21-8 / 21-17 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (26*) 29
Round 1 (7*) DU Jing / YU Yang (F) 21-12 / 24-26 / 21-15 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (4*) 57
Round 1 (24*) Nicole GRETHER / Juliane SCHENK 21-10 / 21-11 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (31*) 22
Round 1 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-5 / 21-10 Hing Yau MOOI / Yu Hang OOI (53*) 18
Round 2 (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-19 / 15-21 / 21-8 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (17*) 61
Round 2 (15*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-18 / 21-17 Pek Siah LIM / Joanne Swee Ling QUAY (23*) 31
Round 2 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-9 / 21-9 Imogen BANKIER / Emma MASON (36*) 19
Round 2 (60*) Greysia POLII / Vita MARISSA 21-18 / 21-18 Gail EMMS / Donna KELLOGG (10*) 35
Round 2 (8*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-17 / 21-16 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (29*) 31
Round 2 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-9 Chiou Hwee HAW / LIM Yin Loo (48*) 21
Round 2 (7*) DU Jing / YU Yang (F) 21-12 / 21-10 HWANG Yu Mi / JUNG Youn Kyung - 29
Round 2 (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-8 / 21-11 Nicole GRETHER / Juliane SCHENK (24*) 31
Quarter-final (1*) GAO Ling / HUANG Sui 21-12 / 21-12 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (15*) 27
Quarter-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-16 / 21-12 Greysia POLII / Vita MARISSA (60*) 36
Quarter-final (8*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-12 / 21-18 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (5*) 29
Quarter-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-11 / 13-21 / 22-20 DU Jing / YU Yang (F) (7*) 54
Semi-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-9 / 19-21 / 21-14 GAO Ling / HUANG Sui (1*) 67
Semi-final (2*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-17 / 21-7 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (8*) 34
Final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-16 / 8-21 / 24-22 YANG Wei / ZHANG Jiewen (2*) 63
WS (qual)
Round 1 (40*) LEE Seung Ah 21-11 / 21-19 Atu ROSALINA (68*) 25
Round 1 (65*) Anne Marie PEDERSEN 21-18 / 21-18 CHENG Shao Chieh (46*) 34
Round 1 (41*) Adrianti FIRDASARI 21-9 / 21-15 Diana DIMOVA (76*) 27
Round 1 (70*) Camilla SORENSEN 23-21 / 13-21 / 22-20 Elizabeth CANN (59*) 56
Round 1 (63*) Kamila AUGUSTYN 21-13 / 21-13 Charmaine REID (55*) 30
Round 1 (60*) Eva LEE 21-15 / 21-18 Weny RASIDI (75*) 32
Round 1 (54*) Anita Raj KAUR 22-20 / 20-22 / 21-14 Jill PITTARD (45*) 41
Round 2 (40*) LEE Seung Ah 14-21 / 21-15 / 21-11 Rachel HINDLEY (61*) 48
Round 2 (43*) Salakjit PONSANA 21-14 / 21-13 Anne Marie PEDERSEN (65*) 28
Round 2 (41*) Adrianti FIRDASARI 18-21 / 21-19 / 21-12 Soratja CHANSRISUKOT (26*) 43
Round 2 (30*) Aiying XING 21-10 / 21-14 Camilla SORENSEN (70*) 28
Round 2 (63*) Kamila AUGUSTYN 17-21 / 23-21 / 22-20 Sarah MACMASTER (74*) 45
Round 2 (19*) Tracey HALLAM 21-11 / 21-11 Eva LEE (60*) 20
Round 2 (54*) Anita Raj KAUR 21-19 / 21-17 Anna RICE (36*) 33
Round 3 (43*) Salakjit PONSANA 21-11 / 21-17 LEE Seung Ah (40*) 32
Round 3 (31*) Molthila KITJANON 21-18 / 21-13 Adrianti FIRDASARI (41*) 26
Round 3 (30*) Aiying XING 21-19 / 21-8 Kamila AUGUSTYN (63*) 25
Round 3 (54*) Anita Raj KAUR 17-21 / 21-15 / 25-23 Tracey HALLAM (19*) 50
WS
Round 1 (3*) XIE Xingfang 21-14 / 21-9 Judith MEULENDIJKS (20*) 27
Round 1 (43*) Salakjit PONSANA 14-21 / 21-14 / 21-17 Eriko HIROSE (11*) 48
Round 1 (8*) JIANG Yanjiao 21-19 / 19-21 / 21-7 YAO Jie (6*) 46
Round 1 (22*) Julia Pei Xian WONG 21-13 / 21-6 Molthila KITJANON (31*) 22
Round 1 (7*) Huaiwen XU 21-8 / 21-9 Li LI (24*) 29
Round 1 (10*) Petya NEDELCHEVA 17-21 / 23-21 / 23-21 Tine BAUN (15*) 48
Round 1 (2*) ZHU Lin 21-11 / 21-14 Susan EGELSTAFF (29*) 27
Round 1 (18*) Ella DIEHL 21-18 / 16-21 / 21-14 Anu NIEMINEN (37*) 49
Round 1 (32*) Juliane SCHENK 21-19 / 21-19 YIP Pui Yin (14*) 36
Round 1 (9*) PI Hongyan 21-17 / 21-15 Chia-Chi HUANG (17*) 43
Round 1 (21*) Saina NEHWAL 20-22 / 21-15 / 21-19 Anita Raj KAUR (54*) 42
Round 1 (4*) WANG Chen 15-21 / 21-12 / 21-12 Yu HIRAYAMA (39*) 45
Round 1 (28*) WANG Lin 21-7 / 21-12 Aiying XING (30*) 24
Round 1 (13*) Mew Choo WONG 21-12 / 21-19 LU Lan (5*) 30
Round 1 (16*) HWANG Hye Youn 21-14 / 21-12 Kaori MORI (12*) 35
Round 1 (1*) ZHANG Ning 21-14 / 23-21 Sara PERSSON (35*) 33
Round 2 (3*) XIE Xingfang 21-10 / 21-9 Salakjit PONSANA (43*) 26
Round 2 (8*) JIANG Yanjiao 21-13 / 21-12 Julia Pei Xian WONG (22*) 28
Round 2 (7*) Huaiwen XU 21-13 / 21-18 Petya NEDELCHEVA (10*) 38
Round 2 (2*) ZHU Lin 21-17 / 21-8 Ella DIEHL (18*) 32
Round 2 (9*) PI Hongyan 21-12 / 21-8 Juliane SCHENK (32*) 29
Round 2 (4*) WANG Chen 17-21 / 21-13 / 21-16 Saina NEHWAL (21*) 50
Round 2 (13*) Mew Choo WONG 18-21 / 21-17 / 21-14 WANG Lin (28*) 54
Round 2 (1*) ZHANG Ning 21-18 / 21-8 HWANG Hye Youn (16*) 30
Quarter-final (3*) XIE Xingfang 21-8 / 21-17 JIANG Yanjiao (8*) 29
Quarter-final (2*) ZHU Lin 19-21 / 21-19 / 21-17 Huaiwen XU (7*) 69
Quarter-final (9*) PI Hongyan 19-21 / 21-18 / 21-11 WANG Chen (4*) 57
Quarter-final (1*) ZHANG Ning 21-17 / 21-15 Mew Choo WONG (13*) 35
Semi-final (3*) XIE Xingfang 21-14 / 21-19 ZHU Lin (2*) 39
Semi-final (9*) PI Hongyan 21-18 / 21-23 / 24-22 ZHANG Ning (1*) 74
Final (3*) XIE Xingfang W.O. PI Hongyan (9*) 0
XD (qual)
Round 1 (193*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-10 / 21-13 Matthew HONEY / Heather OLVER (68*) 21
Round 1 (105*) Robert ADCOCK / Sarah BOK 19-21 / 21-13 / 21-13 Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI (38*) 27
Round 1 (95*) Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG 21-16 / 21-7 Heimo GOTSCHL / Claudia MAYER (104*) 22
Round 1 (135*) Michael FUCHS / Carina METTE 21-23 / 21-13 / 21-15 Dean GEORGE / Elizabeth BRETT (179*) 41
Round 1 (28*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 21-11 / 21-16 Ross SMITH / Tania LUIZ (51*) 25
Round 1 (70*) Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE 21-17 / 22-20 Richard EIDESTEDT / Jenny DAY (363*) 26
Round 1 (566*) William MILROY / Fiona MCKEE 8-21 / 21-18 / 21-19 Wouter CLAES / Nathalie DESCAMPS (45*) 36
Round 1 (134*) Lars PAASKE / Mette SCHJOLDAGER 21-14 / 21-12 Chris TONKS / Emma MASON - 25
Round 2 (61*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Anastasia RUSSKIKH 21-15 / 15-21 / 21-19 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (193*) 51
Round 2 (108*) Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-13 / 21-10 Robert ADCOCK / Sarah BOK (105*) 20
Round 2 (95*) Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG 21-19 / 21-19 Jacob CHEMNITZ / Julie HOUMANN (55*) 25
Round 2 (101*) ZHANG Jun / ZHAO Tingting 21-14 / 21-14 Michael FUCHS / Carina METTE (135*) 25
Round 2 (28*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 21-9 / 21-9 Mike BERES / Valerie LOKER (36*) 21
Round 2 (40*) Watson BRIGGS / Imogen BANKIER 23-21 / 21-18 Tim DETTMANN / Annekatrin LILLIE (70*) 30
Round 2 (27*) Howard BACH / Eva LEE 21-17 / 21-14 William MILROY / Fiona MCKEE (566*) 21
Round 2 (134*) Lars PAASKE / Mette SCHJOLDAGER 21-13 / 21-9 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (93*) 29
Round 3 (61*) Rasmus MANGOR ANDERSEN / Anastasia RUSSKIKH 22-20 / 21-19 Jonas RASMUSSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (108*) 30
Round 3 (101*) ZHANG Jun / ZHAO Tingting 21-14 / 21-15 Hendra WIJAYA / Yanmei JIANG (95*) 30
Round 3 (28*) Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 21-12 / 19-21 / 21-15 Watson BRIGGS / Imogen BANKIER (40*) 40
Round 3 (134*) Lars PAASKE / Mette SCHJOLDAGER 21-13 / 21-17 Howard BACH / Eva LEE (27*) 26
XD
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-14 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (131*) 17
Round 1 (60*) Robin MIDDLETON / Liza SMITH 14-21 / 22-20 / 21-11 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (21*) 39
Round 1 (46*) HE Hanbin / YU Yang (F) 23-21 / 21-18 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (13*) 29
Round 1 (8*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 21-16 / 21-13 Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (73*) 19
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-7 / 21-15 CHAN Peng Soon / Chiou Hwee HAW (39*) 18
Round 1 (20*) Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY 21-8 / 21-19 Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (56*) 22
Round 1 (12*) ZHENG Bo / GAO Ling 16-21 / 21-11 / 21-10 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (10*) 42
Round 1 (85*) Kristian ROEBUCK / Natalie MUNT 21-23 / 21-19 / 21-15 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Anastasia RUSSKIKH (61*) 39
Round 1 (25*) Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI 22-20 / 16-21 / 21-14 Lars PAASKE / Mette SCHJOLDAGER (134*) 39
Round 1 (7*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 19-21 / 21-8 / 21-13 Svetoslav STOYANOV / Elodie EYMARD (23*) 42
Round 1 (87*) HWANG Ji Man / JUNG Youn Kyung 21-6 / 21-7 Glenn WARFE / Susan DOBSON (41*) 17
Round 1 (4*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-17 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (30*) 23
Round 1 (9*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 21-10 / 23-21 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG (28*) 25
Round 1 (17*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 29-30 / 21-14 / 21-13 Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN - 49
Round 1 (101*) ZHANG Jun / ZHAO Tingting 17-21 / 21-18 / 21-19 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (19*) 52
Round 1 (2*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-10 / 21-16 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (26*) 25
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-14 Robin MIDDLETON / Liza SMITH (60*) 29
Round 2 (46*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-10 / 23-21 LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (8*) 31
Round 2 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 24-22 / 26-24 Daniel A SHIRLEY / Joanne Swee Ling QUAY (20*) 44
Round 2 (12*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-17 / 21-11 Kristian ROEBUCK / Natalie MUNT (85*) 29
Round 2 (7*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-11 / 21-11 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (25*) 22
Round 2 (87*) HWANG Ji Man / JUNG Youn Kyung 22-20 / 21-17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (4*) 36
Round 2 (9*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 22-20 / 21-9 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (17*) 26
Round 2 (2*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-17 / 21-17 ZHANG Jun / ZHAO Tingting (101*) 39
Quarter-final (46*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-16 / 21-19 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 37
Quarter-final (12*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-17 / 18-21 / 23-21 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 76
Quarter-final (7*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-17 / 22-24 / 21-14 HWANG Ji Man / JUNG Youn Kyung (87*) 62
Quarter-final (2*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-13 / 21-10 LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi (9*) 31
Semi-final (12*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-14 / 21-14 HE Hanbin / YU Yang (F) (46*) 35
Semi-final (7*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-19 / 21-17 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (2*) 47
Final (12*) ZHENG Bo / GAO Ling 16-21 / 21-18 / 21-14 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (7*) 71
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2611 84.23 00:34:23 2.45 0 0.0%
MS 31 73 11 35.5% 2606 84.06 00:39:54 2.11 4 12.9%
WD 31 69 7 22.6% 2439 78.68 00:33:48 2.33 3 9.7%
WS 30 71 11 36.7% 2553 85.1 00:39:08 2.17 2 6.7%
XD 31 72 10 32.3% 2669 86.1 00:35:52 2.4 3 9.7%
Total 154 355 47 30.5% 12878 83.62 00:36:36 2.28 12 7.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 61 17 78.2%
Malaysia 36 25 59.0%
U.S.A. 7 5 58.3%
Korea 16 13 55.2%
Denmark 23 19 54.8%
Poland 6 5 54.5%
Indonesia 14 14 50.0%
Thailand 9 9 50.0%
Chinese Taipei 5 5 50.0%
France 4 4 50.0%
Finland 2 2 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
India 6 8 42.9%
Japan 8 11 42.1%
England 14 21 40.0%
Hong Kong 3 5 37.5%
Germany 6 12 33.3%
Singapore 4 8 33.3%
Wales 1 2 33.3%
Scotland 3 7 30.0%
Sweden 2 5 28.6%
Canada 4 12 25.0%
Russia 2 6 25.0%
Bulgaria 1 3 25.0%
New Zealand 1 4 20.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10