Australia Ballarat International  

Tournament Name: Australia Ballarat International 2003
Tournament Dates: 01/08/2003-03/08/2003
Location: Australia, Victoria
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD John GORDON / Daniel A SHIRLEY Ashley BREHAUT / Travis DENNEY
MS Toru MATSUMOTO Sho SASAKI
WD Yoshiko IWATA / Miyuki TAI Jane CRABTREE / Kate WILSON-SMITH
WS Chie UMEZU Maiko ICHIMIYA
XD Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (698*) Boyd COOPER / Glenn WARFE 15-11 / 8-15 / 15-6 Geoffrey R BELLINGHAM / John MOODY - 0
Round 1 (300*) Keishi KAWAGUCHI / Toru MATSUMOTO 15-8 / 15-6 Ross SMITH / Ben Walklake (754*) 0
Round 1 - Xin JIANG / Qi (M) YU 15-2 / 15-5 Donal O`HALLORAN / Clemens Michael SMOLA - 0
Round 1 - Stuart BREHAUT / Le The Hung PHAM 15-7 / 15-9 Alistair CASEY / Gary THO - 0
Round 2 - Pavlos (3578 - GRE - 3) CHARALAMBIDIS (DISCIPLINARY) / Christos (11119 - GRE - 3) TSARTSIDIS (DISCIPLINARY) 15-8 / 15-7 Simon CHONG / Shane GRUND - 0
Round 2 - Tsuyoshi FUKUI / Shintaro IKEDA 15-3 / 15-4 Boyd COOPER / Glenn WARFE (698*) 0
Round 2 (84*) Ashley BREHAUT / Travis DENNEY 15-1 / 17-16 Sacha IGNATENKO / Chris TRENHOLME - 0
Round 2 (149*) Doni PRASETYO / Wandry Kurniawan SAPUTRA 15-10 / 17-14 Keishi KAWAGUCHI / Toru MATSUMOTO (300*) 0
Round 2 - Xin JIANG / Qi (M) YU 15-11 / 16-17 / 15-11 Tijs CREEMERS / Jurgen WOUTERS (79*) 0
Round 2 (67*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 15-6 / 15-7 Stuart BREHAUT / Le The Hung PHAM - 0
Round 2 (121*) Sho SASAKI / Shinji SHINKAI 17-15 / 15-4 Guy GIBSON / Stuart GOMEZ (116*) 0
Round 2 (117*) Stewart CARSON / Dorian Lance JAMES 15-5 / 15-8 Ben SCHWIDDER / Andrew SURMAN - 0
Quarter-final - Tsuyoshi FUKUI / Shintaro IKEDA 15-1 / 15-5 Pavlos (3578 - GRE - 3) CHARALAMBIDIS (DISCIPLINARY) / Christos (11119 - GRE - 3) TSARTSIDIS (DISCIPLINARY) - 0
Quarter-final (84*) Ashley BREHAUT / Travis DENNEY 15-9 / 9-15 / 15-6 Doni PRASETYO / Wandry Kurniawan SAPUTRA (149*) 0
Quarter-final (67*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 15-4 / 15-4 Xin JIANG / Qi (M) YU - 0
Quarter-final (121*) Sho SASAKI / Shinji SHINKAI 15-3 / 15-5 Stewart CARSON / Dorian Lance JAMES (117*) 0
Semi-final (84*) Ashley BREHAUT / Travis DENNEY 15-13 / 11-15 / 15-12 Tsuyoshi FUKUI / Shintaro IKEDA - 0
Semi-final (67*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 15-3 / 15-9 Sho SASAKI / Shinji SHINKAI (121*) 0
Final (67*) John GORDON / Daniel A SHIRLEY 15-7 / 15-8 Ashley BREHAUT / Travis DENNEY (84*) 0
MS (qual)
Final (460*) Keishi KAWAGUCHI 15-9 / 15-11 Christian PEGRUM (343*) 0
Final (379*) Geoffrey R BELLINGHAM 13-15 / 15-7 / 15-8 Le The Hung PHAM (209*) 0
Final - Jurgen WOUTERS 15-0 / 15-1 Clemens Michael SMOLA (391*) 0
Final (286*) Stewart CARSON 17-14 / 15-6 Shane GRUND (599*) 0
Final (256*) Dotun AKINSANYA 15-5 / 15-10 Juan WINATA (210*) 0
Final (82*) Chetan ANAND 15-2 / 15-2 Gary THO (562*) 0
MS
Round 1 (46*) Sho SASAKI 15-4 / 15-6 Simon CHONG - 0
Round 1 (215*) Christoffel Cornelius DEDNAM 15-8 / 15-8 Ben Walklake (985*) 0
Round 1 (102*) Stuart BREHAUT 15-5 / 15-1 Christos TSARTSIDIS (227*) 0
Round 1 (460*) Keishi KAWAGUCHI 15-13 / 17-14 John GORDON (203*) 0
Round 1 (62*) Roman SPITKO 15-1 / 15-8 Tsuyoshi FUKUI - 0
Round 1 (379*) Geoffrey R BELLINGHAM 8-15 / 15-4 / 15-4 Stuart GOMEZ (146*) 0
Round 1 (95*) Yuichi IKEDA 15-11 / 15-9 Guy GIBSON (200*) 0
Round 1 (179*) Chris TRENHOLME 15-12 / 15-5 Jurgen WOUTERS - 0
Round 1 (249*) Alistair CASEY 15-2 / 17-15 Stewart CARSON (286*) 0
Round 1 (60*) Toru MATSUMOTO 15-0 / 15-1 Sacha IGNATENKO (613*) 0
Round 1 - Shintaro IKEDA 15-5 / 15-5 Dotun AKINSANYA (256*) 0
Round 1 (59*) Conrad HUECKSTAEDT 15-5 / 15-3 Ross SMITH (563*) 0
Round 1 (82*) Chetan ANAND 15-10 / 15-7 Yusuke SHINKAI (423*) 0
Round 1 (121*) Pavlos CHARALAMBIDIS 16-17 / 15-13 / 15-9 Qi (M) YU - 0
Round 1 (112*) John MOODY 15-5 / 15-2 Glenn WARFE - 0
Round 1 (77*) Yousuke NAKANISHI 15-1 / 15-2 Jeff THO (1058*) 0
Round 2 (46*) Sho SASAKI 15-10 / 15-8 Christoffel Cornelius DEDNAM (215*) 0
Round 2 (102*) Stuart BREHAUT 15-12 / 11-15 / 15-7 Keishi KAWAGUCHI (460*) 0
Round 2 (379*) Geoffrey R BELLINGHAM 8-15 / 15-5 / 15-6 Roman SPITKO (62*) 0
Round 2 (95*) Yuichi IKEDA 15-5 / 15-8 Chris TRENHOLME (179*) 0
Round 2 (60*) Toru MATSUMOTO 15-8 / 14-17 / 15-8 Alistair CASEY (249*) 0
Round 2 (59*) Conrad HUECKSTAEDT 15-13 / 9-15 / 15-3 Shintaro IKEDA - 0
Round 2 (82*) Chetan ANAND 15-5 / 15-7 Pavlos CHARALAMBIDIS (121*) 0
Round 2 (77*) Yousuke NAKANISHI 15-13 / 15-11 John MOODY (112*) 0
Quarter-final (46*) Sho SASAKI 3-15 / 15-11 / 15-3 Stuart BREHAUT (102*) 0
Quarter-final (95*) Yuichi IKEDA 15-11 / 15-6 Geoffrey R BELLINGHAM (379*) 0
Quarter-final (60*) Toru MATSUMOTO 15-9 / 15-10 Conrad HUECKSTAEDT (59*) 0
Quarter-final (77*) Yousuke NAKANISHI 15-9 / 15-11 Chetan ANAND (82*) 0
Semi-final (46*) Sho SASAKI 15-10 / 15-3 Yuichi IKEDA (95*) 0
Semi-final (60*) Toru MATSUMOTO 2-15 / 15-8 / 15-12 Yousuke NAKANISHI (77*) 0
Final (60*) Toru MATSUMOTO 15-12 / 17-16 Sho SASAKI (46*) 0
WD
Round 1 (607*) Erin CARROLL / Ebony HARRISON 15-7 / 15-7 Angela CROWE / Hannah SMITH - 0
Round 1 (294*) Nicole GORDON / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-2 / 15-2 Eva RATANASENA / Vanessa TYRRELL - 0
Round 1 - Yanmei JIANG / Yujia LI 15-0 / 15-0 Elizabeth MCBREARTY / Nicole REID (606*) 0
Round 1 - Rebecca BELLINGHAM / Rachel HINDLEY 15-12 / 2-15 / 15-9 Kellie LUCAS / Tania LUIZ (101*) 0
Round 1 (400*) Renuga VEERAN / Susan WANG 15-5 / 15-9 Ai HIRAYAMA / Akiko NAKASHIMA (155*) 0
Round 1 - Rhonda CATOR / Tammy JENKINS 15-5 / 15-1 Karen FOO KUNE / Maria KAZAKOVA - 0
Quarter-final (10*) Yoshiko IWATA / Miyuki TAI 15-1 / 15-4 Erin CARROLL / Ebony HARRISON (607*) 0
Quarter-final - Yanmei JIANG / Yujia LI 15-6 / 15-6 Nicole GORDON / Sara RUNESTEN-PETERSEN (294*) 0
Quarter-final (400*) Renuga VEERAN / Susan WANG 15-5 / 10-15 / 15-7 Rebecca BELLINGHAM / Rachel HINDLEY - 0
Quarter-final (62*) Jane CRABTREE / Kate WILSON-SMITH 15-9 / 15-12 Rhonda CATOR / Tammy JENKINS - 0
Semi-final (10*) Yoshiko IWATA / Miyuki TAI 6-15 / 15-3 / 15-10 Yanmei JIANG / Yujia LI - 0
Semi-final (62*) Jane CRABTREE / Kate WILSON-SMITH 17-14 / 15-12 Renuga VEERAN / Susan WANG (400*) 0
Final (10*) Yoshiko IWATA / Miyuki TAI 15-4 / 15-6 Jane CRABTREE / Kate WILSON-SMITH (62*) 0
WS
Round 1 (180*) Chie UMEZU 11-2 / 11-0 Foong Meng CHEAH - 0
Round 1 (114*) Rachel HINDLEY 11-2 / 11-2 Ebony HARRISON (593*) 0
Round 1 - Yanmei JIANG 11-0 / 11-1 Vanessa TYRRELL - 0
Round 1 (330*) Susan DOBSON 4-11 / 11-7 / 11-7 Antoinette UYS (502*) 0
Round 1 - Susan WANG 11-9 / 7-11 / 11-9 Bing HUANG (113*) 0
Round 1 (85*) Jane CRABTREE 11-2 / 11-2 Erin CARROLL (210*) 0
Round 1 (307*) Rebecca BELLINGHAM 11-3 / 11-1 Eva RATANASENA (398*) 0
Round 1 (83*) Miyo AKAO 11-1 / 11-0 Elizabeth MCBREARTY (257*) 0
Round 1 (273*) Renuga VEERAN 11-1 / 11-6 Maria KAZAKOVA (127*) 0
Round 1 (207*) Nicole GORDON 11-5 / 11-9 Tania LUIZ (145*) 0
Round 1 - Maiko ICHIMIYA 11-2 / 11-2 Meaghan PONTON (592*) 0
Round 1 (215*) Karen FOO KUNE 11-6 / 8-11 / 11-2 Nicole REID (574*) 0
Round 2 (180*) Chie UMEZU 13-10 / 11-3 Lenny PERMANA (59*) 0
Round 2 - Yanmei JIANG 11-0 / 11-4 Rachel HINDLEY (114*) 0
Round 2 (103*) Sara JONSDOTTIR 11-0 / 11-8 Susan DOBSON (330*) 0
Round 2 - Susan WANG 11-8 / 11-9 Jane CRABTREE (85*) 0
Round 2 (83*) Miyo AKAO 11-7 / 11-9 Rebecca BELLINGHAM (307*) 0
Round 2 (273*) Renuga VEERAN 11-4 / 13-10 Kellie LUCAS (69*) 0
Round 2 - Maiko ICHIMIYA 11-9 / 11-5 Nicole GORDON (207*) 0
Round 2 (134*) Michelle Claire EDWARDS 11-1 / 11-5 Karen FOO KUNE (215*) 0
Quarter-final (180*) Chie UMEZU 11-4 / 2-11 / 11-5 Yanmei JIANG - 0
Quarter-final - Susan WANG 9-11 / 11-1 / 11-5 Sara JONSDOTTIR (103*) 0
Quarter-final (273*) Renuga VEERAN 9-11 / 11-6 / 11-8 Miyo AKAO (83*) 0
Quarter-final - Maiko ICHIMIYA 4-11 / 11-0 / 11-2 Michelle Claire EDWARDS (134*) 0
Semi-final (180*) Chie UMEZU 11-0 / 11-9 Susan WANG - 0
Semi-final - Maiko ICHIMIYA 11-1 / 11-5 Renuga VEERAN (273*) 0
Final (180*) Chie UMEZU 11-5 / 11-6 Maiko ICHIMIYA - 0
XD
Round 1 (70*) Boyd COOPER / Kellie LUCAS 15-10 / 15-12 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS (125*) 0
Round 1 (331*) Keishi KAWAGUCHI / Miyuki TAI 15-3 / 15-2 Ross SMITH / Nicole REID (204*) 0
Round 1 (416*) Donal O`HALLORAN / Bing HUANG 15-13 / 6-15 / 15-7 Stuart GOMEZ / Susan WANG (425*) 0
Round 2 (29*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-6 / 15-3 Gary THO / Erin CARROLL - 0
Round 2 (343*) Raj VEERAN / Renuga VEERAN 15-11 / 15-13 Stuart BREHAUT / Tania LUIZ (64*) 0
Round 2 (70*) Boyd COOPER / Kellie LUCAS 15-10 / 15-11 Tijs CREEMERS / Jane CRABTREE - 0
Round 2 (100*) Christoffel Cornelius DEDNAM / Antoinette UYS 15-3 / 15-2 Sacha IGNATENKO / Elizabeth MCBREARTY - 0
Round 2 (416*) Donal O`HALLORAN / Bing HUANG 15-7 / 15-4 Glenn WARFE / Rhonda CATOR (430*) 0
Round 2 (41*) Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH 15-11 / 15-2 Ben Walklake / Ebony HARRISON (726*) 0
Quarter-final (29*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-10 / 17-14 Doni PRASETYO / Yujia LI - 0
Quarter-final (343*) Raj VEERAN / Renuga VEERAN 8-15 / 15-9 / 15-4 Boyd COOPER / Kellie LUCAS (70*) 0
Quarter-final (100*) Christoffel Cornelius DEDNAM / Antoinette UYS 15-6 / 15-12 Ashley BREHAUT / Vanessa TYRRELL - 0
Quarter-final (41*) Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH 15-6 / 15-7 Donal O`HALLORAN / Bing HUANG (416*) 0
Semi-final (29*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-12 / 15-6 Raj VEERAN / Renuga VEERAN (343*) 0
Semi-final (41*) Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH 9-15 / 15-5 / 15-3 Christoffel Cornelius DEDNAM / Antoinette UYS (100*) 0
Final (29*) Daniel A SHIRLEY / Sara RUNESTEN-PETERSEN 15-2 / 15-3 Travis DENNEY / Kate WILSON-SMITH (41*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 19 42 4 21.1% 955 50.26 00:00:00 0 0 0.0%
MS 31 70 8 25.8% 1589 51.26 00:00:00 0 0 0.0%
WD 13 29 3 23.1% 613 47.15 00:00:00 0 0 0.0%
WS 27 61 7 25.9% 948 35.11 00:00:00 0 0 0.0%
XD 16 35 3 18.8% 779 48.69 00:00:00 0 0 0.0%
Total 106 237 25 23.6% 4884 46.08 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 3 1 75.0%
Japan 38 13 74.5%
Singapore 4 2 66.7%
New Zealand 17 9 65.4%
Switzerland 2 2 50.0%
Nigeria 1 1 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Iceland 1 1 50.0%
South Africa 6 7 46.2%
Greece 2 3 40.0%
Ireland 2 3 40.0%
Australia 30 56 34.9%
Scotland 1 2 33.3%
Mauritius 1 2 33.3%
Netherlands 1 3 25.0%
Indonesia 1 4 20.0%
Austria 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2003 Toru MATSUMOTO Sho SASAKI 15-12 / 17-16