Denmark Open  

Tournament Name: Danish Open 1990
Tournament Dates: 28/10/1990-28/10/1990
Location: Denmark, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Yongbo / TIAN Bingyi Jesper KNUDSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN
MS Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN
WD Dorte KJAER / Lotte OLSEN Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS
WS TANG Jiuhong ZHOU Lei
XD Thomas LUND / Pernille DUPONT Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Morten SIKJAER / Anders SMEDEGARD 15-4 / 15-2 Jyri AALTO / Lasse LINDELOF (84*) 0
Round 1 - Morten SANDAL / Claus SIMONSEN 15-7 / 15-2 Jakob DAHL / Jens DUE - 0
Round 1 - Oyvind BERNTSEN / Trond WAALAND 16-17 / 15-7 / 15-5 Mikael SKAR / Martin VISSING SORENSEN - 0
Round 1 - Carl FENTON / Brian Bo NIELSEN 15-11 / 2-15 / 15-9 Michael E NIELSEN / Peter STRUP - 0
Round 1 - Niels KRISTENSEN / John LAURSEN 14-18 / 15-9 / 15-2 Peter J. BUSH / Oystein ESPEDAL LARSEN - 0
Round 2 - Hans Jorgen JENSEN / Jacob OSTERGAARD 15-5 / 15-9 David STENSTROM / Mats SVENSSON (531*) 0
Round 2 - Oyvind BERNTSEN / Trond WAALAND 8-15 / 15-9 / 15-9 Henrik AASTROM / Claus OLSEN - 0
Round 2 - Lars Peter HERMANSEN / Chresten LARSEN 15-7 / 15-7 Carl FENTON / Brian Bo NIELSEN - 0
Round 3 - Morten SANDAL / Claus SIMONSEN 16-18 / 15-5 / 15-7 Morten SIKJAER / Anders SMEDEGARD - 0
Round 3 - Oyvind BERNTSEN / Trond WAALAND 15-10 / 17-14 Hans Jorgen JENSEN / Jacob OSTERGAARD - 0
Round 3 - Lars Peter HERMANSEN / Chresten LARSEN 15-13 / 17-14 Niels KRISTENSEN / John LAURSEN - 0
MD
Round 1 (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-4 / 18-13 Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN (28*) 0
Round 1 - Peter BUCH / Jens MEIBOM 15-8 / 7-15 / 18-13 Michael KECK / Stephan KUHL (97*) 0
Round 1 (9*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-11 / 15-4 Nick PONTING / Dave WRIGHT (25*) 0
Round 1 - Peter BUSCH JENSEN / Henrik HYLDGAARD 15-6 / 15-7 Oyvind BERNTSEN / Trond WAALAND - 0
Round 1 (8*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 18-15 / 15-7 Peter CHRISTENSEN / Ron MICHELS - 0
Round 1 - Morten KNUDSEN / Nils SKEBY 15-6 / 15-3 Soren BACH / Tommy SORENSEN (292*) 0
Round 1 (36*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-2 Erik LIA / Hans SPERRE (163*) 0
Round 1 (64*) Peter AXELSSON / Stellan OSTERBERG 11-15 / 15-5 / 15-10 Morten SANDAL / Claus SIMONSEN - 0
Round 1 (205*) Jesper KNUDSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN 9-15 / 15-4 / 15-3 Henrik LUNDE / Torben RASMUSSEN (31*) 0
Round 1 - Anders (1) Nielsen / Michael SOGAARD 17-15 / 15-6 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Bagus SETIADI (56*) 0
Round 1 - Christian JAKOBSEN / András PILISZKY 15-12 / 18-15 / 7-15 Frederik LINQUIST / Flemming THOMSEN - 0
Round 1 (5*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-11 / 15-2 Keld S JENSEN / Karsten SCHULZ - 0
Round 1 - Jonas HERRGARDH / Rikard RONNBLOM 6-15 / 15-9 / 15-3 Kent Waede HANSEN / Jesper POULSEN - 0
Round 1 - Max GANDRUP / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 15-6 Chris BRUIL / Jeroen VAN DIJK (190*) 0
Round 1 - Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL 15-12 / 12-15 / 15-6 Henrik FUTTRUP / Henning KRISTENSEN - 0
Round 1 (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-1 / 15-4 Lars Peter HERMANSEN / Chresten LARSEN - 0
Round 2 (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-5 / 10-15 / 15-5 Peter BUCH / Jens MEIBOM - 0
Round 2 (9*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-6 / 15-1 Peter BUSCH JENSEN / Henrik HYLDGAARD - 0
Round 2 - Morten KNUDSEN / Nils SKEBY 5-15 / 15-13 / 15-6 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (8*) 0
Round 2 (36*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 4-15 / 15-7 / 15-11 Peter AXELSSON / Stellan OSTERBERG (64*) 0
Round 2 (205*) Jesper KNUDSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN 13-18 / 15-5 / 15-8 Anders (1) Nielsen / Michael SOGAARD - 0
Round 2 (5*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-6 / 15-5 Christian JAKOBSEN / András PILISZKY - 0
Round 2 - Max GANDRUP / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 15-11 Jonas HERRGARDH / Rikard RONNBLOM - 0
Round 2 (6*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-4 Volker EIBER / Bernd SCHWITZGEBEL - 0
Quarter-final (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-8 / 12-15 / 15-10 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (9*) 0
Quarter-final (36*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-2 / 15-4 Morten KNUDSEN / Nils SKEBY - 0
Quarter-final (205*) Jesper KNUDSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-6 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (5*) 0
Quarter-final - Max GANDRUP / Par-Gunnar JONSSON 15-12 / 17-18 / 15-5 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (6*) 0
Semi-final (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-10 / 15-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (36*) 0
Semi-final (205*) Jesper KNUDSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-1 Max GANDRUP / Par-Gunnar JONSSON - 0
Final (3*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-8 / 15-6 Jesper KNUDSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN (205*) 0
MS (qual)
Round 1 (300*) Jacob OSTERGAARD 7-15 / 15-9 / 17-16 Henning KRISTENSEN - 0
Round 1 (663*) Bernd SCHWITZGEBEL 15-10 / 11-15 / 15-7 Oyvind BERNTSEN (461*) 0
Round 1 - Henrik AASTROM 15-11 / 15-7 Michael E NIELSEN - 0
Round 1 - Lars Peter HERMANSEN 15-4 / 15-6 Jakob DAHL - 0
Round 1 - Claus OLSEN 15-8 / 15-5 Martin VISSING SORENSEN - 0
Round 1 (148*) Trond WAALAND 15-12 / 15-0 Volker EIBER (330*) 0
Round 1 (210*) Hans SPERRE 15-6 / 15-12 Flemming THOMSEN - 0
Round 1 (697*) John LAURSEN 10-15 / 15-4 / 15-12 Rikard RONNBLOM (158*) 0
Round 1 - Christian JAKOBSEN 15-3 / 7-15 / 15-6 Carl FENTON (585*) 0
Round 1 (622*) Soren BACH 15-9 / 15-6 Chresten LARSEN - 0
Round 1 (38*) Jyri AALTO 17-14 / 15-11 David STENSTROM (633*) 0
Round 1 (532*) Lars STEENBERG 4-15 / 15-8 / 15-12 Hans Jorgen JENSEN - 0
Round 1 (85*) Ron MICHELS 15-8 / 15-12 Morten SIKJAER - 0
Round 2 (388*) Jan Jorgensen 15-12 / 15-1 Jacob OSTERGAARD (300*) 0
Round 2 (663*) Bernd SCHWITZGEBEL 15-6 / 15-5 Brian Bo NIELSEN - 0
Round 2 (508*) Morten HUMMELMOSE 15-10 / 15-5 Claus OLSEN - 0
Round 2 (358*) Robert LILJEQUIST 18-17 / 15-1 Trond WAALAND (148*) 0
Round 2 (110*) Lasse LINDELOF 15-14 / 15-7 John LAURSEN (697*) 0
Round 2 (780*) Henrik GEISLER JENSEN 17-15 / 15-2 Christian JAKOBSEN - 0
Round 2 (38*) Jyri AALTO 15-10 / 15-12 Erik LIA (144*) 0
Round 2 (413*) Oystein ESPEDAL LARSEN 10-15 / 15-7 / 15-7 Carsten PEDERSEN - 0
Round 2 (441*) Tommy SORENSEN 15-12 / 15-9 Henrik HYLDGAARD - 0
Round 2 (85*) Ron MICHELS 13-15 / 18-14 / 15-8 Mats SVENSSON (318*) 0
Round 3 (663*) Bernd SCHWITZGEBEL 15-7 / 5-15 / 15-3 Jan Jorgensen (388*) 0
Round 3 - Lars Peter HERMANSEN 15-10 / 12-15 / 15-6 Henrik AASTROM - 0
Round 3 (358*) Robert LILJEQUIST 15-8 / 18-17 Morten HUMMELMOSE (508*) 0
Round 3 (210*) Hans SPERRE 15-9 / 15-7 Lasse LINDELOF (110*) 0
Round 3 (780*) Henrik GEISLER JENSEN 18-14 / 15-5 Soren BACH (622*) 0
Round 3 (38*) Jyri AALTO 15-7 / 15-7 Jens DUE - 0
Round 3 (532*) Lars STEENBERG 15-12 / 15-2 Oystein ESPEDAL LARSEN (413*) 0
Round 3 (85*) Ron MICHELS 9-15 / 15-7 / 15-2 Tommy SORENSEN (441*) 0
MS
Round 1 (532*) Lars STEENBERG 15-7 / 8-15 / 15-9 Stephan KUHL (121*) 0
Round 1 (48*) Nils SKEBY 15-0 / 15-12 Jeroen VAN DIJK (131*) 0
Round 1 (16*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-11 / 15-6 Hans SPERRE (210*) 0
Round 1 (23*) Jens OLSSON 15-5 / 15-10 Peter J. BUSH (165*) 0
Round 1 (21*) Bambang SUPRIANTO 12-15 / 15-7 / 15-11 Jan S ANDERSEN (306*) 0
Round 1 (17*) Pontus JANTTI 15-3 / 15-5 Bernd SCHWITZGEBEL (663*) 0
Round 1 (141*) Claus OVERBECK 15-7 / 15-9 Harijanto ARBI (19*) 0
Round 1 (34*) Johnny SORENSEN 15-10 / 12-15 / 18-13 Lars Peter HERMANSEN - 0
Round 1 (358*) Robert LILJEQUIST 11-15 / 15-3 / 15-12 Stellan OSTERBERG (149*) 0
Round 1 (81*) Jens MEIBOM 15-12 / 15-3 Michael KECK (123*) 0
Round 1 (27*) Stephen P BUTLER 18-14 / 15-6 Peter AXELSSON (26*) 0
Round 1 (49*) Torben CARLSEN 15-11 / 15-10 Jyri AALTO (38*) 0
Round 1 (20*) LIU Jun 15-5 / 15-11 Henrik GEISLER JENSEN (780*) 0
Round 1 (37*) Ib FREDERIKSEN 15-10 / 15-11 Michael SOGAARD (41*) 0
Round 1 (14*) Anders W NIELSEN 15-5 / 8-15 / 15-10 Jonas HERRGARDH (72*) 0
Round 1 (85*) Ron MICHELS 15-6 / 15-3 Thomas MADSEN (58*) 0
Round 2 (24*) YANG Yang 15-4 / 15-12 Kent Waede HANSEN (226*) 0
Round 2 (48*) Nils SKEBY 15-7 / 15-13 Lars STEENBERG (532*) 0
Round 2 (10*) Hermawan SUSANTO 15-1 / 15-6 Soren B NIELSEN (45*) 0
Round 2 (23*) Jens OLSSON 7-15 / 18-15 / 18-14 Thomas STUER-LAURIDSEN (16*) 0
Round 2 (11*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-9 Claus SIMONSEN - 0
Round 2 (17*) Pontus JANTTI 15-9 / 15-11 Bambang SUPRIANTO (21*) 0
Round 2 (18*) Darren J HALL 15-4 / 17-14 Jorgen TUVESSON (63*) 0
Round 2 (141*) Claus OVERBECK 15-8 / 13-15 / 15-11 Johnny SORENSEN (34*) 0
Round 2 (81*) Jens MEIBOM 9-15 / 15-10 / 15-6 Robert LILJEQUIST (358*) 0
Round 2 (22*) WU Wenkai 15-18 / 15-5 / 15-5 Claus THOMSEN (36*) 0
Round 2 (27*) Stephen P BUTLER 15-7 / 15-9 Torben CARLSEN (49*) 0
Round 2 (6*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 15-5 Chris BRUIL (76*) 0
Round 2 (37*) Ib FREDERIKSEN 15-13 / 15-5 LIU Jun (20*) 0
Round 2 (12*) PERMADI Fung 15-6 / 15-4 Par-Gunnar JONSSON (29*) 0
Round 2 (14*) Anders W NIELSEN 9-15 / 15-6 / 15-3 Ron MICHELS (85*) 0
Round 2 (5*) Morten FROST HANSEN 15-9 / 15-4 Peter ESPERSEN (116*) 0
Round 3 (24*) YANG Yang 10-15 / 15-9 / 15-2 Nils SKEBY (48*) 0
Round 3 (10*) Hermawan SUSANTO 18-13 / 15-6 Jens OLSSON (23*) 0
Round 3 (11*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9 Pontus JANTTI (17*) 0
Round 3 (18*) Darren J HALL 15-9 / 15-11 Claus OVERBECK (141*) 0
Round 3 (22*) WU Wenkai 15-6 / 15-3 Jens MEIBOM (81*) 0
Round 3 (12*) PERMADI Fung 6-15 / 15-4 / 15-8 Ib FREDERIKSEN (37*) 0
Round 3 (5*) Morten FROST HANSEN 15-11 / 15-5 Anders W NIELSEN (14*) 0
Round 3 (6*) Joko SUPRIANTO W.O. Stephen P BUTLER (27*) 0
Quarter-final (24*) YANG Yang 15-10 / 15-13 Hermawan SUSANTO (10*) 0
Quarter-final (11*) Poul-Erik HOYER 7-15 / 15-10 / 15-9 Darren J HALL (18*) 0
Quarter-final (22*) WU Wenkai 15-3 / 15-10 Joko SUPRIANTO (6*) 0
Quarter-final (5*) Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-3 PERMADI Fung (12*) 0
Semi-final (11*) Poul-Erik HOYER 15-6 / 11-15 / 15-7 YANG Yang (24*) 0
Semi-final (5*) Morten FROST HANSEN 10-15 / 15-6 / 15-5 WU Wenkai (22*) 0
Final (11*) Poul-Erik HOYER 4-15 / 15-10 / 17-15 Morten FROST HANSEN (5*) 0
WD
Round 1 (53*) Joanne MUGGERIDGE / Helen S TROKE 15-5 / 15-7 Marianne FRIIS / Karin STEFFENSEN - 0
Round 1 (9*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 18-15 / 15-6 Helle H ANDERSEN / Maiken MORK (174*) 0
Round 1 - Tanja BERG / Charlotte MADSEN 18-13 / 15-5 Gitte GANDRUP / Janni PEDERSEN - 0
Round 1 (5*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 12-15 / 15-9 / 15-9 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (146*) 0
Round 1 - Lotte THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-12 / 15-7 Anna Marie LAURSEN / Gitte SOGAARD - 0
Round 1 - Sonja MELLINK / Camilla WRIGHT 17-16 / 15-9 Charlotte BORNEMANN / Heidi DOSSING-EIBER - 0
Round 1 (21*) Trine JOHANSSON / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-8 Rikke BROEN / Anne SONDERGAARD (400*) 0
Round 1 - Julie BRADBURY / Cheryl JOHNSON W.O. Tina LINDHARDT / Marianne RASMUSSEN - 0
Round 1 (36*) Nettie NIELSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN W.O. Karin ERICSSON / Ann SANDERSSON - 0
Round 2 (6*) LAI Caiqin / YAO Fen 15-5 / 15-3 Anne-Katrin SEID / Christine SKROPKE - 0
Round 2 (36*) Nettie NIELSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-11 Julie BRADBURY / Cheryl JOHNSON - 0
Round 2 (4*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-5 Mette BJERSING / Gitte SOMMER (136*) 0
Round 2 (9*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-2 / 15-6 Joanne MUGGERIDGE / Helen S TROKE (53*) 0
Round 2 (5*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-3 / 18-13 Tanja BERG / Charlotte MADSEN - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Karin ERICSSON 15-12 / 18-15 Lotte THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 2 (21*) Trine JOHANSSON / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-10 Sonja MELLINK / Camilla WRIGHT - 0
Round 2 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-6 Helene KIRKEGAARD / Camilla MARTIN (18*) 0
Quarter-final (6*) LAI Caiqin / YAO Fen 14-17 / 18-16 / 15-3 Nettie NIELSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (36*) 0
Quarter-final (9*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 16-18 / 18-15 / 15-3 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (4*) 0
Quarter-final (5*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-1 / 15-6 Maria BENGTSSON / Karin ERICSSON - 0
Quarter-final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-3 Trine JOHANSSON / Marlene THOMSEN (21*) 0
Semi-final (9*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 14-17 / 15-11 / 18-14 LAI Caiqin / YAO Fen (6*) 0
Semi-final (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-7 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (5*) 0
Final (9*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-13 / 9-15 / 15-11 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (1*) 0
WS (qual)
Quarter-final - Heidi DOSSING-EIBER 11-2 / 12-11 Gitte SOMMER - 0
Quarter-final - Marianne RASMUSSEN 8-11 / 11-4 / 1-0 Maaike DE BOER (236*) 0
Semi-final - Marianne RASMUSSEN 7-11 / 11-7 / 11-3 Gitte GANDBORG - 0
WS
Round 1 (5*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-1 Karin ERICSSON (194*) 0
Round 1 (28*) Yuliani SANTOSO 11-7 / 11-8 Maiken MORK (81*) 0
Round 1 (11*) Helen S TROKE 8-11 / 11-2 / 11-8 Lisbet STUER-LAURIDSEN (54*) 0
Round 1 (16*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-6 / 11-6 Helene KIRKEGAARD (59*) 0
Round 1 (18*) Lilik SUDARWATI 11-7 / 11-2 Charlotta WIHLBORG (35*) 0
Round 1 (22*) Helle H ANDERSEN 11-4 / 11-6 Tanja BERG (96*) 0
Round 1 (9*) Eline COENE 11-3 / 11-2 Heidi DOSSING-EIBER - 0
Round 1 (26*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-7 Katrin SCHMIDT (48*) 0
Round 1 (27*) Joanne MUGGERIDGE 11-2 / 11-8 Irawati DARMAWAN (67*) 0
Round 1 (15*) Astrid VAN DER KNAAP 9-12 / 11-8 / 11-1 Lotte THOMSEN (208*) 0
Round 1 (113*) Kerstin UBBEN 12-10 / 12-9 Camilla WRIGHT (173*) 0
Round 1 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-1 / 11-7 Anna Marie LAURSEN - 0
Round 1 (79*) Julie BRADBURY 11-5 / 11-2 Anne-Katrin SEID (387*) 0
Round 1 (357*) Anne SONDERGAARD 11-2 / 11-1 Trine JOHANSSON (90*) 0
Round 1 (73*) Christina BOSTOFTE 11-1 / 11-5 Marianne RASMUSSEN - 0
Round 1 (4*) ZHOU Lei 11-1 / 11-8 Sonja MELLINK (209*) 0
Round 2 (5*) TANG Jiuhong 11-4 / 11-7 Yuliani SANTOSO (28*) 0
Round 2 (11*) Helen S TROKE 12-11 / 12-10 Erica VAN DEN HEUVEL (16*) 0
Round 2 (18*) Lilik SUDARWATI 11-6 / 11-5 Helle H ANDERSEN (22*) 0
Round 2 (26*) Camilla MARTIN 12-9 / 11-2 Eline COENE (9*) 0
Round 2 (27*) Joanne MUGGERIDGE 11-6 / 11-0 Astrid VAN DER KNAAP (15*) 0
Round 2 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-4 / 11-5 Kerstin UBBEN (113*) 0
Round 2 (79*) Julie BRADBURY 11-7 / 11-12 / 11-8 Anne SONDERGAARD (357*) 0
Round 2 (4*) ZHOU Lei 12-11 / 11-3 Christina BOSTOFTE (73*) 0
Quarter-final (5*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-9 Helen S TROKE (11*) 0
Quarter-final (26*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-12 / 11-5 Lilik SUDARWATI (18*) 0
Quarter-final (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 7-11 / 11-2 / 11-8 Joanne MUGGERIDGE (27*) 0
Quarter-final (4*) ZHOU Lei 11-3 / 11-1 Julie BRADBURY (79*) 0
Semi-final (5*) TANG Jiuhong 11-7 / 11-1 Camilla MARTIN (26*) 0
Semi-final (4*) ZHOU Lei 3-11 / 12-10 / 11-1 Pernille NEDERGAARD JESSEN (6*) 0
Final (5*) TANG Jiuhong 11-3 / 11-4 ZHOU Lei (4*) 0
XD (qual)
Quarter-final - Morten SANDAL / Heidi DOSSING-EIBER 15-11 / 9-15 / 15-11 Torben RASMUSSEN / Mette BJERSING (349*) 0
Quarter-final - Flemming THOMSEN / Trine JOHANSSON 15-5 / 15-12 Peter CHRISTENSEN / Rikke BROEN - 0
Semi-final - Morten SANDAL / Heidi DOSSING-EIBER 15-11 / 15-8 Carsten PEDERSEN / Marianne RASMUSSEN - 0
Semi-final - Flemming THOMSEN / Trine JOHANSSON 15-10 / 8-15 / 15-5 Keld S JENSEN / Gitte SOGAARD - 0
Final - Morten SANDAL / Heidi DOSSING-EIBER 15-8 / 12-15 / 15-12 Flemming THOMSEN / Trine JOHANSSON - 0
XD
Round 1 (11*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 9-15 / 15-4 / 15-11 Volker EIBER / Christine SKROPKE (189*) 0
Round 1 (6*) Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-11 / 17-14 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (24*) 0
Round 1 - Morten KNUDSEN / Janni PEDERSEN 15-12 / 15-8 Nick PONTING / Cheryl JOHNSON (43*) 0
Round 1 (68*) Peter BUCH / Charlotte BORNEMANN 15-9 / 15-10 Claus OVERBECK / Marianne FRIIS (204*) 0
Round 1 - Peter BUSCH JENSEN / Lotte OLSEN 17-14 / 15-8 Ron MICHELS / Sonja MELLINK (73*) 0
Round 1 (28*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI 15-7 / 5-15 / 15-11 Anders (1) Nielsen / Charlotte MADSEN (203*) 0
Round 1 (84*) Michael KECK / Anne-Katrin SEID 18-16 / 15-4 Rikard RONNBLOM / Karin ERICSSON (394*) 0
Round 1 (7*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-9 / 15-10 Morten SANDAL / Heidi DOSSING-EIBER - 0
Round 1 (56*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-10 Bernd SCHWITZGEBEL / Kerstin UBBEN - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Lotte THOMSEN 15-12 / 15-9 Frederik LINQUIST / Karin STEFFENSEN - 0
Round 2 (3*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-11 / 15-7 Christian JAKOBSEN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 2 (11*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-13 / 15-3 Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN (6*) 0
Round 2 (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-3 / 15-5 Morten KNUDSEN / Janni PEDERSEN - 0
Round 2 - Peter BUSCH JENSEN / Lotte OLSEN 15-7 / 15-3 Peter BUCH / Charlotte BORNEMANN (68*) 0
Round 2 (28*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI 15-10 / 15-5 Michael KECK / Anne-Katrin SEID (84*) 0
Round 2 (25*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-9 / 15-10 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (7*) 0
Round 2 (56*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-10 / 17-15 Mark CHRISTIANSEN / Lotte THOMSEN - 0
Round 2 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-4 / 15-8 Dave WRIGHT / Julie BRADBURY - 0
Quarter-final (3*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-10 / 15-11 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (11*) 0
Quarter-final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-8 / 15-11 Peter BUSCH JENSEN / Lotte OLSEN - 0
Quarter-final (25*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-7 / 15-4 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Lilik SUDARWATI (28*) 0
Quarter-final (56*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 5-15 / 15-3 / 15-7 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (5*) 0
Semi-final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-0 / 15-8 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (3*) 0
Semi-final (56*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-14 / 5-15 / 15-4 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (25*) 0
Final (4*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-4 / 15-10 Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN (56*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 74 12 38.7% 1682 54.26 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 108 16 34.8% 2518 54.74 00:00:00 0 0 0.0%
WD 22 49 5 22.7% 1181 53.68 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 68 6 19.4% 1110 35.81 00:00:00 0 0 0.0%
XD 25 54 4 16.0% 1268 50.72 00:00:00 0 0 0.0%
Total 155 353 43 27.7% 7759 50.06 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 23 5 82.1%
Chinese Taipei 2 1 66.7%
Finland 9 5 64.3%
Malaysia 3 2 60.0%
England 17 15 53.1%
Indonesia 9 9 50.0%
Denmark 112 114 49.6%
Netherlands 9 11 45.0%
Norway 7 9 43.8%
Germany 7 15 31.8%
Sweden 7 18 28.0%
0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13