India Open  

Tournament Name: YONEX SUNRISE India Open
Tournament Dates: 29/03/2016-03/04/2016
Location: India, New Delhi
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI
MS Kento MOMOTA Viktor AXELSEN
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO
WS Ratchanok INTANON LI Xuerui
XD LU Kai / HUANG Yaqiong Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 514 Arjun Kumar Reddy MALGARI / Santosh RAVURI 21-19 / 14-21 / 21-15 D. Guru Prasad / Adarsh KUMAR 684 37
Round 1 - Ketan CHAHAL / Deepak KHATRI 21-17 / 20-22 / 21-16 Kamaldeep SINGH / Neeraj VASHIST 218 42
Round 1 187 Venkatesh PRASAD / Jagadish YADAV 22-20 / 22-20 Vikrant CHAWAT / Prem Singh CHOUHAN 1140 26
Round 1 - D. Chandra Kumar / Brijesh YADAV 21-16 / 21-17 Kapil CHAUDHARY / Chandrabhusan TRIPATHI 514 24
Round 1 - Jayank AHUJA / Nishant DUA 20-22 / 21-18 / 21-17 Gaurav DESWAL / Abhinav PRAKASH - 40
Round 2 514 Arjun Kumar Reddy MALGARI / Santosh RAVURI 21-9 / 21-9 Harinder MALIK / Satinder MALIK 668 21
Round 2 - Ketan CHAHAL / Deepak KHATRI 21-18 / 19-21 / 21-19 Venkatesh PRASAD / Jagadish YADAV 187 46
Round 2 - Raj Kumar CHANDER / Love KUMAR 21-13 / 21-11 Dinesh CHAUDHRY / Rushikesh MALI 1223 20
Round 2 - D. Chandra Kumar / Brijesh YADAV 21-17 / 21-13 Jayank AHUJA / Nishant DUA - 20
MD
Round 1 3 CHAI Biao / HONG Wei 21-19 / 18-21 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 23 65
Round 1 17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-7 / 16-21 / 21-19 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 28 50
Round 1 19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-13 / 21-13 Vineeth MANUEL / S. Sanjeeth 124 22
Round 1 25 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-11 / 21-11 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 38 23
Round 1 12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-9 / 21-12 Raj Kumar CHANDER / Love KUMAR - 20
Round 1 29 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-7 / 21-16 Utkarsh ARORA / SINGH Vinay Kumar - 19
Round 1 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 21-18 LI Junhui / LIU Yuchen 13 32
Round 1 18 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-5 / 21-5 D. Chandra Kumar / Brijesh YADAV - 17
Round 1 (383*) Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-14 / 15-21 / 21-18 LIU Cheng / LU Kai 43 50
Round 1 7 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-9 / 21-4 Ketan CHAHAL / Deepak KHATRI - 19
Round 1 15 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-12 / 21-9 Francis ALWIN / KONA Tarun 65 25
Round 1 165 Jishnu SANYAL / Shivam SHARMA 21-6 / 21-11 Ali Ahmed EL KHATEEB / Abdelrahman KASHKAL 59 17
Round 1 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-9 / 21-14 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 108 23
Round 1 10 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-10 / 21-13 K. Nandagopal / Ramchandran SHLOK 99 21
Round 1 32 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-17 / 21-16 Arjun Kumar Reddy MALGARI / Santosh RAVURI 514 31
Round 1 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-12 / 23-21 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16 36
Round 2 17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 22-20 / 19-21 / 21-18 CHAI Biao / HONG Wei 3 51
Round 2 25 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-19 / 21-12 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 19 30
Round 2 12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 21-17 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 29 32
Round 2 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-18 / 21-16 WANG Yilyu / ZHANG Wen 18 33
Round 2 7 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-19 / 21-13 Thien How HOON / Kok Siang TEO (383*) 31
Round 2 15 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-17 / 21-15 Jishnu SANYAL / Shivam SHARMA 165 29
Round 2 10 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 10-21 / 21-8 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21 45
Round 2 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-18 / 21-15 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 32 31
Quarter-final 17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-11 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 25 23
Quarter-final 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 19-21 / 21-16 / 21-13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 12 58
Quarter-final 7 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 18-21 / 21-15 / 21-19 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 15 51
Quarter-final 10 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 15-21 / 21-17 / 21-19 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 8 56
Semi-final 17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 35
Semi-final 10 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-18 / 6-21 / 21-19 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 7 50
Final 17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-13 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 10 30
MS (qual)
Round 1 49 CHONG Wei Feng 24-22 / 21-19 Kaushal DHARMAMER 190 48
Round 1 43 Kenta NISHIMOTO 21-12 / 21-19 Sameer VERMA 35 45
Round 1 76 Anand PAWAR 21-7 / 21-14 Alistair CASEY 195 30
Round 1 70 Sony Dwi KUNCORO 21-9 / 21-19 Subhankar DEY 139 40
Round 1 65 Kenichi TAGO 21-16 / 21-16 Harsheel DANI 108 36
Round 1 212 Sourabh VERMA 21-18 / 21-10 GURUSAIDUTT R. M. V. 63 29
Round 1 105 Kazumasa SAKAI 21-18 / 22-20 Shreyansh JAISWAL 170 39
Round 1 41 Zulfadli ZULKIFFLI 21-9 / 21-13 Pratul JOSHI 189 35
Round 2 43 Kenta NISHIMOTO 21-18 / 21-11 CHONG Wei Feng 49 45
Round 2 70 Sony Dwi KUNCORO 21-12 / 18-21 / 21-15 Anand PAWAR 76 67
Round 2 212 Sourabh VERMA 21-18 / 21-12 Kenichi TAGO 65 32
Round 2 105 Kazumasa SAKAI 21-18 / 21-17 Zulfadli ZULKIFFLI 41 54
MS
Round 1 3 LEE Chong Wei 21-11 / 21-17 Kazumasa SAKAI 105 39
Round 1 14 WEI Nan 16-21 / 21-15 / 21-18 Boonsak PONSANA 29 59
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-23 / 21-14 / 21-5 HU Yun 12 50
Round 1 70 Sony Dwi KUNCORO 22-20 / 21-13 SAI PRANEETH B. 34 44
Round 1 2 LIN Dan 21-18 / 21-9 Sourabh VERMA 212 36
Round 1 13 SON Wan Ho 21-15 / 21-12 WANG Zhengming 11 41
Round 1 9 Tommy SUGIARTO 21-18 / 18-21 / 21-18 LEE Dong Keun 20 78
Round 1 30 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 23-21 / 18-21 / 21-13 PRANNOY H. S. 19 67
Round 1 15 Marc ZWIEBLER 21-12 / 13-21 / 21-19 Ajay JAYARAM 24 57
Round 1 7 TIAN Houwei 21-13 / 17-21 / 24-22 KIDAMBI Srikanth 10 83
Round 1 23 XUE Song 21-10 / 21-8 HSU Jen Hao 27 34
Round 1 5 Jan O JORGENSEN 21-15 / 15-21 / 21-16 Kenta NISHIMOTO 43 78
Round 1 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-17 / 21-16 Sho SASAKI 26 40
Round 1 8 CHOU Tien Chen 12-21 / 21-18 / 21-19 WONG Wing Ki Vincent 31 83
Round 1 16 NG Ka Long Angus 23-21 / 21-17 Takuma UEDA 40 49
Round 1 4 Kento MOMOTA 15-21 / 21-16 / 21-15 Rajiv OUSEPH 22 57
Round 2 14 WEI Nan 21-19 / 21-19 LEE Chong Wei 3 42
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-18 / 18-21 / 21-16 Sony Dwi KUNCORO 70 59
Round 2 13 SON Wan Ho 21-13 / 22-20 LIN Dan 2 47
Round 2 9 Tommy SUGIARTO 24-22 / 21-19 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 30 46
Round 2 15 Marc ZWIEBLER 18-21 / 21-19 / 23-21 TIAN Houwei 7 66
Round 2 23 XUE Song 21-18 / 15-21 / 21-14 Jan O JORGENSEN 5 49
Round 2 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 21-12 CHOU Tien Chen 8 33
Round 2 4 Kento MOMOTA 21-16 / 21-11 NG Ka Long Angus 16 39
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-12 WEI Nan 14 37
Quarter-final 13 SON Wan Ho 21-11 / 13-21 / 21-8 Tommy SUGIARTO 9 54
Quarter-final 23 XUE Song 16-21 / 21-13 / 21-14 Marc ZWIEBLER 15 64
Quarter-final 4 Kento MOMOTA 21-8 / 21-9 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 18 30
Semi-final 6 Viktor AXELSEN 21-11 / 21-11 SON Wan Ho 13 35
Semi-final 4 Kento MOMOTA 17-21 / 3-6 Ret. XUE Song 23 31
Final 4 Kento MOMOTA 21-15 / 21-18 Viktor AXELSEN 6 45
WD (qual)
Round 1 - Nimmi PATEL / Saruni SHARMA 21-10 / 21-8 Daksha GAUTAM / Seema PANCHAL 453 19
WD
Round 1 3 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-3 / 21-3 Menna ELTANANY / Nadine ASHRAF 61 15
Round 1 - Gauri ASAJI / Karishma WADKAR 27-25 / 21-18 Nimmi PATEL / Saruni SHARMA - 36
Round 1 8 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-17 / 18-21 / 21-15 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 12 69
Round 1 47 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-14 / 21-13 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 22 37
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-12 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 40 36
Round 1 16 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-16 / 21-19 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 28 35
Round 1 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-3 / 21-2 Rupal ANAND / Prabhjyot KOUR 889 14
Round 1 13 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 17-21 / 21-14 / 21-17 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 15 66
Round 1 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-12 / 21-17 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 51 21
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-4 / 21-4 Riya PILLAI / Sheshadri SANYAL - 11
Round 1 - Mohita SAHDEV / SANJANA SANTOSH 21-19 / 21-7 Smriti NAGARKOTI / Parssa NAQVI 417 25
Round 1 19 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 21-10 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 95 28
Round 1 23 CHEN Qingchen / JIA Yifan 14-21 / 25-23 / 21-13 CHANG Ye Na / LEE So Hee 7 74
Round 1 27 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-7 / 21-3 Komal ANTIL / Lalita DAHIYA 158 18
Round 1 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 10-21 / 21-13 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 36 52
Round 2 3 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-5 / 21-7 Gauri ASAJI / Karishma WADKAR - 16
Round 2 8 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-10 / 21-17 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 47 29
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-19 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 16 39
Round 2 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-17 / 21-19 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 13 43
Round 2 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-16 / 23-21 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 53
Round 2 - Mohita SAHDEV / SANJANA SANTOSH 21-16 / 21-7 CH. Poornima / Rachita SAHDEV - 23
Round 2 23 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-19 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 19 36
Round 2 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-18 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 27 32
Quarter-final 3 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-19 / 21-12 TANG Yuanting / YU Yang (F) 8 52
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-17 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 11 40
Quarter-final 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-8 / 21-2 Mohita SAHDEV / SANJANA SANTOSH - 27
Quarter-final 4 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-15 CHEN Qingchen / JIA Yifan 23 41
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 19-21 / 23-21 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 3 90
Semi-final 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 14-21 / 22-20 / 21-17 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 4 74
Final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-18 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 57
WS (qual)
Round 1 467 Anura PRABHUDESAI 21-9 / 21-10 Seema PANCHAL 519 18
Round 1 99 Saili RANE 21-18 / 21-19 Lalita DAHIYA 174 31
Round 1 84 Grace GABRIEL 21-17 / 21-15 Rucha NIKAM 291 25
Round 1 107 GADDE Ruthvika Shivani 21-9 / 21-16 Vrushali GUMMADI 467 30
Round 1 86 Hadia HOSNY 23-21 / 21-19 Mugdha AGREY 350 27
Round 1 92 Tanvi LAD 24-22 / 21-13 Kati TOLMOFF 80 37
Round 1 467 Rituparna DAS 21-19 / 21-16 P. C. Thulasi 95 45
Round 1 188 Riya PILLAI 21-11 / 21-7 Komal ANTIL 551 20
Round 2 467 Anura PRABHUDESAI 21-16 / 21-12 Saili RANE 99 31
Round 2 107 GADDE Ruthvika Shivani 21-16 / 21-18 Grace GABRIEL 84 28
Round 2 92 Tanvi LAD 21-6 / 21-10 Hadia HOSNY 86 26
Round 2 467 Rituparna DAS 21-10 / 21-7 Riya PILLAI 188 21
WS
Round 1 11 PUSARLA V. Sindhu 21-8 / 21-8 Jeanine CICOGNINI 57 18
Round 1 20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-12 Minatsu MITANI 17 35
Round 1 15 BAE Yeon Ju 21-6 / 21-8 Kate FOO KUNE 70 22
Round 1 14 Yui HASHIMOTO 18-21 / 21-11 / 22-20 Lindaweni FANETRI 22 65
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-10 Kirsty GILMOUR 19 35
Round 1 467 Rituparna DAS 21-18 / 21-15 Anura PRABHUDESAI 467 27
Round 1 9 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-15 YIP Pui Yin 30 36
Round 1 10 Akane YAMAGUCHI 12-21 / 21-5 / 21-19 Iris WANG 31 49
Round 1 13 Sayaka SATO 21-11 / 21-16 CHEUNG Ngan Yi 29 36
Round 1 4 WANG Shixian 21-10 / 21-14 GADDE Ruthvika Shivani 107 35
Round 1 23 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-18 / 21-7 Maria Febe KUSUMASTUTI 21 32
Round 1 2 LI Xuerui 21-8 / 21-8 Aya OHORI 45 23
Round 1 24 PAI Yu Po 21-12 / 21-11 Rong SCHAFER 39 30
Round 1 8 SUNG Ji Hyun 21-8 / 21-16 HSU Ya Ching 34 29
Round 1 27 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 21-15 Natalia PERMINOVA 58 32
Round 1 6 Saina NEHWAL 21-7 / 21-13 Tanvi LAD 92 34
Round 2 11 PUSARLA V. Sindhu 17-21 / 21-19 / 21-16 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20 76
Round 2 15 BAE Yeon Ju 21-16 / 21-10 Yui HASHIMOTO 14 33
Round 2 5 Ratchanok INTANON 21-9 / 21-4 Rituparna DAS 467 21
Round 2 9 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 10 34
Round 2 4 WANG Shixian 19-21 / 21-11 / 21-14 Sayaka SATO 13 62
Round 2 2 LI Xuerui 17-21 / 21-13 / 23-21 Porntip BURANAPRASERTSUK 23 54
Round 2 8 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-11 PAI Yu Po 24 44
Round 2 6 Saina NEHWAL 21-19 / 21-14 Nitchaon JINDAPOL 27 42
Quarter-final 15 BAE Yeon Ju 15-21 / 21-15 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 11 80
Quarter-final 5 Ratchanok INTANON 12-21 / 21-14 / 22-20 TAI Tzu Ying 9 58
Quarter-final 2 LI Xuerui 22-20 / 12-21 / 21-17 WANG Shixian 4 62
Quarter-final 6 Saina NEHWAL 19-21 / 21-14 / 21-19 SUNG Ji Hyun 8 83
Semi-final 5 Ratchanok INTANON 21-8 / 21-11 BAE Yeon Ju 15 36
Semi-final 2 LI Xuerui 22-20 / 17-21 / 21-19 Saina NEHWAL 6 72
Final 5 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-18 LI Xuerui 2 42
XD (qual)
Round 1 - SINGH Vinay Kumar / Gauri ASAJI 21-11 / 21-15 Arsalan NAQVI / Sara NAQVI - 22
Round 1 221 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 21-4 / 21-8 Saurav AGRAWAL / Sraddha TIWARI - 15
Round 1 - RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 21-12 / 21-17 Rushikesh MALI / Rucha NIKAM 1315 19
XD
Round 1 100 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 21-11 / 21-17 Kashish SHARMA / Jagriti NASHIER - 18
Round 1 192 LIU Yuchen / TANG Jinhua 21-16 / 21-16 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 264 31
Round 1 10 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-15 / 23-21 Jacco ARENDS / Selena PIEK 14 35
Round 1 18 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-16 / 21-15 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 26 33
Round 1 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-18 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar - 25
Round 1 19 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 21-18 / 21-18 Arun VISHNU / Aparna BALAN 46 39
Round 1 9 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-12 / 21-14 SINGH Vinay Kumar / Gauri ASAJI - 18
Round 1 32 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-13 / 21-16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 17 31
Round 1 29 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21-8 / 21-1 VISHAL THAKRAN / Seema PANCHAL 1024 17
Round 1 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-6 / 21-5 Kamaldeep SINGH / Rachita SAHDEV - 16
Round 1 97 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-17 / 17-21 / 21-14 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 13 51
Round 1 142 WANG Yilyu / CHEN Qingchen 11-21 / 21-17 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 8 49
Round 1 221 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 21-7 / 21-3 Kapil CHAUDHARY / Smriti NAGARKOTI - 17
Round 1 251 ZHANG Wen / JIA Yifan 22-20 / 13-21 / 21-15 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 24 48
Round 1 21 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-10 / 21-10 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 57 23
Round 1 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-6 / 21-6 Dinesh CHAUDHRY / Lalita DAHIYA 89 16
Round 2 192 LIU Yuchen / TANG Jinhua 21-9 / 21-12 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 100 17
Round 2 18 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 22-20 / 21-19 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 10 39
Round 2 6 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-14 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 19 40
Round 2 32 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-19 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 9 31
Round 2 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-13 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 29 26
Round 2 142 WANG Yilyu / CHEN Qingchen 21-13 / 21-9 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 97 26
Round 2 251 ZHANG Wen / JIA Yifan 21-10 / 21-17 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 221 25
Round 2 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 21-17 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21 36
Quarter-final 18 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 15-21 / 21-18 / 21-18 LIU Yuchen / TANG Jinhua 192 72
Quarter-final 32 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 23-25 / 21-19 / 23-21 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 6 80
Quarter-final 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-16 WANG Yilyu / CHEN Qingchen 142 34
Quarter-final 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-8 / 21-11 ZHANG Wen / JIA Yifan 251 26
Semi-final 32 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-18 / 13-21 / 21-7 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 18 46
Semi-final 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-17 / 17-21 / 21-18 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 4 61
Final 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-16 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 32 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2510 80.97 00:34:02 2.38 1 3.2%
MS 30 74 14 46.7% 2702 90.07 00:51:22 1.75 7 23.3%
WD 30 66 6 20.0% 2303 76.77 00:39:38 1.94 5 16.7%
WS 31 72 10 32.3% 2517 81.19 00:43:08 1.88 7 22.6%
XD 31 69 7 22.6% 2419 78.03 00:34:23 2.27 3 9.7%
Total 153 352 46 30.1% 12451 81.38 00:40:27 2.01 23 15.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 22 8 73.3%
China 29 16 64.4%
Denmark 14 8 63.6%
Thailand 14 8 63.6%
Japan 25 16 61.0%
Korea 19 13 59.4%
Malaysia 7 7 50.0%
Netherlands 2 2 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Nigeria 1 1 50.0%
Chinese Taipei 8 9 47.1%
Hong Kong 4 7 36.4%
India 41 75 35.3%
Germany 2 4 33.3%
Egypt 1 4 20.0%
U.S.A. 1 4 20.0%
Russia 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Mauritius 0 1 0.0%
France 0 1 0.0%
England 0 2 0.0%
Scotland 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN LOH Kean Yew 24-22 / 21-17
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7