Korea Open  

Tournament Name: YONEX KOREA SUPER SERIES 2008
Tournament Dates: 22/01/2008-27/01/2008
Location: , Korea
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO
MS LEE Hyun Il LIN Dan
WD DU Jing / YU Yang (F) GAO Ling / ZHAO Tingting
WS ZHOU Mi LU Lan
XD LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung Flandy LIMPELE / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (960*) Anthony CLARK / Chris ADCOCK 21-15 / 21-14 Thien How HOON / TAN Wee Kiong (123*) 26
Round 1 (74*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-9 / 21-16 CHAN Peng Soon / Hun Pin CHANG (43*) 22
MD
Round 1 (1*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-10 Robert ADCOCK / Robin MIDDLETON (44*) 22
Round 1 (13*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-11 / 21-12 Dicky PALYAMA / Eric PANG - 22
Round 1 (14*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 20-22 / 21-10 / 21-17 GUO Zhendong / XIE Zhongbo (10*) 50
Round 1 (26*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-16 / 21-17 KANG Myeong Won / SHIN Baek Cheol - 24
Round 1 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-16 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (34*) 21
Round 1 (132*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 24-26 / 21-18 / 21-19 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong (74*) 56
Round 1 (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-14 / 21-17 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (25*) 23
Round 1 (12*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-5 / 21-13 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO (28*) 20
Round 1 (17*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-19 / 21-17 Kristof HOPP / Ingo KINDERVATER (27*) 27
Round 1 (8*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 17-21 / 21-16 / 21-11 Robert BLAIR / David LINDLEY (47*) 43
Round 1 (18*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-17 Anthony CLARK / Chris ADCOCK (960*) 27
Round 1 (15*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-19 / 21-14 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (7*) 32
Round 1 (16*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-17 / 21-16 Mike BERES / William MILROY (22*) 21
Round 1 (11*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 22-20 / 21-19 KO Sung Hyun / KWON Yi Goo (66*) 31
Round 1 (31*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 21-14 / 21-14 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (19*) 17
Round 1 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 23-21 / 21-11 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (21*) 38
Round 2 (13*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-18 / 21-12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (1*) 27
Round 2 (26*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-16 / 19-21 / 21-16 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (14*) 44
Round 2 (6*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 21-23 / 11-3 Ret. Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (132*) 37
Round 2 (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-19 / 19-21 / 21-12 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (12*) 38
Round 2 (8*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-10 / 21-10 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (17*) 23
Round 2 (18*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 21-16 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (15*) 36
Round 2 (16*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 22-20 / 21-14 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (11*) 30
Round 2 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 17-21 / 21-11 / 21-18 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (31*) 38
Quarter-final (13*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-19 / 21-19 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (26*) 31
Quarter-final (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 11-21 / 21-15 / 21-17 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (6*) 45
Quarter-final (18*) Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 19-21 / 21-18 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (8*) 65
Quarter-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-15 / 21-15 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (16*) 27
Semi-final (9*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-16 / 21-13 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (13*) 28
Semi-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 24-22 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (18*) 46
Final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-7 / 20-22 / 21-17 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (9*) 53
MS (qual)
Round 1 (415*) JANG Young Soo 9-21 / 21-19 / 22-20 Beng Hong KUAN (60*) 43
Round 2 (29*) LU Yi 12-21 / 21-18 / 21-10 HAN Ki Hoon (247*) 50
Round 2 (54*) SHON Seung Mo 21-15 / 21-18 Kennevic ASUNCION (115*) 25
Round 2 (55*) Rajiv OUSEPH 22-20 / 21-14 Scott EVANS (42*) 25
Round 2 (415*) JANG Young Soo 18-21 / 21-11 / 21-15 LIAO Sheng Shiun (105*) 44
Round 2 (51*) Poompat SAPKULCHANANART 15-21 / 23-21 / 21-19 HSIEH Yu Hsing (48*) 53
Round 2 (181*) SON Wan Ho 21-9 / 15-21 / 21-13 Stanislav PUKHOV (70*) 39
Round 2 (67*) LEE Cheol Ho 21-13 / 21-12 Eric PANG (38*) 23
Round 3 (54*) SHON Seung Mo 21-17 / 21-9 LU Yi (29*) 29
Round 3 (81*) HONG Ji Hoon 24-22 / 21-15 Rajiv OUSEPH (55*) 34
Round 3 (415*) JANG Young Soo 21-13 / 28-26 Poompat SAPKULCHANANART (51*) 40
Round 3 (67*) LEE Cheol Ho 21-12 / 21-12 SON Wan Ho (181*) 22
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-17 / 21-18 Boonsak PONSANA (11*) 34
Round 1 (23*) CHAN Yan Kit 21-13 / 21-17 Sairul Amar AYOB (27*) 24
Round 1 (6*) Sony Dwi KUNCORO 21-14 / 21-13 Kay Bin YEOH (26*) 28
Round 1 (54*) SHON Seung Mo 21-9 / 18-21 / 21-15 Yen Hui Kendrick LEE (18*) 46
Round 1 (3*) BAO Chunlai 21-11 / 21-16 Dicky PALYAMA (33*) 29
Round 1 (15*) Choong Hann WONG 19-21 / 21-16 / 21-10 Tsuen Seng LEE (14*) 56
Round 1 (9*) Peter Hoeg GADE 21-15 / 21-18 CHEN Yu (8*) 33
Round 1 (16*) NG Wei 21-19 / 16-21 / 21-19 Przemyslaw WACHA (19*) 54
Round 1 (35*) Andrew SMITH 9-21 / 21-16 / 21-18 HONG Ji Hoon (81*) 44
Round 1 (7*) Kenneth JONASSEN 21-16 / 21-10 JANG Young Soo (415*) 27
Round 1 (21*) Shoji SATO 21-16 / 21-17 Muhammad Roslin HASHIM (22*) 39
Round 1 (4*) CHEN Jin 21-17 / 21-9 LEE Cheol Ho (67*) 33
Round 1 (12*) Simon SANTOSO 21-12 / 21-10 Muhammad Hafiz HASHIM (17*) 27
Round 1 (13*) PARK Sung Hwan 21-10 / 21-8 Richard VAUGHAN (36*) 25
Round 1 (20*) LEE Hyun Il 21-14 / 21-19 Sho SASAKI (39*) 29
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 21-9 / 21-9 Andrew DABEKA (31*) 23
Round 2 (1*) LIN Dan 21-12 / 21-14 CHAN Yan Kit (23*) 27
Round 2 (6*) Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-10 SHON Seung Mo (54*) 30
Round 2 (3*) BAO Chunlai 21-14 / 15-21 / 21-19 Choong Hann WONG (15*) 57
Round 2 (9*) Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-14 NG Wei (16*) 34
Round 2 (7*) Kenneth JONASSEN 21-19 / 13-21 / 21-11 Andrew SMITH (35*) 40
Round 2 (4*) CHEN Jin 21-12 / 21-10 Shoji SATO (21*) 34
Round 2 (13*) PARK Sung Hwan 21-10 / 17-21 / 21-18 Simon SANTOSO (12*) 57
Round 2 (20*) LEE Hyun Il 19-21 / 21-17 / 0-0 Ret. LEE Chong Wei (2*) 33
Quarter-final (1*) LIN Dan 13-21 / 21-11 / 21-19 Sony Dwi KUNCORO (6*) 55
Quarter-final (9*) Peter Hoeg GADE 17-21 / 23-21 / 23-21 BAO Chunlai (3*) 69
Quarter-final (7*) Kenneth JONASSEN 21-11 / 21-19 CHEN Jin (4*) 35
Quarter-final (20*) LEE Hyun Il 21-17 / 21-18 PARK Sung Hwan (13*) 26
Semi-final (1*) LIN Dan 21-12 / 21-14 Peter Hoeg GADE (9*) 35
Semi-final (20*) LEE Hyun Il 22-20 / 21-17 Kenneth JONASSEN (7*) 36
Final (20*) LEE Hyun Il 4-21 / 23-21 / 25-23 LIN Dan (1*) 71
WD (qual)
Round 1 (79*) Judith MEULENDIJKS / YAO Jie 21-14 / 21-13 Gabrielle ADCOCK / Imogen BANKIER (473*) 26
Round 1 - SUN In Jang / HONG Soo Jung 21-17 / 21-16 Hui Lin NG / WOON Khe Wei (680*) 25
WD
Round 1 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-9 / 21-10 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (33*) 19
Round 1 (17*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-16 / 21-19 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (42*) 24
Round 1 (12*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-14 Yanmei JIANG / Yujia LI (13*) 24
Round 1 (16*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-11 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (11*) 28
Round 1 (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-10 / 21-8 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (23*) 20
Round 1 (27*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 21-11 / 21-16 SUN In Jang / HONG Soo Jung - 23
Round 1 (6*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-14 / 22-20 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA (28*) 27
Round 1 (43*) Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK 18-21 / 21-17 / 21-19 Fiona MCKEE / Charmaine REID (32*) 47
Round 1 (14*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-18 / 17-21 / 21-13 Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (40*) 45
Round 1 (21*) Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH 21-15 / 21-12 Joanne NICHOLAS / Natalie MUNT (25*) 26
Round 1 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-15 / 21-9 Nitya Krishinda MAHESWARI / Lita NURLITA (50*) 26
Round 1 (19*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 12-21 / 22-20 / 21-17 Jo NOVITA / Greysia POLII (20*) 53
Round 1 (8*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-14 / 21-18 Judith MEULENDIJKS / YAO Jie (79*) 25
Round 1 (29*) Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM 21-14 / 12-21 / 21-14 Elodie EYMARD / Weny RASIDI (39*) 38
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG W.O. Gail EMMS / Donna KELLOGG (7*) 0
Round 1 (30*) GAO Ling / ZHAO Tingting W.O. YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 0
Round 2 (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-11 / 21-14 HA Jung Eun / KIM Min Jung (17*) 26
Round 2 (12*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-16 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (16*) 18
Round 2 (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-11 / 21-10 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (27*) 24
Round 2 (6*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-12 / 21-7 Suzanne RAYAPPAN / Jenny WALLWORK (43*) 21
Round 2 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-12 / 21-13 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (14*) 32
Round 2 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-14 / 21-10 Ekaterina VIKULOVA / Anastasia RUSSKIKH (21*) 27
Round 2 (8*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-10 / 22-20 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (19*) 27
Round 2 (30*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-15 / 21-7 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (29*) 22
Quarter-final (2*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-9 / 7-21 / 21-19 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (12*) 42
Quarter-final (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-7 / 17-21 / 21-11 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (6*) 42
Quarter-final (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-14 / 21-14 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 34
Quarter-final (30*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-18 / 21-17 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (8*) 36
Semi-final (3*) DU Jing / YU Yang (F) 17-21 / 21-18 / 21-17 ZHANG Yawen / WEI Yili (2*) 54
Semi-final (30*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-16 / 21-9 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (5*) 32
Final (3*) DU Jing / YU Yang (F) 21-15 / 21-13 GAO Ling / ZHAO Tingting (30*) 34
WS (qual)
Round 1 (59*) Anita Raj KAUR 21-18 / 21-17 Jeanine CICOGNINI (56*) 23
Round 1 (334*) KANG Hae Won 21-12 / 17-21 / 21-13 Ekaterina VIKULOVA (62*) 39
Round 1 (53*) Eva LEE 22-20 / 22-20 Charmaine REID (43*) 34
Round 2 (166*) BAE Yeon Ju 24-22 / 21-19 Soratja CHANSRISUKOT (54*) 30
Round 2 (32*) LEE Yun Hwa 21-18 / 21-18 Anu NIEMINEN (46*) 30
Round 2 (66*) KIM Moon Hi 21-7 / 21-5 Anita Raj KAUR (59*) 16
Round 2 (334*) KANG Hae Won 21-8 / 21-17 JANG(F) Soo Young (61*) 22
Round 2 (45*) Susan EGELSTAFF 21-12 / 21-13 Lyddia Yi Yu CHEAH (70*) 21
Round 2 (78*) Kamila AUGUSTYN 21-14 / 21-9 Eva LEE (53*) 19
Round 2 (136*) LEE Seung Ah 16-21 / 21-19 / 21-12 Aiying XING (36*) 50
Round 3 (166*) BAE Yeon Ju 21-4 / 19-21 / 21-6 Weny RASIDI (85*) 35
Round 3 (32*) LEE Yun Hwa 21-10 / 21-8 KIM Moon Hi (66*) 17
Round 3 (45*) Susan EGELSTAFF 21-12 / 18-21 / 21-17 KANG Hae Won (334*) 41
Round 3 (136*) LEE Seung Ah 21-18 / 21-9 Kamila AUGUSTYN (78*) 22
WS
Round 1 (166*) BAE Yeon Ju 21-12 / 19-21 / 21-16 Larisa GRIGA (44*) 44
Round 1 (18*) Juliane SCHENK 21-18 / 21-19 HWANG Hye Youn (31*) 38
Round 1 (32*) LEE Yun Hwa 21-11 / 21-16 Mew Choo WONG (7*) 35
Round 1 (19*) CHENG Shao Chieh 21-13 / 21-12 Li LI (33*) 24
Round 1 (4*) LU Lan 21-15 / 19-21 / 21-11 YAO Jie (20*) 47
Round 1 (28*) Judith MEULENDIJKS 24-22 / 12-21 / 21-18 Susan EGELSTAFF (45*) 47
Round 1 (5*) WANG Chen 14-21 / 21-7 / 21-9 LEE Seung Ah (136*) 38
Round 1 (22*) Kaori MORI 21-15 / 16-21 / 21-19 Eriko HIROSE (15*) 56
Round 1 (27*) Yu HIRAYAMA 11-21 / 21-12 / 21-15 Adrianti FIRDASARI (38*) 45
Round 1 (9*) Huaiwen XU 19-21 / 21-18 / 21-11 Anna RICE (25*) 58
Round 1 (35*) Elizabeth CANN 15-21 / 22-20 / 21-15 Kanako YONEKURA (16*) 56
Round 1 (10*) JUN Jae Youn 21-19 / 21-18 PI Hongyan (6*) 34
Round 1 (11*) ZHOU Mi 21-13 / 21-12 Ella DIEHL (21*) 29
Round 1 (12*) YIP Pui Yin 21-19 / 21-13 Tracey HALLAM (17*) 30
Round 1 (26*) Julia Pei Xian WONG 21-16 / 21-15 Salakjit PONSANA (37*) 29
Round 1 (3*) ZHANG Ning 21-19 / 21-23 / 21-11 Petya NEDELCHEVA (13*) 48
Round 2 (18*) Juliane SCHENK 21-16 / 21-8 BAE Yeon Ju (166*) 28
Round 2 (19*) CHENG Shao Chieh 21-17 / 16-21 / 21-18 LEE Yun Hwa (32*) 60
Round 2 (4*) LU Lan 15-21 / 22-20 / 21-17 Judith MEULENDIJKS (28*) 57
Round 2 (5*) WANG Chen 17-21 / 21-12 / 21-7 Kaori MORI (22*) 46
Round 2 (9*) Huaiwen XU 21-15 / 21-11 Yu HIRAYAMA (27*) 32
Round 2 (10*) JUN Jae Youn 21-17 / 21-18 Elizabeth CANN (35*) 38
Round 2 (11*) ZHOU Mi 21-15 / 21-18 YIP Pui Yin (12*) 34
Round 2 (3*) ZHANG Ning 21-17 / 19-21 / 21-12 Julia Pei Xian WONG (26*) 48
Quarter-final (19*) CHENG Shao Chieh 17-21 / 21-8 / 21-17 Juliane SCHENK (18*) 47
Quarter-final (4*) LU Lan 21-18 / 11-21 / 21-18 WANG Chen (5*) 52
Quarter-final (10*) JUN Jae Youn 21-7 / 21-7 Huaiwen XU (9*) 28
Quarter-final (11*) ZHOU Mi 21-19 / 23-21 ZHANG Ning (3*) 36
Semi-final (4*) LU Lan 21-12 / 21-13 CHENG Shao Chieh (19*) 32
Semi-final (11*) ZHOU Mi 21-16 / 21-12 JUN Jae Youn (10*) 34
Final (11*) ZHOU Mi 21-18 / 15-21 / 21-15 LU Lan (4*) 59
XD (qual)
Round 1 (46*) TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh 16-21 / 21-17 / 21-16 Robin MIDDLETON / Jenny WALLWORK (282*) 35
Round 1 - KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-15 / 21-17 HWANG Ji Man / LEE Kyung Won (142*) 18
Round 1 (72*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-12 / 21-8 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK (76*) 17
Round 1 (53*) Michal LOGOSZ / Natalie MUNT 21-16 / 22-20 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (26*) 26
Round 1 (41*) LIM Khim Wah / Hui Lin NG 21-19 / 22-20 KWON Yi Goo / SUN In Jang - 27
Round 2 (19*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-15 / 21-12 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (46*) 23
Round 2 - KO Sung Hyun / HA Jung Eun 23-21 / 21-18 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (45*) 29
Round 2 (53*) Michal LOGOSZ / Natalie MUNT 19-21 / 21-18 / 21-14 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (72*) 37
Round 2 (31*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 10-21 / 21-7 / 21-14 LIM Khim Wah / Hui Lin NG (41*) 36
XD
Round 1 (27*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-11 / 21-12 Alexandr NIKOLAENKO / Nina VISLOVA (34*) 21
Round 1 (9*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-11 / 21-8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (24*) 21
Round 1 (19*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-17 / 21-11 David LINDLEY / Suzanne RAYAPPAN (20*) 28
Round 1 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-10 / 21-17 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing (51*) 19
Round 1 (14*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 21-17 / 15-21 / 22-20 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (11*) 51
Round 1 (16*) Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN 13-21 / 21-16 / 21-16 HE Hanbin / YU Yang (F) (3*) 52
Round 1 (25*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 21-16 / 14-21 / 21-18 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (22*) 52
Round 1 (15*) XU Chen / ZHAO Tingting 21-15 / 21-17 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (17*) 25
Round 1 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 11-21 / 23-21 HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi (10*) 60
Round 1 - KO Sung Hyun / HA Jung Eun 13-21 / 21-19 / 21-19 Howard BACH / Eva LEE (21*) 33
Round 1 (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-15 / 21-18 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (31*) 29
Round 1 (53*) Michal LOGOSZ / Natalie MUNT 21-17 / 21-8 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (29*) 19
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 19-21 / 21-19 / 21-11 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (28*) 42
Round 1 (37*) Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA 21-14 / 16-21 / 27-25 Ingo KINDERVATER / Kathrin PIOTROWSKI (18*) 43
Round 1 (12*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 16-21 / 21-12 / 21-14 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (2*) 48
Round 1 (30*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION W.O. Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 0
Round 2 (27*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 8-21 / 21-17 / 21-17 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (9*) 44
Round 2 (19*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-11 / 21-15 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (30*) 23
Round 2 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-12 / 0-0 Ret. Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (14*) 15
Round 2 (25*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 17-21 / 10-6 Ret. Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN (16*) 24
Round 2 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-19 XU Chen / ZHAO Tingting (15*) 29
Round 2 (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-13 / 20-22 / 21-11 KO Sung Hyun / HA Jung Eun - 39
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-10 Michal LOGOSZ / Natalie MUNT (53*) 23
Round 2 (12*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-16 / 21-14 Vitalij DURKIN / Valeria SOROKINA (37*) 27
Quarter-final (27*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-17 / 21-18 Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN (19*) 26
Quarter-final (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-15 / 21-16 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (25*) 23
Quarter-final (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-18 / 21-11 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 36
Quarter-final (12*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-16 / 21-17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 37
Semi-final (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-13 / 21-8 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (27*) 20
Semi-final (12*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 16-21 / 21-15 / 22-20 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (4*) 61
Final (12*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 15-21 / 21-14 / 21-18 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (5*) 53
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2550 85 00:33:30 2.54 1 3.3%
MS 30 70 10 33.3% 2511 83.7 00:38:34 2.17 2 6.7%
WD 29 65 7 24.1% 2265 78.1 00:30:54 2.53 0 0.0%
WS 31 78 16 51.6% 2821 91 00:41:35 2.19 1 3.2%
XD 28 68 12 42.9% 2462 87.93 00:35:09 2.5 2 7.1%
Total 148 350 54 36.5% 12609 85.2 00:36:01 2.37 6 4.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 35 13 72.9%
Denmark 18 9 66.7%
Hong Kong 13 7 65.0%
Korea 50 28 64.1%
Indonesia 19 14 57.6%
Chinese Taipei 12 11 52.2%
Poland 6 6 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Germany 4 5 44.4%
Scotland 2 3 40.0%
Japan 8 13 38.1%
England 5 11 31.2%
Malaysia 9 22 29.0%
Thailand 3 8 27.3%
Netherlands 2 6 25.0%
Russia 2 8 20.0%
U.S.A. 1 4 20.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Ukraine 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
1

Category: