Indonesia Open  

Tournament Name: BCA Indonesia Open
Tournament Dates: 30/05/2016-05/06/2016
Location: Indonesia, Jakarta
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong CHAI Biao / HONG Wei
MS LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI TANG Yuanting / YU Yang (F)
WS TAI Tzu Ying WANG Yihan
XD XU Chen / MA Jin KO Sung Hyun / KIM Ha Na

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 302 Fernando KURNIAWAN / Fran KURNIAWAN 21-12 / 21-18 Arsya Isnanu Ardi PUTRA / Tedi SUPRIADI - 23
Round 1 - Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Hafiz FAIZAL 21-19 / 22-20 Willian ASTAN / Kevin EZRA 367 34
Round 1 569 Wisnu Cahyo SAPUTRO / Trikusuma WARDHANA 21-12 / 21-19 HANTORO / Rendra WIJAYA - 20
Round 1 106 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 21-9 / 21-8 Nathaniel Ernestan SULISTYO / Hendra TANDJAYA - 20
Round 1 149 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 21-15 / 21-17 Aji FIRMANSYAH / Henry Jansen Putra WIBOWO - 25
Round 1 298 Akbar Bintang CAHYONO / Angger SUDRAJAT 17-21 / 23-21 / 25-23 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 62 55
Round 2 64 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 12-21 / 22-20 Fernando KURNIAWAN / Fran KURNIAWAN 302 44
Round 2 - Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Hafiz FAIZAL 21-19 / 16-21 / 21-11 Wisnu Cahyo SAPUTRO / Trikusuma WARDHANA 569 38
Round 2 907 Calvin KRISTANTO / Bagas MAULANA 21-19 / 21-19 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 106 31
Round 2 298 Akbar Bintang CAHYONO / Angger SUDRAJAT 21-14 / 21-9 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 149 24
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-9 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 13 39
Round 1 12 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 22-20 / 21-15 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 18 43
Round 1 5 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-11 / 21-14 Calvin KRISTANTO / Bagas MAULANA 907 26
Round 1 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-13 / 21-16 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 120 32
Round 1 3 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-16 / 21-17 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Hafiz FAIZAL - 36
Round 1 22 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 21-10 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 46 31
Round 1 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 21-16 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 55 36
Round 1 - LU Kai / ZHENG Siwei 21-10 / 21-14 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 72 22
Round 1 298 Akbar Bintang CAHYONO / Angger SUDRAJAT 21-19 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 35 46
Round 1 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-14 / 21-19 Hardianto HARDIANTO / Kenas Adi HARYANTO 60 35
Round 1 17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 10-21 / 21-15 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 24 47
Round 1 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-11 / 21-6 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 49 22
Round 1 8 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 22-20 LI Junhui / LIU Yuchen 10 38
Round 1 9 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-19 / 14-21 / 27-25 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 64 68
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 23-21 / 25-23 OR Chin Chung / TANG Chun Man 47 40
Round 1 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong W.O. KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 4 0
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-19 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 12 44
Round 2 5 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-18 / 21-13 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 20 29
Round 2 22 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 21-19 FU Haifeng / ZHANG Nan 3 38
Round 2 - LU Kai / ZHENG Siwei 21-9 / 21-13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 7 27
Round 2 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-9 / 21-15 Akbar Bintang CAHYONO / Angger SUDRAJAT 298 28
Round 2 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 22-20 / 22-20 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17 38
Round 2 15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 27-25 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 8 47
Round 2 9 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 19-21 / 21-13 / 21-18 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 54
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-12 / 21-16 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 5 30
Quarter-final 22 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 21-19 LU Kai / ZHENG Siwei - 44
Quarter-final 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-18 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 35
Quarter-final 9 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-13 / 21-12 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 15 38
Semi-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 22 48
Semi-final 6 CHAI Biao / HONG Wei 18-21 / 21-16 / 21-14 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 9 66
Final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 13-21 / 21-13 / 21-16 CHAI Biao / HONG Wei 6 73
MS (qual)
Round 1 116 Muhammad Bayu PANGISTHU 21-18 / 15-21 / 21-14 Evert SUKAMTA 178 58
Round 1 52 GOH Soon Huat 21-6 / 21-15 Rasmus FLADBERG 72 32
Round 1 55 HUANG Yuxiang 21-14 / 21-19 Wisnu Yuli PRASETYO 133 39
Round 1 186 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-14 / 21-17 Vladimir MALKOV 53 33
Round 1 39 Brice LEVERDEZ 17-21 / 24-22 / 23-21 Takuma UEDA 44 78
Round 1 227 Alistair CASEY 21-17 / 21-16 Zulhelmi ZULKIFFLI 166 27
Round 1 63 Zi Liang Derek WONG 21-17 / 26-24 Firman Abdul KHOLIK 115 48
Round 1 42 Raul MUST 21-14 / 22-20 Henrikho KHO WIBOWO 200 33
Round 2 52 GOH Soon Huat 21-14 / 21-6 Muhammad Bayu PANGISTHU 116 25
Round 2 55 HUANG Yuxiang 22-24 / 21-12 / 21-15 Shesar Hiren RHUSTAVITO 186 56
Round 2 39 Brice LEVERDEZ 21-4 / 21-15 Alistair CASEY 227 24
Round 2 63 Zi Liang Derek WONG 21-19 / 21-17 Raul MUST 42 35
MS
Round 1 14 HU Yun 21-19 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 26 36
Round 1 6 TIAN Houwei 21-15 / 19-21 / 21-15 LEE Dong Keun 16 74
Round 1 10 Marc ZWIEBLER 21-10 / 21-19 Iskandar ZULKARNAIN 33 50
Round 1 3 LIN Dan 16-21 / 21-18 / 21-16 Zulfadli ZULKIFFLI 38 70
Round 1 19 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-19 HSU Jen Hao 24 48
Round 1 5 Jan O JORGENSEN 22-20 / 25-23 Anthony Sinisuka GINTING 22 42
Round 1 23 WONG Wing Ki Vincent 14-21 / 21-16 / 21-8 Sho SASAKI 28 53
Round 1 15 Rajiv OUSEPH 21-14 / 21-23 / 21-18 Zi Liang Derek WONG 63 56
Round 1 17 WEI Nan 21-16 / 21-14 Tommy SUGIARTO 8 34
Round 1 29 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 21-10 Brice LEVERDEZ 39 36
Round 1 55 HUANG Yuxiang 16-21 / 21-16 / 8-4 Ret. Viktor AXELSEN 4 43
Round 1 18 WANG Zhengming 18-21 / 25-23 / 24-22 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 13 71
Round 1 7 CHOU Tien Chen 21-14 / 19-21 / 21-19 SON Wan Ho 9 69
Round 1 11 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-15 GOH Soon Huat 52 35
Round 1 2 LEE Chong Wei 21-11 / 21-13 Sameer VERMA 37 35
Round 1 35 Sony Dwi KUNCORO W.O. CHEN Long 1 0
Round 2 14 HU Yun 21-12 / 15-21 / 21-16 Sony Dwi KUNCORO 35 53
Round 2 6 TIAN Houwei 17-21 / 21-11 / 21-13 Marc ZWIEBLER 10 55
Round 2 19 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-12 LIN Dan 3 35
Round 2 5 Jan O JORGENSEN 21-16 / 21-16 WONG Wing Ki Vincent 23 38
Round 2 15 Rajiv OUSEPH 11-21 / 26-24 / 21-15 WEI Nan 17 55
Round 2 29 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-18 / 21-15 HUANG Yuxiang 55 36
Round 2 18 WANG Zhengming 22-20 / 21-11 CHOU Tien Chen 7 36
Round 2 2 LEE Chong Wei 21-10 / 21-13 NG Ka Long Angus 11 31
Quarter-final 6 TIAN Houwei 14-21 / 21-15 / 21-18 HU Yun 14 59
Quarter-final 5 Jan O JORGENSEN 14-21 / 21-19 / 21-14 Jonatan CHRISTIE 19 63
Quarter-final 29 Ihsan Maulana MUSTOFA 17-21 / 21-12 / 21-12 Rajiv OUSEPH 15 56
Quarter-final 2 LEE Chong Wei 21-16 / 9-2 Ret. WANG Zhengming 18 28
Semi-final 5 Jan O JORGENSEN 21-14 / 18-21 / 21-17 TIAN Houwei 6 69
Semi-final 2 LEE Chong Wei 21-9 / 21-18 Ihsan Maulana MUSTOFA 29 40
Final 2 LEE Chong Wei 17-21 / 21-19 / 21-17 Jan O JORGENSEN 5 65
WD
Round 1 60 Apriyani RAHAYU / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-9 / 21-4 Anastasia TYURINA / Daria TYURINA 191 18
Round 1 25 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 23-21 / 14-21 / 21-10 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 5 57
Round 1 14 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-7 / 20-22 / 21-10 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 754 39
Round 1 86 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 15-21 / 21-19 / 21-19 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 10 68
Round 1 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-11 / 21-7 Natasha HERLOARDJO / Angelica Caroline MANDANG 754 22
Round 1 34 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-16 / 23-21 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 575 42
Round 1 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-10 / 21-13 Metya Inayah CINDIANI / Febby Valencia Dwijayanti GANI - 22
Round 1 36 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-11 / 21-10 Surya Della AUGUSTIA / Komala DEWI - 25
Round 1 3 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-10 / 21-7 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 52 23
Round 1 23 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-12 / 21-10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 36
Round 1 20 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-19 / 21-14 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 24 31
Round 1 754 Rofahadah Supriadi PUTRI / Fransisca Angelica RAHARDJA W.O. LUO Ying / LUO Yu 7 0
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan W.O. Lisa Ayu KUSUMAWATI / Vanadia PRANASA 754 0
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-14 Apriyani RAHAYU / Jauza Fadhila SUGIARTO 60 30
Round 2 25 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-9 / 21-18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 14 33
Round 2 86 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 17-21 / 21-17 / 21-18 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 4 61
Round 2 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-14 / 21-9 Rofahadah Supriadi PUTRI / Fransisca Angelica RAHARDJA 754 30
Round 2 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-16 / 21-12 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 34 36
Round 2 3 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-13 / 21-11 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 36 27
Round 2 23 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-19 / 19-21 / 21-19 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 65
Round 2 20 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-17 / 21-19 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 2 45
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 11-21 / 22-20 / 21-14 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 25 64
Quarter-final 11 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 10-21 / 24-22 / 25-23 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 86 76
Quarter-final 3 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-17 / 21-17 CHANG Ye Na / LEE So Hee 8 40
Quarter-final 20 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-14 / 21-19 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 23 44
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-18 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 11 36
Semi-final 3 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-15 / 21-9 Vivian HOO / WOON Khe Wei 20 29
Final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 8-21 / 21-15 TANG Yuanting / YU Yang (F) 3 66
WS (qual)
Round 1 161 Hera DESI 21-13 / 21-12 Devi Yunita INDAH SARI 1041 27
Round 1 141 Febby ANGGUNI 18-21 / 21-12 / 21-16 Ghaida Nurul GHANIYU 374 50
Round 1 222 Priskila SIAHAYA 21-10 / 21-10 Ganis Nur RAHMADANI 338 21
Round 1 307 Intan Dwi JAYANTI 21-19 / 19-21 / 26-24 Jesica MULJATI 683 82
Round 1 131 Aprillia YUSWANDARI 20-22 / 21-17 / 21-19 Gabriela Meilani MONINGKA 150 64
Round 1 143 Lyanny Alessandra MAINAKY 22-20 / 18-21 / 21-16 Wulan Cahya Utami SUKOPUTRI 300 77
Round 2 161 Hera DESI 21-18 / 21-14 Vioni FLORENCYA 207 32
Round 2 141 Febby ANGGUNI 21-16 / 21-15 Priskila SIAHAYA 222 41
Round 2 131 Aprillia YUSWANDARI 21-13 / 21-17 Intan Dwi JAYANTI 307 32
Round 2 174 Jauza Fadhila SUGIARTO 27-29 / 21-10 / 21-11 Lyanny Alessandra MAINAKY 143 74
WS
Round 1 1 Carolina MARIN 21-18 / 21-11 Hera DESI 161 39
Round 1 11 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-14 Aprillia YUSWANDARI 131 34
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-11 / 19-21 / 21-15 PAI Yu Po 23 63
Round 1 53 Fitriani FITRIANI 21-14 / 13-21 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 94 56
Round 1 3 WANG Yihan 21-19 / 21-18 Michelle LI 21 47
Round 1 26 Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 18-21 / 21-19 Lindaweni FANETRI 22 67
Round 1 7 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-8 Hanna RAMADINI 60 40
Round 1 35 LIANG Xiaoyu 22-20 / 23-21 Iris WANG 37 41
Round 1 17 Kirsty GILMOUR 21-13 / 21-6 Sayaka SATO 12 27
Round 1 5 Nozomi OKUHARA 21-8 / 21-5 Jauza Fadhila SUGIARTO 174 23
Round 1 9 TAI Tzu Ying 26-24 / 21-11 Maria Febe KUSUMASTUTI 24 36
Round 1 4 LI Xuerui 16-21 / 21-8 / 21-11 Ruselli HARTAWAN 82 42
Round 1 15 HE Bingjiao 21-16 / 17-21 / 21-12 Minatsu MITANI 19 51
Round 1 6 WANG Shixian 21-12 / 15-21 / 21-12 BAE Yeon Ju 14 68
Round 1 141 Febby ANGGUNI 18-21 / 21-16 / 21-19 YIP Pui Yin 30 64
Round 1 13 SUN Yu 21-15 / 21-18 Ratchanok INTANON 2 45
Round 2 1 Carolina MARIN 24-22 / 21-14 Akane YAMAGUCHI 11 47
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-11 / 21-10 Fitriani FITRIANI 53 32
Round 2 3 WANG Yihan 21-13 / 18-21 / 21-12 Line Højmark KJAERSFELDT 26 48
Round 2 7 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-19 LIANG Xiaoyu 35 38
Round 2 5 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-8 Kirsty GILMOUR 17 34
Round 2 9 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-18 LI Xuerui 4 30
Round 2 6 WANG Shixian 13-21 / 21-14 / 21-14 HE Bingjiao 15 50
Round 2 13 SUN Yu 21-12 / 21-15 Febby ANGGUNI 141 35
Quarter-final 1 Carolina MARIN 24-22 / 21-11 Saina NEHWAL 8 47
Quarter-final 3 WANG Yihan 21-18 / 13-21 / 22-20 SUNG Ji Hyun 7 65
Quarter-final 9 TAI Tzu Ying 21-18 / 13-21 / 21-8 Nozomi OKUHARA 5 54
Quarter-final 6 WANG Shixian 18-21 / 21-19 / 21-16 SUN Yu 13 69
Semi-final 3 WANG Yihan 16-21 / 21-11 / 21-17 Carolina MARIN 1 78
Semi-final 9 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-15 WANG Shixian 6 35
Final 9 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-8 WANG Yihan 3 34
XD (qual)
Round 1 55 Matthew CHAU / Gronya SOMERVILLE 21-11 / 21-11 Henry Jansen Putra WIBOWO / Angelica Caroline MANDANG - 19
Round 1 734 Ardiansyah / Devi Tika PERMATASARI 21-17 / 21-17 Rian Agung SAPUTRO / Greysia POLII - 19
Round 1 65 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 22-24 / 21-18 / 21-19 Fernando KURNIAWAN / Dian FITRIANI 474 41
Round 1 - Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-12 / 21-12 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 168 24
Round 1 180 Didit JUANG / Keshya Nurvita HANADIA 19-21 / 21-11 / 21-14 Tedi SUPRIADI / Surya Della AUGUSTIA - 39
Round 1 125 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 21-18 / 21-13 Hendra TANDJAYA / Monika Intan TUTIHARTA 507 23
Round 1 - Anders Skaarup RASMUSSEN / Maiken FRUERGAARD 21-11 / 21-9 Muhammad Reiza FAHLEPI / Natasha HERLOARDJO - 19
Round 1 61 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-6 / 21-13 Aji FIRMANSYAH / Rofahadah Supriadi PUTRI - 24
Round 2 734 Ardiansyah / Devi Tika PERMATASARI 21-14 / 21-19 Matthew CHAU / Gronya SOMERVILLE 55 29
Round 2 - Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-7 / 21-15 Fran KURNIAWAN / Komala DEWI 65 19
Round 2 125 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 19-21 / 21-10 / 21-11 Didit JUANG / Keshya Nurvita HANADIA 180 33
Round 2 61 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-17 / 12-21 / 21-19 Anders Skaarup RASMUSSEN / Maiken FRUERGAARD - 48
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 10 46
Round 1 23 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 21-13 / 14-21 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 54
Round 1 53 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 24-22 / 18-21 / 21-16 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 57
Round 1 15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-19 / 21-13 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 34 29
Round 1 2 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 21-15 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 25 36
Round 1 18 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-11 / 17-21 / 21-18 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 22 47
Round 1 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-19 / 21-19 LEE Yong Dae / LEE So Hee 37 32
Round 1 64 LIU Yuchen / TANG Jinhua 21-9 / 21-9 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 47 18
Round 1 24 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 22-20 / 25-23 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 27 42
Round 1 6 XU Chen / MA Jin 21-16 / 21-16 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 43 29
Round 1 19 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-9 / 21-7 Ardiansyah / Devi Tika PERMATASARI 734 19
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-19 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 58 43
Round 1 40 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-14 / 27-25 ATTRI Manu / Ashwini PONNAPPA 125 30
Round 1 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-10 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 8 33
Round 1 - Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-15 / 21-18 TANG Chun Man / TSE Ying Suet - 27
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-6 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 61 25
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 18-21 / 21-16 / 21-13 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 23 67
Round 2 53 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-17 / 21-8 Jacco ARENDS / Selena PIEK 15 27
Round 2 2 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 27-25 / 21-19 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 18 42
Round 2 5 LIU Cheng / BAO Yixin 21-17 / 21-16 LIU Yuchen / TANG Jinhua 64 28
Round 2 6 XU Chen / MA Jin 21-13 / 21-12 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 24 25
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-16 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 19 36
Round 2 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-6 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 40 24
Round 2 - Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 21-19 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 39
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 10-21 / 21-14 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 53 53
Quarter-final 2 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-17 / 22-20 LIU Cheng / BAO Yixin 5 33
Quarter-final 6 XU Chen / MA Jin 18-21 / 21-19 / 21-19 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 77
Quarter-final 11 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-14 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT - 30
Semi-final 2 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-14 / 21-17 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 40
Semi-final 6 XU Chen / MA Jin 21-15 / 21-18 LU Kai / HUANG Yaqiong 11 35
Final 6 XU Chen / MA Jin 21-15 / 16-21 / 21-13 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 2 58
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 65 5 16.7% 2407 80.23 00:40:00 2.01 3 10.0%
MS 28 70 14 50.0% 2589 92.46 00:50:00 1.85 7 25.0%
WD 26 60 8 30.8% 2122 81.62 00:40:58 1.99 6 23.1%
WS 31 75 13 41.9% 2691 86.81 00:46:25 1.87 7 22.6%
XD 31 69 7 22.6% 2531 81.65 00:38:06 2.14 2 6.5%
Total 146 339 47 32.2% 12340 84.52 00:43:03 1.96 25 17.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 3 1 75.0%
China 47 21 69.1%
Chinese Taipei 6 3 66.7%
Netherlands 4 2 66.7%
France 2 1 66.7%
Malaysia 14 10 58.3%
Korea 15 11 57.7%
Denmark 20 16 55.6%
India 6 5 54.5%
Japan 12 12 50.0%
Singapore 4 4 50.0%
Australia 4 4 50.0%
Germany 2 2 50.0%
Scotland 2 2 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
England 2 3 40.0%
Hong Kong 5 8 38.5%
Indonesia 43 78 35.5%
U.S.A. 0 1 0.0%
Philippines 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Russia 0 2 0.0%
Thailand 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4