Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX SUNRISE HONG KONG OPEN SUPER SERIES 2009
Tournament Dates: 09/11/2009-15/11/2009
Location: Hong Kong, Hong Kong
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN
MS LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE
WD MA Jin / WANG Xiaoli DU Jing / YU Yang (F)
WS WANG Yihan JIANG Yanjiao
XD Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 74 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 21-6 / 24-26 / 21-12 Ruben Gordown KHOSADALINA / Davin PRAWISSA - 31
Round 1 65 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 22-20 / 21-18 TAM Chun Hei / TONG Chi Long - 25
Round 1 131 CHEN Zhiben / SHEN Ye 21-7 / 21-13 CHAN Tsz Kit / LAM Chun Tin - 28
Round 1 136 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei 21-17 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / NG Ka Long Angus 320 26
Round 1 - LAW Cheuk Him / WONG Tsz Fung 19-21 / 21-9 / 21-16 CHANG Tak Ching / OR Chin Chung - 27
Round 1 117 LIU Xiaolong / QIU Zihan 23-21 / 21-17 KIM Gi Jung / KWON Yi Goo 141 36
Round 1 254 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 21-16 / 21-16 Jiann Shiarng CHIANG / Soon Chiang ONG - 19
Round 1 79 Pak Chuu CHOW / Chieng Hun HONG 21-11 / 21-17 CHAN Dick Long Cotter / HO Wai Lun - 18
Round 2 74 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 21-15 / 21-8 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 65 19
Round 2 131 CHEN Zhiben / SHEN Ye 21-15 / 21-10 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei 136 27
Round 2 117 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-9 / 21-9 LAW Cheuk Him / WONG Tsz Fung - 19
Round 2 79 Pak Chuu CHOW / Chieng Hun HONG 21-19 / 13-21 / 21-5 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 254 30
MD
Round 1 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 23-21 / 21-19 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 22 31
Round 1 - CHO Gun Woo / SHIN Baek Cheol 21-19 / 18-21 / 21-16 Flandy LIMPELE / Candra WIJAYA - 49
Round 1 6 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-12 / 21-19 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 14 30
Round 1 19 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-18 / 21-9 Pak Chuu CHOW / Chieng Hun HONG 79 28
Round 1 21 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-10 / 21-9 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 67 20
Round 1 10 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-17 / 21-12 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 7 29
Round 1 73 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 18-21 / 21-15 / 22-20 HUI Wai Ho / NJOTO Albertus Susanto 84 40
Round 1 49 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 21-19 / 21-12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 117 34
Round 1 11 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-14 / 21-16 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS - 32
Round 1 25 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 23-21 / 22-20 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 74 29
Round 1 44 Luluk HADIYANTO / Joko RIYADI 21-15 / 13-21 / 21-17 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 12 48
Round 1 9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-12 / 21-13 CHEN Zhiben / SHEN Ye 131 24
Round 1 18 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 21-9 / 21-19 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 15 22
Round 1 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-19 / 21-16 Howard BACH / Tony GUNAWAN 13 26
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae W.O. GUO Zhendong / XU Chen 8 0
Round 1 29 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA W.O. CAI Yun / FU Haifeng 5 0
Round 2 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-12 / 21-12 CHO Gun Woo / SHIN Baek Cheol - 39
Round 2 6 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 17-21 / 21-13 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 19 54
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-9 / 21-8 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21 20
Round 2 10 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-11 / 15-21 / 21-17 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 73 48
Round 2 11 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-12 / 21-14 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 49 30
Round 2 29 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 17-21 / 21-12 / 24-22 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 25 46
Round 2 9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-7 / 21-13 Luluk HADIYANTO / Joko RIYADI 44 23
Round 2 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-18 / 21-23 / 21-18 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 18 54
Quarter-final 6 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-11 / 21-18 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 3 21
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 17-21 / 21-16 / 21-16 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 10 58
Quarter-final 11 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 21-17 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 29 34
Quarter-final 9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-12 / 21-17 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 24
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-14 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 6 31
Semi-final 11 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 13-21 / 21-11 / 21-17 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 9 43
Final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 13-21 / 21-15 / 21-8 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 11 50
MS (qual)
Round 1 36 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 22-24 / 21-7 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung 110 56
Round 1 102 Zi Liang Derek WONG 21-12 / 21-13 Joe WU 116 22
Round 1 58 HSUEH Hsuan Yi 21-16 / 14-21 / 21-10 Brice LEVERDEZ 35 49
Round 1 65 Kazuteru KOZAI 21-13 / 5-21 / 21-13 SON Wan Ho 44 47
Round 1 57 WONG Wing Ki Vincent 20-22 / 21-17 / 21-10 Jiann Shiarng CHIANG 457 41
Round 1 39 DU Pengyu 21-15 / 21-11 Wee Chung PEI 80 39
Round 1 54 Dionysius Hayom RUMBAKA 19-21 / 21-12 / 21-13 Sairul Amar AYOB 56 39
Round 1 48 Petr KOUKAL 21-17 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald - 27
Round 2 65 Kazuteru KOZAI 21-12 / 21-18 HSUEH Hsuan Yi 58 30
Round 2 39 DU Pengyu 21-17 / 19-21 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent 57 55
Round 2 54 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-15 / 21-11 Petr KOUKAL 48 27
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-9 / 21-12 NG Wei 33 30
Round 1 39 DU Pengyu 21-12 / 22-20 Kazuteru KOZAI 65 42
Round 1 8 Tien Minh NGUYEN 21-16 / 21-15 Andre Kurniawan TEDJONO 30 33
Round 1 28 Muhammad Hafiz HASHIM 21-16 / 21-7 Sho SASAKI 27 26
Round 1 20 HU Yun 22-20 / 11-7 Ret. CHEN Jin 3 31
Round 1 14 BAO Chunlai 19-21 / 21-11 / 21-16 Arvind BHAT 23 48
Round 1 54 Dionysius Hayom RUMBAKA 22-20 / 21-19 Boonsak PONSANA 10 35
Round 1 18 HSIEH Yu Hsing 21-18 / 21-16 Rajiv OUSEPH 21 29
Round 1 4 Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-15 Eric PANG 24 29
Round 1 12 Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-11 Andrew SMITH 29 24
Round 1 5 Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-16 Zi Liang Derek WONG 102 29
Round 1 15 CHAN Yan Kit 21-11 / 20-22 / 21-14 Carl BAXTER 38 45
Round 1 6 PARK Sung Hwan 14-21 / 22-20 / 21-13 CHEN Long 11 70
Round 1 26 Kenichi TAGO 16-21 / 21-19 / 21-14 Choong Hann WONG 13 58
Round 1 36 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 19-21 / 21-16 Sony Dwi KUNCORO 9 55
Round 1 7 Simon SANTOSO W.O. Tsuen Seng LEE 49 0
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-18 DU Pengyu 39 40
Round 2 28 Muhammad Hafiz HASHIM 20-22 / 21-19 / 21-19 Tien Minh NGUYEN 8 54
Round 2 14 BAO Chunlai 21-13 / 17-21 / 21-11 HU Yun 20 56
Round 2 54 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-13 / 21-9 HSIEH Yu Hsing 18 25
Round 2 7 Simon SANTOSO 21-13 / 21-6 Taufik HIDAYAT 4 28
Round 2 5 Peter Hoeg GADE 21-23 / 21-16 / 21-14 Jan O JORGENSEN 12 59
Round 2 15 CHAN Yan Kit 21-15 / 21-16 PARK Sung Hwan 6 36
Round 2 26 Kenichi TAGO 23-21 / 21-9 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 36 37
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 10-21 / 21-15 / 24-22 Muhammad Hafiz HASHIM 28 50
Quarter-final 14 BAO Chunlai 21-15 / 21-15 Dionysius Hayom RUMBAKA 54 31
Quarter-final 5 Peter Hoeg GADE 21-12 / 21-8 Simon SANTOSO 7 35
Quarter-final 26 Kenichi TAGO 19-21 / 21-9 / 21-12 CHAN Yan Kit 15 51
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-17 / 21-12 BAO Chunlai 14 35
Semi-final 5 Peter Hoeg GADE 21-12 / 21-13 Kenichi TAGO 26 35
Final 1 LEE Chong Wei 21-13 / 13-21 / 21-16 Peter Hoeg GADE 5 59
WD
Round 1 - CHENG Shao Chieh / HSU Ya Ching 21-13 / 21-12 LEUNG Kin Yan / SHEK Hiu Yiu - 18
Round 1 - CHIEN Yu Chin / WANG Pei Rong 21-7 / 21-13 Nicole GRETHER / Charmaine REID 27 19
Round 1 30 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 11-21 / 22-20 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 19 54
Round 1 4 DU Jing / YU Yang (F) 21-8 / 21-6 Mingtian FU / Beiwen ZHANG - 19
Round 1 38 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-18 / 21-18 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 23 26
Round 1 - TIAN Qing / ZHANG Yawen 21-8 / 21-10 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka - 22
Round 1 - Yu Yan Vanessa NEO / Lei YAO 21-16 / 21-18 KOON Wai Chee / TSE Ying Suet - 28
Round 1 - HUNG Shih Chieh / YANG Chia Chen 21-14 / 21-9 CHANG Lap Yi / YEUNG Hiu Tung - 16
Round 1 - HA Jung Eun / LEE Kyung Won 21-11 / 23-21 CHANG Hsin Yun / CHOU Chia Chi 48 28
Round 1 - CHENG Wen Hsing / TSAI Pei-Ling 21-19 / 21-14 CHAN Hung Yung / MONG Kwan Yi - 23
Round 1 8 MA Jin / WANG Xiaoli 21-4 / 21-3 TSANG Wing Chiu Avery / YUEN Sin Ying - 14
Round 1 22 Laura CHOINET / Weny RASIDI 21-16 / 21-10 POON Lok Yan / YEUNG Yik Kei - 27
Round 1 - KIM Min Jung / PARK Sun Young 21-8 / 21-15 CHEUNG Ngan Yi / NG Ka Shun - 22
Round 1 - Fan Frances LIU / Shinta Mulia SARI 21-15 / 21-9 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 39 24
Round 1 1 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-12 Vita MARISSA / Mona SANTOSO 83 31
Round 2 5 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-15 / 21-12 CHENG Shao Chieh / HSU Ya Ching - 23
Round 2 - CHIEN Yu Chin / WANG Pei Rong 21-13 / 21-10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 30 22
Round 2 4 DU Jing / YU Yang (F) 21-9 / 21-10 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 38 20
Round 2 - TIAN Qing / ZHANG Yawen 21-10 / 21-9 Yu Yan Vanessa NEO / Lei YAO - 26
Round 2 - HA Jung Eun / LEE Kyung Won 21-11 / 21-12 HUNG Shih Chieh / YANG Chia Chen - 23
Round 2 8 MA Jin / WANG Xiaoli 21-13 / 21-17 CHENG Wen Hsing / TSAI Pei-Ling - 25
Round 2 - KIM Min Jung / PARK Sun Young 21-6 / 21-12 Laura CHOINET / Weny RASIDI 22 25
Round 2 1 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-7 / 21-16 Fan Frances LIU / Shinta Mulia SARI - 27
Quarter-final 5 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-17 / 21-15 CHIEN Yu Chin / WANG Pei Rong - 26
Quarter-final 4 DU Jing / YU Yang (F) 21-17 / 21-10 TIAN Qing / ZHANG Yawen - 36
Quarter-final 8 MA Jin / WANG Xiaoli 21-13 / 21-16 HA Jung Eun / LEE Kyung Won - 36
Quarter-final 1 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-11 / 23-21 KIM Min Jung / PARK Sun Young - 36
Semi-final 4 DU Jing / YU Yang (F) 12-21 / 21-18 / 21-16 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 5 56
Semi-final 8 MA Jin / WANG Xiaoli 21-19 / 21-14 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 1 36
Final 8 MA Jin / WANG Xiaoli 16-21 / 21-19 / 21-12 DU Jing / YU Yang (F) 4 58
WS (qual)
Round 1 144 TSE Ying Suet 21-11 / 21-18 CHANG Hsin Yun 303 21
Round 1 87 CHAN Kaka Tsz Ka 21-19 / 21-16 Jiayuan CHEN 77 25
Round 1 232 POON Lok Yan 21-16 / 18-21 / 21-11 MONG Kwan Yi 73 34
Round 1 98 SUNG Ji Hyun 21-7 / 22-20 Lili ZHOU 170 24
Round 1 101 CHENG Shao Chieh 17-21 / 21-19 / 21-8 HSU Ya Ching 141 32
Round 1 64 HUNG Shih Han 21-12 / 21-17 NG Ka Shun 130 26
Round 1 117 CHAN Hung Yung 21-14 / 21-15 Michelle LI 209 22
Round 1 61 Fransiska RATNASARI 21-11 / 21-18 Kristina GAVNHOLT 46 30
Round 2 87 CHAN Kaka Tsz Ka 22-20 / 21-19 TSE Ying Suet 144 25
Round 2 98 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-13 POON Lok Yan 232 24
Round 2 64 HUNG Shih Han 16-21 / 21-19 / 21-17 CHENG Shao Chieh 101 45
Round 2 61 Fransiska RATNASARI 17-21 / 21-19 / 21-12 CHAN Hung Yung 117 45
WS
Round 1 2 WANG Lin 23-21 / 19-21 / 21-12 Judith MEULENDIJKS 20 56
Round 1 23 Beiwen ZHANG 18-21 / 21-13 / 21-17 Ai GOTO 24 40
Round 1 16 YAO Jie 21-16 / 21-12 Saina NEHWAL 6 26
Round 1 27 BAE Seung Hee 21-12 / 21-19 HUNG Shih Han 64 34
Round 1 4 Tine BAUN 21-15 / 21-19 Mew Choo WONG 22 32
Round 1 28 WANG Shixian 21-14 / 21-9 Mingtian FU 52 33
Round 1 7 JIANG Yanjiao 21-13 / 21-6 Charmaine REID 53 26
Round 1 14 Salakjit PONSANA 16-21 / 21-18 / 23-21 Maria Kristin YULIANTI 76 66
Round 1 38 Maria Febe KUSUMASTUTI 14-21 / 21-14 / 21-19 Aiying XING 42 55
Round 1 10 LU Lan 21-9 / 17-21 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 37 44
Round 1 15 YIP Pui Yin 14-21 / 21-13 / 21-14 KIM Moon Hi 29 50
Round 1 1 WANG Yihan 21-15 / 24-22 Nicole GRETHER 34 38
Round 1 98 SUNG Ji Hyun 21-8 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka 87 22
Round 1 5 PI Hongyan 21-17 / 21-12 Sayaka SATO 25 32
Round 1 26 WANG Xin 21-10 / 21-13 Adrianti FIRDASARI 17 24
Round 1 3 ZHOU Mi 21-19 / 21-18 Fransiska RATNASARI 61 39
Round 2 2 WANG Lin 20-22 / 21-16 / 21-14 Beiwen ZHANG 23 49
Round 2 27 BAE Seung Hee 20-22 / 21-9 / 16-12 Ret. YAO Jie 16 52
Round 2 28 WANG Shixian 21-16 / 21-18 Tine BAUN 4 37
Round 2 7 JIANG Yanjiao 21-9 / 21-19 Salakjit PONSANA 14 31
Round 2 10 LU Lan 21-11 / 21-15 Maria Febe KUSUMASTUTI 38 28
Round 2 1 WANG Yihan 21-12 / 23-21 YIP Pui Yin 15 35
Round 2 5 PI Hongyan 19-21 / 21-11 / 21-19 SUNG Ji Hyun 98 63
Round 2 26 WANG Xin 21-17 / 21-12 ZHOU Mi 3 30
Quarter-final 2 WANG Lin 21-18 / 21-5 BAE Seung Hee 27 34
Quarter-final 7 JIANG Yanjiao 21-18 / 21-13 WANG Shixian 28 41
Quarter-final 1 WANG Yihan 21-17 / 21-15 LU Lan 10 36
Quarter-final 26 WANG Xin 21-13 / 21-18 PI Hongyan 5 33
Semi-final 7 JIANG Yanjiao 21-18 / 21-14 WANG Lin 2 35
Semi-final 1 WANG Yihan 21-8 / 13-21 / 21-17 WANG Xin 26 49
Final 1 WANG Yihan 21-13 / 21-15 JIANG Yanjiao 7 39
XD (qual)
Round 1 193 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-13 / 21-17 TAM Chun Hei / YUEN Sin Ying - 19
Round 1 114 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-5 / 21-8 CHAN Dick Long Cotter / TSANG Wing Chiu Avery - 13
Round 1 - HSIEH Yu Hsing / YANG Chia Chen 22-20 / 23-21 LEE Chun Hei Reginald / CHEUNG Ngan Yi - 22
Round 1 - QIU Zihan / TIAN Qing 16-21 / 26-24 / 21-11 Hendra WIJAYA / Shinta Mulia SARI - 50
Round 1 - LIN Yu Lang / HUNG Shih Han 16-21 / 21-15 / 21-19 LEUNG Chun Yiu / NG Ka Shun 122 37
Round 1 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Michelle LI 22-20 / 21-16 LO Lok Kei / YEUNG Yik Kei - 22
Round 2 114 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 21-18 / 21-12 HSIEH Yu Hsing / YANG Chia Chen - 20
Round 2 - QIU Zihan / TIAN Qing 21-16 / 21-9 LIN Yu Lang / HUNG Shih Han - 22
Round 2 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Michelle LI 21-8 / 21-18 NG Ka Long Angus / SHEK Hiu Yiu - 19
XD
Round 1 1 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 23-21 / 21-13 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 12 36
Round 1 29 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-14 / 12-21 / 21-6 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 193 28
Round 1 10 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-12 / 21-12 Ruben Gordown KHOSADALINA / Michelle LI - 18
Round 1 50 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 23-21 / 22-20 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA 14 32
Round 1 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-17 / 21-12 CHEN Zhiben / ZHAO Yunlei - 25
Round 1 16 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 21-18 / 17-21 / 21-19 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 114 45
Round 1 5 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-17 / 5-1 Ret. WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 11 15
Round 1 - Chayut TRIYACHART / Lei YAO 21-16 / 21-19 WONG Wai Hong / KOON Wai Chee 31 26
Round 1 17 Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-11 / 21-7 Joe WU / Danielle TAHURI 81 17
Round 1 7 V. Diju / Jwala GUTTA 17-21 / 21-15 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21 39
Round 1 19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-9 / 14-21 / 21-15 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 111 35
Round 1 - SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung 21-11 / 21-15 NJOTO Albertus Susanto / CHAN Hung Yung - 19
Round 1 39 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 17-21 / 21-15 / 21-14 Flandy LIMPELE / CHENG Wen Hsing - 40
Round 1 - FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 21-13 / 21-6 HUI Wai Ho / TSE Ying Suet 126 18
Round 1 - QIU Zihan / TIAN Qing 15-21 / 21-12 / 21-8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 38
Round 1 43 Henry TAM / Donna HALIDAY W.O. ZHENG Bo / MA Jin 2 0
Round 2 29 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 21-19 / 21-19 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 1 34
Round 2 10 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-18 / 21-15 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 50 26
Round 2 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-19 / 23-25 / 21-17 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 16 57
Round 2 5 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-14 / 18-21 / 21-14 Chayut TRIYACHART / Lei YAO - 46
Round 2 17 Anthony CLARK / Donna KELLOGG 27-29 / 21-13 / 21-18 V. Diju / Jwala GUTTA 7 50
Round 2 19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-12 / 21-12 SHIN Baek Cheol / KIM Min Jung - 28
Round 2 - FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 9-21 / 21-16 / 22-20 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 39 44
Round 2 - QIU Zihan / TIAN Qing 21-9 / 21-16 Henry TAM / Donna HALIDAY 43 24
Quarter-final 10 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 22-20 / 18-21 / 21-11 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 29 46
Quarter-final 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 19-21 / 21-9 / 21-9 HE Hanbin / YU Yang (F) 5 51
Quarter-final 19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-13 / 21-16 Anthony CLARK / Donna KELLOGG 17 29
Quarter-final - FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 21-18 / 21-19 QIU Zihan / TIAN Qing - 29
Semi-final 3 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-13 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 10 24
Semi-final 19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 16-21 / 21-16 / 24-22 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong - 46
Final 19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 22-20 / 21-16 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 3 32
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 69 11 37.9% 2496 86.07 00:35:04 2.45 0 0.0%
MS 29 69 11 37.9% 2479 85.48 00:40:50 2.09 1 3.5%
WD 30 63 3 10.0% 2150 71.67 00:28:12 2.54 0 0.0%
WS 30 69 9 30.0% 2486 82.87 00:38:34 2.15 2 6.7%
XD 29 71 13 44.8% 2586 89.17 00:33:52 2.63 0 0.0%
Total 147 341 47 32.0% 12197 82.97 00:35:17 2.35 3 2.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Poland 5 0 100.0%
China 49 17 74.2%
Denmark 11 5 68.8%
Korea 18 12 60.0%
Malaysia 19 15 55.9%
Indonesia 27 23 54.0%
Japan 6 6 50.0%
France 3 3 50.0%
Vietnam 2 2 50.0%
Chinese Taipei 17 18 48.6%
Thailand 6 9 40.0%
India 3 5 37.5%
England 5 9 35.7%
Czech Republic 1 2 33.3%
Singapore 5 12 29.4%
Hong Kong 14 40 25.9%
Netherlands 1 3 25.0%
U.S.A. 1 3 25.0%
New Zealand 1 6 14.3%
Canada 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11