Syed Modi Memorial India Open  

Tournament Name: Syed Modi International Badminton Championships 2017
Tournament Dates: 24/01/2017-29/01/2017
Location: India, Lucknow
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN LU Ching Yao / YANG Po Han
MS Sameer VERMA SAI PRANEETH B.
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki
WS PUSARLA V. Sindhu Gregoria Mariska TUNJUNG
XD Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 438 Sanjay JAYARAJ V / Aditya NAIR 16-21 / 21-16 / 21-19 HARI KIRAN CHEREDDI / K. Ajay Kumar 898 28
Round 1 898 Rushikesh MALI / RAJESH KRISHNAN NAVANEETHAKRISHNAN 21-12 / 21-6 Lekhraj BILONIYA / Rajesh VERMA 969 15
Round 1 647 Kapil CHAUDHARY / Chandrabhusan TRIPATHI 21-15 / 21-14 Jayank AHUJA / Nishant DUA 905 20
Round 1 - RAJU Mohamed Rehan / Mallik JALAL 21-18 / 18-21 / 21-14 Hendra TANDJAYA / Androw YUNANTO 604 39
Round 1 969 Prince CHATURVEDI / Deepak KHATRI 21-19 / 16-21 / 21-15 Manish GUPTA / Pavan MALIK 967 36
Round 1 1113 Vikrant CHAWAT / Prem Singh CHOUHAN 22-20 / 21-19 D. Guru Prasad / Vineeth MANUEL 556 26
Round 1 704 Alap MISHRA / Prabhat SIRSAT 21-18 / 21-17 Kandarp CHAUBEY / Nikhil JANGID 704 18
Round 1 438 Rohit RATURI / Mohit TIWARI 28-26 / 21-16 Kaustubh RAWAT / VISHAL THAKRAN - 27
Round 2 898 Rushikesh MALI / RAJESH KRISHNAN NAVANEETHAKRISHNAN 17-21 / 21-16 / 21-13 Sanjay JAYARAJ V / Aditya NAIR 438 29
Round 2 647 Kapil CHAUDHARY / Chandrabhusan TRIPATHI 21-16 / 21-12 RAJU Mohamed Rehan / Mallik JALAL - 22
Round 2 1113 Vikrant CHAWAT / Prem Singh CHOUHAN 14-21 / 24-22 / 21-16 Prince CHATURVEDI / Deepak KHATRI 969 33
Round 2 438 Rohit RATURI / Mohit TIWARI 22-20 / 18-21 / 21-11 Alap MISHRA / Prabhat SIRSAT 704 34
MD
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-24 / 21-14 / 21-14 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 66 61
Round 1 - Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-11 / 21-9 MUNAWAR MOHAMMED / Vishnura RAJENDRAN - 16
Round 1 55 Francis ALWIN / KONA Tarun 21-10 / 21-16 Rushikesh MALI / RAJESH KRISHNAN NAVANEETHAKRISHNAN 898 20
Round 1 24 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-18 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 73 30
Round 1 35 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 21-4 / 21-9 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 76 20
Round 1 204 K. Nandagopal / Sanyam SHUKLA 21-14 / 21-12 Vikrant CHAWAT / Prem Singh CHOUHAN 1113 20
Round 1 83 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 21-19 / 21-19 Jishnu SANYAL / Shivam SHARMA 93 26
Round 1 30 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-9 / 21-14 Venkatesh PRASAD / Jagadish YADAV 332 22
Round 1 500 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / LIM Khim Wah 21-16 / 21-13 Utkarsh ARORA / Gaurav DESWAL - 24
Round 1 22 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 15-21 / 25-23 / 21-14 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 46 50
Round 1 - Vighnesh DEVLEKAR / Saurabh SHARMA 21-15 / 21-5 Kapil CHAUDHARY / Chandrabhusan TRIPATHI 647 20
Round 1 146 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-15 / 21-17 Arun GEORGE / Rohan KAPOOR - 28
Round 1 - Bhaskar CHAKRABORTY / Tanveer GILL 21-11 / 21-18 Rohit RATURI / Mohit TIWARI 438 24
Round 1 20 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-18 / 21-14 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 296 34
Round 1 421 Harinder MALIK / Satinder MALIK W.O. Dipesh DHAMI / Ratnajit TAMANG 265 0
Round 1 39 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI W.O. Balasubramannian NARENDRAN GEETHA / S. Sunjith (Jr) 249 0
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-9 / 21-8 Harinder MALIK / Satinder MALIK 421 21
Round 2 - Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-11 / 21-15 Francis ALWIN / KONA Tarun 55 22
Round 2 24 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 14-6 Ret. Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 39 9
Round 2 35 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 21-10 / 18-21 / 21-18 K. Nandagopal / Sanyam SHUKLA 204 53
Round 2 30 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-16 / 21-7 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 83 25
Round 2 500 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / LIM Khim Wah 21-15 / 17-21 / 21-17 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 22 55
Round 2 146 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-15 / 21-8 Vighnesh DEVLEKAR / Saurabh SHARMA - 25
Round 2 20 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-7 / 21-8 Bhaskar CHAKRABORTY / Tanveer GILL - 19
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 25-27 / 21-10 / 21-11 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong - 53
Quarter-final 24 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 21-19 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 35 28
Quarter-final 30 LU Ching Yao / YANG Po Han 15-21 / 21-14 / 21-11 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / LIM Khim Wah 500 45
Quarter-final 146 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-16 / 21-14 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 20 33
Semi-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 11-21 / 21-17 / 21-19 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 24 64
Semi-final 30 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-16 / 21-17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 146 43
Final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-15 LU Ching Yao / YANG Po Han 30 41
MS (qual)
Round 1 1367 Anurag THAKKAR 21-10 / 21-8 Nitin GUPTA - 21
Round 1 1367 Amit SHARMA 21-12 / 21-15 Nikhil JANGID 1367 24
Round 1 - Shubham PRAJAPATI 21-13 / 21-10 Deepak KHATRI - 21
Round 1 1367 Gopal Krishna Reddy DUNDI 23-21 / 21-10 Ankur SANGPANG RAI - 30
Round 1 1367 Kandarp CHAUBEY 21-15 / 21-16 Anant Shivam JINDAL - 24
Round 1 1529 Siddhant SALAR 21-14 / 21-11 Lekhraj BILONIYA 1367 19
Round 1 1367 Bhaskar CHAKRABORTY 14-21 / 21-16 / 22-20 Ameya OAK 1223 46
Round 1 1327 Vipul SAINI 22-20 / 24-22 Saurav KAPOOR 1529 32
Round 1 1592 Alap MISHRA 21-12 / 21-12 Divum GUPTA 1367 20
Round 1 - Veda Vyas Sai ANUMULA 21-16 / 21-18 Rajesh VERMA 1592 26
Round 1 - Dhruv KUMAR 15-21 / 21-11 / 22-20 Sai Charan KOYA 1367 44
Round 1 1367 Aneeth Kumar REPUDI 17-21 / 21-17 / 21-7 Ribya JOKOM 1592 40
Round 1 1327 Gurpartap Singh DHALIWAL 21-12 / 21-16 RAHUL KUMAR SHAH 1367 26
Round 1 1367 Prem Singh CHOUHAN 21-17 / 11-21 / 21-14 Vikrant CHAWAT 1592 32
Round 1 1327 Ashish SHARMA 21-16 / 21-19 Kabir KANZARKAR - 19
Round 2 1367 Amit SHARMA 21-18 / 21-19 Anurag THAKKAR 1367 29
Round 2 - Shubham PRAJAPATI 21-14 / 21-17 Gopal Krishna Reddy DUNDI 1367 28
Round 2 1367 Kandarp CHAUBEY 21-12 / 21-16 Siddhant SALAR 1529 26
Round 2 1367 Bhaskar CHAKRABORTY 21-15 / 21-12 Vipul SAINI 1327 25
Round 2 1592 Alap MISHRA 21-14 / 17-21 / 21-19 Rajat RATHORE - 39
Round 2 - Dhruv KUMAR 21-19 / 23-21 Veda Vyas Sai ANUMULA - 38
Round 2 1367 Aneeth Kumar REPUDI 21-17 / 21-15 Gurpartap Singh DHALIWAL 1327 24
Round 2 1327 Ashish SHARMA 24-22 / 21-16 Prem Singh CHOUHAN 1367 30
MS
Round 1 297 Lakshya SEN 21-10 / 21-4 Aditya Bapineedu GOPARAJU 989 23
Round 1 682 Aman KUMAR 21-10 / 21-13 VISHAL THAKRAN 989 25
Round 1 43 Sourabh VERMA 21-11 / 21-17 Rahul Yadav CHITTABOINA 161 34
Round 1 - Shubham PRAJAPATI 21-13 / 21-16 Satinder MALIK 709 26
Round 1 31 Anders ANTONSEN 21-9 / 21-18 Kiran GEORGE 731 37
Round 1 179 Ratnajit TAMANG 21-11 / 20-22 / 21-5 Manish GUPTA 706 52
Round 1 36 SAI PRANEETH B. 21-14 / 21-9 Aditya JOSHI 124 42
Round 1 1327 Ashish SHARMA 21-18 / 21-19 Abdul Bari ANSARI 983 29
Round 1 19 KIDAMBI Srikanth 15-21 / 21-7 / 21-14 Lakhanee SARANG 224 62
Round 1 212 Zulhelmi ZULKIFFLI 21-18 / 14-21 / 21-15 Arintap DAS GUPTA 989 49
Round 1 89 Pratul JOSHI 21-16 / 21-13 C. Rohit Yadav 302 36
Round 1 295 Ansal YADAV 21-16 / 21-17 Aneeth Kumar REPUDI 1367 29
Round 1 30 Zulfadli ZULKIFFLI 21-15 / 21-10 Sachin RAWAT 851 35
Round 1 989 Sarath DUNNA 21-12 / 21-17 Kandarp CHAUBEY 1367 23
Round 1 49 Misha ZILBERMAN 21-15 / 21-16 Shreyansh JAISWAL 111 32
Round 1 382 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-10 / 10-21 / 21-17 Androw YUNANTO 622 63
Round 1 731 Aryamann TANDON 21-7 / 21-9 Amit SHARMA 1367 19
Round 1 76 Harsheel DANI 21-12 / 21-18 Kiran Kumar MEKALA 414 35
Round 1 1211 Bodhit JOSHI 21-16 / 21-19 Abhyansh SINGH 837 28
Round 1 25 PRANNOY H. S. 21-11 / 21-9 N. V. S. Vijetha 392 27
Round 1 667 Chirag SEN 21-15 / 21-19 Denis GRACHEV 187 31
Round 1 47 Emil HOLST 19-21 / 21-11 / 21-10 Hemanth M.GOWDA 203 52
Round 1 731 Siddharth PRATAP SINGH 21-19 / 21-17 Mithun MANJUNATH 350 35
Round 1 446 Oscar BANSAL 12-21 / 21-10 / 22-20 Abhishek KULKARNI 989 39
Round 1 590 Siddharth . 22-20 / 14-21 / 21-18 Bhaskar CHAKRABORTY 1367 56
Round 1 41 CHONG Wei Feng 21-11 / 21-12 Harshit AGGARWAL 222 39
Round 1 348 K. Ajay Kumar 21-15 / 18-21 / 21-12 Dhruv KUMAR - 49
Round 1 35 Sameer VERMA 5-1 Ret. Kartik JINDAL 664 3
Round 1 116 Abhishek YELIGAR 21-13 / 19-21 / 21-17 Alap MISHRA 1592 46
Round 1 903 Utkarsh ARORA 21-16 / 21-16 Sai Naga Koteswararao ADAPA 1211 26
Round 1 454 Neeraj VASHIST 22-20 / 20-22 / 21-7 Mayank AHUJA 1223 42
Round 1 15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-12 MUNAWAR MOHAMMED 400 29
Round 2 297 Lakshya SEN 21-19 / 21-10 Aman KUMAR 682 28
Round 2 43 Sourabh VERMA 21-6 / 21-10 Shubham PRAJAPATI - 26
Round 2 31 Anders ANTONSEN 21-17 / 21-12 Ratnajit TAMANG 179 33
Round 2 36 SAI PRANEETH B. 21-15 / 21-10 Ashish SHARMA 1327 27
Round 2 19 KIDAMBI Srikanth 21-5 / 21-12 Zulhelmi ZULKIFFLI 212 22
Round 2 295 Ansal YADAV 18-21 / 21-16 / 21-16 Pratul JOSHI 89 62
Round 2 30 Zulfadli ZULKIFFLI 21-8 / 21-11 Sarath DUNNA 989 25
Round 2 49 Misha ZILBERMAN 17-21 / 21-16 / 22-20 Kartikey GULSHAN KUMAR 382 69
Round 2 76 Harsheel DANI 21-12 / 21-17 Aryamann TANDON 731 27
Round 2 25 PRANNOY H. S. 21-16 / 21-8 Bodhit JOSHI 1211 26
Round 2 47 Emil HOLST 21-13 / 21-19 Chirag SEN 667 37
Round 2 731 Siddharth PRATAP SINGH 27-25 / 21-11 Oscar BANSAL 446 30
Round 2 41 CHONG Wei Feng 21-15 / 21-10 Siddharth . 590 28
Round 2 35 Sameer VERMA 21-13 / 21-14 K. Ajay Kumar 348 29
Round 2 116 Abhishek YELIGAR 21-17 / 21-15 Utkarsh ARORA 903 25
Round 2 15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 20-22 / 21-7 Neeraj VASHIST 454 36
Round 3 43 Sourabh VERMA 21-14 / 21-16 Lakshya SEN 297 37
Round 3 36 SAI PRANEETH B. 21-17 / 21-19 Anders ANTONSEN 31 45
Round 3 19 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 21-16 Ansal YADAV 295 38
Round 3 30 Zulfadli ZULKIFFLI 21-15 / 21-15 Misha ZILBERMAN 49 45
Round 3 76 Harsheel DANI 21-18 / 21-18 PRANNOY H. S. 25 35
Round 3 47 Emil HOLST 21-8 / 21-11 Siddharth PRATAP SINGH 731 22
Round 3 35 Sameer VERMA 21-15 / 21-16 CHONG Wei Feng 41 33
Round 3 15 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-18 / 21-5 Abhishek YELIGAR 116 29
Quarter-final 36 SAI PRANEETH B. 21-19 / 12-21 / 21-10 Sourabh VERMA 43 56
Quarter-final 19 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-17 Zulfadli ZULKIFFLI 30 43
Quarter-final 76 Harsheel DANI 21-16 / 17-21 / 21-11 Emil HOLST 47 49
Quarter-final 35 Sameer VERMA 21-15 / 21-13 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15 36
Semi-final 36 SAI PRANEETH B. 15-21 / 21-10 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 19 59
Semi-final 35 Sameer VERMA 21-15 / 21-11 Harsheel DANI 76 31
Final 35 Sameer VERMA 21-19 / 21-16 SAI PRANEETH B. 36 44
WD
Round 1 125 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 21-10 / 21-15 Pinky KARKI / Yania TARING - 22
Round 1 - Pragya RAI / Amolika Singh SISODIYA 21-13 / 21-13 Komal ANTIL / Lalita DAHIYA 123 23
Round 1 189 Anoushka PARIKH / Harika VELUDURTHI 21-18 / 21-17 Nimmi PATEL / Saruni SHARMA 343 32
Round 1 279 Sruthi K.P / Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN 21-13 / 21-17 Riya PILLAI / Mohita SAHDEV - 30
Round 1 190 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 21-13 / 21-14 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 259 28
Round 1 94 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 21-14 / 21-15 Riya MOOKERJEE / Karishma WADKAR - 33
Round 1 493 Deeksha CHOUDHARY / Deepali GUPTA 21-4 / 21-8 Rupal ANAND / Rudrani JAISWAL - 15
Round 1 - Dimpal HAZARIKA / Sanghamitra SAIKIA 21-17 / 21-14 Shehjar CHOWDHARY / Anusha GOEL - 23
Round 1 114 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-8 / 21-3 JAMALUDEEN Anees Kowsar / VADDEPALLY Pramada - 16
Round 1 359 Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 21-12 / 21-15 Farha MATHER / Ashna ROY - 25
Round 1 - Juhi DEWANGAN / AAKARSHI KASHYAP W.O. B VENKATA RAMYA TULASI BAILUPUDI / CH. Poornima 726 0
Round 2 125 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 21-13 / 17-21 / 21-11 Juhi DEWANGAN / AAKARSHI KASHYAP - 14
Round 2 39 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 21-7 / 21-7 Pragya RAI / Amolika Singh SISODIYA - 19
Round 2 279 Sruthi K.P / Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN 22-20 / 14-21 / 21-12 Anoushka PARIKH / Harika VELUDURTHI 189 56
Round 2 94 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 19-21 / 21-14 / 21-14 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 190 59
Round 2 51 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 21-16 / 21-10 Deeksha CHOUDHARY / Deepali GUPTA 493 23
Round 2 114 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-7 / 21-10 Dimpal HAZARIKA / Sanghamitra SAIKIA - 17
Round 2 26 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-19 / 21-15 Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 359 39
Quarter-final 39 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 21-17 / 21-9 Sruthi K.P / Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN 279 28
Quarter-final 94 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 12-21 / 21-12 / 21-9 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 51 51
Quarter-final 114 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-14 / 21-18 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 26 41
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN W.O. Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 125 0
Semi-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 23-21 / 21-14 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 39 50
Semi-final 114 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 18-21 / 21-12 / 21-13 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 94 47
Final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-18 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 114 38
WS (qual)
Round 1 609 VAIDEHI CHOUDHARI 21-8 / 21-9 Deeksha CHOUDHARY 1025 21
Round 1 - Gauri ASAJI 19-21 / 21-18 / 21-11 Mayuri YADAV 609 40
Round 1 717 Vanshika KAPILA 21-10 / 21-10 Sanghamitra SAIKIA - 18
Round 1 1025 Amolika Singh SISODIYA 21-14 / 21-11 Rini TANDEL 609 20
Round 1 609 Deepali GUPTA 21-10 / 21-9 Dimpal HAZARIKA 986 16
Round 2 609 VAIDEHI CHOUDHARI 21-8 / 21-5 Saumya SINGH - 20
Round 2 - Gauri ASAJI 21-17 / 21-18 Vanshika KAPILA 717 33
Round 2 1025 Amolika Singh SISODIYA 21-6 / 21-9 B VENKATA RAMYA TULASI BAILUPUDI 986 15
Round 2 609 Deepali GUPTA 21-13 / 21-23 / 21-14 Priya KONJENGBAM 916 37
WS
Round 1 9 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 21-11 Anura PRABHUDESAI 283 21
Round 1 388 Lalita DAHIYA 21-6 / 20-22 / 21-13 Hadia HOSNY 92 31
Round 1 504 SMIT TOSHNIWAL 21-8 / 21-9 Seema PANCHAL 574 19
Round 1 609 VAIDEHI CHOUDHARI 21-14 / 21-10 MUDALIAR Pooja 557 24
Round 1 31 Fitriani FITRIANI 14-21 / 21-12 / 21-7 Rasika RAJE 218 47
Round 1 366 IRA SHARMA 21-18 / 16-21 / 21-19 Amolika Singh SISODIYA 1025 44
Round 1 56 Ksenia POLIKARPOVA 21-12 / 21-11 Riya PILLAI 350 23
Round 1 66 Rituparna DAS 21-5 / 21-6 Nangsal TAMANG 190 16
Round 1 120 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-7 / 21-14 PARDESHI Shreyanshi 256 24
Round 1 37 Dinar Dyah AYUSTINE 21-18 / 21-14 Riya MOOKERJEE 434 31
Round 1 214 Debora Rumate VEHRENICA 8-21 / 21-15 / 21-12 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 221 49
Round 1 23 Beatriz CORRALES 21-17 / 21-13 Reshma KARTHIK 134 26
Round 1 472 AAKARSHI KASHYAP 21-17 / 21-16 Deepali GUPTA 609 26
Round 1 44 Hanna RAMADINI 21-9 / 21-6 Preethi KONADAM 423 19
Round 1 135 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 21-12 / 21-5 Gauri ASAJI - 20
Round 1 230 Mugdha AGREY 21-2 / 21-6 Amita GIRI 487 16
Round 2 9 PUSARLA V. Sindhu 21-7 / 21-12 Lalita DAHIYA 388 20
Round 2 609 VAIDEHI CHOUDHARI 21-13 / 21-12 SMIT TOSHNIWAL 504 29
Round 2 31 Fitriani FITRIANI 21-11 / 21-7 IRA SHARMA 366 30
Round 2 66 Rituparna DAS 21-12 / 21-19 Ksenia POLIKARPOVA 56 29
Round 2 120 Gregoria Mariska TUNJUNG 12-21 / 21-13 / 21-17 Dinar Dyah AYUSTINE 37 56
Round 2 23 Beatriz CORRALES 21-13 / 21-13 Debora Rumate VEHRENICA 214 28
Round 2 44 Hanna RAMADINI 21-16 / 21-12 AAKARSHI KASHYAP 472 32
Round 2 135 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 23-21 / 21-19 Mugdha AGREY 230 32
Quarter-final 9 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-11 VAIDEHI CHOUDHARI 609 26
Quarter-final 31 Fitriani FITRIANI 21-17 / 13-21 / 23-21 Rituparna DAS 66 58
Quarter-final 120 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-9 / 21-11 Beatriz CORRALES 23 26
Quarter-final 44 Hanna RAMADINI 21-17 / 21-15 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 135 35
Semi-final 9 PUSARLA V. Sindhu 21-11 / 21-19 Fitriani FITRIANI 31 38
Semi-final 120 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-19 / 21-14 Hanna RAMADINI 44 37
Final 9 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-14 Gregoria Mariska TUNJUNG 120 30
XD (qual)
Round 1 - Purshottam AWATE / Nimmi PATEL 25-23 / 21-15 Mohit TIWARI / Saruni SHARMA 1043 24
Round 1 - Ketan CHAHAL / Mohita SAHDEV 21-13 / 21-13 Utkarsh CHOUDHARY / Anusha GOEL - 17
Round 1 - Vishnura RAJENDRAN / Farha MATHER 24-22 / 21-19 Nishant DUA / Anamika KASHYAP - 22
Round 1 766 Tushar SHARMA / Tapaswini SAMANTARAY 21-17 / 23-21 S. Sanjeeth / Saumya SINGH - 22
Round 1 - Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR 21-10 / 21-16 Ankur DHIMAN / Rupal ANAND - 17
Round 1 636 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana 21-11 / 21-6 Anubhav SAXENA / Shraddha SRIVASTAVA - 18
Round 2 - Purshottam AWATE / Nimmi PATEL 21-13 / 21-11 Jaimeem DETHARIYA / Rini TANDEL - 18
Round 2 - Ketan CHAHAL / Mohita SAHDEV 21-10 / 21-10 Siddharth . / Dimpal HAZARIKA 1043 16
Round 2 766 Tushar SHARMA / Tapaswini SAMANTARAY 21-13 / 18-21 / 21-17 Vishnura RAJENDRAN / Farha MATHER - 31
Round 2 636 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana 21-17 / 18-21 / 23-21 Utkarsh ARORA / Karishma WADKAR - 43
XD
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-5 / 21-8 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 383 21
Round 1 86 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 21-5 / 21-15 Aman Singh BISHEN / Parssa NAQVI - 17
Round 1 59 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-6 / 21-8 Dinesh CHAUDHRY / Lalita DAHIYA 161 24
Round 1 - K. Nandagopal / Mahima AGGARWAL 21-13 / 21-13 Ratnajit TAMANG / Nangsal TAMANG 181 22
Round 1 15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 2-0 Ret. Aditya NAIR / Deeksha CHOUDHARY 576 1
Round 1 - Purshottam AWATE / Nimmi PATEL 21-16 / 26-24 Rushikesh MALI / Seema PANCHAL 314 25
Round 1 516 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 21-6 / 21-8 VISHAL THAKRAN / Rachita SAHDEV - 16
Round 1 162 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 21-18 / 21-15 DHRUV KAPILA / JAKKAMPUDI Meghana 636 30
Round 1 241 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 21-13 / 21-15 Hendra TANDJAYA / Cynthia Shara AYUNIDHA - 24
Round 1 57 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-8 / 21-14 S. Sunjith (Jr) / Sruthi K.P 457 24
Round 1 33 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 23-21 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 60 30
Round 1 766 Tushar SHARMA / Tapaswini SAMANTARAY 23-21 / 21-12 Gaurav DESWAL / Gauri ASAJI - 26
Round 1 50 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 21-13 / 17-21 / 21-11 Kashish SHARMA / Jagriti NASHIER 383 30
Round 1 - Ketan CHAHAL / Mohita SAHDEV 21-19 / 21-12 RAJESH KRISHNAN NAVANEETHAKRISHNAN / B VENKATA RAMYA TULASI BAILUPUDI 425 19
Round 1 16 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-7 / 21-18 Androw YUNANTO / Debora Rumate VEHRENICA - 26
Round 1 146 Vighnesh DEVLEKAR / Kuhoo GARG W.O. Dipesh DHAMI / Amita GIRI - 0
Round 2 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-8 / 21-13 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 86 25
Round 2 59 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 16-21 / 22-20 / 21-16 K. Nandagopal / Mahima AGGARWAL - 57
Round 2 15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-15 / 21-14 Purshottam AWATE / Nimmi PATEL - 23
Round 2 516 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 21-15 / 21-18 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 162 40
Round 2 57 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-8 / 21-17 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 241 29
Round 2 33 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-7 / 21-16 Vighnesh DEVLEKAR / Kuhoo GARG 146 23
Round 2 50 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 21-15 / 20-22 / 21-16 Tushar SHARMA / Tapaswini SAMANTARAY 766 40
Round 2 16 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-16 / 21-15 Ketan CHAHAL / Mohita SAHDEV - 29
Quarter-final 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 59 35
Quarter-final 516 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 21-18 / 23-21 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 15 48
Quarter-final 57 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 15-21 / 21-10 / 21-15 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 33 51
Quarter-final 16 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-16 / 21-19 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 50 34
Semi-final 516 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 19-21 / 21-18 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 71
Semi-final 16 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-18 / 21-13 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 57 40
Final 16 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 22-20 / 21-10 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 516 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 63 7 25.0% 2221 79.32 00:32:56 2.41 2 7.1%
MS 62 140 16 25.8% 4926 79.45 00:36:48 2.16 4 6.5%
WD 23 51 5 21.7% 1755 76.3 00:31:42 2.41 0 0.0%
WS 31 68 6 19.4% 2292 73.94 00:30:23 2.43 0 0.0%
XD 29 63 5 17.2% 2235 77.07 00:31:41 2.43 1 3.5%
Total 173 385 39 22.5% 13429 77.62 00:33:29 2.32 7 4.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Chinese Taipei 4 1 80.0%
Denmark 23 6 79.3%
Spain 2 1 66.7%
Malaysia 15 8 65.2%
Indonesia 20 13 60.6%
Israel 3 2 60.0%
Singapore 4 3 57.1%
Russia 3 3 50.0%
India 155 187 45.3%
Nepal 1 4 20.0%
Egypt 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 WANG Tzu Wei Sourabh VERMA 21-15 / 21-17
2018 Sameer VERMA LU Guangzu 16-21 / 21-19 / 21-14
2017 Sameer VERMA SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-16
2016 KIDAMBI Srikanth HUANG Yuxiang 21-13 / 14-21 / 21-14
2015 PARUPALLI Kashyap KIDAMBI Srikanth 23-21 / 23-21
2014 XUE Song KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-13
2012 PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 14-21 / 21-17
2011 Taufik HIDAYAT Sourabh VERMA 21-15 / 21-18
2010 Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON 14-21 / 21-15 / 21-12
2009 Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 19-21 / 21-16