Victor China Open  

Tournament Name: China Open 1995
Tournament Dates: 11/11/1995-11/11/1995
Location: China, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HUANG Zhanzhong / Xin JIANG Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND
MS DONG Jiong Poul-Erik HOYER
WD GE Fei / GU Jun GIL Young Ah / JANG Hye Ock
WS YE Zhaoying BANG Soo Hyun
XD CHEN Xingdong / PENG Xin Yong PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - HU Chung Shien / LIN Kuo Chin 15-11 / 15-12 FANG Yong / YAN Zhengyuan - 0
Round 1 - Wei Kwang Eric LAW / Kok Keong Desmond TAN 15-12 / 15-2 CHEN Hong / ZHENG Qiang - 0
Round 1 (67*) LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng 15-7 / 15-11 JIANG Shan / QIAN Feng - 0
Round 1 (203*) Bhushan AKUT / U. Vinod Kumar 15-5 / 15-1 CHIANG Hong-Li / WANG Chia Cherng (652*) 0
Round 1 - GUO Jianhua / WANG Qiang 14-17 / 15-12 / 15-11 XIE Min / ZHU Feng - 0
Round 2 - WU Changqing / ZHANG Jun 15-5 / 15-8 HU Chung Shien / LIN Kuo Chin - 0
Round 2 - Wei Kwang Eric LAW / Kok Keong Desmond TAN 11-15 / 15-8 / 15-8 CHEN Ling / GUO Siwei - 0
Round 2 (67*) LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng 16-18 / 15-11 / 15-10 GAO Jian / KONG Ning (684*) 0
Round 2 (203*) Bhushan AKUT / U. Vinod Kumar 15-18 / 15-0 / 18-14 Zhuo YANG / ZHU Jianwen - 0
Round 2 - GUO Jianhua / WANG Qiang 18-13 / 15-7 Marek BUJAK / Rehan KHAN - 0
Round 2 - CHEN Yang / YANG Bing 15-4 / 6-15 / 15-9 TAM Lok Tin / WONG Kwok Wai (670*) 0
MD
Round 1 (17*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-4 / 15-8 LIU Yong / YANG Ming (184*) 0
Round 1 - LIANG Qing / YU Yong 15-13 / 15-4 LUO Yigang / WANG Jian - 0
Round 1 (169*) HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-9 / 15-10 YU Yang (M) / ZHAO Zhiyong (93*) 0
Round 1 (34*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-8 / 15-3 LEE Wei-Jen / LIU En-Horng (671*) 0
Round 1 (257*) LIANG Yongping / QUE Ning 15-11 / 15-13 Kim Pong Patrick LAU / Sian Peng TAN (31*) 0
Round 1 - CHEN Wei / Wei (1) ZHANG 15-10 / 15-1 XIAO Ke / ZHENG Zhou - 0
Round 1 (26*) Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA 4-15 / 15-7 / 15-10 Yangchun XIE / YU Lizhi - 0
Round 1 - Kai MITTELDORF / Detlef POSTE 15-10 / 15-8 LUO Xilin / XU Xiaowan - 0
Round 1 (16*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 11-15 / 15-12 / 15-8 GE Cheng / TAO Xiaoqiang (91*) 0
Round 1 (28*) Takaaki HAYASHI / Norio IMAI 4-15 / 15-4 / 15-0 HU Zhilan / LIN Liwen - 0
Round 1 (42*) HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen 15-0 / 15-11 SUN Quan / YAN Wei - 0
Round 1 (10*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-9 / 4-15 / 15-11 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (44*) 0
Round 1 - CHEN Xingdong / Qi (M) YU 15-4 / 15-6 Bhushan AKUT / U. Vinod Kumar (203*) 0
Round 1 (18*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-11 / 15-5 WU Changqing / ZHANG Jun - 0
Round 1 (36*) Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO W.O. Nedelcho KESSOV / Ivan SOTIROV (114*) 0
Round 1 - CHEN Yang / YANG Bing W.O. Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (69*) 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-3 / 15-1 WANG Yan / XIAO Hui - 0
Round 2 (17*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-9 / 15-8 Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO (36*) 0
Round 2 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 15-7 SHEN Chen Chin / TU Tung-Sheng (267*) 0
Round 2 (169*) HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo 15-4 / 15-9 LIANG Qing / YU Yong - 0
Round 2 (8*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 18-15 / 18-15 Michael HELBER / Bjoern SIEGEMUND - 0
Round 2 (34*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-5 / 15-3 LIANG Yongping / QUE Ning (257*) 0
Round 2 (9*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-5 / 15-9 JI Xinpeng / WANG Yi (473*) 0
Round 2 (26*) Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA 18-15 / 15-8 CHEN Wei / Wei (1) ZHANG - 0
Round 2 (16*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-10 / 15-6 Kai MITTELDORF / Detlef POSTE - 0
Round 2 (12*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-10 / 15-5 LEE Sung Yuan / YONG Shyu Jeng (67*) 0
Round 2 (28*) Takaaki HAYASHI / Norio IMAI 15-4 / 15-4 CHEN Yang / YANG Bing - 0
Round 2 (11*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-9 / 15-9 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (21*) 0
Round 2 (10*) Simon ARCHER / Chris HUNT 10-15 / 18-13 / 15-8 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (42*) 0
Round 2 (13*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-1 / 15-0 Enrico LA ROSA / Gianmarco LA ROSA (195*) 0
Round 2 (18*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-3 / 15-11 CHEN Xingdong / Qi (M) YU - 0
Round 2 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-9 / 18-15 / 15-8 HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (25*) 0
Round 3 (4*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-6 / 15-4 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (17*) 0
Round 3 (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-8 / 9-15 / 15-2 HWANG Sun Ho / LEE Dong Soo (169*) 0
Round 3 (8*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-9 / 15-3 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (34*) 0
Round 3 (9*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-5 / 15-6 Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA (26*) 0
Round 3 (12*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-7 / 15-9 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (16*) 0
Round 3 (11*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-10 / 15-7 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (28*) 0
Round 3 (10*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-11 / 15-5 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (13*) 0
Round 3 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-9 / 15-8 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (18*) 0
Quarter-final (7*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-14 / 18-15 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (4*) 0
Quarter-final (8*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-6 / 18-13 Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA (9*) 0
Quarter-final (11*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-10 / 15-3 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN (12*) 0
Quarter-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 5-15 / 15-9 Simon ARCHER / Chris HUNT (10*) 0
Semi-final (8*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-11 / 15-12 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Semi-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-9 / 15-2 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (11*) 0
Final (8*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-8 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (3*) 0
MS (qual)
Round 1 (881*) QUE Ning 11-7 / 11-8 ZHAO Zhiyong - 0
Round 1 - CHEN Hong 18-16 / 15-8 FANG Yong - 0
Round 1 (882*) GAO Jian 15-2 / 15-12 LIN Kuo Chin (1121*) 0
Round 1 (483*) DENG Xiaojian 15-6 / 15-2 YU Yang (M) (877*) 0
Round 1 - XU Xiaowan 15-11 / 15-6 FENG Xingqiao - 0
Round 1 (491*) LU Jinming 15-4 / 15-1 KONG Ning (903*) 0
Round 1 (488*) ZHU Feng 16-17 / 18-16 / 15-5 WANG Qiang - 0
Round 1 (190*) PULLELA Gopichand 6-15 / 15-6 / 15-13 JI Xinpeng (498*) 0
Round 1 (328*) CHEN Huang 15-3 / 15-5 Marc HANNES (1128*) 0
Round 1 - WANG Yan 15-8 / 15-13 CHEN Yu Show - 0
Round 1 - YAN Zhengyuan 15-2 / 13-15 / 15-6 CHEN Yang - 0
Round 1 (377*) SUN Quan 8-15 / 15-5 / 15-8 CHEN Ping (M) - 0
Round 1 - CHEN Ling 15-4 / 15-1 Christian HINTEREGGER (241*) 0
Round 1 - XIAO Hui 15-1 / 15-4 GUO Siwei - 0
Round 1 (497*) CHEN Wei 15-11 / 13-15 / 15-6 QIU Suiyong (495*) 0
Round 1 (265*) XIE Min 15-10 / 15-13 LIN Wei-Chen (295*) 0
Round 1 (624*) ZHANG Wei 15-7 / 15-4 WANG Yi (484*) 0
Round 1 (1180*) YANG Bing 10-15 / 17-16 / 15-2 WANG Chia Cherng (1196*) 0
Round 1 - ZHANG Jun 15-9 / 11-15 / 15-9 Rehan KHAN (1197*) 0
Round 1 (675*) YAN Wei 11-15 / 15-9 / 15-2 QIAN Feng - 0
Round 2 (881*) QUE Ning 7-15 / 15-7 / 15-10 WU Changqing - 0
Round 2 - CHEN Hong 15-14 / 15-2 GAO Jian (882*) 0
Round 2 - LUO Yigang 15-7 / 15-3 DENG Xiaojian (483*) 0
Round 2 - XU Xiaowan 17-14 / 15-4 LU Jinming (491*) 0
Round 2 (494*) GUO Jianhua 15-7 / 15-2 CHIANG Hong-Li - 0
Round 2 (488*) ZHU Feng 15-8 / 15-2 JIANG Shan - 0
Round 2 (190*) PULLELA Gopichand 15-9 / 15-7 CHEN Huang (328*) 0
Round 2 - WANG Yan 15-1 / 17-16 YAN Zhengyuan - 0
Round 2 - YU Lizhi 15-10 / 15-7 XIAO Ke - 0
Round 2 (377*) SUN Quan 17-18 / 15-1 / 15-8 TING Chih-Chen (399*) 0
Round 2 - XIAO Hui 15-7 / 15-11 CHEN Ling - 0
Round 2 (489*) ZHENG Qiang 15-7 / 18-13 CHEN Wei (497*) 0
Round 2 (265*) XIE Min 15-7 / 15-10 ZHANG Wei (624*) 0
Round 2 (1180*) YANG Bing 15-6 / 15-10 ZHANG Jun - 0
Round 2 (675*) YAN Wei 18-17 / 15-5 G. Vijay Raghavan - 0
MS
Round 1 (7*) Joko SUPRIANTO 15-11 / 14-17 / 15-5 LIN Liwen (26*) 0
Round 1 - LUO Yigang 15-6 / 18-15 Rajeev BAGGA (149*) 0
Round 1 (15*) AHN Jae Chang 15-8 / 15-4 WONG Kwok Wai (277*) 0
Round 1 (108*) LEE Mou-Chou 15-11 / 15-6 Detlef POSTE (84*) 0
Round 1 (13*) Rashid SIDEK 15-5 / 15-8 Enrico LA ROSA (168*) 0
Round 1 (33*) Thomas SOGAARD 15-6 / 15-3 Shinji BITO (74*) 0
Round 1 (24*) SUN Jun 15-4 / 15-4 GUO Jianhua (494*) 0
Round 1 (4*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-8 Andreij ANTROPOV (32*) 0
Round 1 (27*) George RIMARCDI 15-1 / 15-8 Andreas PICHLER (185*) 0
Round 1 (34*) CHEN Gang 9-15 / 15-9 / 15-8 Marek BUJAK (146*) 0
Round 1 (30*) Hock Kin YONG 15-18 / 15-8 / 15-5 Takaaki HAYASHI (92*) 0
Round 1 (10*) LEE Kwang Jin 15-8 / 15-8 YAN Wei (675*) 0
Round 1 - YU Lizhi 15-6 / 15-8 Muhammad Roslin HASHIM (40*) 0
Round 1 (21*) Jens OLSSON 15-12 / 15-5 Pontus JANTTI (55*) 0
Round 1 (39*) GE Cheng 15-9 / 6-15 / 17-14 LIU En-Horng (69*) 0
Round 1 (36*) Indra WIJAYA 15-10 / 15-10 Thomas JOHANSSON (19*) 0
Round 1 (14*) Jeroen VAN DIJK 15-1 / 15-7 TAM Lok Tin (133*) 0
Round 1 (65*) ismail SAMAN 15-8 / 15-9 Fumihiko MACHIDA (57*) 0
Round 1 (12*) DONG Jiong 15-8 / 15-8 HU Chung Shien (214*) 0
Round 1 (23*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-9 / 15-3 PULLELA Gopichand (190*) 0
Round 1 (44*) Chen PANG 18-17 / 15-13 KIM Hak Kyun (11*) 0
Round 1 (62*) CHANG Jeng-Shyuang 15-1 / 15-8 Takahiro SUKA (143*) 0
Round 1 (3*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-5 Zhuo YANG (197*) 0
Round 1 (25*) Ewe Hock ONG 15-12 / 15-2 ZHU Jianwen (202*) 0
Round 1 (18*) HU Zhilan 15-10 / 15-11 QUE Ning (881*) 0
Round 1 (63*) Vladislav TIKHOMIROV 3-15 / 15-11 / 17-15 Teeranun CHIANGTA (210*) 0
Round 1 (9*) PERMADI Fung 15-5 / 15-0 Gianmarco LA ROSA (148*) 0
Round 1 (51*) Ah Heng LO 18-15 / 9-15 / 18-13 Seiichi WATANABE (94*) 0
Round 1 (16*) Peter RASMUSSEN 15-5 / 15-9 Michael HELBER (90*) 0
Round 1 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 15-8 Yangchun XIE (64*) 0
Round 1 (206*) LUO Xilin W.O. Theodoros VELKOS (101*) 0
Round 1 - XIAO Hui W.O. Joris VAN SOERLAND (31*) 0
Round 2 (7*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 15-8 LUO Yigang - 0
Round 2 (15*) AHN Jae Chang 15-7 / 11-15 / 15-5 LEE Mou-Chou (108*) 0
Round 2 (13*) Rashid SIDEK 15-8 / 15-8 Thomas SOGAARD (33*) 0
Round 2 (24*) SUN Jun 15-8 / 15-7 LUO Xilin (206*) 0
Round 2 (4*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-8 George RIMARCDI (27*) 0
Round 2 (34*) CHEN Gang 11-15 / 15-8 / 15-9 Hock Kin YONG (30*) 0
Round 2 - YU Lizhi 15-8 / 15-7 LEE Kwang Jin (10*) 0
Round 2 (21*) Jens OLSSON 15-10 / 15-7 GE Cheng (39*) 0
Round 2 (36*) Indra WIJAYA 15-3 / 15-12 Jeroen VAN DIJK (14*) 0
Round 2 (12*) DONG Jiong 15-5 / 15-7 ismail SAMAN (65*) 0
Round 2 (44*) Chen PANG 15-18 / 15-4 / 15-3 Martin LUNDGAARD HANSEN (23*) 0
Round 2 (18*) HU Zhilan 15-7 / 15-10 Ewe Hock ONG (25*) 0
Round 2 (9*) PERMADI Fung 15-4 / 15-1 Vladislav TIKHOMIROV (63*) 0
Round 2 (16*) Peter RASMUSSEN 15-5 / 15-8 Ah Heng LO (51*) 0
Round 2 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-4 XIAO Hui - 0
Round 2 (3*) Ardy B WIRANATA W.O. CHANG Jeng-Shyuang (62*) 0
Round 3 (7*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-0 AHN Jae Chang (15*) 0
Round 3 (24*) SUN Jun 15-5 / 15-9 Rashid SIDEK (13*) 0
Round 3 (4*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 13-15 / 15-7 CHEN Gang (34*) 0
Round 3 - YU Lizhi 11-15 / 15-13 / 15-6 Jens OLSSON (21*) 0
Round 3 (12*) DONG Jiong 18-13 / 9-15 / 15-9 Indra WIJAYA (36*) 0
Round 3 (3*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-3 Chen PANG (44*) 0
Round 3 (9*) PERMADI Fung 15-1 / 15-8 HU Zhilan (18*) 0
Round 3 (16*) Peter RASMUSSEN 15-6 / 5-15 / 15-12 Allan BUDI KUSUMA (2*) 0
Quarter-final (7*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-8 SUN Jun (24*) 0
Quarter-final (4*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-9 YU Lizhi - 0
Quarter-final (12*) DONG Jiong 15-8 / 15-11 Ardy B WIRANATA (3*) 0
Quarter-final (16*) Peter RASMUSSEN 15-10 / 10-15 / 15-10 PERMADI Fung (9*) 0
Semi-final (4*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-12 Joko SUPRIANTO (7*) 0
Semi-final (12*) DONG Jiong 15-8 / 15-12 Peter RASMUSSEN (16*) 0
Final (12*) DONG Jiong 15-8 / 15-9 Poul-Erik HOYER (4*) 0
WD (qual)
Round 1 - TANG Jieyun / YE Ruifei 15-9 / 15-3 CHAN Hui Fung / ZHOU Xin - 0
Round 1 - GONG Ruina / PI Hongyan 15-11 / 8-15 / 15-5 CAI Jian / Zhen LIU - 0
Round 1 - CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-12 / 5-15 / 15-11 LI Mingchuan / ZHOU Mi - 0
Round 1 - LIN Ying / QIN Sui 17-14 / 15-3 GAO Ling / Rita Yuan GAO - 0
Round 1 (46*) GAO Qian / ZHANG Jin 15-0 / 15-10 LIU Lufang / Jian SUN (180*) 0
Round 1 - SHAO Yufeng / WU Huimin 15-9 / 15-3 Karen NEUMANN / Nicol PITRO - 0
Round 1 (250*) FAN Linhua / LIU Zhong 15-5 / 14-17 / 15-7 LU Ying / Chunyue TANG - 0
Round 1 - GU Qiong / YU Hua 11-15 / 17-15 / 15-11 GUO (A) Jing / KANG Yu Ting - 0
Round 1 (191*) LIU Guimei / Li (F) XU 5-15 / 17-14 / 15-10 CHENG Jiao / PENG Jie - 0
Round 2 - TANG Jieyun / YE Ruifei 15-12 / 15-1 Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE (54*) 0
Round 2 - GONG Ruina / PI Hongyan 15-0 / 15-0 LIU Lu / YAO Jie (197*) 0
Round 2 - CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-9 / 13-15 / 15-11 CHEN Ping (F) / Huaiwen XU - 0
Round 2 - HUANG Nanyan / LI Qing 15-4 / 10-15 / 15-4 LIN Ying / QIN Sui - 0
Round 2 (46*) GAO Qian / ZHANG Jin 15-8 / 15-10 SHAO Yufeng / WU Huimin - 0
Round 2 - GU Qiong / YU Hua 15-10 / 15-10 LIN Lan / ZHOU Yu - 0
Round 2 - LI Hui / LIAO Shaowen 15-2 / 15-9 LIU Guimei / Li (F) XU (191*) 0
WD
Round 1 (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-5 / 15-1 CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen (36*) 0
Round 1 (56*) QIAN Hong / WANG Li 15-9 / 15-1 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (17*) 0
Round 1 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-7 Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER (27*) 0
Round 1 (26*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-3 SUN Man / WANG Xiaoyuan - 0
Round 1 (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-11 / 4-15 / 15-10 FINARSIH / Indarti ISSOLINA (99*) 0
Round 1 (12*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 18-17 / 15-7 Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (14*) 0
Round 1 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-5 / 15-4 Anne SONDERGAARD / Lotte THOMSEN (40*) 0
Round 1 (21*) CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-0 / 15-7 Gina GOMEZ / Meiling OKUNO (314*) 0
Round 1 (39*) CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-2 / 15-6 LI Hui / LIAO Shaowen - 0
Round 1 (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-1 / 15-1 Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR (47*) 0
Round 1 - CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-11 / 15-11 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (20*) 0
Round 1 (9*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-12 TANG Jieyun / YE Ruifei - 0
Round 1 (25*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-11 / 0-15 / 15-6 LI Jing / YU Qiao (276*) 0
Round 1 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 6-15 / 15-8 / 17-14 GAO Qian / ZHANG Jin (46*) 0
Round 1 (11*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 18-17 / 15-7 Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA (15*) 0
Round 1 (1*) GE Fei / GU Jun 17-16 / 15-4 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (10*) 0
Round 2 (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-9 / 15-0 QIAN Hong / WANG Li (56*) 0
Round 2 (4*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 18-13 / 15-1 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (26*) 0
Round 2 (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-6 / 15-2 Maria BENGTSSON / Margit BORG (12*) 0
Round 2 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-2 / 15-11 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (21*) 0
Round 2 (39*) CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-8 / 15-6 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (8*) 0
Round 2 (9*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 10-15 / 15-9 / 15-12 CHEN Lin / JIANG Xuelian - 0
Round 2 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-5 / 15-13 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (25*) 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 15-9 / 15-5 Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (11*) 0
Quarter-final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-8 / 15-5 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (4*) 0
Quarter-final (6*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-11 / 15-0 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (3*) 0
Quarter-final (39*) CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-13 / 15-13 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (9*) 0
Quarter-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-6 / 15-8 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (5*) 0
Semi-final (2*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-18 / 15-9 / 15-7 QIN Yiyuan / He Tian TANG (6*) 0
Semi-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-10 / 15-10 CHEN Ying / PENG Xin Yong (39*) 0
Final (1*) GE Fei / GU Jun 15-12 / 10-15 / 15-3 GIL Young Ah / JANG Hye Ock (2*) 0
WS (qual)
Round 1 - LIAO Shaowen 11-3 / 11-5 ZHU Yunyi - 0
Round 1 - GAO Ling 11-4 / 11-2 GUO (A) Jing (272*) 0
Round 1 - Chunyue TANG 11-9 / 11-7 CHEN Lin - 0
Round 1 (397*) SHAO Yufeng 11-8 / 11-4 GONG Ruina - 0
Round 1 (388*) LIN Lan 11-5 / 11-0 LI Qing - 0
Round 1 - Rita Yuan GAO 11-9 / 11-7 HUANG Nanyan (401*) 0
Round 1 - LI Hui 11-1 / 11-2 ZHOU Niannian - 0
Round 1 - ZHAN Xubin 11-5 / 11-1 JIANG Xuelian - 0
Round 1 - HONG Xueying 11-6 / 7-11 / 11-5 KANG Yu Ting - 0
Round 1 (392*) CAI Jian 11-6 / 11-3 ZHOU Mi - 0
Round 1 (406*) Zhen LIU 11-8 / 11-5 LI Jing - 0
WS
Round 1 (4*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-2 LI Hui - 0
Round 1 (9*) Marr JIHYUN 11-0 / 11-0 Beate DEJACO (119*) 0
Round 1 (39*) DAI Yun 11-5 / 7-11 / 11-6 Kelly MORGAN (51*) 0
Round 1 (273*) Jian SUN 11-3 / 11-4 CHAN Hui Fung (359*) 0
Round 1 (10*) WANG Chen 12-9 / 3-11 / 11-6 Takako IDA (18*) 0
Round 1 (528*) PARK Soo Yun 11-4 / 4-11 / 11-3 Li (F) XU (78*) 0
Round 1 (28*) Anne SONDERGAARD 12-11 / 12-11 LIU Zhong (189*) 0
Round 1 (1*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-2 Chia-Chi HUANG (37*) 0
Round 1 (54*) ZENG Yaqiong 11-3 / 11-1 Gina GOMEZ (451*) 0
Round 1 (385*) LIU Lufang 11-9 / 11-4 Heike SCHOENHARTING (108*) 0
Round 1 (392*) CAI Jian 7-11 / 11-2 / 11-1 Lotte THOMSEN (22*) 0
Round 1 (8*) HAN Jingna 11-3 / 11-3 WU Huimin - 0
Round 1 (25*) Yasuko MIZUI 7-11 / 11-4 / 12-10 FAN Linhua (145*) 0
Round 1 (19*) Christine GANDRUP 10-12 / 11-7 / 12-10 ZHAN Xubin - 0
Round 1 (255*) YE Ruifei 6-11 / 11-7 / 11-0 Irina YAKUSHEVA (29*) 0
Round 1 (12*) ZHANG Ning 11-7 / 7-11 / 12-9 Johanna Lee Joo Hyun (11*) 0
Round 1 (20*) Margit BORG 11-4 / 11-1 Masako SAKAMOTO (44*) 0
Round 1 (406*) Zhen LIU 11-6 / 11-5 Nicole GRETHER (75*) 0
Round 1 (5*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-3 Monique HOOGLAND (27*) 0
Round 1 (17*) YAO Yan 11-6 / 11-3 SHAO Yufeng (397*) 0
Round 1 (15*) Elena RYBKHINA 11-8 / 11-2 Hisako MIZUI (14*) 0
Round 1 (26*) Zarinah ABDULLAH 11-1 / 11-4 LIU Guimei (391*) 0
Round 1 - YU Ying 11-1 / 11-3 PULLELA Lakshmi (275*) 0
Round 1 (121*) YAO Jie 11-3 / 11-0 Maria Luisa MUR (137*) 0
Round 1 (7*) RA Kyung Min 12-11 / 11-6 TANG Jieyun (92*) 0
Round 1 (42*) CHAN Ya-Lin 11-6 / 11-7 Yoshiko OHTA (30*) 0
Round 1 (31*) Catrine BENGTSSON 11-0 / 11-1 Meiling OKUNO (259*) 0
Round 1 (36*) Cindana HARTONO KUSUMA 5-11 / 12-9 / 11-5 GAO Ling - 0
Round 1 (3*) YE Zhaoying 11-7 / 11-6 Huaiwen XU - 0
Round 1 (33*) JENG Shwu-Jen W.O. Dobrinka SMILIANOVA (197*) 0
Round 1 (114*) Monica MEMOLI W.O. CHEN Mei-Cun (128*) 0
Round 1 - JIN Beilei W.O. Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Round 2 (4*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-3 Marr JIHYUN (9*) 0
Round 2 (39*) DAI Yun 11-7 / 11-4 Jian SUN (273*) 0
Round 2 (10*) WANG Chen 11-7 / 12-10 PARK Soo Yun (528*) 0
Round 2 (28*) Anne SONDERGAARD 11-7 / 11-8 JENG Shwu-Jen (33*) 0
Round 2 (1*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-5 ZENG Yaqiong (54*) 0
Round 2 (392*) CAI Jian 11-5 / 11-4 LIU Lufang (385*) 0
Round 2 (8*) HAN Jingna 11-7 / 11-0 Yasuko MIZUI (25*) 0
Round 2 (255*) YE Ruifei 2-11 / 11-1 / 11-6 Christine GANDRUP (19*) 0
Round 2 (12*) ZHANG Ning 11-1 / 11-0 Margit BORG (20*) 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-5 / 11-5 Zhen LIU (406*) 0
Round 2 (17*) YAO Yan 11-1 / 11-1 Monica MEMOLI (114*) 0
Round 2 (15*) Elena RYBKHINA 11-6 / 11-3 JIN Beilei - 0
Round 2 (26*) Zarinah ABDULLAH 12-10 / 11-2 YU Ying - 0
Round 2 (7*) RA Kyung Min 7-11 / 11-9 / 11-9 YAO Jie (121*) 0
Round 2 (31*) Catrine BENGTSSON 11-4 / 11-7 CHAN Ya-Lin (42*) 0
Round 2 (3*) YE Zhaoying 11-5 / 7-11 / 11-7 Cindana HARTONO KUSUMA (36*) 0
Round 3 (4*) Susi SUSANTI 5-11 / 11-8 / 11-6 DAI Yun (39*) 0
Round 3 (10*) WANG Chen 11-7 / 11-7 Anne SONDERGAARD (28*) 0
Round 3 (1*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-0 CAI Jian (392*) 0
Round 3 (8*) HAN Jingna 11-2 / 10-12 / 11-5 YE Ruifei (255*) 0
Round 3 (12*) ZHANG Ning 11-5 / 11-3 Camilla MARTIN (5*) 0
Round 3 (17*) YAO Yan 11-2 / 9-11 / 11-3 Elena RYBKHINA (15*) 0
Round 3 (7*) RA Kyung Min 11-2 / 11-4 Zarinah ABDULLAH (26*) 0
Round 3 (3*) YE Zhaoying 11-1 / 12-10 Catrine BENGTSSON (31*) 0
Quarter-final (4*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-7 WANG Chen (10*) 0
Quarter-final (1*) BANG Soo Hyun 11-7 / 11-1 HAN Jingna (8*) 0
Quarter-final (17*) YAO Yan 11-6 / 11-1 ZHANG Ning (12*) 0
Quarter-final (3*) YE Zhaoying 11-1 / 12-10 RA Kyung Min (7*) 0
Semi-final (1*) BANG Soo Hyun 2-11 / 12-10 / 11-8 Susi SUSANTI (4*) 0
Semi-final (3*) YE Zhaoying 11-6 / 12-9 YAO Yan (17*) 0
Final (3*) YE Zhaoying 11-5 / 11-0 BANG Soo Hyun (1*) 0
XD
Round 1 - CHEN Huang / TANG Jieyun 15-7 / 15-10 CHENG Rui / GAO Ling - 0
Round 1 - LUO Xilin / CHEN Ping (F) 15-10 / 15-11 CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen (46*) 0
Round 1 - Qi (M) YU / LIU Lu 15-9 / 15-7 Rehan KHAN / Sandra BEISSEL - 0
Round 1 (14*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 18-13 / 15-5 LUO Yigang / Huaiwen XU - 0
Round 1 (29*) LIANG Qing / Yun PENG 15-13 / 15-5 Marc HANNES / Nicol PITRO - 0
Round 1 (42*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-6 / 15-8 WANG Jian / Jian SUN - 0
Round 1 (17*) HE Tim / CHAN Oi Ni 15-1 / 15-5 CHEN Hong / KANG Yu Ting - 0
Round 1 (12*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-7 / 15-6 Norio IMAI / Masako SAKAMOTO (24*) 0
Round 1 - CHEN Wei / LIU Guimei 15-5 / 13-15 / 15-10 FENG Xingqiao / Rita Yuan GAO - 0
Round 1 - GU Qiong / LU Ming 15-18 / 15-9 / 15-4 WANG Qiang / CAI Jian - 0
Round 1 - QUE Ning / LIU Zhong 15-10 / 18-16 Wei (1) ZHANG / Li (F) XU - 0
Round 1 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-9 / 15-8 YU Yang (M) / YU Qiao - 0
Round 1 - KONG Ning / LI Jing 15-6 / 15-7 Gianmarco LA ROSA / Monica MEMOLI (63*) 0
Round 1 - YANG Ming / WANG Li 15-12 / 15-10 Bjoern SIEGEMUND / Karen NEUMANN - 0
Round 1 - XIAO Hui / LIU Lufang 15-9 / 15-6 Vladislav TIKHOMIROV / Irina YAKUSHEVA - 0
Round 1 - ZHENG Zhou / ZHOU Yu 15-11 / 15-7 ZHU Feng / WU Huimin - 0
Round 1 (52*) Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT 15-4 / 15-9 ZHANG Jun / LU Ying - 0
Round 1 (47*) LIU Jianjun / SUN Man 15-8 / 15-9 XU Xiaowan / YU Hua - 0
Round 1 (15*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-8 / 15-6 YANG Bing / CHEN Lin - 0
Round 1 (189*) LIU Yong / QIAN Hong 15-1 / 15-7 Christian HINTEREGGER / Beate DEJACO (760*) 0
Round 1 - DENG Xiaojian / LIN Ying 15-13 / 15-13 CHEN Yang / JIANG Xuelian - 0
Round 1 (28*) Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 15-8 / 15-6 GAO Jian / FAN Linhua - 0
Round 1 (9*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-13 / 15-6 WANG Yan / ZHU Yunyi - 0
Round 1 (48*) Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO 15-5 / 15-9 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (56*) 0
Round 1 (21*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-5 Marek BUJAK / Kerstin UBBEN - 0
Round 1 (20*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-3 / 15-7 XIAO Ke / JIN Beilei - 0
Round 1 (75*) PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-3 / 15-4 YU Yong / ZHOU Mi - 0
Round 1 (19*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-5 / 15-6 JI Xinpeng / ZHAN Xubin - 0
Round 1 (3*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah W.O. Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (10*) 0
Round 1 (66*) Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR W.O. Ivan SOTIROV / Dobrinka SMILIANOVA (142*) 0
Round 1 (286*) LIANG Yongping / YE Ruifei W.O. Nick PONTING / Joanne GOODE (5*) 0
Round 1 (4*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO W.O. CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man (36*) 0
Round 2 (3*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-9 / 15-1 CHEN Huang / TANG Jieyun - 0
Round 2 - Qi (M) YU / LIU Lu 15-10 / 15-3 LUO Xilin / CHEN Ping (F) - 0
Round 2 (29*) LIANG Qing / Yun PENG 18-15 / 15-13 / 11-15 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (14*) 0
Round 2 (42*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-7 / 15-9 HE Tim / CHAN Oi Ni (17*) 0
Round 2 (12*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-8 / 15-4 CHEN Wei / LIU Guimei - 0
Round 2 - QUE Ning / LIU Zhong 15-5 / 15-5 GU Qiong / LU Ming - 0
Round 2 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-3 / 15-5 KONG Ning / LI Jing - 0
Round 2 - XIAO Hui / LIU Lufang 17-14 / 17-14 YANG Ming / WANG Li - 0
Round 2 (52*) Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT 15-7 / 11-15 / 15-10 ZHENG Zhou / ZHOU Yu - 0
Round 2 (47*) LIU Jianjun / SUN Man 18-17 / 15-9 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (15*) 0
Round 2 (189*) LIU Yong / QIAN Hong 15-6 / 15-5 DENG Xiaojian / LIN Ying - 0
Round 2 (9*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-10 / 15-12 Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD (28*) 0
Round 2 (21*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-4 Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO (48*) 0
Round 2 (286*) LIANG Yongping / YE Ruifei 15-4 / 15-5 Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR (66*) 0
Round 2 (75*) PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-6 / 15-6 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (20*) 0
Round 2 (19*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-18 / 18-14 / 15-4 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (4*) 0
Round 3 (3*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-2 / 15-2 Qi (M) YU / LIU Lu - 0
Round 3 (42*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-3 / 15-8 LIANG Qing / Yun PENG (29*) 0
Round 3 (12*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 15-4 / 15-6 QUE Ning / LIU Zhong - 0
Round 3 (6*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-2 / 15-7 XIAO Hui / LIU Lufang - 0
Round 3 (47*) LIU Jianjun / SUN Man 15-10 / 7-15 / 18-14 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (52*) 0
Round 3 (9*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-7 / 15-3 LIU Yong / QIAN Hong (189*) 0
Round 3 (21*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-10 LIANG Yongping / YE Ruifei (286*) 0
Round 3 (75*) PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-9 / 15-12 Xin JIANG / ZHANG Jin (19*) 0
Quarter-final (42*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 18-15 / 18-13 KIM Dong Moon / GIL Young Ah (3*) 0
Quarter-final (12*) TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan 18-14 / 15-10 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (6*) 0
Quarter-final (47*) LIU Jianjun / SUN Man 18-15 / 15-2 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (9*) 0
Quarter-final (75*) PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 15-6 / 15-9 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (21*) 0
Semi-final (42*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-12 / 15-10 TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan (12*) 0
Semi-final (75*) PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung 5-15 / 15-7 / 15-9 LIU Jianjun / SUN Man (47*) 0
Final (42*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-11 / 4-15 / 15-10 PARK Joo Bong / SHIM Eun Jung (75*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 45 98 8 17.8% 2236 49.69 00:00:00 0 0 0.0%
MS 60 134 14 23.3% 3086 51.43 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 68 6 19.4% 1545 49.84 00:00:00 0 0 0.0%
WS 60 136 16 26.7% 2178 36.3 00:00:00 0 0 0.0%
XD 59 126 8 13.6% 2929 49.64 00:00:00 0 0 0.0%
Total 255 562 52 20.4% 11974 46.96 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Scotland 1 0 100.0%
Korea 28 14 66.7%
Indonesia 20 10 66.7%
Singapore 8 4 66.7%
Denmark 34 18 65.4%
England 9 5 64.3%
Australia 4 3 57.1%
Malaysia 14 11 56.0%
Sweden 11 9 55.0%
China 152 139 52.2%
India 4 4 50.0%
Canada 2 2 50.0%
Netherlands 3 4 42.9%
Hong Kong 9 13 40.9%
Russia 5 8 38.5%
U.S.A. 3 5 37.5%
Chinese Taipei 10 22 31.2%
Japan 6 17 26.1%
Germany 5 22 18.5%
Finland 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Thailand 0 2 0.0%
Wales 0 2 0.0%
Italy 0 12 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12