Indonesia Open  

Tournament Name: Sanyo Indonesia Open 2002
Tournament Dates: 28/08/2002-01/09/2002
Location: INA, Surabaya
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Dong Soo / YOO Yong Sung Eng HIAN / Flandy LIMPELE
MS Taufik HIDAYAT CHEN Hong
WD GAO Ling / HUANG Sui Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM
WS GONG Ruina ZHANG Ning
XD Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR Nova WIDIANTO / Vita MARISSA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Estrada ERIK / DP SANDY 15-12 / 17-14 Prananta BAYU / . SOFYAN - 0
Round 1 - (M) SUBAGJA / Gito SUGIARTO 15-5 / 17-14 Achmad RIVAI / Tommy SUGIARTO - 0
Round 1 - (WJ) SUHERLAN / Ukikasah Yoga 12-15 / 17-16 / 15-9 Satya Adi NUGROHO / Dimas Lesmana RAYMOND - 0
Round 1 - PUTRA Alroy Tanama / (DJ) RIZAL 15-4 / 15-11 Putra ADITYA / I Made AGUNG - 0
Round 1 - Nur CAHYAO / Tri CAHYO 17-14 / 15-11 . FEBRIYANTO / Yudi KURNIA - 0
Round 1 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Restu Basuki PRASETYO 15-1 / 15-5 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / NG Wei - 0
Round 1 - Mega Berlian ADHITYA / Rendra WIJAYA 15-13 / 15-12 I Made CITRA / Indra Viki OKVANA - 0
Round 2 - Aji BASUKI / Devin Lahardi FITRIAWAN 15-0 / 15-4 Estrada ERIK / DP SANDY - 0
Round 2 (877*) Reony MAINAKY / Marleve MAINAKY 15-9 / 15-5 (M) SUBAGJA / Gito SUGIARTO - 0
Round 2 - (WJ) SUHERLAN / Ukikasah Yoga 15-13 / 11-15 / 15-11 Billy GUNWAN / Adrian KUSNANTO - 0
Round 2 - PUTRA Alroy Tanama / (DJ) RIZAL 15-8 / 15-9 Muhammad NADIP / Andrew PRIBADI - 0
Round 2 - Nur CAHYAO / Tri CAHYO 14-17 / 15-1 / 15-10 Johan ERWIN / Allen SUTEJA - 0
Round 2 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Restu Basuki PRASETYO 15-2 / 15-6 Mega Berlian ADHITYA / Rendra WIJAYA - 0
MD
Round 1 (94*) Jochen CASSEL / Joachim TESCHE 17-15 / 7-15 / 15-6 Alvent Yulianto CHANDRA / . ENROE - 0
Round 1 (36*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-10 / 15-10 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (15*) 0
Round 1 (144*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-8 / 15-10 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (38*) 0
Round 1 (64*) Jesper CHRISTENSEN / Thomas LAYBOURN 15-11 / 15-5 PUTRA Alroy Tanama / (DJ) RIZAL - 0
Round 1 (4*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-2 / 15-1 Sebastian SCHOETTLER / Roman SPITKO - 0
Round 1 (264*) Bambang SUPRIANTO / Nova WIDIANTO 15-6 / 5-15 / 15-9 Reony MAINAKY / Marleve MAINAKY (877*) 0
Round 1 - Anthony CLARK / Bjoern SIEGEMUND 13-15 / 15-9 / 15-5 Wahyu (Pelita) AGUNG / Endra Mulyana MULYAJAYA (289*) 0
Round 1 - Hosemari FUJIMOTO / Sho SASAKI 15-13 / 15-3 NJOTO Albertus Susanto / WONG Tsz Yin (145*) 0
Round 1 (195*) Graham HURRELL / Ian SULLIVAN 15-2 / 15-7 Arnd VETTERS / Franklin WAHAB (47*) 0
Round 1 (72*) TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin 15-13 / 12-15 / 17-16 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (86*) 0
Round 1 (3*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-9 / 15-9 Aji BASUKI / Devin Lahardi FITRIAWAN - 0
Round 1 (80*) Sudket PRAPAKAMOL / Khunakorn SUDHISODHI 17-15 / 15-13 Kristof HOPP / Thomas TESCHE (11*) 0
Round 1 - . ASJIKING / Setia Atmaja PRIBADI 10-15 / 15-13 / 15-6 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (32*) 0
Round 1 (168*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 15-9 / 15-13 Nur CAHYAO / Tri CAHYO - 0
Round 1 (946*) LIU Kwok Wa / YAU Tsz Yuk 7-15 / 15-13 / 15-12 GAN Jeremy / Kean Kok NG (14*) 0
Round 2 (10*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-10 / 15-10 Stephen FOSTER / Paul TRUEMAN (129*) 0
Round 2 (36*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-7 / 15-10 Jochen CASSEL / Joachim TESCHE (94*) 0
Round 2 (112*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 15-4 / 15-3 Ruben Gordown KHOSADALINA / Restu Basuki PRASETYO - 0
Round 2 (144*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 15-6 / 6-15 / 15-7 Jesper CHRISTENSEN / Thomas LAYBOURN (64*) 0
Round 2 (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-4 / 9-15 / 15-13 Chieng Hun HONG / Woon Fui LIN (950*) 0
Round 2 (4*) CHEN Qiqiu / LIU Yong 15-8 / 15-8 Bambang SUPRIANTO / Nova WIDIANTO (264*) 0
Round 2 (9*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-11 / 15-6 Michael LAMP / Michael SOGAARD (22*) 0
Round 2 - Anthony CLARK / Bjoern SIEGEMUND 15-5 / 15-7 Hosemari FUJIMOTO / Sho SASAKI - 0
Round 2 (195*) Graham HURRELL / Ian SULLIVAN 15-5 / 15-9 Hendra Aprida GUNAWAN / Imam SODIKIN IRAWAN (296*) 0
Round 2 (7*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-5 / 15-1 (WJ) SUHERLAN / Ukikasah Yoga - 0
Round 2 (3*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-3 / 15-6 TSAI Chia Hsin / TSENG Chung Lin (72*) 0
Round 2 (16*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 15-6 / 15-3 Markis KIDO / Rian SUKMAWAN (230*) 0
Round 2 (80*) Sudket PRAPAKAMOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-4 / 15-10 . ASJIKING / Setia Atmaja PRIBADI - 0
Round 2 (24*) Jesper LARSEN / Jim LAUGESEN 15-7 / 15-10 Joko RIYADI / Hendra SETIAWAN (157*) 0
Round 2 (168*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 7-15 / 15-7 / 15-10 LIU Kwok Wa / YAU Tsz Yuk (946*) 0
Round 2 (28*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-2 / 15-10 HA Tae Kwon / KIM Dong Moon (1*) 0
Round 3 (10*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 15-5 / 15-10 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (36*) 0
Round 3 (112*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 15-7 / 15-3 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (144*) 0
Round 3 (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-5 / 15-8 CHEN Qiqiu / LIU Yong (4*) 0
Round 3 (9*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 17-14 / 15-0 Anthony CLARK / Bjoern SIEGEMUND - 0
Round 3 (7*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-10 / 15-8 Graham HURRELL / Ian SULLIVAN (195*) 0
Round 3 (3*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-12 / 15-6 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (16*) 0
Round 3 (24*) Jesper LARSEN / Jim LAUGESEN 15-4 / 15-10 Sudket PRAPAKAMOL / Khunakorn SUDHISODHI (80*) 0
Round 3 (28*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-5 / 10-15 / 15-5 Davis EFRAIM / Karel MAINAKY (168*) 0
Quarter-final (112*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 9-15 / 15-13 / 15-3 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (10*) 0
Quarter-final (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-10 / 15-5 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (9*) 0
Quarter-final (3*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 15-5 / 15-8 ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG (7*) 0
Quarter-final (28*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 10-15 / 15-11 / 15-9 Jesper LARSEN / Jim LAUGESEN (24*) 0
Semi-final (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-4 / 15-8 Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO (112*) 0
Semi-final (3*) Eng HIAN / Flandy LIMPELE 9-15 / 15-5 / 15-1 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (28*) 0
Final (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-10 / 15-11 Eng HIAN / Flandy LIMPELE (3*) 0
MS (qual)
Round 1 (355*) Hosemari FUJIMOTO 15-9 / 15-5 Koshinki SAGA - 0
Round 1 (482*) Leonard DE PAUW HOLVY 15-5 / 15-5 Siswanto TEGUH - 0
Round 1 - Simon SANTOSO 15-0 / 15-3 Nur CAHYAO - 0
Round 1 (237*) QIU Bohui 15-10 / 15-8 Agustinus Ekop SARTONO - 0
Round 1 - Suprobo BAGUS 15-12 / 15-8 Sebastian SCHOETTLER (514*) 0
Round 1 (1162*) Sidoro ADITYA 15-7 / 15-3 Yohannes HOGIANTO - 0
Round 1 - Achmad RIVAI 15-9 / 13-15 / 15-4 Andreas ADITYAWARMAN - 0
Round 1 - Muhammad NADIP 15-6 / 15-10 Johan ERWIN - 0
Round 1 - Cholis NURDIANTO 15-6 / 12-15 / 15-3 Adnan FAUZI - 0
Round 1 - Andi WIRYA 15-4 / 15-6 Hartono ANDI - 0
Round 1 - Markus Wijanu Dwi CHRISTANTO 15-13 / 8-15 / 17-16 S SIGIT - 0
Round 1 (705*) Jeffer ROSOBIN 15-2 / 15-3 Agus SETIAWAN - 0
Round 1 - Agung IRAWAN 15-0 / 15-4 Tommy SUGIARTO - 0
Round 1 - Stenny KUSUMA 15-5 / 15-1 . SOFYAN - 0
Round 1 - Endra KURNIAWAN 15-5 / 15-9 Wahyudi NANANG - 0
Round 1 (201*) Taufiq Hidayat AKBAR 15-7 / 15-3 Tim DETTMANN (224*) 0
Round 2 (482*) Leonard DE PAUW HOLVY 15-13 / 15-10 Hosemari FUJIMOTO (355*) 0
Round 2 (237*) QIU Bohui 15-13 / 15-7 Simon SANTOSO - 0
Round 2 (1162*) Sidoro ADITYA 15-4 / 15-0 Suprobo BAGUS - 0
Round 2 - Muhammad NADIP 15-6 / 15-3 Achmad RIVAI - 0
Round 2 - Andi WIRYA 15-8 / 2-15 / 15-4 Cholis NURDIANTO - 0
Round 2 (705*) Jeffer ROSOBIN 15-4 / 15-8 Markus Wijanu Dwi CHRISTANTO - 0
Round 2 - Agung IRAWAN 15-9 / 15-3 Stenny KUSUMA - 0
Round 2 (201*) Taufiq Hidayat AKBAR 15-11 / 15-12 Endra KURNIAWAN - 0
MS
Round 1 (31*) Ramesh NATHAN 15-1 / 11-15 / 15-6 XIA Xuanze (3*) 0
Round 1 (23*) NG Wei 15-2 / 15-3 Arnd VETTERS (111*) 0
Round 1 (12*) Boonsak PONSANA 15-8 / 12-15 / 15-6 Kasper OEDUM (47*) 0
Round 1 (102*) Wiempie MAHARDI 15-9 / 15-9 Shoji SATO (73*) 0
Round 1 (9*) Ewe Hock ONG 15-7 / 15-5 Sho SASAKI (106*) 0
Round 1 (22*) Richard VAUGHAN 15-6 / 8-15 / 15-5 Beng Hong KUAN (89*) 0
Round 1 (61*) Rony AGUSTINUS 15-6 / 15-1 QIU Bohui (237*) 0
Round 1 (17*) Kenneth JONASSEN 15-12 / 15-7 PERMADI Fung (105*) 0
Round 1 (159*) Yudianto YONG 16-17 / 15-2 / 15-3 Leonard DE PAUW HOLVY (482*) 0
Round 1 (76*) Ardinasyah PUTRA 15-8 / 7-15 / 15-12 Bjoern JOPPIEN (16*) 0
Round 1 (20*) Sairul Amar AYOB 12-15 / 15-5 / 15-12 WU Yunyong (18*) 0
Round 1 (72*) Taufik HIDAYAT 15-10 / 15-8 Andi WIRYA - 0
Round 1 (101*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-0 / 15-1 Jonathan TARYOTO (246*) 0
Round 1 (7*) CHEN Yu 8-15 / 15-5 / 15-7 ismail SAMAN (35*) 0
Round 1 (92*) Daniel ERIKSSON 17-15 / 15-0 Yousuke NAKANISHI (118*) 0
Round 1 (34*) LEE Chong Wei 17-14 / 15-6 Keita MASUDA (48*) 0
Round 1 (42*) Marleve MAINAKY 15-8 / 15-9 Kasper FANGEL (28*) 0
Round 1 (49*) Jens ROCH 15-8 / 15-11 Bobby MILROY (45*) 0
Round 1 (201*) Taufiq Hidayat AKBAR 15-11 / 15-13 Tsuen Seng LEE (25*) 0
Round 1 - Muhammad NADIP 15-7 / 15-1 Franklin WAHAB (239*) 0
Round 1 (13*) HARIYANTO Agus 15-4 / 5-15 / 15-1 JANG Young Soo (172*) 0
Round 1 (53*) Rasmus WENGBERG 15-8 / 15-11 KHRISHNAN Yogendran (36*) 0
Round 1 (1*) BAO Chunlai 15-9 / 15-7 . HENDRAWAN (113*) 0
Round 1 (6*) CHEN Hong 15-10 / 15-8 Hidetaka YAMADA (125*) 0
Round 1 (58*) Hock Kin YONG 9-15 / 15-8 / 15-9 Anders BOESEN (19*) 0
Round 1 (27*) Budi SANTOSO 15-7 / 15-3 Agung IRAWAN - 0
Round 1 (5*) SHON Seung Mo 15-9 / 15-4 Sidoro ADITYA (1162*) 0
Round 1 (54*) Sony Dwi KUNCORO 15-7 / 15-8 Roman SPITKO (78*) 0
Round 1 (10*) James CHUA 15-4 / 15-5 Khan bob MALAYTHONG (109*) 0
Round 1 (104*) Kay Bin YEOH 15-2 / 15-7 Jeffer ROSOBIN (705*) 0
Round 1 (32*) . IRWANSYAH 15-9 / 15-9 LIN Dan (2*) 0
Round 2 (23*) NG Wei 15-13 / 15-4 Ramesh NATHAN (31*) 0
Round 2 (12*) Boonsak PONSANA 15-2 / 15-12 Wiempie MAHARDI (102*) 0
Round 2 (9*) Ewe Hock ONG 15-13 / 15-9 PARK Tae Sang (55*) 0
Round 2 (61*) Rony AGUSTINUS 15-7 / 15-9 Richard VAUGHAN (22*) 0
Round 2 (17*) Kenneth JONASSEN 15-5 / 15-0 Yudianto YONG (159*) 0
Round 2 (20*) Sairul Amar AYOB 17-14 / 15-2 Ardinasyah PUTRA (76*) 0
Round 2 (72*) Taufik HIDAYAT 17-15 / 15-9 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (101*) 0
Round 2 (7*) CHEN Yu 15-3 / 15-7 Daniel ERIKSSON (92*) 0
Round 2 (42*) Marleve MAINAKY 8-15 / 15-13 / 15-10 LEE Chong Wei (34*) 0
Round 2 (201*) Taufiq Hidayat AKBAR 7-15 / 15-12 / 15-9 Jens ROCH (49*) 0
Round 2 (13*) HARIYANTO Agus 15-2 / 15-0 Muhammad NADIP - 0
Round 2 (1*) BAO Chunlai 15-9 / 15-9 Rasmus WENGBERG (53*) 0
Round 2 (6*) CHEN Hong 2-15 / 15-11 / 15-8 Hock Kin YONG (58*) 0
Round 2 (27*) Budi SANTOSO 15-12 / 15-13 SHON Seung Mo (5*) 0
Round 2 (54*) Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 5-15 / 17-15 James CHUA (10*) 0
Round 2 (104*) Kay Bin YEOH 8-15 / 15-7 / 15-3 . IRWANSYAH (32*) 0
Round 3 (12*) Boonsak PONSANA 15-5 / 15-12 NG Wei (23*) 0
Round 3 (61*) Rony AGUSTINUS 15-14 / 15-9 Ewe Hock ONG (9*) 0
Round 3 (20*) Sairul Amar AYOB 15-6 / 11-15 / 15-7 Kenneth JONASSEN (17*) 0
Round 3 (72*) Taufik HIDAYAT 15-8 / 15-9 CHEN Yu (7*) 0
Round 3 (201*) Taufiq Hidayat AKBAR 15-2 / 15-2 Marleve MAINAKY (42*) 0
Round 3 (1*) BAO Chunlai 15-8 / 11-15 / 15-7 HARIYANTO Agus (13*) 0
Round 3 (6*) CHEN Hong 15-11 / 15-8 Budi SANTOSO (27*) 0
Round 3 (54*) Sony Dwi KUNCORO 15-11 / 4-15 / 15-7 Kay Bin YEOH (104*) 0
Quarter-final (61*) Rony AGUSTINUS 15-12 / 11-15 / 15-12 Boonsak PONSANA (12*) 0
Quarter-final (72*) Taufik HIDAYAT 12-15 / 15-13 / 15-6 Sairul Amar AYOB (20*) 0
Quarter-final (1*) BAO Chunlai 15-9 / 15-8 Taufiq Hidayat AKBAR (201*) 0
Quarter-final (6*) CHEN Hong 15-5 / 15-9 Sony Dwi KUNCORO (54*) 0
Semi-final (72*) Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-9 Rony AGUSTINUS (61*) 0
Semi-final (6*) CHEN Hong 15-10 / 15-2 BAO Chunlai (1*) 0
Final (72*) Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-12 CHEN Hong (6*) 0
WD (qual)
Round 1 - . IRENE / Marlina LINA 11-1 / 11-1 Kunthi DIAN / Citra RIZA - 0
Round 1 - (EJ) ANGELINE / Yeni DIAH 11-7 / 11-5 (WJ) ANGELINE / . HALEYNA - 0
Round 1 - Adelita FIRBAYA / Winaryanti FRIDA 11-2 / 11-4 Sulistyowati DEWI / Marliawati NINA - 0
Round 1 - Meiliana JAUHARI / Yanti PURWANTI 11-7 / 11-8 Fransiska RATNASARI / Marissa IP - 0
Round 1 - Heni BUDIMAN / Greysia POLII 2-11 / 11-7 / 11-5 Pipit Dian APSARI / Nadia IVANA - 0
Round 1 - Priyanti CAHYANING / Dwi RATNA 11-3 / 11-2 D JESSICA / Shendy Puspa IRAWATI - 0
Round 1 - Andriyani NURUL / Mona SANTOSO 11-3 / 11-4 Cipto DEWI / (F) RATIH - 0
Round 2 - Natalia Christine POLUAKAN / Rani MUNDIASTI 13-12 / 11-2 . IRENE / Marlina LINA - 0
Round 2 - (EJ) ANGELINE / Yeni DIAH 11-8 / 11-3 Adelita FIRBAYA / Winaryanti FRIDA - 0
Round 2 - Heni BUDIMAN / Greysia POLII 11-8 / 13-12 Meiliana JAUHARI / Yanti PURWANTI - 0
Round 2 - Andriyani NURUL / Mona SANTOSO 11-5 / 11-4 Priyanti CAHYANING / Dwi RATNA - 0
WD
Round 1 (8*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 13-12 / 11-5 Carina METTE / Kathrin PIOTROWSKI (304*) 0
Round 1 (28*) HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung 11-8 / 11-5 DAI Yun / ZHOU Mi (38*) 0
Round 1 (2*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 11-1 / 11-1 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (41*) 0
Round 1 (92*) Diah NOVITA / Rosie RIANI 11-8 / 11-0 Ninna ERNITA / Donna KELLOGG - 0
Round 1 (94*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-9 / 11-9 Deyana LOMBAN / Vita MARISSA (14*) 0
Round 1 - Heni BUDIMAN / Greysia POLII 0-11 / 11-1 / 11-6 Andriyani NURUL / Mona SANTOSO - 0
Round 1 (23*) Zhen LIU / Luxi XIAO 3-11 / 11-9 / 11-7 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (24*) 0
Round 1 (30*) GONG Ruina / ZHANG Ning 11-0 / 11-0 Monica PERMADI / Holly YOSIANA - 0
Round 1 (178*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 11-6 / 2-11 / 11-4 Sukma Wijaya DEVI / Liliyana NATSIR - 0
Round 1 (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 11-5 / 11-0 (EJ) ANGELINE / Yeni DIAH - 0
Round 1 (15*) Eny ERLANGGA / Jo NOVITA 9-11 / 11-1 / 11-0 HU Ting / XIE Xingfang (300*) 0
Round 1 (6*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-1 / 11-3 Natalia Christine POLUAKAN / Rani MUNDIASTI - 0
Round 1 (67*) Lita NURLITA / Endang NURSUGIANTI 11-5 / 11-4 Kaori MORI / Megumi ONIIKE (46*) 0
Round 1 (29*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 11-5 / 9-11 / 11-9 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (21*) 0
Round 1 (179*) Lotte JONATHANS / Rikke OLSEN 11-6 / 4-11 / 11-1 Sandra MARINELLO / Juliane SCHENK (187*) 0
Round 1 (3*) GAO Ling / HUANG Sui 11-1 / 11-0 Nina WECKSTROM / Anu NIEMINEN (40*) 0
Round 2 (8*) Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER 11-6 / 13-12 HWANG Yu Mi / LEE Hyo Jung (28*) 0
Round 2 (2*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 11-0 / 11-1 Diah NOVITA / Rosie RIANI (92*) 0
Round 2 (94*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-1 / 11-1 Heni BUDIMAN / Greysia POLII - 0
Round 2 (30*) GONG Ruina / ZHANG Ning 11-1 / 11-1 Zhen LIU / Luxi XIAO (23*) 0
Round 2 (1*) HUANG Nanyan / YANG Wei 13-11 / 11-4 Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI (178*) 0
Round 2 (6*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 11-9 / 11-4 Eny ERLANGGA / Jo NOVITA (15*) 0
Round 2 (29*) Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN 11-4 / 11-1 Lita NURLITA / Endang NURSUGIANTI (67*) 0
Round 2 (3*) GAO Ling / HUANG Sui 11-4 / 11-7 Lotte JONATHANS / Rikke OLSEN (179*) 0
Quarter-final (2*) WEI Yili / ZHANG Jiewen 11-3 / 11-5 Pernille HARDER / Mette SCHJOLDAGER (8*) 0
Quarter-final (94*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-6 / 4-11 / 13-10 GONG Ruina / ZHANG Ning (30*) 0
Quarter-final (6*) LEE Kyung Won / RA Kyung Min 3-11 / 11-6 / 11-4 HUANG Nanyan / YANG Wei (1*) 0
Quarter-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 11-0 / 11-4 Jane BRAMSEN / Ann-Lou JORGENSEN (29*) 0
Semi-final (94*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-3 / 11-9 WEI Yili / ZHANG Jiewen (2*) 0
Semi-final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 11-4 / 11-6 LEE Kyung Won / RA Kyung Min (6*) 0
Final (3*) GAO Ling / HUANG Sui 11-5 / 11-4 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM (94*) 0
WS (qual)
Round 1 - Dwi RATNA 11-5 / 11-5 Imronah SITI - 0
Round 2 - . VERONICA 11-3 / 11-4 Sandra MARINELLO (456*) 0
Round 2 - Adrianti FIRDASARI 11-1 / 11-2 Dwi RATNA - 0
Round 2 (710*) Fitria FIRDAUS 11-6 / 11-6 Aprillia YUSWANDARI - 0
Round 2 - Silvi ANTARINI 11-4 / 11-3 Anastasia EMAYA - 0
Round 2 - Maria Kristin YULIANTI 11-2 / 11-2 Yeni DIAH - 0
Round 2 - Fransiska RATNASARI 11-9 / 11-3 . HALEYNA - 0
Round 2 - Nining KUSTIYANINGSIH 11-1 / 11-1 . OLIVIA - 0
Round 2 - Shendy Puspa IRAWATI 11-7 / 13-12 Marissa IP - 0
Round 2 (325*) Siti MAHIROH 11-8 / 11-7 Holly YOSIANA - 0
Round 2 - Yuan Kartika PUTRI 11-8 / 11-3 Gustiani MEGAWATI - 0
Round 2 - Richa Sari PAWESTRI 11-9 / 11-5 Priyanti CAHYANING (702*) 0
Round 2 - Maria Elfira CHRISTINA 11-1 / 11-2 Resti Amalia NOVA - 0
Round 3 - Adrianti FIRDASARI 11-3 / 11-1 . VERONICA - 0
Round 3 - Silvi ANTARINI 6-11 / 11-9 / 11-2 Fitria FIRDAUS (710*) 0
Round 3 - Maria Kristin YULIANTI 11-3 / 11-0 Fransiska RATNASARI - 0
Round 3 - Nining KUSTIYANINGSIH 11-3 / 11-4 Shendy Puspa IRAWATI - 0
Round 3 (325*) Siti MAHIROH 11-9 / 11-3 Yuan Kartika PUTRI - 0
Round 3 - Richa Sari PAWESTRI 11-8 / 11-7 Maria Elfira CHRISTINA - 0
WS
Round 1 (572*) KWON Hee Sook 8-11 / 11-8 / 13-12 Anu NIEMINEN (28*) 0
Round 1 (5*) HU Ting 11-8 / 11-4 LING Wan Ting (26*) 0
Round 1 (25*) Aparna POPAT 11-3 / 11-8 Luxi XIAO (36*) 0
Round 1 (48*) Kaori MORI 8-11 / 11-9 / 11-8 Mew Choo WONG (31*) 0
Round 1 (45*) Petra REICHEL 5-11 / 11-2 / 11-7 Dian Novita SARI (224*) 0
Round 1 (22*) JUN Jae Youn 11-2 / 11-5 KOON Wai Chee (21*) 0
Round 1 (150*) Lidya DJAELAWIJAYA 13-12 / 11-8 Siti MAHIROH (325*) 0
Round 1 (8*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-2 / 11-4 Maria Kristin YULIANTI - 0
Round 1 (11*) Fan Frances LIU 13-12 / 4-11 / 11-1 Katja MICHALOWSKY (64*) 0
Round 1 (42*) Karina DE WIT 11-8 / 11-8 Miew Kheng WONG (178*) 0
Round 1 (70*) Dewi Tira ARISANDI 11-5 / 11-8 Richa Sari PAWESTRI - 0
Round 1 (2*) XIE Xingfang 11-7 / 11-1 Atu ROSALINA (83*) 0
Round 1 (94*) Chia-Chi HUANG 11-3 / 11-0 HALIM Nancy Meisysca (121*) 0
Round 1 (51*) Judith MEULENDIJKS 8-11 / 11-7 / 11-9 Nining KUSTIYANINGSIH - 0
Round 1 (88*) Mee Fen NG 11-1 / 11-3 Mesinee MANGKALAKIRI (54*) 0
Round 2 (3*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-8 Ellen ANGELINA (165*) 0
Round 2 (5*) HU Ting 11-3 / 11-5 KWON Hee Sook (572*) 0
Round 2 (9*) DAI Yun 11-3 / 11-1 Maja TVRDY (100*) 0
Round 2 (48*) Kaori MORI 11-13 / 11-8 / 11-5 Aparna POPAT (25*) 0
Round 2 (4*) ZHANG Ning 11-5 / 13-11 Silvi ANTARINI - 0
Round 2 (22*) JUN Jae Youn 11-1 / 11-1 Petra REICHEL (45*) 0
Round 2 (14*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 13-12 / 11-6 Zhen LIU (47*) 0
Round 2 (8*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-1 / 11-2 Lidya DJAELAWIJAYA (150*) 0
Round 2 (42*) Karina DE WIT 11-3 / 4-11 / 11-6 Fan Frances LIU (11*) 0
Round 2 (16*) KIM Kyeung Ran 11-4 / 11-7 Yuli MARFUAH (105*) 0
Round 2 (70*) Dewi Tira ARISANDI 11-0 / 11-2 Nina WECKSTROM (50*) 0
Round 2 (2*) XIE Xingfang 11-5 / 11-0 Chia-Chi HUANG (94*) 0
Round 2 (15*) Kanako YONEKURA 11-8 / 11-6 Juliane SCHENK (59*) 0
Round 2 (88*) Mee Fen NG 8-11 / 11-2 Judith MEULENDIJKS (51*) 0
Round 2 (1*) ZHOU Mi 11-1 / 11-1 Adrianti FIRDASARI - 0
Round 3 (3*) Camilla MARTIN 8-11 / 11-4 / 11-8 HU Ting (5*) 0
Round 3 (9*) DAI Yun 11-8 / 11-7 Kaori MORI (48*) 0
Round 3 (4*) ZHANG Ning 11-6 / 11-9 JUN Jae Youn (22*) 0
Round 3 (8*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 4-11 / 11-9 / 13-10 Mia AUDINA TJIPTAWAN (14*) 0
Round 3 (16*) KIM Kyeung Ran 11-2 / 11-0 Karina DE WIT (42*) 0
Round 3 (7*) GONG Ruina 11-1 / 11-1 Dewi Tira ARISANDI (70*) 0
Round 3 (2*) XIE Xingfang 11-2 / 11-6 Kanako YONEKURA (15*) 0
Round 3 (1*) ZHOU Mi 11-7 / 11-1 Mee Fen NG (88*) 0
Quarter-final (9*) DAI Yun 7-11 / 11-7 / 11-5 Camilla MARTIN (3*) 0
Quarter-final (4*) ZHANG Ning 1-11 / 11-8 / 11-1 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (8*) 0
Quarter-final (7*) GONG Ruina 6-11 / 11-2 / 11-4 KIM Kyeung Ran (16*) 0
Quarter-final (1*) ZHOU Mi 11-9 / 6-11 / 13-12 XIE Xingfang (2*) 0
Semi-final (4*) ZHANG Ning 11-2 / 11-9 DAI Yun (9*) 0
Semi-final (7*) GONG Ruina 11-2 / 11-4 ZHOU Mi (1*) 0
Final (7*) GONG Ruina 11-6 / 11-7 ZHANG Ning (4*) 0
XD (qual)
Round 1 (282*) Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI 11-9 / 3-11 / 13-11 Asy KING / Maja TVRDY - 0
Round 1 - Aji BASUKI / Greysia POLII 11-4 / 11-7 Hosemari FUJIMOTO / Seiko YAMADA - 0
Round 1 - Mega Berlian ADHITYA / Heni BUDIMAN 11-5 / 11-5 I Made AGUNG / Sulistyowati DEWI - 0
Round 1 - Ninna ERNITA / Cholis NURDIANTO 11-3 / 11-2 FARHAD / Gustiani MEGAWATI - 0
Round 1 - (DJ) RIZAL / Nadia IVANA 11-9 / 11-7 Titon GUSTAMAN / Monica PERMADI (738*) 0
Round 1 (879*) TSENG Chung Lin / CHIEN Yu Chin 11-7 / 11-7 Restu Basuki PRASETYO / Adelita FIRBAYA - 0
Round 1 - Setia Atmaja PRIBADI / Mona SANTOSO 11-1 / 11-0 (M) GINTING / Citra RIZA - 0
Round 1 (312*) Shuichi SAKAMOTO / Keiko YOSHITOMI 9-11 / 11-1 / 11-0 Adrian KUSNANTO / Yanti PURWANTI - 0
Round 1 - PUTRA Alroy Tanama / Pipit Dian APSARI 4-11 / 11-5 / 11-9 Devin Lahardi FITRIAWAN / Andriyani NURUL - 0
Round 1 (545*) Hendra SETIAWAN / Sukma Wijaya DEVI 11-2 / 11-4 Ukikasah Yoga / (WJ) ANGELINE - 0
Round 1 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Winaryanti FRIDA 11-2 / 11-6 (WJ) SUHERLAN / . OLIVIA - 0
Round 2 - Aji BASUKI / Greysia POLII 11-6 / 11-9 Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI (282*) 0
Round 2 - Mega Berlian ADHITYA / Heni BUDIMAN 11-8 / 11-7 Yudi KURNIA / (EJ) ANGELINE - 0
Round 2 - Markis KIDO / Liliyana NATSIR 11-5 / 11-4 Ninna ERNITA / Cholis NURDIANTO - 0
Round 2 (879*) TSENG Chung Lin / CHIEN Yu Chin 13-10 / 11-7 (DJ) RIZAL / Nadia IVANA - 0
Round 2 - Setia Atmaja PRIBADI / Mona SANTOSO 12-13 / 11-9 / 11-6 Shuichi SAKAMOTO / Keiko YOSHITOMI (312*) 0
Round 2 - Jochen CASSEL / Sandra MARINELLO 11-0 / 9-11 / 11-8 PUTRA Alroy Tanama / Pipit Dian APSARI - 0
Round 2 (545*) Hendra SETIAWAN / Sukma Wijaya DEVI 11-2 / 11-3 Allen SUTEJA / . VERONICA - 0
Round 2 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Winaryanti FRIDA 11-4 / 11-2 WONG Tsz Yin / HALIM Nancy Meisysca (736*) 0
Round 3 - Aji BASUKI / Greysia POLII 11-6 / 11-4 Mega Berlian ADHITYA / Heni BUDIMAN - 0
Round 3 - Markis KIDO / Liliyana NATSIR 11-2 / 11-5 TSENG Chung Lin / CHIEN Yu Chin (879*) 0
Round 3 - Setia Atmaja PRIBADI / Mona SANTOSO 11-8 / 4-11 / 11-8 Jochen CASSEL / Sandra MARINELLO - 0
Round 3 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Winaryanti FRIDA 13-12 / 13-10 Hendra SETIAWAN / Sukma Wijaya DEVI (545*) 0
XD
Round 1 (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-2 / 11-1 Thomas TESCHE / Carina METTE (39*) 0
Round 1 (21*) CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen 6-11 / 11-2 / 11-1 Ronne Maykel RUNTOLALU / Lelyana Deasy CHANDRA - 0
Round 1 (139*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 13-12 / 11-6 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (13*) 0
Round 1 (19*) Lars PAASKE / Pernille HARDER 11-1 / 11-2 Ruben Gordown KHOSADALINA / Winaryanti FRIDA - 0
Round 1 (10*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 11-1 / 11-7 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (37*) 0
Round 1 (25*) Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO 11-5 / 11-7 Anthony CLARK / Donna KELLOGG - 0
Round 1 (11*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-9 / 11-5 Markis KIDO / Liliyana NATSIR - 0
Round 1 (31*) LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi 11-2 / 11-9 NJOTO Albertus Susanto / LI Wing Mui (83*) 0
Round 1 (22*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-2 / 11-5 Kristof HOPP / Kathrin PIOTROWSKI (55*) 0
Round 1 (8*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-4 / 11-8 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 0
Round 1 (6*) Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN 11-2 / 11-3 Hiroshi OHYAMA / Megumi ONIIKE (80*) 0
Round 1 (9*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 11-2 / 11-0 LIU Kwok Wa / WANG Chen (301*) 0
Round 1 (41*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 7-11 / 11-6 / 11-6 Setia Atmaja PRIBADI / Mona SANTOSO - 0
Round 1 (17*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 11-2 / 13-12 Bjoern SIEGEMUND / Nicol PITRO (7*) 0
Round 1 (265*) YAU Tsz Yuk / KOON Wai Chee 8-11 / 13-11 / 11-3 Aji BASUKI / Greysia POLII - 0
Round 1 (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 11-2 / 4-11 / 11-5 Robby ISTANTA / Yunita TETTY (87*) 0
Round 2 (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 11-4 / 11-6 CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen (21*) 0
Round 2 (139*) Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI 11-5 / 11-7 Lars PAASKE / Pernille HARDER (19*) 0
Round 2 (10*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 11-2 / 11-7 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (25*) 0
Round 2 (11*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-8 / 11-8 LEE Jae Jin / HWANG Yu Mi (31*) 0
Round 2 (22*) ZHANG Jun / GAO Ling 13-10 / 11-3 Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI (8*) 0
Round 2 (9*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 11-1 / 2-11 / 11-7 Michael LAMP / Ann-Lou JORGENSEN (6*) 0
Round 2 (17*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 11-1 / 11-3 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (41*) 0
Round 2 (2*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 11-8 / 11-6 YAU Tsz Yuk / KOON Wai Chee (265*) 0
Quarter-final (4*) Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER 9-11 / 11-2 / 11-4 Anggun NUGROHO / Eny WIDIOWATI (139*) 0
Quarter-final (11*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-7 / 11-1 Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN (10*) 0
Quarter-final (22*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-2 / 11-3 Chris BRUIL / Lotte JONATHANS (9*) 0
Quarter-final (17*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 11-5 / 4-11 / 11-2 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (2*) 0
Semi-final (11*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 13-11 / 11-7 Jens ERIKSEN / Mette SCHJOLDAGER (4*) 0
Semi-final (17*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 11-5 / 5-11 / 11-9 ZHANG Jun / GAO Ling (22*) 0
Final (17*) Bambang SUPRIANTO / Minarti TIMUR 11-7 / 11-3 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (11*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 46 105 13 28.3% 2402 52.22 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 143 19 30.6% 3268 52.71 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 70 8 25.8% 1080 34.84 00:00:00 0 0 0.0%
WS 45 103 13 28.9% 1691 37.58 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 70 8 25.8% 1124 36.26 00:00:00 0 0 0.0%
Total 215 491 61 28.4% 9565 44.49 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Italy 5 1 83.3%
France 3 1 75.0%
China 49 20 71.0%
Thailand 14 6 70.0%
Korea 16 10 61.5%
Netherlands 7 5 58.3%
Denmark 23 17 57.5%
Wales 2 2 50.0%
India 1 1 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Indonesia 120 127 48.6%
Malaysia 15 17 46.9%
England 4 5 44.4%
Hong Kong 13 17 43.3%
Singapore 4 6 40.0%
U.S.A. 4 6 40.0%
Chinese Taipei 3 5 37.5%
Japan 11 21 34.4%
Sweden 2 5 28.6%
Germany 8 24 25.0%
Canada 0 1 0.0%
Slovenia 0 2 0.0%
Switzerland 0 2 0.0%
Finland 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4