Dutch Open  

Tournament Name: Dutch Open 1993
Tournament Dates: 10/10/1993-10/10/1993
Location: Netherlands, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO Xin JIANG / Qi (M) YU
MS Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA
WD FINARSIH / Lili TAMPI Joanne GOODE / ZHANG Ning
WS Susi SUSANTI Camilla MARTIN
XD Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (869*) Boris KESSOV / Ivan SOTIROV 6-15 / 15-13 / 15-11 Arno DE JONG / Jurgen VAN DIJK - 0
Round 1 - Gerben BRUIJSTENS / Ron LEUNISSEN 15-7 / 15-10 Laurent KOCH / Vincent VANDERHAEGEN - 0
Round 1 (35*) James ANDERSON / Ian J PEARSON 15-5 / 15-3 Joost KOOL / Rolf MONTEIRO - 0
Round 1 (313*) Stefan DE RIJCKE / Pedro VANNESTE 15-12 / 15-3 Tom LOOG / Nout VAN KEMPEN - 0
Round 1 (117*) Detlef POSTE / Volker RENZELMANN 15-10 / 15-5 Jeroen STEFFERS / Leo VAN DEN NOUWELAND - 0
Round 1 (548*) Nedelcho KESSOV / Theodoros VELKOS 15-10 / 15-3 Luigi DALLI CARDILLO / Sven VAN DELSEN - 0
Round 1 (289*) Ruud KUIJTEN / Joris VAN SOERLAND 7-15 / 15-11 / 15-9 Kenneth ERICHSEN / Christiarus YULIARTO - 0
Round 1 (196*) Alain DE LEEUW / Jim VAN BOUWEL 15-10 / 14-17 / 15-8 Gerald KOUNTUL / Alexander SCHEKKERMAN - 0
Round 1 - Norbert VAN BARNEVELD / Frank ZONNEVELD 15-7 / 15-10 Plamen DIMITROV / Vasilios VELKOS (678*) 0
Round 2 - Gerben BRUIJSTENS / Ron LEUNISSEN 15-10 / 15-8 Boris KESSOV / Ivan SOTIROV (869*) 0
Round 2 (35*) James ANDERSON / Ian J PEARSON 18-14 / 15-6 Stefan DE RIJCKE / Pedro VANNESTE (313*) 0
Round 2 (117*) Detlef POSTE / Volker RENZELMANN 15-4 / 15-4 Nedelcho KESSOV / Theodoros VELKOS (548*) 0
Round 2 (289*) Ruud KUIJTEN / Joris VAN SOERLAND 15-3 / 15-8 Ernesto GARCIA / Arturo RUIZ - 0
Round 2 (196*) Alain DE LEEUW / Jim VAN BOUWEL 15-10 / 15-6 Norbert VAN BARNEVELD / Frank ZONNEVELD - 0
MD
Round 1 - Pramote TEERAWIWATANA / Patpong THONGSARI 15-5 / 15-9 Thomas BERGER / Bjoern SIEGEMUND (223*) 0
Round 1 (13*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 18-14 / 15-6 Jan-Eric ANTONSSON / Mikael ROSEN (29*) 0
Round 1 (385*) Akihiro IMAI / Yasumasa TSUJITA 10-15 / 15-10 / 1-0 Julian ROBERTSON / Dave WRIGHT (30*) 0
Round 1 (225*) Ron MICHELS / Quinten VAN DALM 15-9 / 17-18 / 15-5 Detlef POSTE / Volker RENZELMANN (117*) 0
Round 1 (144*) Simon ARCHER / Peter KNOWLES 15-2 / 15-7 Alain DE LEEUW / Jim VAN BOUWEL (196*) 0
Round 1 (18*) Xin JIANG / Qi (M) YU 10-15 / 18-14 / 15-9 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (71*) 0
Round 1 (44*) HUANG Zhanzhong / LIU Di 15-10 / 15-7 Chris HUNT / Nick PONTING (21*) 0
Round 1 (79*) Michael KECK / Stephan KUHL 17-14 / 15-10 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (14*) 0
Round 1 - Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD 15-18 / 15-2 / 15-4 Ruud KUIJTEN / Joris VAN SOERLAND (289*) 0
Round 1 - Hideaki MOTOYAMA / Kusamao SUZUKI 15-6 / 15-1 Gerben BRUIJSTENS / Ron LEUNISSEN - 0
Round 1 (36*) Max GANDRUP / Stellan OSTERBERG 15-4 / 17-18 / 15-11 Neil COTTRILL / John QUINN (42*) 0
Round 1 (35*) James ANDERSON / Ian J PEARSON W.O. Imay HENDRA / Bagus SETIADI (10*) 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-12 Pramote TEERAWIWATANA / Patpong THONGSARI - 0
Round 2 (13*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-3 / 15-5 Akihiro IMAI / Yasumasa TSUJITA (385*) 0
Round 2 (225*) Ron MICHELS / Quinten VAN DALM 15-3 / 18-17 Razif SIDEK / Hock Kin YONG - 0
Round 2 (18*) Xin JIANG / Qi (M) YU 14-17 / 15-5 / 15-3 Simon ARCHER / Peter KNOWLES (144*) 0
Round 2 (44*) HUANG Zhanzhong / LIU Di 15-9 / 15-8 Michael KECK / Stephan KUHL (79*) 0
Round 2 (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-3 / 15-5 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD - 0
Round 2 (36*) Max GANDRUP / Stellan OSTERBERG 15-8 / 15-7 Hideaki MOTOYAMA / Kusamao SUZUKI - 0
Round 2 (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-6 James ANDERSON / Ian J PEARSON (35*) 0
Quarter-final (13*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 6-15 / 8-3 / 1-0 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (1*) 0
Quarter-final (18*) Xin JIANG / Qi (M) YU 15-7 / 15-9 Ron MICHELS / Quinten VAN DALM (225*) 0
Quarter-final (44*) HUANG Zhanzhong / LIU Di 16-18 / 15-12 / 18-13 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (6*) 0
Quarter-final (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-8 / 15-6 Max GANDRUP / Stellan OSTERBERG (36*) 0
Semi-final (18*) Xin JIANG / Qi (M) YU 15-9 / 12-15 / 18-15 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (13*) 0
Semi-final (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-3 / 15-1 HUANG Zhanzhong / LIU Di (44*) 0
Final (3*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-4 / 17-14 Xin JIANG / Qi (M) YU (18*) 0
MS
Round 1 (40*) Rikard MAGNUSSON 15-8 / 15-10 Yasumasa TSUJITA (355*) 0
Round 1 (13*) Peter KNOWLES 15-7 / 5-15 / 15-5 Theodoros VELKOS (276*) 0
Round 1 (25*) DONG Jiong 15-5 / 18-17 Chris BRUIL (23*) 0
Round 1 - Jeroen STEFFERS 15-10 / 17-14 Ian J PEARSON (291*) 0
Round 1 - Lex COENE 18-13 / 15-7 Pedro VANNESTE (311*) 0
Round 1 (18*) Pontus JANTTI 14-5 / 10-15 / 15-3 Stephen P BUTLER (30*) 0
Round 1 (48*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-6 / 15-5 Bastiaan NUYEN (596*) 0
Round 1 (47*) Hans SPERRE 15-7 / 15-9 Edwin VAN DALM (188*) 0
Round 1 (751*) Daryono BUDISANTOSO 15-4 / 15-4 Hideaki MOTOYAMA (90*) 0
Round 1 (132*) Ruud KUIJTEN 15-6 / 15-8 Kenneth ERICHSEN (96*) 0
Round 1 (99*) Jim LAUGESEN 15-11 / 15-7 Volker RENZELMANN (101*) 0
Round 1 (39*) Thomas JOHANSSON 15-9 / 9-15 / 15-4 Hannes FUCHS (56*) 0
Round 1 (55*) Jeroen VAN DIJK 15-12 / 15-8 Chibing WU (301*) 0
Round 1 - Akihiro IMAI 15-6 / 15-6 Rolf MONTEIRO (1075*) 0
Round 1 (338*) Joris VAN SOERLAND 15-3 / 15-9 Gerben BRUIJSTENS - 0
Round 1 (33*) Patrik ANDREASSON 15-7 / 15-4 Bjoern SIEGEMUND (76*) 0
Round 2 (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-2 / 15-4 Erik BOKHORST (1094*) 0
Round 2 (40*) Rikard MAGNUSSON 15-9 / 18-15 Peter KNOWLES (13*) 0
Round 2 (27*) Peter ESPERSEN 15-12 / 15-6 Detlef POSTE (62*) 0
Round 2 (25*) DONG Jiong 15-7 / 15-0 Jeroen STEFFERS - 0
Round 2 (10*) Jens OLSSON 15-5 / 15-7 Thomas BERGER (87*) 0
Round 2 (18*) Pontus JANTTI 15-4 / 11-5 Lex COENE - 0
Round 2 (21*) Ewe Hock ONG 15-8 / 15-11 Kusamao SUZUKI (506*) 0
Round 2 (47*) Hans SPERRE 9-15 / 15-7 / 15-11 Martin LUNDGAARD HANSEN (48*) 0
Round 2 (751*) Daryono BUDISANTOSO 15-9 / 11-15 / 15-10 Ruud KUIJTEN (132*) 0
Round 2 (17*) Sompol KUKASEMKIJ 15-1 / 15-3 Ron LEUNISSEN (344*) 0
Round 2 (39*) Thomas JOHANSSON 9-15 / 15-11 / 15-10 Jim LAUGESEN (99*) 0
Round 2 (11*) Rashid SIDEK 15-11 / 15-4 Pierre PELUPESSY (67*) 0
Round 2 (55*) Jeroen VAN DIJK 15-5 / 15-1 Akihiro IMAI - 0
Round 2 (9*) Darren J HALL 15-5 / 15-1 Hock Kin YONG (46*) 0
Round 2 (33*) Patrik ANDREASSON 15-5 / 14-18 / 18-14 Joris VAN SOERLAND (338*) 0
Round 2 (6*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-7 Christiarus YULIARTO (967*) 0
Round 3 (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-3 Rikard MAGNUSSON (40*) 0
Round 3 (27*) Peter ESPERSEN 18-16 / 15-7 DONG Jiong (25*) 0
Round 3 (10*) Jens OLSSON 17-15 / 7-15 / 15-7 Pontus JANTTI (18*) 0
Round 3 (21*) Ewe Hock ONG 15-11 / 15-11 Hans SPERRE (47*) 0
Round 3 (17*) Sompol KUKASEMKIJ 15-10 / 15-3 Daryono BUDISANTOSO (751*) 0
Round 3 (11*) Rashid SIDEK 15-8 / 15-5 Thomas JOHANSSON (39*) 0
Round 3 (9*) Darren J HALL 15-9 / 2-15 / 15-7 Jeroen VAN DIJK (55*) 0
Round 3 (6*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-5 Patrik ANDREASSON (33*) 0
Quarter-final (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-4 Peter ESPERSEN (27*) 0
Quarter-final (10*) Jens OLSSON 15-8 / 15-10 Ewe Hock ONG (21*) 0
Quarter-final (17*) Sompol KUKASEMKIJ 15-2 / 15-6 Rashid SIDEK (11*) 0
Quarter-final (6*) Poul-Erik HOYER 17-16 / 10-15 / 15-11 Darren J HALL (9*) 0
Semi-final (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-2 Jens OLSSON (10*) 0
Semi-final (6*) Poul-Erik HOYER 15-5 / 15-17 / 15-9 Sompol KUKASEMKIJ (17*) 0
Final (6*) Poul-Erik HOYER 11-15 / 15-5 / 15-11 Allan BUDI KUSUMA (5*) 0
WD (qual)
Round 1 - Heidi DOSSING-EIBER / Kirsten SPRANG 9-15 / 15-3 / 15-9 Bianca HILBERINK / Lonneke JANSSEN - 0
Round 1 - Elena GURJEVA / Anjo STROUS 9-15 / 15-10 / 15-13 Manon ALBINUS / Selma LINDERS - 0
Round 1 - Sandy BRUIL / Danielle OEI 17-14 / 18-14 Anthoinette ACHTERBERG / Susan KORVING - 0
Round 1 - Brenda CONIJN / Lilian REFWUTU 15-4 / 15-12 Annemie BUYSE / Heidi VRANKEN - 0
Round 1 - Maaike DE BOER / Elvira VAN ELVEN 25-13 / 15-11 Esther FLEURBAAY / Natalie VERHOEFF (548*) 0
Round 2 - Heidi DOSSING-EIBER / Kirsten SPRANG 15-12 / 5-15 / 15-2 Elena GURJEVA / Anjo STROUS - 0
Round 2 - Brenda BEENHAKKER / Sylvia FRANSSEN 15-5 / 15-2 Sandy BRUIL / Danielle OEI - 0
Round 2 - Maaike DE BOER / Elvira VAN ELVEN 6-15 / 15-11 / 15-6 Brenda CONIJN / Lilian REFWUTU - 0
WD
Round 1 (35*) Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-6 / 15-5 Joanne DAVIES / Suzanne LOUIS-LANE - 0
Round 1 (67*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 15-8 NGAN Fai / TUNG Chau Man (18*) 0
Round 1 (16*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-7 / 15-4 Brenda BEENHAKKER / Sylvia FRANSSEN - 0
Round 1 (45*) Maria BENGTSSON / Joanne MUGGERIDGE 15-1 / 15-1 Carolien GLEBBEEK / Georgy VAN SOERLAND (107*) 0
Round 1 (14*) CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk 15-7 / 15-3 Heidi DOSSING-EIBER / Kirsten SPRANG - 0
Round 1 (94*) Julie BRADBURY / Gillian C GOWERS 15-8 / 15-4 Yasuko HAYASHI / Kazue KANAI - 0
Round 1 (133*) Karen NEUMANN / Nicole TUMMER W.O. Zarinah ABDULLAH / Shang FUMEI - 0
Round 2 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-9 / 17-16 Erica VAN DEN HEUVEL / Nicole VAN HOOREN (129*) 0
Round 2 (35*) Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA 15-8 / 15-6 Maaike DE BOER / Elvira VAN ELVEN - 0
Round 2 - Joanne GOODE / ZHANG Ning 15-9 / 15-3 Karen NEUMANN / Nicole TUMMER (133*) 0
Round 2 (16*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-5 / 15-6 Tokiko HIROTA / Yuko KOIKE (77*) 0
Round 2 (8*) CHEN Ying / WU Yuhong 6-15 / 17-16 / 15-12 Maria BENGTSSON / Joanne MUGGERIDGE (45*) 0
Round 2 (14*) CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk 15-3 / 15-6 Monique MEIJER / Sonja MELLINK - 0
Round 2 (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-8 / 15-10 Julie BRADBURY / Gillian C GOWERS (94*) 0
Round 2 (67*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN W.O. QIN Yiyuan / YE Zhaoying - 0
Quarter-final - Joanne GOODE / ZHANG Ning 15-6 / 15-8 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (67*) 0
Quarter-final (8*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-6 / 6-15 / 17-14 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (16*) 0
Quarter-final (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-6 / 15-2 CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk (14*) 0
Quarter-final (35*) Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA W.O. Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (1*) 0
Semi-final - Joanne GOODE / ZHANG Ning 15-8 / 15-7 Haruko MATSUDA / Aiko MIYAMURA (35*) 0
Semi-final (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-5 / 15-4 CHEN Ying / WU Yuhong (8*) 0
Final (2*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-9 / 15-3 Joanne GOODE / ZHANG Ning - 0
WS (qual)
Round 1 - Sandy BRUIL 11-9 / 12-11 Heidi VRANKEN - 0
Round 1 (568*) Esther FLEURBAAY 12-10 / 11-5 Kirsten SPRANG (195*) 0
Round 1 - Brenda BEENHAKKER 11-4 / 11-4 Anjo STROUS - 0
Round 1 (710*) Dolores MARCO 12-10 / 8-11 / 12-10 Natalie VERHOEFF (742*) 0
Round 1 - Elvira VAN ELVEN 11-4 / 11-7 Annemie BUYSE (444*) 0
Round 1 - Elena GURJEVA 11-5 / 11-1 Selma LINDERS - 0
Round 1 - Judith MEULENDIJKS 8-11 / 11-9 / 11-7 Anetha STAMBOLIZSKA - 0
Round 1 (703*) Brenda CONIJN 11-4 / 11-7 Bianca HILBERINK - 0
Round 1 (114*) Heidi DOSSING-EIBER 11-5 / 11-1 Susan KORVING - 0
Round 2 (301*) Sonja MELLINK 11-8 / 11-7 Sandy BRUIL - 0
Round 2 (568*) Esther FLEURBAAY 11-5 / 11-3 Lonneke JANSSEN - 0
Round 2 (183*) Dimitriika DIMITROVA 11-0 / 11-8 Sylvia FRANSSEN - 0
Round 2 - Brenda BEENHAKKER 11-4 / 11-3 Danielle OEI - 0
Round 2 (158*) Monique MEIJER 11-5 / 11-1 Dolores MARCO (710*) 0
Round 2 - Elvira VAN ELVEN 11-4 / 11-4 Elena GURJEVA - 0
Round 2 - Judith MEULENDIJKS 2-11 / 11-8 / 11-0 Nicole TUMMER (57*) 0
Round 2 (114*) Heidi DOSSING-EIBER 11-3 / 11-5 Brenda CONIJN (703*) 0
Round 3 (301*) Sonja MELLINK 11-1 / 8-11 / 11-1 Esther FLEURBAAY (568*) 0
Round 3 - Brenda BEENHAKKER 11-4 / 11-7 Dimitriika DIMITROVA (183*) 0
Round 3 - Elvira VAN ELVEN 8-11 / 11-5 / 11-4 Monique MEIJER (158*) 0
Round 3 (114*) Heidi DOSSING-EIBER 4-11 / 11-8 / 11-1 Judith MEULENDIJKS - 0
WS
Round 1 (1*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-1 Kazue KANAI (161*) 0
Round 1 (23*) Astrid CRABO 7-11 / 11-2 / 11-7 Suzanne LOUIS-LANE (39*) 0
Round 1 (29*) SHEN Lianfeng 11-2 / 10-12 / 11-4 Sonja MELLINK (301*) 0
Round 1 (87*) Georgy VAN SOERLAND 11-8 / 4-11 / 11-3 Rikke OLSEN (92*) 0
Round 1 (50*) Monique HOOGLAND 11-1 / 3-11 / 12-11 Xiaoqing LIM (4*) 0
Round 1 (91*) Anne GIBSON 9-9 / 1-0 Fiona SMITH (27*) 0
Round 1 (11*) Yuhong LIU 11-9 / 11-0 Yasuko HAYASHI (297*) 0
Round 1 (97*) Helene KIRKEGAARD 11-9 / 11-3 CHENG Yin Sat (34*) 0
Round 1 (25*) Catrine BENGTSSON 11-4 / 11-0 Haruko MATSUDA - 0
Round 1 (5*) Yuliani SANTOSO 11-6 / 11-4 ZHANG Ning (78*) 0
Round 1 (20*) Joanne MUGGERIDGE 11-7 / 11-7 Heidi DOSSING-EIBER (114*) 0
Round 1 (12*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-3 Carolien GLEBBEEK (76*) 0
Round 1 - Brenda BEENHAKKER 11-6 / 11-3 Tanya L WOODWARD (41*) 0
Round 1 (8*) Christine GANDRUP 11-1 / 11-1 Elvira VAN ELVEN - 0
Round 1 (10*) Zarinah ABDULLAH 11-3 / 11-6 Astrid VAN DER KNAAP (49*) 0
Round 1 (2*) YE Zhaoying 11-8 / 11-2 Aiko MIYAMURA (56*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-0 Astrid CRABO (23*) 0
Round 2 (29*) SHEN Lianfeng 11-3 / 11-6 Georgy VAN SOERLAND (87*) 0
Round 2 (50*) Monique HOOGLAND 11-1 / 11-3 Anne GIBSON (91*) 0
Round 2 (11*) Yuhong LIU 11-6 / 11-2 Helene KIRKEGAARD (97*) 0
Round 2 (25*) Catrine BENGTSSON 3-11 / 12-11 / 12-11 Yuliani SANTOSO (5*) 0
Round 2 (12*) Camilla MARTIN 11-7 / 11-1 Joanne MUGGERIDGE (20*) 0
Round 2 (8*) Christine GANDRUP 11-12 / 11-7 / 11-1 Brenda BEENHAKKER - 0
Round 2 (2*) YE Zhaoying 11-12 / 11-8 / 11-4 Zarinah ABDULLAH (10*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-5 SHEN Lianfeng (29*) 0
Quarter-final (11*) Yuhong LIU 12-10 / 11-3 Monique HOOGLAND (50*) 0
Quarter-final (12*) Camilla MARTIN 11-5 / 11-3 Catrine BENGTSSON (25*) 0
Quarter-final (8*) Christine GANDRUP 11-3 / 6-11 / 11-5 YE Zhaoying (2*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-1 Yuhong LIU (11*) 0
Semi-final (12*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-0 Christine GANDRUP (8*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-1 Camilla MARTIN (12*) 0
XD
Round 1 (116*) Xin JIANG / QIN Yiyuan 15-7 / 15-6 Rolf MONTEIRO / Manon ALBINUS - 0
Round 1 - Mikael ROSEN / Sonja MELLINK 15-9 / 15-9 Yasumasa TSUJITA / Yuko KOIKE - 0
Round 1 (21*) Simon ARCHER / Joanne DAVIES 15-8 / 15-6 Max GANDRUP / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 (8*) Chris HUNT / Joanne GOODE 15-0 / 15-10 Michael KECK / Karen NEUMANN (19*) 0
Round 1 (37*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-6 / 15-9 NG Pak Kum / TUNG Chau Man (52*) 0
Round 1 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-11 / 15-10 John QUINN / Tanya L WOODWARD - 0
Round 1 - Dave WRIGHT / Julie BRADBURY 15-4 / 15-8 Akihiro IMAI / Tokiko HIROTA - 0
Round 1 (13*) I PAULUS / S HERAWATI 8-15 / 15-12 / 15-6 Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND (36*) 0
Round 1 - Thomas STAVNGAARD / Rikke OLSEN 15-4 / 15-2 Jorg GORISSE / Jeanette DE JONG - 0
Round 1 (32*) Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN 15-0 / 15-2 Bianca HILBERINK / Tjitte WEISTRA - 0
Round 1 (14*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-12 Julian ROBERTSON / Suzanne LOUIS-LANE - 0
Round 1 (9*) CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk 15-5 / 11-15 / 15-7 Kusamao SUZUKI / Haruko MATSUDA - 0
Round 2 (22*) Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-2 / 15-6 Xin JIANG / QIN Yiyuan (116*) 0
Round 2 (21*) Simon ARCHER / Joanne DAVIES 15-12 / 15-10 Mikael ROSEN / Sonja MELLINK - 0
Round 2 (321*) Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-12 / 17-14 Chris HUNT / Joanne GOODE (8*) 0
Round 2 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 7-15 / 15-5 / 15-8 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (37*) 0
Round 2 - Dave WRIGHT / Julie BRADBURY 15-12 / 15-10 I PAULUS / S HERAWATI (13*) 0
Round 2 (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-5 / 15-10 Thomas STAVNGAARD / Rikke OLSEN - 0
Round 2 (14*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-7 Quinten VAN DALM / Nicole VAN HOOREN (32*) 0
Round 2 - Nick PONTING / Xiaoqing LIM 15-4 / 15-6 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (9*) 0
Quarter-final (22*) Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-11 Simon ARCHER / Joanne DAVIES (21*) 0
Quarter-final (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-5 / 15-11 Jens ERIKSEN / Anne Mette VAN DIJK (321*) 0
Quarter-final (14*) Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN 9-15 / 15-9 / 15-7 Nick PONTING / Xiaoqing LIM - 0
Quarter-final (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON W.O. Dave WRIGHT / Julie BRADBURY - 0
Semi-final (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 17-16 / 15-4 Peter AXELSSON / Gillian C GOWERS (22*) 0
Semi-final (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-11 / 18-13 Christian JAKOBSEN / Marlene THOMSEN (14*) 0
Final (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 18-13 / 9-15 / 15-9 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (4*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 61 9 34.6% 1397 53.73 00:00:00 0 0 0.0%
MS 47 106 12 25.5% 2413 51.34 00:00:00 0 0 0.0%
WD 19 40 2 10.5% 879 46.26 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 1094 35.29 00:00:00 0 0 0.0%
XD 26 57 5 19.2% 1314 50.54 00:00:00 0 0 0.0%
Total 149 334 36 24.2% 7097 47.63 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 16 5 76.2%
Australia 5 2 71.4%
Malaysia 11 5 68.8%
Sweden 28 14 66.7%
Thailand 4 2 66.7%
Norway 2 1 66.7%
Finland 2 1 66.7%
China 11 6 64.7%
Denmark 28 17 62.2%
Russia 2 2 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
England 20 21 48.8%
Bulgaria 3 4 42.9%
Belgium 8 11 42.1%
Germany 8 13 38.1%
Netherlands 33 54 37.9%
Hong Kong 3 6 33.3%
Spain 1 3 25.0%
Japan 5 16 23.8%
Greece 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
France 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12