Indonesia Open  

Tournament Name: EAST VENTURES Indonesia Open 2022
Tournament Dates: 14/06/2022-19/06/2022
Location: Indonesia, Jakarta
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIU Yuchen / OU Xuanyi CHOI SolGyu / KIM Won Ho
MS Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng
WD Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA
WS TAI Tzu Ying WANG Zhiyi
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 21-16 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 36 39
Round 1 56 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-13 / 21-11 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 77 35
Round 1 83 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-18 / 21-19 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 51 44
Round 1 22 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-18 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 13 47
Round 1 2 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-8 / 21-11 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 45 26
Round 1 10 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-14 / 21-14 Jeppe BAY / Lasse MØLHEDE 32 36
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 21-16 LU Ching Yao / YANG Po Han 24 46
Round 1 23 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-16 / 21-17 Fabien DELRUE / William VILLEGER 35 40
Round 1 44 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 18-21 / 21-17 / 21-15 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 28 59
Round 1 7 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-18 / 11-21 / 21-11 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 113 48
Round 1 16 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-19 / 21-15 Ben LANE / Sean VENDY 19 37
Round 1 4 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-15 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 33 31
Round 1 20 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-16 / 21-16 Alexander DUNN / Adam HALL 31 39
Round 1 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 21-14 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 12 39
Round 1 40 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 27-25 / 18-21 / 21-19 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 30 83
Round 1 75 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-17 / 24-22 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 3 43
Round 2 56 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 21-14 / 21-12 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 34
Round 2 83 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 21-12 / 21-18 Akira KOGA / Taichi SAITO 22 38
Round 2 2 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-11 / 14-21 / 21-19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 10 60
Round 2 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 16-21 / 21-15 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 23 76
Round 2 7 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 16-21 / 21-6 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 44 44
Round 2 16 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-16 / 17-21 / 21-14 LEE Yang / WANG Chi-Lin 4 55
Round 2 6 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-10 / 10-21 / 21-15 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 20 49
Round 2 75 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-19 / 21-15 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 40 41
Quarter-final 83 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 16-21 / 21-13 / 21-18 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 56 61
Quarter-final 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-17 / 16-21 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 2 63
Quarter-final 7 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 14-21 / 21-12 / 22-20 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 16 56
Quarter-final 75 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-18 / 21-18 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 6 45
Semi-final 83 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 13-21 / 21-12 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 68
Semi-final 75 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-18 / 21-13 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 7 38
Final 75 LIU Yuchen / OU Xuanyi 21-17 / 23-21 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 83 49
MS
Round 1 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-19 SAI PRANEETH B. 19 45
Round 1 26 Toma Junior POPOV 21-15 / 21-15 Nhat NGUYEN 39 57
Round 1 9 LOH Kean Yew 21-12 / 23-21 HEO Kwang Hee 31 42
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-4 Kanta TSUNEYAMA 14 32
Round 1 25 LU Guangzu 21-18 / 21-13 Kenta NISHIMOTO 20 57
Round 1 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 22-20 Tommy SUGIARTO 33 47
Round 1 5 LEE Zii Jia 21-15 / 21-14 Sitthikom THAMMASIN 32 41
Round 1 30 Sameer VERMA 21-19 / 21-15 Thomas ROUXEL 43 45
Round 1 35 ZHAO Junpeng 21-11 / 21-11 Mark CALJOUW 27 30
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 22-20 / 21-8 Kantaphon WANGCHAROEN 22 42
Round 1 17 LEE Cheuk Yiu 21-19 / 21-18 LIEW Daren 28 45
Round 1 4 CHOU Tien Chen 22-20 / 19-21 / 21-12 Kunlavut VITIDSARN 18 74
Round 1 12 NG Ka Long Angus 21-17 / 11-21 / 21-16 Shesar Hiren RHUSTAVITO 24 60
Round 1 23 PRANNOY H. S. 21-10 / 21-9 Lakshya SEN 10 34
Round 1 41 Brice LEVERDEZ 23-21 / 21-10 KIDAMBI Srikanth 11 42
Round 1 13 Rasmus GEMKE 21-19 / 19-21 / 21-14 Kento MOMOTA 2 82
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-9 LU Guangzu 25 45
Round 2 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 21-9 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 36
Round 2 9 LOH Kean Yew 21-16 / 21-9 Toma Junior POPOV 26 37
Round 2 5 LEE Zii Jia 21-10 / 21-13 Sameer VERMA 30 41
Round 2 35 ZHAO Junpeng 21-12 / 18-21 / 21-14 Jonatan CHRISTIE 8 65
Round 2 17 LEE Cheuk Yiu 21-18 / 21-13 CHOU Tien Chen 4 49
Round 2 23 PRANNOY H. S. 21-11 / 21-18 NG Ka Long Angus 12 41
Round 2 13 Rasmus GEMKE 21-12 / 21-15 Brice LEVERDEZ 41 48
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 19-21 / 21-9 Anthony Sinisuka GINTING 6 67
Quarter-final 5 LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 22-20 LOH Kean Yew 9 65
Quarter-final 35 ZHAO Junpeng 21-14 / 17-21 / 21-11 LEE Cheuk Yiu 17 59
Quarter-final 23 PRANNOY H. S. 21-14 / 21-12 Rasmus GEMKE 13 40
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 19-21 / 21-11 / 23-21 LEE Zii Jia 5 70
Semi-final 35 ZHAO Junpeng 21-16 / 21-15 PRANNOY H. S. 23 40
Final 1 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-10 ZHAO Junpeng 35 38
WD
Round 1 41 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 21-16 / 21-10 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 68 37
Round 1 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 24-22 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 54 48
Round 1 22 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-10 / 21-8 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 46 33
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 20-22 / 23-21 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 42 90
Round 1 23 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-8 Srivedya GURAZADA / Ishika JAISWAL 107 27
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 16-21 / 21-12 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 20 73
Round 1 45 DU Yue / LI Wenmei 21-10 / 21-14 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 73 38
Round 1 35 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 21-10 / 21-5 Jaqueline LIMA / Samia LIMA 58 26
Round 1 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA W.O. Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 19 0
Round 1 17 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 21-9 / 21-8 Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN / Ashna ROY 111 25
Round 1 10 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-12 / 21-16 Anna Ching Yik CHEONG / TEOH Mei Xing 44 33
Round 1 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-15 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 28 37
Round 1 38 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 21-9 / 21-10 Ashwini BHAT K. / Shikha GAUTAM 60 28
Round 1 210 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-7 / 17-21 / 21-17 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 5 68
Round 1 84 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-19 / 17-21 / 21-15 Margot LAMBERT / Anne TRAN 55 80
Round 1 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 22-20 Febby Valencia Dwijayanti GANI / Ribka SUGIARTO 297 47
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-13 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 23 39
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-12 / 21-12 Debora JILLE / Cheryl SEINEN 41 36
Round 2 45 DU Yue / LI Wenmei 21-10 / 13-21 / 21-9 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 35 63
Round 2 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-15 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 22 49
Round 2 17 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 18-21 / 21-12 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 63
Round 2 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-19 / 21-12 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 10 49
Round 2 210 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 21-16 / 16-21 / 21-18 ZHANG Shuxian / ZHENG Yu 38 80
Round 2 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 25-23 / 21-11 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 84 48
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 21-15 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 59
Quarter-final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-14 / 22-20 DU Yue / LI Wenmei 45 51
Quarter-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-18 / 21-9 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 17 60
Quarter-final 2 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-19 Apriyani RAHAYU / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 210 52
Semi-final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 42
Semi-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 9-21 / 21-14 / 21-18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 2 68
Final 7 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 18-21 / 21-14 / 21-17 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 4 75
WS
Round 1 1 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-18 Mia BLICHFELDT 15 41
Round 1 9 HE Bingjiao 21-14 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 7 47
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-14 Beiwen ZHANG 16 32
Round 1 5 Carolina MARIN 21-17 / 21-17 Julie Dawall JAKOBSEN 39 49
Round 1 14 WANG Zhiyi 21-5 / 21-12 Michelle LI 12 31
Round 1 3 Se Young AN 21-13 / 21-10 Neslihan YIGIT 27 31
Round 1 17 Kirsty GILMOUR 17-21 / 21-16 / 21-19 Line CHRISTOPHERSEN 22 59
Round 1 11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 12-21 / 22-20 HAN Yue 23 60
Round 1 21 Phittayaporn CHAIWAN 21-17 / 10-21 / 21-12 Gregoria Mariska TUNJUNG 30 52
Round 1 6 Nozomi OKUHARA 21-14 / 21-18 PAI Yu Po 41 40
Round 1 32 ZHANG Yiman 13-6 Ret. Supanida KATETHONG 26 10
Round 1 4 CHEN Yufei 21-10 / 21-17 KIM Ga Eun 19 39
Round 1 33 Line Højmark KJAERSFELDT 21-16 / 21-8 Lianne TAN 36 36
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-17 Pornpawee CHOCHUWONG 10 35
Round 1 31 Iris WANG 21-9 / 21-15 Yvonne LI 25 35
Round 1 2 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-14 YEO Jia Min 18 30
Round 2 1 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 5-1 Ret. Sayaka TAKAHASHI 13 20
Round 2 14 WANG Zhiyi 21-17 / 21-18 Carolina MARIN 5 48
Round 2 3 Se Young AN 21-14 / 21-11 Kirsty GILMOUR 17 37
Round 2 9 HE Bingjiao 21-9 / 21-9 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 11 32
Round 2 6 Nozomi OKUHARA 21-16 / 21-8 Phittayaporn CHAIWAN 21 32
Round 2 4 CHEN Yufei 21-10 / 15-21 / 21-12 ZHANG Yiman 32 57
Round 2 33 Line Højmark KJAERSFELDT 15-21 / 21-16 / 22-20 Ratchanok INTANON 8 63
Round 2 2 TAI Tzu Ying 15-21 / 21-16 / 21-9 Iris WANG 31 58
Quarter-final 14 WANG Zhiyi 21-19 / 21-14 Akane YAMAGUCHI 1 43
Quarter-final 9 HE Bingjiao 15-21 / 21-17 / 21-14 Se Young AN 3 69
Quarter-final 4 CHEN Yufei 21-16 / 21-10 Nozomi OKUHARA 6 37
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-13 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 33 37
Semi-final 14 WANG Zhiyi 21-15 / 21-10 HE Bingjiao 9 42
Semi-final 2 TAI Tzu Ying 10-21 / 26-24 / 21-12 CHEN Yufei 4 69
Final 2 TAI Tzu Ying 21-23 / 21-6 / 21-15 WANG Zhiyi 14 60
XD
Round 1 27 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-14 / 21-11 Ishaan BHATNAGAR / Tanisha CRASTO 47 32
Round 1 14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-18 / 7-21 / 22-20 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 1 69
Round 1 445 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 21-14 / 21-19 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 16 31
Round 1 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-19 / 21-11 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 19 37
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 27-25 / 21-23 / 21-15 Robin TABELING / Selena PIEK 21 65
Round 1 661 SOONG Joo Ven / GOH Liu Ying 21-13 / 22-20 Hafiz FAIZAL / Serena KANI 661 39
Round 1 10 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-13 / 21-8 Fabricio FARIAS / Jaqueline LIMA 61 29
Round 1 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 16-21 / 21-17 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 46 60
Round 1 661 CHEN Tang Jie / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-17 / 21-14 CHOONG Hon Jian / PECK Yen Wei 661 36
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-6 / 21-18 Adam HALL / Julie MACPHERSON 41 30
Round 1 445 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 21-15 / 21-16 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 11 40
Round 1 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 13-21 / 21-19 / 26-24 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 39 73
Round 1 17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-14 / 19-21 / 21-16 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 31 70
Round 1 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-15 / 21-16 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 46
Round 1 22 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 21-17 / 13-21 / 21-15 KIM Won Ho / JEONG Na Eun 119 53
Round 1 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-17 / 21-19 GUO Xinwa / ZHANG Shuxian 42 36
Round 2 445 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 21-19 / 21-19 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14 39
Round 2 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-19 / 28-26 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 27 44
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-12 SOONG Joo Ven / GOH Liu Ying 661 34
Round 2 10 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 22-20 / 21-23 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 12 70
Round 2 661 CHEN Tang Jie / Zi Xuan VALEREE SIOW W.O. Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 0
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-11 / 21-14 CHAN Peng Soon / CHEAH Yee See 445 37
Round 2 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-15 / 17-21 / 21-17 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 17 80
Round 2 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-15 / 21-16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 22 31
Quarter-final 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-16 / 21-17 HOO Pang Ron / TOH Ee Wei 445 35
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 22-24 / 21-11 / 21-13 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 10 69
Quarter-final 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-12 / 21-14 CHEN Tang Jie / Zi Xuan VALEREE SIOW 661 33
Quarter-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 14-21 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 15 62
Semi-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 17-21 / 21-15 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 69
Semi-final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-6 / 21-14 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 33
Final 2 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 3 41

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 74 12 38.7% 2722 87.81 00:47:23 1.85 6 19.4%
MS 31 70 8 25.8% 2500 80.65 00:48:54 1.65 7 22.6%
WD 30 69 9 30.0% 2449 81.63 00:50:48 1.61 10 33.3%
WS 29 67 9 31.0% 2366 81.59 00:44:52 1.82 5 17.2%
XD 30 71 11 36.7% 2639 87.97 00:47:26 1.85 10 33.3%
Total 151 351 49 32.5% 12676 83.95 00:47:54 1.75 38 25.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 35 13 72.9%
Chinese Taipei 7 4 63.6%
Japan 21 14 60.0%
Denmark 15 10 60.0%
Korea 17 12 58.6%
Hong Kong 4 3 57.1%
Spain 1 1 50.0%
Malaysia 15 16 48.4%
Indonesia 14 19 42.4%
Singapore 2 3 40.0%
France 4 7 36.4%
Thailand 7 13 35.0%
Netherlands 2 4 33.3%
U.S.A. 1 2 33.3%
India 6 13 31.6%
Germany 1 3 25.0%
Scotland 1 5 16.7%
Ukraine 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Turkey 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Canada 0 2 0.0%
Brazil 0 2 0.0%
England 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4