Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesian Open 1992
Tournament Dates: 20/09/1992-20/09/1992
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY
MS Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO
WD Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS
WS YE Zhaoying Sarwendah KUSUMAWARDHANI
XD Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Ferry GUNAWAN / Adi SUSANTO 15-5 / 15-6 Bambang SUYONO / THOMAS - 0
Round 1 - DODI / Flandy LIMPELE 15-8 / 15-6 Sarno PURNOMO / (E.J.) SUBARDJAK - 0
Round 1 - E. DADAN / KURNIA 15-7 / 15-7 Trisvawan DENNY / Daniel S. - 0
Round 1 - Tiek Ming KWAN / Rudy WIJAYA 15-8 / 15-4 Agus PAMBODI / Ardi WAHYU - 0
Round 1 - Cuncun HARYONO / WIBOWO Victo 15-5 / 15-4 Felix ANTONIUS / Tri KUSHARJANTO - 0
Round 1 - Santo RUSLI / SANDIARTO 18-13 / 15-9 HARYANDANA / Herly ZAENUDIN - 0
Round 1 - Ferry SUPIT / Christiarus YULIARTO 16-18 / 15-9 / 15-13 Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO - 0
MD
Round 1 (16*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-6 / 15-1 Tony GUNAWAN / NAMRIH - 0
Round 1 (115*) Yu Chen / HUANG Yi 15-5 / 15-11 Tiek Ming KWAN / Rudy WIJAYA - 0
Round 1 - E. DADAN / KURNIA 15-12 / 15-9 TU Tung-Sheng / WU Chun-Sheng (407*) 0
Round 1 (22*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-10 / 15-1 Cuncun HARYONO / WIBOWO Victo - 0
Round 2 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-3 / 15-5 LEE Mou-Chou / LIN Wei-Chen (394*) 0
Round 2 - Aman SANTOSA / Hadi SUGIANTO 15-5 / 15-6 Ferry GUNAWAN / Adi SUSANTO - 0
Round 2 (392*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-12 / 15-8 CHEN Xingdong / LIANG Zhiqiang (395*) 0
Round 2 (264*) Reony MAINAKY / Aras RAZAK 15-11 / 15-7 Santo RUSLI / SANDIARTO - 0
Round 2 (7*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-6 / 15-3 KO Hsin-Ming / LIAO Wei-Chieh (391*) 0
Round 2 (16*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-11 / 7-15 / 15-5 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO - 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Nunung WIDIANTO 15-9 / 15-13 Yu Chen / HUANG Yi (115*) 0
Round 2 (88*) Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-3 / 17-15 E. DADAN / KURNIA - 0
Round 2 (9*) LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan 15-8 / 15-10 Narin RUNGBANAPAN / Narong RUNGBANAPAN (53*) 0
Round 2 (22*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-2 / 15-1 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (340*) 0
Round 2 - Ferry SUPIT / Christiarus YULIARTO 15-10 / 15-13 Heny HARYADI / Kok Kiong SENG - 0
Round 2 (12*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-9 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (104*) 0
Round 2 - Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY 15-4 / 15-0 DODI / Flandy LIMPELE - 0
Round 2 (3*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-4 / 15-9 MINTARNO / Ade SUTRISNA - 0
Round 2 (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI W.O. Madhujya BARUA / Ajay KANWAR (396*) 0
Round 3 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-7 / 15-8 Aman SANTOSA / Hadi SUGIANTO - 0
Round 3 (392*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 18-16 / 7-15 / 15-13 Reony MAINAKY / Aras RAZAK (264*) 0
Round 3 (7*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-18 / 15-10 / 15-4 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (16*) 0
Round 3 (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-4 / 15-1 Aryono MIRANAT / Nunung WIDIANTO - 0
Round 3 (88*) Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-8 / 8-15 / 15-5 LEE Sang Bok / SHON Jin Hwan (9*) 0
Round 3 (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-3 / 17-18 / 15-9 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (22*) 0
Round 3 (12*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-9 / 15-4 Ferry SUPIT / Christiarus YULIARTO - 0
Round 3 (3*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 6-15 / 15-4 / 15-11 Thomas INDRAJAYA / Richard MAINAKY - 0
Quarter-final (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-6 / 15-6 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (392*) 0
Quarter-final (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-5 / 17-15 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (7*) 0
Quarter-final (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-8 Rudi GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO (88*) 0
Quarter-final (3*) CHEN Hongyong / CHEN Kang 15-7 / 10-15 / 15-7 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (12*) 0
Semi-final (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-9 / 15-1 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (11*) 0
Semi-final (6*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-12 / 15-13 CHEN Hongyong / CHEN Kang (3*) 0
Final (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-12 / 15-5 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (6*) 0
MS (qual)
Round 1 - F HERGIONO 15-8 / 15-0 SUNOTO (E.J.) - 0
Round 1 (708*) Ade BACHTIAR 15-4 / 15-7 Wahyu NUGROHO - 0
Round 1 - Gatot SATRIADI 15-7 / 15-7 Terry HARDIAWAN - 0
Round 1 - SUNARNO 18-15 / 17-14 Halim Haryanto HO - 0
Round 1 - Budi SANTOSO (DKI CLUB) 15-9 / 15-8 Agus PAMBODI - 0
Round 1 - George RIMARCDI 7-15 / 15-5 / 15-4 Budi SANTOSO - 0
Round 1 - Freddy SUKIMAN 5-15 / 17-15 / 15-8 Davis EFRAIM - 0
Round 1 - Christiarus YULIARTO 15-11 / 15-7 Sarno PURNOMO - 0
Round 1 - Hengky IRAWAN 15-10 / 15-8 A K JOHANNES - 0
Round 1 - Hery GUNAWAN 18-15 / 15-7 Roy JOYO - 0
Round 1 (704*) Didit Suluh PATRIA 7-15 / 15-13 / 15-1 Tony GUNAWAN - 0
Round 1 - ALFIRA 9-15 / 15-11 / 15-7 Hendra Aprida GUNAWAN - 0
Round 2 - F HERGIONO 15-1 / 15-1 MUKHRIDAL - 0
Round 2 (708*) Ade BACHTIAR 17-16 / 15-2 Nova ARMADA - 0
Round 2 - SUNARNO 12-15 / 18-14 / 1-0 Gatot SATRIADI - 0
Round 2 - George RIMARCDI 15-9 / 7-15 / 15-2 Budi SANTOSO (DKI CLUB) - 0
Round 2 - Freddy SUKIMAN 15-8 / 15-6 Christiarus YULIARTO - 0
Round 2 - Steve MANTOUW 15-5 / 15-7 YULVITAR - 0
Round 2 - Hery GUNAWAN 15-7 / 18-17 Hengky IRAWAN - 0
Round 2 (704*) Didit Suluh PATRIA 15-2 / 15-0 ALFIRA - 0
MS
Round 1 (75*) PAN Teng 15-7 / 15-5 Kok Kiong YOU (144*) 0
Round 1 - Fachtur ROZY 15-1 / 15-5 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (174*) 0
Round 1 (172*) Yangchun XIE 15-11 / 15-11 George RIMARCDI - 0
Round 1 (11*) KIM Hak Kyun 15-8 / 15-2 WU Chun-Sheng (374*) 0
Round 1 (171*) Marleve MAINAKY 8-15 / 15-6 / 15-6 Yifeng SHEN (163*) 0
Round 1 - SUNARNO 5-15 / 15-4 / 15-13 Rosman A RAZAK (249*) 0
Round 1 (5*) WU Wenkai 15-1 / 15-3 Leonardo RUIZ - 0
Round 1 (41*) Eddy KURNIAWAN 9-15 / 15-8 / 15-8 LIN Wei-Chen (80*) 0
Round 1 (708*) Ade BACHTIAR 15-11 / 15-1 Takuya KATAYAMA (193*) 0
Round 1 (10*) Bambang SUPRIANTO 15-5 / 15-3 LEE Yong Sun (92*) 0
Round 1 - Juang JAYADI 15-18 / 15-2 / 15-3 Peter AXELSSON (28*) 0
Round 1 - F HERGIONO 15-8 / 14-17 / 15-4 Ewee Mun WONG (48*) 0
Round 1 (30*) Yoke Meng KWAN 11-15 / 15-13 / 15-9 Didit Suluh PATRIA (704*) 0
Round 1 - RUSMANTO 15-3 / 15-4 HU Zhilan (182*) 0
Round 1 (15*) PARK Sung Woo 15-3 / 15-3 Tsutomu KINJO (87*) 0
Round 1 (14*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-0 Abdul Hamid KHAN (110*) 0
Round 1 - Freddy SUKIMAN 15-9 / 15-4 TU Tung-Sheng (678*) 0
Round 1 (19*) Harijanto ARBI 15-9 / 15-5 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (69*) 0
Round 1 - Henry G WIYADI 15-12 / 15-8 Ewe Hock ONG (91*) 0
Round 1 (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 17-14 / 15-9 GE Cheng (116*) 0
Round 1 - Steve MANTOUW 15-13 / 9-15 / 15-10 DONG Jiong (155*) 0
Round 1 (309*) Indra WIJAYA 15-5 / 15-7 Madhujya BARUA (657*) 0
Round 1 (33*) Teeranun CHIANGTA 15-12 / 10-15 / 15-6 NG Liang Hua (213*) 0
Round 1 (22*) WAN Zhengwen 15-11 / 12-15 / 18-14 Hery GUNAWAN - 0
Round 1 - C ARIEF 15-9 / 15-6 Yuzo KUBOTA (321*) 0
Round 1 (185*) LIANG Zhiqiang 15-11 / 15-12 Chen PANG (112*) 0
Round 1 (2*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-4 LEE Mou-Chou (36*) 0
Round 1 (167*) DENG Xiaojian W.O. Ajay KANWAR (671*) 0
Round 2 (8*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-9 PAN Teng (75*) 0
Round 2 - Fachtur ROZY 8-15 / 15-10 / 15-5 Yangchun XIE (172*) 0
Round 2 (11*) KIM Hak Kyun 6-15 / 15-6 / 15-11 Dwi ARYANTO - 0
Round 2 (171*) Marleve MAINAKY 15-10 / 15-8 SUNARNO - 0
Round 2 (41*) Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12 Ade BACHTIAR (708*) 0
Round 2 (10*) Bambang SUPRIANTO 12-15 / 15-7 / 15-5 DENG Xiaojian (167*) 0
Round 2 - Juang JAYADI 15-11 / 7-15 / 15-10 F HERGIONO - 0
Round 2 - RUSMANTO 10-15 / 15-2 / 15-7 Yoke Meng KWAN (30*) 0
Round 2 (14*) Joko SUPRIANTO 9-15 / 15-8 / 15-0 PARK Sung Woo (15*) 0
Round 2 (19*) Harijanto ARBI 15-11 / 15-1 Freddy SUKIMAN - 0
Round 2 (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-8 Henry G WIYADI - 0
Round 2 (309*) Indra WIJAYA 15-9 / 7-15 / 15-3 Steve MANTOUW - 0
Round 2 (7*) PERMADI Fung 15-12 / 15-11 Teeranun CHIANGTA (33*) 0
Round 2 (22*) WAN Zhengwen 6-15 / 15-2 / 15-8 C ARIEF - 0
Round 2 (2*) Hermawan SUSANTO 15-7 / 15-8 LIANG Zhiqiang (185*) 0
Round 3 (8*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-3 Fachtur ROZY - 0
Round 3 (171*) Marleve MAINAKY 15-5 / 15-10 KIM Hak Kyun (11*) 0
Round 3 (41*) Eddy KURNIAWAN 15-8 / 7-15 / 15-8 WU Wenkai (5*) 0
Round 3 (10*) Bambang SUPRIANTO 15-10 / 18-13 Juang JAYADI - 0
Round 3 (14*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 18-15 / 15-8 RUSMANTO - 0
Round 3 (19*) Harijanto ARBI 18-15 / 17-15 Thomas STUER-LAURIDSEN (4*) 0
Round 3 (7*) PERMADI Fung 15-8 / 14-17 / 15-7 Indra WIJAYA (309*) 0
Round 3 (2*) Hermawan SUSANTO 15-0 / 15-6 WAN Zhengwen (22*) 0
Quarter-final (8*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-4 Marleve MAINAKY (171*) 0
Quarter-final (10*) Bambang SUPRIANTO 15-10 / 17-14 Eddy KURNIAWAN (41*) 0
Quarter-final (14*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-10 Harijanto ARBI (19*) 0
Quarter-final (2*) Hermawan SUSANTO 15-9 / 15-0 PERMADI Fung (7*) 0
Semi-final (8*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-11 Bambang SUPRIANTO (10*) 0
Semi-final (14*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 17-15 Hermawan SUSANTO (2*) 0
Final (8*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 6-15 / 15-9 Joko SUPRIANTO (14*) 0
WD (qual)
Round 1 - CAROLINE / MARGIYANI 15-7 / 15-9 FIFI / Wahyu Sri WINARNI - 0
Round 1 - Emma ERNAWATY / EK WIWI 15-3 / 15-4 Ita ARDWIANTINI / Enny KUSWATI - 0
Round 2 - Fenny NATALIA / Henny NOVITALIA 15-1 / 15-2 Jheany KRISTI / Evvi LIANAWATI - 0
Round 2 - CAROLINE / MARGIYANI 15-4 / 15-9 Reny HANDAYANI / SUMIATI (JABAR) - 0
Round 2 - Mia AUDINA TJIPTAWAN / Indarti ISSOLINA 15-10 / 15-5 Emma ERNAWATY / EK WIWI - 0
WD
Round 1 (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-1 / 15-9 GUO (A) Jing / SHEN Lianfeng (85*) 0
Round 1 (54*) CHE Ling / Wenjing WU 15-4 / 15-1 Fenny NATALIA / Henny NOVITALIA - 0
Round 1 (215*) Silvia ANGGRAINI / Eny OKTAVIANI 15-0 / 15-6 Takako IDA / Michiyo KITAURA (220*) 0
Round 1 (60*) GIL Young Ah / PARK Soo Yun 15-7 / 15-8 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN (216*) 0
Round 1 - PAN Li / YAO Fen 15-6 / 15-10 Mia AUDINA TJIPTAWAN / Indarti ISSOLINA - 0
Round 1 (27*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-8 / 15-9 CINDY (RAGUNAN) / Susi SUSANTI - 0
Round 1 - S HERAWATI / Zelin RESIANA 4-15 / 15-11 / 15-3 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (4*) 0
Round 1 (20*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-3 / 15-2 Akiko MICHIUE / Masako SAKAMOTO (150*) 0
Round 1 (223*) CHAN Oi Ni / CHENG Yin Sat 18-16 / 12-15 / 15-10 CAROLINE / MARGIYANI - 0
Round 1 (22*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-12 / 12-15 / 15-10 Rosalina RISEU / Lilik SUDARWATI (296*) 0
Round 1 - Dede HASANAH / Nonong Denis ZANATI 10-15 / 18-15 / 15-4 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (32*) 0
Round 2 (5*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-2 / 15-3 Swa CAHAYAWATI / Ay Ling THE - 0
Round 2 (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-9 / 15-4 CHE Ling / Wenjing WU (54*) 0
Round 2 (69*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-12 / 15-10 Silvia ANGGRAINI / Eny OKTAVIANI (215*) 0
Round 2 - PAN Li / YAO Fen 15-11 / 15-13 GIL Young Ah / PARK Soo Yun (60*) 0
Round 2 (27*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-8 / 15-10 S HERAWATI / Zelin RESIANA - 0
Round 2 (20*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 13-18 / 15-1 / 18-15 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (15*) 0
Round 2 (22*) CHEN Ying / SHENG Wenqing 15-2 / 15-3 CHAN Oi Ni / CHENG Yin Sat (223*) 0
Round 2 (14*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-5 / 15-1 Dede HASANAH / Nonong Denis ZANATI - 0
Quarter-final (9*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-11 / 15-8 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (5*) 0
Quarter-final (69*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-5 PAN Li / YAO Fen - 0
Quarter-final (20*) CATHERINE / Eliza NATHANAEL 15-8 / 15-7 PENG Xin Yong / ZHANG Jin (27*) 0
Quarter-final (14*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 17-16 / 15-13 CHEN Ying / SHENG Wenqing (22*) 0
Semi-final (69*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-5 / 8-15 / 15-12 FINARSIH / Lili TAMPI (9*) 0
Semi-final (14*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-12 / 12-15 / 15-2 CATHERINE / Eliza NATHANAEL (20*) 0
Final (14*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-12 / 15-9 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (69*) 0
WS (qual)
Round 1 - CAROLINE 5-11 / 11-8 / 11-3 Emma ERNAWATY - 0
Round 1 - IRRA 11-2 / 11-6 Sita CATUR - 0
Round 1 - Indarti ISSOLINA 11-2 / 11-9 Wahyu Sri WINARNI - 0
Round 1 - Enny KUSWATI 12-9 / 11-7 Evvi LIANAWATI - 0
Round 2 - CAROLINE 6-11 / 11-7 / 12-10 OLIVIA - 0
Round 2 - Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-4 / 11-2 IRRA - 0
Round 2 - Ellen ANGELINA 11-6 / 5-11 / 11-5 EK WIWI - 0
Round 2 - Ita ARDWIANTINI 11-6 / 11-2 MARGIYANI - 0
Round 2 - Dewiyanti MARTHA 11-7 / 11-7 Hendrajaya CAMELITA - 0
Round 2 - Indarti ISSOLINA 11-1 / 11-1 Eti GUNAWAN - 0
Round 2 - Enny KUSWATI 12-11 / 11-0 Arum MAWARTI - 0
Round 2 - DOSILINA 11-1 / 11-1 Rini SUSILAWATI - 0
WS
Round 1 (44*) SHYU Yu-Ling 11-6 / 4-11 / 11-8 Hellen PAOKI - 0
Round 1 (25*) PARK Soo Yun 11-0 / 11-2 Ellen ANGELINA - 0
Round 1 (169*) Michiyo KITAURA 11-2 / 11-0 Ai Li ONG (260*) 0
Round 1 (24*) Yuni KARTIKA 11-5 / 11-2 Catrine BENGTSSON (34*) 0
Round 1 (112*) HAN Jingna 11-0 / 11-2 Ita ARDWIANTINI - 0
Round 1 (231*) Reny HANDAYANI 11-7 / 11-7 Neeru NIJHAWAN (263*) 0
Round 1 (13*) Yuhong LIU 11-1 / 11-5 CAROLINE - 0
Round 1 (409*) Lidya DJAELAWIJAYA 4-11 / 11-1 / 11-6 GUO (A) Jing (155*) 0
Round 1 (295*) Akiko MICHIUE 4-11 / 11-8 / 12-11 Cindana HARTONO KUSUMA - 0
Round 1 (118*) LIN Xiaoming 8-11 / 11-2 / 12-10 Indarti ISSOLINA - 0
Round 1 (296*) Ika HENY 11-3 / 11-8 CHEN Hsiao-Li (56*) 0
Round 1 (46*) Lisbet STUER-LAURIDSEN 12-11 / 4-11 / 11-8 Masako SAKAMOTO (244*) 0
Round 1 (47*) SHEN Lianfeng 11-1 / 11-4 Dewiyanti MARTHA - 0
Round 1 - Kristin YUNITA 11-3 / 11-5 Lee Wai TAN (143*) 0
Round 1 (49*) Marr JIHYUN 11-3 / 11-3 Claudia CRUZ - 0
Round 1 (108*) CHEN Mei-Cun 11-5 / 11-3 DOSILINA - 0
Round 1 - Minarti TIMUR 5-11 / 11-5 / 11-2 Zarinah ABDULLAH (31*) 0
Round 1 (212*) ZHANG Ning 12-10 / 12-11 Pornsawan PLUNGWECH (36*) 0
Round 1 (107*) CHAN Oi Ni 11-5 / 11-0 Enny KUSWATI - 0
Round 1 (274*) MEILUAWATI 11-8 / 11-1 Takako IDA (74*) 0
Round 2 (1*) HUANG Hua 11-1 / 11-2 LEE Wai Leng (126*) 0
Round 2 (25*) PARK Soo Yun 11-1 / 11-5 SHYU Yu-Ling (44*) 0
Round 2 (12*) Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-3 Michiyo KITAURA (169*) 0
Round 2 (24*) Yuni KARTIKA 11-12 / 11-7 / 11-2 HAN Jingna (112*) 0
Round 2 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-1 / 11-1 CHENG Yin Sat (92*) 0
Round 2 (13*) Yuhong LIU 11-7 / 12-10 Reny HANDAYANI (231*) 0
Round 2 (11*) Christine GANDRUP 11-8 / 11-7 Lidya DJAELAWIJAYA (409*) 0
Round 2 - Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 12-10 Akiko MICHIUE (295*) 0
Round 2 (118*) LIN Xiaoming 11-1 / 6-11 / 11-3 Ika HENY (296*) 0
Round 2 (18*) Yuliani SANTOSO 11-5 / 11-0 Lisbet STUER-LAURIDSEN (46*) 0
Round 2 (47*) SHEN Lianfeng 4-11 / 11-4 / 11-0 Kristin YUNITA - 0
Round 2 (7*) YE Zhaoying 11-5 / 11-0 Marr JIHYUN (49*) 0
Round 2 - Minarti TIMUR 11-3 / 11-1 CHEN Mei-Cun (108*) 0
Round 2 (9*) Xiaoqing LIM 11-6 / 11-7 ZHANG Ning (212*) 0
Round 2 (274*) MEILUAWATI 11-2 / 11-4 CHAN Oi Ni (107*) 0
Round 2 (6*) LEE Heung Soon W.O. (F) Spare 09 (353*) 0
Round 3 (1*) HUANG Hua 11-2 / 7-11 / 11-3 PARK Soo Yun (25*) 0
Round 3 (24*) Yuni KARTIKA 11-4 / 11-1 Somharuthai JAROENSIRI (12*) 0
Round 3 (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 12-9 / 6-11 / 11-8 Yuhong LIU (13*) 0
Round 3 (11*) Christine GANDRUP 11-7 / 11-2 Mia AUDINA TJIPTAWAN - 0
Round 3 (18*) Yuliani SANTOSO 11-1 / 11-5 LIN Xiaoming (118*) 0
Round 3 (7*) YE Zhaoying 11-5 / 11-4 SHEN Lianfeng (47*) 0
Round 3 (9*) Xiaoqing LIM 11-6 / 11-9 Minarti TIMUR - 0
Round 3 (274*) MEILUAWATI 11-8 / 11-5 LEE Heung Soon (6*) 0
Quarter-final (24*) Yuni KARTIKA 11-1 / 11-2 HUANG Hua (1*) 0
Quarter-final (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 11-7 / 12-10 Christine GANDRUP (11*) 0
Quarter-final (7*) YE Zhaoying 11-5 / 11-3 Yuliani SANTOSO (18*) 0
Quarter-final (9*) Xiaoqing LIM 5-11 / 11-5 / 11-7 MEILUAWATI (274*) 0
Semi-final (5*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI 7-11 / 11-8 / 11-1 Yuni KARTIKA (24*) 0
Semi-final (7*) YE Zhaoying 11-8 / 11-3 Xiaoqing LIM (9*) 0
Final (7*) YE Zhaoying 11-7 / 11-6 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (5*) 0
XD
Round 1 - Herly ZAENUDIN / SUMIATI (JABAR) 15-3 / 4-15 / 15-2 CHEN Xingdong / ZHANG Hongyu (43*) 0
Round 1 (226*) HUANG Yi / PENG Xin Yong 15-10 / 15-1 DODI / EK WIWI - 0
Round 1 - Antonius BUDI ARIANTHO / Gillian M. CLARK 15-11 / 12-15 / 15-7 E. DADAN / Emma ERNAWATY - 0
Round 1 (232*) I PAULUS / Rosiana TENDEAN 17-16 / 15-8 Jianhua ZHAO / Wenjing WU (76*) 0
Round 1 (23*) Yu Chen / ZHANG Jin 15-3 / 15-2 Adi SUSANTO / FIFI - 0
Round 1 (49*) Denny KANTONO / Zelin RESIANA 15-5 / 15-11 PAN Teng / SHEN Lianfeng (229*) 0
Round 1 (30*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL W.O. Leonardo RUIZ / Claudia CRUZ - 0
Round 2 (75*) LEE Sang Bok / GIL Young Ah 15-2 / 15-2 Abdul Hamid KHAN / Zarinah ABDULLAH - 0
Round 2 - Herly ZAENUDIN / SUMIATI (JABAR) 11-15 / 15-9 / 15-8 Nunung WIDIANTO / S HERAWATI - 0
Round 2 (3*) Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-4 Richard MAINAKY / Minarti TIMUR - 0
Round 2 (30*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-8 / 15-4 HUANG Yi / PENG Xin Yong (226*) 0
Round 2 (232*) I PAULUS / Rosiana TENDEAN 16-17 / 18-16 / 15-3 Antonius BUDI ARIANTHO / Gillian M. CLARK - 0
Round 2 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-4 / 15-0 Kok Kiong YOU / Ai Li ONG - 0
Round 2 (49*) Denny KANTONO / Zelin RESIANA 15-8 / 15-3 Yu Chen / ZHANG Jin (23*) 0
Round 2 (7*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-1 / 15-7 LEE Yong Sun / PARK Soo Yun (228*) 0
Quarter-final (75*) LEE Sang Bok / GIL Young Ah 15-13 / 15-6 Herly ZAENUDIN / SUMIATI (JABAR) - 0
Quarter-final (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 8-15 / 18-16 / 15-12 I PAULUS / Rosiana TENDEAN (232*) 0
Quarter-final (7*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-7 Denny KANTONO / Zelin RESIANA (49*) 0
Quarter-final (30*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL W.O. Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN (3*) 0
Semi-final (30*) Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL 15-9 / 15-10 LEE Sang Bok / GIL Young Ah (75*) 0
Semi-final (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-5 / 10-15 / 15-10 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (7*) 0
Final (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 12-15 / 15-11 / 15-12 Aryono MIRANAT / Eliza NATHANAEL (30*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 33 73 7 21.2% 1659 50.27 00:00:00 0 0 0.0%
MS 57 135 21 36.8% 3097 54.33 00:00:00 0 0 0.0%
WD 26 59 7 26.9% 1359 52.27 00:00:00 0 0 0.0%
WS 50 113 13 26.0% 1775 35.5 00:00:00 0 0 0.0%
XD 20 47 7 35.0% 1078 53.9 00:00:00 0 0 0.0%
Total 186 427 55 29.6% 8968 48.22 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 5 0 100.0%
England 5 2 71.4%
Brunei Darussalem 2 1 66.7%
Sweden 14 8 63.6%
Denmark 8 5 61.5%
Netherlands 3 2 60.0%
China 29 25 53.7%
Indonesia 126 110 53.4%
Korea 10 10 50.0%
U.S.A. 7 7 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Thailand 4 5 44.4%
Malaysia 5 10 33.3%
Hong Kong 2 4 33.3%
Chinese Taipei 4 12 25.0%
Singapore 3 9 25.0%
Japan 2 10 16.7%
Australia 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
India 0 2 0.0%
Mexico 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4