Uganda Junior International  

Tournament Name: Uganda Junior International 2022
Tournament Dates: 28/02/2022-02/03/2022
Location: Uganda, Kampala
Category: Junior Future Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Jason FRANCOIS / Khemtish NUNDAH Guna KUSAL / Paul MAKANDE
MS - U19 Khemtish NUNDAH Akbar ODUKA
WD - U19 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA Diya CHETAN MODI / Brenda NAMANYA
WS - U19 Anupama UPADHYAYA Meghana Reddy MAREDDY
XD - U19 Paul MAKANDE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI Abed Musa YIGA / Tracy NALUWOOZA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Nabil ISHIMWE / Tendo Kizito MUKALAZI W.O. Ebenezer KORAMPONG / Elvis OSEI - 0
Round 2 U19 - Guna KUSAL / Paul MAKANDE 21-8 / 23-21 Reagan Micheal NSUBUGA / Shilton TAYEBWA - 23
Round 2 U19 - Marvin Nicholas BAKAKI / Arafat Tendo KIBIRIGE W.O. Jonathan ANKRAH / Michael BOTWE - 0
Round 2 U19 - Abdul Zaheer BEEBEEJAUN / Abdul Zeeshan BEEBEEJAUN 21-6 / 21-9 Ninaad Chetankumar MODI / Nathan Muganga NSIBAMBI - 17
Round 2 U19 - Siow Yin Young AIDAN YU KIAT / MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully 21-13 / 21-13 Ayaan DHANANI / Alyaani MAWANI - 17
Round 2 U19 - Batham KAWEESA / Aaron NDAWULA 21-13 / 21-14 Nabil ISHIMWE / Tendo Kizito MUKALAZI - 20
Round 2 U19 - Ahmed ODUKA / Akbar ODUKA 21-14 / 21-4 Param Shashang DESAI / Kunj Ravi PATEL - 18
Round 2 U19 - Daksh HALDAR / Ahmed MALIK W.O. Bhavesh BISSESSUR / Vaishnav RUSSEAN - 0
Round 2 U19 - Jason FRANCOIS / Khemtish NUNDAH 21-10 / 21-15 Abed Musa YIGA / Samuel WASSWA - 24
Quarter-final U19 - Guna KUSAL / Paul MAKANDE 21-13 / 21-3 Marvin Nicholas BAKAKI / Arafat Tendo KIBIRIGE - 15
Quarter-final U19 - Siow Yin Young AIDAN YU KIAT / MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully 21-15 / 23-21 Abdul Zaheer BEEBEEJAUN / Abdul Zeeshan BEEBEEJAUN - 28
Quarter-final U19 - Ahmed ODUKA / Akbar ODUKA 22-20 / 18-21 / 21-11 Batham KAWEESA / Aaron NDAWULA - 38
Quarter-final U19 - Jason FRANCOIS / Khemtish NUNDAH 21-11 / 21-6 Daksh HALDAR / Ahmed MALIK - 18
Semi-final U19 - Guna KUSAL / Paul MAKANDE 13-21 / 21-13 / 21-18 Siow Yin Young AIDAN YU KIAT / MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully - 35
Semi-final U19 - Jason FRANCOIS / Khemtish NUNDAH 21-16 / 21-12 Ahmed ODUKA / Akbar ODUKA - 24
Final U19 - Jason FRANCOIS / Khemtish NUNDAH 21-18 / 21-13 Guna KUSAL / Paul MAKANDE - 20
MS (qual)
Round 1 U19 - Siow Yin Young AIDAN YU KIAT W.O. Eric OFOYURU - 0
Round 1 U19 - MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully W.O. Ahmed ODUKA - 0
Round 1 U19 - Nathan Muganga NSIBAMBI W.O. Elvis OSEI - 0
Round 1 U19 - Tendo Kizito MUKALAZI W.O. Michael BOTWE - 0
Round 1 U19 - Arafat Tendo KIBIRIGE W.O. Akbar ODUKA - 0
Round 1 U19 - Youssif MOHAMED 21-4 / 21-4 Ninaad Chetankumar MODI - 18
Round 1 U19 - Aaron NDAWULA 21-17 / 24-22 Reagan Micheal NSUBUGA - 25
MS
Round 1 U19 - Guna KUSAL 21-9 / 21-8 Tendo Kizito MUKALAZI - 15
Round 1 U19 - Ahmed ODUKA 21-15 / 21-14 Shilton TAYEBWA - 17
Round 1 U19 - Samuel WASSWA 21-16 / 21-11 MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully - 24
Round 1 U19 - Siow Yin Young AIDAN YU KIAT 21-1 / 21-8 Param Shashang DESAI - 16
Round 1 U19 - Akbar ODUKA 21-15 / 21-15 Shaurya GUPTA - 20
Round 1 U19 - Abdul Zeeshan BEEBEEJAUN 21-10 / 21-15 Ayaan DHANANI - 21
Round 1 U19 - Abdul Zaheer BEEBEEJAUN 21-11 / 21-17 Ahmed MALIK - 21
Round 1 U19 - Jason FRANCOIS 21-9 / 21-4 Marvin Nicholas BAKAKI - 16
Round 1 U19 - Vaishnav RUSSEAN 19-21 / 21-9 / 21-16 Aaron NDAWULA - 36
Round 1 U19 - Paul MAKANDE 21-8 / 21-11 Nathan Muganga NSIBAMBI - 20
Round 1 U19 - Abed Musa YIGA 22-20 / 19-21 / 25-23 Youssif MOHAMED - 56
Round 1 U19 - Alyaani MAWANI 21-15 / 21-10 Kunj Ravi PATEL - 16
Round 1 U19 - Arafat Tendo KIBIRIGE 21-10 / 21-9 Nabil ISHIMWE - 15
Round 1 U19 - Khemtish NUNDAH 21-5 / 21-7 Batham KAWEESA - 20
Round 1 U19 - Eric OFOYURU 21-16 / 21-14 Eli KEROLAM - 20
Round 1 U19 - Preferet ADOMAHOU 21-8 / 21-7 Daksh HALDAR - 17
Round 2 U19 - Guna KUSAL 21-19 / 19-21 / 22-20 Ahmed ODUKA - 35
Round 2 U19 - Samuel WASSWA 23-21 / 21-19 Siow Yin Young AIDAN YU KIAT - 27
Round 2 U19 - Akbar ODUKA 21-5 / 22-20 Abdul Zeeshan BEEBEEJAUN - 25
Round 2 U19 - Jason FRANCOIS 21-16 / 21-13 Abdul Zaheer BEEBEEJAUN - 20
Round 2 U19 - Paul MAKANDE 21-12 / 21-14 Vaishnav RUSSEAN - 24
Round 2 U19 - Abed Musa YIGA 21-13 / 21-13 Alyaani MAWANI - 19
Round 2 U19 - Khemtish NUNDAH 21-10 / 21-10 Arafat Tendo KIBIRIGE - 21
Round 2 U19 - Preferet ADOMAHOU 21-17 / 21-17 Eric OFOYURU - 22
Quarter-final U19 - Samuel WASSWA 21-18 / 15-21 / 21-15 Guna KUSAL - 36
Quarter-final U19 - Akbar ODUKA 21-16 / 21-17 Jason FRANCOIS - 30
Quarter-final U19 - Abed Musa YIGA 21-11 / 21-18 Paul MAKANDE - 24
Quarter-final U19 - Khemtish NUNDAH 21-5 / 21-11 Preferet ADOMAHOU - 21
Semi-final U19 - Akbar ODUKA 21-15 / 21-12 Samuel WASSWA - 22
Semi-final U19 - Khemtish NUNDAH 21-17 / 21-11 Abed Musa YIGA - 26
Final U19 - Khemtish NUNDAH 21-15 / 21-12 Akbar ODUKA - 26
WD
Round 1 U19 - Jovia ATHIENO / Isabella BAKOKO W.O. Rachael QUARCOO / Cindy Etornam TORNYENYOR - 0
Round 1 U19 - Tiya BHURTUN / Layna Luxmi CHINIAH 21-15 / 21-14 Catherine NDAGIRE / Kimberley Joan SSENDIWALA - 23
Quarter-final U19 - Diya CHETAN MODI / Brenda NAMANYA 21-11 / 21-18 Moreen ACHIENG / Yashifa NAKANWAGI - 23
Quarter-final U19 - Olivia Betty KYOMUKAMA / Victoria Bington NAMUBIRU 21-10 / 21-9 Jovia ATHIENO / Isabella BAKOKO - 18
Quarter-final U19 - Tiya BHURTUN / Layna Luxmi CHINIAH 24-26 / 21-5 / 21-10 Harshni HIRANI / Harshita SINGH - 35
Quarter-final U19 - Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 21-7 / 21-4 Vivian NALULE / Claire NAMIREMBE - 16
Semi-final U19 - Diya CHETAN MODI / Brenda NAMANYA 21-15 / 22-20 Olivia Betty KYOMUKAMA / Victoria Bington NAMUBIRU - 24
Semi-final U19 - Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 21-14 / 21-3 Tiya BHURTUN / Layna Luxmi CHINIAH - 19
Final U19 - Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 21-5 / 21-3 Diya CHETAN MODI / Brenda NAMANYA - 16
WS
Round 1 U19 - Diya CHETAN MODI 21-19 / 21-16 Harshni HIRANI - 26
Round 1 U19 - Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-3 / 21-9 Moreen ACHIENG - 15
Round 1 U19 - Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ 21-9 / 21-13 Catherine NDAGIRE - 21
Round 1 U19 - Olivia Betty KYOMUKAMA 21-19 / 14-21 / 21-17 Vivian NALULE - 35
Round 1 U19 - Daniela Conceição 21-14 / 21-10 Isabella BAKOKO - 19
Round 1 U19 - Tiya BHURTUN 21-8 / 21-9 Harshita SINGH - 16
Round 1 U19 - Victoria Bington NAMUBIRU W.O. Cindy Etornam TORNYENYOR - 0
Round 1 U19 - Layna Luxmi CHINIAH 21-7 / 21-12 Claire NAMIREMBE - 21
Round 1 U19 - Anwesha GOWDA 21-2 / 21-1 Jovia ATHIENO - 16
Round 1 U19 - Yashifa NAKANWAGI W.O. Rachael QUARCOO - 0
Round 2 U19 - Anupama UPADHYAYA 21-4 / 21-7 Diya CHETAN MODI - 17
Round 2 U19 - Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-3 / 21-4 Brenda NAMANYA - 15
Round 2 U19 - Tracy NALUWOOZA 21-11 / 21-11 Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ - 20
Round 2 U19 - Daniela Conceição 21-10 / 21-9 Olivia Betty KYOMUKAMA - 19
Round 2 U19 - Tiya BHURTUN 21-4 / 21-8 Victoria Bington NAMUBIRU - 15
Round 2 U19 - Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-17 / 21-8 Layna Luxmi CHINIAH - 19
Round 2 U19 - Anwesha GOWDA 21-2 / 21-2 Kimberley Joan SSENDIWALA - 15
Round 2 U19 - Meghana Reddy MAREDDY 21-1 / 21-1 Yashifa NAKANWAGI - 15
Quarter-final U19 - Anupama UPADHYAYA 21-10 / 21-7 Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER - 21
Quarter-final U19 - Tracy NALUWOOZA 21-8 / 21-9 Daniela Conceição - 21
Quarter-final U19 - Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-14 / 21-9 Tiya BHURTUN - 25
Quarter-final U19 - Meghana Reddy MAREDDY 21-19 / 21-14 Anwesha GOWDA - 27
Semi-final U19 - Anupama UPADHYAYA 21-14 / 21-7 Tracy NALUWOOZA - 23
Semi-final U19 - Meghana Reddy MAREDDY 25-23 / 18-21 / 21-16 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI - 44
Final U19 - Anupama UPADHYAYA 21-10 / 12-21 / 21-17 Meghana Reddy MAREDDY - 46
XD
Round 1 U19 - Youssif MOHAMED / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-8 / 21-11 Ayaan DHANANI / Harshni HIRANI - 19
Round 1 U19 - Batham KAWEESA / Kimberley Joan SSENDIWALA W.O. Ebenezer KORAMPONG / Cindy Etornam TORNYENYOR - 0
Round 2 U19 - Paul MAKANDE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-3 / 21-3 Marvin Nicholas BAKAKI / Brenda NAMANYA - 13
Round 2 U19 - Vaishnav RUSSEAN / Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ W.O. Elvis OSEI / Rachael QUARCOO - 0
Round 2 U19 - Khemtish NUNDAH / Layna Luxmi CHINIAH 21-13 / 21-18 Samuel WASSWA / Catherine NDAGIRE - 25
Round 2 U19 - Youssif MOHAMED / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 21-11 / 21-7 Alyaani MAWANI / Harshita SINGH - 20
Round 2 U19 - Batham KAWEESA / Kimberley Joan SSENDIWALA 21-11 / 21-17 Akbar ODUKA / Isabella BAKOKO - 20
Round 2 U19 - Abed Musa YIGA / Tracy NALUWOOZA 14-21 / 22-20 / 21-17 Jason FRANCOIS / Tiya BHURTUN - 40
Round 2 U19 - Aaron NDAWULA / Olivia Betty KYOMUKAMA 21-19 / 14-21 / 21-6 Ahmed ODUKA / Jovia ATHIENO - 30
Round 2 U19 - Reagan Micheal NSUBUGA / Diya CHETAN MODI 21-13 / 16-21 / 21-19 Arafat Tendo KIBIRIGE / Claire NAMIREMBE - 33
Quarter-final U19 - Paul MAKANDE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-9 / 21-12 Vaishnav RUSSEAN / Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ - 18
Quarter-final U19 - Khemtish NUNDAH / Layna Luxmi CHINIAH 21-17 / 21-18 Youssif MOHAMED / Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER - 26
Quarter-final U19 - Abed Musa YIGA / Tracy NALUWOOZA 21-7 / 21-13 Batham KAWEESA / Kimberley Joan SSENDIWALA - 16
Quarter-final U19 - Reagan Micheal NSUBUGA / Diya CHETAN MODI 21-17 / 21-15 Aaron NDAWULA / Olivia Betty KYOMUKAMA - 22
Semi-final U19 - Paul MAKANDE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-15 / 19-21 / 21-15 Khemtish NUNDAH / Layna Luxmi CHINIAH - 35
Semi-final U19 - Abed Musa YIGA / Tracy NALUWOOZA 21-11 / 21-12 Reagan Micheal NSUBUGA / Diya CHETAN MODI - 20
Final U19 - Paul MAKANDE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 21-15 / 21-14 Abed Musa YIGA / Tracy NALUWOOZA - 21
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 13 28 2 15.4% 954 73.38 00:22:51 3.21 0 0.0%
MS 31 66 4 12.9% 2265 73.06 00:23:29 3.11 0 0.0%
WD 8 17 1 12.5% 550 68.75 00:21:45 3.16 0 0.0%
WS 23 49 3 13.0% 1524 66.26 00:22:13 2.98 0 0.0%
XD 15 34 4 26.7% 1164 77.6 00:23:52 3.25 0 0.0%
Total 90 194 14 15.6% 6457 71.74 00:22:59 3.12 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
India 7 1 87.5%
Mauritius 17 8 68.0%
Portugal 2 1 66.7%
Benin 2 1 66.7%
Egypt 5 3 62.5%
Uganda 38 25 60.3%
21 53 28.4%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Khemtish NUNDAH Akbar ODUKA 21-15 / 21-12
2018 Mohamed MOSTAFA KAMEL Kalombo MULENGA 21-11 / 21-14
2014 Habeeb Temitope BELLO Youcef Sabri MEDEL 21-17 / 17-21 / 21-11