Syed Modi Memorial India Open  

Tournament Name: Shaheed Dr. K.L. Garg - Syed Modi International India GPG 2012
Tournament Dates: 18/12/2012-23/12/2012
Location: India, Lucknow
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / LEE Yong Dae KANG Ji Wook / Sang Joon LEE
MS PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK
WD Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI Komala DEWI / Jenna GOZALI
WS Lindaweni FANETRI PUSARLA V. Sindhu
XD Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Abhishek AHLAWAT / Bhaskar CHAKRABORTY 21-19 / 21-15 Aman Singh BISHEN / Ravinder SINGH - 23
Round 1 497 Wannawat AMPUNSUWAN / Wasapon UTTAMANG 17-1 Ret. D. Guru Prasad / Vineeth MANUEL - 4
Round 1 - Uddin SAIF / Md Rais UDDIN 19-21 / 21-19 / 21-16 Rajat JOON / Ravi KUMAR - 34
Round 1 - Surender RATHEE / Neeraj VASHIST 21-11 / 21-14 Vikrant CHAWAT / Prem Singh CHOUHAN - 18
Round 2 976 B. Venkatesh / Santosh RAVURI 21-19 / 21-16 Abhishek AHLAWAT / Bhaskar CHAKRABORTY - 24
Round 2 497 Wannawat AMPUNSUWAN / Wasapon UTTAMANG 21-7 / 21-9 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkatesh PRASAD - 18
Round 2 - K. K. Manjush Mohan / P. H. Suraj 21-18 / 21-11 Uddin SAIF / Md Rais UDDIN - 20
Round 2 - Surender RATHEE / Neeraj VASHIST 21-15 / 24-22 Mohammad Anamul HAQUE / Parash Md.AHSUN HABIB - 23
MD
Round 1 25 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-9 / 21-16 Mayank BEHAL / Tanveer GILL 272 16
Round 1 655 Deepak KHATRI / P. Vinay Kumar Reddy 21-14 / 21-17 Surender RATHEE / Neeraj VASHIST - 19
Round 1 172 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 21-14 / 21-16 KONA Tarun / Arun VISHNU 40 21
Round 1 976 K. Nandagopal / T. Hema Nagendra Babu 23-21 / 21-10 K. K. Manjush Mohan / P. H. Suraj - 24
Round 1 138 CHO Gun Woo / KIM Dae Eun 21-17 / 21-15 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 29 33
Round 1 77 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 21-15 / 21-12 Venkat Gaurav PRASAD / Manish GUPTA 145 20
Round 1 43 Andrei ADISTIA / Christopher RUSDIANTO 21-16 / 21-14 Wannawat AMPUNSUWAN / Wasapon UTTAMANG 497 26
Round 1 41 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 20-22 / 21-18 / 21-16 Baptiste CAREME / Gaetan MITTELHEISSER 76 48
Round 1 84 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-19 / 23-21 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Kok Siang TEO 111 36
Round 1 47 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-19 / 21-19 Rahmat ADIANTO / Hardianto HARDIANTO 325 35
Round 1 395 Jayan JAMES / K. Dilshad 21-14 / 21-12 Jagadish YADAV / S. Sanjeeth 112 19
Round 1 18 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-16 / 21-12 Ronald RONALD / Selvanus GEH 81 28
Round 1 136 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-15 / 12-21 / 21-15 Ronan LABAR / Mathias QUERE 51 42
Round 1 30 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-12 / 21-17 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 60 22
Round 1 229 Francis ALWIN / V. Diju 21-11 / 21-18 G. Gopi Raju / Shivam SHARMA 317 23
Round 1 28 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 21-11 / 21-9 B. Venkatesh / Santosh RAVURI 976 18
Round 2 25 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 21-15 Deepak KHATRI / P. Vinay Kumar Reddy 655 21
Round 2 172 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 21-14 / 21-16 K. Nandagopal / T. Hema Nagendra Babu 976 22
Round 2 77 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 21-18 / 21-18 CHO Gun Woo / KIM Dae Eun 138 35
Round 2 43 Andrei ADISTIA / Christopher RUSDIANTO 16-21 / 21-19 / 21-16 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 41 51
Round 2 84 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 22-20 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 47 42
Round 2 18 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-6 / 21-7 Jayan JAMES / K. Dilshad 395 17
Round 2 30 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-19 / 21-11 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 136 25
Round 2 28 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 21-8 / 21-11 Francis ALWIN / V. Diju 229 17
Quarter-final 25 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 22-20 / 15-21 / 21-10 Berry ANGRIAWAN / Yohanes Rendy SUGIARTO 172 46
Quarter-final 77 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 21-18 / 22-20 Andrei ADISTIA / Christopher RUSDIANTO 43 36
Quarter-final 18 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-12 / 21-23 / 21-8 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 84 50
Quarter-final 30 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 21-14 / 18-21 / 21-12 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 28 44
Semi-final 77 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 21-12 / 21-12 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 25 37
Semi-final 18 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-10 / 21-8 Marcus Fernaldi GIDEON / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 30 25
Final 18 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-13 / 21-19 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 77 30
MS (qual)
Round 1 501 Prakash JOLLY 21-7 / 21-18 B. Kiran Kumar - 26
Round 1 1019 Harsheel DANI 23-21 / 21-15 Harshvardhan Singh BISHT - 31
Round 1 1292 Aditya JOSHI 21-19 / 22-20 Nigel D'SA - 31
Round 1 - Neeraj VASHIST 21-18 / 19-21 / 21-16 Saurav KAPOOR - 46
Round 1 - Sachin RAWAT 19-21 / 21-13 / 21-16 Ratikanta SAHA - 37
Round 1 - Arsalan NAQVI 21-10 / 21-18 Uddin SAIF (1402*) 20
Round 1 - Abhinav MANOTA 21-14 / 21-12 Parash Md.AHSUN HABIB (1365*) 20
Round 1 - Shreyansh JAISWAL 21-6 / 21-14 Arun Kumar ASHOK KUMAR - 21
Round 1 766 Srujan NANDALURI 21-14 / 21-8 Vipul SAINI 1292 25
Round 1 - Md Rais UDDIN 21-15 / 19-21 / 21-15 Harinder MALIK - 17
Round 1 758 N. V. S. Vijetha 21-17 / 11-6 Ret. Velavan VASUDEVAN 644 28
Round 1 - S. Sanjeeth 21-17 / 21-15 Angushuman BORA - 24
Round 2 501 Prakash JOLLY 21-9 / 21-16 Manish GUPTA 738 24
Round 2 1292 Aditya JOSHI 21-19 / 21-13 Harsheel DANI 1019 31
Round 2 - Neeraj VASHIST 21-11 / 21-16 Venkat Gaurav PRASAD 738 18
Round 2 - Arsalan NAQVI 21-10 / 21-17 Sachin RAWAT - 31
Round 2 - Abhinav MANOTA 21-14 / 21-14 Shreyansh JAISWAL - 22
Round 2 766 Srujan NANDALURI 21-8 / 21-11 Mohammad Anamul HAQUE (1406*) 22
Round 2 758 N. V. S. Vijetha 21-7 / 21-12 Md Rais UDDIN - 23
Round 2 453 P. Vikas Harsha 21-14 / 22-20 S. Sanjeeth - 29
MS
Round 1 329 Pratul JOSHI 21-17 / 21-12 Taufik HIDAYAT 12 29
Round 1 305 SISWANTO 21-7 / 17-21 / 21-9 Luke CHONG 160 36
Round 1 766 Prasojo Adi ANDRIANUS 21-11 / 21-15 N. V. S. Vijetha 758 27
Round 1 93 PRANNOY H. S. 21-9 / 21-6 P. Vikas Harsha 453 21
Round 1 42 Alamsyah YUNUS 21-12 / 21-12 Anup SRIDHAR 109 33
Round 1 106 Wei Sheng LOH 21-7 / 21-6 Neeraj VASHIST - 16
Round 1 148 YIM Jong Woo 22-20 / 21-14 Zi Liang Derek WONG 44 32
Round 1 125 Chetan ANAND 21-18 / 21-10 Aditya JOSHI 1292 28
Round 1 31 Ajay JAYARAM 21-15 / 21-13 Nikita KHAKIMOV 149 27
Round 1 150 Evert SUKAMTA 21-13 / 21-15 Abhimanyu SINGH 215 28
Round 1 624 P. Vinay Kumar Reddy 16-21 / 21-9 / 21-18 Mayank BEHAL 526 38
Round 1 69 KIDAMBI Srikanth 21-11 / 15-21 / 21-19 Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 194 55
Round 1 37 Niluka KARUNARATNE 21-17 / 16-21 / 21-14 KIM MIn Ki 218 54
Round 1 91 PARK Sung Min 21-16 / 21-13 Teck Zhi SOO 174 31
Round 1 41 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-13 / 21-9 Arsalan NAQVI - 23
Round 1 99 Sameer VERMA 21-12 / 16-21 / 24-22 Anatoliy YARTSEV 269 44
Round 1 80 Iskandar ZULKARNAIN 16-21 / 21-15 / 21-15 Mohit KAMAT 196 46
Round 1 39 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-11 / 21-9 Prakash JOLLY 501 22
Round 1 170 Andre MARTEEN 21-7 / 21-11 Nathan TANG 325 22
Round 1 35 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-14 / 21-10 Robin GONANSA 138 23
Round 1 58 SAI PRANEETH B. 21-15 / 21-15 Chao HUANG 152 33
Round 1 339 Zulhelmi ZULKIFFLI 21-18 / 21-18 Deepak KHATRI 766 26
Round 1 27 Tommy SUGIARTO 21-11 / 21-7 Abhinav MANOTA - 22
Round 1 82 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 17-21 / 21-15 / 21-18 Oscar BANSAL 321 42
Round 1 47 Suppanyu AVIHINGSANON 21-19 / 21-18 Senatria Agus SETIA PUTRA 227 44
Round 1 214 C. Rohit Yadav 21-9 / 21-18 Srujan NANDALURI 766 33
Round 1 90 GOH Soon Huat 21-19 / 21-14 Sourabh VERMA 34 42
Round 1 336 Subhankar DEY 21-16 / 12-21 / 21-16 GOH Giap Chin 198 46
Round 1 236 Parinyawat THONGNUAM 16-21 / 21-18 / 16-11 Ret. Zulfadli ZULKIFFLI 66 70
Round 1 71 Vladimir MALKOV 21-14 / 21-12 Aditya PRAKASH 261 29
Round 1 20 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 21-9 HA Young Woong 132 31
Round 1 420 Lakhanee SARANG W.O. Dinuka KARUNARATNA 511 0
Round 2 305 SISWANTO 21-18 / 16-21 / 22-20 Pratul JOSHI 329 70
Round 2 93 PRANNOY H. S. 21-12 / 21-10 Prasojo Adi ANDRIANUS 766 30
Round 2 42 Alamsyah YUNUS 21-18 / 21-8 Wei Sheng LOH 106 33
Round 2 148 YIM Jong Woo 15-21 / 21-15 / 21-18 Chetan ANAND 125 49
Round 2 31 Ajay JAYARAM 21-9 / 21-15 Evert SUKAMTA 150 31
Round 2 69 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 21-12 P. Vinay Kumar Reddy 624 24
Round 2 91 PARK Sung Min 22-20 / 15-21 / 21-14 Niluka KARUNARATNE 37 56
Round 2 41 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 21-16 Sameer VERMA 99 34
Round 2 39 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-8 / 23-21 Iskandar ZULKARNAIN 80 38
Round 2 35 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-17 / 21-17 Andre MARTEEN 170 34
Round 2 58 SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-3 / 21-5 Lakhanee SARANG 420 37
Round 2 27 Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-6 Zulhelmi ZULKIFFLI 339 18
Round 2 82 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 17-21 / 21-19 / 21-5 Suppanyu AVIHINGSANON 47 53
Round 2 90 GOH Soon Huat 21-16 / 21-19 C. Rohit Yadav 214 40
Round 2 236 Parinyawat THONGNUAM 21-14 / 21-14 Subhankar DEY 336 33
Round 2 20 PARUPALLI Kashyap 24-22 / 16-21 / 21-18 Vladimir MALKOV 71 67
Round 3 93 PRANNOY H. S. 21-18 / 21-12 SISWANTO 305 35
Round 3 42 Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-13 YIM Jong Woo 148 47
Round 3 69 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-18 Ajay JAYARAM 31 41
Round 3 41 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-11 / 19-21 / 21-15 PARK Sung Min 91 55
Round 3 39 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-10 / 21-16 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 35 41
Round 3 27 Tommy SUGIARTO 12-21 / 21-12 / 21-16 SAI PRANEETH B. 58 57
Round 3 90 GOH Soon Huat 21-16 / 13-21 / 21-16 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 82 61
Round 3 20 PARUPALLI Kashyap 21-16 / 21-17 Parinyawat THONGNUAM 236 39
Quarter-final 42 Alamsyah YUNUS 18-21 / 21-10 / 21-12 PRANNOY H. S. 93 66
Quarter-final 41 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-16 / 21-12 KIDAMBI Srikanth 69 35
Quarter-final 27 Tommy SUGIARTO 19-21 / 22-20 / 21-16 GURUSAIDUTT R. M. V. 39 91
Quarter-final 20 PARUPALLI Kashyap 23-21 / 8-21 / 21-16 GOH Soon Huat 90 67
Semi-final 41 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-14 / 21-17 Alamsyah YUNUS 42 44
Semi-final 20 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 23-21 Tommy SUGIARTO 27 46
Final 20 PARUPALLI Kashyap 21-19 / 14-21 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 41 71
WD
Round 1 277 CHAE YuJung / KIM Ji Won 21-13 / 19-21 / 22-20 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 53 55
Round 1 157 Ririn AMELIA / Melvira OKLAMONA 21-11 / 19-21 / 21-7 Trupti MURGUNDE / Prajakta SAWANT 400 43
Round 1 70 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 22-24 / 21-15 / 21-12 Sanyogita GHORPADE / MANEESHA K 400 47
Round 1 84 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Chanida JULRATTANAMANEE 21-3 / 21-10 Kristi DAS / Kaberi PHUKON 715 17
Round 1 62 Anggia Shitta AWANDA / Shela Devi AULIA 21-15 / 21-7 Varsha V BELAWADI / Mohita SAHDEV 715 19
Round 1 117 Dellis YULIANA / Yu Yan Vanessa NEO 21-3 / 21-9 Jagriti NASHIER / Jyoti NASHIER - 13
Round 1 58 Aparna BALAN / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-13 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 51 23
Round 2 12 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-7 / 21-6 Yamini SHARMA / Shraddha SRIVASTAVA 715 16
Round 2 39 Komala DEWI / Jenna GOZALI 21-19 / 21-13 Ririn AMELIA / Melvira OKLAMONA 157 31
Round 2 74 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-6 / 17-21 / 21-13 Pacharakamol ARKORNSAKUL / Jongkolphan KITITHARAKUL 70 56
Round 2 119 Deariska Putri MEDITA / Khaeriah ROSMINI 21-16 / 21-16 Rodjana CHUTHABUNDITKUL / Chanida JULRATTANAMANEE 84 28
Round 2 35 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-16 Anggia Shitta AWANDA / Shela Devi AULIA 62 27
Round 2 117 Dellis YULIANA / Yu Yan Vanessa NEO 21-19 / 15-21 / 22-20 Irina KHLEBKO / Ksenia POLIKARPOVA 99 56
Round 2 34 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-15 Aparna BALAN / REDDY N. Sikki 58 46
Round 2 277 CHAE YuJung / KIM Ji Won W.O. Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 116 0
Quarter-final 12 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-18 / 21-17 CHAE YuJung / KIM Ji Won 277 38
Quarter-final 39 Komala DEWI / Jenna GOZALI 22-20 / 21-14 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 74 42
Quarter-final 35 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-12 Deariska Putri MEDITA / Khaeriah ROSMINI 119 35
Quarter-final 34 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-16 Dellis YULIANA / Yu Yan Vanessa NEO 117 34
Semi-final 39 Komala DEWI / Jenna GOZALI 18-21 / 21-10 / 21-10 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 12 52
Semi-final 34 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 12-21 / 21-18 / 21-19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 35 70
Final 34 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-6 Komala DEWI / Jenna GOZALI 39 33
WS (qual)
Round 1 - Rituparna DAS 21-5 / 21-4 Niharika SAINI 872 16
Round 1 547 Arathi Sara SUNIL 21-18 / 21-17 Jacqueline Rose KUNNATH 313 26
Round 1 154 KIM Hyo Min 21-8 / 21-10 Varsha V BELAWADI 872 20
Round 1 271 Pornpawee CHOCHUWONG 21-13 / 21-14 Riya PILLAI 547 24
Round 1 769 Saili RANE 21-17 / 21-19 Sara NAQVI 872 30
Round 1 441 GADDE Ruthvika Shivani 21-15 / 21-18 Rawinda PRAJONGJAI 218 30
Round 1 204 Trupti MURGUNDE 21-16 / 21-9 Shraddha SRIVASTAVA 872 20
Round 1 237 Dhanya NAIR 21-12 / 21-19 Kaberi PHUKON 872 23
Round 2 - Rituparna DAS 21-14 / 21-17 Arathi Sara SUNIL 547 25
Round 2 271 Pornpawee CHOCHUWONG 21-8 / 22-20 KIM Hyo Min 154 39
Round 2 441 GADDE Ruthvika Shivani 21-10 / 21-10 Saili RANE 769 25
Round 2 204 Trupti MURGUNDE 21-15 / 22-20 Dhanya NAIR 237 41
WS
Round 1 176 Ksenia POLIKARPOVA 17-21 / 18-20 Ret. Saina NEHWAL 3 30
Round 1 70 Sannatasah SANIRU 21-15 / 20-22 / 21-15 Romina GABDULLINA 76 64
Round 1 38 Nozomi OKUHARA 21-5 / 21-8 Mohita SAHDEV 199 19
Round 1 50 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-10 / 21-15 Tanvi LAD 113 35
Round 1 36 Nitchaon JINDAPOL 21-12 / 21-6 Mudra DHAINJE 180 22
Round 1 441 GADDE Ruthvika Shivani 21-14 / 11-21 / 21-13 P. C. Thulasi 95 49
Round 1 33 Lindaweni FANETRI 24-22 / 21-9 Trupti MURGUNDE 204 32
Round 1 - Rituparna DAS 16-14 Ret. Aditi MUTATKAR 179 14
Round 1 177 Sayali GOKHALE 19-21 / 22-20 / 21-18 Millicent WIRANTO 122 64
Round 1 28 Aprillia YUSWANDARI 21-17 / 21-17 Natalia PERMINOVA 143 36
Round 1 62 Soniia CHEAH 21-11 / 21-11 Pornpawee CHOCHUWONG 271 29
Round 1 23 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-18 Arundhati PANTAWANE 109 40
Round 1 144 Febby ANGGUNI 21-14 / 22-20 Neha PANDIT 101 31
Round 1 43 Hera DESI 21-9 / 21-10 Simone PRUTSCH 72 23
Round 1 99 Victoria NA 21-11 / 12-21 / 21-19 Sarada JASTI 184 40
Round 1 24 PUSARLA V. Sindhu 21-6 / 21-12 Li Lian YANG 89 22
Round 2 70 Sannatasah SANIRU 21-10 / 21-12 Ksenia POLIKARPOVA 176 28
Round 2 38 Nozomi OKUHARA 21-9 / 21-19 Maria Febe KUSUMASTUTI 50 34
Round 2 36 Nitchaon JINDAPOL 21-4 / 21-13 GADDE Ruthvika Shivani 441 21
Round 2 33 Lindaweni FANETRI 19-21 / 21-17 / 28-26 Rituparna DAS - 67
Round 2 28 Aprillia YUSWANDARI 21-15 / 21-11 Sayali GOKHALE 177 32
Round 2 23 Sapsiree TAERATTANACHAI 13-21 / 21-5 / 21-11 Soniia CHEAH 62 56
Round 2 144 Febby ANGGUNI 15-21 / 21-19 / 21-10 Hera DESI 43 65
Round 2 24 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 21-9 Victoria NA 99 18
Quarter-final 38 Nozomi OKUHARA 21-17 / 21-12 Sannatasah SANIRU 70 35
Quarter-final 33 Lindaweni FANETRI 21-15 / 10-21 / 21-12 Nitchaon JINDAPOL 36 56
Quarter-final 23 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-11 Aprillia YUSWANDARI 28 41
Quarter-final 24 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-17 Febby ANGGUNI 144 36
Semi-final 33 Lindaweni FANETRI 22-20 / 21-16 Nozomi OKUHARA 38 47
Semi-final 24 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-14 Sapsiree TAERATTANACHAI 23 39
Final 33 Lindaweni FANETRI 21-15 / 18-21 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 24 73
XD
Round 1 38 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 21-12 / 21-11 G. Gopi Raju / Poorvisha S RAM 998 19
Round 1 - Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 1-0 Ret. Arun VISHNU / Aparna BALAN 59 1
Round 1 9 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-13 / 21-5 Wasapon UTTAMANG / Chanida JULRATTANAMANEE 408 23
Round 1 514 Sang Joon LEE / CHAE YuJung 21-7 / 21-4 Prem Singh CHOUHAN / Niharika SAINI 406 17
Round 1 23 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 21-5 / 21-12 Harinder MALIK / Komal ANTIL 998 16
Round 1 35 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 22-20 / 21-19 Anatoliy YARTSEV / Irina KHLEBKO - 36
Round 1 43 Zhao Jiang Terry YEO / Dellis YULIANA 21-8 / 22-20 ATTRI Manu / MANEESHA K 514 25
Round 1 66 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 21-17 / 21-12 Wannawat AMPUNSUWAN / Rodjana CHUTHABUNDITKUL 363 25
Round 1 281 KANG Ji Wook / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-18 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 34 28
Round 1 53 Yi LIU / Ting Ting THNG 21-5 / 21-18 Abhinav MANOTA / Rachita SAHDEV 998 17
Round 1 415 Patiphat CHALARDCHALEAM / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-12 / 21-12 Nigel D'SA / Prajakta SAWANT 514 20
Round 1 90 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 26-24 / 21-7 Ronan LABAR / Laura CHOINET 54 26
Round 1 78 Luke CHONG / Victoria NA W.O. Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 74 0
Round 1 113 KIM Dae Eun / GO Ah Ra W.O. Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 11 0
Round 2 - Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-7 / 21-8 Luke CHONG / Victoria NA 78 18
Round 2 9 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-15 / 21-17 Sang Joon LEE / CHAE YuJung 514 33
Round 2 35 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 21-18 / 22-20 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 23 54
Round 2 66 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 21-18 / 21-18 Zhao Jiang Terry YEO / Dellis YULIANA 43 29
Round 2 281 KANG Ji Wook / SHIN Seung Chan 21-8 / 21-16 KIM Dae Eun / GO Ah Ra 113 26
Round 2 415 Patiphat CHALARDCHALEAM / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-19 / 21-11 Yi LIU / Ting Ting THNG 53 26
Round 2 14 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-9 / 21-14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 90 22
Round 2 38 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER W.O. Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 7 0
Quarter-final 9 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-15 / 21-8 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 35 30
Quarter-final 281 KANG Ji Wook / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-10 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 66 28
Quarter-final 14 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-15 / 21-16 Patiphat CHALARDCHALEAM / Jongkolphan KITITHARAKUL 415 30
Quarter-final - Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI W.O. Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 38 0
Semi-final - Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-18 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 9 41
Semi-final 14 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-14 / 21-17 KANG Ji Wook / SHIN Seung Chan 281 27
Final 14 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-12 / 24-22 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI - 34
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 68 6 19.4% 2438 78.65 00:29:56 2.63 0 0.0%
MS 61 143 21 34.4% 5070 83.11 00:39:46 2.09 7 11.5%
WD 21 49 7 33.3% 1696 80.76 00:37:11 2.17 1 4.8%
WS 29 67 9 31.0% 2341 80.72 00:39:48 2.03 5 17.2%
XD 24 48 0 0.0% 1676 69.83 00:27:05 2.58 0 0.0%
Total 166 375 43 25.9% 13221 79.64 00:35:47 2.23 13 7.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 3 1 75.0%
Indonesia 49 26 65.3%
Thailand 28 15 65.1%
Korea 23 13 63.9%
Singapore 9 9 50.0%
New Zealand 2 2 50.0%
U.S.A. 1 1 50.0%
Sri Lanka 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Malaysia 16 17 48.5%
India 70 101 40.9%
France 3 5 37.5%
Bangladesh 2 6 25.0%
Australia 1 4 20.0%
Russia 1 7 12.5%
Austria 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 WANG Tzu Wei Sourabh VERMA 21-15 / 21-17
2018 Sameer VERMA LU Guangzu 16-21 / 21-19 / 21-14
2017 Sameer VERMA SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-16
2016 KIDAMBI Srikanth HUANG Yuxiang 21-13 / 14-21 / 21-14
2015 PARUPALLI Kashyap KIDAMBI Srikanth 23-21 / 23-21
2014 XUE Song KIDAMBI Srikanth 16-21 / 21-19 / 21-13
2012 PARUPALLI Kashyap Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-19 / 14-21 / 21-17
2011 Taufik HIDAYAT Sourabh VERMA 21-15 / 21-18
2010 Dionysius Hayom RUMBAKA Suppanyu AVIHINGSANON 14-21 / 21-15 / 21-12
2009 Chetan ANAND Dionysius Hayom RUMBAKA 21-17 / 19-21 / 21-16