Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesian Open 1993
Tournament Dates: 25/07/1993-25/07/1993
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Eddy HARTONO / Richard MAINAKY
MS Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung
WD FINARSIH / Lili TAMPI Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA
WS YE Zhaoying Susi SUSANTI
XD Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN I PAULUS / S HERAWATI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Musrifin MADEK / Heriyanto TUTAN 8-15 / 15-12 / 18-14 Andreas DARMAWAN / (Central Java) DIDIK - 0
Round 1 - Sarno PURNOMO / Henry YUWONO 15-4 / 15-9 S ARIF / PEPEP - 0
Round 1 - James BOLUNG / Jackson LOMBAN 15-12 / 15-10 IRWANSYAH / THOMAS - 0
Round 1 - KURNIA / Herry SULISTIONO 15-3 / 19-15 / 15-3 Mulyadi T. / Rony WIJAYA - 0
Round 2 - Musrifin MADEK / Heriyanto TUTAN 15-9 / 15-6 FURQAN / SYARIFUDDIN - 0
Round 2 - Sarno PURNOMO / Henry YUWONO 15-10 / 15-2 James BOLUNG / Jackson LOMBAN - 0
Round 2 - (SUMBAR) ADRIAN / SUHARMON 15-9 / 3-15 / 15-4 ALBERT / Karel MAINAKY - 0
Round 2 - Richard MASENGI / Steven MAYOAN 15-12 / 15-8 Yuli NETRA / Pande YANINDRA - 0
Round 2 - GUNANTO (RAGUNAN) / Christiarus YULIARTO 15-5 / 15-6 Trisvawan DENNY / SAMIDIONO (P.JAYA) - 0
Round 2 - KURNIA / Herry SULISTIONO 15-0 / 15-0 Santo RUSLI / SANDIARTO (253*) 0
MD
Round 1 (18*) CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum 15-1 / 15-3 Sian Peng TAN / Jefry TJOANDI - 0
Round 1 - Flandy LIMPELE / Aryono MIRANAT 15-3 / 15-2 Miha KOSNIK / Miso MATTIAS (268*) 0
Round 1 (504*) Tiek Ming KWAN / Rudy WIJAYA 1-15 / 15-11 / 15-3 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (20*) 0
Round 1 (850*) Luecha KAJONNETIKUL / Kitipon KITIKUL 15-9 / 1-15 / 15-11 (SUMBAR) ADRIAN / SUHARMON - 0
Round 1 (162*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-5 / 15-7 LIAO Kuo-Mao / TU Tung-Sheng (158*) 0
Round 1 (501*) Tony GUNAWAN / NAMRIH 15-2 / 15-7 Musrifin MADEK / Heriyanto TUTAN - 0
Round 1 (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-4 / 15-4 Atsushi KUSAI / Yuki NAKAMURA - 0
Round 1 (23*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-8 / 15-7 KURNIA / Herry SULISTIONO - 0
Round 1 - Dharma GUNAWI / Ade SUTRISNA 15-9 / 15-9 Richard MASENGI / Steven MAYOAN - 0
Round 1 - Joko MARDIANTO / I PAULUS 15-8 / 15-11 Monthon BUMPHENKEITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (142*) 0
Round 1 (12*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-3 / 15-7 Sarno PURNOMO / Henry YUWONO - 0
Round 1 - Eddy HARTONO / Richard MAINAKY 15-2 / 15-1 Mike EDSTROM / Mike JOHNSON - 0
Round 1 - Wahyu (Pelita) AGUNG / Candra WIJAYA 15-10 / 17-14 GUNANTO (RAGUNAN) / Christiarus YULIARTO - 0
Round 1 - Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-10 / 9-15 / 15-5 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (29*) 0
Round 1 - Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO 15-5 / 15-7 Jan PAULSEN / Michael SOGAARD (84*) 0
Round 1 - Tri KUSHARJANTO / Adi SANTOSO W.O. Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (43*) 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-1 CHANG Jeng-Shyuang / WU Chun-Sheng (216*) 0
Round 2 - Flandy LIMPELE / Aryono MIRANAT 15-5 / 15-13 CHAN Siu Kwong / NG Pak Kum (18*) 0
Round 2 - Cun CUN / WIBOWO Victo 17-14 / 5-15 / 15-10 Kim Her TAN / Kim Hock YAP (10*) 0
Round 2 (504*) Tiek Ming KWAN / Rudy WIJAYA 15-7 / 15-5 Luecha KAJONNETIKUL / Kitipon KITIKUL (850*) 0
Round 2 (7*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-7 / 15-9 E. DADAN / DODI - 0
Round 2 (501*) Tony GUNAWAN / NAMRIH 13-15 / 15-11 / 15-6 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (162*) 0
Round 2 - Tony JAMES / MINTARNO 17-15 / 12-15 / 15-10 Chris HUNT / Nick PONTING (46*) 0
Round 2 (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-8 / 17-15 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (23*) 0
Round 2 - Dharma GUNAWI / Ade SUTRISNA 15-11 / 15-8 Joko MARDIANTO / I PAULUS - 0
Round 2 (30*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-1 / 15-1 LEE Wei-Jen / LIU En-Horng (296*) 0
Round 2 - Eddy HARTONO / Richard MAINAKY 15-11 / 15-4 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (12*) 0
Round 2 (282*) Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON 18-17 / 15-12 Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO (718*) 0
Round 2 - Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-11 / 15-8 Wahyu (Pelita) AGUNG / Candra WIJAYA - 0
Round 2 (13*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-6 / 15-7 Sigit BUDIARTO / Ade LUKAS - 0
Round 2 - Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO 18-14 / 15-9 Tri KUSHARJANTO / Adi SANTOSO - 0
Round 2 (5*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-4 Heryanto HALIM / Santoso SUGIHARJO - 0
Round 3 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-5 / 15-4 Flandy LIMPELE / Aryono MIRANAT - 0
Round 3 - Cun CUN / WIBOWO Victo 15-3 / 15-8 Tiek Ming KWAN / Rudy WIJAYA (504*) 0
Round 3 (501*) Tony GUNAWAN / NAMRIH 11-15 / 15-12 / 17-14 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (7*) 0
Round 3 (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-7 / 15-7 Tony JAMES / MINTARNO - 0
Round 3 - Eddy HARTONO / Richard MAINAKY 15-11 / 15-13 Par-Gunnar JONSSON / Jens OLSSON (282*) 0
Round 3 - Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO 15-8 / 18-15 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (13*) 0
Round 3 (5*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-7 / 15-9 Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO - 0
Round 3 (30*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO W.O. Dharma GUNAWI / Ade SUTRISNA - 0
Quarter-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 15-7 Cun CUN / WIBOWO Victo - 0
Quarter-final (11*) Imay HENDRA / Bagus SETIADI 15-8 / 12-15 / 15-3 Tony GUNAWAN / NAMRIH (501*) 0
Quarter-final - Eddy HARTONO / Richard MAINAKY 15-5 / 15-7 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (30*) 0
Quarter-final (5*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-9 / 15-11 Rudy GUNAWAN / Dicky PURWOTJUGIONO - 0
Semi-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-9 Imay HENDRA / Bagus SETIADI (11*) 0
Semi-final - Eddy HARTONO / Richard MAINAKY 15-8 / 15-7 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (5*) 0
Final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-13 / 15-10 Eddy HARTONO / Richard MAINAKY - 0
MS (qual)
Round 1 - Jeffer ROSOBIN 9-15 / 15-4 / 15-6 Fachtur ROZY (155*) 0
Round 1 - Yuli NETRA 15-5 / 15-4 Jackson LOMBAN - 0
Round 2 (1026*) A K JOHANNES 15-3 / 15-3 Saso ZRNEC (674*) 0
Round 2 (400*) Dharma GUNAWI 15-8 / 15-11 (SUMBAR) ADRIAN - 0
Round 2 - FERRY 15-12 / 4-15 / 15-12 Chandra BERATA - 0
Round 2 - Jeffer ROSOBIN 15-11 / 15-9 HARTONO - 0
Round 2 - Eddy HARIYADI 15-10 / 15-8 Rolf MONTEIRO (479*) 0
Round 2 - TAUFAN 6-15 / 15-5 / 18-13 Iwan SETIAWAN - 0
Round 2 (250*) Steve MANTOUW 15-9 / 15-10 Roy JOYO (1010*) 0
Round 2 - Adi ARIADI 18-17 / 15-9 WIRATAMA Yohan Hadikusumo - 0
Round 2 (368*) Setiadi HARTONO 15-1 / 15-9 Eko HAMISENO - 0
Round 2 - SALIM 15-7 / 15-3 Hermono YUWONO - 0
Round 2 (520*) Hery GUNAWAN 15-1 / 15-4 Ali SAPUTRA - 0
Round 2 (750*) Gatot SATRIADI 15-3 / 15-0 Yuli NETRA - 0
Round 2 - Eko HAMISENO 15-1 / 15-6 Z.A. ADE - 0
Round 2 - Michael TEDJAKUSUMA 15-7 / 15-9 Budi SANTOSO (1009*) 0
Round 2 - Herry WAHYUDI 15-9 / 15-18 / 15-6 Miha KOSNIK (428*) 0
Round 3 (1026*) A K JOHANNES 15-8 / 15-7 Dharma GUNAWI (400*) 0
Round 3 - FERRY 15-8 / 15-11 Christiarus YULIARTO (763*) 0
Round 3 - Jeffer ROSOBIN 15-11 / 15-9 Didit Suluh PATRIA (510*) 0
Round 3 (741*) Hengky IRAWAN 15-6 / 15-7 Davis EFRAIM (1004*) 0
Round 3 - Nunung SUBANDORO 15-8 / 15-2 Eddy HARIYADI - 0
Round 3 - TAUFAN 15-4 / 15-3 S ARIF - 0
Round 3 - Heryanto HALIM 15-11 / 15-7 Rio SURYANA - 0
Round 3 (319*) George RIMARCDI 15-6 / 15-4 Pande YANINDRA - 0
Round 3 (250*) Steve MANTOUW 15-12 / 15-12 Adi ARIADI - 0
Round 3 (368*) Setiadi HARTONO 15-4 / 15-3 MANOW - 0
Round 3 (755*) Budi SANTOSO (DKI CLUB) 15-12 / 15-4 Nova ARMADA (762*) 0
Round 3 - SALIM 15-9 / 15-12 Hery GUNAWAN (520*) 0
Round 3 - Eko HAMISENO 15-8 / 15-7 Gatot SATRIADI (750*) 0
Round 3 - Michael TEDJAKUSUMA 15-1 / 15-8 Agus SUSILO - 0
Round 3 (248*) Ade BACHTIAR 15-5 / 15-5 Herry WAHYUDI - 0
Round 4 (1026*) A K JOHANNES 15-8 / 15-7 Henry G WIYADI (249*) 0
Round 4 - Jeffer ROSOBIN 15-10 / 15-5 FERRY - 0
Round 4 - Nunung SUBANDORO 15-12 / 15-9 Hengky IRAWAN (741*) 0
Round 4 - Heryanto HALIM 15-4 / 12-15 / 15-11 TAUFAN - 0
Round 4 (319*) George RIMARCDI 10-15 / 18-14 / 15-6 Steve MANTOUW (250*) 0
Round 4 (368*) Setiadi HARTONO 18-13 / 15-2 Budi SANTOSO (DKI CLUB) (755*) 0
Round 4 - SALIM 15-10 / 15-2 Eko HAMISENO - 0
Round 4 - Michael TEDJAKUSUMA 8-15 / 15-7 / 15-10 Ade BACHTIAR (248*) 0
MS
Round 1 (2*) Joko SUPRIANTO 15-2 / 15-1 LEE Wei-Jen (275*) 0
Round 1 (62*) Hannes FUCHS 15-8 / 15-8 Kitipon KITIKUL (554*) 0
Round 1 - Michael TEDJAKUSUMA 11-15 / 15-4 / 15-6 Fumihiko MACHIDA (57*) 0
Round 1 (6*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-6 Hock Kin YONG (30*) 0
Round 1 (17*) Marleve MAINAKY 15-7 / 15-12 Sian Peng TAN (216*) 0
Round 1 (11*) KIM Hak Kyun 15-13 / 15-2 WU Chun-Sheng (83*) 0
Round 1 (1026*) A K JOHANNES 6-15 / 18-15 / 15-1 Peter KNOWLES (20*) 0
Round 1 (5*) Hermawan SUSANTO 15-1 / 15-4 WONG Wai Lap (29*) 0
Round 1 (107*) CHANG Jeng-Shyuang 15-5 / 15-4 Kimio MIURA - 0
Round 1 (19*) Sompol KUKASEMKIJ 15-5 / 15-3 Indra WIJAYA (66*) 0
Round 1 - Heryanto HALIM 15-2 / 15-1 Mike EDSTROM (695*) 0
Round 1 (44*) LEE Mou-Chou 15-1 / 15-1 Philip CASTLE (713*) 0
Round 1 (10*) PERMADI Fung 15-6 / 15-10 Peter ESPERSEN (45*) 0
Round 1 (368*) Setiadi HARTONO 15-10 / 15-6 CHEN Rong (513*) 0
Round 1 - Jeffer ROSOBIN 7-15 / 15-1 / 15-6 Robert LILJEQUIST (35*) 0
Round 1 (123*) C ARIEF 18-17 / 15-3 Anders W NIELSEN (18*) 0
Round 1 (112*) LIU En-Horng 15-6 / 15-7 Yuzo KUBOTA (175*) 0
Round 1 (1*) Ardy B WIRANATA 15-1 / 15-4 Kok Kiong YOU (104*) 0
Round 1 (319*) George RIMARCDI 15-6 / 14-17 / 15-5 Teeranun CHIANGTA (40*) 0
Round 1 (41*) Ewe Hock ONG 15-3 / 15-2 Benjamin BIRBACH - 0
Round 1 (28*) HENDRAWAN 15-3 / 15-3 Mike JOHNSON - 0
Round 1 (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-2 HUANG Yeu-Der (534*) 0
Round 1 - SALIM 15-9 / 15-8 Atsushi KUSAI (563*) 0
Round 1 (16*) PARK Sung Woo 15-8 / 15-5 Michael SOGAARD (68*) 0
Round 1 (36*) Chen PANG 15-8 / 15-3 Luecha KAJONNETIKUL (363*) 0
Round 1 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-0 LIN Wei-Chen (56*) 0
Round 1 - Nunung SUBANDORO 12-15 / 15-1 / 15-10 Ewee Mun WONG (61*) 0
Round 1 (63*) Tiong Ping LIOE 15-6 / 15-7 Jens OLSSON (15*) 0
Round 1 (3*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-3 Kuan Yang Adrian TAY (635*) 0
Round 1 (23*) Pontus JANTTI W.O. Dwi ARYANTO (516*) 0
Round 1 (137*) Takuya KATAYAMA W.O. Kok Keong FOO (12*) 0
Round 1 (1045*) Yuki NAKAMURA W.O. Thaweesak KOETSRIPHAN (87*) 0
Round 2 (2*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-7 Hannes FUCHS (62*) 0
Round 2 - Michael TEDJAKUSUMA 5-15 / 18-15 / 15-8 Pontus JANTTI (23*) 0
Round 2 (6*) Poul-Erik HOYER 18-15 / 15-10 Marleve MAINAKY (17*) 0
Round 2 (11*) KIM Hak Kyun 16-18 / 15-9 / 18-13 A K JOHANNES (1026*) 0
Round 2 (5*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8 CHANG Jeng-Shyuang (107*) 0
Round 2 (19*) Sompol KUKASEMKIJ 15-6 / 15-0 Heryanto HALIM - 0
Round 2 (44*) LEE Mou-Chou 15-6 / 15-2 Takuya KATAYAMA (137*) 0
Round 2 (10*) PERMADI Fung 15-12 / 15-4 Setiadi HARTONO (368*) 0
Round 2 - Jeffer ROSOBIN 15-12 / 15-6 C ARIEF (123*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-8 / 15-5 LIU En-Horng (112*) 0
Round 2 (41*) Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7 George RIMARCDI (319*) 0
Round 2 (28*) HENDRAWAN 17-14 / 15-11 Thomas STUER-LAURIDSEN (4*) 0
Round 2 (16*) PARK Sung Woo 18-13 / 15-8 SALIM - 0
Round 2 (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-13 / 15-9 Chen PANG (36*) 0
Round 2 (63*) Tiong Ping LIOE 15-13 / 15-9 Nunung SUBANDORO - 0
Round 2 (3*) Harijanto ARBI 15-3 / 15-8 Yuki NAKAMURA (1045*) 0
Round 3 (2*) Joko SUPRIANTO 15-1 / 15-6 Michael TEDJAKUSUMA - 0
Round 3 (6*) Poul-Erik HOYER 15-4 / 15-7 KIM Hak Kyun (11*) 0
Round 3 (5*) Hermawan SUSANTO 15-12 / 15-6 Sompol KUKASEMKIJ (19*) 0
Round 3 (10*) PERMADI Fung 15-3 / 15-10 LEE Mou-Chou (44*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-11 / 15-12 Jeffer ROSOBIN - 0
Round 3 (41*) Ewe Hock ONG 4-15 / 15-8 / 15-8 HENDRAWAN (28*) 0
Round 3 (3*) Harijanto ARBI 15-12 / 15-8 Tiong Ping LIOE (63*) 0
Round 3 (7*) Allan BUDI KUSUMA W.O. PARK Sung Woo (16*) 0
Quarter-final (6*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 17-16 Joko SUPRIANTO (2*) 0
Quarter-final (10*) PERMADI Fung 15-8 / 6-15 / 15-5 Hermawan SUSANTO (5*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 18-13 / 15-2 Ewe Hock ONG (41*) 0
Quarter-final (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 18-13 Harijanto ARBI (3*) 0
Semi-final (10*) PERMADI Fung 15-9 / 17-14 Poul-Erik HOYER (6*) 0
Semi-final (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-12 / 15-13 Ardy B WIRANATA (1*) 0
Final (7*) Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 14-17 / 15-4 PERMADI Fung (10*) 0
WD (qual)
Round 2 - Rofigoh APRIANI / Maya Oktavia 7-15 / 15-6 / 18-17 Ellen ANGELINA / Enny KUSWATI - 0
Round 2 - Swa CAHAYAWATI / Fenny NATALIA 8-15 / 15-6 / 15-5 Yeni DIAH / Yunita TETTY - 0
Round 2 - Andi ANDRYANA (RAGUNAN) / Deyana SUSANTI 17-14 / 15-9 Sri MARTINI / Luluk Maria ULFA - 0
Round 2 - Iin INDARWATI / Novita THELLY 15-9 / 15-7 LIA / YULI - 0
Round 2 - DOSILINA / Eti GUNAWAN 15-6 / 15-6 KARMINASARI / YENIKO - 0
Round 3 - Laila RAHMAWATI / SUMIATI (JABAR) 15-2 / 15-10 Rofigoh APRIANI / Maya Oktavia - 0
Round 3 - Andi ANDRYANA (RAGUNAN) / Deyana SUSANTI 3-15 / 15-3 / 15-11 Swa CAHAYAWATI / Fenny NATALIA - 0
Round 3 - Iin INDARWATI / Novita THELLY 15-9 / 15-6 Ellen ANGELINA / IRRA - 0
Round 3 - DOSILINA / Eti GUNAWAN 15-1 / 15-10 Emy K CATUR / Glovian SAHA - 0
WD
Round 1 (9*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-10 NGAN Fai / TUNG Chau Man (19*) 0
Round 1 (24*) LEE Wai Leng / Lee Wai TAN 7-15 / 15-3 / 15-7 CINDY (RAGUNAN) / MARGIYANI - 0
Round 1 (101*) Gillian C GOWERS / Rosiana TENDEAN 15-6 / 15-7 CHOI Ma Ree / JANG Hye Ock (79*) 0
Round 1 (102*) Eny OKTAVIANI / Lilik SUDARWATI 15-7 / 15-5 Andi ANDRYANA (RAGUNAN) / Deyana SUSANTI - 0
Round 1 (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-2 / 15-5 Thanitsara JUNTEST / Natawan YUSAKUL - 0
Round 1 - Emma ERNAWATY / Indarti ISSOLINA 15-8 / 8-15 / 18-17 KO Hsin-Lin / LIN Hui-Hsu (154*) 0
Round 1 (8*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-11 / 15-7 CATHERINE / Rosalina RISEU (151*) 0
Round 1 (100*) Maria BENGTSSON / Joanne MUGGERIDGE 15-3 / 15-3 DOSILINA / Eti GUNAWAN - 0
Round 1 - Laila RAHMAWATI / SUMIATI (JABAR) 6-15 / 15-6 / 18-14 HENNY / Frilly KARUNDENG - 0
Round 1 (257*) GIL Young Ah / KIM Shin Young 15-1 / 15-3 Dujfan IANGSUWANPATEMA / Ruksita SOOKBOONMAK (158*) 0
Round 1 (38*) Gillian M. CLARK / Joanne GOODE 15-7 / 15-7 Zamaliah SIDEK / Mee Hung WONG (112*) 0
Round 1 (21*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-10 / 15-2 Iin INDARWATI / Novita THELLY - 0
Round 1 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-3 / 15-5 CHAN Ya-Lin / CHEN Mei-Cun (157*) 0
Round 1 (259*) Ay Ling THE / Nonong Denis ZANATI W.O. FENG Mei-Ying / JOU Yu-Lin (153*) 0
Round 1 (34*) CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk W.O. Aiko MIYAMURA / Hisako MIZUI (54*) 0
Round 1 - Stacey MURTY / Kathy ZIMMERMAN W.O. S HERAWATI / Sri UNTARI - 0
Round 2 (9*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-9 / 15-8 LEE Wai Leng / Lee Wai TAN (24*) 0
Round 2 (101*) Gillian C GOWERS / Rosiana TENDEAN 15-9 / 17-18 / 15-10 Eny OKTAVIANI / Lilik SUDARWATI (102*) 0
Round 2 (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-1 / 15-4 Emma ERNAWATY / Indarti ISSOLINA - 0
Round 2 (8*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-8 / 15-18 / 15-2 Maria BENGTSSON / Joanne MUGGERIDGE (100*) 0
Round 2 (257*) GIL Young Ah / KIM Shin Young 15-4 / 15-2 Laila RAHMAWATI / SUMIATI (JABAR) - 0
Round 2 (38*) Gillian M. CLARK / Joanne GOODE 15-2 / 15-4 Ay Ling THE / Nonong Denis ZANATI (259*) 0
Round 2 (21*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-2 / 15-3 CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk (34*) 0
Round 2 (1*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-6 / 15-3 Stacey MURTY / Kathy ZIMMERMAN - 0
Quarter-final (9*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-9 Gillian C GOWERS / Rosiana TENDEAN (101*) 0
Quarter-final (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-7 / 15-9 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (8*) 0
Quarter-final (38*) Gillian M. CLARK / Joanne GOODE 15-12 / 15-10 GIL Young Ah / KIM Shin Young (257*) 0
Quarter-final (21*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-9 / 10-15 / 15-12 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (1*) 0
Semi-final (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 11-8 / 1-0 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (9*) 0
Semi-final (21*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-5 / 15-13 Gillian M. CLARK / Joanne GOODE (38*) 0
Final (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 17-16 / 15-12 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (21*) 0
WS (qual)
Round 1 - Upi CHRISNAWATI 11-6 / 11-1 Utari DEWI - 0
Round 1 - Yuli MARFUAH 11-2 / 11-3 YENIKO - 0
Round 2 (546*) IRRA 11-7 / 5-11 / 11-1 Yeni DIAH - 0
Round 2 - Sri MARTINI 11-4 / 9-11 / 12-11 Upi CHRISNAWATI - 0
Round 2 - Yeni SUSILOWATI 11-8 / 11-8 Angeline DE PAUW - 0
Round 2 (424*) DOSILINA 11-2 / 11-4 Rofigoh APRIANI - 0
Round 2 - Luluk Maria ULFA 11-3 / 11-7 Anita LOMBAN - 0
WS
Round 1 (1*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-1 Miyoko MATSUOH (251*) 0
Round 1 (26*) Pornsawan PLUNGWECH 11-6 / 11-5 Enny KUSWATI (417*) 0
Round 1 (416*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-1 / 11-3 Mee Hung WONG (178*) 0
Round 1 - (Pelita Jaya) CARMELITA 11-1 / 11-4 Yeni SUSILOWATI - 0
Round 1 (7*) Somharuthai JAROENSIRI 11-3 / 11-3 CHAN Ya-Lin (195*) 0
Round 1 (425*) Indarti ISSOLINA 11-3 / 11-6 CHENG Yin Sat (52*) 0
Round 1 - Yuli MARFUAH 11-3 / 1-11 / 11-7 Arum MAWARTI (555*) 0
Round 1 (4*) Xiaoqing LIM 11-8 / 11-7 KIM Kyung Ran (248*) 0
Round 1 - Silvia ANGGRAINI 11-3 / 5-11 / 11-6 Zarinah ABDULLAH (12*) 0
Round 1 (14*) Yuni KARTIKA 7-11 / 11-7 / 11-0 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (450*) 0
Round 1 - Lenny PERMANA 11-3 / 11-5 Luluk Maria ULFA - 0
Round 1 (9*) Yuliani SANTOSO 11-1 / 11-2 SHYU Yu-Ling (39*) 0
Round 1 (415*) CAROLINE 11-1 / 11-2 Stacey MURTY (523*) 0
Round 1 (18*) Hisako MIZUI 7-11 / 12-11 / 11-4 Mia AUDINA TJIPTAWAN (86*) 0
Round 1 (219*) Reny HANDAYANI 11-2 / 11-7 IRRA (546*) 0
Round 1 (47*) LEE Wai Leng 11-4 / 11-5 Ellen ANGELINA (423*) 0
Round 1 (413*) Hellen PAOKI 11-7 / 11-5 Thanitsara JUNTEST (148*) 0
Round 1 (573*) Eti GUNAWAN 11-9 / 9-12 / 11-3 Dewiyanti MARTHA (422*) 0
Round 1 (414*) Ita ARDWIANTINI 11-9 / 11-2 CHEN Mei-Cun (69*) 0
Round 1 - Maya Dewi SARTIKA 11-5 / 6-11 / 11-5 Dujfan IANGSUWANPATEMA - 0
Round 1 (554*) OLIVIA 11-3 / 11-1 Sri MARTINI - 0
Round 1 (666*) Emma ERNAWATY 11-2 / 11-3 Kathy ZIMMERMAN (527*) 0
Round 1 (8*) Minarti TIMUR 11-4 / 11-1 Natawan YUSAKUL (193*) 0
Round 1 (424*) DOSILINA 11-8 / 12-11 Zamaliah SIDEK (179*) 0
Round 1 (51*) RA Kyung Min 11-3 / 11-9 Lidya DJAELAWIJAYA (46*) 0
Round 1 (233*) Silvy TANDIARI 11-1 / 11-1 Yen Peng CHIN (250*) 0
Round 1 (3*) YE Zhaoying 11-2 / 11-6 KO Hsin-Lin (281*) 0
Round 1 (58*) MEILUAWATI W.O. Joanne MUGGERIDGE (20*) 0
Round 1 (23*) Ika HENY W.O. Aiko MIYAMURA (71*) 0
Round 1 (10*) Christine GANDRUP W.O. Eny OKTAVIANI - 0
Round 1 (40*) CHAN Oi Ni W.O. Sarwendah KUSUMAWARDHANI (5*) 0
Round 1 - CHRISTINE W.O. Lisbet STUER-LAURIDSEN (28*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-2 Pornsawan PLUNGWECH (26*) 0
Round 2 (416*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-2 / 11-7 (Pelita Jaya) CARMELITA - 0
Round 2 (7*) Somharuthai JAROENSIRI 11-2 / 11-3 Indarti ISSOLINA (425*) 0
Round 2 (58*) MEILUAWATI 11-7 / 11-0 Yuli MARFUAH - 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-5 / 11-4 Silvia ANGGRAINI - 0
Round 2 (14*) Yuni KARTIKA 11-5 / 11-2 Lenny PERMANA - 0
Round 2 (9*) Yuliani SANTOSO 10-12 / 11-5 / 11-0 CAROLINE (415*) 0
Round 2 (18*) Hisako MIZUI 12-9 / 11-5 Reny HANDAYANI (219*) 0
Round 2 (23*) Ika HENY 11-0 / 11-2 LEE Wai Leng (47*) 0
Round 2 (10*) Christine GANDRUP 12-11 / 11-3 Hellen PAOKI (413*) 0
Round 2 (414*) Ita ARDWIANTINI 11-8 / 6-11 / 11-3 Eti GUNAWAN (573*) 0
Round 2 (40*) CHAN Oi Ni 11-7 / 11-6 Maya Dewi SARTIKA - 0
Round 2 - CHRISTINE 11-8 / 12-9 OLIVIA (554*) 0
Round 2 (8*) Minarti TIMUR 11-6 / 11-0 Emma ERNAWATY (666*) 0
Round 2 (51*) RA Kyung Min 11-1 / 11-1 DOSILINA (424*) 0
Round 2 (3*) YE Zhaoying 11-2 / 11-5 Silvy TANDIARI (233*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 12-9 Cindana HARTONO KUSUMA (416*) 0
Round 3 (7*) Somharuthai JAROENSIRI 11-6 / 11-4 MEILUAWATI (58*) 0
Round 3 (4*) Xiaoqing LIM 10-12 / 12-10 / 11-5 Yuni KARTIKA (14*) 0
Round 3 (9*) Yuliani SANTOSO 11-0 / 11-6 Hisako MIZUI (18*) 0
Round 3 (10*) Christine GANDRUP 11-8 / 11-4 Ika HENY (23*) 0
Round 3 (40*) CHAN Oi Ni 5-11 / 12-10 / 11-4 Ita ARDWIANTINI (414*) 0
Round 3 (8*) Minarti TIMUR 11-1 / 11-2 CHRISTINE - 0
Round 3 (3*) YE Zhaoying 11-7 / 11-2 RA Kyung Min (51*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-2 Somharuthai JAROENSIRI (7*) 0
Quarter-final (9*) Yuliani SANTOSO 3-11 / 11-8 / 11-7 Xiaoqing LIM (4*) 0
Quarter-final (10*) Christine GANDRUP 11-4 / 11-3 CHAN Oi Ni (40*) 0
Quarter-final (3*) YE Zhaoying 11-4 / 11-6 Minarti TIMUR (8*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-5 Yuliani SANTOSO (9*) 0
Semi-final (3*) YE Zhaoying 11-5 / 11-6 Christine GANDRUP (10*) 0
Final (3*) YE Zhaoying 11-9 / 12-11 Susi SUSANTI (1*) 0
XD
Round 1 (2*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 15-6 LEE Wei-Jen / KO Hsin-Lin - 0
Round 1 (32*) I PAULUS / S HERAWATI 15-5 / 15-2 Luecha KAJONNETIKUL / Thanitsara JUNTEST - 0
Round 1 (150*) HA Tae Kwon / JANG Hye Ock 8-15 / 15-9 / 18-14 Chris HUNT / Joanne GOODE (13*) 0
Round 1 - Dharma GUNAWI / Fenny NATALIA 15-10 / 2-15 / 15-2 Denny Samuel SANDY / Ay Ling THE - 0
Round 1 (7*) Jan PAULSEN / Lotte OLSEN 18-14 / 15-10 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (8*) 0
Round 1 (20*) Joko MARDIANTO / Sri UNTARI 15-5 / 15-4 Kim Her TAN / Lee Wai TAN (64*) 0
Round 1 (37*) Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-2 / 15-2 Mike JOHNSON / Stacey MURTY - 0
Round 1 (141*) LIU En-Horng / LIN Hui-Hsu 15-7 / 15-8 KURNIA / LANI (H.JABAR) - 0
Round 1 (88*) HUANG Chuan-Chen / FENG Mei-Ying 15-9 / 15-4 Iin INDARWATI / James RICHARD - 0
Round 1 (23*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-4 / 15-5 Mike EDSTROM / Kathy ZIMMERMAN (406*) 0
Round 1 (298*) Flandy LIMPELE / Dede HASANAH 15-8 / 15-6 YOO Yong Sung / CHOI Ma Ree (149*) 0
Round 1 (46*) Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-2 / 15-6 Kitipon KITIKUL / Natawan YUSAKUL - 0
Round 1 - E. DADAN / Laila RAHMAWATI 17-15 / 15-9 Ewe Chye ONG / Zamaliah SIDEK (280*) 0
Round 1 - Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 15-4 / 15-7 CHANG Jeng-Shyuang / CHEN Mei-Cun (289*) 0
Round 1 - Herly DJAENUDIN / Frilly KARUNDENG 18-16 / 12-15 / 15-8 LIAO Kuo-Mao / CHAN Ya-Lin (288*) 0
Round 1 (5*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-11 / 15-6 NG Pak Kum / CHAN Oi Ni (53*) 0
Round 2 (32*) I PAULUS / S HERAWATI 15-9 / 15-10 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (2*) 0
Round 2 (150*) HA Tae Kwon / JANG Hye Ock 15-6 / 15-10 Dharma GUNAWI / Fenny NATALIA - 0
Round 2 (20*) Joko MARDIANTO / Sri UNTARI 15-3 / 15-8 Jan PAULSEN / Lotte OLSEN (7*) 0
Round 2 (37*) Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-10 / 15-9 LIU En-Horng / LIN Hui-Hsu (141*) 0
Round 2 (23*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-8 / 15-9 HUANG Chuan-Chen / FENG Mei-Ying (88*) 0
Round 2 (46*) Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-5 Flandy LIMPELE / Dede HASANAH (298*) 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 15-5 / 15-2 E. DADAN / Laila RAHMAWATI - 0
Round 2 (5*) Nick PONTING / Gillian M. CLARK 15-6 / 15-10 Herly DJAENUDIN / Frilly KARUNDENG - 0
Quarter-final (32*) I PAULUS / S HERAWATI 15-4 / 15-2 HA Tae Kwon / JANG Hye Ock (150*) 0
Quarter-final (37*) Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH 15-10 / 15-1 Joko MARDIANTO / Sri UNTARI (20*) 0
Quarter-final (23*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-10 / 15-17 / 15-9 Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS (46*) 0
Quarter-final - Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 15-11 / 15-13 Nick PONTING / Gillian M. CLARK (5*) 0
Semi-final (32*) I PAULUS / S HERAWATI 8-15 / 15-5 / 15-10 Richard MAINAKY / Erma SULISTYANINGSIH (37*) 0
Semi-final (23*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-5 / 8-15 / 15-10 Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU - 0
Final (23*) Rudy GUNAWAN / Rosiana TENDEAN 15-7 / 15-3 I PAULUS / S HERAWATI (32*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 45 98 8 17.8% 2249 49.98 00:00:00 0 0 0.0%
MS 59 128 10 17.0% 2872 48.68 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 62 6 21.4% 1359 48.54 00:00:00 0 0 0.0%
WS 58 127 11 19.0% 2005 34.57 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 68 6 19.4% 1530 49.35 00:00:00 0 0 0.0%
Total 221 483 41 18.6% 10015 45.32 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 6 1 85.7%
Canada 4 1 80.0%
Switzerland 4 1 80.0%
Brunei Darussalem 4 1 80.0%
Sweden 15 9 62.5%
Denmark 11 8 57.9%
Korea 11 8 57.9%
Indonesia 180 143 55.7%
England 8 8 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Malaysia 10 14 41.7%
Australia 2 4 33.3%
Chinese Taipei 11 23 32.4%
Thailand 8 17 32.0%
U.S.A. 5 11 31.2%
Japan 4 11 26.7%
Hong Kong 3 9 25.0%
Wales 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
0 1 0.0%
Finland 0 2 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Slovenia 0 3 0.0%
Singapore 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4