Chinese Taipei Open  

Tournament Name: Chinese Taipei 1991
Tournament Dates: 13/01/1991-13/01/1991
Location: Chinese Taipei, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jalani SIDEK / Razif SIDEK Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO
MS Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA
WD Kimiko JINNAI / Hisako MORI Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN
WS Susi SUSANTI Somharuthai JAROENSIRI
XD Thomas LUND / Pernille DUPONT Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien 5-15 / 15-10 / 17-15 JAW Horng-Chang / SU Wen-Horng - 0
Round 1 (299*) LEE Sung Yuan / SUN Bing-Shian 15-6 / 15-9 Anthony AVE / Ricardo SANTOS - 0
Round 1 - LEU Tzty-Pint / SU Jyh-Ming 15-6 / 15-6 Ramjee B SHRESTHA / Naresh Bahadur SINGH - 0
Round 1 (277*) HSUI Jinn-Chyuan / JUANG Jinn-Der 15-8 / 17-14 DENG Chin-Jer / JENG Sheng-Yuan - 0
Round 1 (169*) CHEN Yu-Chang / HORNG Wen-I 15-4 / 15-6 TING Chih-Chen / YANG Wen-Chang - 0
Round 1 - HORNG Shin-Jeng / LIAO Kuo-Mao 15-5 / 15-6 Antonio Jr MANCE / Simeon RAMORES - 0
Round 1 (278*) LEE Bor-Tsang / LU Chian-Chang 15-10 / 15-11 Teeranun CHIANGTA / Pulsak THEWARANGSEE - 0
Round 1 - CHEN Horn-Cherg / CHEN Horn-Jang 15-1 / 15-5 LIAO Gwo-Hwa / SHIAU Chi-Jun - 0
Round 2 - HWANG Chuan-Cheng / LIU Chian-Liang 5-15 / 15-8 / 15-4 CHAN Wing Kit / NG Liang Hua (36*) 0
Round 2 - LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien 15-7 / 15-5 SAM Kai Chong / TENG Shih Ee - 0
Round 2 (299*) LEE Sung Yuan / SUN Bing-Shian 15-2 / 15-1 LEU Tzty-Pint / SU Jyh-Ming - 0
Round 2 - HORNG Shin-Jeng / LIAO Kuo-Mao 15-4 / 15-2 LEE Bor-Tsang / LU Chian-Chang (278*) 0
Round 2 - SHYU Guey-Lin / TSAY Keh-Seh 12-15 / 15-11 / 17-14 LU Cheng-Chung / Dean SCHOPPE - 0
Round 3 - LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien 15-18 / 17-15 / 15-3 HWANG Chuan-Cheng / LIU Chian-Liang - 0
Round 3 (299*) LEE Sung Yuan / SUN Bing-Shian 15-6 / 15-9 HSUI Jinn-Chyuan / JUANG Jinn-Der (277*) 0
Round 3 - HORNG Shin-Jeng / LIAO Kuo-Mao 9-15 / 15-11 / 15-0 CHEN Yu-Chang / HORNG Wen-I (169*) 0
Round 3 - CHEN Horn-Cherg / CHEN Horn-Jang 15-0 / 15-7 SHYU Guey-Lin / TSAY Keh-Seh - 0
MD
Round 1 (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-4 / 15-4 LIN Liang-Chun / LIN Yuan-Dien - 0
Round 1 (12*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-2 / 15-2 Kerrin HARRISON / Glenn STEWART (112*) 0
Round 1 (8*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 17-14 / 15-11 Benny LEE / Thomas REIDY - 0
Round 1 (15*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 5-15 / 15-8 / 15-8 Jan-Eric ANTONSSON / Stellan OSTERBERG (248*) 0
Round 1 (19*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-3 Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA / Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (34*) 0
Round 1 (22*) Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA 15-5 / 15-6 CHENG Yeone-Chyuan / LIAO Wei-Chieh (35*) 0
Round 1 (73*) Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT 17-16 / 15-6 Nick PONTING / Dave WRIGHT (24*) 0
Round 1 (13*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-4 / 15-5 LEE Sung Yuan / SUN Bing-Shian (299*) 0
Round 1 (6*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 18-15 / 15-8 Chris BRUIL / Alex MEIJER - 0
Round 1 (14*) KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng 15-1 / 15-6 Jessie ALONZO / Martin Lee MILLAR - 0
Round 1 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-7 / 15-7 NG Pak Kum / TSE Bun - 0
Round 1 (134*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-4 Neil COTTRILL / Chris HUNT - 0
Round 1 (5*) Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK 15-6 / 15-8 Abhichat KHONGCHAN / Thanakorn SINGKAEW (90*) 0
Round 1 - Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN 15-7 / 15-10 Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (199*) 0
Round 1 (7*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-4 / 15-8 CHEN Horn-Cherg / CHEN Horn-Jang - 0
Round 1 - HORNG Shin-Jeng / LIAO Kuo-Mao W.O. Prakash PADUKONE / Vikram SINGH - 0
Round 2 (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 18-15 / 15-4 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (12*) 0
Round 2 (15*) Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA 8-15 / 15-7 / 15-9 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (8*) 0
Round 2 (19*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-6 / 15-3 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (22*) 0
Round 2 (13*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 15-9 / 15-4 Richard MAINAKY / Aryono MIRANAT (73*) 0
Round 2 (6*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-3 / 15-6 HORNG Shin-Jeng / LIAO Kuo-Mao - 0
Round 2 (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-11 KO Hsin-Ming / YANG Shih-Jeng (14*) 0
Round 2 (134*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 18-16 / 15-11 Ewe Chye ONG / Abdul Rahman SIDEK (5*) 0
Round 2 (7*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-12 / 15-2 Max GANDRUP / Jesper KNUDSEN - 0
Quarter-final (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-6 / 15-0 Siripong SIRIPOOL / Pramote TEERAWIWATANA (15*) 0
Quarter-final (13*) Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA 4-15 / 15-8 / 15-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (19*) 0
Quarter-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-8 / 15-12 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (6*) 0
Quarter-final (7*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-8 / 15-3 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (134*) 0
Semi-final (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-5 / 15-3 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (13*) 0
Semi-final (4*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-12 / 15-11 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (7*) 0
Final (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-7 / 15-5 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (4*) 0
MS (qual)
Round 1 (137*) CHOW Wang-Chuin 15-1 / 15-12 PENG Wen-Bin (468*) 0
Round 1 - SHIAU Chi-Ren 15-11 / 15-7 CHEN Ying-Hao - 0
Round 1 - LIAO Chien-Yih 15-12 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang - 0
Round 1 - ONG Jyh-Cherng 13-15 / 15-8 / 15-7 LIAO Gwo-Hwa (101*) 0
Round 1 - JONG Kuen-You 15-12 / 7-15 / 15-10 LIAO Lan-Sheng (190*) 0
Round 1 - CHEN Chun-Nan 15-7 / 15-5 YEH Yang-Bin - 0
Round 1 (475*) HUANG Yeu-Der 15-6 / 15-17 / 15-2 LAN Chian-Sheng - 0
Round 1 - LEU Tzty-Pint 2-15 / 15-7 / 15-9 LU Chin-Bang - 0
Round 1 - HER Kei-Der 15-7 / 15-5 SU Jyh-Ming (471*) 0
Round 1 (283*) CHIANG Hong-Li 11-15 / 15-4 / 15-4 YANG Wen-Chang - 0
Round 2 - WEI Chun-Yi 15-11 / 8-15 / 15-10 KEO Huan-Wen - 0
Round 2 (192*) CHANG Chia-Chang 15-2 / 15-4 Ricardo SANTOS - 0
Round 2 (477*) CHANG Wen-Sung 15-5 / 15-2 PERNG Gwo-Woei - 0
Round 2 (137*) CHOW Wang-Chuin 15-0 / 15-2 Dean SCHOPPE - 0
Round 2 (71*) LIN Wei-Chen 15-3 / 15-3 HEANG Chian-Jang - 0
Round 2 - SHIAU Chi-Ren 15-3 / 15-7 Anthony AVE - 0
Round 2 - LIN Liang-Chun 15-10 / 10-15 / 15-4 Jessie ALONZO - 0
Round 2 (165*) LIN Chian-Chow 15-4 / 15-3 Martin Lee MILLAR - 0
Round 2 - ONG Jyh-Cherng 17-14 / 15-11 LU Cheng-Chung (142*) 0
Round 2 (98*) WU Chun-Sheng 15-4 / 15-6 JONG Kuen-You - 0
Round 2 - CHEN Chun-Nan 15-2 / 15-1 Naresh Bahadur SINGH - 0
Round 2 (475*) HUANG Yeu-Der 15-4 / 15-5 SAM Kai Chong - 0
Round 2 (70*) LIN Shyau-Hsin 15-5 / 15-4 LEU Tzty-Pint - 0
Round 2 - HER Kei-Der 17-14 / 15-4 CHOW Kin Man (229*) 0
Round 2 - SADIKA Danny 15-4 / 17-14 CHIANG Hong-Li (283*) 0
Round 3 (192*) CHANG Chia-Chang 15-6 / 15-10 Abhichat KHONGCHAN (568*) 0
Round 3 (477*) CHANG Wen-Sung 15-8 / 15-4 Alex MEIJER (153*) 0
Round 3 (71*) LIN Wei-Chen 15-2 / 15-4 Ramjee B SHRESTHA - 0
Round 3 - SHIAU Chi-Ren 15-10 / 15-10 Kok Kiong YOU (129*) 0
Round 3 (160*) Kerrin HARRISON 15-6 / 15-5 LIN Liang-Chun - 0
Round 3 - LIAO Chien-Yih 15-1 / 15-4 HEANG Chian-Jang - 0
Round 3 (53*) Chris BRUIL 15-7 / 15-6 ONG Jyh-Cherng - 0
Round 3 (155*) NG Liang Hua 15-7 / 15-4 CHEN Chun-Nan - 0
Round 3 (70*) LIN Shyau-Hsin 15-7 / 15-4 Simeon RAMORES - 0
Round 3 (149*) Thomas REIDY 6-15 / 15-9 / 15-13 HER Kei-Der - 0
Round 4 - WEI Chun-Yi 15-4 / 17-14 CHANG Chia-Chang (192*) 0
Round 4 (477*) CHANG Wen-Sung 15-13 / 15-5 CHOW Wang-Chuin (137*) 0
Round 4 (71*) LIN Wei-Chen 15-4 / 15-3 SHIAU Chi-Ren - 0
Round 4 (160*) Kerrin HARRISON 10-15 / 15-0 / 15-10 LIAO Chien-Yih - 0
Round 4 (165*) LIN Chian-Chow 15-7 / 15-11 Chris BRUIL (53*) 0
Round 4 (98*) WU Chun-Sheng 15-5 / 15-4 NG Liang Hua (155*) 0
Round 4 (70*) LIN Shyau-Hsin 15-7 / 15-4 HUANG Yeu-Der (475*) 0
Round 4 - SADIKA Danny 15-12 / 15-1 Thomas REIDY (149*) 0
MS
Round 1 (36*) Tat Meng WONG 15-10 / 15-13 Jaimie DAWSON (256*) 0
Round 1 (477*) CHANG Wen-Sung 15-8 / 15-6 Stellan OSTERBERG (178*) 0
Round 1 (25*) Jens Peter NIERHOFF 15-4 / 15-3 Stephen P BUTLER (20*) 0
Round 1 (34*) Claus THOMSEN 17-14 / 11-15 / 15-4 LIN Wei-Chen (71*) 0
Round 1 (32*) LEE Mou-Chou 15-1 / 15-1 Antonio Jr MANCE - 0
Round 1 (160*) Kerrin HARRISON 18-15 / 9-15 / 15-5 Leng Kang Donald KOH (93*) 0
Round 1 (27*) Peter AXELSSON 16-17 / 15-6 / 15-8 Pierre PELUPESSY (50*) 0
Round 1 (26*) Yoke Meng KWAN 15-1 / 18-17 Teeranun CHIANGTA (241*) 0
Round 1 (165*) LIN Chian-Chow 1-15 / 15-3 / 15-8 Pulsak THEWARANGSEE (167*) 0
Round 1 (29*) LIU En-Horng 15-2 / 15-6 Abdul Hamid KHAN (61*) 0
Round 1 (99*) Jeroen VAN DIJK 5-15 / 15-6 / 15-2 Jens OLSSON (18*) 0
Round 1 (70*) LIN Shyau-Hsin 15-9 / 15-11 Benny LEE (87*) 0
Round 1 (15*) Pontus JANTTI 15-9 / 15-1 J Bryan BLANSHARD (45*) 0
Round 1 - SADIKA Danny 15-9 / 15-3 Vacharapan KHAMTHONG (35*) 0
Round 1 (138*) CHEN Nine-Biau W.O. WEI Chun-Yi - 0
Round 1 - WU Jiunn-Shong W.O. Hideaki MOTOYAMA (188*) 0
Round 2 (12*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-6 TSE Bun (95*) 0
Round 2 (36*) Tat Meng WONG 15-6 / 6-15 / 15-5 CHEN Nine-Biau (138*) 0
Round 2 (5*) Sompol KUKASEMKIJ 15-3 / 15-7 Hiroki ETO (44*) 0
Round 2 (1*) Kok Keong FOO 12-15 / 15-7 / 15-6 Ib FREDERIKSEN (51*) 0
Round 2 (34*) Claus THOMSEN 15-5 / 15-4 LEE Mou-Chou (32*) 0
Round 2 (4*) PERMADI Fung 17-7 / 15-7 Chris JOGIS (31*) 0
Round 2 (27*) Peter AXELSSON 15-8 / 15-5 Kerrin HARRISON (160*) 0
Round 2 (26*) Yoke Meng KWAN 13-15 / 15-1 / 15-10 LIN Chian-Chow (165*) 0
Round 2 (22*) Darren J HALL 15-6 / 15-5 Glenn STEWART (159*) 0
Round 2 (29*) LIU En-Horng 15-8 / 15-1 WU Jiunn-Shong - 0
Round 2 (11*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-7 Peter KNOWLES (150*) 0
Round 2 (70*) LIN Shyau-Hsin 3-15 / 15-10 / 15-10 Jeroen VAN DIJK (99*) 0
Round 2 (9*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-9 CHAN Wing Kit (82*) 0
Round 2 - SADIKA Danny 10-15 / 15-11 / 15-9 Pontus JANTTI (15*) 0
Round 2 (21*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-7 Rashid SIDEK (2*) 0
Round 2 (25*) Jens Peter NIERHOFF W.O. CHANG Wen-Sung (477*) 0
Round 3 (12*) Ardy B WIRANATA 18-13 / 15-6 Tat Meng WONG (36*) 0
Round 3 (25*) Jens Peter NIERHOFF 15-6 / 15-10 Sompol KUKASEMKIJ (5*) 0
Round 3 (1*) Kok Keong FOO 15-1 / 11-15 / 15-2 Claus THOMSEN (34*) 0
Round 3 (4*) PERMADI Fung 15-9 / 15-10 Peter AXELSSON (27*) 0
Round 3 (22*) Darren J HALL 15-12 / 3-15 / 15-12 Yoke Meng KWAN (26*) 0
Round 3 (11*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 7-15 / 15-10 LIU En-Horng (29*) 0
Round 3 (9*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-17 / 15-11 LIN Shyau-Hsin (70*) 0
Round 3 (21*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-6 SADIKA Danny - 0
Quarter-final (12*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-7 Jens Peter NIERHOFF (25*) 0
Quarter-final (1*) Kok Keong FOO 15-2 / 7-15 / 15-13 PERMADI Fung (4*) 0
Quarter-final (11*) Poul-Erik HOYER 15-12 / 7-15 / 15-10 Darren J HALL (22*) 0
Quarter-final (9*) Hermawan SUSANTO 15-12 / 15-10 Thomas STUER-LAURIDSEN (21*) 0
Semi-final (12*) Ardy B WIRANATA 15-12 / 13-15 / 15-10 Kok Keong FOO (1*) 0
Semi-final (9*) Hermawan SUSANTO 15-12 / 18-15 Poul-Erik HOYER (11*) 0
Final (9*) Hermawan SUSANTO 15-18 / 15-11 / 15-7 Ardy B WIRANATA (12*) 0
WD
Round 1 - JOU Yu-Lin / LEE Ming-Hwa 15-5 / 18-13 Anne GIBSON / Christine SKROPKE - 0
Round 1 (75*) Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI 15-5 / 15-6 FENG Mei-Ying / LEE Yi-Hsia - 0
Round 1 (19*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 17-15 / 8-15 / 15-8 Nettie NIELSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (15*) 0
Round 1 (7*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-5 / 15-7 Siew Choon LIM / Sui Hoon TAN (37*) 0
Round 1 - CHEN Li-Chin / LIN Shwu-Yea 15-8 / 15-3 MA Wing Sze / TUNG Chau Man - 0
Round 1 (36*) Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON 15-9 / 15-4 CHEN Mei-Cun / JAW Hua-Ching (173*) 0
Round 1 (9*) Denyse JULIEN / Doris PICHE 15-6 / 15-7 Linda FRENCH / Joy KITZMILLER - 0
Round 1 (24*) Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO 15-9 / 15-11 KO Hsin-Lin / LO Yo-Jy (261*) 0
Round 1 - KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei 15-5 / 15-8 Plernta BOONYARIT / Thananya PHANACHET - 0
Round 1 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-0 / 15-1 NGAN Fai / TONG Yee Man - 0
Round 1 (3*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 18-13 LEE Wai Leng / Mei Chuan TAN - 0
Round 1 - FINARSIH / Lili TAMPI 15-8 / 15-1 CHEN Yu-Chen / HUANG Hsiu-Chi - 0
Round 1 - PAN Kuang-Min / WANG Yann-Chiou 18-14 / 18-14 CHIU Mei Yin / Erika VON HEILAND - 0
Round 1 (5*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-0 / 15-5 HUNG Ling-Chi / LIAO Chih-Ying - 0
Round 1 (11*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI W.O. Susi SUSANTI / Minarti TIMUR - 0
Round 2 (4*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-5 / 15-3 JOU Yu-Lin / LEE Ming-Hwa - 0
Round 2 (19*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-7 / 15-5 Ladawan MULASARTSATHORN / Piyathip SANSANIYAKULVILAI (75*) 0
Round 2 (7*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-5 / 15-12 CHEN Li-Chin / LIN Shwu-Yea - 0
Round 2 (9*) Denyse JULIEN / Doris PICHE 18-13 / 8-15 / 15-13 Catrine BENGTSSON / Maria BENGTSSON (36*) 0
Round 2 (11*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-9 / 15-3 Rhonda CATOR / Anna (Oi Chan) LAO (24*) 0
Round 2 (1*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 17-14 / 15-7 KANG Chia Yi / LEE Chien-Mei - 0
Round 2 (3*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-5 / 15-10 FINARSIH / Lili TAMPI - 0
Round 2 (5*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-0 / 15-3 PAN Kuang-Min / WANG Yann-Chiou - 0
Quarter-final (4*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-9 / 15-12 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (19*) 0
Quarter-final (7*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-4 / 15-12 Denyse JULIEN / Doris PICHE (9*) 0
Quarter-final (11*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 9-15 / 15-7 / 15-7 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (1*) 0
Quarter-final (5*) Dorte KJAER / Lotte OLSEN 15-10 / 15-3 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (3*) 0
Semi-final (4*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-10 / 15-5 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (7*) 0
Semi-final (11*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-11 / 18-13 Dorte KJAER / Lotte OLSEN (5*) 0
Final (11*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-7 / 18-17 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (4*) 0
WS (qual)
Round 1 - LEE Yi-Hsia 11-8 / 11-7 Linda FRENCH (176*) 0
Round 1 (255*) TUNG Chau Man 11-7 / 11-5 CHEN Huey-Jen - 0
Round 1 (51*) Plernta BOONYARIT 6-11 / 11-3 / 11-2 LEE Ming-Hwa (163*) 0
Round 1 - LIAO Li-Ying 11-6 / 1-11 / 11-3 TONG Yee Man (364*) 0
Round 1 (78*) Mei Chuan TAN 11-7 / 11-3 Joy KITZMILLER (182*) 0
Round 1 - HORNG Ling-Chyi 11-7 / 11-7 MA Wing Sze (199*) 0
Round 1 (179*) Thananya PHANACHET 11-2 / 11-0 JAW Hua-Ching (236*) 0
Round 1 (120*) Sui Hoon TAN 11-7 / 11-12 / 11-5 LEE Soo-Chun (238*) 0
Round 1 (366*) NGAN Fai 11-5 / 11-4 TSAI Hui-Min - 0
Round 2 - LEE Yi-Hsia 11-2 / 11-3 HWANG Shwu-Jiuan - 0
Round 2 (51*) Plernta BOONYARIT 11-5 / 11-0 TUNG Chau Man (255*) 0
Round 2 (78*) Mei Chuan TAN 11-4 / 11-8 LO Yo-Jy - 0
Round 2 (235*) CHEN Mei-Cun 11-7 / 11-7 HORNG Ling-Chyi - 0
Round 2 (179*) Thananya PHANACHET 11-6 / 11-2 PAN Kuang-Min - 0
Round 2 (120*) Sui Hoon TAN 11-2 / 11-2 CHEN Hsiao-Li (46*) 0
Round 2 - FENG Mei-Ying 11-4 / 11-2 NGAN Fai (366*) 0
Round 3 - LEE Yi-Hsia 12-10 / 7-11 / 11-8 Plernta BOONYARIT (51*) 0
Round 3 (78*) Mei Chuan TAN 14-12 / 11-2 LIAO Li-Ying - 0
Round 3 (179*) Thananya PHANACHET 11-1 / 11-10 CHEN Mei-Cun (235*) 0
Round 3 - FENG Mei-Ying 11-6 / 11-1 Sui Hoon TAN (120*) 0
WS
Round 1 (4*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-1 LEE Yi-Hsia - 0
Round 1 (25*) Catrine BENGTSSON 11-5 / 11-5 Doris PICHE (18*) 0
Round 1 (21*) Camilla MARTIN 11-1 / 11-1 Siew Choon LIM (77*) 0
Round 1 (40*) Pornsawan PLUNGWECH 12-9 / 11-8 Astrid VAN DER KNAAP (19*) 0
Round 1 (10*) Helen S TROKE 11-3 / 11-3 Christine SKROPKE (92*) 0
Round 1 (70*) Harumi KOHHARA 11-2 / 11-5 Rhonda CATOR (33*) 0
Round 1 (17*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-7 / 11-1 Mei Chuan TAN (78*) 0
Round 1 (215*) Zarinah ABDULLAH 7-11 / 11-5 / 12-10 SHYU Yu-Ling (59*) 0
Round 1 (32*) Anna (Oi Chan) LAO 11-3 / 11-4 Thananya PHANACHET (179*) 0
Round 1 (26*) Christine GANDRUP 11-6 / 11-7 Anne GIBSON (57*) 0
Round 1 (46*) CHEN Hsiao-Li 11-1 / 11-7 LEE Wai Leng (150*) 0
Round 1 (8*) Minarti TIMUR 11-2 / 11-7 Hisako MIZUI (50*) 0
Round 1 (16*) Denyse JULIEN 12-10 / 12-10 Joanne MUGGERIDGE (13*) 0
Round 1 (9*) Eline COENE 11-7 / 11-2 Kazue KANAI (66*) 0
Round 1 (31*) Somharuthai JAROENSIRI 11-4 / 11-2 Erika VON HEILAND (143*) 0
Round 1 - FENG Mei-Ying 12-10 / 11-8 Pernille NEDERGAARD JESSEN (6*) 0
Round 2 (4*) Susi SUSANTI 11-3 / 11-3 Catrine BENGTSSON (25*) 0
Round 2 (21*) Camilla MARTIN 11-6 / 12-10 Pornsawan PLUNGWECH (40*) 0
Round 2 (10*) Helen S TROKE 11-2 / 11-6 Harumi KOHHARA (70*) 0
Round 2 (17*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-7 / 11-5 Zarinah ABDULLAH (215*) 0
Round 2 (32*) Anna (Oi Chan) LAO 11-4 / 12-10 Christine GANDRUP (26*) 0
Round 2 (8*) Minarti TIMUR 3-11 / 11-8 / 11-0 CHEN Hsiao-Li (46*) 0
Round 2 (9*) Eline COENE 11-6 / 7-11 / 12-11 Denyse JULIEN (16*) 0
Round 2 (31*) Somharuthai JAROENSIRI 11-5 / 8-11 / 11-6 FENG Mei-Ying - 0
Quarter-final (4*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-8 Camilla MARTIN (21*) 0
Quarter-final (10*) Helen S TROKE 11-4 / 11-5 Erica VAN DEN HEUVEL (17*) 0
Quarter-final (8*) Minarti TIMUR 5-11 / 12-11 / 11-1 Anna (Oi Chan) LAO (32*) 0
Quarter-final (31*) Somharuthai JAROENSIRI 11-5 / 12-10 Eline COENE (9*) 0
Semi-final (4*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-1 Helen S TROKE (10*) 0
Semi-final (31*) Somharuthai JAROENSIRI 11-6 / 3-11 / 11-7 Minarti TIMUR (8*) 0
Final (4*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-2 Somharuthai JAROENSIRI (31*) 0
XD
Round 1 (6*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-12 / 12-15 / 15-12 Pramote TEERAWIWATANA / Piyathip SANSANIYAKULVILAI - 0
Round 1 - Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL 11-15 / 15-7 / 15-10 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (11*) 0
Round 1 - Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 15-5 / 11-15 / 15-5 LIN Chian-Chow / KANG Chia Yi (71*) 0
Round 1 (123*) HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei 15-2 / 15-4 TSE Bun / MA Wing Sze - 0
Round 1 (12*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 12-15 / 15-12 / 15-9 NG Pak Kum / Anna (Oi Chan) LAO - 0
Round 2 (5*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-0 / 15-4 LIAO Lan-Sheng / LO Jong-Ping - 0
Round 2 (6*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-2 / 15-9 CHOW Kin Man / CHIU Mei Yin - 0
Round 2 (13*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-2 CHIANG Hong-Li / LEE Yi-Hsia - 0
Round 2 - Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-7 / 15-6 Pulsak THEWARANGSEE / Plernta BOONYARIT - 0
Round 2 - Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP 15-11 / 9-15 / 15-9 Siripong SIRIPOOL / Ladawan MULASARTSATHORN (8*) 0
Round 2 (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-4 / 15-8 HORNG Shin-Jeng / LEE Chien-Mei (123*) 0
Round 2 (12*) Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN 15-6 / 15-5 HORNG Wen-I / SUN Tsai-Ching - 0
Round 2 (4*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-9 Narin RUNGBANAPAN / Thananya PHANACHET - 0
Quarter-final (6*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-14 / 14-17 / 15-13 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (5*) 0
Quarter-final (13*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 4-15 / 15-12 / 18-14 Henrik SVARRER / Erica VAN DEN HEUVEL - 0
Quarter-final (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 15-8 Jan-Eric ANTONSSON / Christine GANDRUP - 0
Quarter-final (4*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-0 Jesper KNUDSEN / Lotte OLSEN (12*) 0
Semi-final (13*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-10 / 15-0 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (6*) 0
Semi-final (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-7 / 15-3 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (4*) 0
Final (3*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-9 / 10-15 / 18-17 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (13*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 63 3 10.0% 1393 46.43 00:00:00 0 0 0.0%
MS 44 106 18 40.9% 2426 55.14 00:00:00 0 0 0.0%
WD 29 61 3 10.3% 1403 48.38 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 68 6 19.4% 1112 35.87 00:00:00 0 0 0.0%
XD 20 48 8 40.0% 1105 55.25 00:00:00 0 0 0.0%
Total 154 346 38 24.7% 7439 48.31 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 21 5 80.8%
Malaysia 22 12 64.7%
Denmark 38 21 64.4%
Japan 11 7 61.1%
Sweden 12 10 54.5%
Canada 8 7 53.3%
England 7 7 50.0%
Australia 3 3 50.0%
New Zealand 3 3 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Chinese Taipei 82 83 49.7%
Netherlands 7 8 46.7%
Thailand 14 18 43.8%
Singapore 1 4 20.0%
Hong Kong 3 16 15.8%
U.S.A. 1 9 10.0%
Germany 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Mexico 0 1 0.0%
Macau 0 2 0.0%
Nepal 0 3 0.0%
Scotland 0 3 0.0%
Philippines 0 9 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 CHOU Tien Chen Kodai NARAOKA 14-21 / 21-10 / 21-6
2019 CHOU Tien Chen HEO Kwang Hee 21-12 / 21-13
2018 LEE Zii Jia Riichi TAKESHITA 21-17 / 16-21 / 21-11
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 18-21 / 21-19 / 21-15
2016 CHOU Tien Chen QIAO Bin 21-18 / 21-17
2015 CHEN Long CHOU Tien Chen 15-21 / 21-9 / 21-6
2014 LIN Dan WANG Zhengming 21-19 / 21-14
2013 SON Wan Ho Tien Minh NGUYEN 19-21 / 21-9 / 21-18
2012 Tien Minh NGUYEN CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17
2011 Tommy SUGIARTO Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-15 / 15-21 / 21-17
2010 Simon SANTOSO SON Wan Ho 21-14 / 21-11
2009 Tien Minh NGUYEN Choong Hann WONG 21-11 / 21-14
2008 Simon SANTOSO Muhammad Roslin HASHIM 21-18 / 13-21 / 21-10
2007 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-6 / 21-13
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 12-21 / 21-11
2005 LEE Hyun Il SHON Seung Mo 15-13 / 15-6
2004 LEE Chong Wei Beng Hong KUAN 15-4 / 15-10
2003 Choong Hann WONG Sony Dwi KUNCORO 3-15 / 15-7 / 15-4
2002 Taufik HIDAYAT HARIYANTO Agus 15-10 / 15-8
2000 Peter Hoeg GADE Choong Hann WONG 15-9 / 15-5
1999 PERMADI Fung Rashid SIDEK 17-16 / 5-15 / 15-6
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 15-10 / 18-15
1996 DONG Jiong Rashid SIDEK 15-11 / 15-4
1995 Hermawan SUSANTO LEE Kwang Jin 15-2 / 18-13
1994 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-2
1993 Harijanto ARBI Thomas STUER-LAURIDSEN 15-18 / 15-6 / 15-5
1992 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 8-15 / 15-0 / 15-7
1991 Hermawan SUSANTO Ardy B WIRANATA 15-18 / 15-11 / 15-7
1990 WU Chun-Sheng LIAO Gwo-Hwa 18-17 / 7-15 / 15-11
1989 Morten FROST HANSEN Eddy KURNIAWAN 15-12 / 15-3