German Open  

Tournament Name: YONEX German Open 2013
Tournament Dates: 26/02/2013-03/03/2013
Location: Germany, Mülheim an der Ruhr
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHAI Biao / HONG Wei LIU Xiaolong / QIU Zihan
MS CHEN Long Tommy SUGIARTO
WD JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na MA Jin / TANG Jinhua
WS WANG Yihan Juliane SCHENK
XD SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 636 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-14 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 127 27
Round 1 73 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 21-15 / 21-17 Robert BLAIR / Bin Shen TAN 69 30
Round 1 261 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 21-13 / 19-21 / 21-16 LI Gen / LIU Cheng 103 43
Round 1 106 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 24-22 / 21-16 Patrick LUNDQVIST / Jonatan NORDH 67 38
Round 1 66 Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 21-15 / 22-20 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 54 34
Round 1 52 Ronan LABAR / Mathias QUERE 21-18 / 21-18 CHAN Peng Soon / Jian Guo ONG 112 27
Round 1 90 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 21-16 / 18-21 / 21-15 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 74 31
Round 1 123 Raphael BECK / Fabian HOLZER 25-23 / 24-22 Denis NYENHUIS / Philipp WACHENFELD 376 31
Round 2 636 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 21-8 / 21-17 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 73 26
Round 2 106 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 19-21 / 23-21 / 21-10 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 261 49
Round 2 66 Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 21-15 / 21-15 Ronan LABAR / Mathias QUERE 52 33
Round 2 123 Raphael BECK / Fabian HOLZER 14-21 / 21-17 / 21-12 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 90 42
MD
Round 1 3 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-13 / 21-19 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 61 29
Round 1 55 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-12 KANG Ji Wook / Sang Joon LEE 40 34
Round 1 15 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-16 / 21-17 Michael FUCHS / Oliver ROTH 32 36
Round 1 46 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 21-17 / 21-17 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 20 37
Round 1 68 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-15 / 21-12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 9 29
Round 1 29 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 15-21 / 21-13 / 25-23 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 19 58
Round 1 31 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 21-17 / 20-22 / 21-17 TEO Ee Yi / HEG Nelson Wei Keat 47 49
Round 1 33 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 20-22 / 21-14 / 21-15 Adrian LIU / Derrick NG 48 46
Round 1 18 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-16 / 21-17 KONA Tarun / Arun VISHNU 42 28
Round 1 14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-12 / 21-13 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 44 23
Round 1 23 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-12 / 16-21 / 27-25 Ricky KARANDASUWARDI / Muhammad ULINNUHA 28 60
Round 1 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 21-18 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 41 34
Round 1 39 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-14 / 13-7 Ret. Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 66 26
Round 1 - CHAI Biao / HONG Wei 21-10 / 21-16 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 63 31
Round 1 106 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-16 / 21-13 Raphael BECK / Fabian HOLZER 123 27
Round 1 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 18-21 / 21-7 / 21-19 Bodin ISARA / Pakkawat VILAILAK 636 51
Round 2 3 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 22-20 / 21-12 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 55 35
Round 2 15 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-7 / 19-21 / 21-16 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 46 50
Round 2 68 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-19 / 21-15 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 29 32
Round 2 33 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-15 / 21-14 CHOOI Kah Ming / Yao Han OW 31 38
Round 2 14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-16 / 21-18 LIM Khim Wah / GOH V Shem 18 32
Round 2 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-19 / 21-16 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 23 38
Round 2 - CHAI Biao / HONG Wei 21-11 / 21-10 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 39 24
Round 2 4 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-10 / 21-14 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 106 28
Quarter-final 15 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-14 / 21-14 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 3 35
Quarter-final 68 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 17-21 / 21-8 / 21-15 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 33 44
Quarter-final 6 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 26-24 / 21-18 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 14 43
Quarter-final - CHAI Biao / HONG Wei 21-16 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 4 38
Semi-final 15 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-19 / 21-19 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 68 32
Semi-final - CHAI Biao / HONG Wei 15-21 / 21-19 / 21-13 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 6 52
Final - CHAI Biao / HONG Wei 21-10 / 21-14 LIU Xiaolong / QIU Zihan 15 29
MS (qual)
Round 1 128 Pakkawat VILAILAK 21-18 / 21-18 Luka PETRIC 207 31
Round 1 173 NG Ka Long Angus 21-10 / 21-13 Maxime MOREELS 159 20
Round 1 91 Riichi TAKESHITA 21-13 / 21-17 Thomas ROUXEL 113 32
Round 1 141 QIAO Bin 20-22 / 21-12 / 21-18 Lucas CLAERBOUT 142 78
Round 1 134 Erik MEIJS 21-18 / 23-21 Yoga PRATAMA 188 34
Round 1 185 Kai SCHAEFER 21-12 / 21-19 Beryno Jiann Tze WONG 168 34
Round 1 112 Gabriel ULLDAHL 21-14 / 20-22 / 21-17 Richard DOMKE 209 52
MS
Round 1 2 CHEN Long 21-23 / 21-15 / 21-18 Petr KOUKAL 71 75
Round 1 112 Gabriel ULLDAHL 21-19 / 10-21 / 21-14 Rune ULSING 96 48
Round 1 50 Eric PANG 21-18 / 21-10 Chun Seang TAN 35 30
Round 1 94 Poodchalat PISIT 21-10 / 21-13 Andrew SMITH 69 28
Round 1 20 Marc ZWIEBLER 24-22 / 21-19 Christian LIND THOMSEN 74 48
Round 1 57 Kazumasa SAKAI 21-7 / 21-9 Ville LANG 45 27
Round 1 39 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-17 / 21-12 Kevin CORDON 44 33
Round 1 46 Dmytro ZAVADSKY 21-13 / 21-17 Emil HOLST 68 33
Round 1 18 WONG Wing Ki Vincent 21-5 / 21-12 Zi Liang Derek WONG 47 24
Round 1 48 Andre Kurniawan TEDJONO 17-21 / 21-18 / 21-13 Yuhan TAN 72 55
Round 1 28 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-13 Erik MEIJS 134 26
Round 1 61 Wisnu Yuli PRASETYO 21-19 / 0-0 Ret. Marcel REUTER 106 19
Round 1 23 Takuma UEDA 21-19 / 21-17 Matthieu LO YING PING 108 41
Round 1 81 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-14 / 21-13 Kai SCHAEFER 185 31
Round 1 141 QIAO Bin 21-17 / 21-11 GURUSAIDUTT R. M. V. 37 42
Round 1 56 Kento MOMOTA 21-11 / 21-19 Pakkawat VILAILAK 128 27
Round 1 91 Riichi TAKESHITA 21-18 / 21-11 Dieter DOMKE 59 34
Round 1 32 Ajay JAYARAM 21-12 / 21-18 Brice LEVERDEZ 49 31
Round 1 75 GOH Soon Huat 21-18 / 21-15 CHAN Yan Kit 70 41
Round 1 24 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-15 Jan FROHLICH 82 30
Round 1 173 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-12 Rasmus FLADBERG 100 32
Round 1 34 Rajiv OUSEPH 21-15 / 21-19 Yuekun CHEN 42 36
Round 1 54 Scott EVANS 21-18 / 17-21 / 21-15 Lukas SCHMIDT 65 46
Round 1 14 Sho SASAKI 21-13 / 13-21 / 21-15 Toby PENTY 89 47
Round 1 93 Iztok UTROSA 22-20 / 22-20 Wei Sheng LOH 98 39
Round 1 51 Anand PAWAR 22-20 / 16-21 / 21-16 Michael LAHNSTEINER 78 60
Round 1 22 Viktor AXELSEN 21-7 / 21-5 Jarolim VICEN 140 24
Round 1 90 Eetu HEINO 21-15 / 21-19 Kim BRUUN 110 39
Round 1 41 Niluka KARUNARATNE 22-20 / 21-15 Valeriy ATRASHCHENKOV 83 25
Round 1 86 Arvind BHAT 21-17 / 21-15 Anup SRIDHAR 107 32
Round 1 15 Boonsak PONSANA 21-11 / 21-11 Kestutis NAVICKAS 88 27
Round 1 79 HSUEH Hsuan Yi W.O. GAO Huan 33 0
Round 2 2 CHEN Long 21-6 / 21-15 Gabriel ULLDAHL 112 29
Round 2 50 Eric PANG 18-21 / 21-19 / 21-14 Poodchalat PISIT 94 50
Round 2 20 Marc ZWIEBLER 21-18 / 10-21 / 21-19 Kazumasa SAKAI 57 67
Round 2 39 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-12 / 10-21 / 22-20 Dmytro ZAVADSKY 46 57
Round 2 18 WONG Wing Ki Vincent 21-11 / 19-21 / 21-13 Andre Kurniawan TEDJONO 48 61
Round 2 28 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-13 Wisnu Yuli PRASETYO 61 38
Round 2 23 Takuma UEDA 21-17 / 21-16 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 81 40
Round 2 141 QIAO Bin 21-16 / 21-18 Kento MOMOTA 56 46
Round 2 32 Ajay JAYARAM 21-17 / 21-16 Riichi TAKESHITA 91 38
Round 2 24 Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-7 GOH Soon Huat 75 35
Round 2 34 Rajiv OUSEPH 21-16 / 21-5 NG Ka Long Angus 173 24
Round 2 14 Sho SASAKI 9-21 / 23-21 / 21-14 Scott EVANS 54 49
Round 2 79 HSUEH Hsuan Yi 21-13 / 21-10 Iztok UTROSA 93 34
Round 2 51 Anand PAWAR 21-11 / 22-20 Viktor AXELSEN 22 35
Round 2 41 Niluka KARUNARATNE 23-21 / 21-18 Eetu HEINO 90 32
Round 2 15 Boonsak PONSANA 21-10 / 21-16 Arvind BHAT 86 32
Round 3 2 CHEN Long 21-9 / 21-12 Eric PANG 50 31
Round 3 20 Marc ZWIEBLER 21-15 / 16-21 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 39 50
Round 3 18 WONG Wing Ki Vincent 21-8 / 24-22 CHOU Tien Chen 28 37
Round 3 141 QIAO Bin 21-17 / 15-21 / 21-11 Takuma UEDA 23 78
Round 3 24 Tommy SUGIARTO 21-16 / 21-13 Ajay JAYARAM 32 35
Round 3 34 Rajiv OUSEPH 21-13 / 22-20 Sho SASAKI 14 38
Round 3 51 Anand PAWAR 21-15 / 21-13 HSUEH Hsuan Yi 79 28
Round 3 15 Boonsak PONSANA 17-5 Ret. Niluka KARUNARATNE 41 9
Quarter-final 2 CHEN Long 21-10 / 19-21 / 21-12 Marc ZWIEBLER 20 81
Quarter-final 141 QIAO Bin 21-12 / 21-11 WONG Wing Ki Vincent 18 41
Quarter-final 24 Tommy SUGIARTO 21-15 / 21-10 Rajiv OUSEPH 34 35
Quarter-final 15 Boonsak PONSANA 21-9 / 21-11 Anand PAWAR 51 30
Semi-final 2 CHEN Long 21-8 / 21-16 QIAO Bin 141 36
Semi-final 24 Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-12 Boonsak PONSANA 15 44
Final 2 CHEN Long 21-17 / 21-11 Tommy SUGIARTO 24 46
WD (qual)
Round 1 118 Lena GREBAK / Maria HELSBOL 21-10 / 21-13 Lisa MALAIHOLLO / Akvile STAPUSAITYTE - 26
Round 1 140 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-18 Imogen BANKIER / Petya NEDELCHEVA - 33
Round 1 - Lisa HEIDENREICH / Laura WICH 21-16 / 11-21 / 21-19 Amelie OLIWA / Christina KUNZMANN - 40
Round 1 161 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 8-4 Ret. Alina HAMMES / Kira KATTENBECK 205 3
Round 1 112 Joycelyn KO / Kristen TSAI 21-10 / 21-18 Laura CHOINET / Perrine LE BUHANIC 332 26
Round 1 229 Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 21-12 / 21-12 Alyssa LIM / Jessica FLETCHER 79 31
Round 2 140 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-14 / 26-24 Lena GREBAK / Maria HELSBOL 118 34
Round 2 161 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 21-14 / 21-8 Lisa HEIDENREICH / Laura WICH - 22
Round 2 147 Carola BOTT / Stasa POZNANOVIC 21-15 / 21-19 Joycelyn KO / Kristen TSAI 112 35
Round 2 229 Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 21-11 / 22-20 Soniia CHEAH / Li Lian YANG - 29
WD
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-15 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 161 38
Round 1 26 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-12 / 20-22 / 21-13 Carola BOTT / Stasa POZNANOVIC 147 51
Round 1 43 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 25-23 / 21-12 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 73 33
Round 1 25 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-15 / 12-21 / 21-11 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 60 52
Round 1 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-10 / 21-13 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 48 28
Round 1 86 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 22-20 / 21-11 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 41 26
Round 1 45 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 19-21 / 23-21 / 21-16 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 10 61
Round 1 53 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 21-8 / 21-16 Grace GAO / Michelle LI - 23
Round 1 24 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-17 / 19-21 / 21-11 Anggia Shitta AWANDA / Greysia POLII - 56
Round 1 21 MA Jin / TANG Jinhua 21-6 / 21-12 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 44 27
Round 1 140 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-10 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 27 30
Round 1 91 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 21-15 / 21-12 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 62 26
Round 1 18 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-15 / 21-11 Serithammarak ARTIMA / Peeraya MUNKITAMORN 229 47
Round 1 14 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 22-20 / 21-15 Selena PIEK / Iris TABELING 31 27
Round 1 - Vivian HOO / LAI Pei Jing 21-13 / 21-11 Jillie COOPER / Kirsty GILMOUR 36 27
Round 1 7 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-12 / 21-15 Kate ROBERTSHAW / Heather OLVER 50 34
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 18-21 / 21-14 / 21-13 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 26 57
Round 2 25 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-16 / 21-18 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 43 33
Round 2 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-13 / 21-16 Pradnya GADRE / Ashwini PONNAPPA 86 28
Round 2 45 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 18-21 / 21-16 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 53 58
Round 2 21 MA Jin / TANG Jinhua 21-15 / 21-12 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 24 32
Round 2 140 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-14 Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA / Vita MARISSA 91 32
Round 2 18 CHOI Hye In / KIM So Yeong 15-21 / 21-19 / 21-18 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 14 63
Round 2 7 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-10 / 21-16 Vivian HOO / LAI Pei Jing - 33
Quarter-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-5 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 25 30
Quarter-final 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-16 / 21-14 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 45 35
Quarter-final 21 MA Jin / TANG Jinhua 22-20 / 21-12 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 140 32
Quarter-final 7 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 11-21 / 21-9 / 21-13 CHOI Hye In / KIM So Yeong 18 57
Semi-final 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 22-20 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 46
Semi-final 21 MA Jin / TANG Jinhua 21-8 / 21-14 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 7 38
Final 9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 11-21 / 21-14 / 21-13 MA Jin / TANG Jinhua 21 61
WS (qual)
Round 1 91 Natalia PERMINOVA 19-21 / 21-19 / 21-19 Stefani STOEVA 72 55
Round 1 81 Li Lian YANG 21-17 / 24-22 Karina JORGENSEN 62 37
Round 1 49 Soniia CHEAH 21-10 / 21-6 Lisa HEIDENREICH 161 20
Round 1 90 Akvile STAPUSAITYTE 21-19 / 21-17 Perrine LE BUHANIC 100 36
Round 1 71 DENG Joy Xuan 21-19 / 21-17 Olga KONON 118 36
Round 1 53 Sabrina JAQUET 21-15 / 21-15 Patty STOLZENBACH 80 23
Round 1 129 Carola BOTT 21-18 / 21-16 Simone PRUTSCH 69 30
Round 1 125 Fabienne DEPREZ 13-21 / 22-20 / 21-18 Salakjit PONSANA 64 41
Round 2 91 Natalia PERMINOVA 19-21 / 21-16 / 21-14 Li Lian YANG 81 52
Round 2 49 Soniia CHEAH 21-19 / 18-6 Ret. Akvile STAPUSAITYTE 90 34
Round 2 71 DENG Joy Xuan 21-16 / 21-11 Sabrina JAQUET 53 29
Round 2 129 Carola BOTT 15-21 / 21-17 / 21-17 Fabienne DEPREZ 125 50
WS
Round 1 1 LI Xuerui 21-16 / 19-21 / 21-11 YIP Pui Yin 24 56
Round 1 18 Lindaweni FANETRI 19-21 / 21-17 / 21-18 Kaori IMABEPPU 43 68
Round 1 91 Natalia PERMINOVA 26-24 / 22-20 Chloe MAGEE 50 49
Round 1 39 Sayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-9 Michelle CHAN KY 56 33
Round 1 4 Juliane SCHENK 21-16 / 21-8 BAE Yeon Ju 13 36
Round 1 42 Sashina VIGNES WARAN 21-23 / 21-19 / 21-15 Petya NEDELCHEVA 22 58
Round 1 9 TAI Tzu Ying 21-12 / 14-21 / 26-24 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 57
Round 1 15 HAN Li 21-17 / 21-18 DENG Joy Xuan 71 35
Round 1 27 Aprillia YUSWANDARI 21-14 / 20-22 / 21-15 Karin SCHNAASE 47 64
Round 1 14 Eriko HIROSE 19-21 / 22-20 / 24-22 Carolina MARIN 32 79
Round 1 38 Kirsty GILMOUR 22-20 / 21-19 Kristina GAVNHOLT 36 36
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-6 / 21-12 Carola BOTT 129 26
Round 1 19 Juan GU 14-21 / 22-20 / 21-18 Soniia CHEAH 49 56
Round 1 34 CHAN Kaka Tsz Ka 21-12 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 11 28
Round 1 51 Michelle LI 19-21 / 21-12 / 21-9 Linda ZETCHIRI 44 50
Round 1 3 WANG Yihan 21-17 / 21-19 Bellaetrix MANUPUTTY 41 42
Round 2 1 LI Xuerui 21-19 / 21-11 Lindaweni FANETRI 18 36
Round 2 39 Sayaka TAKAHASHI 21-8 / 21-17 Natalia PERMINOVA 91 32
Round 2 4 Juliane SCHENK 21-14 / 21-14 Sashina VIGNES WARAN 42 35
Round 2 9 TAI Tzu Ying 21-19 / 17-21 / 21-17 HAN Li 15 55
Round 2 27 Aprillia YUSWANDARI 10-21 / 21-15 / 21-9 Eriko HIROSE 14 54
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-11 Kirsty GILMOUR 38 35
Round 2 34 CHAN Kaka Tsz Ka 21-18 / 21-10 Juan GU 19 32
Round 2 3 WANG Yihan 21-17 / 21-17 Michelle LI 51 40
Quarter-final 39 Sayaka TAKAHASHI 17-21 / 21-12 / 21-17 LI Xuerui 1 54
Quarter-final 4 Juliane SCHENK 21-14 / 21-16 TAI Tzu Ying 9 38
Quarter-final 5 SUNG Ji Hyun 21-18 / 21-14 Aprillia YUSWANDARI 27 38
Quarter-final 3 WANG Yihan 21-18 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka 34 39
Semi-final 4 Juliane SCHENK 21-17 / 21-19 Sayaka TAKAHASHI 39 51
Semi-final 3 WANG Yihan 21-19 / 8-21 / 21-16 SUNG Ji Hyun 5 63
Final 3 WANG Yihan 21-14 / 21-13 Juliane SCHENK 4 35
XD (qual)
Round 1 243 QIU Zihan / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-11 Ben STAWSKI / Lauren SMITH 79 22
Round 1 114 KANG Ji Wook / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-13 Matthew NOTTINGHAM / Alexandra LANGLEY 105 26
Round 1 285 Bodin ISARA / Peeraya MUNKITAMORN 26-24 / 21-13 Marcus ELLIS / Alyssa LIM 187 34
Round 1 95 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 21-18 / 21-18 Christopher COLES / Jessica FLETCHER 91 29
Round 1 63 Arun VISHNU / Aparna BALAN 21-15 / 21-10 Hannes KAESBAUER / Kira KATTENBECK 67 20
Round 1 47 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-17 / 14-21 / 21-15 Anders Skaarup RASMUSSEN / Lena GREBAK 101 44
Round 1 89 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 23-21 / 21-14 Jelle MAAS / Iris TABELING 68 26
Round 1 173 ZHANG Nan / TANG Jinhua 21-9 / 21-12 Raphael BECK / Alina HAMMES 211 21
Round 2 243 QIU Zihan / ZHAO Yunlei 21-7 / 6-6 Ret. KANG Ji Wook / SHIN Seung Chan 114 17
Round 2 285 Bodin ISARA / Peeraya MUNKITAMORN 21-14 / 21-15 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 95 26
Round 2 63 Arun VISHNU / Aparna BALAN 21-19 / 21-12 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 47 27
Round 2 173 ZHANG Nan / TANG Jinhua 14-21 / 21-19 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 89 52
XD
Round 1 173 ZHANG Nan / TANG Jinhua 20-22 / 21-11 / 21-8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 3 49
Round 1 54 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-15 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 45 29
Round 1 31 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 23-25 / 21-16 / 21-17 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 11 54
Round 1 73 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 24-22 Zvonimir DURKINJAK / Stasa POZNANOVIC 72 37
Round 1 9 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-18 / 22-20 Robert BLAIR / Jillie COOPER 46 33
Round 1 20 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-23 / 21-6 / 21-16 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 29 53
Round 1 13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-19 / 21-15 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 56 29
Round 1 243 QIU Zihan / ZHAO Yunlei 19-21 / 21-16 / 21-15 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 22 49
Round 1 74 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-9 Bodin ISARA / Peeraya MUNKITAMORN 285 22
Round 1 - SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-17 / 21-11 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 32 32
Round 1 98 Sang Joon LEE / KIM So Yeong 21-19 / 19-21 / 21-12 Ronan LABAR / Laura CHOINET 51 52
Round 1 10 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-13 / 21-16 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 25 31
Round 1 28 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 21-19 / 13-21 / 21-17 Chris LANGRIDGE / Heather OLVER 35 64
Round 1 16 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-14 Max SCHWENGER / Carla NELTE 75 28
Round 1 81 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-10 / 21-17 Arun VISHNU / Aparna BALAN 63 27
Round 1 8 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 21-13 Jacco ARENDS / Ilse VAESSEN 77 26
Round 2 173 ZHANG Nan / TANG Jinhua 21-10 / 19-21 / 21-13 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 54 42
Round 2 73 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-15 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 31 29
Round 2 20 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-23 / 21-14 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 9 56
Round 2 243 QIU Zihan / ZHAO Yunlei 24-22 / 21-16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 13 39
Round 2 - SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 15-21 / 21-17 / 21-19 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 74 62
Round 2 10 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 21-13 / 21-14 Sang Joon LEE / KIM So Yeong 98 30
Round 2 16 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 21-18 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 28 40
Round 2 8 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-16 / 24-22 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 81 31
Quarter-final 73 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 23-25 / 21-15 ZHANG Nan / TANG Jinhua 173 67
Quarter-final 20 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-16 / 20-22 / 21-15 QIU Zihan / ZHAO Yunlei 243 58
Quarter-final - SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 13-21 / 21-14 / 21-16 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 10 52
Quarter-final 8 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-14 / 18-21 / 21-19 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 16 52
Semi-final 20 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-19 / 19-21 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 73 65
Semi-final - SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-15 / 18-21 / 21-18 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 8 56
Final - SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 21-19 / 19-21 / 24-22 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 20 68
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 68 8 26.7% 2499 83.3 00:37:24 2.23 1 3.3%
MS 60 134 14 23.3% 4778 79.63 00:39:48 2 6 10.0%
WD 31 71 9 29.0% 2516 81.16 00:39:23 2.06 3 9.7%
WS 31 74 12 38.7% 2732 88.13 00:45:29 1.94 4 12.9%
XD 31 78 16 51.6% 2933 94.61 00:43:56 2.15 5 16.1%
Total 183 425 59 32.2% 15458 84.47 00:41:00 2.06 19 10.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 46 11 80.7%
Poland 3 1 75.0%
Russia 3 1 75.0%
Korea 27 11 71.0%
Chinese Taipei 10 5 66.7%
Sri Lanka 2 1 66.7%
Japan 20 14 58.8%
Hong Kong 9 7 56.2%
Indonesia 17 14 54.8%
Thailand 14 12 53.8%
India 10 9 52.6%
England 13 16 44.8%
Germany 22 31 41.5%
Ireland 2 3 40.0%
Singapore 2 3 40.0%
New Zealand 2 3 40.0%
Sweden 2 3 40.0%
Malaysia 11 19 36.7%
Denmark 8 15 34.8%
Switzerland 2 4 33.3%
Canada 2 4 33.3%
Finland 1 2 33.3%
Lithuania 1 2 33.3%
Croatia 1 2 33.3%
Ukraine 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4