Spain Masters  

Tournament Name: Spain Masters 2021 (New Dates)
Tournament Dates: 18/05/2021-23/05/2021
Location: Spain, Huelva
Category: HSBC BWF World Tour Super 300

Winners
Category Winner Runner-up
MD Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI
MS Toma Junior POPOV Chico Aura DWI WARDOYO
WD Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI Amalie MAGELUND / Freja RAVN
WS Putri Kusuma WARDANI Line CHRISTOPHERSEN
XD Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI Niclas NOHR / Amalie MAGELUND

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-7 / 21-9 Jose MOLARES / Jaume PEREZ 279 24
Round 1 185 Samy CORVEE / Kenji LOVANG W.O. Krishna Prasad GARAGA / VISHNU VARDHAN GOUD PANJALA 238 0
Round 1 54 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 19-21 / 21-13 / 21-14 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 440 50
Round 1 746 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-15 / 21-18 Christopher GRIMLEY / Matthew GRIMLEY 69 41
Round 1 42 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 22-20 / 23-21 Yee Jun CHANG / CHIA Wei Jie 296 47
Round 1 167 Joan MONROY / Carlos PIRIS W.O. Daniel LUNDGAARD / Mathias THYRRI 55 0
Round 1 1230 Ernesto BASCHWITZ / Alvaro LEAL 21-13 / 21-19 Adrian ALVAREZ / Pablo MURCIANO - 26
Round 1 221 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-13 / 21-17 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 144 33
Round 1 56 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 21-7 / 21-14 Alejandro ALCALA / Alvaro VAZQUEZ 723 25
Round 1 216 Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN W.O. KONA Tarun / Shivam SHARMA 127 0
Round 1 43 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-12 / 21-12 Joshua MAGEE / Paul REYNOLDS 66 35
Round 1 135 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 21-19 / 21-13 Rory EASTON / Zach RUSS 187 34
Round 1 - Adam HALL / Frederik SØGAARD W.O. Joel EIPE / Rasmus KJÆR 61 0
Round 1 123 Fabien DELRUE / William VILLEGER 22-20 / 21-17 Torjus FLAATTEN / Vegard RIKHEIM 101 35
Round 1 39 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-12 / 21-9 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL 185 27
Round 2 12 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-10 / 21-10 Samy CORVEE / Kenji LOVANG 185 30
Round 2 54 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-15 / 21-13 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 746 30
Round 2 167 Joan MONROY / Carlos PIRIS 20-22 / 21-18 / 21-17 Ernesto BASCHWITZ / Alvaro LEAL 1230 52
Round 2 221 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 22-20 / 21-15 Ruben JILLE / Ties VAN DER LECQ 56 33
Round 2 43 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-13 / 21-16 Matthew CLARE / Ethan VAN LEEUWEN 216 32
Round 2 - Adam HALL / Frederik SØGAARD 21-5 / 13-21 / 22-20 Callum HEMMING / Steven STALLWOOD 135 50
Round 2 39 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 21-18 / 21-17 Fabien DELRUE / William VILLEGER 123 45
Quarter-final 54 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-17 / 15-21 / 21-11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 12 58
Quarter-final 42 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 21-16 / 18-21 / 21-8 Joan MONROY / Carlos PIRIS 167 54
Quarter-final 221 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-16 / 21-19 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 43 41
Quarter-final - Adam HALL / Frederik SØGAARD 21-18 / 17-21 / 24-22 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 39 69
Semi-final 54 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 18-21 / 21-19 / 21-14 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 42 67
Semi-final 221 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-19 / 13-21 / 21-14 Adam HALL / Frederik SØGAARD - 62
Final 54 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 21-15 / 18-21 / 21-14 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 221 51
MS
Round 1 19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-18 / 22-20 Ihsan Maulana MUSTOFA 119 45
Round 1 59 Max WEISSKIRCHEN 16-21 / 21-16 / 23-21 LEONG Jun Hao 135 74
Round 1 57 Felix BURESTEDT 21-11 / 21-11 Carlos PIRIS 354 33
Round 1 75 CHEAM June Wei 21-9 / 21-11 Jeppe BRUUN 192 25
Round 1 106 Joran KWEEKEL 21-11 / 21-15 Alvaro VAZQUEZ 248 29
Round 1 80 Chico Aura DWI WARDOYO 21-15 / 21-11 B. R. Sankeerth 81 40
Round 1 54 Ygor COELHO 21-10 / 21-14 Georges Julien PAUL 84 28
Round 1 64 Victor SVENDSEN 21-19 / 21-18 Christo POPOV 69 56
Round 1 61 LEE Dong Keun 22-20 / 21-11 Ditlev Jaeger HOLM 82 53
Round 1 53 Pablo ABIAN 21-18 / 21-16 Maxime MOREELS 95 43
Round 1 78 Lucas CLAERBOUT 20-22 / 21-16 / 21-13 Kai SCHAEFER 71 71
Round 1 50 Misha ZILBERMAN 21-19 / 21-23 / 21-17 Alex LANE 134 73
Round 1 87 Mads CHRISTOPHERSEN 21-17 / 21-4 Alejandro ALCALA 256 33
Round 1 201 Magnus JOHANNESEN 21-17 / 21-18 Johnnie TORJUSSEN 228 40
Round 1 108 Tze Yong NG 21-14 / 21-12 Raul MUST 91 38
Round 1 43 Toma Junior POPOV 18-21 / 21-15 / 21-11 Luís Enrique PEÑALVER 66 68
Round 2 19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-15 / 21-17 Max WEISSKIRCHEN 59 38
Round 2 75 CHEAM June Wei 14-21 / 21-15 / 21-16 Felix BURESTEDT 57 66
Round 2 80 Chico Aura DWI WARDOYO 20-22 / 21-11 / 21-13 Joran KWEEKEL 106 56
Round 2 54 Ygor COELHO 25-23 / 21-14 Victor SVENDSEN 64 39
Round 2 61 LEE Dong Keun 21-6 / 21-19 Pablo ABIAN 53 60
Round 2 50 Misha ZILBERMAN 16-21 / 21-13 / 21-18 Lucas CLAERBOUT 78 76
Round 2 87 Mads CHRISTOPHERSEN 21-11 / 21-16 Magnus JOHANNESEN 201 39
Round 2 43 Toma Junior POPOV 21-10 / 21-12 Tze Yong NG 108 46
Quarter-final 19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-9 / 21-10 CHEAM June Wei 75 33
Quarter-final 80 Chico Aura DWI WARDOYO 21-17 / 21-7 Ygor COELHO 54 33
Quarter-final 61 LEE Dong Keun 21-11 / 21-12 Misha ZILBERMAN 50 49
Quarter-final 43 Toma Junior POPOV 21-10 / 16-21 / 21-19 Mads CHRISTOPHERSEN 87 67
Semi-final 80 Chico Aura DWI WARDOYO 21-16 / 21-19 Shesar Hiren RHUSTAVITO 19 47
Semi-final 43 Toma Junior POPOV 21-7 / 21-10 LEE Dong Keun 61 44
Final 43 Toma Junior POPOV 21-15 / 21-17 Chico Aura DWI WARDOYO 80 55
WD
Round 1 504 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 21-19 / 21-9 Nerea IVORRA MASIA / Claudia LEAL 329 35
Round 1 65 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 23-21 / 21-11 Kate FROST / Moya RYAN 97 37
Round 1 456 Jessica HOPTON / Jessica PUGH W.O. Treesa JOLLY / GAYATRI GOPICHAND PULLELA - 0
Round 1 218 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-15 / 13-21 / 21-19 Rui Chen YAP / Yee YAP 126 63
Round 1 1041 Laeticia JAFFRENNOU / Tea MARGUERITTE 21-13 / 21-15 Ainoa CUERVAS / Elena LORENZO 884 31
Round 1 884 Grace KING / Lizzie TOLMAN W.O. Moa SJOO / Tilda SJOO 251 0
Round 1 149 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 21-9 / 21-12 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT 453 24
Round 1 409 Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI 21-13 / 21-18 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 435 49
Round 2 30 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 21-13 / 19-21 / 21-14 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 504 58
Round 2 - Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen 19-21 / 21-6 / 21-17 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 65 69
Round 2 456 Jessica HOPTON / Jessica PUGH 21-9 / 12-21 / 21-12 Kati-Kreet MARRAN / Helina RÜÜTEL 43 52
Round 2 218 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-19 / 14-21 / 21-16 Debora JILLE / Lea PALERMO - 74
Round 2 60 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-12 / 21-5 Laeticia JAFFRENNOU / Tea MARGUERITTE 1041 26
Round 2 51 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 21-13 / 21-8 Grace KING / Lizzie TOLMAN 884 31
Round 2 62 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 23-21 / 21-14 Johanna MAGNUSSON / Clara NISTAD 149 46
Round 2 409 Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI W.O. Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 38 0
Quarter-final 30 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 13-21 / 21-18 / 21-17 Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen - 83
Quarter-final 218 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 21-15 / 21-8 Jessica HOPTON / Jessica PUGH 456 37
Quarter-final 60 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 21-14 / 13-21 / 21-14 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 51 66
Quarter-final 409 Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI 19-21 / 21-17 / 21-12 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 62 87
Semi-final 30 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 17-21 / 21-15 / 21-14 Alyssa TIRTOSENTONO / Imke VAN DER AAR 218 73
Semi-final 409 Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI 21-10 / 21-14 Julie MACPHERSON / Ciara TORRANCE 60 35
Final 409 Yulfira BARKAH / Febby Valencia Dwijayanti GANI 21-16 / 21-14 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 30 46
WS
Round 1 742 Nerea IVORRA MASIA W.O. Tanvi LAD 124 0
Round 1 - Cristina TERUEL W.O. KISONA Selvaduray 61 0
Round 1 51 Kristin KUUBA 21-15 / 16-6 Ret. Soraya DE VISCH EIJBERGEN 67 31
Round 1 109 LéOnice HUET W.O. Isabel ZHONG 116 0
Round 1 38 Lianne TAN 21-7 / 21-11 Laura ALVAREZ - 20
Round 1 103 Yaelle HOYAUX 12-21 / 21-15 / 21-14 Martina REPISKA 69 47
Round 1 42 Ruselli HARTAWAN W.O. SAMIYA IMAD FAROOQUI 178 0
Round 1 200 Putri Kusuma WARDANI 21-6 / 21-11 Sara BOYLE 280 29
Round 1 121 Beatriz CORRALES 21-9 / 21-19 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ 135 32
Round 1 40 Julie Dawall JAKOBSEN 21-17 / 14-21 / 21-13 Jordan HART 63 54
Round 1 76 Clara AZURMENDI 21-9 / 21-10 Katerina TOMALOVA 102 24
Round 1 31 Line CHRISTOPHERSEN 21-12 / 21-13 Rachael DARRAGH 146 28
Round 1 94 Irina Amalie ANDERSEN 14-21 / 24-22 / 21-14 Marie BATOMENE 58 67
Round 1 226 Kate FROST W.O. Sabrina JAQUET 46 0
Round 1 144 Jenjira STADELMANN W.O. GOH Jin Wei 125 0
Round 1 163 Freya REDFEARN W.O. Line Højmark KJAERSFELDT 33 0
Round 2 742 Nerea IVORRA MASIA 21-12 / 21-13 Cristina TERUEL - 31
Round 2 109 LéOnice HUET 21-19 / 9-21 / 21-18 Kristin KUUBA 51 65
Round 2 38 Lianne TAN 21-7 / 23-25 / 21-13 Yaelle HOYAUX 103 58
Round 2 200 Putri Kusuma WARDANI 21-14 / 16-21 / 21-15 Ruselli HARTAWAN 42 63
Round 2 121 Beatriz CORRALES 18-21 / 21-19 / 21-13 Julie Dawall JAKOBSEN 40 58
Round 2 31 Line CHRISTOPHERSEN 21-17 / 21-10 Clara AZURMENDI 76 25
Round 2 94 Irina Amalie ANDERSEN 21-13 / 21-6 Kate FROST 226 25
Round 2 144 Jenjira STADELMANN 21-8 / 21-19 Freya REDFEARN 163 34
Quarter-final 109 LéOnice HUET 21-4 / 21-13 Nerea IVORRA MASIA 742 32
Quarter-final 200 Putri Kusuma WARDANI 18-21 / 21-19 / 21-13 Lianne TAN 38 63
Quarter-final 31 Line CHRISTOPHERSEN W.O. Beatriz CORRALES 121 0
Quarter-final 144 Jenjira STADELMANN 15-21 / 21-19 / 21-19 Irina Amalie ANDERSEN 94 69
Semi-final 200 Putri Kusuma WARDANI 21-8 / 21-14 LéOnice HUET 109 38
Semi-final 31 Line CHRISTOPHERSEN 21-9 / 21-19 Jenjira STADELMANN 144 31
Final 200 Putri Kusuma WARDANI 21-15 / 21-10 Line CHRISTOPHERSEN 31 35
XD
Round 1 23 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-9 / 21-13 Emil LAURITZEN / Iben BERGSTEIN 85 23
Round 1 99 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 21-17 / 21-19 Samy CORVEE / Emilie VERCELOT 778 36
Round 1 129 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 21-18 / 21-10 Eloi ADAM / Margot LAMBERT 52 42
Round 1 151 Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-9 / 21-12 Kenji LOVANG / Flavie VALLET 657 25
Round 1 55 Adam HALL / Julie MACPHERSON W.O. Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 84 0
Round 1 - Muhammad Yusuf MAULANA / Angelica WIRATAMA 14-21 / 21-13 / 23-21 Christopher GRIMLEY / Eleanor O'DONNELL 90 51
Round 1 - Ghana Muhammad AL ILHAM / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 14-21 / 21-18 / 21-11 Akbar Bintang CAHYONO / Winny Oktavina KANDOW 482 47
Round 1 370 Jaume PEREZ / Claudia LEAL 21-19 / 18-21 / 21-17 Misha ZILBERMAN / Svetlana ZILBERMAN 141 43
Round 1 128 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 21-13 / 21-11 Marvin DATKO / Stine KÜSPERT 269 27
Round 1 - Fabien DELRUE / Lea PALERMO 21-18 / 21-5 Jose MOLARES / Elena LORENZO 228 26
Round 1 77 William VILLEGER / Sharone BAUER 21-17 / 21-18 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 88 34
Round 1 82 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 21-18 / 18-21 / 21-8 Joshua MAGEE / Sara BOYLE 808 49
Round 1 80 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE W.O. Gregory MAIRS / Jenny MOORE 212 0
Round 1 108 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 21-12 / 21-13 Steven STALLWOOD / Lizzie TOLMAN 210 32
Round 1 286 Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA 13-21 / 21-17 / 21-15 Johannes PISTORIUS / Annabella JÄGER 209 56
Round 1 42 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 17-21 / 21-15 / 21-10 Matthew GRIMLEY / Ciara TORRANCE 275 51
Round 2 23 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-8 / 21-13 Paul REYNOLDS / Rachael DARRAGH 99 28
Round 2 151 Callum HEMMING / Jessica PUGH 21-18 / 17-21 / 21-12 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 129 62
Round 2 55 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-11 / 21-10 Muhammad Yusuf MAULANA / Angelica WIRATAMA - 29
Round 2 - Ghana Muhammad AL ILHAM / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-15 / 21-16 Jaume PEREZ / Claudia LEAL 370 31
Round 2 128 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 21-9 / 14-21 / 21-18 Fabien DELRUE / Lea PALERMO - 59
Round 2 77 William VILLEGER / Sharone BAUER 21-17 / 14-21 / 21-17 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 82 55
Round 2 108 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 21-12 / 21-15 Ties VAN DER LECQ / Debora JILLE 80 30
Round 2 42 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-14 / 21-13 Rodion KARGAEV / Viktoriia VOROBEVA 286 30
Quarter-final 23 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-18 / 21-17 Callum HEMMING / Jessica PUGH 151 41
Quarter-final 55 Adam HALL / Julie MACPHERSON 21-15 / 21-19 Ghana Muhammad AL ILHAM / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI - 32
Quarter-final 128 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 17-21 / 21-14 / 21-15 William VILLEGER / Sharone BAUER 77 54
Quarter-final 42 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-8 / 21-9 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI 108 27
Semi-final 23 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-16 / 21-15 Adam HALL / Julie MACPHERSON 55 37
Semi-final 42 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 21-11 / 18-21 / 21-6 Ruben JILLE / Imke VAN DER AAR 128 46
Final 23 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21-18 / 21-15 Niclas NOHR / Amalie MAGELUND 42 39
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 25 59 9 36.0% 2143 85.72 00:42:02 2.04 3 12.0%
MS 31 70 8 25.8% 2499 80.61 00:48:17 1.67 8 25.8%
WD 20 49 9 45.0% 1723 86.15 00:51:06 1.69 7 35.0%
WS 22 53 9 40.9% 1839 83.59 00:42:11 1.98 5 22.7%
XD 29 69 11 37.9% 2435 83.97 00:39:23 2.13 1 3.5%
Total 127 300 46 36.2% 10639 83.77 00:44:25 1.89 24 18.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 3 1 75.0%
Indonesia 41 14 74.6%
Switzerland 2 1 66.7%
Brazil 2 1 66.7%
Denmark 20 14 58.8%
Netherlands 8 7 53.3%
France 17 16 51.5%
Scotland 6 6 50.0%
Israel 2 2 50.0%
Sweden 2 2 50.0%
Russia 1 1 50.0%
Malaysia 4 6 40.0%
Belgium 2 3 40.0%
Spain 9 19 32.1%
England 4 10 28.6%
Germany 3 8 27.3%
Estonia 1 3 25.0%
Ireland 1 7 12.5%
Slovakia 0 1 0.0%
Norway 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Mauritius 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
Czech Republic 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Toma Junior POPOV Chico Aura DWI WARDOYO 21-15 / 21-17
2020 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-13
2019 Viktor AXELSEN Anders ANTONSEN 21-14 / 21-11
2018 Rasmus GEMKE Suppanyu AVIHINGSANON 15-21 / 21-6 / 21-14