India Open  

Tournament Name: YONEX SUNRISE India Open
Tournament Dates: 28/03/2017-02/04/2017
Location: India, New Delhi
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI
MS Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen
WD Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO
WS PUSARLA V. Sindhu Carolina MARIN
XD LU Kai / HUANG Yaqiong ZHENG Siwei / CHEN Qingchen

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 346 Vighnesh DEVLEKAR / Saurabh SHARMA 21-10 / 21-13 Rushikesh MALI / RAJESH KRISHNAN NAVANEETHAKRISHNAN 370 19
Round 1 122 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 21-6 / 21-6 Harinder MALIK / Satinder MALIK 222 15
Round 1 137 K. Nandagopal / Sanyam SHUKLA 21-4 / 21-16 Venkatesh PRASAD / Jagadish YADAV 153 22
Round 1 166 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-18 Bennet ANTONY / Arjun Kumar Reddy MALGARI (1170*) 29
Round 1 346 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 21-8 / 21-6 Sanjay JAYARAJ V / Aditya NAIR 342 17
Round 1 92 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-13 / 21-11 Rohit RATURI / Mohit TIWARI 263 20
Round 1 71 Ben LANE / Sean VENDY 21-13 / 21-6 Krishna Prasad GARAGA / DHRUV KAPILA 213 23
Round 2 122 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 21-10 / 21-13 Vighnesh DEVLEKAR / Saurabh SHARMA 346 23
Round 2 166 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 21-11 / 21-4 K. Nandagopal / Sanyam SHUKLA 137 22
Round 2 346 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 21-14 / 21-10 Balasubramannian NARENDRAN GEETHA / S. Sunjith (Jr) 245 21
Round 2 92 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-14 / 21-10 Ben LANE / Sean VENDY 71 25
MD
Round 1 2 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 29 30
Round 1 92 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-15 / 21-15 Ketan CHAHAL / Tanveer GILL (405*) 20
Round 1 5 LI Junhui / LIU Yuchen 16-21 / 21-17 / 21-15 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 35 45
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-14 / 21-17 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 51 34
Round 1 6 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-9 / 21-13 MANDIRAJU Anilkumar Raju / Venkat Gaurav PRASAD 94 25
Round 1 10 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-18 / 21-18 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 16 42
Round 1 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-14 / 21-17 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 54 27
Round 1 21 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-18 / 21-14 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 346 31
Round 1 19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-19 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 24 34
Round 1 12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 12-21 / 21-19 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 15 50
Round 1 25 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-10 / 21-7 Francis ALWIN / KONA Tarun 81 23
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 13 27
Round 1 122 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 21-19 / 21-17 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 17 38
Round 1 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 3-0 Ret. Jishnu SANYAL / Shivam SHARMA 89 1
Round 1 166 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 21-8 / 21-14 M.R. ARJUN / Ramchandran SHLOK 52 30
Round 1 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 21-17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 70 33
Round 2 2 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-10 / 21-17 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 92 27
Round 2 5 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 23-21 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 38
Round 2 10 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-18 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 6 37
Round 2 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-14 / 17-21 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21 57
Round 2 12 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-12 / 8-21 / 21-8 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 19 42
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-18 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 25 31
Round 2 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 13-21 / 21-16 / 21-17 CHOI SolGyu / KIM Gi Jung 122 52
Round 2 166 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 21-13 / 19-21 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 66
Quarter-final 5 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 2 33
Quarter-final 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 22-20 / 25-23 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 10 36
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 22-20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 12 31
Quarter-final 7 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-10 / 21-17 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 166 35
Semi-final 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-16 / 13-21 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 5 46
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 18-21 / 21-9 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 7 50
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-11 / 21-15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 29
MS (qual)
Round 1 192 Harshit AGGARWAL 21-15 / 21-11 Denis GRACHEV 149 27
Round 1 47 ZHAO Junpeng 21-11 / 21-9 Abhishek YELIGAR 89 21
Round 1 146 Rahul Yadav CHITTABOINA 12-21 / 21-15 / 21-12 Harsheel DANI 100 47
Round 1 73 Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-11 Aditya JOSHI 97 34
Round 1 50 JEON Hyeok Jin 21-14 / 21-11 Siril VERMA 86 35
Round 1 63 LEE Cheuk Yiu 21-12 / 21-11 Hemanth M.GOWDA 171 25
Round 1 45 Kazumasa SAKAI 21-18 / 21-5 Pratul JOSHI 66 41
Round 1 72 HEO Kwang Hee 21-8 / 21-19 Shreyansh JAISWAL 116 27
Round 2 47 ZHAO Junpeng 18-21 / 21-8 / 21-18 Harshit AGGARWAL 192 48
Round 2 73 Kenta NISHIMOTO 21-6 / 21-12 Rahul Yadav CHITTABOINA 146 28
Round 2 50 JEON Hyeok Jin 21-10 / 21-10 LEE Cheuk Yiu 63 31
Round 2 45 Kazumasa SAKAI 22-20 / 21-15 HEO Kwang Hee 72 45
MS
Round 1 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-15 / 21-18 Emil HOLST 37 44
Round 1 39 LEE Dong Keun 27-25 / 21-10 Kanta TSUNEYAMA 48 58
Round 1 9 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-8 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 11 33
Round 1 33 SAI PRANEETH B. 16-21 / 21-12 / 21-19 Kenta NISHIMOTO 73 62
Round 1 38 Sameer VERMA 21-17 / 21-10 SON Wan Ho 5 45
Round 1 15 HU Yun 21-18 / 21-13 Brice LEVERDEZ 34 32
Round 1 12 Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-17 HSU Jen Hao 28 47
Round 1 26 Anders ANTONSEN 21-10 / 21-16 Kazumasa SAKAI 45 42
Round 1 20 WANG Tzu Wei 21-12 / 21-19 WONG Wing Ki Vincent 13 34
Round 1 7 TIAN Houwei 21-12 / 21-19 WEI Nan 29 42
Round 1 30 KIDAMBI Srikanth 21-19 / 21-16 ZHAO Junpeng 47 32
Round 1 4 Viktor AXELSEN 23-21 / 21-17 Ajay JAYARAM 19 38
Round 1 43 Sourabh VERMA 21-13 / 21-16 PRANNOY H. S. 25 35
Round 1 31 HUANG Yuxiang 17-21 / 21-17 / 21-19 JEON Hyeok Jin 50 71
Round 1 16 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-15 Misha ZILBERMAN 49 40
Round 1 10 NG Ka Long Angus W.O. Rajiv OUSEPH 14 0
Round 2 18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 21-16 LEE Dong Keun 39 49
Round 2 9 CHOU Tien Chen 21-14 / 21-16 SAI PRANEETH B. 33 36
Round 2 38 Sameer VERMA 21-17 / 21-15 HU Yun 15 40
Round 2 20 WANG Tzu Wei 21-14 / 21-12 TIAN Houwei 7 36
Round 2 4 Viktor AXELSEN 21-7 / 21-12 KIDAMBI Srikanth 30 25
Round 2 10 NG Ka Long Angus 21-19 / 14-21 / 22-20 Sourabh VERMA 43 59
Round 2 16 Tommy SUGIARTO 21-11 / 11-21 / 21-15 HUANG Yuxiang 31 55
Round 2 26 Anders ANTONSEN W.O. Marc ZWIEBLER 12 0
Quarter-final 9 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 18 31
Quarter-final 26 Anders ANTONSEN 24-22 / 21-19 Sameer VERMA 38 53
Quarter-final 4 Viktor AXELSEN 19-21 / 21-14 / 21-16 WANG Tzu Wei 20 64
Quarter-final 10 NG Ka Long Angus 10-21 / 21-15 / 21-19 Tommy SUGIARTO 16 54
Semi-final 9 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-14 Anders ANTONSEN 26 46
Semi-final 4 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-13 NG Ka Long Angus 10 29
Final 4 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-10 CHOU Tien Chen 9 36
WD (qual)
Round 1 194 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 21-16 / 21-8 Pinky KARKI / Yania TARING 456 24
Round 1 234 Nimmi PATEL / Saruni SHARMA 23-21 / 21-17 Sumitra PUJARI / Manali SINHA 597 27
Round 1 197 Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 21-11 / 21-16 Smriti NAGARKOTI / Parssa NAQVI 361 22
Round 1 733 Anto AGNA / Sneha SANTHILAL 21-18 / 24-22 Riya MOOKERJEE / Karishma WADKAR 456 30
Round 1 (379*) Gabrielle ADCOCK / Jessica PUGH 21-13 / 21-5 Shenan CHRISTIAN / Riya GAJJAR 757 21
Round 1 (760*) Dhanya NAIR / Riya PILLAI 21-16 / 21-13 Shehjar CHOWDHARY / Anusha GOEL 456 22
Round 1 (269*) Shruti MUNDADA / Anoushka PARIKH 21-9 / 19-9 Ret. Dimpal HAZARIKA / Sanghamitra SAIKIA 306 26
Round 2 194 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 21-15 / 22-20 Nimmi PATEL / Saruni SHARMA 234 26
Round 2 197 Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 21-18 / 21-15 Anto AGNA / Sneha SANTHILAL 733 28
Round 2 (269*) Shruti MUNDADA / Anoushka PARIKH 21-12 / 21-14 Vijeta BHARGAVA / Ekta KALIA (761*) 26
WD
Round 1 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-7 / 21-12 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 23 29
Round 1 194 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 21-14 / 21-16 Komal ANTIL / Lalita DAHIYA 131 27
Round 1 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-16 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 41 31
Round 1 (201*) CHAE YuJung / KIM Ha Na 21-12 / 21-19 Aparna BALAN / Prajakta SAWANT 110 31
Round 1 9 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-14 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 115 39
Round 1 47 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-16 / 21-16 Gabrielle ADCOCK / Jessica PUGH (379*) 33
Round 1 13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-4 / 21-9 Deepali GUPTA / Pragya RAI (385*) 17
Round 1 34 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-3 / 21-6 Juhi DEWANGAN / Saumya SINGH (381*) 17
Round 1 26 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-19 / 21-16 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 45 32
Round 1 17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-9 / 21-15 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 35 30
Round 1 (269*) Shruti MUNDADA / Anoushka PARIKH 22-20 / 21-8 Gauri ASAJI / Megha Morchana BORA (389*) 30
Round 1 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 23-21 / 21-13 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 25 44
Round 1 19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-3 / 21-4 Sruthi K.P / Haritha MANAZHIYIL HARINARAYANAN 147 20
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-9 / 21-8 Mahima AGGARWAL / MANEESHA K 197 25
Round 1 53 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-9 / 21-16 Kuhoo GARG / Ningshi Block HAZARIKA 150 30
Round 1 28 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-10 / 21-18 CHANG Ye Na / LEE So Hee 4 44
Round 2 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-5 Cynthia Shara AYUNIDHA / Debora Rumate VEHRENICA 194 23
Round 2 (201*) CHAE YuJung / KIM Ha Na 21-12 / 16-21 / 21-19 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 12 58
Round 2 9 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-10 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 47 34
Round 2 13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-11 / 21-8 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 34 25
Round 2 17 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 18-21 / 21-12 / 21-19 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 26 54
Round 2 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-5 / 21-10 Shruti MUNDADA / Anoushka PARIKH (269*) 26
Round 2 19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 23-21 / 21-12 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 41
Round 2 28 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-10 / 18-21 / 21-13 Lauren SMITH / Sarah WALKER 53 63
Quarter-final 3 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 18-21 / 21-12 / 21-15 CHAE YuJung / KIM Ha Na (201*) 52
Quarter-final 13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 22-20 / 21-19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 9 47
Quarter-final 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-19 / 20-22 / 21-11 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 17 63
Quarter-final 19 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 29-30 / 21-18 / 21-15 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 28 78
Semi-final 13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 19-21 / 24-22 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 3 77
Semi-final 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-16 / 21-13 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 19 39
Final 13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 16-21 / 21-19 / 21-10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 7 72
WS (qual)
Round 1 177 Rasika RAJE 21-11 / 15-21 / 21-9 Amolika Singh SISODIYA 440 42
Round 1 260 AAKARSHI KASHYAP 21-9 / 21-12 Mugdha AGREY 189 28
Round 1 164 Debora Rumate VEHRENICA 13-21 / 21-18 / 21-15 Riya PILLAI 270 49
Round 1 233 Anura PRABHUDESAI 21-14 / 21-13 IRA SHARMA 230 23
Round 1 184 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 21-12 / 21-12 Lalita DAHIYA 258 21
Round 1 362 Deepali GUPTA 22-20 / 21-12 Preethi KONADAM 302 24
Round 1 219 VAIDEHI CHOUDHARI 21-12 / 21-13 SMIT TOSHNIWAL 269 28
Round 2 177 Rasika RAJE 21-18 / 21-16 AAKARSHI KASHYAP 260 35
Round 2 233 Anura PRABHUDESAI 21-13 / 21-14 Debora Rumate VEHRENICA 164 21
Round 2 184 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 21-7 / 21-8 Deepali GUPTA 362 19
Round 2 210 PARDESHI Shreyanshi 21-12 / 18-21 / 21-10 VAIDEHI CHOUDHARI 219 38
WS
Round 1 3 Carolina MARIN 21-17 / 21-10 KIM Hyo Min 40 37
Round 1 50 Rituparna DAS 19-21 / 21-15 / 21-19 CHIANG Ying Li 30 44
Round 1 43 CHEN Xiaoxin 17-21 / 21-16 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 74
Round 1 21 Minatsu MITANI 21-16 / 21-8 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 28 29
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-16 P. C. Thulasi 200 38
Round 1 61 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-17 / 21-18 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 184 36
Round 1 11 Nozomi OKUHARA 6-2 Ret. Tanvi LAD 56 2
Round 1 19 Sayaka SATO 21-17 / 21-16 Anura PRABHUDESAI 233 26
Round 1 34 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 21-13 HSU Ya Ching 26 25
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-10 / 21-17 LEE Chia Hsin 38 35
Round 1 87 Saena KAWAKAMI 21-10 / 21-12 Rasika RAJE 177 27
Round 1 5 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-6 Arundhati PANTAWANE 157 30
Round 1 84 ZHANG Yiman 21-9 / 21-8 Reshma KARTHIK 138 21
Round 1 7 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-19 GAO Fangjie 97 37
Round 1 24 Linda ZETCHIRI 21-14 / 21-18 PARDESHI Shreyanshi 210 34
Round 1 4 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-13 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 93 27
Round 2 3 Carolina MARIN 21-13 / 21-11 Rituparna DAS 50 27
Round 2 21 Minatsu MITANI 21-15 / 21-13 CHEN Xiaoxin 43 37
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 61 35
Round 2 11 Nozomi OKUHARA 21-12 / 9-21 / 21-18 Sayaka SATO 19 53
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-14 / 21-12 Pornpawee CHOCHUWONG 34 34
Round 2 5 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 23-21 Saena KAWAKAMI 87 40
Round 2 7 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-19 ZHANG Yiman 84 37
Round 2 4 SUNG Ji Hyun 21-6 / 21-8 Linda ZETCHIRI 24 23
Quarter-final 3 Carolina MARIN 21-10 / 20-22 / 21-14 Minatsu MITANI 21 57
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 11-21 / 21-18 Nozomi OKUHARA 11 51
Quarter-final 5 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 22-20 Saina NEHWAL 8 47
Quarter-final 4 SUNG Ji Hyun 21-16 / 22-20 Ratchanok INTANON 7 49
Semi-final 3 Carolina MARIN 21-16 / 21-14 Akane YAMAGUCHI 2 40
Semi-final 5 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 14-21 / 21-14 SUNG Ji Hyun 4 76
Final 5 PUSARLA V. Sindhu 21-19 / 21-16 Carolina MARIN 3 47
XD (qual)
Round 1 (1020*) Chirag SHETTY / Mahima AGGARWAL 21-17 / 14-21 / 8-2 Ret. Kashish SHARMA / Jagriti NASHIER 244 24
Round 1 152 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 21-10 / 21-6 Dinesh CHAUDHRY / Lalita DAHIYA 168 20
Round 1 (1021*) Akshay RAUT / Nimmi PATEL 21-14 / 21-15 Rushikesh MALI / Seema PANCHAL 222 20
Round 1 (420*) DHRUV KAPILA / Kuhoo GARG 21-12 / 21-13 RAJU Mohamed Rehan / JAMALUDEEN Anees Kowsar 244 19
Round 1 223 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-18 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 97 33
Round 1 101 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 21-14 / 21-18 Kapil CHAUDHARY / RIYA AROLKAR (1252*) 29
Round 1 206 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 21-8 / 21-9 VISHAL THAKRAN / Megha Morchana BORA (1244*) 20
Round 1 76 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 14-21 / 21-12 / 22-20 KONA Tarun / Arathi Sara SUNIL (1248*) 47
Round 2 152 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 21-11 / 21-18 Chirag SHETTY / Mahima AGGARWAL (1020*) 26
Round 2 (420*) DHRUV KAPILA / Kuhoo GARG 21-15 / 21-17 Akshay RAUT / Nimmi PATEL (1021*) 22
Round 2 223 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-13 / 21-14 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 101 36
Round 2 206 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 21-9 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / MANEESHA K 76 25
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 21-19 Ben LANE / Jessica PUGH 36 31
Round 1 - WANG Yilyu / DU Yue 21-18 / 21-16 Yugo KOBAYASHI / Koharu YONEMOTO 539 36
Round 1 12 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-13 / 21-14 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 105 29
Round 1 206 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 21-18 / 24-22 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 25 43
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 21-12 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 91 24
Round 1 82 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 16-21 / 21-16 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 40 52
Round 1 33 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 19-21 / 21-15 / 21-18 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 11 48
Round 1 21 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-17 / 21-12 YOO Yeon Seong / KIM Ha Na 163 33
Round 1 22 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-12 / 21-18 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 37 31
Round 1 16 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-15 / 21-14 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 19 38
Round 1 61 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-10 / 21-7 Yan Tuck CHAN / Yuko KAWASAKI 81 16
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-10 DHRUV KAPILA / Kuhoo GARG (420*) 25
Round 1 24 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-15 / 19-21 / 21-16 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 44 50
Round 1 14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-19 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 26 33
Round 1 223 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-16 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 54 32
Round 1 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-5 / 21-9 Saurabh SHARMA / Anoushka PARIKH 152 26
Round 2 12 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 19-21 / 21-18 / 21-14 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 206 58
Round 2 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 21-19 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 82 40
Round 2 33 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 15-21 / 22-20 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21 62
Round 2 16 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-11 / 21-8 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 22 33
Round 2 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 23-21 / 22-20 LEE Yang / HSU Ya Ching 61 47
Round 2 24 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-18 / 21-19 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 14 38
Round 2 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 223 36
Round 2 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen W.O. WANG Yilyu / DU Yue - 0
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 21-16 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 12 29
Quarter-final 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 19-21 / 21-15 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 33 60
Quarter-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 16-21 / 21-15 / 21-15 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 16 60
Quarter-final 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-8 / 20-16 Ret. Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 24 26
Semi-final 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 31
Semi-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen W.O. CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 0
Final 4 LU Kai / HUANG Yaqiong 22-24 / 21-14 / 21-17 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 1 64
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 68 8 26.7% 2481 82.7 00:36:38 2.26 1 3.3%
MS 29 64 6 20.7% 2330 80.34 00:43:43 1.84 3 10.3%
WD 31 70 8 25.8% 2446 78.9 00:39:43 1.99 5 16.1%
WS 30 66 6 20.0% 2349 78.3 00:39:06 2 2 6.7%
XD 28 64 8 28.6% 2337 83.46 00:39:28 2.11 4 14.3%
Total 148 332 36 24.3% 11943 80.7 00:39:42 2.03 15 10.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
Malaysia 5 2 71.4%
Indonesia 20 9 69.0%
China 19 10 65.5%
Japan 30 17 63.8%
Korea 25 15 62.5%
Denmark 18 11 62.1%
England 9 7 56.2%
Bulgaria 2 2 50.0%
Germany 1 1 50.0%
Hong Kong 4 5 44.4%
Russia 4 5 44.4%
Thailand 10 13 43.5%
Chinese Taipei 11 15 42.3%
India 45 91 33.1%
Israel 0 1 0.0%
France 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN LOH Kean Yew 24-22 / 21-17
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7