Malaysia Open  

Tournament Name: CELCOM AXIATA Malaysia Open 2018
Tournament Dates: 26/06/2018-01/07/2018
Location: Malaysia, Bukit Jalil
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takeshi KAMURA / Keigo SONODA Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE
MS LEE Chong Wei Kento MOMOTA
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI CHEN Qingchen / JIA Yifan
WS TAI Tzu Ying HE Bingjiao
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 14 37
Round 1 60 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-16 / 21-15 Phillip CHEW / Ryan CHEW 51 24
Round 1 49 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-13 / 21-12 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 4 35
Round 1 31 HE Jiting / TAN Qiang 21-16 / 22-20 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 33 36
Round 1 2 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-13 / 19-21 / 25-23 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 11 63
Round 1 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-15 / 21-10 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 23 31
Round 1 6 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 16-21 / 21-15 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 8 53
Round 1 41 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-17 LEE Chun Hei Reginald / TANG Chun Man 130 31
Round 1 282 TAN Boon Heong / YOO Yeon Seong 18-21 / 21-12 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 39 64
Round 1 10 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-16 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 19 36
Round 1 24 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-12 / 21-12 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 20 37
Round 1 5 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 21-18 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 13 33
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 19-21 / 24-22 / 21-12 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 15 62
Round 1 12 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 16-21 / 21-18 / 21-18 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 40 58
Round 1 35 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-15 / 13-21 / 21-13 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 18 50
Round 1 37 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-17 / 18-21 / 21-13 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 65
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 30-28 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 60 33
Round 2 31 HE Jiting / TAN Qiang 16-21 / 21-19 / 21-16 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 49 48
Round 2 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-23 / 21-17 LIU Cheng / ZHANG Nan 2 59
Round 2 6 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 41 29
Round 2 282 TAN Boon Heong / YOO Yeon Seong 21-15 / 23-21 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 10 47
Round 2 5 LI Junhui / LIU Yuchen 23-21 / 18-21 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 24 70
Round 2 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 17-21 / 21-14 / 21-10 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 12 58
Round 2 35 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-15 / 17-21 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 37 68
Quarter-final 31 HE Jiting / TAN Qiang 21-17 / 21-11 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 30
Quarter-final 6 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-9 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16 36
Quarter-final 5 LI Junhui / LIU Yuchen 19-21 / 21-17 / 21-9 TAN Boon Heong / YOO Yeon Seong 282 59
Quarter-final 35 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-17 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 49
Semi-final 6 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 21-19 HE Jiting / TAN Qiang 31 34
Semi-final 35 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 24-22 / 19-21 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 5 78
Final 6 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-8 / 21-10 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 35 30
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-17 / 18-21 / 21-13 Khosit PHETPRADAB 19 57
Round 1 42 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-14 / 21-15 Anders ANTONSEN 16 44
Round 1 6 LEE Chong Wei 21-13 / 21-10 Kazumasa SAKAI 29 33
Round 1 32 LEE Hyun Il 21-18 / 21-13 Suppanyu AVIHINGSANON 26 42
Round 1 3 SHI Yuqi 24-22 / 21-17 Rajiv OUSEPH 30 41
Round 1 8 LIN Dan 21-17 / 21-8 WONG Wing Ki Vincent 17 37
Round 1 31 Kantaphon WANGCHAROEN 23-21 / 21-5 CHEN Long 5 48
Round 1 24 Tommy SUGIARTO 21-13 / 21-5 Sameer VERMA 18 32
Round 1 22 Brice LEVERDEZ 16-21 / 21-11 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 63
Round 1 14 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-17 LIEW Daren 38 44
Round 1 15 WANG Tzu Wei 21-12 / 21-7 SAI PRANEETH B. 20 32
Round 1 7 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-9 Jan O JORGENSEN 57 31
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-17 / 21-13 Kanta TSUNEYAMA 43 39
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-17 Rasmus GEMKE 28 48
Round 1 11 Kento MOMOTA 12-21 / 21-17 / 21-14 Anthony Sinisuka GINTING 10 82
Round 1 2 SON Wan Ho 22-20 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 12 50
Round 2 1 Viktor AXELSEN 23-21 / 19-21 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 42 68
Round 2 6 LEE Chong Wei 21-7 / 21-7 LEE Hyun Il 32 29
Round 2 3 SHI Yuqi 21-19 / 21-12 LIN Dan 8 41
Round 2 24 Tommy SUGIARTO 21-13 / 21-19 Kantaphon WANGCHAROEN 31 49
Round 2 22 Brice LEVERDEZ 10-21 / 21-17 / 25-23 Jonatan CHRISTIE 14 70
Round 2 7 KIDAMBI Srikanth 22-20 / 21-12 WANG Tzu Wei 15 36
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-12 / 19-21 / 21-13 NG Ka Long Angus 9 54
Round 2 11 Kento MOMOTA 21-11 / 0-1 Ret. SON Wan Ho 2 24
Quarter-final 6 LEE Chong Wei 21-17 / 21-9 Viktor AXELSEN 1 45
Quarter-final 24 Tommy SUGIARTO 13-21 / 21-13 / 21-13 SHI Yuqi 3 53
Quarter-final 7 KIDAMBI Srikanth 21-18 / 21-14 Brice LEVERDEZ 22 39
Quarter-final 11 Kento MOMOTA 21-19 / 21-11 CHOU Tien Chen 4 53
Semi-final 6 LEE Chong Wei 21-18 / 21-15 Tommy SUGIARTO 24 52
Semi-final 11 Kento MOMOTA 21-13 / 21-13 KIDAMBI Srikanth 7 43
Final 6 LEE Chong Wei 21-17 / 23-21 Kento MOMOTA 11 71
WD
Round 1 23 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-7 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 15 34
Round 1 20 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-11 / 21-18 Alexandra BØJE / Gronya SOMERVILLE - 37
Round 1 90 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 21-19 / 21-18 GOH Yea Ching / TEE Jing Yi - 43
Round 1 13 DU Yue / LI Yinhui 21-15 / 21-9 CHEN Hsiao Huan / HU Ling Fang 128 31
Round 1 - Vivian HOO / SOONG Fie Cho 16-21 / 21-18 / 21-15 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 12 78
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 24-22 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 14 53
Round 1 18 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-6 LIM Jee Lynn / Zhen YAP 229 25
Round 1 180 LIM Chiew Sien / Sueh Jeou TAN 21-5 / 21-5 Ariel LEE / Sydney LEE 62 20
Round 1 44 HUANG Dongping / LI Wenmei 18-21 / 21-10 / 21-11 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 35 46
Round 2 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-18 / 12-21 / 21-16 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 23 62
Round 2 7 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-11 / 21-18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 20 46
Round 2 90 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 21-19 / 18-21 / 23-21 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 5 69
Round 2 13 DU Yue / LI Yinhui 21-12 / 21-19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 8 42
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-9 Vivian HOO / SOONG Fie Cho - 41
Round 2 18 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-16 / 21-15 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 3 44
Round 2 10 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 21-15 LIM Chiew Sien / Sueh Jeou TAN 180 33
Round 2 44 HUANG Dongping / LI Wenmei 21-16 / 21-14 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 39
Quarter-final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 7 37
Quarter-final 90 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 21-16 / 21-23 / 21-19 DU Yue / LI Yinhui 13 73
Quarter-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 19-21 / 21-15 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 18 80
Quarter-final 10 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-15 / 21-23 / 21-17 HUANG Dongping / LI Wenmei 44 70
Semi-final 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-15 KIM Hye Rin / KONG Hee Yong 90 39
Semi-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-9 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 10 35
Final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-12 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 46
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-10 / 21-9 Soniia CHEAH 34 30
Round 1 13 Michelle LI 23-21 / 21-16 Sayaka SATO 18 42
Round 1 9 SUNG Ji Hyun 21-11 / 22-24 / 21-12 Fitriani FITRIANI 41 69
Round 1 31 GOH Jin Wei 21-13 / 21-17 PAI Yu Po 23 42
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 26-24 / 21-15 Aya OHORI 16 45
Round 1 39 LEE Ying Ying 21-14 / 19-21 / 21-7 CHIANG Ying Li 44 52
Round 1 6 Carolina MARIN 21-4 / 18-21 / 21-8 Gregoria Mariska TUNJUNG 36 54
Round 1 20 CHEUNG Ngan Yi 21-10 / 21-16 Kirsty GILMOUR 30 41
Round 1 24 Pornpawee CHOCHUWONG 21-16 / 21-10 Line Højmark KJAERSFELDT 25 36
Round 1 8 Nozomi OKUHARA 15-21 / 21-15 / 21-11 CHEN Yufei 5 68
Round 1 11 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA 21 33
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-19 / 21-12 Mia BLICHFELDT 15 43
Round 1 33 LEE Chia Hsin 21-17 / 21-13 Lauren LAM 372 24
Round 1 7 HE Bingjiao 21-13 / 21-12 Saena KAWAKAMI 45 32
Round 1 10 Saina NEHWAL 21-12 / 21-16 YIP Pui Yin 32 42
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 17-21 / 21-12 / 21-13 Dinar Dyah AYUSTINE 48 46
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-11 / 21-13 Michelle LI 13 28
Round 2 31 GOH Jin Wei 15-21 / 21-18 / 23-21 SUNG Ji Hyun 9 78
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-8 / 21-14 LEE Ying Ying 39 32
Round 2 6 Carolina MARIN 24-22 / 21-11 CHEUNG Ngan Yi 20 37
Round 2 24 Pornpawee CHOCHUWONG 13-21 / 21-13 / 21-14 Nozomi OKUHARA 8 59
Round 2 4 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-15 Nitchaon JINDAPOL 11 44
Round 2 7 HE Bingjiao 19-21 / 21-7 / 21-13 LEE Chia Hsin 33 47
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-13 Saina NEHWAL 10 35
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-15 GOH Jin Wei 31 36
Quarter-final 3 PUSARLA V. Sindhu 22-20 / 21-19 Carolina MARIN 6 52
Quarter-final 4 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-16 Pornpawee CHOCHUWONG 24 40
Quarter-final 7 HE Bingjiao 21-18 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 2 44
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-15 / 19-21 / 21-11 PUSARLA V. Sindhu 3 56
Semi-final 7 HE Bingjiao 21-17 / 21-17 Ratchanok INTANON 4 50
Final 1 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-11 HE Bingjiao 7 35
XD
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-11 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 49 29
Round 1 34 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 22-20 / 21-15 Parinyawat THONGNUAM / Kittipak DUBTHUK 175 37
Round 1 27 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-8 / 21-12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 15 32
Round 1 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 14-21 / 21-17 / 21-18 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 41 53
Round 1 4 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-12 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 24 31
Round 1 23 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 21-12 / 21-15 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 19 32
Round 1 8 HE Jiting / DU Yue 21-9 / 21-10 Rohan KAPOOR / Kuhoo GARG 46 27
Round 1 76 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 21-7 / 18-21 / 21-11 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 22 38
Round 1 37 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-13 / 21-12 LU Ching Yao / HU Ling Fang - 27
Round 1 16 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 11-21 / 21-15 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 5 63
Round 1 116 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 21-19 / 18-21 / 21-10 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 17 63
Round 1 2 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-16 / 21-15 Takuro HOKI / Koharu YONEMOTO - 31
Round 1 11 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 24-22 / 21-9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 20 34
Round 1 62 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 18-21 / 21-15 / 21-14 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 6 72
Round 1 51 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-12 / 21-15 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching - 22
Round 1 1 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-16 / 21-14 Yuki KANEKO / Mayu MATSUMOTO - 33
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-14 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 34 35
Round 2 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-11 ZHANG Nan / LI Yinhui 27 34
Round 2 4 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-17 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 23 36
Round 2 8 HE Jiting / DU Yue 21-12 / 21-16 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 76 31
Round 2 37 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 21-19 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 16 42
Round 2 2 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 24-26 / 21-10 Joachim FISCHER NIELSEN / Alexandra BØJE 116 65
Round 2 62 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-15 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 11 36
Round 2 1 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 21-14 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 51 27
Quarter-final 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-23 / 21-13 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 60
Quarter-final 4 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-8 / 21-10 HE Jiting / DU Yue 8 18
Quarter-final 37 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 23-21 / 16-21 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 2 62
Quarter-final 1 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 14-21 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 62 59
Semi-final 4 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 17-21 / 21-18 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 9 64
Semi-final 1 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-15 / 21-13 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 37 41
Final 4 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 21-18 WANG Yilyu / HUANG Dongping 1 41

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 76 14 45.2% 2839 91.58 00:46:33 1.97 7 22.6%
MS 30 67 7 23.3% 2409 80.3 00:47:32 1.69 5 16.7%
WD 24 55 7 29.2% 1962 81.75 00:46:47 1.75 6 25.0%
WS 31 71 9 29.0% 2542 82 00:44:15 1.85 3 9.7%
XD 31 72 10 32.3% 2583 83.32 00:41:08 2.03 7 22.6%
Total 147 341 47 32.0% 12335 83.91 00:45:10 1.86 28 19.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 34 15 69.4%
Spain 2 1 66.7%
England 3 2 60.0%
Japan 28 20 58.3%
Korea 7 7 50.0%
France 2 2 50.0%
Ireland 1 1 50.0%
Canada 1 1 50.0%
Malaysia 16 17 48.5%
Indonesia 14 15 48.3%
India 7 8 46.7%
Thailand 11 13 45.8%
Chinese Taipei 10 14 41.7%
Hong Kong 4 7 36.4%
Denmark 8 18 30.8%
Scotland 0 1 0.0%
U.S.A. 0 3 0.0%
Russia 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 21-4 / 21-7
2019 LIN Dan CHEN Long 9-21 / 21-17 / 21-11
2018 LEE Chong Wei Kento MOMOTA 21-17 / 23-21
2017 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-14
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-8
2015 CHEN Long LIN Dan 20-22 / 21-13 / 21-11
2014 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-19 / 21-9
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-7 / 21-8
2012 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-6 / 21-13
2011 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-13 / 21-7
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-14 / 21-13
2008 LEE Chong Wei LEE Hyun Il 21-15 / 11-21 / 21-17
2007 Peter Hoeg GADE BAO Chunlai 21-15 / 17-21 / 21-14
2006 LEE Chong Wei LIN Dan 21-18 / 18-21 / 23-21
2005 LEE Chong Wei LIN Dan 17-15 / 9-15 / 15-9
2004 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 15-3 / 15-12
2003 CHEN Hong LEE Chong Wei 15-9 / 15-5
2002 James CHUA Ewe Hock ONG 15-10 / 15-6
2001 Ewe Hock ONG Rony AGUSTINUS 3-7 / 7-2 / 7-0
2000 Taufik HIDAYAT XIA Xuanze 15-10 / 17-14
1999 LUO Yigang Choong Hann WONG 17-16 / 17-15
1998 Peter Hoeg GADE Jeffer ROSOBIN 15-5 / 15-12
1997 Hermawan SUSANTO Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-11
1996 Ewe Hock ONG Indra WIJAYA 1-15 / 15-1 / 15-7
1995 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8
1994 Joko SUPRIANTO Rashid SIDEK 15-3 / 15-5
1993 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 11-15 / 15-5 / 17-14
1992 Rashid SIDEK Thomas STUER-LAURIDSEN 15-5 / 15-7
1991 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 15-4 / 15-5
1990 Rashid SIDEK Kok Keong FOO 18-17 / 15-6
1989 XIONG Guobao Jianhua ZHAO 15-11 / 15-8