Hong Kong Open  

Tournament Name: HONG KONG SUPER SERIES 2007
Tournament Dates: 26/11/2007-02/12/2007
Location: , Hong Kong
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA
MS LIN Dan LEE Chong Wei
WD DU Jing / YU Yang (F) ZHANG Yawen / WEI Yili
WS XIE Xingfang ZHU Lin
XD Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR ZHENG Bo / GAO Ling

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (121*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 24-26 / 21-10 / 21-19 CHEN Hung Ling / LIN Yen Jui (59*) 48
Round 1 - HUNG Yuk Wong / LAU Chi Yin 21-17 / 21-12 CHAN Io Chong / NG Man Chon - 20
Round 1 (739*) Craig COOPER / Henry TAM 21-14 / 21-17 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei (342*) 25
Round 2 (121*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-4 / 21-11 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai (133*) 15
Round 2 (250*) Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / TAN Wee Kiong 21-9 / 21-18 HUNG Yuk Wong / LAU Chi Yin - 21
MD
Round 1 (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-5 / 21-18 Rasmus MANGOR ANDERSEN / Peter BUUR STEFFENSEN (35*) 25
Round 1 (23*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 20-22 / 21-10 / 21-17 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (15*) 43
Round 1 (6*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-13 / 21-16 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (37*) 20
Round 1 (17*) Soon Hock ONG / Bin Shen TAN 21-19 / 19-21 / 21-18 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (21*) 50
Round 1 (19*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-17 / 30-28 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae (5*) 42
Round 1 (62*) LIM Khim Wah / Hee Chun MAK 22-20 / 21-18 Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN (100*) 30
Round 1 (7*) Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN 21-8 / 21-12 Craig COOPER / Henry TAM (739*) 22
Round 1 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-17 / 21-19 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (42*) 26
Round 1 (11*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-18 / 21-13 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (38*) 31
Round 1 (9*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-17 / 21-12 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / TAN Wee Kiong (250*) 26
Round 1 (30*) FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-12 / 21-8 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (41*) 18
Round 1 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-9 HUI Wai Ho / PUTRA Alroy Tanama (40*) 20
Round 1 (121*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-18 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (13*) 34
Round 1 (16*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 0-0 Ret. Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (4*) 15
Round 1 (10*) GUO Zhendong / XIE Zhongbo 21-11 / 22-20 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (14*) 32
Round 1 (2*) CAI Yun / FU Haifeng 19-21 / 22-20 / 21-16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (12*) 54
Round 2 (1*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 17-21 / 21-9 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (23*) 37
Round 2 (6*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-12 / 21-5 Soon Hock ONG / Bin Shen TAN (17*) 27
Round 2 (19*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 21-13 / 21-14 LIM Khim Wah / Hee Chun MAK (62*) 27
Round 2 (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-19 / 21-14 Jens ERIKSEN / Martin LUNDGAARD HANSEN (7*) 29
Round 2 (11*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 17-10 Ret. LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (9*) 13
Round 2 (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-21 / 21-19 / 21-9 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (30*) 34
Round 2 (16*) Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-14 / 21-18 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong (121*) 32
Round 2 (2*) CAI Yun / FU Haifeng W.O. GUO Zhendong / XIE Zhongbo (10*) 0
Quarter-final (6*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 11-21 / 21-12 / 21-11 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (1*) 35
Quarter-final (8*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-6 / 21-11 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (19*) 21
Quarter-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-17 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (11*) 30
Quarter-final (2*) CAI Yun / FU Haifeng 21-16 / 21-17 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN (16*) 37
Semi-final (6*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 21-16 / 21-9 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (8*) 26
Semi-final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-12 CAI Yun / FU Haifeng (2*) 26
Final (3*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-12 / 18-21 / 21-13 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (6*) 34
MS (qual)
Round 1 (41*) LU Yi 21-1 / 21-4 NG Man Chon (620*) 16
Round 1 - TONG Tin Yau 21-17 / 9-21 / 21-18 CHAN Io Chong (276*) 40
Round 1 (52*) HSIEH Yu Hsing 21-16 / 21-7 Quang Minh NGUYEN (204*) 16
Round 1 (228*) ZHU Weilun 21-14 / 21-12 LIAO Sheng Shiun (106*) 30
Round 1 (129*) Alan CHAN 21-15 / 21-10 LAM Chi Man (226*) 20
Round 1 (51*) Beng Hong KUAN 21-13 / 21-5 LEE Chun Hei Reginald - 20
Round 1 (65*) GONG Weijie 21-19 / 21-13 HUNG Yuk Wong (575*) 33
Round 1 (118*) Kennevic ASUNCION 21-15 / 21-9 LAM Ying Yeung - 20
Round 2 (41*) LU Yi 21-9 / 21-7 TONG Tin Yau - 21
Round 2 (51*) Beng Hong KUAN 21-18 / 21-9 Alan CHAN (129*) 23
Round 2 (65*) GONG Weijie 22-20 / 19-21 / 21-15 Kennevic ASUNCION (118*) 49
MS
Round 1 (1*) LIN Dan 21-17 / 21-5 Andrew SMITH (32*) 26
Round 1 (4*) Taufik HIDAYAT 21-11 / 21-13 CHEN Hong (8*) 23
Round 1 (12*) PARK Sung Hwan 21-17 / 21-18 NG Wei (16*) 42
Round 1 (5*) CHEN Jin 19-21 / 21-12 / 21-11 Poompat SAPKULCHANANART (44*) 55
Round 1 (65*) GONG Weijie 21-18 / 21-12 Dicky PALYAMA (30*) 36
Round 1 (7*) Sony Dwi KUNCORO 21-10 / 21-14 Boonsak PONSANA (11*) 30
Round 1 (23*) Kay Bin YEOH 22-20 / 25-23 LU Yi (41*) 51
Round 1 (15*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-15 / 21-17 Simon SANTOSO (13*) 31
Round 1 (9*) Kenneth JONASSEN 21-15 / 23-21 Tien Minh NGUYEN (33*) 31
Round 1 (26*) Muhammad Roslin HASHIM 21-15 / 21-13 LEE Hyun Il (25*) 33
Round 1 (2*) BAO Chunlai 21-15 / 21-19 CHAN Yan Kit (21*) 32
Round 1 (42*) Sho SASAKI 21-15 / 21-15 Eric PANG (36*) 31
Round 1 (6*) Peter Hoeg GADE 21-14 / 21-14 Choong Hann WONG (17*) 34
Round 1 (14*) Tsuen Seng LEE 21-19 / 21-13 ZHU Weilun (228*) 36
Round 1 (3*) LEE Chong Wei 21-13 / 21-11 Beng Hong KUAN (51*) 22
Round 1 (19*) Shoji SATO W.O. HSIEH Yu Hsing (52*) 0
Round 2 (1*) LIN Dan 21-15 / 21-11 Shoji SATO (19*) 34
Round 2 (4*) Taufik HIDAYAT 21-12 / 21-19 PARK Sung Hwan (12*) 40
Round 2 (5*) CHEN Jin 21-16 / 21-13 GONG Weijie (65*) 31
Round 2 (7*) Sony Dwi KUNCORO 21-17 / 21-13 Kay Bin YEOH (23*) 30
Round 2 (9*) Kenneth JONASSEN 21-19 / 21-5 Muhammad Hafiz HASHIM (15*) 27
Round 2 (26*) Muhammad Roslin HASHIM 21-19 / 0-0 Ret. BAO Chunlai (2*) 19
Round 2 (6*) Peter Hoeg GADE 21-12 / 21-12 Sho SASAKI (42*) 32
Round 2 (3*) LEE Chong Wei 21-15 / 21-10 Tsuen Seng LEE (14*) 27
Quarter-final (1*) LIN Dan 21-12 / 21-14 Taufik HIDAYAT (4*) 37
Quarter-final (5*) CHEN Jin 21-8 / 21-6 Sony Dwi KUNCORO (7*) 31
Quarter-final (9*) Kenneth JONASSEN 21-12 / 21-5 Muhammad Roslin HASHIM (26*) 30
Quarter-final (3*) LEE Chong Wei 21-17 / 22-20 Peter Hoeg GADE (6*) 40
Semi-final (1*) LIN Dan 21-16 / 10-6 Ret. CHEN Jin (5*) 22
Semi-final (3*) LEE Chong Wei 21-13 / 21-17 Kenneth JONASSEN (9*) 36
Final (1*) LIN Dan 9-21 / 21-15 / 21-15 LEE Chong Wei (3*) 51
WD (qual)
Round 1 (124*) CHANG Hsin Yun / HUNG Shih Chieh 17-21 / 21-15 / 21-18 CHAN Hung Yung / YEUNG Nga Ting (218*) 39
Round 1 - POON Lok Yan / YEUNG Yik Kei 21-16 / 21-14 LEUNG Kin Yan / CHEUNG Ngan Yi - 20
Round 1 - FUNG Ying / YEUNG Hiu Tung 23-21 / 14-21 / 21-18 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet (148*) 32
WD
Round 1 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-6 / 21-9 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (22*) 23
Round 1 (26*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-8 / 21-9 WONG Man Ching / LAM Sin Ying (99*) 18
Round 1 (9*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-17 / 17-21 / 21-13 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (13*) 68
Round 1 (23*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 14-21 / 21-12 / 21-15 Chew Yen FONG / Hing Yau MOOI (49*) 40
Round 1 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-8 / 21-17 FUNG Ying / YEUNG Hiu Tung - 19
Round 1 (42*) Carina METTE / Birgit OVERZIER 21-13 / 21-6 TSAI Pei-Ling / YANG Chia Chen (53*) 23
Round 1 (8*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-7 / 21-13 GOH Liu Ying / Hui Lin NG (63*) 24
Round 1 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-13 / 21-16 Judith MEULENDIJKS / YAO Jie (96*) 35
Round 1 (18*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-16 / 21-15 CHANG Hsin Yun / HUNG Shih Chieh (124*) 27
Round 1 (66*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-6 / 21-10 POON Lok Yan / YEUNG Yik Kei - 19
Round 1 (16*) Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI 21-12 / 21-11 Fiona MCKEE / Charmaine REID (31*) 27
Round 1 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-19 / 21-16 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (44*) 34
Round 1 (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-7 / 21-9 NG Ka Shun / MONG Kwan Yi (77*) 19
Round 1 (6*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 21-11 / 21-13 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (34*) 26
Round 1 (19*) Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA 21-10 / 21-11 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (20*) 26
Round 1 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-7 / 21-11 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (29*) 22
Round 2 (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-10 / 21-16 Jo NOVITA / Greysia POLII (26*) 30
Round 2 (9*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 21-14 / 21-10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (23*) 34
Round 2 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-15 Carina METTE / Birgit OVERZIER (42*) 21
Round 2 (12*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-10 / 21-13 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (8*) 36
Round 2 (66*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-15 / 21-10 HA Jung Eun / KIM Min Jung (18*) 33
Round 2 (5*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-13 / 21-15 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (16*) 35
Round 2 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-15 / 21-13 Kamila AUGUSTYN / Nadiezda ZIEBA (19*) 33
Round 2 (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-15 / 21-9 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (6*) 32
Quarter-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-11 / 21-17 Gail EMMS / Donna KELLOGG (9*) 34
Quarter-final (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-18 / 21-15 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (12*) 36
Quarter-final (66*) GAO Ling / ZHAO Tingting 21-15 / 21-17 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (5*) 33
Quarter-final (4*) DU Jing / YU Yang (F) 21-23 / 21-16 / 21-7 YANG Wei / ZHANG Jiewen (1*) 50
Semi-final (3*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-16 / 21-13 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (7*) 30
Semi-final (4*) DU Jing / YU Yang (F) 19-21 / 21-17 / 21-16 GAO Ling / ZHAO Tingting (66*) 59
Final (4*) DU Jing / YU Yang (F) 22-20 / 13-21 / 21-17 ZHANG Yawen / WEI Yili (3*) 58
WS (qual)
Round 1 (510*) HUNG Shih Chieh 18-21 / 23-21 / 21-11 CHEUNG Ngan Yi - 46
Round 1 (289*) FUNG Ying 21-19 / 21-17 YEUNG Nga Ting (407*) 27
Round 1 (506*) CHAN Hung Yung 21-12 / 21-17 YEUNG Yik Kei - 22
Round 1 (374*) TSE Ying Suet 21-14 / 21-11 POON Lok Yan - 20
Round 1 - LEUNG Kin Yan 8-21 / 21-19 / 21-17 YEUNG Hiu Tung - 37
Round 2 (506*) CHAN Hung Yung 21-16 / 13-21 / 21-19 FUNG Ying (289*) 40
Round 2 (563*) CHAN Kaka Tsz Ka 21-9 / 21-10 LEUNG Kin Yan - 20
WS
Round 1 (1*) XIE Xingfang 21-4 / 21-6 Charmaine REID (41*) 17
Round 1 (9*) YIP Pui Yin 21-9 / 21-17 PAI Hsiao Ma (38*) 31
Round 1 (6*) PI Hongyan 21-15 / 21-8 TSE Ying Suet (374*) 26
Round 1 (10*) Tine BAUN 21-15 / 12-21 / 21-16 Saina NEHWAL (24*) 42
Round 1 (5*) LU Lan 21-5 / 21-16 CHENG Shao Chieh (22*) 25
Round 1 (17*) YAO Jie 21-10 / 21-9 NG Ka Shun (133*) 23
Round 1 (219*) MONG Kwan Yi 22-20 / 21-9 CHANG Hsin Yun (126*) 24
Round 1 (19*) Tracey HALLAM 21-7 / 21-9 CHAN Hung Yung (506*) 22
Round 1 (15*) Eriko HIROSE 21-7 / 21-11 Eva LEE (54*) 24
Round 1 (32*) Judith MEULENDIJKS 21-9 / 21-12 Kamila AUGUSTYN (79*) 21
Round 1 (2*) ZHU Lin 21-8 / 21-6 HUNG Shih Chieh (510*) 18
Round 1 (25*) Kaori MORI 21-13 / 21-9 CHAN Kaka Tsz Ka (563*) 25
Round 1 (39*) Salakjit PONSANA 16-21 / 21-7 / 21-10 Mew Choo WONG (7*) 45
Round 1 (12*) JUN Jae Youn 19-21 / 21-4 / 21-15 Anna RICE (23*) 48
Round 1 (3*) ZHANG Ning 21-19 / 21-18 Petya NEDELCHEVA (13*) 33
Round 1 (11*) ZHOU Mi W.O. WANG Chen (4*) 0
Round 2 (1*) XIE Xingfang 21-14 / 21-7 YIP Pui Yin (9*) 32
Round 2 (10*) Tine BAUN 21-16 / 21-13 PI Hongyan (6*) 31
Round 2 (5*) LU Lan 21-19 / 21-11 YAO Jie (17*) 32
Round 2 (19*) Tracey HALLAM 21-13 / 21-15 MONG Kwan Yi (219*) 30
Round 2 (15*) Eriko HIROSE 21-19 / 21-16 ZHOU Mi (11*) 48
Round 2 (2*) ZHU Lin 21-19 / 21-15 Judith MEULENDIJKS (32*) 45
Round 2 (39*) Salakjit PONSANA 21-17 / 18-21 / 21-11 Kaori MORI (25*) 57
Round 2 (12*) JUN Jae Youn 21-19 / 24-22 ZHANG Ning (3*) 42
Quarter-final (1*) XIE Xingfang 21-15 / 21-15 Tine BAUN (10*) 34
Quarter-final (5*) LU Lan 21-14 / 21-15 Tracey HALLAM (19*) 31
Quarter-final (2*) ZHU Lin 21-14 / 21-10 Eriko HIROSE (15*) 36
Quarter-final (12*) JUN Jae Youn 21-10 / 21-12 Salakjit PONSANA (39*) 31
Semi-final (1*) XIE Xingfang 21-8 / 21-10 LU Lan (5*) 26
Semi-final (2*) ZHU Lin 11-21 / 21-10 / 21-16 JUN Jae Youn (12*) 52
Final (1*) XIE Xingfang 21-19 / 21-14 ZHU Lin (2*) 31
XD (qual)
Round 1 (192*) Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-11 / 21-12 LAU Chi Yin / CHAN Hung Yung (420*) 29
Round 1 - HUNG Yuk Wong / TSE Ying Suet 21-19 / 24-22 LEUNG Chun Yiu / LAM Sin Ying (219*) 24
Round 1 (931*) LEE Sheng Mu / KU Pei-Ting 21-15 / 28-30 / 21-15 LO Lok Kei / NG Ka Shun (221*) 40
Round 2 (238*) HWANG Ji Man / LEE Kyung Won 21-9 / 21-16 HUI Wai Ho / WONG Man Ching (175*) 22
Round 2 (85*) Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / GOH Liu Ying 21-10 / 21-9 HUNG Yuk Wong / TSE Ying Suet - 17
XD
Round 1 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 21-17 / 20-22 / 21-18 Joachim FISCHER NIELSEN / Britta ANDERSEN (14*) 69
Round 1 (192*) Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN 21-14 / 21-17 TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (53*) 27
Round 1 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-19 / 21-16 LIM Khim Wah / Hui Lin NG (41*) 27
Round 1 (23*) Kristof HOPP / Birgit OVERZIER 21-16 / 17-21 / 21-14 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (28*) 48
Round 1 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-10 / 21-11 HWANG Ji Man / LEE Kyung Won (238*) 23
Round 1 (34*) Craig COOPER / Renee FLAVELL 21-17 / 21-19 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / GOH Liu Ying (85*) 32
Round 1 (39*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 13-21 / 21-17 / 21-16 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (9*) 49
Round 1 (11*) HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi 21-17 / 21-16 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (26*) 26
Round 1 (40*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-11 / 21-15 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (24*) 25
Round 1 (6*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 21-17 / 21-12 LEE Sheng Mu / KU Pei-Ting (931*) 23
Round 1 (98*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 21-10 / 21-18 Georgie CUPIDON / Juliette AH-WAN (65*) 18
Round 1 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-11 / 21-18 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (46*) 22
Round 1 (36*) Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN 21-15 / 21-18 PUTRA Alroy Tanama / KOON Wai Chee (31*) 31
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-19 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA (10*) 29
Round 1 (71*) FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing 21-18 / 21-7 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (16*) 24
Round 1 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 17-21 / 21-12 / 21-16 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (25*) 37
Round 2 (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 24-22 / 21-12 Anders KRISTIANSEN / Lena FRIER KRISTIANSEN (192*) 37
Round 2 (7*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-14 / 21-16 Kristof HOPP / Birgit OVERZIER (23*) 29
Round 2 (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-9 / 21-9 Craig COOPER / Renee FLAVELL (34*) 22
Round 2 (11*) HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi 21-12 / 21-12 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (39*) 16
Round 2 (40*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-12 / 21-16 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (6*) 34
Round 2 (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-18 / 22-20 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (98*) 27
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-16 Jens ERIKSEN / Helle NIELSEN (36*) 29
Round 2 (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-6 / 21-23 / 21-13 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing (71*) 35
Quarter-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling 20-22 / 21-12 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 63
Quarter-final (3*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-17 / 21-17 HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi (11*) 45
Quarter-final (5*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-14 / 21-19 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung (40*) 28
Quarter-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 16-21 / 21-18 / 21-16 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 54
Semi-final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 22-20 / 13-21 / 21-19 Flandy LIMPELE / Vita MARISSA (5*) 47
Semi-final (1*) ZHENG Bo / GAO Ling W.O. XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (3*) 0
Final (2*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-23 / 21-18 / 21-19 ZHENG Bo / GAO Ling (1*) 63
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 28 63 7 25.0% 2258 80.64 00:31:00 2.6 0 0.0%
MS 28 58 2 7.1% 2042 72.93 00:34:15 2.13 0 0.0%
WD 31 67 5 16.1% 2279 73.52 00:32:23 2.27 1 3.2%
WS 30 65 5 16.7% 2196 73.2 00:32:44 2.24 0 0.0%
XD 30 69 9 30.0% 2529 84.3 00:34:38 2.43 3 10.0%
Total 147 322 28 19.1% 11304 76.9 00:33:00 2.33 4 2.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 51 14 78.5%
Indonesia 22 8 73.3%
Korea 17 12 58.6%
Denmark 15 12 55.6%
Thailand 6 6 50.0%
England 5 5 50.0%
New Zealand 3 3 50.0%
Germany 2 2 50.0%
France 1 1 50.0%
Malaysia 18 22 45.0%
U.S.A. 4 5 44.4%
Japan 9 12 42.9%
Poland 3 4 42.9%
Chinese Taipei 9 18 33.3%
Philippines 1 2 33.3%
Netherlands 2 5 28.6%
Hong Kong 14 39 26.4%
Seychelles 0 1 0.0%
Vietnam 0 1 0.0%
India 0 1 0.0%
Bulgaria 0 1 0.0%
Canada 0 3 0.0%
Macau 0 5 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11