All England  

Tournament Name: ALL ENGLAND SUPER SERIES 2010
Tournament Dates: 09/03/2010-14/03/2010
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS LEE Chong Wei Kenichi TAGO
WD DU Jing / YU Yang (F) CHENG Shu / ZHAO Yunlei
WS Tine BAUN WANG Yihan
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 33 Marcus ELLIS / Peter MILLS 21-10 / 21-12 Saliya GUNARATNE / Chad WHITEHEAD 122 19
Round 1 99 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-16 / 21-13 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 176 28
Round 1 29 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-16 / 21-9 Josef RUBAS / Jaroslav SOBOTA 323 21
Round 1 62 Andrew ELLIS / Dean GEORGE 21-10 / 21-15 Vitaly KONOV / Dmytro ZAVADSKY 73 21
Round 1 53 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 21-12 / 21-18 Toby NG / Adrian LIU 121 22
Round 1 30 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 21-9 / 21-14 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 85 25
Round 1 79 Hiroyuki ENDO / Yoshiteru HIROBE 21-13 / 21-10 Jacob CHEMNITZ / Mikkel DELBO LARSEN - 26
Round 1 91 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 19-21 / 21-11 / 21-17 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 32 42
Round 2 99 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-19 / 21-13 Marcus ELLIS / Peter MILLS 33 32
Round 2 62 Andrew ELLIS / Dean GEORGE 21-19 / 21-18 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 29 31
Round 2 53 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 18-21 / 21-18 / 21-16 Chris LANGRIDGE / Robin MIDDLETON 30 54
Round 2 79 Hiroyuki ENDO / Yoshiteru HIROBE 21-14 / 18-21 / 21-15 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 91 40
MD
Round 1 10 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-13 / 21-11 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 28
Round 1 41 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-16 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 24 29
Round 1 21 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-18 / 21-9 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 6 30
Round 1 16 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-19 / 21-19 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 38 34
Round 1 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 16-21 / 21-18 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 36 44
Round 1 79 Hiroyuki ENDO / Yoshiteru HIROBE 21-19 / 21-14 Andrew ELLIS / Dean GEORGE 62 36
Round 1 9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-16 / 26-24 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 8 30
Round 1 - CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 21-18 / 22-20 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 15 34
Round 1 99 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-18 / 21-15 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 20 39
Round 1 5 CAI Yun / FU Haifeng 21-19 / 18-21 / 21-14 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 18 49
Round 1 23 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 20-14 Ret. Chris ADCOCK / Robert BLAIR 26 10
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 21-14 Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 22 33
Round 1 12 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-16 / 21-15 Howard BACH / Tony GUNAWAN 11 26
Round 1 7 GUO Zhendong / XU Chen 16-21 / 21-17 / 21-10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 17 53
Round 1 19 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-15 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 31 31
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-12 / 21-11 Mikkel ELBJORN / Christian JOHN SKOVGAARD 53 22
Round 2 10 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-18 / 21-19 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 41 42
Round 2 16 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-8 / 23-21 CHAI Biao / ZHANG Nan 21 39
Round 2 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Yoshiteru HIROBE 79 29
Round 2 9 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 17-21 / 23-21 / 21-11 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo - 51
Round 2 5 CAI Yun / FU Haifeng 21-11 / 21-17 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 99 28
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 21-19 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 23 42
Round 2 7 GUO Zhendong / XU Chen 21-14 / 21-11 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 12 35
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-12 / 21-6 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 19 21
Quarter-final 10 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-18 / 22-20 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 16 44
Quarter-final 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-11 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 9 22
Quarter-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-17 / 18-21 / 21-18 CAI Yun / FU Haifeng 5 68
Quarter-final 7 GUO Zhendong / XU Chen 21-18 / 21-10 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 2 44
Semi-final 10 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 14-21 / 21-13 / 23-21 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 3 58
Semi-final 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-16 GUO Zhendong / XU Chen 7 49
Final 10 Lars PAASKE / Jonas RASMUSSEN 21-23 / 21-19 / 26-24 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 89
MS (qual)
Round 1 50 CHONG Wei Feng 21-16 / 21-8 PARUPALLI Kashyap 30 31
Round 1 41 Christian LIND THOMSEN 21-16 / 21-17 Dmytro ZAVADSKY 48 43
Round 1 46 Kazushi YAMADA 21-18 / 24-26 / 21-16 Carl BAXTER 35 65
Round 1 38 Matthieu LO YING PING 21-8 / 21-14 Anup SRIDHAR 39 24
Round 1 31 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 22-20 / 21-11 Peter MIKKELSEN 43 28
Round 1 42 SON Wan Ho 15-21 / 21-13 / 26-24 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 33 60
Round 1 37 Przemyslaw WACHA 21-18 / 21-17 Petr KOUKAL 52 36
Round 2 41 Christian LIND THOMSEN 21-15 / 22-20 CHONG Wei Feng 50 47
Round 2 54 Henri HURSKAINEN 21-15 / 21-18 Kazushi YAMADA 46 35
Round 2 38 Matthieu LO YING PING 22-20 / 12-21 / 22-20 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 31 55
Round 2 42 SON Wan Ho 16-21 / 21-14 / 21-13 Przemyslaw WACHA 37 52
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-15 / 21-16 Chetan ANAND 15 27
Round 1 11 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-10 DU Pengyu 23 36
Round 1 10 CHEN Long 21-16 / 21-10 Jan O JORGENSEN 9 34
Round 1 42 SON Wan Ho 21-13 / 17-21 / 21-18 CHAN Yan Kit 19 49
Round 1 3 Taufik HIDAYAT 17-21 / 21-11 / 21-12 HU Yun 16 50
Round 1 26 Andrew SMITH 21-10 / 21-11 Eric PANG 29 21
Round 1 5 Peter Hoeg GADE 21-17 / 21-17 Dicky PALYAMA 21 42
Round 1 12 Simon SANTOSO 17-21 / 21-16 / 21-12 Choong Hann WONG 14 62
Round 1 25 Joachim PERSSON 21-12 / 21-18 Henri HURSKAINEN 54 32
Round 1 20 Kenichi TAGO 21-10 / 21-17 Tien Minh NGUYEN 7 41
Round 1 24 Rajiv OUSEPH 21-17 / 21-19 Matthieu LO YING PING 38 34
Round 1 4 CHEN Jin 21-16 / 19-21 / 22-20 Dionysius Hayom RUMBAKA 27 58
Round 1 13 PARK Sung Hwan 21-13 / 21-11 Sho SASAKI 28 31
Round 1 6 BAO Chunlai 21-7 / 21-7 Marc ZWIEBLER 17 26
Round 1 22 Muhammad Hafiz HASHIM 21-11 / 21-5 HSIEH Yu Hsing 18 19
Round 1 2 LIN Dan 21-16 / 21-15 Christian LIND THOMSEN 41 41
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-17 Sony Dwi KUNCORO 11 38
Round 2 42 SON Wan Ho 21-18 / 18-21 / 21-19 CHEN Long 10 76
Round 2 3 Taufik HIDAYAT 21-18 / 21-14 Andrew SMITH 26 32
Round 2 5 Peter Hoeg GADE 24-22 / 21-18 Simon SANTOSO 12 54
Round 2 20 Kenichi TAGO 22-24 / 21-15 / 21-8 Joachim PERSSON 25 64
Round 2 4 CHEN Jin 23-21 / 21-8 Rajiv OUSEPH 24 40
Round 2 6 BAO Chunlai 21-5 / 21-10 PARK Sung Hwan 13 29
Round 2 2 LIN Dan 21-14 / 21-18 Muhammad Hafiz HASHIM 22 38
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 14-21 / 21-14 / 21-14 SON Wan Ho 42 61
Quarter-final 5 Peter Hoeg GADE 20-22 / 22-20 / 22-20 Taufik HIDAYAT 3 80
Quarter-final 20 Kenichi TAGO 22-20 / 19-21 / 21-13 CHEN Jin 4 78
Quarter-final 6 BAO Chunlai 21-16 / 18-21 / 21-17 LIN Dan 2 61
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-17 / 21-14 Peter Hoeg GADE 5 46
Semi-final 20 Kenichi TAGO 18-21 / 22-20 / 21-18 BAO Chunlai 6 76
Final 1 LEE Chong Wei 21-19 / 21-19 Kenichi TAGO 20 48
WD (qual)
Round 1 192 Jillie COOPER / Samantha WARD 21-6 / 21-12 Michelle LI / Anna RICE - 22
Round 2 - He Tian TANG / Renuga VEERAN 16-21 / 21-12 / 21-11 Hui Ern NG / Hui Lin NG 141 44
Round 2 74 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-12 / 21-9 Caroline HARVEY / Carissa TURNER 83 23
Round 2 - Grace GAO / Joycelyn KO 21-13 / 21-16 Jillie COOPER / Samantha WARD 192 29
Round 2 - Judith MEULENDIJKS / YAO Jie 21-14 / 21-16 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 67 33
WD
Round 1 1 DU Jing / YU Yang (F) 21-9 / 21-16 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 28 29
Round 1 12 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-18 / 22-20 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 40 32
Round 1 23 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-12 / 21-11 He Tian TANG / Renuga VEERAN - 36
Round 1 24 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 16-21 / 21-17 / 21-18 CHANG Ye Na / YOO Hyun Young - 57
Round 1 - Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 22-20 / 21-15 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 4 48
Round 1 46 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-7 / 21-10 Grace GAO / Joycelyn KO - 21
Round 1 6 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-17 / 21-10 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 37 34
Round 1 36 PAN Pan / TIAN Qing 21-7 / 21-6 CHANG Hsin Yun / WANG Pei Rong 246 21
Round 1 - Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-16 / 21-19 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 26 28
Round 1 33 HA Jung Eun / LEE Kyung Won 21-17 / 21-12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 20 46
Round 1 - Judith MEULENDIJKS / YAO Jie 21-18 / 21-19 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 74 36
Round 1 3 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-6 Anna KOBCEVA / Elena PRUS 34 21
Round 1 15 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-16 / 21-17 JUNG Kyung Eun / KIM Min Jung - 38
Round 1 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-13 / 14-21 / 21-15 Lena FRIER KRISTIANSEN / Marie ROEPKE 218 49
Round 1 16 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 21-16 / 21-18 Imogen BANKIER / Emma MASON 205 32
Round 1 2 MA Jin / WANG Xiaoli 21-16 / 21-10 Nicole GRETHER / Charmaine REID 29 33
Round 2 1 DU Jing / YU Yang (F) 21-8 / 21-12 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 12 24
Round 2 23 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-23 / 21-9 / 21-8 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 24 69
Round 2 - Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-15 / 21-17 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 46 39
Round 2 36 PAN Pan / TIAN Qing 21-15 / 21-8 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 6 37
Round 2 33 HA Jung Eun / LEE Kyung Won 21-18 / 21-18 Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI - 51
Round 2 3 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-10 Judith MEULENDIJKS / YAO Jie - 31
Round 2 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 24-22 / 21-9 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 15 32
Round 2 2 MA Jin / WANG Xiaoli 21-4 / 21-7 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 16 20
Quarter-final 1 DU Jing / YU Yang (F) 21-11 / 21-9 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 23 36
Quarter-final 36 PAN Pan / TIAN Qing 25-23 / 17-21 / 21-17 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI - 93
Quarter-final 3 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-19 HA Jung Eun / LEE Kyung Won 33 46
Quarter-final 2 MA Jin / WANG Xiaoli 21-12 / 21-15 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 7 33
Semi-final 1 DU Jing / YU Yang (F) 24-22 / 21-10 PAN Pan / TIAN Qing 36 48
Semi-final 3 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-18 MA Jin / WANG Xiaoli 2 48
Final 1 DU Jing / YU Yang (F) 20-22 / 21-16 / 21-13 CHENG Shu / ZHAO Yunlei 3 70
WS (qual)
Round 1 37 Linda ZETCHIRI 21-9 / 21-14 Charmaine REID 56 25
Round 1 51 Elizabeth CANN 22-20 / 14-21 / 21-14 Anna RICE 43 51
Round 1 36 Larisa GRIGA 21-18 / 21-19 Lyddia Yi Yu CHEAH 40 32
Round 1 71 Olga KONON 21-9 / 21-7 CHEN Hsiao Huan 70 22
Round 1 54 Yu HIRAYAMA 21-18 / 21-15 CHAN Kaka Tsz Ka 39 35
Round 1 38 Rachel VAN CUTSEN 21-17 / 21-9 Anita Raj KAUR 81 25
Round 1 60 Trupti MURGUNDE 21-18 / 21-12 Anu NIEMINEN 41 30
Round 1 33 BAE Yeon Ju 21-9 / 21-10 Elena PRUS 52 21
Round 2 37 Linda ZETCHIRI 21-15 / 21-16 Elizabeth CANN 51 30
Round 2 71 Olga KONON 21-18 / 21-15 Larisa GRIGA 36 34
Round 2 54 Yu HIRAYAMA 21-16 / 17-21 / 22-20 Rachel VAN CUTSEN 38 57
Round 2 33 BAE Yeon Ju 21-11 / 21-11 Trupti MURGUNDE 60 25
WS
Round 1 1 WANG Yihan 21-19 / 21-19 Ella DIEHL 25 43
Round 1 54 Yu HIRAYAMA 21-16 / 21-13 Nicole GRETHER 35 36
Round 1 8 ZHOU Mi 21-9 / 21-15 SUNG Ji Hyun 27 36
Round 1 23 WANG Chen 22-20 / 21-18 Adrianti FIRDASARI 21 36
Round 1 4 JIANG Yanjiao 21-18 / 21-9 Mew Choo WONG 20 31
Round 1 22 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-13 / 15-21 / 21-16 WANG Shixian 9 58
Round 1 3 WANG Xin 21-8 / 21-10 Olga KONON 71 22
Round 1 24 Ai GOTO 21-14 / 11-21 / 21-16 YAO Jie 12 44
Round 1 16 BAE Seung Hee 14-21 / 21-17 / 21-16 Linda ZETCHIRI 37 69
Round 1 7 Saina NEHWAL 21-18 / 21-11 Judith MEULENDIJKS 28 30
Round 1 33 BAE Yeon Ju 23-21 / 21-10 Petya NEDELCHEVA 15 37
Round 1 11 Juliane SCHENK 21-23 / 21-12 / 21-15 PI Hongyan 5 58
Round 1 31 Susan EGELSTAFF 21-9 / 21-19 Sayaka SATO 26 33
Round 1 6 LU Lan 21-6 / 21-12 YIP Pui Yin 13 24
Round 1 10 Tine BAUN 21-19 / 21-16 KIM Moon Hi 19 34
Round 1 17 Eriko HIROSE 10-21 / 21-16 / 21-18 WANG Lin 2 54
Round 2 1 WANG Yihan 21-16 / 21-16 Yu HIRAYAMA 54 36
Round 2 8 ZHOU Mi 21-13 / 21-15 WANG Chen 23 32
Round 2 4 JIANG Yanjiao 21-9 / 21-14 Maria Febe KUSUMASTUTI 22 27
Round 2 3 WANG Xin 21-12 / 21-13 Ai GOTO 24 24
Round 2 7 Saina NEHWAL 21-11 / 22-20 BAE Seung Hee 16 42
Round 2 11 Juliane SCHENK 21-14 / 21-16 BAE Yeon Ju 33 37
Round 2 6 LU Lan 25-23 / 20-22 / 21-17 Susan EGELSTAFF 31 67
Round 2 10 Tine BAUN 21-12 / 21-12 Eriko HIROSE 17 28
Quarter-final 1 WANG Yihan 21-9 / 11-21 / 21-17 ZHOU Mi 8 56
Quarter-final 3 WANG Xin 21-15 / 21-14 JIANG Yanjiao 4 26
Quarter-final 7 Saina NEHWAL 21-8 / 21-14 Juliane SCHENK 11 27
Quarter-final 10 Tine BAUN 16-21 / 23-21 / 21-11 LU Lan 6 59
Semi-final 1 WANG Yihan 21-17 / 26-24 WANG Xin 3 44
Semi-final 10 Tine BAUN 21-19 / 21-17 Saina NEHWAL 7 37
Final 10 Tine BAUN 21-14 / 18-21 / 21-19 WANG Yihan 1 60
XD (qual)
Round 1 - KWON Yi Goo / CHANG Ye Na 21-17 / 22-20 Toby NG / Grace GAO 39 24
Round 1 - Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-19 / 21-13 Jorrit DE RUITER / Lotte JONATHANS 100 26
Round 1 - WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 22-20 / 21-11 Kenta KAZUNO / Reika KAKIIWA 99 27
Round 1 48 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 21-19 / 21-18 Raj VEERAN / Renuga VEERAN 66 31
Round 1 112 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 16-21 / 21-15 / 21-14 Dean GEORGE / Samantha WARD 67 46
Round 1 36 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 21-18 / 21-15 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 59 30
Round 1 42 Chris LANGRIDGE / Jillie COOPER 10-21 / 22-20 / 21-9 Andrew ELLIS / Emma MASON 130 41
Round 1 50 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 21-7 / 21-19 Teik Chai GAN / Anastasia RUSSKIKH 107 30
Round 2 - Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-7 / 21-19 KWON Yi Goo / CHANG Ye Na - 32
Round 2 48 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 16-21 / 21-12 / 21-17 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet - 44
Round 2 112 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-12 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 36 26
Round 2 50 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 21-15 / 21-17 Chris LANGRIDGE / Jillie COOPER 42 39
XD
Round 1 3 ZHENG Bo / MA Jin 21-17 / 21-12 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 12 37
Round 1 112 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-10 / 24-22 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 25 34
Round 1 6 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-13 / 21-17 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 18 25
Round 1 50 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 21-11 / 21-14 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 48 28
Round 1 4 HE Hanbin / YU Yang (F) 21-14 / 21-10 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 53 25
Round 1 56 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-19 / 17-21 / 21-17 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 22 43
Round 1 17 JIAMING Tao / ZHANG Yawen 21-10 / 21-14 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 33 21
Round 1 10 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-19 / 21-16 SHIN Baek Cheol / YOO Hyun Young 69 30
Round 1 - Anthony CLARK / Heather OLVER 21-7 / 21-13 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 19 23
Round 1 61 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-15 / 21-7 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 31 21
Round 1 24 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-11 / 21-11 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO - 24
Round 1 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 17-21 / 21-11 / 21-11 LIAO Min Chun / CHENG Wen Hsing - 41
Round 1 32 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-14 / 21-12 Valeriy ATRASHCHENKOV / Elena PRUS 28 26
Round 1 5 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-13 / 21-17 V. Diju / Jwala GUTTA 9 26
Round 1 35 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 12-21 / 21-19 / 21-12 Robin MIDDLETON / Mariana AGATHANGELOU 23 45
Round 1 1 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 17-21 / 21-13 / 21-9 Kien Keat KOO / Pei Tty WONG 64 44
Round 2 112 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-17 ZHENG Bo / MA Jin 3 44
Round 2 6 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-14 / 21-16 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 50 25
Round 2 17 JIAMING Tao / ZHANG Yawen 20-22 / 21-18 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 10 63
Round 2 - Anthony CLARK / Heather OLVER 21-18 / 22-20 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 61 34
Round 2 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-13 / 21-17 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 24 21
Round 2 32 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 21-14 / 16-21 / 21-15 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 5 59
Round 2 1 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-8 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 35 23
Round 2 4 HE Hanbin / YU Yang (F) W.O. Robert BLAIR / Imogen BANKIER 56 0
Quarter-final 112 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-18 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 6 36
Quarter-final 4 HE Hanbin / YU Yang (F) 13-21 / 21-18 / 21-18 JIAMING Tao / ZHANG Yawen 17 67
Quarter-final 2 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-19 / 21-17 Anthony CLARK / Heather OLVER - 37
Quarter-final 1 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-19 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 32 41
Semi-final 112 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 23-21 HE Hanbin / YU Yang (F) 4 40
Semi-final 1 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-16 / 18-21 / 21-8 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 2 68
Final 112 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 23-25 / 21-18 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 1 90
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 2499 83.3 00:39:18 2.12 2 6.7%
MS 31 73 11 35.5% 2660 85.81 00:45:56 1.87 8 25.8%
WD 31 67 5 16.1% 2364 76.26 00:39:56 1.91 3 9.7%
WS 31 71 9 29.0% 2565 82.74 00:40:14 2.06 3 9.7%
XD 30 69 9 30.0% 2491 83.03 00:38:02 2.18 4 13.3%
Total 153 347 41 26.8% 12579 82.22 00:40:43 2.02 20 13.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 52 20 72.2%
Denmark 23 13 63.9%
Korea 23 18 56.1%
Japan 22 19 53.7%
Indonesia 17 15 53.1%
Germany 4 4 50.0%
France 3 3 50.0%
Scotland 3 3 50.0%
Jersey 2 2 50.0%
Poland 2 2 50.0%
Thailand 2 2 50.0%
England 13 15 46.4%
Malaysia 11 14 44.0%
Bulgaria 3 4 42.9%
India 5 8 38.5%
Netherlands 6 11 35.3%
Chinese Taipei 5 10 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
Hong Kong 4 9 30.8%
Russia 2 5 28.6%
Australia 1 4 20.0%
Ukraine 1 7 12.5%
Canada 1 8 11.1%
Finland 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10