Brothers Bulgarian U17 International  

Tournament Name: Bulgarian U17 International 2022
Tournament Dates: 08/07/2022-10/07/2022
Location: Bulgaria, Svilengrad
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Arden Quan LEE / Stanley XING Harper LEIGH / Callan SHORT
MS - U17 Luca-Stefan PANDELE Harper LEIGH
WD - U17 Denisa-Maria MUSCALU / Andra STOICA Jade BRAECKMAN / Siofra FLYNN
WS - U17 Denisa-Maria MUSCALU Siofra FLYNN
XD - U17 Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU Arden Quan LEE / Emma MILNER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Boris ATANASOV / Nikola DIMITROV W.O. Evangelos - Stauros ANASTASIOU / Zisis PEGIOS - 0
Round 1 U17 - Thomas MABBE / Roel PIPELEERS 21-16 / 18-21 / 21-17 Sarkhan BAGHIROV / Murad SHABANZADE - 39
Round 1 U17 - Vladimir SHTEREV / Stiliyan STOIMENOV 21-16 / 19-21 / 21-17 Ruben FELLIN / Massimo GROTTI - 32
Round 1 U17 - Hristo YORDANOV / Yordan YORDANOV 21-19 / 21-11 Christos KOLOBRATSIDIS / Vasileios KOLOBRATSIDIS - 21
Round 1 U17 - Arden Quan LEE / Stanley XING 21-8 / 21-11 Tsvetan IVANOV / Nikolay KOLEV - 15
Quarter-final U17 - Harper LEIGH / Callan SHORT 21-13 / 21-18 Sylvester DECKER / Noah WARNING - 19
Quarter-final U17 - Thomas MABBE / Roel PIPELEERS 15-21 / 21-14 / 21-13 Boris ATANASOV / Nikola DIMITROV - 36
Quarter-final U17 - Vladimir SHTEREV / Stiliyan STOIMENOV 21-14 / 21-18 Hristo YORDANOV / Yordan YORDANOV - 20
Quarter-final U17 - Arden Quan LEE / Stanley XING 21-17 / 21-12 Dor SHANI / Adam TRAVINSKIY - 16
Semi-final U17 - Harper LEIGH / Callan SHORT 21-15 / 23-21 Thomas MABBE / Roel PIPELEERS - 23
Semi-final U17 - Arden Quan LEE / Stanley XING 21-10 / 21-13 Vladimir SHTEREV / Stiliyan STOIMENOV - 17
Final U17 - Arden Quan LEE / Stanley XING 21-18 / 21-14 Harper LEIGH / Callan SHORT - 23
MS
Round 1 U17 - Callan SHORT W.O. Evangelos - Stauros ANASTASIOU - 0
Round 1 U17 - Zyver John DE LEON 21-5 / 21-7 Petar CONJKOVSKI - 14
Round 2 U17 - Harper LEIGH 21-7 / 21-10 Stiliyan STOIMENOV - 19
Round 2 U17 - Vasileios KOLOBRATSIDIS 21-14 / 21-17 Mario DJON - 22
Round 2 U17 - Thomas MABBE 21-17 / 21-12 Dragos Gabriel NITA - 20
Round 2 U17 - Nikolay KOLEV 21-17 / 19-21 / 21-17 Nikola DIMITROV - 39
Round 2 U17 - Sharon PERELSHTEIN 21-17 / 21-18 Boris ATANASOV - 22
Round 2 U17 - Ruben FELLIN 21-14 / 15-21 / 21-18 Vladimir SHTEREV - 33
Round 2 U17 - Sylvester DECKER 21-10 / 21-11 Yordan YORDANOV - 18
Round 2 U17 - Callan SHORT 21-18 / 21-10 Murad SHABANZADE - 18
Round 2 U17 - Zyver John DE LEON 21-10 / 21-11 Hristo YORDANOV - 17
Round 2 U17 - Roel PIPELEERS 21-8 / 21-17 Sarkhan BAGHIROV - 18
Round 2 U17 - Dor SHANI 21-9 / 21-12 Komninos KARATHANASIS - 17
Round 2 U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-9 / 21-1 Nikola SHAHKOV - 10
Round 2 U17 - Stanley XING W.O. Adrian SIMEONOV - 0
Round 2 U17 - Adam TRAVINSKIY 16-21 / 21-17 / 21-19 Massimo GROTTI - 33
Round 2 U17 - Tsvetan IVANOV 21-14 / 21-8 Christos KOLOBRATSIDIS - 18
Round 2 U17 - Noah WARNING W.O. Zisis PEGIOS - 0
Round 3 U17 - Harper LEIGH 21-5 / 21-2 Vasileios KOLOBRATSIDIS - 15
Round 3 U17 - Nikolay KOLEV 19-21 / 21-12 / 21-18 Thomas MABBE - 35
Round 3 U17 - Sharon PERELSHTEIN 21-17 / 21-13 Ruben FELLIN - 20
Round 3 U17 - Sylvester DECKER 21-15 / 21-18 Callan SHORT - 18
Round 3 U17 - Zyver John DE LEON 21-6 / 21-19 Roel PIPELEERS - 17
Round 3 U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-11 / 21-7 Dor SHANI - 17
Round 3 U17 - Stanley XING 24-22 / 21-17 Adam TRAVINSKIY - 22
Round 3 U17 - Tsvetan IVANOV 21-17 / 21-23 / 21-19 Noah WARNING - 44
Quarter-final U17 - Harper LEIGH 21-12 / 21-7 Nikolay KOLEV - 19
Quarter-final U17 - Sylvester DECKER 27-25 / 21-12 Sharon PERELSHTEIN - 25
Quarter-final U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-8 / 21-16 Zyver John DE LEON - 23
Quarter-final U17 - Tsvetan IVANOV 21-11 / 18-21 / 21-16 Stanley XING - 38
Semi-final U17 - Harper LEIGH 21-12 / 21-10 Sylvester DECKER - 22
Semi-final U17 - Luca-Stefan PANDELE 21-11 / 21-10 Tsvetan IVANOV - 19
Final U17 - Luca-Stefan PANDELE 19-21 / 21-18 / 21-16 Harper LEIGH - 45
WD
Quarter-final U17 - Sofia GALIMBERTI / Anna HELL 12-21 / 21-14 / 21-14 Madina NAGHIYEVA / Hajar NURIYEVA - 32
Semi-final U17 - Jade BRAECKMAN / Siofra FLYNN 21-14 / 19-21 / 21-15 Sofia GALIMBERTI / Anna HELL - 33
Final U17 - Denisa-Maria MUSCALU / Andra STOICA 21-11 / 21-15 Jade BRAECKMAN / Siofra FLYNN - 21
WS
Round 1 U17 - Laura CONSTANTIN 19-21 / 4-0 Ret. Alina BERGELSON 1448 25
Round 1 U17 - Sofia GALIMBERTI W.O. Melina - Maria ANASATSIOU - 0
Round 1 U17 - Denisa-Maria MUSCALU 20-22 / 21-7 / 21-5 Mara HAFNER 1345 32
Round 1 U17 - Anna HELL 19-21 / 22-20 / 21-15 Hajar NURIYEVA - 37
Round 1 U17 - Madina NAGHIYEVA W.O. Anastasia FRAGOULIDOU - 0
Round 1 U17 - Andra STOICA 21-11 / 21-15 Carolin RAUNER - 18
Round 1 U17 - Raia PASHOVA 19-21 / 21-10 / 22-20 Jade BRAECKMAN - 36
Round 1 U17 - Siofra FLYNN 21-14 / 21-4 Emma MILNER - 20
Quarter-final U17 - Laura CONSTANTIN 21-15 / 21-19 Sofia GALIMBERTI - 23
Quarter-final U17 - Denisa-Maria MUSCALU 21-10 / 21-6 Anna HELL - 18
Quarter-final U17 - Andra STOICA 21-11 / 21-8 Madina NAGHIYEVA - 16
Quarter-final U17 - Siofra FLYNN 21-6 / 21-13 Raia PASHOVA - 19
Semi-final U17 - Denisa-Maria MUSCALU 21-14 / 21-16 Laura CONSTANTIN - 21
Semi-final U17 - Siofra FLYNN 21-16 / 21-16 Andra STOICA - 21
Final U17 - Denisa-Maria MUSCALU 24-26 / 21-18 / 21-16 Siofra FLYNN - 44
XD
Round 1 U17 - Harper LEIGH / Siofra FLYNN W.O. Zisis PEGIOS / Melina - Maria ANASATSIOU - 0
Round 1 U17 - Zyver John DE LEON / Carolin RAUNER 14-21 / 21-14 / 21-10 Adam TRAVINSKIY / Alina BERGELSON - 44
Round 1 U17 - Sarkhan BAGHIROV / Hajar NURIYEVA 21-12 / 21-12 Massimo GROTTI / Anna HELL - 18
Round 1 U17 - Arden Quan LEE / Emma MILNER W.O. Evangelos - Stauros ANASTASIOU / Anastasia FRAGOULIDOU - 0
Round 1 U17 - Thomas MABBE / Jade BRAECKMAN 21-17 / 10-21 / 21-13 Murad SHABANZADE / Madina NAGHIYEVA - 31
Round 1 U17 - Ruben FELLIN / Sofia GALIMBERTI 21-19 / 21-17 Tsvetan IVANOV / Raia PASHOVA - 24
Quarter-final U17 - Ruben FELLIN / Sofia GALIMBERTI W.O. Sylvester DECKER / Mara HAFNER - 0
Quarter-final U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-10 / 14-21 / 21-16 Harper LEIGH / Siofra FLYNN - 35
Quarter-final U17 - Zyver John DE LEON / Carolin RAUNER 21-10 / 21-12 Sarkhan BAGHIROV / Hajar NURIYEVA - 17
Quarter-final U17 - Arden Quan LEE / Emma MILNER 21-12 / 21-18 Thomas MABBE / Jade BRAECKMAN - 17
Semi-final U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-16 / 14-21 / 21-16 Zyver John DE LEON / Carolin RAUNER - 34
Semi-final U17 - Arden Quan LEE / Emma MILNER 21-9 / 21-16 Ruben FELLIN / Sofia GALIMBERTI - 18
Final U17 - Luca-Stefan PANDELE / Denisa-Maria MUSCALU 21-8 / 21-6 Arden Quan LEE / Emma MILNER - 15

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 11 25 3 27.3% 904 82.18 00:23:44 3.46 0 0.0%
MS 30 67 7 23.3% 2321 77.37 00:23:14 3.33 0 0.0%
WD 3 8 2 66.7% 282 94 00:28:40 3.28 0 0.0%
WS 12 28 4 33.3% 983 81.92 00:25:25 3.22 0 0.0%
XD 10 24 4 40.0% 819 81.9 00:25:18 3.24 0 0.0%
Total 66 152 20 30.3% 5309 80.44 00:24:16 3.31 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Romania 17 3 85.0%
U.S.A. 7 2 77.8%
Wales 6 3 66.7%
Germany 3 2 60.0%
Israel 2 2 50.0%
20 21 48.8%
Bulgaria 9 14 39.1%
Belgium 1 2 33.3%
Greece 1 4 20.0%
Azerbaijan 1 8 11.1%
Italy 0 1 0.0%
Macedonia 0 1 0.0%
North Macedonia 0 2 0.0%
Luxembourg 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Luca-Stefan PANDELE Harper LEIGH 19-21 / 21-18 / 21-16
2021 Noah HAASE Marc MARTIN 21-17 / 21-10
2019 Nurullah SARAÇ Hasan Berkay GÜNBAZ 21-9 / 21-17
2018 Egor VELP Sergej LUKIC 21-16 / 21-18