Israel Junior  

Tournament Name: AMOT Israel Junior 2022
Tournament Dates: 24/03/2022-26/03/2022
Location: Israel, Rishon Le Zion
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Daniel DVORÁK / Jan RÁZL Mayan MOGILNER / Sharon PERELSHTEIN
MS - U19 David SMUTNÝ Daniel DVORÁK
WD - U19 Elisaveta BERIK / Emili PÄRSIM Stella BALENOVIC / Ana PRANIC
WS - U19 Anwesha GOWDA Petra MAIXNEROVÁ
XD - U19 Jan RÁZL / Petra MAIXNEROVÁ Rene LEEMAN / Emilia SHAPOVALOVA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Daniel DVORÁK / Jan RÁZL 21-8 / 21-9 Itay ELBAZ / Tzlil GOMEL - 17
Round 2 U19 - Ruben FELLIN / Matteo GALATI W.O. Constantinos SYMEONIDES / Ioannis TAMBOURLAS - 0
Round 2 U19 - Mayan MOGILNER / Sharon PERELSHTEIN 21-10 / 20-22 / 21-13 Guy BLUMENREICH / Shawn GRINBLAT - 0
Round 2 U19 - Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS 21-15 / 25-23 Mark ARONCHIK / Idan SCHNEIDMAN - 25
Round 2 U19 - Roko PIPUNIC / Ivor ZEKAN 21-14 / 21-14 Rene LEEMAN / Chris Robin TALTS - 21
Round 2 U19 - Robin SCHMALZ / Tregert Gustav VÄRV 21-9 / 21-12 Shon LEITMAN / David PUPKO - 17
Round 2 U19 - Raimonds KIRSONS / Edzus MEIRANS 21-17 / 21-17 Dor SHANI / Adam TRAVINSKIY - 20
Round 2 U19 - Eyal HOCHMAN / Amir SHAPIRA 21-12 / 21-10 Michalis FYRILLAS / Rotem SILUK - 20
Quarter-final U19 - Mayan MOGILNER / Sharon PERELSHTEIN 21-19 / 21-10 Ruben FELLIN / Matteo GALATI - 23
Quarter-final U19 - Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS 21-13 / 21-18 Roko PIPUNIC / Ivor ZEKAN - 22
Quarter-final U19 - Daniel DVORÁK / Jan RÁZL 21-18 / 21-18 Robin SCHMALZ / Tregert Gustav VÄRV - 27
Quarter-final U19 - Eyal HOCHMAN / Amir SHAPIRA 21-9 / 21-14 Raimonds KIRSONS / Edzus MEIRANS - 18
Semi-final U19 - Mayan MOGILNER / Sharon PERELSHTEIN 21-18 / 21-23 / 22-20 Andrei SCHMIDT / Hugo THEMAS - 42
Semi-final U19 - Daniel DVORÁK / Jan RÁZL 21-11 / 21-14 Eyal HOCHMAN / Amir SHAPIRA - 22
Final U19 - Daniel DVORÁK / Jan RÁZL 21-10 / 21-6 Mayan MOGILNER / Sharon PERELSHTEIN - 20
MS
Round 1 U19 - Mayan MOGILNER 21-14 / 21-11 Raimonds KIRSONS - 19
Round 1 U19 - Rene LEEMAN 20-22 / 21-11 / 21-13 Guy BLUMENREICH - 34
Round 1 U19 - Andrei SCHMIDT 21-14 / 21-12 Ruben FELLIN - 19
Round 1 U19 - Roko PIPUNIC 21-6 / 21-6 Tzlil GOMEL - 13
Round 1 U19 - Matteo GALATI 21-13 / 21-18 Rotem SILUK - 29
Round 1 U19 - Hugo THEMAS 21-14 / 21-14 Dor SHANI - 17
Round 2 U19 - Constantinos SYMEONIDES 21-4 / 21-11 Itay ELBAZ - 15
Round 2 U19 - Tregert Gustav VÄRV 21-18 / 20-22 / 21-18 Shon LEITMAN - 37
Round 2 U19 - Eyal HOCHMAN 21-16 / 21-14 Mark ARONCHIK - 24
Round 2 U19 - Mayan MOGILNER 21-13 / 16-21 / 21-16 Ivor ZEKAN - 39
Round 2 U19 - David SMUTNÝ 21-3 / 21-5 Edzus MEIRANS - 20
Round 2 U19 - Rene LEEMAN 21-17 / 21-19 Idan SCHNEIDMAN - 26
Round 2 U19 - Michael BANKER W.O. Christos GEORGIOU - 0
Round 2 U19 - Andrei SCHMIDT 21-12 / 21-3 David PUPKO - 18
Round 2 U19 - Roko PIPUNIC 21-12 / 21-11 Shawn GRINBLAT - 18
Round 2 U19 - Daniel DVORÁK 21-19 / 21-17 Nikolas KOKOSIS - 29
Round 2 U19 - Chris Robin TALTS 21-17 / 21-4 Matteo GALATI - 23
Round 2 U19 - Michalis FYRILLAS 21-10 / 21-11 Adam TRAVINSKIY - 20
Round 2 U19 - Robin SCHMALZ 21-6 / 23-21 Hugo THEMAS - 24
Round 2 U19 - Sharon PERELSHTEIN W.O. Mark OBERMEIER - 0
Round 2 U19 - Amir SHAPIRA 21-16 / 21-9 Tobias ANDERGASSEN - 18
Round 3 U19 - Tregert Gustav VÄRV 21-16 / 22-20 Constantinos SYMEONIDES - 23
Round 3 U19 - Eyal HOCHMAN 16-21 / 21-18 / 21-18 Mayan MOGILNER - 46
Round 3 U19 - David SMUTNÝ 16-21 / 21-16 / 21-19 Rene LEEMAN - 56
Round 3 U19 - Andrei SCHMIDT 21-6 / 21-6 Michael BANKER - 14
Round 3 U19 - Daniel DVORÁK 21-9 / 21-19 Roko PIPUNIC - 24
Round 3 U19 - Chris Robin TALTS 21-14 / 17-21 / 21-17 Michalis FYRILLAS - 40
Round 3 U19 - Sharon PERELSHTEIN 14-21 / 21-19 / 21-7 Amir SHAPIRA - 21
Quarter-final U19 - Eyal HOCHMAN 21-16 / 21-18 Tregert Gustav VÄRV - 22
Quarter-final U19 - David SMUTNÝ 21-8 / 21-14 Andrei SCHMIDT - 31
Quarter-final U19 - Daniel DVORÁK 21-14 / 21-18 Chris Robin TALTS - 30
Quarter-final U19 - Robin SCHMALZ 21-15 / 21-7 Sharon PERELSHTEIN - 18
Semi-final U19 - David SMUTNÝ 21-17 / 21-17 Eyal HOCHMAN - 39
Semi-final U19 - Daniel DVORÁK 23-21 / 13-21 / 21-10 Robin SCHMALZ - 49
Final U19 - David SMUTNÝ 21-13 / 21-16 Daniel DVORÁK - 28
WD
Round 1 U19 - Kadi ILVES / Marta Emili TELLER 21-16 / 20-22 / 21-8 Megija ABOLTINA / Diana BESPALOVA - 36
Quarter-final U19 - Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA 21-15 / 21-18 Ioanna ANTONIOU / Chara MICHAEL - 25
Quarter-final U19 - Elisaveta BERIK / Emili PÄRSIM 13-21 / 21-11 / 21-17 Zohar AMOYAL / Alina BERGELSON - 36
Quarter-final U19 - Stella BALENOVIC / Ana PRANIC 18-21 / 21-17 / 22-20 Kadi ILVES / Marta Emili TELLER - 42
Quarter-final U19 - Marisa FYRILLA / Sofia GALIMBERTI W.O. Inbal SAVYON / Adi ZORABOVICH - 0
Semi-final U19 - Elisaveta BERIK / Emili PÄRSIM 12-21 / 21-13 / 21-15 Heili MERISALU / Emilia SHAPOVALOVA - 38
Semi-final U19 - Stella BALENOVIC / Ana PRANIC 21-17 / 21-17 Marisa FYRILLA / Sofia GALIMBERTI - 23
Final U19 - Elisaveta BERIK / Emili PÄRSIM 17-21 / 21-11 / 21-15 Stella BALENOVIC / Ana PRANIC - 39
WS
Round 1 U19 - Diana BESPALOVA 19-21 / 21-19 / 21-17 Adi ZORABOVICH - 39
Round 1 U19 - Ana PRANIC 12-21 / 21-13 / 23-21 Elen TIRATURYAN - 37
Round 1 U19 - Zohar AMOYAL 13-21 / 21-18 / 21-17 Heili MERISALU - 36
Round 1 U19 - Megija ABOLTINA 21-4 / 21-6 Alina KIRSHNER - 12
Round 1 U19 - Petra MAIXNEROVÁ 21-14 / 21-10 Alina BERGELSON - 20
Round 1 U19 - Anna HELL W.O. Inbal SAVYON - 0
Round 1 U19 - Elisaveta BERIK 21-19 / 24-22 Stella BALENOVIC - 29
Round 2 U19 - Marisa FYRILLA 21-8 / 21-9 Sofia GALIMBERTI - 18
Round 2 U19 - Emilia SHAPOVALOVA 21-11 / 21-11 Diana BESPALOVA - 16
Round 2 U19 - Chara MICHAEL 21-16 / 21-15 Ana PRANIC - 26
Round 2 U19 - Anwesha GOWDA 21-11 / 21-7 Zohar AMOYAL - 16
Round 2 U19 - Emili PÄRSIM 21-7 / 21-11 Megija ABOLTINA - 19
Round 2 U19 - Petra MAIXNEROVÁ 21-15 / 21-7 Annemarija Lorena PRIEDE - 20
Round 2 U19 - Samayara PANWAR 21-4 / 21-6 Anna HELL - 15
Round 2 U19 - Elisaveta BERIK 11-21 / 21-12 / 21-16 Ioanna ANTONIOU - 34
Quarter-final U19 - Marisa FYRILLA 21-14 / 21-18 Emilia SHAPOVALOVA - 21
Quarter-final U19 - Anwesha GOWDA 21-16 / 21-13 Chara MICHAEL - 27
Quarter-final U19 - Petra MAIXNEROVÁ 21-5 / 21-6 Emili PÄRSIM - 18
Quarter-final U19 - Samayara PANWAR 21-11 / 21-14 Elisaveta BERIK - 20
Semi-final U19 - Anwesha GOWDA 21-6 / 21-8 Marisa FYRILLA - 17
Semi-final U19 - Petra MAIXNEROVÁ 21-17 / 21-9 Samayara PANWAR - 30
Final U19 - Anwesha GOWDA 21-17 / 21-8 Petra MAIXNEROVÁ - 23
XD
Round 1 U19 - Robin SCHMALZ / Marta Emili TELLER 21-13 / 21-4 Tobias ANDERGASSEN / Anna HELL - 16
Round 1 U19 - Tregert Gustav VÄRV / Heili MERISALU 21-6 / 21-8 Michael BANKER / Alina KIRSHNER - 16
Round 1 U19 - Jan RÁZL / Petra MAIXNEROVÁ 21-11 / 21-6 Mark ARONCHIK / Megija ABOLTINA - 17
Round 2 U19 - Andrei SCHMIDT / Emili PÄRSIM 21-9 / 21-11 Constantinos SYMEONIDES / Ioanna ANTONIOU - 19
Round 2 U19 - Chris Robin TALTS / Kadi ILVES 24-22 / 21-19 Guy BLUMENREICH / Adi ZORABOVICH - 28
Round 2 U19 - Rene LEEMAN / Emilia SHAPOVALOVA 21-13 / 21-15 Raimonds KIRSONS / Annemarija Lorena PRIEDE - 18
Round 2 U19 - Robin SCHMALZ / Marta Emili TELLER 21-8 / 21-12 Adam TRAVINSKIY / Alina BERGELSON - 17
Round 2 U19 - Tregert Gustav VÄRV / Heili MERISALU 21-14 / 21-11 Ruben FELLIN / Sofia GALIMBERTI - 19
Round 2 U19 - Ivor ZEKAN / Stella BALENOVIC 21-6 / 21-18 Edzus MEIRANS / Diana BESPALOVA - 19
Round 2 U19 - Jan RÁZL / Petra MAIXNEROVÁ 21-5 / 21-6 Shawn GRINBLAT / Zohar AMOYAL - 17
Quarter-final U19 - Andrei SCHMIDT / Emili PÄRSIM 21-15 / 21-10 Chris Robin TALTS / Kadi ILVES - 20
Quarter-final U19 - Rene LEEMAN / Emilia SHAPOVALOVA 21-16 / 13-21 / 21-15 Robin SCHMALZ / Marta Emili TELLER - 33
Quarter-final U19 - Tregert Gustav VÄRV / Heili MERISALU 21-14 / 20-22 / 21-15 Ivor ZEKAN / Stella BALENOVIC - 35
Quarter-final U19 - Jan RÁZL / Petra MAIXNEROVÁ 21-16 / 21-16 Hugo THEMAS / Elisaveta BERIK - 25
Semi-final U19 - Rene LEEMAN / Emilia SHAPOVALOVA 16-21 / 21-18 / 21-12 Andrei SCHMIDT / Emili PÄRSIM - 34
Semi-final U19 - Jan RÁZL / Petra MAIXNEROVÁ 21-12 / 21-15 Tregert Gustav VÄRV / Heili MERISALU - 23
Final U19 - Jan RÁZL / Petra MAIXNEROVÁ 21-7 / 21-10 Rene LEEMAN / Emilia SHAPOVALOVA - 18
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 14 30 2 14.3% 1060 75.71 00:21:00 3.61 0 0.0%
MS 33 74 8 24.2% 2569 77.85 00:26:45 2.91 0 0.0%
WD 7 19 5 71.4% 691 98.71 00:34:09 2.89 0 0.0%
WS 21 46 4 19.1% 1534 73.05 00:23:29 3.11 0 0.0%
XD 17 37 3 17.6% 1238 72.82 00:22:00 3.31 0 0.0%
Total 92 206 22 23.9% 7092 77.09 00:24:49 3.11 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Czech Republic 22 2 91.7%
India 2 1 66.7%
Estonia 35 21 62.5%
Croatia 6 6 50.0%
Italy 1 1 50.0%
Cyprus 5 10 33.3%
Israel 8 17 32.0%
10 24 29.4%
Latvia 3 9 25.0%
Armenia 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 David SMUTNÝ Daniel DVORÁK 21-13 / 21-16
2019 Luka BAN Rohan THOOL 20-22 / 22-20 / 21-11
2018 Dennis KOPPEN Giovanni TOTI 9-21 / 23-21 / 21-16
2017 Dmitriy PANARIN Nikita FEDOTOVSKIKH 21-10 / 21-12
2016 Korakrit LAOTRAKUL Kittipong IMNARK 20-22 / 21-18 / 21-10
2015 Collins Valentine FILIMON Fabio CAPONIO 16-21 / 21-9 / 21-12
2014 Ruslan SARSEKENOV Dragoslav PETROVIC 14-21 / 21-16 / 22-20
2013 Daniel CHISLOV Itay ELAZAR 21-19 / 21-16
2012 Itay ELAZAR Zlatko ILCHEV 21-16 / 21-9