Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX SUNRISE Hong Kong Open
Tournament Dates: 22/11/2016-27/11/2016
Location: Hong Kong, Kowloon
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD Takeshi KAMURA / Keigo SONODA Mathias BOE / Carsten MOGENSEN
MS NG Ka Long Angus Sameer VERMA
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN HUANG Dongping / LI Yinhui
WS TAI Tzu Ying PUSARLA V. Sindhu
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR Praveen JORDAN / Debby SUSANTO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - CHAN Alan Yun Lung / LI Kuen Hon 21-12 / 21-12 Hendra TANDJAYA / Androw YUNANTO - 20
Round 1 - CHAN Tsz Kit / CHANG Tak Ching 21-14 / 21-19 Carlos Antonie CAYANAN / Philip Joper ESCUETA 193 27
Round 1 210 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-16 / 21-19 HO Wai Lun / TAM Chun Hei 300 26
Round 1 211 YU Xiaoyu / ZHANG Wen 21-10 / 21-9 Minh BAO / Bao Duc DUONG 69 20
Round 1 101 LU Kai / ZHENG Siwei 21-13 / 21-16 Peter Gabriel MAGNAYE / Alvin MORADA 80 21
Round 1 40 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-8 / 21-6 Ali Ahmed EL KHATEEB / Abdelrahman KASHKAL 58 17
Round 1 29 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-9 / 13-21 / 21-16 Ronel ESTANISLAO / Paul Jefferson VIVAS 147 38
Round 1 398 HANTORO / Fernando KURNIAWAN 21-14 / 21-12 Hee Chun MAK / YEUNG Shing Choi 289 24
Round 2 - CHAN Tsz Kit / CHANG Tak Ching 21-17 / 22-20 CHAN Alan Yun Lung / LI Kuen Hon - 25
Round 2 210 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 22-20 / 21-23 / 21-18 YU Xiaoyu / ZHANG Wen 211 54
Round 2 101 LU Kai / ZHENG Siwei 10-21 / 21-17 / 21-19 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 40 49
Round 2 29 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 13-21 / 21-11 / 21-14 HANTORO / Fernando KURNIAWAN 398 40
MD
Round 1 1 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13 41
Round 1 113 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-16 / 10-21 / 21-10 Berry ANGRIAWAN / Hendra SETIAWAN 333 45
Round 1 8 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 13-21 / 22-20 / 21-16 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 20 50
Round 1 333 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 27 30
Round 1 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 16-21 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 17 68
Round 1 37 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 21-19 / 19-21 / 21-14 LEE Sheng Mu / LIN Chia Yu 333 48
Round 1 29 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 22-24 / 21-18 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 11 69
Round 1 333 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 21-19 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16 40
Round 1 10 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-8 OR Chin Chung / TANG Chun Man 31 31
Round 1 101 LU Kai / ZHENG Siwei 21-13 / 16-21 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 4 46
Round 1 211 CHOI SolGyu / KO Sung Hyun 21-15 / 21-8 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 22 30
Round 1 333 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 27-25 / 21-17 LI Junhui / LIU Yuchen 7 48
Round 1 210 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-17 / 9-7 Ret. Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 15 22
Round 1 55 LIM Khim Wah / Jian Guo ONG 23-21 / 21-11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 9 39
Round 1 21 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-12 / 21-11 CHAN Tsz Kit / CHANG Tak Ching - 25
Round 1 3 CHAI Biao / HONG Wei 21-12 / 19-21 / 21-17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 14 67
Round 2 1 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 19-21 / 21-17 / 21-16 LIU Cheng / ZHANG Nan 113 61
Round 2 333 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-18 / 21-16 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 8 33
Round 2 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-6 / 21-7 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 37 24
Round 2 29 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 11-21 / 21-10 / 21-18 KIM Jae Hwan / YOO Yeon Seong 333 54
Round 2 10 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-23 / 21-15 LU Kai / ZHENG Siwei 101 59
Round 2 211 CHOI SolGyu / KO Sung Hyun 21-19 / 21-13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 333 32
Round 2 210 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 21-14 / 18-21 / 21-13 LIM Khim Wah / Jian Guo ONG 55 48
Round 2 3 CHAI Biao / HONG Wei 21-14 / 21-12 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21 31
Quarter-final 333 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 21-11 / 17-21 / 21-17 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 1 48
Quarter-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-14 / 18-21 / 21-13 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 29 55
Quarter-final 10 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-10 CHOI SolGyu / KO Sung Hyun 211 31
Quarter-final 3 CHAI Biao / HONG Wei 21-17 / 21-13 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 210 31
Semi-final 2 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-11 Mohammad AHSAN / Rian Agung SAPUTRO 333 37
Semi-final 10 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-15 / 19-21 / 21-17 CHAI Biao / HONG Wei 3 61
Final 10 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-19 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 47
MS (qual)
Round 1 54 LIN Yu Hsien 21-9 / 21-7 Yehezkiel Fritz MAINAKY 325 21
Round 1 70 Milan LUDIK 21-17 / 21-14 Andre MARTEEN 136 32
Round 1 161 HSUEH Hsuan Yi 18-21 / 21-16 / 21-19 CHAN Yan Kit 309 54
Round 1 47 Takuma UEDA 21-8 / 21-12 LIN Chia Hsuan 191 31
Round 1 88 LEE Cheuk Yiu 23-21 / 21-17 Jacob MALIEKAL 79 49
Round 1 285 LEE Chak Wai 21-6 / 21-7 Nicholas BONKOWSKY 181 16
Round 1 89 Riichi TAKESHITA 21-15 / 26-28 / 21-16 Khosit PHETPRADAB 63 76
Round 1 97 Toby PENTY 21-6 / 21-11 Ali Ahmed EL KHATEEB 208 23
Round 2 54 LIN Yu Hsien 21-10 / 21-16 Milan LUDIK 70 27
Round 2 47 Takuma UEDA 21-13 / 21-10 HSUEH Hsuan Yi 161 36
Round 2 88 LEE Cheuk Yiu 21-17 / 19-21 / 21-10 LEE Chak Wai 285 37
Round 2 89 Riichi TAKESHITA 21-19 / 21-15 Toby PENTY 97 46
MS
Round 1 52 Kazumasa SAKAI 15-21 / 21-18 / 21-14 SHI Yuqi 9 58
Round 1 43 Sameer VERMA 22-20 / 21-18 Takuma UEDA 47 51
Round 1 53 CHONG Wei Feng 18-21 / 21-19 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 10 60
Round 1 25 PRANNOY H. S. 21-16 / 21-18 QIAO Bin 22 48
Round 1 3 Jan O JORGENSEN 21-18 / 21-18 SAI PRANEETH B. 36 33
Round 1 27 WEI Nan 21-17 / 21-18 WANG Tzu Wei 30 37
Round 1 15 Rajiv OUSEPH 21-13 / 15-21 / 21-16 Riichi TAKESHITA 89 62
Round 1 18 WONG Wing Ki Vincent 21-10 / 21-13 LIN Yu Hsien 54 34
Round 1 33 Sony Dwi KUNCORO 14-21 / 21-16 / 21-17 LEE Hyun Il 16 65
Round 1 35 Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-18 CHOU Tien Chen 8 66
Round 1 17 HU Yun 21-16 / 21-19 Marc ZWIEBLER 13 41
Round 1 7 SON Wan Ho 21-11 / 19-21 / 21-15 Iskandar ZULKARNAIN 23 57
Round 1 14 NG Ka Long Angus 21-17 / 20-22 / 17-12 Ret. Zulfadli ZULKIFFLI 31 63
Round 1 88 LEE Cheuk Yiu 22-20 / 21-19 TIAN Houwei 6 44
Round 1 26 HUANG Yuxiang 21-11 / 21-15 Ihsan Maulana MUSTOFA 38 37
Round 1 19 Ajay JAYARAM 21-15 / 13-21 / 21-16 Anthony Sinisuka GINTING 39 56
Round 2 43 Sameer VERMA 19-21 / 21-15 / 21-11 Kazumasa SAKAI 52 53
Round 2 53 CHONG Wei Feng 15-21 / 21-11 / 21-15 PRANNOY H. S. 25 58
Round 2 3 Jan O JORGENSEN 19-21 / 21-13 / 24-22 WEI Nan 27 60
Round 2 18 WONG Wing Ki Vincent 25-23 / 14-21 / 21-11 Rajiv OUSEPH 15 69
Round 2 33 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 21-16 Boonsak PONSANA 35 46
Round 2 17 HU Yun 21-17 / 6-21 / 21-16 SON Wan Ho 7 58
Round 2 14 NG Ka Long Angus 21-12 / 21-16 LEE Cheuk Yiu 88 31
Round 2 19 Ajay JAYARAM 21-18 / 21-19 HUANG Yuxiang 26 39
Quarter-final 43 Sameer VERMA 21-17 / 23-21 CHONG Wei Feng 53 47
Quarter-final 3 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 18 43
Quarter-final 17 HU Yun 22-20 / 21-12 Sony Dwi KUNCORO 33 44
Quarter-final 14 NG Ka Long Angus 21-15 / 21-14 Ajay JAYARAM 19 32
Semi-final 43 Sameer VERMA 21-19 / 24-22 Jan O JORGENSEN 3 46
Semi-final 14 NG Ka Long Angus 21-19 / 21-7 HU Yun 17 30
Final 14 NG Ka Long Angus 21-14 / 10-21 / 21-11 Sameer VERMA 43 50
WD (qual)
Round 1 345 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 21-8 / 21-7 LUI Lok Lok / TSANG Hiu Yan - 23
Round 1 254 CHEUNG Ying Mei / FAN Ka Yan 21-12 / 21-5 Zahra Mahria Rossedy PERMATA / Debora Rumate VEHRENICA 398 18
Round 2 345 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 21-3 / 21-14 CHEN Su Yu / TANG Wan Yi 196 22
Round 2 194 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 21-14 / 21-17 CHEUNG Ying Mei / FAN Ka Yan 254 27
WD
Round 1 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 14 31
Round 1 17 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 18-21 / 21-5 / 21-19 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 59 54
Round 1 8 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-6 / 21-4 Cynthia Shara AYUNIDHA / Novi INDRIANI - 20
Round 1 - BAO Yixin / YU Xiaohan 12-21 / 21-16 / 21-18 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 31 58
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-7 / 21-8 Natasha HERLOARDJO / Rofahadah Supriadi PUTRI 92 23
Round 1 12 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-11 / 21-12 LEUNG Sze Lok / WU Yi Ting - 25
Round 1 13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-18 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 57 32
Round 1 10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-8 LEUNG Yuet Yee / YEUNG Pui Lam - 27
Round 1 15 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-10 / 21-6 Ade Magnifiro KHASANAH / Fitria Ayu NAWANGWULAN 260 19
Round 1 6 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-19 / 21-8 Tiara Rosalia NURAIDAH / Rizki Amelia PRADIPTA 18 33
Round 1 9 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-14 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 20 37
Round 1 5 LUO Ying / LUO Yu 21-7 / 21-14 NG Wing Yung / YUEN Sin Ying 194 29
Round 1 40 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-16 / 20-22 / 21-17 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 37 59
Round 1 7 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-16 / 21-23 / 22-20 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 212 69
Round 1 345 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 21-16 / 21-11 Szu Yu CHEN / KUO Yu Wen - 28
Round 1 2 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 17-21 / 21-17 / 21-12 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 49 63
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-11 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 17 37
Round 2 - BAO Yixin / YU Xiaohan 11-21 / 21-18 / 21-19 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 8 62
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 10-21 / 21-11 / 21-9 Vivian HOO / WOON Khe Wei 12 47
Round 2 13 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20-22 / 22-20 / 21-12 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 10 85
Round 2 6 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-18 / 21-16 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 15 42
Round 2 9 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 18-21 / 21-16 LUO Ying / LUO Yu 5 52
Round 2 40 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-15 / 21-16 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 7 51
Round 2 2 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 22-20 / 21-18 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 345 44
Quarter-final - BAO Yixin / YU Xiaohan 21-17 / 14-21 / 21-15 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 61
Quarter-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 19-21 / 21-16 / 21-18 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 13 66
Quarter-final 9 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-19 / 21-13 CHANG Ye Na / LEE So Hee 6 39
Quarter-final 40 HUANG Dongping / LI Yinhui 8-21 / 21-16 / 21-17 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 2 75
Semi-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-11 BAO Yixin / YU Xiaohan - 37
Semi-final 40 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-18 / 22-20 CHEN Qingchen / JIA Yifan 9 42
Final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-10 HUANG Dongping / LI Yinhui 40 45
WS (qual)
Round 1 258 Jesica MULJATI 21-13 / 18-21 / 21-12 WONG Ching Chi - 51
Round 1 356 TANG Wan Yi 21-19 / 21-15 TSANG Wing Chiu Avery 178 30
Round 1 296 FAN Ka Yan 21-7 / 21-10 Fitria Ayu NAWANGWULAN - 18
Round 1 370 YEUNG Sum Yee 21-7 / 21-8 Zahra Mahria Rossedy PERMATA - 20
Round 2 258 Jesica MULJATI 22-20 / 21-11 CHOW King Ling - 34
Round 2 - Debora Rumate VEHRENICA 21-18 / 21-18 Novi INDRIANI - 29
Round 2 356 TANG Wan Yi 21-14 / 21-14 LEUNG Yuet Yee - 26
Round 2 370 YEUNG Sum Yee 21-16 / 21-15 FAN Ka Yan 296 33
WS
Round 1 1 Carolina MARIN 21-8 / 21-14 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 13 31
Round 1 31 YIP Pui Yin 21-12 / 21-17 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 20 36
Round 1 8 Akane YAMAGUCHI 21-8 / 21-13 Beatriz CORRALES 24 22
Round 1 - Debora Rumate VEHRENICA 13-21 / 21-17 / 21-17 Hadia HOSNY 100 41
Round 1 3 TAI Tzu Ying 21-11 / 17-21 / 21-10 Minatsu MITANI 18 45
Round 1 99 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-10 / 21-19 Jesica MULJATI 258 52
Round 1 22 Aya OHORI 18-21 / 21-12 / 21-14 LEE Chia Hsin 53 52
Round 1 14 Sayaka SATO 21-12 / 21-14 CHIANG Ying Li 46 27
Round 1 11 Saina NEHWAL 12-21 / 21-19 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 12 56
Round 1 17 Nitchaon JINDAPOL 21-9 / 21-11 TANG Wan Yi 356 25
Round 1 26 CHEUNG Ngan Yi 21-14 / 21-12 Thuy Linh NGUYEN 115 33
Round 1 9 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-16 Yulia Yosephin SUSANTO 116 32
Round 1 28 HSU Ya Ching 20-22 / 21-14 / 21-19 SUNG Ji Hyun 5 56
Round 1 370 YEUNG Sum Yee 17-21 / 22-20 / 21-13 CHEUNG Ying Mei 142 58
Round 1 32 LIANG Xiaoyu 21-15 / 21-11 CHEN Su Yu 125 31
Round 1 27 Linda ZETCHIRI W.O. Rusydina Antardayu RIODINGIN 124 0
Round 2 1 Carolina MARIN 21-18 / 21-16 YIP Pui Yin 31 47
Round 2 8 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-10 Debora Rumate VEHRENICA - 20
Round 2 3 TAI Tzu Ying 17-21 / 21-5 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 99 50
Round 2 22 Aya OHORI 21-17 / 11-21 / 21-13 Linda ZETCHIRI 27 49
Round 2 11 Saina NEHWAL 21-18 / 9-21 / 21-16 Sayaka SATO 14 51
Round 2 26 CHEUNG Ngan Yi 6-21 / 21-18 / 21-7 Nitchaon JINDAPOL 17 49
Round 2 9 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-14 HSU Ya Ching 28 36
Round 2 32 LIANG Xiaoyu 21-9 / 21-12 YEUNG Sum Yee 370 30
Quarter-final 1 Carolina MARIN 21-7 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 8 38
Quarter-final 3 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-14 Aya OHORI 22 35
Quarter-final 26 CHEUNG Ngan Yi 21-8 / 18-21 / 21-19 Saina NEHWAL 11 71
Quarter-final 9 PUSARLA V. Sindhu 21-17 / 21-23 / 21-18 LIANG Xiaoyu 32 79
Semi-final 3 TAI Tzu Ying 21-17 / 14-21 / 21-16 Carolina MARIN 1 68
Semi-final 9 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-16 CHEUNG Ngan Yi 26 46
Final 3 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 9 41
XD (qual)
Round 1 - CHANG Tak Ching / TSANG Wing Chiu Avery 21-10 / 21-9 Muhammad Reiza FAHLEPI / Zahra Mahria Rossedy PERMATA - 15
Round 1 248 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 21-7 / 21-10 Androw YUNANTO / Ade Magnifiro KHASANAH - 17
Round 1 129 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 21-8 / 21-10 Ivandi DANANG / Cynthia Shara AYUNIDHA - 16
Round 1 298 LEE Jhe-Huei / Szu Yu CHEN 21-7 / 21-13 Hendra TANDJAYA / Fitria Ayu NAWANGWULAN 464 18
Round 1 197 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-13 / 21-9 Hiski RUMENGAN / Natasha HERLOARDJO 373 18
Round 1 683 CHAN Alan Yun Lung / WU Yi Ting 21-4 / 21-6 Hilkiya BL / Rofahadah Supriadi PUTRI - 16
Round 1 - LAW Cheuk Him / NG Wing Yung 21-12 / 21-11 Yehezkiel Fritz MAINAKY / Lyanny Alessandra MAINAKY 109 21
Round 1 69 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-13 / 21-19 HO Wai Lun / YUEN Sin Ying 314 26
Round 2 248 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 21-11 / 21-8 CHANG Tak Ching / TSANG Wing Chiu Avery - 18
Round 2 129 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 21-15 / 21-16 LEE Jhe-Huei / Szu Yu CHEN 298 26
Round 2 197 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-17 / 22-24 / 21-16 CHAN Alan Yun Lung / WU Yi Ting 683 41
Round 2 69 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-17 / 21-15 LAW Cheuk Him / NG Wing Yung - 25
XD
Round 1 71 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 21-14 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 1 34
Round 1 197 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-11 / 21-16 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 43 20
Round 1 8 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-5 / 21-8 Abdelrahman KASHKAL / Hadia HOSNY 52 18
Round 1 13 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-15 / 21-18 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 16 29
Round 1 129 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 21-13 / 21-15 LEE Yang / KUO Yu Wen 228 24
Round 1 - LIU Cheng / LI Yinhui 21-19 / 21-11 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 46 28
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-11 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 88 22
Round 1 41 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 23-21 / 21-19 TAM Chun Hei / NG Tsz Yau 108 37
Round 1 69 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-12 / 19-21 / 21-17 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 39 51
Round 1 7 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 18-21 / 21-16 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 248 49
Round 1 - ZHANG Nan / HUANG Dongping 21-11 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 14 32
Round 1 23 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-12 / 21-11 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 4 37
Round 1 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-11 / 21-15 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 11 33
Round 1 2 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-17 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 28 28
Round 1 - Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO 21-16 / 21-18 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 34
Round 1 5 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-15 / 21-12 KIM Jae Hwan / LEE So Hee 342 27
Round 2 71 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 15-21 / 22-20 / 21-12 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 197 47
Round 2 - LIU Cheng / LI Yinhui 21-13 / 21-16 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 129 25
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 15-21 / 21-17 / 21-17 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 41 50
Round 2 69 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 22-20 / 5-21 / 21-19 LU Kai / HUANG Yaqiong 7 61
Round 2 - ZHANG Nan / HUANG Dongping 21-16 / 21-14 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 23 34
Round 2 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-17 / 21-14 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 2 32
Round 2 5 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-15 / 21-14 Yugo KOBAYASHI / Misaki MATSUTOMO - 26
Round 2 8 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK W.O. Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 13 0
Quarter-final 71 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-19 / 22-20 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 8 41
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-14 LIU Cheng / LI Yinhui - 27
Quarter-final 69 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-19 / 14-21 / 21-19 ZHANG Nan / HUANG Dongping - 75
Quarter-final 5 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 17-21 / 22-20 / 21-14 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 55
Semi-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 23-21 / 21-14 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 71 36
Semi-final 5 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 19-21 / 21-18 / 21-18 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 69 61
Final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-17 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 5 42
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 74 14 46.7% 2718 90.6 00:44:18 2.05 5 16.7%
MS 30 73 13 43.3% 2706 90.2 00:48:30 1.86 6 20.0%
WD 31 74 12 38.7% 2629 84.81 00:44:54 1.89 7 22.6%
WS 30 73 13 43.3% 2553 85.1 00:43:34 1.95 3 10.0%
XD 30 68 8 26.7% 2477 82.57 00:37:10 2.22 3 10.0%
Total 151 362 60 39.7% 13083 86.64 00:43:42 1.98 24 15.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 12 5 70.6%
Singapore 2 1 66.7%
India 13 7 65.0%
China 26 17 60.5%
Japan 27 18 60.0%
Spain 3 2 60.0%
Korea 14 11 56.0%
Hong Kong 40 34 54.0%
New Zealand 2 2 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Malaysia 10 11 47.6%
Chinese Taipei 18 23 43.9%
England 3 4 42.9%
Indonesia 24 38 38.7%
Thailand 6 12 33.3%
South Africa 0 1 0.0%
Russia 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Trinidad and Tobago 0 1 0.0%
Vietnam 0 2 0.0%
Bulgaria 0 2 0.0%
Philippines 0 3 0.0%
Egypt 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11