Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 1996 I
Tournament Dates: 10/03/1996-10/03/1996
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO
MS YU Lizhi LIN Liwen
WD Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN KIM Mee Hyang / KIM Shin Young
WS ZHANG Ning RA Kyung Min
XD PARK Joo Bong / RA Kyung Min CHEN Xingdong / PENG Xin Yong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Jonas CARLSSON / Bjorn LOGIUS 15-6 / 15-8 Martin EK / Jonne LOYTOMAKI - 0
Round 1 (148*) Jesper LARSEN / Peder NISSEN 15-9 / 15-4 Peter CHRISTENSSON / Martin HAGBERG (139*) 0
Round 1 (131*) Henrik ANDERSSON / Johan THOLINSSON 17-14 / 15-12 Jim Ronny ANDERSEN / Oystein ESPEDAL LARSEN - 0
MD
Round 1 (61*) Allan BORCH / Janek ROOS 15-3 / 18-16 Henrik ANDERSSON / Johan THOLINSSON (131*) 0
Round 1 (41*) Stephan KUHL / Bjoern SIEGEMUND 15-5 / 12-15 / 15-9 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (29*) 0
Round 1 (69*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-7 / 15-4 Mike EDSTROM / Chris HALES (60*) 0
Round 1 (27*) Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO 15-12 / 15-7 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (17*) 0
Round 1 (24*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-5 / 15-6 Kevin (Qi) HAN / Thomas REIDY (35*) 0
Round 1 (16*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-13 / 15-8 Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG (52*) 0
Round 1 (50*) Mike BERES / Bryan MOODY W.O. Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (43*) 0
Round 1 (44*) Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD W.O. GE Cheng / TAO Xiaoqiang (40*) 0
Round 2 (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-9 / 15-4 Allan BORCH / Janek ROOS (61*) 0
Round 2 (41*) Stephan KUHL / Bjoern SIEGEMUND 18-14 / 15-10 Kim Pong Patrick LAU / Sian Peng TAN (42*) 0
Round 2 (27*) Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO 17-14 / 18-17 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (15*) 0
Round 2 (36*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI 15-2 / 15-10 Mike BERES / Bryan MOODY (50*) 0
Round 2 (26*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-7 / 15-9 Jim LAUGESEN / Thomas STAVNGAARD (44*) 0
Round 2 (148*) Jesper LARSEN / Peder NISSEN 17-15 / 9-15 / 17-14 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (24*) 0
Round 2 (9*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 11-15 / 15-10 / 15-9 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (16*) 0
Round 2 (69*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV W.O. Michael HELBER / Michael KECK (33*) 0
Quarter-final (6*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-4 / 15-6 Stephan KUHL / Bjoern SIEGEMUND (41*) 0
Quarter-final (27*) Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO 15-5 / 15-8 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (69*) 0
Quarter-final (26*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-6 / 15-7 Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI (36*) 0
Quarter-final (9*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-3 / 15-5 Jesper LARSEN / Peder NISSEN (148*) 0
Semi-final (27*) Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO 15-8 / 14-17 / 15-9 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (6*) 0
Semi-final (9*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-10 / 15-6 HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (26*) 0
Final (9*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-12 / 15-6 Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO (27*) 0
MS (qual)
Round 1 - Oystein ESPEDAL LARSEN 15-17 / 18-17 / 15-10 Carsten GJERLEV (845*) 0
Round 1 (146*) SALIM 15-12 / 15-9 Morten BOESEN (208*) 0
Round 1 (230*) Kim JOHANSSON 18-15 / 15-7 Jim Ronny ANDERSEN (249*) 0
Round 1 (204*) Mark CONSTABLE 15-7 / 51-1 Thomas MADSEN (540*) 0
Round 1 (176*) Erik LIA 18-16 / 15-3 Jonas CARLSSON - 0
Round 1 (652*) SUN Quan 15-9 / 15-7 G. Vijay Raghavan (682*) 0
Round 2 (398*) Deepankar BHATTACHARYA 15-3 / 15-6 Alexander BOOK (303*) 0
Round 2 (278*) Erik SYLVANDER 15-11 / 15-6 Oystein ESPEDAL LARSEN - 0
Round 2 (146*) SALIM 15-5 / 15-12 Michael EDGE (457*) 0
Round 2 (230*) Kim JOHANSSON 15-1 / 15-4 Kin Meng Horatius HWANG (168*) 0
Round 2 (204*) Mark CONSTABLE 15-5 / 15-4 Erik LIA (176*) 0
Round 2 (846*) Peter CHRISTENSSON 15-4 / 15-8 Srishail . - 0
Round 2 (652*) SUN Quan 15-11 / 15-2 Martin EK (372*) 0
Round 2 (228*) Noor Azlan PAINI 15-11 / 15-5 Jonne LOYTOMAKI (653*) 0
MS
Round 1 (94*) Jyri AALTO 15-3 / 15-12 Frederik BERGSTROM (150*) 0
Round 1 (59*) Jesper OLSSON 13-15 / 15-2 / 15-1 Jim LAUGESEN (67*) 0
Round 1 (105*) YU Lizhi 15-7 / 3-15 / 15-4 Peter Hoeg GADE (42*) 0
Round 1 (398*) Deepankar BHATTACHARYA 8-15 / 18-13 / 15-8 Ib FREDERIKSEN (153*) 0
Round 1 (64*) Oliver PONGRATZ 15-5 / 15-12 Niels Christian KALDAU (101*) 0
Round 1 (135*) Bram FERNARDIN 15-9 / 12-15 / 15-9 Daniel ERIKSSON (88*) 0
Round 1 (146*) SALIM 15-4 / 15-9 Robert LILJEQUIST (110*) 0
Round 1 (114*) Hans SPERRE 15-6 / 15-11 Sian Peng TAN (75*) 0
Round 1 (52*) LIN Liwen 15-2 / 15-4 Kuan Yang Adrian TAY (170*) 0
Round 1 (49*) Lasse LINDELOF 15-9 / 15-6 Dariusz ZIEBA (92*) 0
Round 1 (37*) Henrik BENGTSSON 11-15 / 15-9 / 15-2 GE Cheng (38*) 0
Round 1 (30*) Chen PANG 15-10 / 15-11 Thomas SOGAARD (25*) 0
Round 1 (62*) Kenneth JONASSEN 15-8 / 8-15 / 15-5 SUN Quan (652*) 0
Round 1 (15*) Thomas JOHANSSON 15-4 / 15-6 Rajeev BAGGA (133*) 0
Round 1 (79*) Rasmus WENGBERG W.O. Thomas REIDY (120*) 0
Round 1 (60*) Nunung SUBANDORO W.O. Mario CARULLA (69*) 0
Round 2 (59*) Jesper OLSSON 15-5 / 15-6 Jyri AALTO (94*) 0
Round 2 (26*) Jens OLSSON 15-6 / 15-10 Mark CONSTABLE (204*) 0
Round 2 (105*) YU Lizhi 15-7 / 17-16 Deepankar BHATTACHARYA (398*) 0
Round 2 (20*) HENDRAWAN 15-5 / 12-15 / 15-4 Hock Kin YONG (33*) 0
Round 2 (64*) Oliver PONGRATZ 15-12 / 15-3 Bram FERNARDIN (135*) 0
Round 2 (31*) Soren B NIELSEN 15-10 / 15-10 Rikard MAGNUSSON (23*) 0
Round 2 (114*) Hans SPERRE 15-12 / 8-15 / 15-8 SALIM (146*) 0
Round 2 (52*) LIN Liwen 15-7 / 15-5 Lasse LINDELOF (49*) 0
Round 2 (17*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-9 / 15-9 Martin HAGBERG (71*) 0
Round 2 (30*) Chen PANG 15-5 / 15-4 Henrik BENGTSSON (37*) 0
Round 2 (12*) KIM Hak Kyun 15-12 / 15-8 Mike BERES (129*) 0
Round 2 (15*) Thomas JOHANSSON 15-3 / 15-7 Kenneth JONASSEN (62*) 0
Round 2 (16*) HU Zhilan 15-4 / 15-4 Bruce FLOCKHART (54*) 0
Round 2 (79*) Rasmus WENGBERG 15-10 / 18-16 Nunung SUBANDORO (60*) 0
Round 2 (5*) PARK Sung Woo W.O. Kevin (Qi) HAN (58*) 0
Round 2 (53*) Anders BOESEN W.O. PERMADI Fung (11*) 0
Round 3 (5*) PARK Sung Woo 17-14 / 3-15 / 15-12 Jesper OLSSON (59*) 0
Round 3 (105*) YU Lizhi 7-15 / 15-10 / 15-11 Jens OLSSON (26*) 0
Round 3 (20*) HENDRAWAN 15-12 / 17-18 / 15-11 Oliver PONGRATZ (64*) 0
Round 3 (31*) Soren B NIELSEN 15-5 / 15-5 Hans SPERRE (114*) 0
Round 3 (52*) LIN Liwen 15-13 / 15-7 Martin LUNDGAARD HANSEN (17*) 0
Round 3 (12*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-11 Chen PANG (30*) 0
Round 3 (15*) Thomas JOHANSSON 15-10 / 15-12 HU Zhilan (16*) 0
Round 3 (53*) Anders BOESEN 17-14 / 15-3 Rasmus WENGBERG (79*) 0
Quarter-final (105*) YU Lizhi 15-12 / 15-2 PARK Sung Woo (5*) 0
Quarter-final (31*) Soren B NIELSEN 15-9 / 18-13 HENDRAWAN (20*) 0
Quarter-final (52*) LIN Liwen 15-9 / 15-8 KIM Hak Kyun (12*) 0
Quarter-final (15*) Thomas JOHANSSON 15-3 / 15-2 Anders BOESEN (53*) 0
Semi-final (105*) YU Lizhi 16-18 / 15-12 / 15-9 Soren B NIELSEN (31*) 0
Semi-final (52*) LIN Liwen 10-15 / 15-8 / 15-3 Thomas JOHANSSON (15*) 0
Final (105*) YU Lizhi 15-5 / 15-7 LIN Liwen (52*) 0
WD (qual)
Round 1 (30*) Tanja BERG / Mette PEDERSEN 15-4 / 15-5 Andrea ANDERSSON / Ngoc TRAN (319*) 0
Round 1 (136*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-2 / 15-4 Gina GOMEZ / Meiling OKUNO (64*) 0
Round 1 - Charlotte MADSEN / Gitte SOMMER 15-6 / 17-15 Sissel LINDEROTH / Camilla WRIGHT (278*) 0
WD
Round 1 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 15-4 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (23*) 0
Round 1 - BANG Soo Hyun / Marr JIHYUN 15-4 / 15-1 Lone SORENSEN / Majken VANGE - 0
Round 1 (22*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-1 / 15-7 Gitte JANSSON / Mette SCHJOLDAGER (88*) 0
Round 1 (34*) Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE 15-2 / 17-14 Neli BOTEVA / Diana KOLEVA (45*) 0
Round 1 (136*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-1 / 15-5 Elma ONG / Moira ONG (66*) 0
Round 1 (14*) Maria BENGTSSON / Margit BORG 15-8 / 13-15 / 15-3 Tanja BERG / Mette PEDERSEN (30*) 0
Round 1 (7*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-7 / 15-5 QIAN Hong / WANG Li (60*) 0
Round 1 (18*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min W.O. Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (10*) 0
Quarter-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-12 / 18-17 BANG Soo Hyun / Marr JIHYUN - 0
Quarter-final (34*) Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE 15-6 / 15-9 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (22*) 0
Quarter-final (136*) Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN 15-1 / 15-4 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (18*) 0
Quarter-final (7*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-6 / 15-9 Maria BENGTSSON / Margit BORG (14*) 0
Semi-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-6 Kelly MORGAN / Joanne MUGGERIDGE (34*) 0
Semi-final (7*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-7 / 12-15 / 15-10 Indarti ISSOLINA / Deyana LOMBAN (136*) 0
Final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 13-18 / 15-12 / 15-10 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (7*) 0
WS (qual)
Round 1 (269*) LEE Soon Deuk 11-2 / 11-3 Ngoc TRAN (434*) 0
Round 1 (458*) Helena BJORK 11-4 / 11-3 Tove HOL (131*) 0
Round 1 (120*) Johanna HOLGERSSON 11-4 / 11-3 Elma ONG (178*) 0
Round 2 (235*) Andrea ANDERSSON 11-6 / 11-1 Ulrika PERSSON (290*) 0
Round 2 (144*) Lone SORENSEN 11-6 / 11-3 Camilla WRIGHT (126*) 0
Round 2 (302*) Gitte SOMMER 12-9 / 11-6 LEE Soon Deuk (269*) 0
Round 2 (458*) Helena BJORK 11-1 / 11-8 Gina GOMEZ (208*) 0
Round 2 (120*) Johanna HOLGERSSON 11-7 / 11-7 Yu Zanetta LEE (145*) 0
Round 2 (512*) Sissel LINDEROTH 11-6 / 11-6 Meiling OKUNO (202*) 0
WS
Round 1 (23*) Lotte THOMSEN 11-4 / 11-0 Heather POOLE (97*) 0
Round 1 (26*) JENG Shwu-Jen 11-1 / 11-6 Helena BJORK (458*) 0
Round 1 (16*) Johanna Lee Joo Hyun 11-6 / 11-7 DAI Yun (40*) 0
Round 1 (19*) Zarinah ABDULLAH 11-2 / 11-2 Neli BOTEVA (101*) 0
Round 1 (10*) ZHANG Ning 11-1 / 5-11 / 12-9 Marina ANDRIEVSKAYA (37*) 0
Round 1 (43*) CHAN Ya-Lin 11-1 / 11-7 Chia Fong CHAN (62*) 0
Round 1 (27*) Cindana HARTONO KUSUMA 12-9 / 12-9 Mette PEDERSEN (42*) 0
Round 1 (67*) ZENG Yaqiong 11-1 / 11-4 Lone SORENSEN (144*) 0
Round 1 (31*) Chia-Chi HUANG 11-3 / 11-1 Rhona S ROBERTSON (38*) 0
Round 1 (56*) Tanja BERG 4-11 / 11-5 / 11-4 Johanna HOLGERSSON (120*) 0
Round 1 (29*) Anne SONDERGAARD 11-0 / 11-7 Katarzyna KRASOWSKA (49*) 0
Round 1 (7*) YAO Yan 11-1 / 11-1 CHUNG Jae Hee (114*) 0
Round 1 (41*) Karolina ERICSSON 11-6 / 6-11 / 12-9 Gitte SOMMER (302*) 0
Round 1 (9*) RA Kyung Min 11-2 / 11-1 Sissel LINDEROTH (512*) 0
Round 1 (65*) Yuni KARTIKA 11-7 / 11-4 Mette SORENSEN (39*) 0
Round 1 (11*) HAN Jingna 11-0 / 11-3 Majken VANGE (70*) 0
Round 2 (23*) Lotte THOMSEN 11-1 / 9-12 / 11-6 JENG Shwu-Jen (26*) 0
Round 2 (16*) Johanna Lee Joo Hyun 11-8 / 11-6 Zarinah ABDULLAH (19*) 0
Round 2 (10*) ZHANG Ning 11-1 / 11-1 CHAN Ya-Lin (43*) 0
Round 2 (67*) ZENG Yaqiong 7-11 / 11-3 / 11-3 Cindana HARTONO KUSUMA (27*) 0
Round 2 (31*) Chia-Chi HUANG 11-5 / 5-11 / 12-10 Tanja BERG (56*) 0
Round 2 (7*) YAO Yan 11-4 / 11-2 Anne SONDERGAARD (29*) 0
Round 2 (9*) RA Kyung Min 11-9 / 11-2 Karolina ERICSSON (41*) 0
Round 2 (11*) HAN Jingna 6-11 / 12-10 / 12-9 Yuni KARTIKA (65*) 0
Quarter-final (16*) Johanna Lee Joo Hyun 11-2 / 11-5 Lotte THOMSEN (23*) 0
Quarter-final (10*) ZHANG Ning 12-10 / 11-5 ZENG Yaqiong (67*) 0
Quarter-final (7*) YAO Yan 11-1 / 11-0 Chia-Chi HUANG (31*) 0
Quarter-final (9*) RA Kyung Min 11-6 / 11-4 HAN Jingna (11*) 0
Semi-final (10*) ZHANG Ning 11-3 / 11-2 Johanna Lee Joo Hyun (16*) 0
Semi-final (9*) RA Kyung Min 11-8 / 11-7 YAO Yan (7*) 0
Final (10*) ZHANG Ning 6-11 / 11-2 / 11-4 RA Kyung Min (9*) 0
XD
Round 1 (1*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-11 / 15-8 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (32*) 0
Round 1 (62*) SANDIARTO / Rosalia ANASTASIA 15-6 / 15-3 Brent OLYNYK / Heather POOLE (47*) 0
Round 1 (13*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 15-10 / 15-5 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (4*) 0
Round 1 (30*) Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT 15-5 / 15-12 Henrik ANDERSSON / Kristin EVERNAS - 0
Round 1 (7*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 8-15 / 15-13 / 15-7 Jesper LARSEN / Maria BENGTSSON (57*) 0
Round 1 - LEE Kwang Jin / PARK Soo Yun 15-7 / 15-5 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (40*) 0
Round 1 (25*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-6 / 15-12 Janek ROOS / Charlotte MADSEN (91*) 0
Round 1 - YOO Yong Sung / LEE Soon Deuk W.O. Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (6*) 0
Quarter-final (1*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-10 / 15-8 SANDIARTO / Rosalia ANASTASIA (62*) 0
Quarter-final (13*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 10-15 / 15-13 / 18-15 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (30*) 0
Quarter-final (7*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 10-15 / 15-4 / 15-2 YOO Yong Sung / LEE Soon Deuk - 0
Quarter-final (25*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-4 / 15-9 LEE Kwang Jin / PARK Soo Yun - 0
Semi-final (13*) CHEN Xingdong / PENG Xin Yong 4-15 / 17-14 / 15-8 KIM Dong Moon / GIL Young Ah (1*) 0
Semi-final (25*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-8 / 15-1 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (7*) 0
Final (25*) PARK Joo Bong / RA Kyung Min 15-4 / 15-6 CHEN Xingdong / PENG Xin Yong (13*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 44 4 20.0% 1057 52.85 00:00:00 0 0 0.0%
MS 43 99 13 30.2% 2301 53.51 00:00:00 0 0 0.0%
WD 14 31 3 21.4% 701 50.07 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 1089 35.13 00:00:00 0 0 0.0%
XD 14 32 4 28.6% 733 52.36 00:00:00 0 0 0.0%
Total 122 276 32 26.2% 5881 48.2 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Switzerland 3 1 75.0%
China 29 10 74.4%
Indonesia 18 8 69.2%
Wales 2 1 66.7%
Jersey 2 1 66.7%
Korea 21 11 65.6%
Germany 7 5 58.3%
Australia 2 2 50.0%
France 1 1 50.0%
Sweden 23 24 48.9%
Denmark 22 31 41.5%
India 2 3 40.0%
Chinese Taipei 2 3 40.0%
Malaysia 3 5 37.5%
Norway 5 10 33.3%
U.S.A. 4 8 33.3%
Finland 2 5 28.6%
Singapore 2 6 25.0%
Poland 1 3 25.0%
Scotland 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Bulgaria 0 2 0.0%
England 0 3 0.0%
Canada 0 6 0.0%

Category: